25 MAANDAG 24 JANUARI EERSTE BLAD 76e Jaargang UitgaveFirma F. VAR DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I -!* l l l Van Soestdijk... geen nieuws. BRITANNIA" Steden Zmn- wedstrijd UIT DE PROVINCIE f|e$» eui 13 san ten «No. 19 1938! VUSS1N0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 —5 regels tl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bit verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bn verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 1 f 3 g g E EEN DRUKKE ZONDAG Daar, waar Christoffel Pullmann in het brons nog- steeds zijn geweer pa raat houdtcp het kruispunt van den Am- sterdamschen straatweg en van den beton weg naar Utrecht, stond Zondagmiddag een Baarnsehe politieagent, daarna een rijksveldwachter en daarna weer een Baarnsehe politieagent. En zij stonden er niet voor spek en boonen, want ondanks zijn rustige omgeving deed dit kruispunt dezen middag niet onder voor een groot- steedsche verkeerspuzzle. Soestdijk be'eef- de eenige spitsuren, welke den verkeers regelaars de handen vol werk gaf. Tus- schen drie en vier uur in den middag was het bij het paleis zoo druk, dat men bij wijlen van ware opstoppingen kon spreken. Bij oogenblikken stonden de auto's met vele tientallen achter elkander geschaard en de enkele autobestuurders, die nog er gens in een vermeend gaatje wilde krui pen, veroorzaakten opstoppingen voor ette lijke minuten. Het weer was niet bijzonder fraai, de lucht was betrokken en af en toe motre gende het een beetje, doch alles tezamen bleek dit voor de vele automobilisten geen beletsel te zijn om hun ongetwijfeld reeds lang voorgenomen autoritje naar het cen trale punt van ons aller belangstelling niet te maken. Er is een stopverbcd voor het paleis, maar de verkeersagent kon niet anders dan dit stopverbod nu en dan op heffen. Behalve de hierdoor veroorzaakte drukte, stonden er honderden voetgangers waarschijnlijk voor een groot deel door elders geparkeerde auto's aangevoerd te genover het paleishek te staren naar den witten gevel, die even ver verwijderd, even zwijgzaam en even raadselachtig wa3 als steeds. Het genoegen om minuten, ja kwartier lang naar dezen gevel te staren bleek bij velen zoo groot, dat de haag van wachtenden op sommige momenten aan groeide tot een kleine menschenmenigte. Gezien hebben deze menschen niets, tenzij elkaar en den welbekenden gevel. De Ko ninklijke familie immers heeft zich aan de voorzijde van bet paleis dezen middag niet vertoond. De Prins was reeds vóór den middag van 2ijn dagelijkschen autorit te ruggekeerd, terwijl dó Prinses, die in den middag per auto in gezelschap van Prin ses Armgard een ritje in de richting Soes- ierberg maakte, den achteruitgang van het park koos. Voor de café's en restaurants in de om geving van Soest en Baarn beteekende deze stroom van auto's en nieuwsgierigen een voordeeligen Zondagmiddag. Trier zat van zelfsprekend tot den laatsten stoel vol. Wie tegen vieren trachtte het in deze da gen zoo bekend geworden Badhotel binnen te dringen, vond er de deur gesloten. De beschikbare ruimte was er zoo overbezet, dat tot sluiting der deuren moest worden overgegaan. Zoo heeft deze Zondag, in tegenstelling tot de voorgaande dagen, een eigen cachet gehad. Doch overigens, wat het belang rijkste waarnaar wij allen uitzien betreft, geldt weder „van Soestdijk geen nieuws". Ook vandaag is het rustig. De drukte van gisteren was vanmorgen spoorloos verdwenen, zoowel op den weg als in de hotels. Het aspect van den Am- sterdamschen straatweg was weer normaal, zelfs waren er minder fotografen dan an ders. Tegen elven reed Prins Bernhard uit in de richting Amersfoort. Dit moment is den wachtenden langzamerhand vertrouwd ge- Worden. De Prins, die niet in het minst af keer van fotografen toont, rijdt glim lachend het hek uit, langzaam, zich gaarne bloot gevend aan de fotolenzen. Hij kent de gezichten van zijn achtervolgers langzamer hand en naar zijn gedrag te oordeelen weet bij, als goed jager, met sportiviteit hun achtervolging te waardeeren. De uitrit van den Prins is eiken dag een geruststelling voor de wachtenden, dat het zoo verhoopte moment nog niet oogenblik- kelijk aanstaande is. Vanmorgen was dit gevoel van gerustheid nog versterkt, toen dr. de Groot, de geneesheer van de Prinses, bi zijn auto het paleis verliet, eveneens in de richting Amersfoort. Er is voor het paleis geen verbod om te fotografeeren. Op verzoek van het Hof doen de fotografen geen pogingen om H.M. de Koningin of Prinses Juliana te kieken, doch de Prins, die er zelf volkomen onver schillig voor is, beschouwen zij als „vogel- Vrij". De rijksveldwacht verbiedt echter den fotografen standplaats te nemen op den rÜweg, hetgeen gisteren in een enkel geval even tot een onaangenaamheidje heeft ge leid, dat echter spoedig weer was opgelost. De verhouding van de persmenschen tot de rijks- en gemeentepolitie is steeds opper best. Het is thans half één in den middag. Be halve de uitritten van den Prins en van dr. de Groot heeft de buitenwereld niets ge merkt. Nog steeds geldt dus „Van Soest dijk geen nieuws". De spanning is niet bijs ter groot, doch deze ochtend heeft nog be wezen dat er maar een kleinigheidje noodig is om de waakzaamheid van de wachtenden weer volledig op te wekken. De binnen- en buitenlandsche pers blijft in gespannen af wachting, en met haar millioenen Neder landers. STADSNIEUWS Gemengde Zangvereeniging „De Volksstem". Voor de uitvoering van deze vereeniging, Zaterdagavond voor een tamelijk bezette Oude Vriendschapszaal gegeven, had de di recteur, de heer B. Vleugels, wel een aardig programma samengesteld, dat onder zijn muzikale leiding over het geheel prijzens waardig ten gehoore werd gebracht. Begonnen werd met drie a cappella liede ren. Het eerste, „Verrijzenis" van Is. J. Olman, had fijner genuanceerd kunnën wor den, in de Russische volksmelodie (bew. A. Krelage) „Brüdsr zur Sonne" werd een mooie climax gelegd, terwijl het melancho lische „Russisches Bauernlied" (bew. Ott- mar Gerster), waarin de bassen flink werk leverden, eveneens goed voldeed. Het twee de drietal bestond uit liederen van J. F. Keja. Hiervan klonk „De vechters" on zeker, „Als de ziele luistert" werd mooi voorgedragen, doch „Hei, vogel van Mei", was niet van eenige ruwheid vrij te pleiten. Tusschen beide groepen liet zich een man nenkoor hoorsn, dat bijzonder goede in drukken vestigde met twee a cappella-num- mers, het opgewekte „Het daagt" van Is. J. Olman en „Empor zum Licht" van G. Ad. Uthmann, dat frisch, monter en met over tuiging werd gezongen. Na de pauze verleende een orkest, onder aanvoering van mevr. S. HöfeleinBekker en met mevr. R. BrandBekker aan het klavier, zijn medewerking in „Der Sturm" van J. Hay dn, „Frühlings-Botschaft" en „Beim Sonnenuntergang", beide van Niels W. Gade en de „Strijdliederen-fantasie No. 2" van H. Altink. Al had de geheele samen stelling iets onevenwichtigs, toch dient het koor geprezen te worden om de animo, waarmede het zich van zijn lang niet ge makkelijke opgave kweet, evenals het or kest, dat, zoowel in begeleiding als voor- en tusschenspelen, zeer gelukkige momen ten had. Onder leiding en met pianobegeleiding van Mevr. Brand zong de hoogste klasse van het kinderkoor „Jong Leven" vóór de pauze twee liederen het aardige „Flink" van H. van Tussenbroek en het geestige „Vreemde talen" van Piet Zwager. Het laatste sloeg weer dermate in, dat herha ling van het „Esperanto-couplet" niet ach terwege kon blijven. De aanwezigen hebben na elk nummer alle uitvoerenden met spontanen bijval ge loond. De voorzitter, de heer D. Romijn, die een kort openingswoord sprak, dankte aan het slot van de uitvoering directeur Vleugels, alsmede de dames en heeren van het orkest voor hun welwillende medewerking, waar na, een gezellig samenzijn in de versierde zaal volgde. O. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Rian" van Dieppe naar Oosterhout „Saturnus" van Londen „Despatch" van Plymouth „Henderika Johanna" van Lon den. Om te bunkeren: Finsch s.s. „Olovsborg" van DuinkerkenZweedsch s.s. „Jessie" van Yarmouth Fransch s.s. „Pierre L. D." van Rotterdam Grieksch s.s.„Kosti" van Calais Zweedsch s.s. „ïvan Gorthon" van Londen Fransch s.s. „Mon- selet" van Duinkerken Ned. s.s. „Hennie", Eng. s.s. „Dalfram", „Minni de Larrinaga" en „Ramond de Larrinaga", alle van Ant werpen. Vertrokken: „Mecklenburg"naar Harwich.„Monselet", „Saturnus", „Hen derika", „Johanna", „Ivan Gorthon" naar Antwerpen „Olovsborg" naar Emden „Jessie" naar Antwerpen „Pierre L. D." naar Amerika „Kosti" naar Hoek van Holland„Dalfram" naar Auckland „Minni de Larrinaga" naar Cardiff „Ra mon de Larrinage" naar Buenos Ayres „Lutgerdina" en „Jura" naar Londen „John P. Pedersen" naar Tampico. 39 Grand Hotel op Zaterdag 29 Januari, 7.30 uur precies, om den echt-Hollandsch gewaarborgd Zilveren Wisselbe ker, geschonken door den Wel. Edel. Gestr. Heer C. A. VAN WÖELDEREN, Burgemeester van Vlissingen, Beschermheer van V.T.V. Entree 0.60, incl. bel. Voor K.N.G.V.-leden 0.40, op vertoon van Bondsdiploma. Plaatsbespreking op Vrijdag 28 Januari van 1020 uur. Agenda gemeenteraad. Zooals wij Zaterdag reeds schreven, komt de gemeenteraad a.s. Vrijdagmiddag des namiddags 2 uur, in vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende onder werpen I. Mededeelingen. n. Over te leggen stukken. Hl. Benoemingen. Van een lid van de Commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. De aanbeveling luidt: 1. de heer J. A. Gijzeis, aftredend; 2. de heer P. C. de Rooy. IV. Te behandelen punten: 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging van de gemeentebegrooting voor 1937. 2. Idem tot gewijzigde vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van leges. 3. Idem om aan het bestuur der Coöpera tieve vereeniging „De Broederband" U.A. het recht van optie te verleenen op den aankoop van een perceel grond, gelegen op den hoek van de Bloemenlaan en de Anje lierenlaan. 4. Idem tot het intrekken van het raads besluit dd. 1 October jl. Nr. 13c betreffen de den verkoop van een perceel tuingrond aan den heer F. C. Matzinger. 5. Idem tot het verleenen van restitutie wegens straatbelasting over 1937. 6. Idem om afwijzend te beschikken op twee bezwaarschriften tegen aanslagen in het schoolgeld voor lager onderwijs, school jaar 1937/1938. Scheepsongevallen op de Westerschelda Gistermiddag is het Engelsche stoom schip „Minnie de Larrinaga", komende van Antwerpen, op de Westerschelde in het Middelgat in aanvaring gekomen met het Belgische stoomschip „Elisabeth van Bel gië". Laatstgenoemd schip, dat voor anker lag, kreeg schade aan den voorsteven, ter wijl het Engelsche schip schade aan den bakboordsboeg boven de waterlijn opliep. De „Elisabeth van België" is naar Ant werpen teruggekeerd om voorloopig gere pareerd te worden en is heden naar zee vertrokken. De schade werd geraamd op 150.000 fres. Het Engelsche stoomschip is op de ha ven van Vlissingen gekomen om te bunke ren en om bij de Kon. Mij. „de Schelde" voorloopig te repareeren. Het schip zou een cementbekisting krijgen. Het Engelsche stoomschip „Bobie" is nabij het Pas van Terneuzen met een de fect aan de machine ten anker gekomen. Sleepboothulp is geweigerd. Men ver wacht nl. de schade zelf te kunnen her stellen. Tijdens de vaart op de Westerschelde heeft een Zuidslavisch stoomschip, vermoe delijk de „Timok", een anker met ketting verloi-en. Ankervisschers zijn vertrokken. Zij zul len pogen het anker te bergen. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 17 tot 22 Janu ari werden in het badhuis 476 baden geno men en wel 342 door heeren, 104 door da mes en 30 door kinderen. Een afscheid. Zaterdag jl. vereenigden velen zich na het beëindigen van den werktijd in de af- deeling scheepsbouw van de Kon. Mij. „de Schelde" om tegenwoordig te zijn bij het afscheid van den heer G. Bostelaar, werk zaam in deze afdeeling en die de maat schappij met pensioen gaat verlaten. De -heer J. van den Berg. baas van de afdeeling scheepsbouw, sprak den scheiden de toe, waarbij hij o.m. wees op de pretti ge verstandhouding die steeds heeft be staan, zoodat men met genoegen en tot ve ler tevredenheid met den heer Bostelaar heeft samengewerkt. Namens collega's, bazen en bedrijfslei ding bood spr. een pendule-klok aan. daar bij den wensch uitsprekende dat de beer Bostelaar nog vele jaren van zijn pensioen zal mogen genieten. Nadat de heer Bostelaar zijn baas had dank gezegd voor zijn woorden en verder allen hartelijk had bedankt voor het mooie cadeau, was deze plechtigheid ten einde. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag zijn drie sluisdeuren, zes schuiven, een afsluitcaisscn en een brug bestemd voor de sluis in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede, van de Nederl. Dok Maatschappij te Amsterdam naar de plaats van bestemming vertrok ken. Zaterdag maakte de verpleegster van H. K.H. Prinses Juliana, zuster Boonstra, een korte wandeling. Een 60.000 K.G. wegende assendrager bestemd voor het nieuwe mailschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappy „Nederland", welk schip in aanbouw is bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam, is Zaterdag op zijn plaats ge bracht. Een leelijke val. Toen Vrijdagmorgen de arbeider W., af komstig uit St. Laurens, aan het werk was aan boord van het motorschip „Ruys" bij de werf der Kon. Mij. „De Schelde", is hij hierbij in een ca. 15 M. diep ruim gevallen. Hoewel aanvankelijk werd vermoed, dat de man geen nadeelige gevolgen hiervan had ondervonden, werd hij toch naar het St. Josephziekenhuis overgebracht. Naar wij vernemen was zijn toestand gisteren zeer slecht daar hij een longontsteking heeft ge kregen. Vandaag maakte de man het iets beter. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen in Zeeland. Het achtste concours voor solisten, duetten, trio's en kwartetten, zal dit jaar te Goes worden gehouden op 5 en 12 Fe bruari in de concertzaal van „De Prins van Oranje". De muzikale begeleiding is opgedragen voor Walcheren aan den heer P. de Rooij te Vlissingen en voor Zuid-Beveland aan den heer W. Harthoorn te Goes. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Het bureau der Kamer legt een afdruk aan de Kamer over van een door de K.N. A.C. tot den Raad van Ministers gericht adres over den belastingdruk op automo bielen, waarvan het bureau met belangstel ling kennis van nam. Ook de Kamer heeft reeds meerdere malen hare bezwaren doen hooren tegen den steeds zwaarder worden den belastingdruk voor het bezit en ge bruik van een automobiel. Met de moti veering van de K.N.A.C. kan het bureau zich in hoofdzaak zeer wel vereenigen en het stelt voor aan het adres steun te ver leenen. De commissies voor het Verkeerswezen eu voor de Wettelijke Bepalingen vereeni gen zich met het voorstel. Van de eerste commissie is een tweetal leden echter van oordeel, dat helaas de tijd voor belastingverlaging nog niet is aangebroken, zoodat naar hun meening het verzoek wel niet voor inwilliging vatbaar zal zijn. Een der andere leden sloot zich aan bij do opmerkingvan een lid der tweede ge noemde commissie, dat vooral de perso- neele belasting zeer ongelijk drukt. Retributie voor vestigingswet. Volgens art. 12 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 kan de Kamer voor elke bii haar ingediende aanvraag een ver goeding heffen van ten hoogste 10. Waar in vele gevallen een uitgebreid onderzoek zal moeten plaats hebben, acht het bureau Dit nummer bestaat uit 2 bladen tcsBissen '**f5 Van Soestdijk geen nieuws. (Pag. 1, eerste blad) Tijdens den mist zyn Zaterdag in de Westerschelde 2 stoomschepen om hooggevaren, doch op eigen kracht vlotgekomen. Scheepvaartru briek. Nog steeds incidenten in Palestina. (Buitenland.) Nabij het Maas-vuurschip zyn een Duitsch en een Deensch schip in aan varing geweest. (Scheepvaart). ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN het in het algemeen niet te hoog 10 te heffen. Er kunnen zich echter ongetwijfeld ook gevallen voordoen, dat een heffing van f 10 onbillijk zoude zijn. Hieraan soude zijn tegemoet te komen door een bepaling, dat hoogstens 5 van het betaalde bedrag wordt gerestitueerd, indien naar het oor deel der betrokken commissie geen bijzon der onderzoek naar de aanvrage wordt noodig geacht of de vergunning geweigerd wordt zonder dat een bijzonder onderzoek noodig werd geacht. Alvorens de aanviage in behandeling kan worden genomen, moet het bedrag van 10 op de secretarie der Kamer zijn gestort. Het bureau stelt voor in dezen geest te besluiten, met welk voorstel de commissie voor de financiën zich vereenigt. Het Borgstellingsfonds voor de Zeeuw sche Eilanden heeft dank oetuigd voor het over 1937 toegekende bedrag van 750, doch verzocht de bijdrage over 1938 zoo eenigszins mogelijk te verhoogen tot 1000. Aangezien de financiën van de Kamer een dergelijke verhooging niet toelaten meent het bureau niet te mogen voorstellen aan het verzoek te voldoen. Voor de eerste maal is op de begrooting geen post „"Ver moedelijk batig saldo" kunnen worden uit getrokken, zoodat er weinig speling blijft. Het bureau stelt dan ook voor ook voor 1938 750 bij te dragen. De commissie voor de financiën vereenigt zich daarmede. Het bureau stelt voor afwijzend te be schikken op het verzoek van het bestuur van den Middenstands-handelscursus te 's-Heerenhoek om aan dien cursus gedu rende 3 jaar een bijdrage te verleenen van 150 's jaars. Een duur haasje. Vorige week trof de jachtopziener Vaders te St. Philipsland M. G. en A. M. R. op den zeedijk. De jachtopziener vroeg naar de vergunning op den zeedijk te mogen zyn waarop werd gezegd, dat men deze thuis had laten liggen. De jachtopziener vroeg daarop aan beiden des avonds brj hem te komen om de vergunning alsnog te toonen. De mannen kwamen en toonden een ver gunning, die klaarblijkelijk vervalscht was, hetgeen hun te kennen werd gegeven. R. rukte toen dit vervalschte stuk uit handen van den jachtopziener en verscheurde dit, waarop Vaders proces-verbaal wilde op maken. R. gaf toen een schreeuw, en plotseling stormden twee broeders van R., die zich in de omgeving verdekt hadden opgesteld, in het huis binnen, wierpen zich op den jacht opziener en mishandelden hem, meldt hef Dbl. v. N.B. en Z. Deze riep zijn vrouw om zijn revolver, waarna het viertal de vlucht namen terwijl Vaders de vluchten den een revolverschot achterna zond. Een en ander gaf in St. Philipsland een lieele consternatie. Het slot is, dat de ma joor der ryksveldwacht te Tholen een on derzoek instelde en tegen de daders de gebr. P. en M. R. proces-verbaal wegens huisvredebreuk en mishandeling heeft op gemaakt. MIDDELBURG De Kanaalweg. Hedenmorgen is het snelverkeer over den nieuwen Kanaalweg naar beide zijden vrij gegeven en is aan de zijde van het Stations plein een vasten politiepost geplaatst, om vooral ook als de brug open is het verkeer daar te regelen zoolang de bestratingswer- ken op het plein nog niet gereed zijn.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1