500 100 25 22 JANUARI EERSTE BLAD «No. 18 76e Jaargang 1938- litiaviFirma F. IM DE I/EIDE Ir., Walstra! St-iO,Vlissingii. Islil. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen IN HET CENTRUM VAN DEN STRIJD IN ZUID-CHINA. STADSNIEUWS DE KONINGIN EN DE PRINSES MAKEN EEN WANDELING. SdieurlcMisscw unit Jew Jag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" „WIJ CHINEEZEN ZULLEN WINNEN". {Van een bijzonderen correspondent) De. Japansche en Chineesche verkla ringen van de laatste dagen met de daarop gevolgde terugroeping van de wederzijdsche diplomatieke vertegen woordigers waren de inleiding tot een nieuwe phase in het Oost-Aziatische conflict, welke in de eerste plaats ge kenmerkt wordt door een verhoogde militaire activiteit. Over Kanton, de hoofdstad van Zuid- China, huilen de alarmsirenes. Mijn wagen hotst over een brug over de rivier, die vol booten, jonken en stoomschepen ligt, en wringt zich door nauwe, van menschen wemelende winkelstraten, door de stoffige wijken van de voorstad, waar winkels, kramen en stinkende koeliekeukens tus- schen de steeds spaarzamer wordende lee- men hutten staan. Volgepakte riksja's met eeuwig roepende, dravende koelies versper ren ons den weg. Geen mensch neemt er notitie van de gierende sirenes. Sedert vier maanden is er minstens twee maal per dag luchtalarm, als de Japanners de spoorwegen met bom men bestoken. Waarom zou men er zich dan druk om maken? Wie let er tegen woordig in Kanton nog op de roode vlag gen, die op alle politiebureaus, door de ver keersagenten op alle kruispunten aan de lichtmasten worden opgehangen, om dege nen te waarschuwen, die in het daverende gewoel van de Chineesche millioenenstad i onheilspellende stem van de sirenes niet hebben gehoord? Als ik, rijdend tusschen leege rijstvelden en vijvers, meen reeds buiten de stad op het land te zijn, buigt de chauffeur plot seling af.Vlak voor ons staat tusschen moestuinen een rij moderne betonvilla's, leigrauw geverfd om ze onzichtbaar te maken voor het oog van de vijandelijke vliegers, evenals de pagoden, standbeelden, en alle gebouwen van de Zuid-Chineesche hoofdstad, die vroeger wit waren. Immers, zouden deze scherp afstekende, witte voor werpen den Japanschen vliegers, die dage lijks de stad van de lucht uit bestoken, ge makkelijk tot oriënteeringspunten kunnen dienen. En zeker is het van belang, dat deze groep van afgelegen villa's aan -het oog van den vijand wordt onttrokken, w'ant hier, achter een haag van woest uitziende soldaten, die met het geweer aan den schouder, het hoofd door den stalen helm gedekt, iederen vreemden indringer met wantrouwende blikken opnemen, bevindt zich de met een zeker waas van geheim zinnigheid omgeven residentie van den Gouverneur van de Zuid-Chineesche provin cie Kwantoeng, generaal Woe-Teh-Sjen. Een "kenner van Japan. In den voortuin van de villa zijn mans- hooge barricaden van zandzakken opgewor pen tegen het splintergevaar bij een Ja- pansch luchtbombardement. En, echt Chi- neesch op deze echt oorlogsachtig aan doende barricaden staan de kooien met de verschillende vogelsoorten, die iedere Chi nees met heel zijn sentimenteele dieren liefde welke zich evenwel tot de vogels beperkt koestert en verzorgt. Nu, tegen den avond, mogen de gevederde bonte zan gers genieten van de koele buitenlucht. Een stramme officier leidt mij door den doolhof van gangen tusschen de zandzak- kenbarricaden naar de voordeur en dan sta ik voor een slanken .man met glad achter over gekamd, grijzend haar. Achter den bril met donkere glazen kijken een paar ver standige oogen, vol jeugdig vuur, mij aan. Hij draagt een uniform van een ondefini eerbaar blauwe kleur, met hoogen kraag. „Dus u komt uit Japan", zegt generaal Woe-Ten-Sjen in vloeiend Engelsch, terwijl een bediende geruischloos de gevulde thee kopjes op de tafel in de kamer neerzet. De kamer is modern en zakelijk ingericht, ge heel als zoo menige moderne Hollandsche woning, „ik ken Japan en de Japanners zeer goed. Ruim 25 jaar geleden heb ik aan J'! militaire academie in Japan gestudeerd en later heb ik het land nog eens bezocht. Als burgemeester van Sjanghai, na het eerste incident in het jaar 1932 heb ik veel met de Japanners te maken gehad. Nu zijn de Japanners onze nationale vijanden en de oorlog woedt over het land. Het is interes sant, wat u daar vertelt, dat Japan met dezen oorlog slechts onze Kwo.mintangre- geering voor haar anti-Japansche houding met geweld van wapenen wil straffen en tot bezinning brengen, en dat er in Japan geen haat tegen het Chineesche. volk be staat. Gelooft u mij, in Japan vergist men Zich omtrent de ware gezindheid van het Chineesche volk in dit conflict. Niet alleen de leiders van onze regeering, het heele Chineesche volk van 450 millioen zielen is er thans van doordrongen, dat Japan de vijand is, en is tot alles bereid, om de on afhankelijkheid van de Chineesche natie te redden. De Japanners denken ons Chineezen door dezen oorlog tot andere gedachten te kun nen brengen, ons een lesje te geven, opdat wij Japan's vrienden zullen worden. Doch de Japanners hebben onzen Chineeschen gedachtengang steeds verkeerd begrepen en onjuist beoordeeld. Juist het tegendeel bereiken de Japanners thans door dezen oorlog. Ik ken de Japanners goed, ik ken hun plannen aangaande een groot Aziatisch rijk, dat zij door Chineesch-Japansche sa menwerking zouden willen opbouwen. Maar Japan's daden zijn anders 'dan deze ideale plannen. De Japanners vergeten ons groeiend nationaalbewustzijn, vergeten on ze ontzagwekkende cultureele prestaties, de eindelooze uitgestrektheid van ons Chi- neesch grondgebied, de 450 millioen van ons Chineesche volk. Onze financieele po sitie is ongeschokt door den oorlog. Daardoor kunnen wij iedere gewenschte hoeveelheid oorlogsmateriaal in het bui tenland aankoopen". V 9 9 Een telefoon rinkelt. Een bediende komt binnen en stoot een paar woorden uit in het harde Kantonneesche dialect. De gou verneur loopt vlug naar het toestel. Boven den schoorsteenmantel van de kamer hangt een levensgroot portret van dr. Soen Yat Sen, den vader van het tegenwoordige Chi na. Jaren lang was de i-evolutionnair Woe- Teh-Sien, in. wiens huis ik hier zit, als een van de oudste partijleden een der naaste medewerkers van Soen Yat Sen en zijn hoofdadjudant. Hij was commandant van het leger in Kwantoeng en hoofd der politie in Kanton. „Zoo, dus in Bias-Bay", herhaalt gouver neur Woe-Teh-Sjen de telefonische mede- deeling. Dan komt hij met een glimlach vol vertrouwen naar mij toe „Ze melden mij daar juist de landing van de Japanners in Bias-Bay bij Hongkong. Best, laten zij maar naar Kanton komen. Wij zrjn gereed hun een warme ontvangst te bereiden. En dat beteekent voor de Japanners een nieuw front, waar ze tienduizenden nieuwe troe pen in het gevecht zullen moeten brengen". „Wij Chineezen, zullen winnen". Ik sta naast den gouverneur en samen kijken wij naar de stad Kanton, die zich langzamerhand in duisternis hult. De ruiten van de kamer beginnen onder het blaffende snelvuur van de batterijen, het ratelen van de machinegeweren, de verre, doffe uitbar stingen van de Japansche bommen, licht te vibreeren. „Goddank, de Japanners vliegen in hun gewone richting, verklaart de gene raal, nadat hij zich aan de wolkjes van het afweergeschut met kennersblik heeft geo riënteerd. „Als ze hierheen gekomen waren, hadden wij minstens een half uUr in den vluchtkelder moeten gaan en dan zou ik te laat zijn gekomen op een groot diner in Kanton, waarvoor ik uitgenoodigd ben". En de gouverneur wijst op een nieuw ge bouwd, bomvrij onderkomen in den voor tuin, waarvan de deuren uitnoodigend open staan. Plotseling komt de generaal heel dicht op mij af en zegt levendig „Versta mij wel, China is vast besloten, dezen oorlog tot het bittere einde vol te houden. Zelfs al worden wij door Japan, dat in militair opzicht veel sterker is dan wij, verslagen, den oorlog als als zoodanig zullen wjj Chineezen winnen". VOORSTELLEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. A.s. Vrijdag komt de Vlissingsche Ge meenteraad in vergadering bijeen o.m. ter behandeling van onderstaande voorstellen Commissie van toezicht Nijver heidsonderwijs. Ter voorziening in de vacature, welke op 1 Januari jl. is ontstaan in de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs door de periodieke aftreding van den heer J. A. Gijzeis, hebben wij de eer U ter be noeming in deze vacature het volgende door deze Commissie aanbevolen dubbeltal aan te bieden 1. de heer J. A. Gijzeis, aftredend 2. de heer P. C. de Rooij, electrotechnisch ingenieur» Koker 12 cachets 5 Oct. Proef doosje 2 stuks JOct Wijziging der gemeentebegrooting over 1937. Nadat de begrooting der gemeente en die der bedrijven voor 1937 in Uwe verga dering van 22 December 1936 waren vast gesteld en aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Zeeland waren onderwor pen, ontvingen wij van dat college een brief, gedagteekènd 13/26 Augustus 1937 Nr. 69, le afd., waarin verschillende op merkingen over die begrootïngén waren vermeld. Deze opmerkingen beoogden eenerzijds verhooging van eenige posten der inkom sten, anderzijds verlaging van meerdere posten der uitgaven, teneinde tot vermin dering van de rijksbijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds te geraken. Daar wij ons met de beschouwingen van Gedeputeerde Staten op vele punten niet konden vereenigen, werden wij in de gele genheid gesteld daarover van gedachten te wisselen met de commissie uit genoemd college, di© de financieele aangelegenheden met de gemeenten meer in het bijzonder behandelt. De bezwaren van Gedeputeerde Staten werden na de bespreking door ons uitvoe rig beantwoord, bij ons schrijven dd. 7 Oc tober jl. In aanmerking nemende de omstandig heid, dat de rijkscommissie van overleg betreffende de gemeem .r-grootingen een belangrijk aandeel neemt in het toezicht op de samenstelling der begrooting, hebben wij het dienstig geoordeeld, het door ons ge voerde financieele beleid belichaamd in de begrootingsposten eveneens bij die com missie te bepleiten. Wij mochten het genoegen smaken, dat blijkens het van Gedeputeerde Staten ont vangen schrijven, dd. 10/11 Januari jl., zoo wel dat college als de commissie van over leg ten aanzien van meerdere posten zich er mede konden vereenigen, dat de raming geschiedde als in ons schrijven was aange geven. Wat betreft enkele onderwerpen bleven nog bezwaren bestaan, welke wij van zoo danig" belang achtten, dat wij daarover een onderhoud verzochten met de financieele commissie uit Gedeputeerde Staten. Intusschen hadden wij ook een uitvoerig schrijven ontvangen van dat college over de gemeentebegrooting voor 1938, zoodat ook hierover van gedachten zou kunnen worden gewisseld. Deze bespreking had heden plaats. Ten aanzien van de begrooting voor 1937 heb ben wij overeenstemming bereikt, terwijl over de begrooting voor 1938 nader eene briefwisseling zal worden gevoerd. In de begrooting voor 1937 zullen nog eenige wijzigingen moeten worden aange bracht, welke op den hierbij gevoegden staat zijn vermeld. Ten aanzien van de geraamde inkomstèn zullen de posten betreffende de opbrengst der belastingen volgens de nader verkre gen gegevens gewijzigd moeten worden. Het geraamde batig saldo over 1935 kon thans nader worden becijferd op 4092.78. Voorts achten wij van belang te vermel den, dat het gereserveerde restant van het batig slot van den dienst over 1933 ad 74.350 in de begrooting voor 1937 moet worden opgenomen, terwijl de nog onge dekte uitgaven wegens werkverschaffing, enz. over 1931 en 1932, ad 59.400 daaruit zullen worden bestreden. Eveneens moet ten bate van deze be grooting worden gebracht het gereserveer de bedrag ad 4080 betreffende den stei ger aan den Koningsweg. Wat betreft de begrooting van uitgaven moesten de posten wegens onderhoud van straten en pleinen (Nr. 355) en wegens wandelplaatsen en plantsoenen (Nr. 357) door ons met klem worden verdedigd. Eerstgenoemde post werd ten bedrage van 16.000 voldoende geacht. Voorshands mag deze post worden geraamd op 20.000 in plaats van op 22.900, terwijl voor het onderhoud van plantsoenen 15.000 in plaats van 16.580 mag worden uitgegeven. Wij hebben er voor zorggedragen, dat voor 1937 deze posten niet zijn overschre den. De geraamde bedragen der gemeentelij ke subsidies kunnen nog steeds geen in stemming' vinden bij de hoogere colleges, niettegenstaande wij met klem van redenen herhaaldelijk de nuttigheid daarvan heb ben betoogd. Aangetrokken door het fraaie weder heb ben de Koningin en de Prinses hedenoch tend een wandeling in den Paleistuin ge maakt. Hadden wij gegronde hoop, dat de eisch der regeering, dat nog 1000 moest wor den bezuinigd op de geraamde bedragen, was prijs gegeven, uit den brief van 10 Ja nuari jl. bleek ons, dat nog eene verminde ring van 720 werd noodig geacht. Daar het ons gebleken was, dat tenge volge van de opgelegde subsidie-regeling voor de kinder-herstellings- en vacantieko- lonies, welke bestaat uit een bijslag van 0.50 resp. 0.25 per dag en per kind, tot een klein bedrag gebruik kon worden ge maakt van de geraamde subsidie van 1500, hebben Gedeputeerde Staten er in berust, dat de aangegeven verlagingen, ten bedrage van 720, daardoor geacht konden worden te zijn gecompenseerd. Zooals U bekend zal zijn heeft de Reini gingsdienst de belangstelling van de hoo gere organen. De bezetting en de werkwij ze van dezen dienst werden aan het oordeel onderworpen van een efficiency-ingenieur. Het deswege uitgebrachte rapport werd door ons uitvoerig bestreden. Door de commissie wordt thans nog maals op besparing van uitgaven bij den reinigingsdienst aangedrongen door het in voeren van maatregelen, welke de interne regeling van den dienst raken en waarover wij ons nog moeten beraden. Ten aanzien van de bezetting van den dienst hebben wij er op gewezen, dat sedert 1933 het aantal werklieden is verminderd van 21 (19 man, 1 jeugdig persoon en 1 van gemeentewerken) tot 18 man, waaron der 1 jeugdig persoon. Bij ziekte onder het personeel en tijdens de verlofdagen moeten losse werkkrachten in dienst worden ge nomen. Daar deze werkwijze tot besparing van uitgaven in 1937 heeft geleid, zal dit voordeel op de beg-rooting tot uitdrukking komen. In verband met het bovenstaande heb ben wij de eer U voor te stellen de hierbij gevraagde wijziging der begrooting voor te stellen. Verlaging van legesheffingen. Naar aanleiding van de bij de behande ling der gemeentebegrooting voor 1938 ge maakte opmerking dat het bedrag aan ge meenteleges, groot 1.25 dat voor bewij zen van Nederlanderschap wordt geheven, te hoog zou zijn, hebben wij een onderzoek ingesteld naar de grootte der bedragen die aan leges in verschillende andere gemeen ten op deze bewijzen worden geheven. Ons is hieruit gebleken, dat het meeren- deel dier gemeenten een bedrag lager dan 1.25 heft, waar evenwel tegenover staat, dat ook aanmerkelijk hoogere bedragen aan leges voor bewijzen van Nederlander schap worden gevorderd. Op bijgaanden staat gelieve U de gege vens die ons ten dienste hebben gestaan, aan te treffen. Daar de beffing van een zoo hoog be drag vaak tot onbillijkheden en dientenge volge tot ontstemming der betrokkenen aanleiding geeft, stellen wij U voor, de leges voor een bewijs van Nederlander schap, vermeld in artikel 1 sub f der leges- verordening, van 1.25 op 1 te willen brengen en om dezelfde redenen gelijke beslissing te willen nemen ten aanzien van de leges voor een gezondheidspas, even eens vermeld in artikel 1 sub f, welke zel den wordt uitgereikt. Aangezien het aantal der in het jaar 1937 afgegeven bewijzen van Nederlander schap 469 bedroeg en ook voor de daarop volgende jaren op een ongeveer gelijk aan tal gerekend mag worden, zal na deze ver laging jaarlijks dus een'bedrag van onge veer 117 minder ontvangen worden. Aangezien wij de navolgende legeshef fingen, eveneens om redenen van billijk heid, te hoog achten, stellen wij U voor a. de legesheffing voor het legaliseeren van een handteekcning, vermeld in artikel 1 sub c der verordening, te verlagen van 0.50 op 0.25 b. de heffing voor een afschrift of uit treksel uit zoodanige stukken als volgens de bepalingen der gemeentewet voor inge zetenen verkrijgbaar moeten worden ge steld, vermeld in artikel 1 sub p vast te willen stellen voor elke geheel of gedeeltelijk beschre ven bladzijde van kwarto formaat op 0.50; voor elke geheel of gedeeltelijk beschre ven bladzijde van folio formaat op f 0.75 c. de heffing voor de werkzaamheden in verband met het aanvragen van elk rijbe- Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Salamanca en Barcelona hevig gebom bardeerd. (Buitenland). Mooie opbrengst der weldadigheids postzegels. (Binnenland). Wordt de opleiding van onderwijzers verlengd van 3 op 4 jaar? (Sehoolnieuws). ZEE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN wijs en elk nummerbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet, van elk duplicaat van die bewijzen en van elke verlenging van een rijbewijs, vermeld in artikel 1 sub x, te verlagen van 0.50 op 0.25 d. de heffing voor eene inlichting uit het bevolkingsregister hetwelk sedert 1861 in gebruik is, vermeld in artikel 1 sub v, te verlagen van 0.50 op 0.25. Laatstgenoemde inlichtingen werden in 1937 slechts 95 keeren verstrekt, aangezien de hooge leges die voor deze eenvoudige werkzaamheden worden geheven, velen van het inwinnen van zoodanige inlichtingen doen afzien. Voor een duplicaat verlof tot begraven wordt in de praktijk een bedrag van 0.40 aan leges geheven. Aangezien de verorde ning niet uitdrukkelijk melding maakt van dit geschrift, verdient het aanbeveling in deze leemte te voorzien. Ook de leges voor een verklaring bestemd tot het vervoeren van een lijk, die eveneens in de praktijk geheven worden, noemt de verordening niet.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1