500 300 25 EERSTE BLAD 76e Jaargang 1938 DONDERDAG 20 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De strijd in Spanje duurt nog in alle hevigheid voort BOEKHANDEL D'HUY Witter dan wit -=N o. 16 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent IliliiV!Finn F. VAN DE HEIDE Jr., lialsM 58-60, IHissiip. kill. II. Postrekening (Kil ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HONDERD DOODEN GEVALLEN BIJ BOMBARDEMENT VAN BARCELONA. MADRID WORDT WEER BESCHOTEN. Niettegenstaande het hevig artillerievuur van de rechtschen, hebben de regeerings- troepen Dinsdag de aanvallen van de troe pen van Franco bij Teruel afgeslagen. Twee keer hebben de rechtschen een aanval gedaan. op Muleton, de aanvallen liepen evenwel dood op het welonderhouden vuur van de automatische wapenen van de re- geeringstroepen. De aanvallen van de rechtschen waren niet zoo fel als de vorige dagen, de artille rie van de regeeringstroepen beheerscht nog de wegen ten oosten van Concud en kon verhinderen, dat versterking werd aangevoerd. Den geheelen dag cirkelden twee vlieg tuigen van de regeering in de lucht en namen de meer achterwaarts gelegen stel lingen van de troepen van Franco onder vuur. De toestellen der regeering hielden de vliegtuigen van Franco in bedwang. Gisteren bombardeerde het geschut der rechtsche troepen den geheelen dag de stellingen der regeeringstroepen bij Teruel, terwijl ook de luchtmacht aanvallen onder nam. Een officieel communiqué der regeering deelde mede, dat hevige gevechten zijn ge leverd tusschen het plateau van Celadas en de stellingen Muleton, welke de rechtschen hebben aangevallen, doch die weerstand bood, Madrid bestookt. Van middernacht af hebben de batterijen der opstandelingen, nadat zij hun activiteit gedurende eenige dagen hadden gestaakt, gisteren het bombardement op de hoofd stad hervat. De schoten werden met betrekkelijk groote tusschenpoozen gelost. De munitie was van groot kaliber. De regeeringstroepen in het noorden van de provincie Guadalajara zijn begonnen met het versterken van de stellingen, wel ke zij op de rechtschen hebben veroverd. De troepen van Franco poogden herhaalde lijk de verloren stellingen te heroveren, doch zij werden in bedwang gehouden door de automatische wapenen van de regee ringstroepen. De artillerie van de regeering mam concentraties van de rechtschen onder vuur. Barcelona ondergaat hevige, luchtbombardementen. Tegen half een gisternacht hebben zes vliegtuigen der opstandelingen een aanval gedaan op Barcelona. De toestellen kwa men van zeezijde. Zij hebben verscheidene bommen van groote kracht geworpen. De batterijen zijn direct in actie gekomen. Dinsdag hadden vliegtuigen der opstan delingen de kust van de Middel landsche Zee met groote heftigheid bestookt. Sa- gonta heeft het meest te lijden gehad van de aanvallen van den vijand. Gisterochtend hebben driemoto,rige vlieg tuigen 25 bommen van 80 en 100 K.G. uit geworpen. Verscheidene huizen werden ver nield, doch de bewoners konden schuil plaatsen binnenvluchten. Gistermiddag wierpen opnieuw zes recht sche driemotorige vliegtuigen, komende van Falma, talrijke bommen in het centrum van Barcelona. Deze bommen waren van buitengewone kracht en vernielden ver scheidene gebouwen. Het aantal dooden bedraagt ongeveer 100, het aantal gewon den is zeer hoog. Valencia is gistermorgen twee maal gebombardeerd. De materieele schade was daar aanzienlijk, doch het aan tal slachtoffers gering. Figueras gebombardeerd. Vanochtend hebben verscheidene recht sche vliegtuigen Figueras gebombardeerd, dat op 20 K.M. van het grensdorp Perthus is gelegen. Het doel was het vliegveld, dat evenwel niet werd getroffen. Eenige bommen kwa men op het station terecht. Dezen, eersten keer dat Figuras gebombardeerd is, zijn geen slachtoffers te betreuren. STADSNIEUWS EEN DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Zooals wij hebben gepubliceerd is Zater dagmiddag tijdens het dejeuner in Grand Hotel Britannia na de tewaterlating van de bij „De Schelde" gebouwde Poolsche on derzeeboot, een telegram aan H. M. de Ko ningin gezonden. Naar aanleiding hiervan ontving de bur gemeester gisteravond het volgende tele gram uit 's-Gravenhage H. M. ae Koningin draagt mij op U te verzoeken zoo mogelijk alsnog Harer Majesteits dank te willen overbrengen aan de Nederlandsche autoriteiten voor betuiging van aanhankelijkheid aange boden ter gelegenheid van tewaterla ting Poolsche onderzeeboot. HEEMSTRA, Secretaris. „Madjoe" viert haar eerste lustrum. Het was Vrijdag jl. weer al vijf jaar ge leden dat enkele Vlissingsche scholieren be sloten om een korfbalvereeniging op te richten, die den naam. „Madjoe" kreeg. Op zichzelf is het reeds een prestatie om zich als korfbalvereeniging vijf jaar staan de te houden, althans voor zoover wij na kunnen gaan, heeft geen enkele korfbal vereeniging hier ter stede daar kans toe gezien. Natuurlijk moest alles in het begin op bescheiden wijze werden uitgevoerd. Zoo werden de eerste oefeningen gehouden op het oude veld van de voetbalvereen'.ging „De Zeeuwen" aan den Koudekerkschen weg, terwijl de Vlissingsche Turnvereeni- ging de eerste maanden het benoodigde rrateriaal gratis ter beschikking stelde. Op het eind van 1933 kon echter een eigen terrein worden gehuurd aan den Koude kerkschen weg. Men was dus een belang rijken stap verder, al bleef natuurlijk nog veel te wenschen over. In de eerste plaat3 prijkte een kleedlokaal op het verlang lijstje. Om tot aanschaffing hiervan ever te gaan was geld noodigdat echter ontbrak. Daarom werd in begin van 1934 een loterij gehouden, uit de baten waarvan de aankoop kon worden bekostigd. Ook het terrein zelf werd door de leden verder verbeterd, terwijl voor de toe schouwers werd gezorgd, door banken rond het veld te plaatsen. De seriewedstrijden die deze vereeniglng ieder jaar op Hemelvaartsdag organiseert hebben een groote bekendheid in korfbal- kringen gekregen. Nog steeds beweegt het aantal deelnemende twaalftallen zich in stijgende lijn. Op den 5den Madjoedag, vorig jaar gehouden, namen niet min der dan 23 twaalftallen uit Zeeland en Brabant deel. Op diverse andere serie- wedstrijden behaalde de vereeniging ook zelf talrijke successen en heeft verscheidene bekers en medailles weten te bemachtigen. Verder spreken de beide twaalftallen in de competities van den Z.K.B. steeds een har tig woordje mee. Kon het eerste twaalftal in 1936 reeds de kampioensvlag hijschen, in het vorig jaar werden zoowel het eerste als het tweede twaalftal ongeslagen kam pioen in hun afdeelingen. Dat aan de training ook voldoende aandacht wordt be steed, moge blijken uit het feit dat men vorigen winter zelfs is begonnen met op Woensdagavond een „indoor-training" te houden. Tenslotte zorgt iedere week een zelf vervaardigd clubblad er voor dat een gezellige sfeer onder de leden heerscht Radio-avond N.C.R.V. Gisteravond gaf de afdeeling Vlissingen der N.C.R.V. een radio-avond, welke zeer druk was bezochtde Nieuwe Kerk was geheel bezet. De heer P. A. Belger heette de aanwezi gen namens het bestuur welkom en sprak zijn blijdschap uit over de groote opkomst. Nadat gezongen was Ps. 68 10, ging ds. J. S. Hartje, lid van den vereenigingsraad der N.C.R.V., voor in gebed. In zijn ope ningswoord zei spr. dat wij God dankbaar mogen zyn voor het werk van den Christ, radio-omroep. Bij zooveel verdeeldheid op Christelijk erf, zijn hier de verschillende domeinen van het geestelijk en kerkelijk terrein één, en daarover verheugt spr. zich. De Hervormde Radio-omroep. Spr. betreurde het dat van Hervormde zijde een aparte radio-omroep wordt opge richt. Toen spr. in den vereenigingsraad kwam heeft hij overal zijn licht opgestoken en by kan niet anders zeggen, dan dat de Hervormden een eerlijke plaats bezetten in de N.C.R.V., een hun toekomende plaats, niet .meer en niet minder, in deze tent der samenwoning. Spr. wil niets kwaads zeggen van de an dere radio-vereenigingen, doch wèl, dat het in de radio-wereld in ons land er wel anders uit zou zien, als er geen Chr. radio-omroep was. Wij Christenen zullen ons niet in een hoek laten duwen, maar vragen ook onze plaats onder de zon, tot uitdraging en verbreiding van het Evangelie en om het cultuurleven te laten beschijnen door het Licht van bo ven. Door de Christelijke radio kunnen wij grooten invloed uitoefenen op Nederland's burgerij. Wij mogen dankbaar zijn dat er menschen zijn geweest, die den Christ, radio- omroep mét groote moeite en offers heb ben opgericht. Spr. bracht hulde aan allen, die gemaakt hebben dat de N.C.R.V. kan bestaan en is gegroeid. Toch moeten wij vooruit en omhoog en spr. deed een beroep op aller liefde en opofferingszin om de N. C.R.V. tot nog grooteren bloei te brengen en aan zijn doel te doen beantwoorden. Ds. Hartjes schetste den grooten zegen van de radio-kerkdiensten. Met wegvalling van kerkelijke benamingen komt hierdoor het Evangelie tot het hart der menschen.. Spr. eindigde met den wensch, dat de N. C.R.V. steeds meer moge medewerken tot opbouw van het Koninkrijk Gods. Het filmprogramma. Hierna nam het uitgebreide programma een aanvang met de vertooning van enkele kleine, doch keurige filmpjes. Eerst kregen wij de fraaie N.C.R.V.-kleurenfilm te zien. die een prachtig beeld gaf van wat tegen woordig op cinematografisch gebied valt te bereiken. Dit filmpje werd gevolgd door „Hoe het reilt en zeilt", waarin beelden ge geven werden uit het omroepbedrijf der N. C.R.V. Als propaganda voor de op de film avonden te houden collecte voor een nieu we studio volgde daarna de ?"-film inderdaad aardig bedacht Hierna draaide do hoofdfilm „In Storm- getrj". Deze film verhaalt de lotgevallen van een jongen, die door zijn vader tot on derwijzer wordt bestemd. Onweerstaanbaar trekt zijn hart echter naar de zee. Na haast de kweekschool te hebben doorloopen, krijgt hij door een leuke kwajongensstreek zijn zin en komt op de zeevaartschool en later als stuurmansleerling op de groote vaart. Het geloof zijner ouders bekoort hem niet meer en door vrienden komt hij op den ver keerden weg, tot hem een ongeluk treft en hij in een Fransch ziekenhuis wordt ver pleegd. Door de radio hoort hij dan het lied, dat zijn moeder vroeger bij zijn bedje zong „Blijf met mij Heer" en dit brengt hem tot inkeer. Deze film is vol actie en prachtig zijn de natuurtafereelen uit het hooge Noorden en van de landen rondom de Middellandsche Zee. Met groote aandacht werd het geheele programma door de zeer talrijke aanwezi gen gevolgd. Ds. C. F. Nolte sprak het slotwoord en eindigde met dankgebed. Ciixe Kerkboekjes voor halve prijs. BADHUISSTRAAT 15. KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL". „Groote liefde". Voor den Kunstkring „Het Schouwspel" heeft de Tooneelgroep „Het Masker" gis teravond Franz Molnar's „Groote liefde" ten tooneele gebracht en wel in de verta ling van Adolphe Engers. De uitvoering werd zooals gebruikelijk is, gegeven in de gToote zaal van Grand Hotel Britannia die ter gelegenheid van de te vèrwachten blij de- gebeurtenis in het Prinselijk gezin reeds op smaakvolle wijze feestelijk was versierd. „Groote liefde" is een blijspel diat zeer aan de oppervlakte der dingen blijf*- en dat men dus al gauw na de voorstelling weer vergeet. Maar daarmee wil aller minst gezegd zijn, dat het niet de moeite waard zou zijn om het te zien opvoeren dat is zeker wèl het geval. Het stuk is een charmant, luchtig en geestig niemendalletje, dat over het alge meen op uitstekende wijze ten tooneele werd gebracht, zoodat de zeer talrijke aanwezigen zich kostelijk hebben ver maakt. Men kan nu eenmaal niet altijd ernstig zijn en het doet een mensch goed eens flink uit den sleur van allen dag te worden gehaald op een wijze die de lever' duet schudden van den gullen lach. Ook een blijspelletje als „Groote liefde", al gaat het niet diep, verdient dus zeker een goed plaatsje onder de zon. Zooals met de'meeste blijspelen het ge val is, heeft de inhoud van dit stuk op zichzelf niet veel om het lijf en moet de voorstelling het geheel van het spel heb ben. En dat was in orde, al stonden de beide laatste bedrijven niet op hetzelfde peil als de rest. Als wij de prestaties van enkele actri ces en acteurs, die gisteravond optraden, even afzonderlijk bezien, dienen wij in de eerste plaats Ank van der Moer te noe men, die de voorstelling „droeg" en wie de eer van het uitbundige succes grooten- deels toekomt. Zij was bijzonder goed op dreef als Margit Agi, de directrice van het modehuis „Antoinette" en oudere zuster van de wat erg naïef doende Irene. Be houdens een ongelukje in de derde acte dat niet alleen de lachspieren van de be zoekers maar ook die van de actrice zelf danig kietelde, was Ank van der Moer in alle opzichten te loven. Natuurlijk hebben de dames (en vele heeren ongetwijfeld in niet mindere mate) genoten van haar fraaie toilettenmaar vóór alles toch van het fijne spel waardoor het luchtige blijspelletje een ongemeene bekoring kreeg. Direct na Ank van der Moer dient John Gobau te worden genoemd die een uitste kende vertolking gaf van de niet gemak kelijke rol van den van levenslust over loopenden kunstschilder Ivan, met zijn naar het cynische overhellenden kijk op het leven en zijn schier verbijsterende slag vaardigheid. Jacqueline Royaards-Sandberg was vooral in de latere bedrijven zeer goed als de gravin van Oroszy die de zusjes Agi op haar manier zoo'n beetje bemoe dert en er steeds op uit is om „paartjes" aan elkaar te koppelen. Georgette Reyewsky was vooral in de eerste acte heel aardig als het schuchtere zusje Irene en gaf prijzenswaardig stil spel te genieten ook in andere bedrijven viel zij wel te loven al deed zij o.i. wel wat overdreven naïef. Leo de Hartogh was dikwijls goed op dreef als Alphons „de heilige", de verioGf- de van Irene en er viel vooral in zijn sa menspel met Ank van der Moer veel te waard eeren. Het trio onder leiding van mevrouw KÖfelein-Bekker verleende wederom muzi kale medewerking door zich voor den aanvang en tusschen de bedrijven te laten hoorende musici waren bijzonder goed op dreef en mochten dan ook menigmaa> een volkomen verdiend hartelijk applaus in ontvangst nemen. Ook het succes der actrices en acteurs was groot, zoodat wij in ieder opzicht van een welgeslaagden en genoeglijken avond in het lichtere genre kunnen spreken. J. Schouwburgzaal „de Oude Vriendschap". Binnen afzienbaren tijd zal de schouw burgzaal „de Oude Vriendschap" van eige naar veranderen. Naar wij uit goede bron vernemen komt de zaal in handen van den heer C. J. van Liere uit Goes. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Luchtbeschermingsdienst te Amster dam heeft Woensdag weer eenige sirene- proeven genomen, waartoe o.a. op het dak van de Bijenkorf aan het Damrak een sire ne stond opgesteld. Het Badhotel te Baarn vormt thans het middelpunt van de geheele Nederlandsche pers, waar met den dag de spanning van het wachten stijgt. Om te voorkomen, dat wanneer het bericht der blijde gebeurte nis des nachts komt de journalisten niet tijdig genoeg zouden worden gewekt, is door hen een nachtwacht bij het telex-ap paraat ingesteld, waarbij ieder op zijn beurt een nacht „dienst" heeft. „De Volksstem". Zaterdagavond geeft de gemengde zang- vereeniging „De Volksstem" haar jaarirjk- sche uitvoering in „De Oude Vriendschap". Behalve verschillende werken voüft a capel- la koor worden ook werken uitgevoerd van Haydn, Niels, W. Gade e.a. met medewer king van mevr. Brand-Bekker (piano) en een orkest. Gevond n voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is odeponeerd metalen armbandje met blauwe steentjes kindérhandschoen glacé dameshandschoen met bond gevoerd een huissleutel een lederen portemonnaie een huissleu'. rieen hondenprikkelhals- band een zakmesje een metalen deksel van een vuilnisb'een damesrijwiel een kosteloos rijwielbelastingmerk een reis deken en 'en kinderportemonnaie, en dat inlichtingen rijn te bekomen omtrent nappa heerenhandschoen bij Zachariasse, B. Ewoutstraat 46 muziekstukje bij J. Bos, Seftcttrlewissen «le« Jws Barcelona is hevig gebombardeerd talrijke dooden. Madrid wordt weer be schoten. (Pag. 1, eerste blad.) De korfbalvereeniging- „Madjoe" viert haar eerste lustrum. (Stadsnieuws.)', Loonsverhooging in het bouwbedrijf. (Binnenland) Slecht weer belemmert den strijd in. China. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN Fl. 1.40 PER FLACON Glacisstraat 56 jongensportemonnaie op het postkantoor huissleutel met ring bij Prins, Verk. Quakkelaarstraat 68 licht gele hond, Herder (reu) bij J. Kremer, Nieuwstraat 26, Souburg huissleutel by Frangois, oningsveg 23 boven teeken kleedje met wol bij De Ridder, Narcissen- laan 7 wollen s jaal bij Vroome, P. Kruger- straat 18wollen kinderhandschoen bij Burgmeyer, P. Krugerstraat 1 blauwe al pino muts bij De Vries, Glacisstraat 51 grijs sjaaltje, bruin gevoerd bij Zoete, Clrj- verstraat 43 handbeschermer bij De Paauw, Papaverlaan 11 zilveren armband je met letters bij J. Weyermans, Verk. Quakkelaarstraat 139 blauwe band van jurk met gesp bij Huiszoon, Marinestraat 28 oorbelletje met steen bij Broekhuis, Wagenaarstraat 3 2 bruine glacé hand schoenen, waarvan een met bont gevoerd bij C. F. Vetter, Oude Vlissingscheweg 174, Souburg blauwe gabardine regenjas bij kantoor P.Z.E.M. bruin kinderhandtuschje bij Rijkse, Steenhuisstraat 4 rijwielbelas tingmerk bij Salomons, v. Dishoeckstraat 29motor-handschoen bij Hollebrandse, Aagje Dekenstraat 75 5-rittenkaart (tram) bij G. Walrave, Schuitvaartgracht 51 grijs wollen kinderhandschoen bij de Mul der, Bankertstraat 39 jamboreehoedje bij Reidsma, Coosje Buskenstraat 42 witte pauwstaart-duif bij Witte, Emmastraat 18; vulpenhouder,merk „Order" bij Schrik, Groenewoud 19 blauw wollen dameshand schoen bij van der Meule, Breewaterstraat 1blauw-witte meisjeshandschoen bij van As, Molenstraat 17 blauwe alpino muts bij Peypers, Noordstraat 56 mondharmo nica bij Labruyère, Slijkstraat 23 paar zwarte handschoenen bij Koning, van den. Spieghelstraat 23 bruine wollen das bij Germing, Hobeinstraat 16. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROU 5-jarig bestaan K.V. „Madjoe". De korfbalvereeniging „Madjoe" zal hedenavond haar 5-jarig bestaan vieren met een filmvoorstelling in Hotel Bri tannia. Vertoond zullen o.m. worden nieuws van de Olympische Spelen te Ber lijn, korfbal- en andere sportfilms en en kele natuurfilms. Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. DE GAANDE EN KOMENDE MAN gedurende de le helft van de maand Januari. Gevestigd C. A. Priester, koopman, Molenstraat 28 van Den Haag. J. Z. Bus, metaalbewerker, Bellamypark 32 van Groningen. B. D. Monsbauer, winkelb., Molenstraat 69 van Amsterdam. H. Salomons, schipper, Kanaalstraat 108 van Gasselte.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1