-F 500 300 150 100 25 WOENSDAG IQ JANUARI EERSTE BLAD Gemeentebestuur uit de provincie 76e Jaargang 1938 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,V!issingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De regeringscrisis in Frankrijk opgelost Voor Boekenliefhebbers BOEKHANDEL D'HUY BRITANNIA Steden Zmn- medstriid §el»eurlcwïssew «nn Jen algafg e—No. S5 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 14 Januari 1938, 7e afd., No. 250 V. met ingang van 16 Maart 1938 voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente,- lichting 1937 2 Marinus Koolwijk. Tegen deze uitspraak kunnen uiter lijk den tienden dag na den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is ge bracht in beroep komen de ingeschre vene wien de uitspraak geldt, elk der ove rige voor dezelfde gemeente en voor de zelfde lichting ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Vlissingen, IS Januari 1938. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Chautemps heeft een nieuw kabinet samengesteld Chautemps heeft gisteravond officieel zijn kabinet samengesteld. De samenstelling van het kabinet. De definitieve samenstelling van het ka binet luidt als volgt Minister-presidentCamille Chautemps vice-president van den ministerraad, tevens landsverdediging en oorlog Daladier mi nister van staat, belast met de coördinatie van het economisch en financieel beleid "Georges Bonnetminister van staat, be last met de diensten van het minister-pre sidium Frossard justitie Campinchi buitenlandsche zaken Delbos binnenland- sche zaken Sarrautfinanciën Marchan- deau marine William Bertrand lucht vaart Guy la Chambre nationale opvoe ding Jean Zay openbare werken Henri Queuilie handel Pierre Cotlandbouw Chapsalarbeid Ramadier koloniën Steeg pensioenen Lassalle volksgezond heid RucartP.T.T. Gentin koopvaar dij Elbel. Onder-staatssecretarissen Minister-pre sidium Laurensminister-presidium, dienst der immigratie van vreemdelingen Philippe Serre buitenlandsche zaken De Tessan binnenlandsche zaken Aubaud financiën Hymans marine Delom Sor- b©lichamelijke opvoeding Courson technisch onderwijs Jules Jullien open bare werken JauberthandelMaxence Bibie landbouw André Liautey kolo niën Monnerville arbeid Lafaye. De houding der communisten. Na afloop van de bijeenkomst der link- sche fracties verklaarden verscheidene communistische afgevaardigden, dat zij het betreurden, dat geen ernstige pogingen wa ren gedaan, een reg-eering te vormen, waar toe zij waren uitgenoodigd, en dat zij niet de instemming had ontmoet van alle bij het Volksfront aangesloten partijen zonder uitzondering, „Daarom", zoo verklaarde o.a. Ramette, „hebben wij aan de vertegenwoor digers der linkscbe fracties verzocht, hun standpunt voor te behouden, zooals wij ook het onze voorbehouden, tot het oogenblik waarop de regeering zich aan de Kamer zal voorstellen, want naar haar programma meer nog dan naar haar mannen zullen wij het beoordeelen". Het nieuwe Kabinet zal zich Vrijdag middag aan de beide Kamers voorstellen. STADSNIEUWS Uitvoering Oranje-Nassau-Cantate. Men schrijft ons Zooals eenige maanden geleden reeds werd'medegedeeld, zal ter gelegenheid van de geboorte van een Prins of Prinses een uitvoering worden gegeven van de bekende „Oranje-Nassau-Cantate" van M. H. van 't Kruijs, naar woorden van onzen oud-stad genoot, wijlen den heer P. Landsman. Als solist zal optreden de heer Bram van Luijn, bariton te Den Haag. Dat het aan belangstelling voor deze reprise niet ontbreekt, blijkt wel uit het feit, dat met één uitvoering niet volstaan kan worden. Na gepleegd overleg met den Bond van Buurtvereenigingen is de volgende regeling getroffen Er zullen twee uitvoeringen plaats vin den, waarvan de eerste uitsluitend onder auspiciën var den Bond van Buurtvereeni gingen. Op dezen avond zullen dus uitslui tend toegang hebben diegenen, die van hun buurtvereeniging hun plaatsbewijzen be trekken. De tweede avond, die reeds voor een groot gedeelte bezet is, zal uitgaan van de zangvereeniging „Looft den Heer en toe gankelijk zijn voor haar donateurs en diege nen die 'hun kaarten niet van hun buurtver eeniging betrokken. Als spreker voor dezen avond zal optreden de eere-voorzitter ds. J. S. Hartjes. Beide avonden zullen dus, met uitzonde ring van den feestredenaar, volkomen ge lijk zijn. De kerk zal beide avonden ver warmd zijn. De data der uitvoeringen wor den nog nader bekend gemaakt. Vlissingsch seheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Saturnus" van Antwerpen. Om te bunkeren: Grieksch s.s. „Adamthios J. Pithis" van Rio de Ja neiro Fransch s.s. „Remois" van Duin kerken Letsch s.s. „Evèrita" van M'bro. Vertrokken: „Remois" naar Oran „Adamthios J. Pithis" naar Stettin. Uit het politierapport. Gistermiddag bluschte de politie in een perceel in de Schoolstraat een binnen brandje dat was ontstaan in het houtwerk van een schoorsteen achter de kachel. Aangehouden werd een 36-jarige man, die verdacht wordt zich in ongepaste hou ding op het Jaagpad aan vrouwen te heb ben getoond en waarover bij de politie klachten waren ingekomen. Verder werden nog aangehouden twee jongens van 9 en 10 jaar die in een winkel een zakje sigaren hadden weggenomen. Na een vermaning zijn zij aan de ouders te ruggegeven. Gisteravond werd een Engelschman gearresteerd die met de mailboot was mee gekomen doch die teveel aan Bacchus had geofferd en tevens niet over voldoende pa pieren beschikte. De man, die aan het bu reau van politie tijdelijk in bewaring werd genomen, was in gezelschap van een vriend, die een geldig paspoort bezat, doch even eens zeer onder drankinvloed verkeerde. Deze werd daarom in een hotel onderge bracht. Toen de politie de zaak nader ging onderzoeken bleek dat de vriend het pas poort van den aangehoudene bij zijn eigen papieren in zijn zak had zitten. In den laten avond is toen de aangehouden Engelschman, die intusschen volkomen ont nuchterd was, eveneens door de politie naar een hotel gebracht. 9 9 K Voorts heeft de politie een 26-jarigen man aangehouden die in het Algemeen Po litieblad gesignaleerd stond, in verband met een vonnis wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Daar de man niet in staat was de betrekkelijk geringe boete te voldoen, is hij ter beschikking van de Justitie gesteld. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. A.s. Vrijdag wordt in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de 26ste automobieltentoon stelling geopend, waarvoor de voorberei dingen thans in vollen gang zijn. Als curio siteit is op deze expositie een glazen auto mobiel te bewonderen. Het Nederlandsche Kamerorkest en der leiding van Otto Glastra van Loon gaf Dinsdagavond in Diligentia te Den Haag een uitvoering van „Musik für Saiten- instrumente, Schlagzeug und Celesta" van Bela Bartok, waartoe laatstgenoemde naar ons land is overgekomen. Toekomstplannen der N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphalt-Raffinaderij. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Vlis singsche Mineraalolie- en Asphalt-Raffina derij plan, zich in de toekomst meer dan zj tot dusverre heeft gedaan, op den han del in benzine, gasolie en petroleum toe te leggen. Het trof ons reeds, dat wij in de laatste maanden geregeld ketelwagens ge vuld met benzine van de terreinen der maatschappij zagen wegrijden, terwijl te vens lederen dag benzine-tankauto's van 3000, 4000 en zelfs 10.000 liter uit België kwamen en na gevuld te zijn weder naar onze zuidelijke buren terugkeerden. De maatschappij, die in den zomer reeds plannen had uitgewerkt om den handel in bovengenoemde petroleumderivaten inten siever ter hand nemen,, is thans met de uitvoering van die plannen begonnen. In de laatste maanden is er met man en macht gewerkt om een gedeelte van de terreinen der Vlismar op te hoogen en de bouw van de eerste benzine-tank van ruim 5000 M3. ia zoo goed als beëindigd, terwrjl met den bouw van volgende benzine-tanks binnen kort begonnen wordt. Deze tanks zullen gebruikt worden voor den opslag van ben zine, welke de maatschappij ach voor neemt rechtstreeks uit Amerika te impor teeren. De tanks zullen voorzien worden van de nieuwste Inrichtingen, om de ver- öampingsverliezen, die zulk een belangrijke rol spelen bij den benzine-opslag, tot een minimum te beperken. De verwezenlijking van deze plannen zal zeker ook van gunstigen invloed zijn op de ontwikkeling van de haven van Vlissingen. thans boeken in de BALANS- OPRUIMING van voor HALVE PRIJS Zilveren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt. Onder groote belangstelling van verschil lende autoriteiten heerft de districtscom mandant der Kon. Marechaussee, kapitein H. A. J. G. Kaasjager te Vlissingen Maan dagmorgen de zilveren medaille voor 24- jarigen dienst uitgereikt aan den comman dant der brigade te Sluiskil, opperwacht meester M. C. Fonteijne. Behalve kapitein Kaasjager voerde ook de burgemeester van Axel, de heer F. Blok, nog het woord. De aanlegplaatsen der prov. boot te Hansweert en Walsoorden worden verplaatst. De burgemeester van Hontenisse, mr R. J. J. Lambooij, heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité tot behoud der aanlegplaatsen van den provincialen stoom- bootdienst op de Westerschelde te Hans- veert en Walsoorden, vanmorgen een schrijven ontvangen van den minister van Waterstaat, waarin deze mededeelt op giond van een uitvoerig onderzoek, waarin ook de aanleg van een veer van den Noord Daar Ossendrecht (N.B.) was betrokken, besloten te hebben tot verplaatsing van de aanlegplaatsen van den veerdienst Hans- weert-Walsoorden naar bij Kruiningen en in den Perkpolder (gem. Hontenisse; te graven havens. Met uitvoering van de plannen zal spoedig worden begonnen. 99 Grand Hotel 95 op Zaterdag 29 Januari, 7.30 uur precies, om den echt-HoIlandsch gewaarborgd Zilveren Wisselbe ker, geschonken door den Wel. Edel. Gesfr. Heer C. A. VAN WOELDEREN, Burgemeester van Vlissingen, Beschermheer van V.T.V. Entrée 0.60, incl. bei. Voor K.N.G.V.-Ieden 0.40, op vertoon van Bondsdiploma. Plaatsbespreking op Vrijdag 28 Januari van 1020 uur. Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Middelburg heeft heden morgen aanbesteed a. Het maken van wegverhardingen, be- hoorende tot den aanleg van de Zevens ar- haven te Terneuzen. InschrijversP. de Regt, Terneuzen 18440 J. den Oude, Zierikzee en W. v. d Berg, Bruinisse 18243 A. v. d. Straa- ten, Neuzen 17850 J. H. van de "^en, Vlissingen 17600 en 17550 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Sehoon- dijke 17490 en 17440 J. D. Jansen, Colijnsplaat 17400 J. Haringman, Co- lijnsplaat 16900 A. A. de Wilde, Middel burg 16800 en 16600 A. M. Kuiper, Middelburg 16700 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 16580; P. F. Voet, Kontenisse 15790 P. F. de Waal, Kuitaart 15850 en 15758. b. Het onderhouden van de rijkswater- leidingen bewesten en beoosten het kanaal van Terneuzen ged. 1938, 1939 en 1940 in twee perceelen en in massa. Raming per ceel 1 4200 per jaar, perceel 2 3500 per jaar. Ingeschreven was alleen voor de massa eh wel door J. van 't Hoff, Hoek 7480 P. Dees, Neuzen 7391 W. J- de Bruin, Neuzen 7234 J. de Maagt, Hontenisse 7197 R. Verschelling, Terneuzen T50; A Warrens, Cssenisse, gem. Vogelwaarde 6890 en G. A. van der Straaten, Ter neuzen 6620, alles per jaar. De hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat heeft hedenmorgen namens Ged. Staten aanbesteed de voltooiing van den aanleg van de traverse door Philippine, gedeelte van den weg IsabellasluisPhi lippine. Inschrijvers M. Andriessen, Scherpenis- se en A. van der Werf, St. Anna.} and 17830 P. Andriessen, Vogelwaarde 9370 J. Priems, Ovezand 9215 G. M. Breas, Goes 8942 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 8915J. H. van der Ven, Vlissingen 8636 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 8560 P. Cornells, Hoofdplaat 8500 C. en H. A. Klassen, Zaamslag 8400 J. Knuist en P. War rens, Ossenisse, gem. Vogelwaarde 8275 P. A. Rammeloo en A. Rogiers, Philippine 8197 Blommaert, Hulst 8085 P. F. de Waal, Kuitaart 7840 M. Andriessen en A. v. d. Werf, voornoemd 7800 J. de Maagt, Hontenisse 7 90 K. Lucasse, Walsoorden 7579 C. H. H. Wisse, Zaamslag 83-48 P. Dees, Neuzen 7285 J. Wisse-Dekker, Zaamslag 7260 L. van Boven, Ellewoutsdijk 7236 F. Haers, Philippine 6844. MIDDELBURG Verzekering van gemeentegelden. Met ingang van 1 Januari is de verplich ting ingevolge de gemeentewet in wer king getreden, waarbij de Raad van Mid delburg verplicht is een regeling vast te stellen betreffende verzekering van ge meentegelden tegen benadeeling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen. Aan de thans in de gemeentewet opge legde verplichting was voor Middelburg Chautemps heeft een nieuwe Fransche regeering gevormd. (Pag. 1, eerste blad). De Eerste Kamer heeft de voorstellen tot grondwetswijziging goedgekeurd. (Binnenland). Geweldige brand in school te Montreal eischt talrijke slachtoffers. (Gemengd nieuws). Nog steeds felle strijd bij Teruel. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN reeds voldaan, doordat, door tusschen- komst van de makelaars der Vereeniging van Ned. Gemeenten ingaande 1 Januari 1936, een uitgebreide fraudeverzekering werd afgesloten, welke verzekering door loopt tot 1 Januari 1942. Nu bij de wijzi ging der gemeentewet bovendien de ver plichting tot zekerheidstelling door den gemeente-ontvanger is vervallen, kwam de ze soort verzekering in een geheel nieuw licht te staan, als gevolg waarvan de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten het initiatief heeft genomen om te komen tot een verzekering op coöperatieven grond slag. Met medewerking van een zeer groot aantal gemeenten is tenslotte opgericht de Frauderisico-Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.). Tevens werd het tusschen de vereeniging van Ned. Gemeenten en Lloyd gesloten contract voor uitgebreide fraude- verzekering beëindigd, zoodat van 30 April a.s. af geen verzekering ter continuatie meer kan worden aangenomen. Assuradeu ren hebben, in verband daarmede, geen be zwaren om de loopende fraudeverzekering te beëindigen op 1 Januari 1939, wanneer de gemeente zich wenscht aan te sluiten bij bovengenoemde Frauderisico-Onderlin ge. Beëindiging per 1 Januari 1938 waar tóe ook nog gelegenheid werd geboden, was voor de gemeente niet mogelijk aangezien dan met ingang van dien datum geen ver zekering zou bestaan, ook niet voor den gemeente-ontvanger, voor wien de bestaan de zekerheidstelling op dien datum eindig de. Bovendien bereikte de betreffende me* dedeeling B. en W. eerst op 27 December. Naar de meening van B. en W. is een verzekering bij vermelde Onderlinge te ver kiezen boven vérzekering bij eenige maat- schappij omdat de kosten op den duur naar alle waarschijnlijkheid lager zullen blijken en omdat de Minister van Binnenlandsche Zaken, mede op aandrang uit de beide Ka mers der Staten-Generaal mededeelde, dat het z.i. aanbeveling verdiende dat publiek rechterlijke lichamen bij het afsluiten van hun verzekeringen voorkeur geven aan Nederlandsche of in Nederland gevestigde instellingen. De voorschotpremie zal per jaar 149.50 bedragen, terwijl na afloop van elk jaar een verrekening plaats heeft. Waar de tegenwoordige premie 139.84 per jaar bedraagt zullen de kosten dus vrij wel gelijk blijven. B. en W. stellen mitsdien voor te besluiten tot toetreding der ge meente per 1 Januari 1939 en tot beëindi ging van de loopende fraudeverzekering per denzelfden datum. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een dankstond. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis zal in de Ned. Herv. Kerk aan het Oranje plein alhier des namiddags te 2 uur een dankstond worden gehouden en wel op den nationalen feestdag. Een verrassing voor de spaarders voor den extra B-steun. De spaarders voor den extra B-steun, zijn Woensdagmorgen bij den inleg van hun kwartje blij verrast toen behalve dat kwartje en de suppletie, op hun spaarboek je werd bijgeschreven een bedrag van 2.86 als eerste uitkeering van de opbrengst der plaatselijke collecte vanwege bet kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds alhier in 1937 gehouden. GOES Vergadering Chr. Landarbeiders. Gisteravond kwamen de Chr. Landarbei ders van Zuid-Beveland in districtsverga dering in het Schuttershof bijeen. Voor deze vergadering was zeer groote belang, stelling. Circa 500 personen, mannen, zoo-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1