100 500 300 150 25 Gemeenteraad van Koudekerke DINSDAG IS JANUARI EERSTE BLAD No. 14 76e Jaargang 1938 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE <j|el»ea»yfgmasse— vaan ien \EB IN DIE EN DE INTERNATIONALE POLITIEKE TOESTAND. vette 'ihapen Totaal j, 25, kor- I week fel rui- ager fkelijk enige |t ge- han- plijk enz pusic tot prins van licht- heref. [roote puw- [15 u< Jn.C. raat, tvoe- ]j>lks- VLISSINGSCME COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bii verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een jubileum in ons bedrijf. Wanneer in een dagbladbedrijf in de morgenuren het werk voor eenigen tijd wordt onderbroken, zooals vandaag bij ons blad het geval was, dan moet dit wel een zeer bijzondere reden hebben. Dit was dan ook inderdaad het geval. Een van onze machinezetters, de heer C. J. J. Gijselman, die zijn 38sten verjaardag vierde, herdacht tevens het feit dat hij vóór 25 jaar in dienst der firma Van de Velde trad. Nadat hij met vrouw en kinderen per auto van huis was afgehaald, had in de met palmen versierde drukkerij een intieme, hartelijke huldiging plaats. De heer F. van de Velde voerde het eerst het woord en ging in het kort den levens loop van den jubilaris na, die als leerling- zetter in het vak kwam en steeds met am bitie en ijver werkzaam is geweest. Spr. bracht hem hiervoor hulde en sprak den wensch uit dat hij ook in de toekomst steeds in dit werk de arbeidsvreugde zal vinden, die we niet kunnen missen. Hierop bood de heer Van de Velde mede namens zijn broer den jubilaris een fraai gouden horloge met ketting aan. Namens het geheele personeel sprak ver volgens de voorman-machinezetter, de heer J. Knuijt. Deze wees op de goede verstand houding die altijd onder het personeel heeft geheerscht, daarbij de hoop uitsprekende dat men nog vele jaren zal mogen samen werken. Als aandenken overhandigde hij den jubilaris een vulpenhouder. Hierop was het woord aan den heer Gijselman. In de 25 jaar dat hij in dit be drijf werkzaam is geweest, is er veel ver anderd. Het belangrijkste feit wilde hij ech ter memoreeren, nl. de uitbreiding, waar door het bedrijf tot een der modernste in Zeeland geworden is en een zeer bekenden klank in het geheele land heeft gekregen. Met den wensch dat ook in de komende 25 jaar steeds de samenwerking zoo mag blij ven als zij thans is en met woorden van dank voor dezen onvergetelijken dag, be sloot spr. Een hartelijke felicitatiebrief was nog ontvangen van den vroegeren drukkerij chef, den heer S. Budde, thans te Utrecht. Nadat allen collega en vriend Gijselman en verdere familie hadden gelukgewenscht, enkele ververschingen waren rondgediend en een „plaatje" was gemaakt, behoorde deze plechtigheid weer tot het verleden en kon de jubilaris den dag verder in den huiselijken kring doorbrengen. De werkloosheid in onze gemeente Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 22 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 10 metselaars, 15 opperlieden, 19 schilders, 7 slucadoors, 28 timmerlieden, 2 ververs, 3 vlechters, 1 mandenmaker, 4 opzichters, 2 machinaal- houtbewerkers, 3 stoffeerders, 11 kleerma kers, 3 schoenmakers, 57 metaalbewerkers, 12 brood/banketbakkers, 6 slagers, 2 tuin lieden, 3 magazijnbedienden, 5 reizigers agenten, 6 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 14 kellners, 25 loopers, 4 portiers, 3 slee pers, 54 transportarbeiders, 25 kantoorbe dienden, 1 musicus, 6 onderwijzers, 37 varensgezellen, (w.o. stuurlieden, machinis ten, stokers, matrozen enz) Vrouwen2 kleermaaksters, 1 winkel juffrouw, 5 kantoorbedienden, 1 huishoud ster, 4 dienstboden, 6 werksters. Totaal 577 ingeschrevenen, waarvan 75 in de werkverschaffing. Vorige week 591 personen. Alzoo een vermindering van 14 "werkzoekenden. Drager van Kraton-medaille 90 jaar. Gisteren vierde onze stadgenoot J. C. Menk zijn 90-sten verjaardag. Hoewel het natuurlijk een prachtige leeftijd is, is dit °P zichzelf niet zoo'n bijzonderheid. Wel echter het feit dat deze nog krasse oude de eenige hier ter stede is die in het bezit is van de Kraton-medaille en toen- dertijd de beide expedities heeft medege maakt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Voor het front van den troep werd Maan dag door den majooi'-hoofdinstructeur B. brinkman aan de sergeanten le klas van de Specialisten Compagnie Regiment Ja gers M. H. Elferink en Th. H. Sies de zil veren medaille voor trouwen dienst uitge reikt. Tengevolge van den aanhoudenden regen val der laatste dagen zijn de rivieren en vooral de Maas snel gestegen. In de omge ving van Roermond staan uitgestrekte wei landen onder water. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Zeehond" en „Brabant" van Antwer pen „Mira" van Londen. Om te bunkeren: Duitsch m.s. „Augustbolten" en „Baden" van Ham burg Engelsch s.s. „Templeyard" van AntwerpenNederlandsch m.s. „Wester- schelde" van AntwerpenNoorsch s.s. „Navarre" van Duinkerken. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Satumus" naar Antwer pen „Bebo", „Corona", „Meeuw", „Im- manuel", „Aldebaran", „Margina", „Fre- danja", „Brabant" en „Junior" naar Don- den „New-Verdun" naar M'bro „Balen" naar Saigon „Augustbolten" naar zee „Westerschelde" naar Strood. De werkloosheid in onze omgeving. De stand der werkloosheid in het district Middelburg was per 31 December Middelburg 889, Vlissingen 617, Aagte- kerke 10, Amemuiden 175, Baarland 66, Biggekerke 22, Borssele 81, ColrjnspJaat 112, Domburg 76, Driewegen 34, Ellewouts- dijk 47, Goes 201, 's-Gravenpolder 55, Grijpskerke 32, 's-Heer Abtskerke 6, 's-Heer Arendskerke 185, 's-Heerenhoek 118, Heinkenszand 87, Hoedekenskerke 101, Yerseke 134, Kapelle 91, Kats 36, Kat- tendijke 17, Kloetinge 55, Kortgene 55, Koudekerke 85, Krabbendijke 44, Kruicin- gen 144, Meliskerke 20, Nieuwland 50, Nisse 20, Oostkapelle 36, Oudelande 55, Ovezande 99, Rilland-Bath 81, Ritthem 4, Schore 18, Serooiskerke 48, St. Laurens 20, Souburg 179, Veere 20, Vrouwenpolder 29, Waarde 37, Wemeldinge 102, Westkapelle 260, Wissekerke 155, Wolphaartsdijk 81, Zoutelande 22. Totaal stonden per 31 December 4911 personen als werkzoekenden ing-eschreven. Ziekenhuisverpleging op Walcheren. Het ledental van de Vereeniging Zie- kenhuisverpleging op Walcheren, dat op 1 Januari 1937 26014 bedroeg, is in 1937 na af- en overschrijving gestegen tot 26863, alzoo een toename met 849 leden. Van de 26863 zijn er 1572 mede verzekerden tegen operatie- en andere kosten bij opname in een ziekenhuis. MIDDELBURG Besmettelijke ziektengelden. Ged. Staten hebben er op aangedrongen het vervoer-tarief van 0.50 per k.m. zoo als vermeld in art. 3 der heffingsverorde ning van besmettelijke ziektengelden als nog te verlagen. Dit tarief alsook het mi nimum van 3 en het maximum van 10 waren gebaseerd op de kosten van den Gasthuis-automobiel, zooals die aan de Godshuizen verschuldigd waren bij vervoer van een persoon, lijdende aan een besmette lijke ziekte. Intusschen zijn die kosten van 1 October 1937 bepaald op 0.25 per km of gedeelte daarvan, met een minimum van 2.50 en een maximum van 7.50. B. en W. stellen daarom den raad voor de verordening dienovereenkomstig te wijzi gen. Als gevolg van de, met ingang van 1 Januari j.l. ingevoerde wijzigingen der ge meente-wet, waarbij onder meer is be paald, dat de afzonderlijke invorderings- verordeningen voor plaatselijke belastingen worden afgeschaft en invordering voortaan in de verordening behoort geregeld te wor den, is thans de noodzaak aanwezig o.m een geheel nieuwe heffingsverordening vast te stellen en bieden B. en W. een ontwerp daarvoor aan. Een mooi resultaat voor een goed doel. De op 7 Januari in het Schuttershof ge houden bridge- en whistwedstrijd heeft na aftrek van alle onkosten ƒ195.85 ten bate van de kas der Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. opgebracht. Het comité voor de Emmabloemcollecte, dat den wedstrijd organiseerde, kan dus op een mooi resultaat terugzien en allen, die op eenlgerlei wijze dit mede bevorderden, komt daarvoor een woord van dank toe. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd J. G. P. Bergmans, C 40, van Engeland mej. M. van de Vijver, A 145, van Middelburg mej, T. de Visser, E 192, van Middelburg J. B. Palmcoeck en gezin, B 219,- van Vlissingen mej. L. Wielemaker, B 201, van Vlissingen mej. L. de Klerk, C 33a, van Vlissingen mej. C. van den Berge, E 161, van Middelburg C. Clarisse, C. 54, van Biggekerke mej. J. van den HamIzeboud en gezin, B 192, van Den Helder. Vertrokken: J. K. de Voogd, C 54 naar Buurmalsen mej. M. Wagenasr, B 129 naar Bergen op Zoom L. J. Geus, E 144 naar Middelburg mej. W. Verhage, B 203 naar Middelburg W, J. de Bruijn, D 64 naar Middelbux-g H. W. A. Bor, B 293 naar Arnhem mej. M. E. Papegaaij. E 5 naar Rotterdam C. J. van Hese en gezin, E 137 naar Rotterdam. GROEDE Vergadering muziekvereenïging. Maandagavond had te Groede een alge- meene vergadering plaats van de muziek- vereeniging „E.M.M.". In het openingswoord van den voorzitter werd het overlijden her dacht van den secretaris der vereeniging, den heer A. J. Risseeuw. Uit de rekening over 1937 bleek, dat in totaal was ontvangen 1014.35 en was uit gegeven 952.20, alzoo een batig saldo van 62.15. Het bestuursvoorstel cm een overgebleven bedrag van 45 als een reservefonds te be schouwen, werd aangenomen. De begrooting voor 1938 werd vastge steld tot een bedrag van 414.65 in ontvang en uitgaaf, met een post van onvoorzien van 37.35. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren C. Brakman, J. B. Risseeuw en W. Leenhouts, werden bij acclama,tie herkozen. Vervolgens werd als nieuw bestuurslid in de plaats van wijlen den heer Risseeuw ge kozen de heer Cam. Verschoore. De datum van het te geven voorjaars concert werd vastgesteld op 12 Febr. a.s. HULST Indische dienst. Met verlof is in Europa aangekomen de Oost-Indische ambtenaar E. A. M. Truy- ens, Eur. hoofdonderwijzer o.w.l.o., Comelis de Vosplein C 89, Hulst. 1937 een recordjaar in het afstemmen van voorstellen van B. en W. Scherpe discussie ever schoolkwesties De gemeenteraad kwam gistermiddag te half 4 in een openbare voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer J. L. Dregmans. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een Nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het volgende ontleeoen Nationaal hebben wij zeer veel reden tot dank. Thans staan wij voor een hoopvol gebeuren, nl. de geboorte van Prins of Prinses. Moge alles naar wensch verloopen. Spreker wees op de spontane vryw.Olige liefde, die alom voor het Oranje Huis wordt getoond. Ook ten opzichte van het gemeentelijk wel en wee kan spreker een optimistisch geluid laten hooren. De uitgekeerde gelden voor steun bleven 4000 beneden de ra ming en het B. A. zal een sluitende be grooting kunnen overleggen, zonder ver hoogd subsidiebedrag. Per 31 December 1937 bedroeg het in wonertal 4286 personen. Het sterftecijfer bedroeg 44. Regelmatig kon aan den opbouw dezer gemeente worden gewerkt. De vernieuwing van den Breeweg werd voortgezet, de ver harding van den Lageweg kreeg haar be slag en een besluit werd genomen voor het aanleggen van een straat op 't Zand. Dit laatste besluit zal zeer tot de ontwik keling van het Zand bijdragen. De Vlis- singsche Kleiweg' werd verbeterd, de trot toir-aanleg op het dorp vond voortzetting en de vernieuwing van den Vlissingschen- Koudekerkschen straatweg kreeg haar vol tooiing. Van zeer groot belang is geweest de totale reorganisatie van de geneeskundige armenverzorging. De brandweer op het dorp kreeg een nieuwe kazerne en wegens opheffing van de tram werd het verkeer naar het midden van het dorp verlegd. De aan twee zijden uitbreidende ge meente vraagt veel zorg en het is dus noodzakelijk dat wij in alle opzichten di ligent zijn. De voorzitter wil besluiten met een persoonlijk woord. Hoe is de verhouding tusscben raadsle den, wethouders en burgemeester onder ling bij de uitvoering van hun ambtelijke overheidsplichten De eerlijkheid gebiedt te verklaren dat er iets verkeerd in het gemeentebeleid aan- wezig is. Speciaal 1937 was een record jaar in het afstemmen van voorstellen van B. en W. Bij het nemen van beslissingen werden factoren ingeschakeld, die een zui vere stemming, zooal niet mogelijk dan toch zeker zeer moeilyk maakten. Ernsti ger wordt het, wanneer van. een genomen beslissing, door het lanceeren van beleedi- gende onjuistheden in het openbaar, een verkeerde voorstelling gegeven wordt, want dan wordt het wel zeer moeilijk een ob jectieve houding aan te nemen, Spreker roept den raadsleden toe „On derzoek uzelf nauwkeurig of er ook veran dering in de onderlinge verhouding moet worden gebracht". Spreker legt de getuigenis af, dit per soonlijk te hebben gedaan en wanneer hij in bepaalde gevallen mogelijk verkeerd ge handeld heeft, biedt hij openlijk zijn ex cuus aan. Steeds stond het gemeentebelang hem voor oogen. De gewrongen verhouding, die er be staat is voor spreker aanleiding geweest tot een ernstig en nauwkeurig nadeDken en deed de vraag rijzen „Worden er de laatste jaren niet teveel geheel nieuwe za ken aan de orde gesteld, waardoor de raad gevaar loopt, door de boomen het boscn niet te zien?" Het gemeentebelang eischt echter dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan. Als goed vooruitgaande ge meente dienen wij er echter voor te zor gen, dat de uitbreidende gemeentehuisoou- ding ons niet boven het hoofd groeit dit zou funest zijn voor de gemeente-fin an- ciën. Het met zooveel moeite tot stand geko men uitbreidingsplan heeft spreker niet uit een oogpunt van sport ter hand genomen. Wanneer het gemeentebelang zulks vor dert is spreker op zijn post en hij zal ook op den ingeslagen weg voortgaan, daarme de zal de raad rekening dienen te houden. Wij dienen echter van elkaar aan te ne men, dat ieder voorstel niets anders be oogt dan het behartigen van gemeentebe langen, maar dan moet alle achterdocht worden uitgebannen en helaas schijnt men tol nog toe zoover niet te kunnen komen. Spreker hoopt dat met de handhaving van ieders standpunt in het ingetreden jaar niet de minste verwijdering zal ontstaan, maar dat de toenadering steeds grooter zal worden. - Wethouder CONTANT wenscht den voor zitter en de zijnen namens den raad een gezegend jaar toe. Hoe komt het toch dat e: thans een minder welluidende kiank wordt gehoord? vraagt spreker. De han delingen van den raad zijn niet conform aan de algemeene genegenheid, die de xaad den voorzitter toedraagt. Maar laac U niet terug zetten, voorzitter, aldus den heer Contant, ga voort met strikte recht vaardigheid, dan zal de raad U zeker vol gen. Het is noodig, dat wij de macht, die ons gegeven is, eendrachtig uitvoeren. Dan zullen wij alle moeilijkheden in de toe komst overwinnen. Met beide redevoeringen deed de raad zijn instemming blijken. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Hieraan wordt toegevoegd een schrijven van de Landbouwvereeniging der ZL.M. om een subsidie van 10 voor een .lezen winter te houden cursus. Dit verzoek wordt ingewilligd. Namens het bestuur der Landbouwver eemging zegt de heer DE LANGE dank voor deze tegemoetkoming. Voor Koudekerke was 1937 een record jaar in het verwerpen van voorstellen van B. en W. (Provincienieuws) In China wordt verwoed gestreden. (Buitenland). Geruchten over een komende volks stemming in Duitschland. (Buitenland) Chau temps hoopt een Fransch kabinet te kunnen vormen. (Buitenland) Een jubileum in óns bedrijf. (Stadsnieuws) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Ned.-Indie over 1938 werd medegedeeld dat vrij alge meen met bezorgdheid werd vastgesteld dat de internationale politieke toestand vooral in den Pacific, wederom dreigender is geworden. Het aanzien van de Europea nen in het Verre Oosten wordt zichtbaar bedreigd door het optreden van een groote Oost-Aziatische mogendheid en de intus schen waarschijnlijk slechts schijnbare lij delijkheid, waarmede dit optreden door groote Westersche mogendheden en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika wordt geduld. Hoezeer de ontwikkeling' van dezen toe stand ook voor Ned.-Indië niet zonder ge vaarlijke dreiging werd geacht, toch stelde men met ingenomenheid vast, dat juist het optreden van de bedoelde Oost-Aziatische mogendheid er veeleer beeft toe bijgedra gen zelfs de felle elementen uit de nationa listische beweging op Java tot meer waar- deering van het Nederlandsche bewind te brengen dan zij tot nu toe aan den dag hadden gelegd. Vele leden hadden met genoegen een ken tering waargenomen in de inlandsche bewe ging, als gevolg waarvan de houding van politieke non-coöperatie bij een belangrijk- deel dier beweging heeft plaats gemaakt voor bereidheid tot deelneming aan het werk in openbare lichamen. Rioleeringsplan. B. en W. stellen voor hen te machtigen een rioleeringsplan te dioen ontwerpen. De heer DE RIJKE, vraagt of de 300 aan het plan goed besteed zijn, vooral daar er nu ook al toezicht op het leggen der buizen wordt gehouden. De VOORZITTER zegt, dat het leggen van buizen thans wel onderzocht wordt, maar het kan eerst zuiver gebeuren als er een vastgesteld plan aanwezig is. Nadat de VOORZITTER op een vraag van den heer De Kroo nog heeft mede gedeeld dat het bedrag gefinancieerd wordt uit den post „onvoorzien", wordt het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Een onderwas-muisje met een lang staartje. Vervolgens is aan de orde het laatste punt van de agenda (eenig in de geschie denis van geheel Zeeland, merkt de voor zitter op) De weerlegging door den voorzitter van hetgeen in het Gemeenteblaadje dd. 15 Jan. 1938 en „De Zeeuw" dd. 10 Jan. 1938 gezegd wordt ten opzichte van B. en W. en den burgemeester inzake de onderwijs kwestie. Wy ontleenen hier het volgende aan De burgemeester wijst er op dat de in houd van deze artikelen hem geheel on verschillig zo-u laten, ware het niet dat daarin de burgemeester in het geding wordt gebracht, alsmede het college van B. en W. op een wijze welke niet onbespro ken mag blijven. Verder wordt er op gewezen, dat debat ten, welke in den raad gehouden worden, niet in nieuwsbladen dienen te worden voortgezet. „De Zeeuw"n am het artikel uit het „Gemeenteblaadje" in extenso over. Daar door wordt omtrent het college van B. en W. in het openbaar in twijfel getrokken, of het wel eerlijk is bij het groepeeren der rekeningscyfers, met het gevolg dat de bij zondere schoolbesturen worden benadeeld en de voorzitter staat nu bekend ala iemand, die den raad in een bepaalde

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1