500 300 100 25 De 9oolsche - boot te mater ge MAANDAG 17 JANUARI EERSTE BLAD U.S.D. „Marathon" 76e Jaargang 1938 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdegen DE RUIJTERSCH00L I s—IVO. 13 VLISSINGSCHE COD RANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cept. lilian: firma F.ÏJS DE VELIE Jr., Wilstrait Sl-iO.VIissiiigin. Islei. 10. Pistrcktning U2J1 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Iisch «da- ftder- ach- fltjke be- :end. tuut, ïste- het .aire, orde, irelke i lag 720.3 kent ge- I den iaal- Lm de /aait root- de kit is be- op- ord- fcsge- met of jikele jera- trigs- vrije boog sta- lorsb Jorni" |lijke vest jelijK Het ïlebd tus- orni, ,tuur i gr. Groote belangstelling van Nederlandsche en Poolsche autoriteiten Onder groote belangstelling, zoowel van de zijde van Nederlandsche en Poolsche autoriteiten als van de Vlissingsche bevol king, is Zaterdagmiddag bij de Kon. Mij. „De Schelde" alhier de voor de Poolsche marine bestemde onderzeeboot „Orzei" (in het Nederlandsch „Arend") te water gela ten. Omstreeks half twee zou de plechtigheid plaats vinden. Het geheele terrein bood een echt feestelijken aanblik. Van de ver schillende tribunes en van de kranen wap perden de Nederlandsche en Poolsche kleu ren, terwijl de Kon. Marinekapel uit Den Helder en een troep matrozen nog meer luister aan het geheel bijzetten. Het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" kortte het wachten met het ten gehoore brengen van enkele vroolijke marschen. Tegen den vastgestelden tijd verschenen talrijke autoriteiten, verscheidene! verge zeld van hun dames op de officieele tribune. Hieronder bevonden zich van Ne derlandsche zijde o.m. vice-admiraal J. Th. Furstner die met den luitenant ter zee A. Kroese den minister van defensie vertegen woordigde, de heer J. A. Lagas, namens den minister van economische zaken, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, vice-admiraal A. Vos, chef afd. materieel zeemacht van het Departement van Defen sie, oud-minister mr. dr. L>. N. Deckers, kapt. ter zee R. H. Arntzenius, directeur van het Loodswezen te Vlissingen, het Tweede Kamerlid ir. M. C. E. Bongaerts, kapitein-luitenant ter zee A. M. Hekking, chef mijnendienst te Vlissingen, als verte genwoordiger van vice-admiraal T. L. Kruijs, kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen, sous-chef van den Marinestaf, ir. W. F. Pot, eerstaanwezend electrotech- nisch ingenieur bij het departement van Defensie, kapitein H. A. J. G. Kaasjager, districts-commandant Koninklijke Mare chaussee, ir. J. P. Walland, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat, G. J. Bensink, directeur der Stoomvaart Mij. „Zeeland", D. C. Endert Jr., directeur van de Rotterdamsche Droogdok maatschappij, waar de tweede onderzeeboot in aanbouw is, ir. M. F. Gunning, directeur van de Ne derlandsche Vereenigde Scheepsbouwbu- reaux, M. A. Gageling, vertegenwoordiger van „Onze Vloot" en ir. K. van der Pols, ingenieur bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij. Verder waren aanwezig mr. Jan Smit Az., gedelegeerd commissaris der Kon. Mij. „de Schelde", de beide directeu ren ir. H. C. Wesseling en A. Smit en de hoofingenieurs der maatschappij. Van Poolsche zijde waren tegenwoordig mevrouw Sosnkowska, echtgenoote van ge neraal K. Sosnkowski,, „contre-amiral" J. Swirski, chef van de Poolsche marine, dr. W. Babinski, gezant te Den Haag, gene raal Kwasniewski, president van de Pool sche „Ligue maritime", S. Bubowski, pre sident van de commissie van toezicht over den bouw der 2 Poolsche onderzeebooten, waarvan de tweede zooals gezegd, gebouwd wordt bij de Rotterdamsche Droogdok Mij., G. Hoszard, secretaris van de Poolsche le gatie te Den Haag, Th. Skowronski, con sul-generaal te Amsterdam, St. Scroc- zyifski, persattaché bij de Poolsche legatie, W. Czyszkowski, commercieel attaché bij de Poolsche legatie, graaf A. Tarnowski, con sulair attaché te Amsterdam, luitenant ter zee Zukowski, Juljan Ginsbert, lid van den oppersten raad van den bond voor de zee vaart, St. Szwedowski, inspecteur van den bond voor de zeevaart, M. Niemirski, lid van de commissie van toezicht, M. Golcz, redacteur van het Poolsche Telegraaf- agentschap, St. Salinski, redacteur van la Presse Polonaise, M. Szydlowski, redacteur van „Kurier Persanny", Lewandowski, chef van den persdienst van den Bond voor de Zeevaart en postoor Hcffman, die het schip zou inzegenen met assistentie van pastoor B. J. M. Timp. Ook een groep Poolsche padvinders, wier vaders als mijn werkers in Limburg werkzaam zijn, waren tegenwoordig bij de plechtigheid waarbij een onderzeeboot voor hun vaderland aan zijn element werd toevertrouwd. De tewaterlating. Toen allen zich op het platform hadden Vereenigd, verrichtte pastoor Hoffmann, in ambtsgewaad, de gebruikelijke ceremonieën en zegende hierna het schip. Enkele oogen- blikken later ging de schel ten teeken dat alles voor de tewaterlating gereed was. Mevrouw Sosnkowska, echtgenoote van generaal Sosnkowski, voorzitter van het fonds voor maritieme verdediging in Po len, nam toen de laatste beletselen weg de Marinekapel zette het Poolsche volks lied in, de Marineofficieren en de padvin ders brachten hun eerbewijzen, maar het schip bleef onbeweeglijk zitten. De ka pel had intusschen ook het Wilhelmus doen hooren, doch nog steeds kwam er geen be weging in de „Orzei". De minuten werden kwartieren, doch hoe hard men ook werk te, men kwam oogenschijnlijk niet verder. Zwaar hijgde de locomotief, de sleepboot „En Avant" begon ook te trekken, doch het eenig resultaat was dat een kabel het be gaf. De muziekkorpsen hielden den moed er in door om beurten vroolijke wijsjes ten gehoore te brengen. Intusschen was reeds een uur verstreken. Toen te ongeveer twaalf minuten voor drie de locomotief weer aanzette, begon het schip te glijden, de flesch champagne spatte schuimend tegen de scheepshuid uiteen en statig en met een flinke snelheid ging de onderzee boot onder gejuich der menigte te water, terwijl de Marinekapel opnieuw achtereen volgens het Poolsche en Nederlandsche volkslied ten gehoore bracht. Toen de génoodigden hierop de tribune verlieten werd hun door de matrozen een saluut gebracht. Een dejeuner. Hierop nam men in de gereedstaande autobussen plaats en werd naar Grand Hotel Britannia gereden waar een dejeuner werd aangeboden. De gedelegeerd commis saris van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde", de heer mr. Jan Smit Az., sprak hierbij een welkomstwoord, waarna het volgende te legram aan H. M. de Koningin werd ge zonden „Nederlandsche en Poolsche autori teiten te Vlissingen bijeen ter viering der tewaterlating eerste Poolsche on derzeeboot „Orzei" in Nederland ge bouwd, betuigen Uwe Majesteit hulde en spreken beste wenschen uit voor Haar en Haar Huis". Spr. wendde zich hierop tot mevr. Sosn kowska, de echtgenoote van generaal Ka- zimierz Sosnkowski die zelf verhinderd was, en overhandigde haar onder dankzeg ging voor de verre reis die zij zich ge troost heeft om de plechtigheid van het wegnemen der laatste beletselen te ver richten, een fraai blijvend aandenken aan deze gebeurtenis. De heer Smit sprak vervolgens woorden van waardeering aan het adres der Pool sche regeering, de Poolsche Marine en alle Poolsche instanties die belangstellen in ma ritieme aangelegenheden. Namens ,,'de Schelde" zegde hij dank voor het groote vertrouwen dat men in het verre Polen in „de Schelde" heeft gesteld door deze op dracht te verstrekken. Spr. meende uit de diverse rapporten te mogen concludeeren dat men tot dusver van dit vertrouwen nog geen spijt heeft gehad en hij was er zeker van, dat „De Schelde" een prachtig schip zal afleveren dat de Poolsche Marine tot eer zal strekken. Herinnerend aan het Zeeuwsche devies „Luctor et Emergo" sprak de heer Smit den wensch uit, dat de „Orzei" weinig zal moeten strijden, maar duizenden malen zal boven komen. Spr. voegde er aan toe, er zeker van te zijn dat het schip wanneer het toch eens de kleuren en de eer van zijn va derland zal moeten verdedigen, het het Zeeuwsche devies eer zal aandoen en zege vierend zal worstelen en ontzwemmen. Spr. richtte vervolgens woorden van dank tot de commissie van toezicht op den bouw, tot de vertegenwoordigers van den Minister van Economische Zaken die er veel toe heeft bijgedragen itrt deze oouw als een compensatie-transactie tusschen Polen en Nederland tot stand kwam. Ten slotte richtte spr. zeer waardeerende woorden tot Admiraal Swirski om te ein digen met het instellen van een dronk op den voorspoed en de eer der Poolsche Ma rine. Verdere sprekers. Hierop werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Poolschen Bond voor de Zeevaart, generaal Kwasniewski. Namens maarschalk Smiglyrydz, inspecteur-gene raal van de weermacht, dankte hrj de di rectie der Maatschappij voor het werk, gedaan ten bate van de Poolsche defensie ter zee. Spreker zeide'hier mede aanwezig te zijn als voorzitter van den Bond voor Zeevaart en Koloniën, welke bond 650.000 leden telt. De burgerbevolking heeft dit schip bekos tigd en de bond heeft de gelden daarvoor verzameld. De generaal wees op de vredelievende gezindheid van zijn land en op de vriend schappelijke samenwerking tusschen Polen en Nederland, zooals deze in de geschiede nis is ontstaan. De „Arend" is noch het eerste noch het laatste voorbeeld van deze vriendschappelijke verhouding. Spr. verzekerde, dat Polen voort zal gaan op den weg naar verovering van de oude vrijheid, naar Nederlandsch voorbeeld en eindigde zijn toespraak met een „Leve Hare Majesteit Koningin Wilhelmina". Vervolgens sprak de heer J. A. Lagas, referendaris van de afdeeling Nijverheid, die den .minister van Economische Zaken vertegenwoordigde. De gezant van Polen, dr. W. Babinski, hierna het woord nemende, wees op het feestelijke van dezen dag. Het is een feest, dat de scheppers van een goed volbracht werk vereenigt. Is het niet Nederland, dat de geheele wereld bewezen heeft, welke resultaten men op de zeeën en de oceanen kan beha len door het toonen van moed, volharding, onverschrokkenheid? Ik durf bevestigen aldus de gezant dat men voor alles wat met de zee verband houdt, in Nederland een gemakkelijk begrip veont. Deze samenwerking met de roemvolle Nederlandsche Marine kan ons slechts ver vullen met voldoening en vreugde. Ik heb de sterke overtuiging, dat die samenwer king de vriendschapsbanden, die gelukkig tusschen onze beide landen bestaan, zal be vestigen en nog nauwer zal aanhalen. Met betrekking tot het volbrachte werk zou ik zeer in het bijzonder hartelijken dank willen brengen, aan alle vertegenwoor digers der Nederlandsche autoriteiten, &e hun zoo sympathieke en zoo degelijke hulp verleend hebben bij het volbrengen onzer taak, evenals aan alle technische leiders en het personeel van „De Schelde". De gezant wijdde ten slotte een dronk aan de gezondheid van H. M. de Koningin en de Poolsch-Nederlandsche vriendschap. Tenslotte voerden nog het woord de vice- admiraal J. Th. Furstner die met luitenant ter zee A. Kroese den minister van Defen sie vertegenwoordigde, admiraal Swirski en oud-minister Deckers. GRAND HOTEL „BRITANNIA" Voor den nationalen feestavond wordt aanbevolen plaatsen te be spreken aan de zaal. Alleen toe gankelijk voor hen, die in het bezit zijn van een introductiekaart. STADSNIEUWS Een begin van brand. Velen zullen Zaterdagmiddag zijn opge schrikt toen een auto-brandspuit in zeer snelle vaart weg door de stad koos en wel juist in tegenovergestelde richting als voor het verkeer in de Walstraat is toege staan. Dit was wel het duidelijkste bewijs dat zij op weg was om daadwerkelijk hulp te gaan verleenen. Gelukkig is dit echter niet noodig geweest, want was bij het vlie gend stormweer van Zaterdag een ernstige brand uitgebroken, dan waren de gevolgen wellicht niet te overzien geweest. Even half twee werd de politie gewaar schuwd dat op de bovenverdieping van het pand Kanaalstraat 46, bewoond door den heer P. een uislaande brand was uitgebro ken. Direct werd groot alarm gemaakt, terwijl de politie onmiddellijk met een slangenwagen uitrukte. Ook twee inspec teurs die zich bij de tewaterlating van de Poolsche onderzeeboot bevonden begaven zich naar de opgegeven plaats. Wat bleek het geval? Er was een schoorsteen brand ontstaan door roetaanlading. Toen men met den slangenwagen arriveerde, hadden de bewoners het brandje reeds be dwongen door het brandende roet te verwij deren. Ten overvloede beeft een agent die reeds met een brigadier ter plaatse was, zich nog op het dak begeven om zich er van te overtuigen dat de brand geheel ge- bluscht was. Toen de brandweer met een auto-motor- spuit en de bagagewagen met ladder ter plaatse arriveerde, behoefde zij geen hulp meer te verleenen. De schade is zeer gering. De bewoners hadden niets dan lof voor de snelle aanwezigheid van politie en brandweer. De brand liep dus „met een sisser" af en verschillende personen hebben een vergeefschen tocht naar het „Eiland" ge maakt, daar er niets te zien was. Door den kfachtigen stormwind was dit geen plezier tochtje. Wij kwamen nog juist op tijd omeen brandweerman met zijn fiets tegen den dijk te zien optornen In den morgen heeft de politie nog een schoorsteenbrandje in de Tulpenlaan ge- bluscht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdagmiddag liep de duikboot „Orzei-".. bestemd voor de Poolsche marine, van de werf „De Schelde" te water. Enkele momen ten van den stapelloop. Badhuis aan de Bonedükestraat. Gedurende de week van 10 tot 15 Janu ari werden in het badhuis 421 baden geno men en wel 308 door heeren, 97 door da mes en 16 door kinderen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §el»e»rfeOTissew «jgaai den dgsgg De tewaterlating van de „Orzei" tal rijke hooggeplaatste autoriteiten heb ben de plechtigheid bijgewoond. (Pag. 1, eerste blad.)' De heer C. de Waard is benoemd tot ridder in de orde van het Fransche legioen van eer. (Stadsnieuws.) De loop „dwars door Vlissingen" goed (Stadsnieuws.) De internationale arbeidersbeweging heeft besloten alle Japansche goede ren te boycotten. (Buitenland.) Storm brengt het verkeer in moeilijk heden. (Gemengd nieuws en Luchtvaart.)' Tegen den Haagschen journalist Han- sen is een vervolging ingesteld een principieele uitspraak in deze voor de courantenwereld zeer belangrijke kwes tie wordt hierdoor mogelijk. (Binnenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN „Dwars door Vlissingen' Mag „Marathon" zich door den Boule vard-loop in een internationale bekendheid verheugen en heeft het door zijn Neder landsche kampioenschappen de aandacht sterk op zich gevestigd, ook de ten vorige jare ingestelde loop „dwars door Vlissin gen" heeft de populariteit van deze wak kere sportvereeniging alleszins doen stij gen, temeer waar deze dit jaar in plaats van provinciaal, nationaal werd gehouden. Waar behalve Lacor van „Marathon" ook loopers van naam van „Trekvogels". „D.O.S.", „P.V.S." enz. aan den start ver schenen, is deze poging gewis een mooi succes geworden. Er heerschte, vooral in de omgeving van het Ocncertgebouw, Za terdagmiddag dan ook, trots het storm achtige weer, in de binnenstad een gezel lige drukte en speciaal van jong-Vlissingen was de belangstelling voor dezen loop dwars door de stad bijzonder groot. Daar burgemeester Van Woelderen ver hinderd was, loste de garnizoenscomman dant, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke, om 3.15 uur het startschot voor de juniores en 14 jonge athleten vingen aan hun krachten te meten. Door het be schikbaar zgn van een pers-auto waren wi; in staat den loop meer van nabij te biijven volgen. Zoo kenden wij constatee- ren, dat, na de Kleine Markt, Dobbelaere, De Buck, Barentsen en Klaver zich allengs uit het aanvankelijk gesloten pei-oion los werkten en in de Spuistraat een mooien voorsprong verkregen hadden. In het laatste deel van het totaal 1500 meter lange parcours zakte Klaver af en HÖfer wist in te loopen, zoodat de uitslag werd 1. G. Dobbelaere, Marathon, 4 min. 4? 3/5 sec. 2. J. de Buck, A.V.'35, 4 min. 50 4/5 sec. 3. K. Barentsen, E.M.M., 4 min. 54 2/5 sec. 4. H. Höfer, Marathon, 5 min. 41/10 sec. 5. A. Scheijbeler,A.V. '35, 5 min. 7 sec. 6. D. Roelse, A.V '35, 5 min. 12 sec. 7. J. Meijer, Marathon, 6 min. 12 2/5 sec. 8. J. Klaver, E.M.M. 9. P. van der Hooft, Marathon 10. W. van Duin, Marathon; 11. W. van Rijn, Zwa luwen 12. P. Boogaard, Marathon A3. A. Snoodijk, Marathon 14. J. Boogaard, De Zeeuwen. Een kwartier later startten 36 loopers van de A, B, C en D klasse voor een tra ject van ongeveer 4000 meter, waarbij de dubbele baan van de juniores met nog ,een ommetje" moest worden afgelegd. Reeds in de Walstraat namen Kalkman, Van Yperen en Van Rijn spoedig den kop. Even voorbij de Kleine Markt bleek, dat Lacor zich door deze Trekvogels en den Dosser liet trekken. In de Spuistraat biel den deze vier seniores, die, wel zeer ty pisch, de startnummers 1, 2, 3 en 4 voer den, elkaar nog steeds vast, doch in de tweede ronde zakte Van Yperen in de Walstraat af. In de Coosje Buskenshaat leidde Lacor, onmiddellijk gevolgd door Van Rijn, Kalkman, iets verder Van Ype ren en zoo vervolgens Slegt, Dronkers. De Rek, Middelkoop en Kambier. In het Bella- raypark begon Lacor, die steeds in fraaien stijl geloopen had, uit te loopen. Zijn voor sprong werd steeds grooter en toen hij op den Nieuwendijk nog geheel fit zijn eind spurt inzette, stond het vast, dat hij zich niet meer zou laten passseren en dat de overwinning hem was. De uitslag der seniores werd 1. H. Lacor, Marathon, 10 min. 2 3/10 sec. 2. D. van Yperen, D.O.S., 10 min 12 sec. 3. P. van Rijn, Trekvogels, 10 min. 14 sec.4. H. Kalkman, Trekvogels. 10 min. 20 2/5 sec. 5. D. Slegt, P.S.V., 10 m. 33 sec. 6. P. Dronkers, Marathon, 10 min. 34 sec. 7. B. de Rek, S.C. Rotterdam 8. A. Kambier, E.M.M. 9. C. Middelkoop, ires et Seleritas10. D. van Poelje, Ma rathon 11. J. Deuster, D.O.S. 12. A. van Opbergen, Marathon 13. A. Bijsterveld, A.V.'35 14. J. Dupon, Marathon 15 J. Kuipers, Marathon 16. J, van der Heiden, 2e reg. kustartillerie, 12 min. 16 4/5 sec. 17. J. Quellery. 2e R.K.A. 18. W. A. Dijk, 2e R.K.A. 19. A. van Disselen, 2e R.K.A. 20. F. van Ham, 2e R.K.A. De nummers 1 t.m. 15 behooren tot de klasse A, B en C, de overige tot klasse D. De wedstrijd was schitterend georgani seerd, waartoe politie onder hc-ofd-in^ec- teur Van Vugt, padvinders en Roode Kruis (de T.C. alsmede de dames) het hunne bij droegen. Zeer jammer was het, dat er in dezen kamp oog een dissonant moest klin ken. De athleet Chateau (Marathon) werd n.l. uitgeput in het Concertgebouw binnen gebracht. Bij informatie bleek ons, dat het hier een geval van eigen schuld betrof, daar deze looper tot de sprinters behoort. Gelukkig was hij betrekkelijk vlug opge knapt. Een geval ter leering De prijsuitreiking. In de in afwachting van de blijde ge beurtenis in feesttooi prijkende groote 2aal van het Concertgebouw vond na afloop van den wedstrijd de prijsuitreiking plaats. Een firma hier ter stede trachtte door mu ziek de gezelligheid te verhoogen. Na een welkomstwoord van den voorzit ter van Marathon, le luitenant W. F. van Dort, speciaal tot kapitein Van der Slikke, den leider van E.M.M., het bestuur van A.V. '35, den heer Van Bel en de loopers, wenschte de beer Van der Slikke Mara thon geluk met den uitslag van dezen nationalen loop dwars door Vlissingen,

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1