1000 500 25 „Tflynhatidifes 15 JANUARI Ierste bTad .--No. 12 76e Jaargang 1938 iilliiafirma I. (til DE VELDE Ir., Bilslmt SD-SD, Hainan. Ttltl. 10. Piilirtrini 6B237 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen log STADSNIEUWS Nederland bouwt Poolsche onderzeebooten UIT DE PROVINCIE §el>eMrlc««Ss$c«i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1,—, alles bij vooruitbeta ling 0e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verliet van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" agers- •gade- In leren, uur. Zóó zien ze er uit de cachets Mijnhardt Nemen zeer gemakkelijk in. Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Hedenmiddag wordt de „Orze'" tewater gelaten De Nederlandsche Marine heeft in het buitenland een goeden naam en speciaal de geweldige prestaties van vele onzer on- derzeebaoten hebben de laatste jaren in heel de wereld groot opzien gebaard. Het kan in dit verband overbodig genoemd wor den, te herinneren aan de groote reizen waar dit uit gebleken is zij leven nog ge noegzaam in ieders herinnering voort. Behalve in de Marine zelf, hebben deze prestaties ook het toch reeds groote ver trouwen in de kunst onzer scheepsbouwers verstevigd. En het kan dan ook geen al te groote verwondering baren, dat op het oogenblik hier te lande voor Poolsche reke ning twee onderzeebooten worden gebouwd. Een dezer schepen, de „OrzeT wordt heden middag van1 de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde", te water gelaten. („Orze"/' beteekent Arend). Het schip. De hoctfdafmetingen van dit oorlogsschip zijn als volgt Lengte 84,00 Meter breedte 6,70 holte 6,36 terwijl de „Washington"-waterverplaatsing 1000 ton bedraagt. In het centraal station bevinden zich de verschillende inrichtingen voor de navigatie bij onderwater-vaart. Door een waterdicht toegangsluik voert een trap in de centrale naar den commandotoren waar de navi- gatie-instrumenten zijn opgesteld alsmede de afvuur-inrichtingen voor de tcirpedobui- zeneen trap voert van den toren naar de gedeeltelijk overdekte commandobrug. In de machinekamers zijn, behalve tal rijke hulpmachines, twee compressorlooze tweetact Schelde-Sulzer dieselmachines van 2200 rempaardekrachten opgesteld, die bij ongeveer 450 toeren de „Orze"' boven water een snelheid van ca. 19 knoopen zul len geven. Voor de voortbeweging onder water zijn in het compartiment achter de machineka mer twee hoofd-electromotoren opgesteld die elk een vermogen van 500 paarde- krachten bezitten. De stroom voor deze motoren wordt uit twee batterijen betrok ken, die onder de vloeren van het officiers- en onderofficiers-verblijf zijn geplaatst. Men kan de batterijen met behulp van de dieselmachines laden, waarbij de hoofd- electromotoren dan als dynamodienst doen. De batterijen leveren tevens den benoo- digden stroom voor de hulpmotoren. Voor en achter zijn vaste torpedobuizen aangebracht en op het dek een kanon van 105 mm en dektorpedobui'zenhet schip kaïn tot op groote diepte duiken. De bemanning. Het aanbal opvarenden (manschappen en officieren) bedraagt 50. In de afdeeling voor de officieren vindt men de hutten voor den commandant, den eersten officier en nog 2 twee-persoons hutten. In het dag verblijf van de officieren is een reserve- slaapgelegenheid voor nog 4 officieren aangebrachtook vindt men in deze af deeling een douchekamer met waschtafel en een pantry. De onderofficieren beschikken in hun af deeling over 2 tweepersoonshutten voor de oudere onderofficieren voorts woeden voor het slapen kooien in het verblijf op geslagen, die overdag gedeeltelijk in zit banken worden veranderd terwijl de rest wordt opgeborgen. Ook voor de onderof ficieren en voor de matrozen vóór en de matrozen achter, zijn douchekamers met waschtafels aanwezig. hier de radio-hut, waarin de zenders en ontvangers voor de draadlooze telegrafie zijn geplaatst, de radiopeiler, de ontvan gers van de luisterapparaten, enz. enz. In deze afdeeling" vindt men voorts een kom buis met electrisch fornuis met braadoven, electrische kookketels en electrischen bak kersoven. Er zijn twee koelkasten aan boord. a Het toezicht op den bouw wordt uitge oefend door een Poolsche commissie, onder leiding van kapitein-luitenant ter zee S. Bukowski, welke commissie tevens toezicht houdt op den bouw van een zusterschip van de „Orzel", welk schip bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij vervaar digd wordt. De Marine-kapel uit Den Helder zal de plechtigheid die hedenmiddag plaats vindt, muzikalen luister bijzetten, terwijl de aal moezenier der Poolsche mijnwerkers in Nederlandsch Limburg, pastoor Hoffmann, de duikboot za-l inzegenen, daarbij geassis teerd door pastoor J. B. M. Timp. DE LEENING DER STOOMVAART MAATSCHAPPIJ „ZEELAND". De 4 pet. eerste hypothecaire obligatie- leeningen zeer ruim overteekend. Naar wij vernemen zijn de inschrijvingen op de 4 pet. eerste hypothecaire obligatie- leening Stoomvaart Maatschappij „Zee land" buitengewoon talrijk geweest, zoodat slechts op de groote inschrijvingen een zeer gering percentage kan worden toegewezen. Uitvoering „Het Schouwspel". Woensdag a.s. In verband met een anders luidende pu blicatie elders, vestigen wij er op verzoek van den Kunstkring ,,Het Schouwspel" even de aandacht op, dat de opvoering van het tooneelstuk „Groote Liefde" in Grand Hotel Eritannia a.s. Woensdag 19 Januari zal plaats vinden. ïn de hulpcentrale zijn verschillende hulpmacliines opgesteld. Tevens vindt men A. i». J. Klijberg. f Op 75-jarigen leeftijd is Donderdag te Breda overleden de heer A. J. J. Klijberg, sedert de oprichting lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche Eilanden, afdeeling klein bedrijf. Vóór de oprichting van deze Kamer was de heer Klijberg reeds verschillende jaren lid van de toen opgeheven Kamer te Vlis- singen en behoorde hij tot hen, die vanuit die Kamer in de nieuwe werden gekozen. Hij bleef lid toen hij naar Breda vertrok. De uitvaartdienst wordt Maandagmorgen fce Breda gehouden, de teraardebestelling heeft des middags te Vlissingen plaats. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De minister van Binnenlandsche Zaken. Z.Exc. H. van Boeyen, had Vrijdag op zijn departement een bespreking met de Com missarissen van H. M. de Koningin in de elf provincies. Na afloop wandelde het ge zelschap naar Hotel de Oude Doelen, waar de lunch gebruikt werd. De leden der Chineesche missie, die op het oogenblik in Amsterdam vertoeven, di neerden Vrijdagmiddag in het Chineesche restaurant „Taiton" in de Vijzelstraat. „Alhambra"-theater. De Man, die een ander was. Omstreeks het jaar 1900 ging Amerika dermate onder een reeks van inbraken ge bukt, dat het nationale bankwezen dreigde te Worden ontwricht en tenslotte de regee ring zelf onmiskenbare teekenen van ner vositeit ging vertoonen. De President der Vereenigde Staten neemt dan in stricte geheimhouding een eigenaardig besluit. Hij draagt een jong marine-officier op af te dalen in de mis- dadigerswereld, geheel alleen. Mocht h\j daarbij achter de gevangenisdeuren komen door zijn contact met de onderwereld, dan zou hij zich met een geheim schrijven tot den eersten burger van Amerika kunnen wenden. Doch, wanneer de jonge man uit de ge ordende samenleving verdwenen is en zijn cipdracht in de sombere wereld der misda digers volvoert, sterft President W. Mc Kinley, de eenige man, die de rol die van den moedigen speurder speelde, kende. Zoo is het avontuur dan volmaakt hope loos geworden, daar Perry, de officier, door samenloopende gebeurtenissen gevangen genomen en ter dood veroordeeld is. Lil Durya, een meisje uit de onderwereld slaagt er echter in door te dringen tot McKinley's opvolger, Theodore Roosevelt, waardoor Perry op liet laatste oogenblik gered wordt. Gezegd wordt, dat deze geschiedenis zich inderdaad zoo heeft toegedragen, als het filmwerk boeiend verhaalt en dat alle hoofdpersonen historisch en goeddeels nog in leven zijn. Feitelijk is in deze film alles te loven. Het rustige, zekere spel van Robert Toylor in de hoofdrol, het nieuwe minder typee- rende van Barbara Stanwyck als het va riété-meisje, dat bovendien over een war me zangstem, die fascineert, beschikt Beklemmend is het spel van Victor Mc Laglen vooral, wanneer in de doodencel hem de bekentenis van den man achter de schermen ontwrongen wordt in uiterste, geestelijke marteling. Een kleine rol, doch naar onze meening, scherp getypeerd is die van Theodore Roosevelt.- Dat een groote, goed geregisseerde Ame- rikaansche film niet gauw voor iets terug deinst bewijst de geslaagde milieu-teeke- ning uit de eerste jaren der twintigste eeuw. Mode, variété, .liedjes, politie, inte rieur, onbekrompen en ruim opgevat. En er kwam heel wat aan te pas, ook aan men- schenmateriaal, voordat deze film tot dit succes kon komen. Ook de keuze van elsjes-Lyceum" waarin Simone Simon haar Amerikaansch debuut biedt, past in dit voortreffelijk pro gram. Vatten wij onzen, indruk samen in het woordzuiver. Zuiverheid van spel. reinheid van uitbeelding, puurheid van sfeer. Het is „eine alte Gschichte, die im mer neu bleibt". Deze liefde, kuisch en schuchter, van een 19-jarige leerlinge voor haar, zoo menschelijken, directeur-leeraar. Het zijn de bekende typen de verzuurde leerares, die zich de schutsengel waant van eer en deugd, doch niets van een ont luikende meisjesziel begrijpt. Er is de stu- deerkamertjes-leeraar, die zijn wrok over onderworpenheid thuis, koelt in machtswel lust buitenshuis. En samen verdoemt dit tweetal een vrouwelijk menschenkind, om dat het een wel zeer lieve Frangaise is en geparfumeerde zeep gebruikt en, o, nog grootere zemde, zelfs lippenrouge. En daarbij, bijna twintig, verliefd wordt. Zoo'n kind nietwaar, deugt niet, moet uitgedre ven worden door de inquisiteurs. Maar er is een oolijk stel andere lee raars, met humor, met gevoel, met de heerlijke gave van opvoeding en leiding. Er is een vrouwelijke leerares, zemder ja loezie, doch met een groot hart. En er is een fijne directeur (Herbert Marshall), die zijn jong vrouwtje krijgt. Want ten slotte neemt in deze schoone film,, waarin de meisjes ook meisjes zijn en het lieve gezichtje van Simone Simon de achterdochtige en lasterende wereld zoo open tegenblikt, het lot zijn onverwachte wending. Het blaast de bedoelingen en voornemens der menschen als grashalmen omver en geeft dezen roman van schuch tere gevoelens, dit verhaal van reine illu sies een einde, dat door geen toeschouwer kan worden verwacht, dcich dat uitermate bevredigend is. De feestelijkheden bjj de a.s. blijde gebeurtenis. Omtrent de feestelijkheden bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin ontvingen wij van de buurtvereeniging St. Jacobsstraat bericht, dat in de Vrijdag avond gehouden vergadering besloten is de straat eenvoudig te versieren. Inmiddels is men hiermede reeds aangevangen. Over het houden van een kinderfeest wordt nog nadeer overleg gepleegd. De buurtvereeniging Joost de Moorstraat en omgeving zal op den tweeden Woensdag nè, de geboorte in het gebouw Palingstraat 25, des avonds van 79 uur voor ongeveer 70 kinderen met hun ouders, een feestje organiseeren. Tenslotte zal de buurtvereeniging Bo- nedijkestraat geen versiering aanbrengen, doch wel zal in de week volgende op den nationalen feestdag een feest voor de kin deren in hctel „Britannia" worden ge houden. Mocht de geboorte in de nachtelijke uren plaats vinden, dan zal het „saluut van den Arbeid", dat wordt gegeven door de stoom fluit van de Kon. Mij. „De Schelde", des morgens te 7 uur aanvangen. Met betrekking tot het vreugdevuur kan nog worden gemeld, dat wanneer de ge boorte nè, 7 uur 's avonds plaats vindt, na der bekend zal worden gemaakt op welken dag het vreugdevuur wordt ontstoken. Wanneer het vreugdevuur teneinde zal zijn, wordt van het Koopmansvoetpad langs den Singel, de Scheldestraat, Glacisstraat, Bad huisstraat, Coosje Buskenstraat en Spui straat teruggekeerd naar het Bellamypark, waar bij de muziektent de stoet wordt ont bonden. Het vuurwerk op den nationalen feestdag zal niet zooals eerst werd gemeld op het Roeiershoofd doch op de Zeehonden- werf worden afgestoken. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Nederlandsch m.s. „Bebo" van Antwerpen „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Remi" van Londen. Om t© bunkeren: Joego-Sla- visch „Slciga" van Oran„Slava" van DuinkerkenFransch s.s. „Lorrain" van Duinkerken Grieksch s.s. „Argolikps" van Bulgarije Engelsch s.s. „Newverdun" en Amerikaansch s.s. „Ipswich" van Antwer pen Nederlandsch s.s. „Tuva" van Ant werpen. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Westerschelde" naar Ant werpen „Sloga" naar Rotterdam „Lor rain" naar Brest„Slava" naar Algiers „Argolikos" naar KopenhagenEngelsch s.s. „New-Verdun" naar M'bro „Ipswich" naar Mobile„Tuva" naar Montevideo „Anna" naar Duinkerken „Catharina" naar Londen„Bebo" naar Londen. „Luxor"-theater. The music goes 'round. Deze onderhoudende en de lachspieren prikkelende revue-film is genoemd naar het populaire liedje „The music goes 'round" van Farley «Sr Riley en dat dan ook in enkele uitstekend geslaagde scènes werd aangeroerd en gezongen wordt door de beide componisten met hun band, den be kenden, verschrikkelijk brrouwenden ko miek Herman Bing, den opera-zanger Mi chael Bartlett en ten slotte, tot groote hilariteit, door de geheele schouwburgzaal. De show neemt in deze revue niet de voornaamste plaats in zij is meer een ro mantische comedie met goede muziek, waarbij het showboot-tooneelstuk. een cu de toon eeld raak met den schurk, den held en het onschuldige meisje, het hoofd bestanddeel vormt, terwijl ook een aardige liefdesgeschiedenis en verschillende komi sche intermezzi voor de noodige variatie zorgen. De hoofdrollen in deze door Victor Schertsinger geregisseerde Columbia-film v/orden vertolkt door Harry Richman, Ro ebelle Hudson, Walter Connolly, Lionel Stander e.a. Een zeer amusante rolprent met romantiek van de Mississippi, tempo van Broadway en een liedje, dat de wereld veroverd heeft. Het voorprogramma brengt een uitge breid Polygoon-Eclair jcurnaal, fragmenten uit de te verwachten film „De gevaarlijke leugen" met Jenny Jugo, een schitterende irtellectfilm over het wonderland der Phi- lippijnen en de D.L.S.-film Onstuimig "bloed, welke werd opgenomen in de fraaie omge ving van Karlsbad en waaraan het Praag- sche symphonie-orkest zijn medewerking verleende. De intrigue van het dramatisch gegeven laten wij den bioscoopbezoeker liever zelf ontdekken of laten constateeren, n aardoor men deze spannende geschiedenis van een strooper, die uit de gevangenis is ontvlucht, met nog meer belangstelling zal volgen. Men kan echter gerust zijn, de zaak komt op zijn pootjes terecht. Oscar Marion, Margarete Kraus en Franz Schleger (de strooper) spelen op voortref felijke wijze de hoofdrollen. Het publiek leefde ook in deze film geheel mede met het verloop cp het witte doek, hetgeen de beste aanbieding is voor dit nieuwe pro gramma. Aardappelen- en uienprijzen. De Zeeuwsche aardappelen, speciaal de bonte en blauwe, zijn de laatste weken be langrijk in prijs gestegen. Er heerscht dan ook een levendige handel in. De prijzen van de uien ook een bekend «CTfll (Hew Vanmiddag wordt de Poolsche onder zeeboot „Onze'' te water gelaten. (Stadsnieuws;. Nieuwe arrestaties in Frankrijk in verband met de Csar-zaak. (Buitenland) By Culemborg is een dïeseltrein ont spoord geen persoonlijke ongelukken. (Gemengd nieuws). Levensverzekering-maatschappij voor 25.000 opgelicht. (Gemengd nieuws). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zeeuwsch product hebben een record hoogte bereikt. Gisteren was de noteering aan de veiling te St. Annaland zoo hoog, als tijdens het bestaan der veiling nog nimmer was voorgekomen. Een meevaller voor vele landbouwers. Dc werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij de organen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen stonden op 31 De cember 1937 de volgende aantallen werk zoekenden ingeschreven Aardenburg 24, Axel 398, Biervliet. 184, Breskens 46, Cadzand 64, Clinge 153, Eede 4, Graauw en Langendam 208, Groede 115, Hoek 253, Hontenisse 374, Hoofdplaat 147, Hulst 202, Koewacht 93, Nieuwvliet 17, Oostburg 142, Overslag 5, Philippine 59, Retranchement 52, Sas van Gent 115, Schoondijke 116, Sint Jansteen 171, Sint Kruis 19, Slui3 97, Vogelwaarde 329, Wa- terlandkerkjé 27, Westdorpe 148, IJzen- dijke 125, Zaamslag 346, Zuiddorpe 90, Zuidzande 36, Terneuzen 681. Totaal 4.840. MIDDELBURG De nationale feestdag. Het programma te Middelburg wordt ten deele uitgezonden door de N.O.R.V. Behalve uit Groningen zal de N.C.R.V. ook vanuit Middelburg een deel van het programma op den nationalen feestdag uit zenden. Dit zal het geval zrjn met het deel, dat des middags te twee uur aanvangt en waarvan de samenstelling in verband daar mede ten deele gewijzigd is. Vermoedelijk zullen eersf een paar num mers van carillonbespeling den aether in gaan. Daarna zullen de schoolkinderen en naar vertrouwt mag worden duizenden volwassenen op de Markt samen zijn en zul- len zij eerst de beide eerste coupletten van he': Zeeuwsche Volkslied ten gehoore bren gen. Daarna zal de voorzitter van „Uit het VolkVoor het Volk", de heer W. de Graaf enkele woorden spreken. Na samenzang van het eerste couplet volgt een feestrede van burgemeester Fern- hout, die 8 minuten in beslag zal nemen. De volgende samenzang bestaat uit twee coupletten van „O schitterende kleuren", gevolgd door een toespraak in Zeeuwsch dialect van een ongenoemde. Ten slotte wordt „Wij leven vrij, wij leven blij" ten gehoore gebracht. OOST- EN WEST-SOUBURG. De a.s. feestelijkheden. Het programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin, georganiseerd door de Souburgscbe Oranjevereeniging, is als volgt vastgesteld Vrijdag vóór den feestdag Samenkomst in de Ger. kerk, waar ge zongen zal worden door de beide Souburg- sche zangvereenigingen. Zaterdag Souburgsche feestdag) 10.30 uur kinderzang voor het gemeente huis 11 uur planten van eer Oranjeboom. 1.30 uur opstellen van den optocht op hst Marnixplein. 2 uur vertrek van den optocht. Te vol gen routeMarnixplein, Bermweg, Dijk-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1