500 300 25 JECOVITOL VRIJDAG 14 JANUARI EERSTE BLAD ivo. 11 76e Jaargang 1938 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 1 EEN CONVERSIELEENING VAN 1700 MILLIOEN. UIT DE PROVINCIE QeltturUwissci» ttttw Jew Jnfl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct tedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling L)e abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 14.45 onalen opend. j over an de :1, om ig van hou- stem- immen :t. et be- Effec- patdag blijft Dit nummer bestaat uit 2 bladen Naar wij' vernemen heeft de Minister van Financiën besloten tot de uitgifte van een 38-jarige Staatsleening met gelijke aflos singen, waarin alle aflosbaar te stellen 4% leeningen, te weten de leeningen 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke leening derhalve on geveer 1700 millioen groot zal zijn. De houders van obligatiën der genoemde leeningen zullen bij de toewijzing recht van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 gedurende de eerste 10 jaren en op 3% voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uitgifte tegen den koers van 99% zal geschieden. Het ligt in het voornemen het prospectus in het begin der volgende week verkrijg baar te stellen. De inschrijving zal worden opengesteld op 27 Januari a.s. bij de bekende bankin stellingen en bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. STADSNIEUWS rOOLSCHE DELEGATIE IN ONS LAND Voor de tewaterlating van den Arend. Met den Berlijnschen nachttrein zijn he denochtend op het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage aangekomenadmiraal J. Swirski, chef van de Poolsche oorlogsma- rme en vertegenwoordiger van den Pool- schen minister van defensie, generaal Kwasniewski, voorzitter van. den bond voor zeevaart en koloniën en mevrouw Sosn- kowska, echtgenoote van den voorzitter \an het fonds voor zee verdediging. Deze delegatie zal morgen te Vlissingen aanwezig zijn bij de tewaterlating van den „Orzel" (in het Nederlandsch „Arend"), een onderzeeër, die voor rekening van den bond voor zeevaart en koloniën door de koninklijke maatschappij „De Schelde" is gebouwd en de Poolsche marine zal worden aangeboden. Mevrouw Sosnkowska zal de doopplech tigheid verrichten. Ter begroeting van dit gezelschap waren op het perron aanwezig de Poolsche ge zant en mevr. Babinska, met alle leden van het gezantschap alsmede commandant Bukciwski, voorzitter van die commissie van toezicht op den bouw van het oor logsschip en de heer Bielski, directeur van de N.V. Financiering- en Handelmaatschap pij Nederland-Polen. Aan mevrouw Sosnkowska werden bloe men aangeboden. Zij en admiraal Swirski hebben op het Poolsche gezantschap hun intrek genomen, terwijl generaal Kwas- nieuwski in hotel „Des Ind'es" logeert Officieele bezoeken. Vergezeld van den Poolschen gezant heeft de delegatie hedenochtend om kwart voor twaalf een bezoek afgelegd bij den minister van buitenliandische zaken, mr. J A. N. Patijn, te zijnen departemente. Daarna heeft de delegatie met den gezant een bezoek gebracht aan den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk en aan den chef van den marinestaf, vice-admiraal J Th. Fürstner, op het departement van defensie. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijding'/ial. Ir. A. A. Musserb had zich Donderdag middag voor toet Amsterdamsche gerechts hof te verantwoorden inzake het „Blauwe Zand"-incident. Dr. A. F. Philips en zijn echtgenoote zijn Donderdagmiddag met den boottrein vanuit Arnhem naar Genua vertrokken, waar zij zich voor een reis naar N.ed.-Indië zullen inschepen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Nederlandsch m.s. „Succes" van Zeebrugge naar Rotterdam „Prinses Juliana" van Harwich (ver wacht) Noorsch s.s. „Madrono" van Tam- pico (lossen). Om te - bunkeren: Grieksch s.s. „Cape Corso" van OdessaDeensch s.s. „Flynderborg" van Danzig Zweedsch s.s. „Dagfrid" van Fowey Nederlandsch m.s. „Agiena" en .Arend" van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Cape Corso" naar Aarhuus .Flynderborg" naar Brest„Dagfrid" naar Norkoping „Agiena" naar Letterkenny „Arend" naar Truro„Trio", Wega", „Democraat", „Meeuw", naar Londen „Gejo" naar Dover. Tabaksaccijns. De ontvanger der accijnzen, Prins Hen- drikweg 12 alhier, vestigt er de aandacht van belanghebbenden op dat vóór of op 20 Januari 1938. het vergunningsrecht voor het jaar 1938 moet worden voldaan. De loodsdienst op Zondag. Eenige Eerste Kamerleden achtten blij kens het voorloopig verslag over de Defen- siebegrooting het antwoord, door den mi nister in de Tweede Kamer gegeven op een verzoek betreffende verbetering in de rege ling van de vrije Zondagen van de loodsen in het district Vlissingen, onbevredigend. Zij meenden, dat aan het financieele be zwaar te dezen niet een zoo overwegende beteekenis mocht worden toegekend. MIDDELBURG De lichtweek. Niettegenstaande den hevigen regen wa ren gisteravond te Middelburg bij de Koe poort de gemeentepolitie, bij den watertoren de marechaussee en bij den Tramsingel de rjjksveldwacht op hun post om de verlich ting van motorrijtuigen en rijwielen te con troleeren. Vele auto's en fietsen zijn aan gehouden, waarbij verschillende fouten werden ontdekt, waarvoor de bestuurders dan een schriftelijke waarschuwing mede naar huis kregen. Daarop staat wanneer men zich voor een hercontröle aan het politiebureau moet melden. Dit is Zaterdag of volgende week Woensdag. Mocht de oproep gesteld zijn op den dag waarop de blijde gebeurtenis plaats heeft of op den nationalen feestdag, dan heeft de contróle den daarop volgenden Woensdag of Zaterdag plaats. Eervol ontslag. Burg. en Weth. van Middelburg stellen voor aan den heer P. A. Vermeulen op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan school C wegens zijn be noeming tot hoofd der openbare lagere school te Waterlandkerkje, zulks met in gang van een door hun college te bepalen datum. OOST- EN WEST-SOUBURG. De baby-uitzetten. Het dames-comité tot uitreiking van een baby-uitzet ter gelegenheid van de a.s. blij de gebeurtenis, heeft reeds vier uitzetten verstrekt, terwgl later nog meerdere zul len volgen. In de etalage van den winkel „de Faam" in de Kanaalstraat is een en ander te bezichtigen. Loop der bevolking in 1987. Aantal inwoners op 1 Ja nuari 1937 2569 2514 5083 verandering door ge boorte 46 44 90 vermeerdering door vesti ging 255 271 526 Totaal 2870 2829 5699 "Verandering door overlijden 26 26 52 Vermindering door vertrek 198 208 406 Totaal 224 234 458 Aantal inwoners op 31 De cember 1937 2646 2595 5241 Totale vermeerdering over 1937 77 m. en 81 v. 158 inwoners. Aantal huwelijken 33. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Feestavond muziekvereeniging O.N.D.A. Ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan gaf de muziekvereeniging O.N.DA. te Nieuw- en St. Joosland Donderdagavond een druk bezochten feestavond. De directeur, de heer Meliefste, opende dé bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de eere lenden en den burgemeester. Daarop volgde een kort verslag van hetgeen er gebeurde sinds de oprichting der vereeniging. Nadat de burgemeester met een kort woord dank te voor de hartelijke woorden tot hem ge richt en de vereeniging met het jubileum complimenteerde, werd het programma af gewerkt. Een dialoog, waarin op geestige wijze sommige gebeurtenissen werden gerele veerd, viel zeer in den smaak. Daarna ver telde schoorsteenveger Bartje hoe dienst meisjes zwarte wangen hadden, nadat hij op zeer serieuze wijze zijn drukke werk zaamheden had voleindigd. De heer Me liefste vertolkte nog een stukje, waarin een suikertante tijdens haar leven door neven en nichten werd vereerd toen do erfenis later tegenviel werd anders gespro ken. Groote hilariteit ontstond, toen een der speelsters, uitgedost als man, een pijp zou rooken, welke echter niet „smaakte". De geslaagde avond werd met een bal be ëindigd. ARNEMUIDEN De a.s. blijde gebeurtenis. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Arnemuiden. heeft besloten bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een dienst te houden. Wanneer het nieuws vóór 12 uur bekend is, dan vindt de dienst denzelfden avond om 7 uur plaats. Wanneer het nè 12 uur bekend is, den volgenden avond eveneens om 7 uur. Wanneer het op "Vrijdag of Zaterdag plaats vindt, dan zal een der diensten op den daaropvolgenden Zondag daaraan ge wijd zijn. De kerkeraad van de Ned. Herv. kerk besloot het heuglijk feit op Zondag te. herdenken. Voor de diaconie. De jaarlijksche collecte der Ned. Herv. Kerk voor de diaconie heeft opgebracht de lijst der burgerij 306.80, de zgn. vis- schersbusjes 317.28. Tevens was een gift van 100 ontvangen van jhr. D. Radema kerSchorer van Nieuwerkerke. KRUININGEN Conflict tusschen Burg. Armbestuur en Gemeenteraad. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Kruiningen werd het (als no. 1 voorgedragen) aftredend lid van het Burg. Armbestuur niet herkozen, omdat de raadsmeerderheid meende, dat de samenstelling van het Burg. Armbestuur niet klopte met de politieke verhoudingen in de gemeente. Heb gevolg hiervan is, dat de vier ande re thans zitting hebbende leden van dit college tegen 1 Februari a,.s. ontslag zul len nemen. IJZENDIJKE Kapitale boerderij in de asch gelegd. Het vee in de vlammen omgekomen Gisteravond omstreeks 7 uur werd de brandweer te IJzendijke gealarmeerd. De groote landbouwschuur van den heer E. de Milliano stond in lichter laaie. Twee pas- seerende reizigers ontdekten den brand en waarschuwden de bewoners. De landbouwer en diens vrouw waren afwezig. Gezamen lijk met den knecht wisten zij nog een viertal paarden en een vaars te redden, dochm oesten toen ijlings den stal verlaten daar enkele oogenblikken later het dak reeds instortte. Een 40-tal stuks hoornvee, 8 paarden, 2 varkens en pluimvee kwamen in de vlammen om. Voorts werd een groo te hoeveelheid veevoeder, landbouwproduc ten en -werktuigen door de vlammen ver nield. )e brandspuit moest zich beper ken tot het nathouden der omliggende ge bouwen. De brand was zoover in den om trek te zien dat uit alle omliggende plaat sen het publiek kwam toegesneld. Kortsluiting is waarschijnlijk de oorzaak van den brand. Verzekering dekt de schade. GROEDE De a.s. blijde gebeurtenis. Te Groede zal direct na het bekend wor den van het groote nieuws de klok worden geluid, waarna de plaatselijke muziekver- eenigingen zich zullen doen hoor-en. Tevens zal de sirene van de fabriek van de firma Schippers en Grimm zich éénmaal laten hooren bij de geboorte van een Prinses en meerdere malen bij die van een Prins. Voorts zullen alle schoolkinderen worden getracteerd en een herinnering worden uit gereikt, waarna een rondgang door de ge meente zal worden gemaakt. De muziek zal den stoet voorafgaan. Ook des avonds zal, indien de weersom standigheden dit toelaten, een muzikale rondgang plaats vinden. Vergadering Varkensvereeniging. Donderdagavond had te Groede in de zaal van den lieer P. Beun de aigemeene vergadering plaats van de Varkensvereeni ging. Uit de rekening over 1937 bleek, dab was ontvangen 792.59 en was uitgegeven ƒ1393.25, alzoo een tekort van ƒ600.66. Het bezit der vereeniging bedroeg op 31 De cember 3330.06. De vereeniging bestaat momenteel uit 235 leden en 7 donateurs. In totaal werd van 130 ziektegevallen kennis gegeven, waarvan 16 varkens stier ven. Heb bestuur verzocht zoo spoedig moge lijk aangifte te doen van zieke varkens, aangezien is gebleken, dat hieraan niet al tijd de hand wordt gehouden. TERNEUZEN Zeeuwsch-VIaanderen en de blijde gebeurtenis. Ook in Zeeuwsch-VIaanderen maakt men zich allerwegen op om de komende blijde gebeurtenis op feestelijke wijze te vieren, In de meeste stadjes en dorpen zijn voor dit doel werkcomité's gevormd. Op den nationalen feestdag zal te Ter- neuzen de burgemeester, mr. P. H. W. F. Teilegen, o.m. een feestrede uitspreken, terwijl verder een gemengd koor zijn mede werking verleent. Voorts wordt een fakkel optocht gehouden, vreugdevuren zullen ontstoken worden en een massa volkszang zal plaats vinden met begeleiding van het muziekgezelschap „De Vereenigde Werk lieden". Tenslotte is het Belgische muziekgezel schap „Trouw en Kunst" uit Moerbeke uit- genoodigd om haar medewerking te verlee nen. Al met al belooft het in dit afgelegen deel van het vaderland een grootsch feest te worden. De aanvaring met de sluisdeur. Het is gebleken dat het meergemelde Grieksche stoomschip „K. Ktistakis", dat bij he: invaren van de sluis te Terneuzen een der deuren raakte, zelf averij aan den voorsteven bekomen heeft. De „K. Ktista kis" heeft op het kanaal ligplaats genomen in afwachting van een nader in te stellen onderzoek. De schade veroorzaakt aan de. westelijke ebdeur wordt geraamd op ƒ30.000. Het scheepvaartverkeer ondervindt geen stag natie, daar de beschadigde deur met hand kracht bediend kan worden.. De bok die de deur verwijderen zal, werd gisteren te Ter- neuzen verwacht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Onderzoek van de Engelsche kerk naar huwelijk en moraal. De Daily Herald meldt, dat de aarts bisschoppen van Canterbury en York bin nenkort een commissie zullen samenstellen welke tot taak zal hebben het huwelijks probleem te onderzoeken. Het onderzoek zal betreffen de redenen tot .echtscheiding, de moeilijkheden van jongelui, die niet over voldoende inkomsten beschikken om te kunnen trouwen en alle verdere geestelijke, moreele, maatschappe lijke en oeconomische kanten van de be trekkingen tusschen de beide sexen. De eerste aanwijzing op dit punt wordt gegeven in het verslag van de commission of doctrine, dat den aartsbisschop van Can terbury is uitgebracht. De nieuwe commis sie zal bestaan uit vooraanstaande medici, psychologen en geestelijken, die de ver schillende stroomingen binnen de Engel sche kerk vertegenwoordigen. Ook vrouwen zullen in de commissie wor den benoemd. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Yerseke ds. A. van Stuyvenberg te Benthuizen. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Januari 1938. Oplichting. M. D., koopman te Rotterdam, had zich -ei-antwoorden wegens oplichting ge- Er wordt een conversie-leening van 1700 millioen gulden uitgegeven. (Pag. 1, eerste blad.)] Er bestaat twijfel of het Nederland sch© s.s. „Hannah" getorpedeerd, dan wel op een myn geloopen is. (Scheepvaart.)] Het kabinet Chautemps is afgetreden. (Buitenland.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Kracht met lepels! Jeco» vHol, de op vitaminen geijkte Levertraan geeft weerstand tegen verkoud heid, griep en andere in fectieziekten. In Apothe ken en Drogisterijen f. 0.75 per Hesch pleegd te Arnemuiden, doordat hij op 20 Augustus 1.1. te Arnemuiden met het oog merk tot wederrechtelijke bevoordeeling, listiglijk en bedriegelijk tot zekeren W. P. Boone heeft gezegd dat hij, verdachte, te Qost-en West-Souburg bij zekeren Lasoa en Van Boven 6 pakjes „Aroxin" had ver kocht voor den prijs van 45 cent per pakje en dat hij gaarne wilde dat P. W. Boone die 12 pakjes Aroxin .medenam om die af te geven aan Lasoe, en vervolgens door tegen Boone te zeggen dat hij ze van hem, ver dachte kon koopen voor 30. cent per pakje, en Boone dan 1.80 kon verdienen, Door voornoemde mededeelingen welke in strijd met de waarheid waren, is Boone bewogen, van verdachte de pakjes „Aroxin" in ont vangst te nemen waarvoor, hij aan ver dachte ter betaling 3.60 gaf. Bij Lasoe gekomen zijnde weigerde deze de pakjes in ontvangst te nemen, aangezien hij die goe deren niet van verdachte had gekocht. Verdachte verschenen zijnde, erkende ge deeltelijk hetgeen hem ten laste was ge legd. De officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. Verdachte verzocht de Rechtbank aan hem een voorwaardelijke straf op te leggeru Diefstal, P. J. J. K., 29 jaar, varensgezel, wo nende te Vlissingen, thans in voorarrest had zich te verantwoorden wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan W, Sinke, gepleegd te Middelburg, omstreeks 28 Juli 1937. Verdachte ondervraagd, ontkende de hem ten laste gelegde feiten. Nadat 4 getuigen waren gehoord, vorderde de officier van Justitie 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg verdachte's onmiddellijke invrij- heidsstelling, welke door de rechtbank werd geweigerd. Oplichting. D. F. P., 51 jaar, schipper te Antwerpen, thans verblijvende in het huis van bewaring stond terecht wegens oplichting. Verdach te was n.l. op 9 October 1.1. bij een slager te Terneuzen gekomen en had deze valsche- lijk en bedriegelijk medegedeeld, dat hg schipper was van het te Terneuzen liggende schip „Marcel", en met dit schip gelegen was ter hoogte van het station. Hij wensch- te dat aan boord van zijn schip zou wor den bezorgd 1 K.G. rosbief, 1% K.G. soep- vleesch, y2 K.G. gehakt en wat soepbee- nen. Deze bestelling moest omstreeks 6 uur in den namiddag worden bezorgd, daar anders verdachte's vrouw niet aan boord zou zijn. Nadat verdachte den winkel had verlaten kwam hg eenigen tijd later terug en vroeg een rijksdaalder ter leen, aange zien hij nog eenige boodschappen in de stad moest doen. Dit geleende geld kon dan wel bij de bestelde boodschappen worden opge schreven. Dit geld werd hem verstrekt, en toen men in den namiddag de bestelling aan boord wilde afgeven, bleek geen schip van den opgegeven naam te Terneuzen te verblgven en ook niet te zijn geweest, zoo dat de slager door verdachte voor een be drag van een rijksdaalder is opgelicht Verdachte was niet verschenen. Eisch 2 maunder gevangenisstraf.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1