1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 13 JANUARI ÜRSTE BLAD »ipn Jen d«ag MAGGI BOUILLON 7©e Jaargang Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-GD.Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen NEK jurg HET DRAMA VAN ISRAEL. STADSNIEUWS Opruiming UIT DE PROVINCIE 1938- VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVt, EPR1JS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale pilzen. Reclames 50 ct. p. reger. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" at er >ij be- van meters den chten, en ild oi URG. 3oste- ruine Wit- ct., —21/2 Uien kool n u/2 5 ct., Iderie ct., derie 1— stuk. Dit nummer bestaat uit 2 bladen een bedreiging der christelijke beschaving. Een mensch kan een vaderland bezatten èn de wereld. Dus is hij arm, als hij alleen maar een vaderland heeft. Hg kan een leider hebben èn geschaard zijn onder den Alleider, dus is hij arm, als hij alleen maar een leider heeft, zelfs al maakt hij dien tot zijn afgod. Een mensch kan noch een vaderland noch een leider bezitten, maar indien zijn o-rond de groote, wijde wereld is en God is zijn Jehovah, dan is hij toch nog weer veel rijker dan de arme nationalist, die met geest en voeten aan zijn landsgrenzen is geketend en die. op zijn levensweg zich niet te laven weet uit de oneindige en eeuwige bron van waarheid en recht. Zeg niet, dat het aan de menschen zelve ligt, of ze behalve aan hun vaderland, ook aan de wereld willen behooren en of ze boven den volksleider uit, ook het gezag en den vrede van een hemelschen Vader willen kennen. De verlangens van een kip gaan niet tot buiten de grenzen van de kippenren. Men moet geest hebben voor een wijdsche interesse en men moet deugden bezitten om onderwerping te kunnen betoonen aan Leiding van hoo- gere orde. Het zijn de armen van geest, die alléén maar een vaderland willen hebben en slechts de wijsheid willen erkennen van dengene, die hun troep op directe wijze vóórgaat en aanvoert. Als de wolven. Ook die leven slechts in groepsverband en voor zich zelf, één leidt ze. En elke andere troep is in hun oog een vijandelijke, met v/elke ze de krachten behoort te meten, aisze zich sterk genoeg meenen. Wie arm zijn aan materieel bezit, zijn dikwijls jaloersch op hen, die véél het hun ne kunnen noemenwie arm zijn aan geest, zijn a 1 t ij -d verbeten op hen, die daaraan rijk zijn. Daarin ligt o.i. de psychologische ver klaring van de vervolging der Joden in onzen tijd door bepaalde volkeren. Kort zichtigheid en bekrompenheid leiden tot een onzinnige verheerlijking van het scha mele eigen bezit, den „eigen" bodem, de „eigen" trots, het „eigen" bloed. De Joden zijn in onze dagen de eerste slachtoffers -van de bekrompenheid van volkeren, die met hun geest niet boven de nationale gedachte kunnen uitkomen. Hier en daar moge men zich terecht of ten onrechte óók een beetje door tegenzin laten leiden, gewekt door bepaalde karak tereigenschappen van het Joodsehe ras, in hoofdzaak is het de afgunst van den geestesarme tegenover den rijkere, welke de noodlottige bezieling is van de Joden vervolging. Antisemitisme is in wezen de haat van het bekrompen nationalisme tegenover den universeelen geest van anderen, voor wie landsgrenzen eerbiedwaardig, maar eng zijn.'Is het niet opmerkelijk, dat het anti semitisme in Duitschland gepaard gaat met een vervolging der katholieken, ja in bet algemeen van de christelijke ge dachte Voorwerp van vervolging in de meeste dictatoriaal bestuurde landen is alles, wat internationaal denkt en leeft of steunt op een gedachte, weVte voor heel de menschheid geldend is. Verbo den of vervolgd zijn. (worden) bijv. naast het Jodendom de christelijke kerken, de internationale vakbeweging, het gebruik van een wereldhulptaal, Génève, de vrij metselarij, de pacifistische organisaties enz. Wat van deze zaken of bewegingen zwak genoeg was, is in één slag uitgeroeid van de rest heeft men het minst sterke het hardst aangepakt. Dat minst sterke was het Jodendom, hetwelk lioe sterk ook de vele econo mische posities mogen zijn, welke Joden individueel bezet hielden zwak van or ganisatie is. Maar als de Joden zijn uitge dreven of tot slaven van de Germanen ge maakt, dan zal de haat zich in versterkte mate keeren tegen het katholicisme, tegen het christendom in het algemeen, tegen al wat vreemd is. tegen de wereld Te gen alles, wat niet uitsluitend vón en öp eigen bodem is. Zulks mogen degenen wel eens ernstig bedenken, die in kortzichtigheid de vervol ging van de Joden, zooal niet te veront schuldigen, dan toch „te verklaren" ach ten. De haat, die thans de Joden treft, zal straks de Christenen vervolgen en tenslot te heel de menschheid teisteren, als wij dien haat niet met verstand bestrijden en de gevolgen van het geweld niet pogen te verhinderen, althans te verzachten. Merkwaardig is een uitlating in het Va- ticaansche orgaan, de „Osservatore Ro mano" „De meest dramatische gebeurtenis sen van het nieuwe antisemitisme richten zich niet zoozeer tegen gebeur tenissen uit den strijd tegen de poli tiek van Israël, als wel uit den strijd tegen den godsdienst van Israël. „De vijanden van Israël zijn niet zoozeer antisemieten, doch veeleer hei denen, die menschen en aardsche goe deren vergoddelijkt hebben om te strij den tegen God, en tegen de godsdien- waarden." singsche Vereeniging ten deel, zooals uit onderstaande uitslagen zal blijken. Arb. Schaakgr.Vliss. Schaakver. 1. J. v. d. Valk—A. Doibbelaar 0—1 2. G. J. v. OorschotJ. H. v. Hoven 1O 3. J. J. de Kok—G. Ruijg 0—1 4. K. J. Holster—H. Batten 0—1 5. J. F. J. v. IrenP. J. Haccou 01 6. C. de GroeneH. M. Knippers 10 7. EgeraatA. M. Willemse 1O 8. A. BoerJ. Heideman 10 Jodenvervolging is een uiting van de religie van den haat van den kleinen gees telijken bezitter, die in bangen angst voor verlies van „zijn eigen boeltje" en uit vrees, dat hij met zijn kleine vermogens niet geteld zal worden, als een wildeman om zich heen slaat. Laten wij niet al behooren wij zelf thans nog niet tot de vervolgden mee huilen met de wolven in het bosch. Als we ons karakter behouden, en voor de vervolgden blijven opkomen, dan zullen wij in de toekomst, als onze beurt komen mocht, het lijden wellicht niet ont gaan., maar wij zullen, wat de Chineezen noemen„ons aangezicht behouden", d.i. een zuiveren geest,tegenover 0115 nage slacht en de eeuwigheid. Israël heeft meerdere drama's beleefd het huidige lijden der Joden is in het diep ste wezen de bedreiging der christelijke beschaving, het spook van den ondergang der christelijke liefde, de herleving van het heidendom. Md. Afloop verkooping. Gisteravond heeft notaris J. C. Paap in het Concertgebouw in het openbaar ver kocht de navolgende huizen en erven te Vlissingen 1. Heb huis en erf met tuin aan den Kou- dekerkschen wig no. 84, groot 5 aren 42 centiaren. Hoogste inschrijver de heer P. Sanderse voor ƒ4613, kooper de heer D. Kwaak q.q. voor ƒ4790. 2a. Het woonhuis met erf en het wagenhuis met stalling en erf aan de Clijverstraat no. 12 en 14, groot 2 aren 25 centiaren. Hoog ste inschrijver de heer I. G. Jacobs voor ƒ2800. 2b. de zelfde voor ƒ1700. Kooper (gecombineerd) de heer J. Koole voor ƒ4850. 3. Het café met woning aan het Beurs plein-hoek Noordzeestraat no. 15, groot 70 centiaren. Werd opgehouden. Vlissingsch Scheepvaartnleuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich Nederlandsch m.s. „Annie" van Londen. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Singoalla" van AntwerpenAmeri- kaansch s.s. „Eleanor Christenson" van VlaardingenZweedsch s.s. „Karlander" van Trapani. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Annie" naar Rotterdam „Singoalla" naar Dakar „Eleanor Chris tenson" naar Tampico „Karlander" naar Oxelosund. Zweedsch s.s. „Osric" naar AmerikaNed. m.s. „Reiger" naar Ant werpen „Bebo" naar Gent„Monica" naar Aarguus. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De oudste inwoner van Boskoop, de heer C. Droog, vierde Woensdag in het Tehuis voor Ouden van Dagen zijn lOOsten ver jaardag. De burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, heeft den heer Droog hiermede gelukgewenscht. Mej. To Mulder, die als telefoniste op het paleis Soestdijk dienst doet en die als eerste het nieuws van de blijde gebeurte nis telefonisch zal mededeelen aan het de partement van Defensie en aan de binnen- en buitenlandsche pers in het Badhotel. Een schaakwedstrijd. Voor de competitie van den Zeeuwschen Schaakbond werd gisteravond in de „Oude Vriendschap" de plaatselijke ontmoeting gespeeld tusschen een eerste achttal van de Arbeidersschaakgroep en een tweede achttal van de Vlissingsche Schaak ver eeniging. De overwinning viel aan de Vlis- Totaal 35 Kunstkalenders voor halven prijs. Ihoekhandel "D fiuy Badhuisstraat 15, De haven in 1937. In het afgeloopen jaar hebben 2067 zee schepen met een tonnage van 2.220.216 N.R.T. en 1890 binnenschepen met 651.293 ton draagvermogen de haven van Vlissin gen bezocht. Hierbij zijn niet begrepen de schepen van de Koninklijke marine, de Stoomvaart Mij. „Zeeland", den Prov. Stoomvaartdienst en het Loodswezen. Bestrijding van de wolhandkrab. De heer W. Moelker, lid der Provinciale Staten van Zeeland te Tholen, is door Gedeputeerde Staten aangewezen om deze Provincie te vertegenwoordigen als lid in de commissie tot bestrijding van de Wol- Landkrab van de boofdafdeeimg „zoetwa- tervisscherg" der Nederlandsche Heide maatschappij. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Januari kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, nl. één in ieder der gemeen ten Oost- en West-Souburg en Biervliet. Aanwinsten Zeeuwsch Genootschap. In de vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen zijn de volgende aanwinsten van het museum ge toond jonge pijlinktvisschen en een dwerg- inktvischeen foto van den afgebroken watermolen te Sint Maartensdijkeen vierwielige phaëton uit Oostburg en een pijporgel, vervaardigd door Van der Weele, Middelburg in 1832, benevens reproducties van stereofoto's voorstellend de raderboo- ten Middelburg n en Vlissingen I, liggende te Middelburg 1859. Bij deze laatste merk te de secretaris op, dat dergelijke foto's van veel belang zijn, en dat het feit, dat zij verbleekt zgn, eventueel van geen in vloed is, aangezien de tegenwoordige foto grafische methoden toelaten deze duidelijk te reproduceeren. ECONOMIE, STAATSINRICHTING EN INTERNATIONAAL STATUUT VAN HET GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg heeft dr. S. S. Smeding Woensdagavond een voordracht gehouden over de economie, de staatsinrichting en het internationaal statuut van het groot hertogdom Luxemburg. De somwijlen verkondigde meening, al dus spr., dat Luxemburg een miniatuur staatje van de grootte en beteekenis als Liechtenstein, Monaco, Andorra of San Marino zou zijn, is in het licht der feiten en nuchtere cijfers niet vol te houden veeleer wijzen deze uit, dat Luxemburg, zü het dan de kleinste onder hen, een der nor male kleine staten van West-Europa is. Aan de band van cijfers betrekking heb bende op inwonertal en oppervlakte, bevol kingsdichtheid, zielental der hoofdsteden, lengte van het spoorwegnet, den wereld handel in gouddollars, het aantal motorrij tuigen etc. lichtte spr. dit toe. Na een summier o veracht van de geo grafie en demographie van het groother togdom, behandelde spr. de economie van Luxemburg, hetwelk, met en door zijn hoogovenindustrie, een vooraanstaande plaats zelfs in de wereldranglijst inneemt van de 12 landen, die in 1937 het meeste staal ter wereld produceerden, staat Lu xemburg nr. 8 met 2.550.000 ton, boven Tsjecho Slowakije, Italië, Canada en Polen Uitvoerig schetste spr. hierop de staats inrichting van het groothertogdom, aan de hand van de Lüxemburgsche Grondwet van 1868, in slechts enkele artikelen gewijzigd bij de wetten van 15 Mei 1919. Over het algemeen blijkt het groother togdom een staatsinrichting te hebben, die veel overeenkomst vertoont met die van de Westersche Europeesche democratiën. En kele typische punten vormen o.a. art. 1. hetwelk verklaart dat Luxemburg is een „onafhankelijke, ondeelbare, onvervreemd bare en eeuwig neutrale staat" ondanks Duitschlands toestemming, in art. 40 van het verdrag van Versailles, in de opheffing van Luxemburgs neutraliteit, is juist deze neutraliteit nog vandaag aan den dag een der hechtste pijlers van Luxemburgs inter nationale statuut, en van de zelfstandig heid van het land onder de bescherming van de verdragen en het internationale Recht. Een tweede merkwaardigheid uit Luxemburgs staatsinrichting is de wijze, waarop men daar, vanwege de betrekke lijke kleinheid van het land, de noodzaak van een Tweekamerstelsel wist te omzeilen door het invoeren van de bepaling, dat een döor de eenige Kamer van afgevaardigden lege artis aangenomen wetsontwerp, op z'n vroegst drie volle maanden na die aan name, ten tweede male aan een stemming door de Kamer onderworpen moet worden, tenzij de Kamer zelf en de Raad van State, in openbare zitting beraadslagende en be sluitende, beide verklaren deze grondwetti ge noodzakelijkheid eener tweede stemming niet noodig te achten. Spr. schetste vervolgens den overgang van de Kroon van het groothertogdom uit het Huis Oranje-Nassau in dat van Nassau- Weilburg, bij den dood van den Koning- Groothertog Willem IIIde regeering van groothertogin Maria-Adelheid, haar abdi catie, de troonsopvolging van haar oudste zuster Charlotte, die thans nog regeert vervolgens de samenstelling van regeering, justitie, onderwijs etc. De weermacht van het groothertogdom bestaat in internationa len zin nietde geheele gewapende macht bestaat uit een corps rijksveldwacht en vrijwilligers (elk een compagnie), tezamen tellende het militaire muziekcorps inbe grepen 13 officieren, 73 onderofficieren en 360 korporaals en manschappen. Vervolgens behandelde spr. in den breede de tot stand koming en den inhoud van het verdrag, waarbij den 25en Juli 1921 een Union économique tusschen het Koninkrijk België en het Groothertogdom Luxemburg gesloten werd. Dit tolverbond is zeer innig; zoowel ten aanzien van invoerrechten en accijnzen als van de vrijheid van handel en verkeer worden sindsdien de beide grond gebieden der twee staten krachtens dit ver drag beschouwd als slechts één territoor te vermen alle geïnde invoerrechten en ac cijnzen gaan in één kas en na aftrek der perceptiekosten worden de revenuen ver deeld naar het inwonertal der beide staten. Tenslotte wijdde spr. nog een beschou wing aan het permanent-neutrale karakter van dit tusschen drie tot de tanden gewa pende buren liggende volstrekt ongewapen de staatje, hetwelk, in volkomen overeen stemming met den even vredelievenden als vaderlandslievend-zelfstandigen geest zij ner inwoners tot zinspreuk heeft: Mir welle bleiwe wat mir sin Een tentoonstellinkje van enkele Luxem- burgiana was in de vergaderzaal ingericht; de demonstratie van de twee Luxemburg- sche volksliederen, op gramofoonplaten, besloten de voordracht. De voorzitter van het Genootschap, jonkheer mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft den spreker den dank der vergade ring vertolkt. MIDDELBURG De Oogstfilm. De groote zaal van het Schuttershof te Middelburg was ook gisteravond bjj de tweede vertooning van de Oogstfilm van den heer Van der Ven zeer goed bezet. De heer mr. P. Dieleman, die ook nu als voorzitter der Z.L.M. de bijeenkomst leid de, sprak daarover zijn groote voldoening uit. De heer Van der Ven wekte in zijn korte toespraak voor het draaien van de film op, allerlei gebruiken en volksspelen als ringrijden, boogschieten enz. voort te zetten. Hei Westkapelsche dameskoor zorgde weer voor mooie liederen. Het drama van Israëleen bedreiging der Christelijke beschaving. (Hoofdartikel.) Zaterdag wordt te Brussel een inter nationale bespreking gehouden om boycot-maatregelen tegenover Japan te overwegen. (Buitenland.) De „Gneisenau" is weer vlot. (Scheepvaart.) Op 17 dezer wordt een nieuwe Oslo conferentie gehouden te Kopenhagen. (Binnenland.) De „Samoa-Clipper" met de geheele bemanning verongelukt. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Als er MAGGI op staat is het top-fabrikaat! Wonneer u van MAGGI* 8ouiUonblokjes bouillon bereidt, dan proeft U, dat U iets bijzonders hebt, MAGGls Bouillon is een zuiversma- kend, krachtig vleesnat, volkomen gelijk aan de beste bouillon, die U zelf trekt. De naam MAGGI bete kent kwaliteit en onvergelijkelijke smakelijkheid! Let dus op de geel rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster^^, mens alle cursisten dank gebracht voor de wijze, waarop hij hen althans zeker de be ginselen van het Esperanto heeft weten bij te brengen. Namens allen bood spr. den eeraar een grooten reiskoffer aan, zeker een goed geschenk voor iemand, die alom de wereldtaal wil brengen en nu vermoedelijk naar Tsjecho-Slowakije gaat. By de Esperantisten. In een der zalen van hotel de Nieuwe Doelen te Middelburg is gisteravond af scheid genomen van den heer S. Pragano, den Roemeenschen leeraar in Esperanto, die vele dames en heeren uit Middelburg een cursus in de wereldtaal heeft gegeven. De voorzitter van de Middelburgsche club, de heer I. M. Boasson Hz. heeft den heer Pragano toegesproken en hem na- Schoorsteenbrandje. Gisteren kreeg de politie van het per soneel van „De Broederband" kennis, dat een schoorsteenbrand woedde bij de familie Feij, Korte Geere 68. Terwijl een agent met een minimax naar de Geere reed, was ook d- brandweer gewaarschuwd en ook deze kwam onmiddellijk en kon voorkomen wor den, dat de brand zich uitbreidde. Het roet in den schoorsteen was aan het branden geraakt. Te veel menschen in een cabine. De politie maakte gisteren proces-verbaal op tegen den bestuurder van een vracht auto, die naast zich in de cabine twee vol wassen personen mede liet rijden. Tesamen moest daarvoor een breedte zijn van 1.40 M., nl. 60 c.M. voor den bestuurder en 40 c.M. voor ieder der andere inzittenden, ter wijl de cabine slechts 1.30 M. breed was. Het nauw zitten kan den bestuurder be moeilijken in het bedienen van zijn rem enz. en kan de oorzaak van ongelukken worden. OOST- EN WEST-SOUBURG. Openbare verkoopingen. Gistermiddag heeft de notaris J. C. Blau- pot, ten Cate te Middelburg in het café van den heer Millenaar te West-Souburg in het openbaar verkocht een winkel- en woon huis met steenen schuur, houten schuurtje, kippenhokken, erf en tuin te Oost-Souburg aan de Braamstraat 1. Koopers C. de Plaa e, J. J. v. d. Ameele, aldaar, voor ƒ2176. F en woonhuis en erf aan de Braamstraat Kooper J. de Wolf, aldaar, voor 1675.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1