De spanning in Baarn is verminderd BUITENLAND GOUDDELVERS-STAD LAVER GEOPEND GEMENGD NIEUWS WACHTEN IS HET WACHTWOORD Verbroedering tusschen militairen en burgers DB „CSAR"-AFFAIRE, De Parijsche politie stelt een nauwkeu rig onderzoek in naar de senoationeele ont hullingen van. Pierre Locuty, inzake den aanslag bij de Place de IfEtoile. Locuty is in hechtenis genomen. De verklaringen van Locuty zijn zeer bezwarend voor twee inwoners van Clermönt-Ferrand, de Indus trieel Metenier, die in verband met de Csar-affarre in hechtenis is genomen en Henri. Vogel, ingenieur van de Michelin- fabrieken te Clermont-Ferrand. Metenier zou aan Vogel verzocht hebben Locuty op dracht te geven óm zich 10 September van het vorige jaar naar Parijs te begeven voor een dringende opdracht, welke niets anders was dan de aanslag bij de Place de l'Etoile. De verklaringen van Locuty en Vogel stemden Maandag niet overeen, doch gisterochtend werden zij geconfron teerd en Vogel verklaarde Locuty reeds langen tijd te hebben gekend als een eer lijke en open kerel en indien hij bij zijn verklaringen blijft, is het zeer wek moge lijk, dat hij, Vogel, hem de opdrachten van Metenier heeft overgebracht. Hij heeft dit dan gedaan zonder er veel belang aan te hechten. Vogel is geen lid geweest van de Csar. Locuty zeide hierop „Je liegt. Je werd evenals ik bij de Csar ingeschreven en je weet heel goed, dat ingenieur de L'Oncle cnze baas was. Je hebt ook den eed af gelegd". Verder werd ingenieur Vauclard van de Michelin-fabrieken gehoord. Hij heeft Lo cuty aan Metenier voorgesteld. Het schijnt evenwel, dat hg verder niet bij de zaak betrokken is. De politie stelt verder groot belang in de personen, die tegenwoordig zijn geweest bij het vervaardigen van de bommen in een huis, ver verwijderd van het centrum van Parijs, in een wijk, welke Locuty niet kan aanduiden. De politie vermoedt dat Mo- reau de la Meuse, die eveneens in verband met de Csar affaire in voorarrest zit, met Metenier en een metselaar Leon, de bom men hebben vervaardigd. Volgens Locuty waren zes personen hierbij aanwezig en de politie zoekt nog steeds naar de beide overigen. De arrestatie van Ingenieur Locuty heeft gisteren den geheelen dag een zekere op gewondenheid in de Michelin-fabrieken ver oorzaakt, waar verscheidene malen het werk werd onderbroken, o.m. tusschen twee uur en half drie. De arbeiders trok ken in optocht door de fabrieken. Na drie uur werd het werk regelmatig voortgezet. Een delegatie der arbeiders begaf zich naar den personeelchef om het onmiddellijk ontslag te eischen van de personen, die bij de zaak der Csar betrokken zijn. De Fransche ministerraad bijeen. In den Framschen ministerraad heeft Chautemps gisteren hulde gebracht aan Dormey en de politie in verband met de ontdekking der plegers van den aanslag in de rue Presbourgh. Dormoy gaf daarna nadere inlichtingen. Chautemps stelde den raad in kennis van de incidenten in het sociale leven, die den laatsten tijd menig- vuldiger worden. Hij legde den nadruk op de gebiedende noodzakelijkheid dat aan een drijven dat in strijd is met het belang van het volk, een einde wordt gemaakt. Hij bracht verslag uit over zijn plan tot be middeling tusschen werkgevers en werkne mers. De regeering moet van alle burgers een volledigen eerbied voor de sociale orde eischen. De raad keurde zijn verklaringen goed. Delbos gaf een uiteenzetting van den in ternationalen toestand. De raad benoemde generaal Blanchard tot lid van den hoogen raad van oorlog in de plaats van generaal Hure. NOG STEEDS WORDT HEVIG OM TERUEL GESTREDEN. Een correspondent van Havas bij de rechtsche troepen meldde gisteren, dat de regeeringstroepen even krachtig als Maan dag hebben aangevallen bij La MueJa de Teruel en bij La Cota, De aanvallen wer den evenwel afgeslagen. De rechtsche troepen hebben hun stellingen gehandhaafd. Een aanval op de Muela werd gesteund door 20 zware vechtwagens, die door de artillerie buiten gevecht werden gesteld. De aanvallers leden buitengewoon zware verliezen. De vechtwagens stonden bloot aan het vuur van de kanonnen der recht- schen, welke onmiddellijk achter de eerste linie stonden opgesteld en verscheidenen werden door voltreffers geraakt en in brand geschoten. Op den linkervleugel werden aanvallen door de regeeringstroepen door het vuur van de automatische wapens gestuit. Het schijnt, dat het commando van de rechtsche troepen de strijdkrachten op nieuw wil groepeeren, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan. Radio Barcelona heeft gisteren een com muniqué van het ministerie van defensie "Uitgezonden, waarin o.a. wordt medege deeld Er heerscht rust aan het front van Teruel. De rechtsche luchtmacht is zeer actief. Nabij Rubiales is een vijandelijk driemotorig toestel neergehaald. De recht sche luchtstrijdkrachten hebben de omge geving van Barcelona gebombardeerd en bommen geworpen op de buitenwijken Sa- uandres, waardoor slachtoffers vielen, waarvan het aantal nog niet bekend is. De broodrantsoenen in Madrid gehalveerd. Daar de sneeuw de transporten heeft be moeilijkt zullen de broodrantsoenen in Madrid worden verminderd van 200 tot 100 Sram, per dag. De burger gouverneur heeft tegenover den verslaggever van Havas verklaard, dat deze maatregel ingetrokken zal worden zoodra de voorraden weer zullen zijn aan gevuld. De bijeenkomst der non-interventie commissie. In de gisteren te Londen gehouden ver gadering van de ondercommissie der non- interventiecommissie heeft, naar in het officieel communiqué gezegd wordt, de se cretaris der commissie, Hemming, medege deeld, dat de betrokken regeeringen toe gestemd hebben in een uitgave van 5000 pond voior de bestudeering van de admini stratieve problemen, die een oplossing be hoeven direct nadat de internationale com missie het plan inzake de terugtrekking aanvaard heeft. Hij heeft derhalve op Nieuwjaarsdag deskundigen aangewezen als adviseurs inzake de levensmiddelen- en gezondheidsvraagstukken, die met de toe passing van het plan inzake de terugtrek king verband houden. Ook zijn reeds aan zienlijke vorderingen gemaakt met het uit werken der kosten aan het plan verbonden en der methoden van uitrusting en organi satie van het noodige internationale per soneel. Verder wordt in het communiqué gezegd, dat geen principieele moeilijkheden behoe ven te worden verwacht ten aanzien van de samenstelling der commissies die naar Spanje gezonden zullen worden mits de aan te wijzen personen de algemeen© goed keuring wegdragen. Na een voorloopige gedachtenwisseling omtrent de methode welke gevolgd moet worden om tot overeenstemming te geraken met betrekking tot de mate waarin uitvoe ring zou moeten zijn gegeven aan het plan tot terugtrekking der vrijwilligers, alvo rens aan de beide partijen in Spanje de belligerentenrechten ter zee kunnen worden toegekend, kwam men overeen de infor- meele besprekingen voort te zetten, en zoo snel mogelijk het ontwerp der voorgestelde algemeene resolutie in behandeling te ne men, teneinde aan de beide partijen in Spanje zoo spoedig mogelijk de antwoorden te kunnen doen toekomen. De volgende bijeenkomst van de presi dentieele commissie der non-interventie commissie is bepaald op Donderdagmorgen. DE STRIJD IN PALESTINA. Naar het Noorden van Palestina is gis teren militaire versterking gezonden, aan gezien daar een sterke gewapende bende is gesignaleerd. Nabij Megiddo zijn de ban dieten slaags geraakt met de soldaten. De bandieten namen de vlucht en lieten zes honderd patronen op het slagveld achter. Soldaten en politie hebben gisterochtend een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de moordenaars van professor Starkey. De politie maakte hierbij gebruik van honden. Een groot aantal personen werd gearres teerd. De sporen van de moordenaars leid den naar het dorp Tharas bij Hebron. In een huis werden hier wapens ontdekt. De eigenaar werd gearresteerd. MEER WERKGELEGENHEID IN AUSTRALIË. Volgens de officieele statistieken is in Australië in November van het afgeloopen jaar een record laagtepunt bereikt van werkloosheid Slechts 4.3 procent van het aantal beschikbare loonarbeiders was zon der werk, waarbij alleen 1911 de vergelij king kan doorstaan, toen 4.7 procent werk loos was. In November 1936 was het aan tal werkloozen 9.9 procent, zoodat in een jaar tijds de werkloosheid teruggebracht is tot minder dan de helft. Midden November waren in den staat Nieuw Zuid-Wales, uitgezonderd diegenen, die werkzaam waren bij de werkverschaf fing, 835.635 menschen in betrekking tegen 829.735 in October en 773.253 in November 1936. In Juni 1933 bedroeg dit cijfer 594.273. EEN MEENING DER HINDOES OVER HET PRESTIGE DER BLANKEN. Naar de Daily Mail bericht, is in de te Karatsji verschijnende Sind Observer, een blad, dat de meening verkondigt van voor aanstaande Hindoe-kringen, het volgende artikel verschenen ten aanzien van den toestand in het Verre Oosten. „Het prestige der blanken in het Oosten is verdwenen. Japansche soldaten sloegen blanke politie-agenten in het gezicht bin nen de grenzen van een buitenlandsche ne derzetting, sleurden hen naar een politie bureau en lieten hen pas vrij naar een ern stige kastijding. Gevolg weer een protest. Men kan blijven protesteeren. De Japan- neezen lachen erom". Ten aanzien van het incident te Sjanghai met den Russischen vrijwilliger, die Zater dag 1.1. zijn revolver trok tegen de Japan- neezen, waarop de Franschen in pantser auto's te hulp snelden, zegt het blad „Ook de Britten moeten hun pantserwa gens toonen en niet toestaan, dat hun man schappen door de Japanneezen in het ge zicht worden geslagen. Zij moeten zich in de oogen van ons, Hindoes, niet belache lijk maken". DE CHINEEZEN VALLEN AAN. Volgens Chineesche berichten rukken de Chineesche troepen, na den aanval op Tsining te hebben afgeslagen op in de rich ting van Jentsjau ten noordwesten van Tsining, terwijl een andere Chineesche af- deeling een flankbeweging tracht uit te voeren tegen de Japansche strijdkrachten tusschen Jentsjau en Tsjausien, de geboor teplaats van Confucius. Chineesche bombardementsvliegtuigen hebben bij twee aanvallen op Kwanghte minstens 10 Japansche toestellen vernield en brand gesticht in een opslagplaats voor petroleum. Groote sterfte onder de Chineezen in de nederzetting te Sjanghai. 2000 Chineesche bewoners der internati onale nederzetting te Sjanghai zijn in de eerste week van Januari overleden. Een dergelijke toeneming van het sterftecijfer zou veroorzaakt zijn door de koude tenge volge waarvan onder de vluchtelingen tal van ziektegevallen zijn voorgekomen, ter wijl een groot aantal kinderen aan rood vonk is gestorven. Twintigduizend Amerikaansche bom men naar het strijdtooneel. De New York Post meldt in een telegram uit Philadelphia, dat 20.000 bommen voor vliegtuigen gisteren verscheept zijn met het Duitsche vrachtschip „Crefeld". De la ding is bestemd voor het Verre Oosten en zal via Duitschland derwaarts worden vervoerd. Deze munitie zou de eerste lading van 300 ton vormen van een totaal van ongeveer 2500 ton. Enorme schatten onder sneeuw en ijs. Dezer dagen werd in Laver, dicht bij den Poolcirkel, het modernste goudcentrum ter wereld geopend. In de omgeving van de Bottnische Golf, daar, waar het water van de Oostzee bijna den Poolcirkel raakt, liggen onder sneeuw en ijs rijke ertsen. Hier vindt men het waardevolle Zweedsche ijzererts rondom Skelleftea vindt men koper, zilver en goud. Rijk als Alaska is dit op dezelfde breedte graden gelegen land ook hier heeft de „goudkoorts" de menschen te pakken ge had en op het oogenblik nog graaft menig Zweedsche boer in Norrland op zijn akker naar geheimzinnige schatten. Toch is de ontwikkeling in dit geweldige goudcentrum geheel anders verloopen dan in Alaska. Hier in Zweden heeft men niet door avon turiers de aarde haar schatten laten ont rukken. Hier halen wetenschap en techniek de schatten uit den bodem. En de laatste étappe, welke men daarbij bereikt heeft, heetLaver. Nauwelijks 20 jaren is het geleden, dat diit nieuwe goudland ontdekt werd. Terwijl rondom Zweden de wereldoorlog woedde, hadden eenige dappere mannen zich met bgl en houweel een weg gebaand naar deze afgelegen streken, waar men zelfs de no maden met hun kudden rendieren zelden of nooit aantreft. En zij brachten naar Stock holm de eerste zekere bewijzen van de aanwezigheid van rijke ertsvelden in deze gebieden. Zoo ontstond langzamerhand het eerste Zweedsche centrum van goudwin ning Boliden, dat nu in Januari 1938 in Laver een nog moderner en grootscher aangelegd „filiaal" heeft gekregen. Avontuurlijke golddiggers, die uit de geschiedenis van Alaska maar al te bekend zijn geworden, ziet men hier niet. Dat is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat in Norrland de ertsen dikwijls honderden meters onder het aardoppervlak verborgen liggen. Hier komt men er niet alleen met moed hier heeft men slechts succes met kapitaalkrachtigheid en systematisch we tenschappelijk werk. In de millioenen kronen loopen de bedra gen, die Zweden ieder jaar voor het zoe ken naar goud uitgeeft. Bij dit zoeken brengt men eerst systematisch alle plaat sen, waarop men stukken steen met erts aders vond, op kaart. Deze vondsten zeg gen nog niets, want de stukken steen zijn door het smeltwater dikwijls kilometers ver medegevoerd. Door nu echter alle kind plaatsen op kaart te brengen, kan men met eenige zekerheid nagaan, waar het cen trale punt, vanwaar deze stukken steen stammen, moet zijn gelegen. Het vinden van dit centrale punt is het werk van de „speurtroepen". Ook deze mannen dragen welhaast nim mer bgl of schop bij zich zij zijn veeleer uitgerust met radiotoestellen. Want zooals al gezegd, liggen de ertsen in Norrland dikwijls diep in den grond. In troepen van 2 of 3 man trekken deze „goud-technici" nu het land door en zooals eens de blikken van de goudzoekers op den bodem waren gericht, luisteren zij met alle intensiteit naar de klanken, die uit hun toestel ko men. Is de ontvangst zuiver, dan trekken zij verder. Doet zich echter een storing voor dan licht misschien ook in hun oogen de goudkoorts op Want hier, in de stilte van het hooge noorden zijn der gelijke storingen meestal een gevolg van in de nabijheid liggende ertsen. Gouddelversstad met hoogtezon en centrale verwarming. Door deze methode vond men nu bij Laver, temidden van groote wouden onge woon rg'ke ertsaders. Daarom besloot men hier, bijna 100 K.M. van elke mensehelgke nederzetting verwijderd, een goudgravers- stad te bouwen, waarin het in geen enkel opzicht aan modern comfort ontbreekt. De kosten bedroegen 4 millioen kronen. Nu, in het begin van 1938 hebben 400 arbeiders hier het werk aanvaard. De stad heeft 22 huizen, die van alle mogelijke electrische apparaten voorzien zgn. Alle voorwerpen zgn van roestvrij staal. Ver warmd worden alle huizen door een ge meenschappelijke centrale verwarming, zoodat deze „industriestad" slechts drie schoorsteenen heeft. In het midden van de stad ligt een groot vereenigingslokaal aan een bioscoop wordt gebouwd en de kinde ren van de arbeiders ontvangen onderwijs in een van de best ingerichte scholen van Zweden, waarvan de bouw 90.000 kronen kostte. Het sterkst trekt echter een reusachtig gebouw met een 40 meter hoogen toren de aandacht. In de geweldige hallen van dit Wij wachten nog. Wij hebben reeds lang gewacht. We zullen nog wel langer wach ten, althans zoo heeft het communiqué van dr. J. de Groot ons gisteren verteld. Toen in het Badhotel te Baarn, het hoofdkwartier van wachtende hofdignita- rissen, officieren en journalisten van aller lei pluimage, gisteren de mededeeling van den geneesheer bekend werd, en toen het dientengevolge in de hersenen der wach tende persmenschen klaar werd, dat hun verblijf te Baarn nog lang zou kunnen du ren, viel er een zekere ontspanning waar te nemen. Wel fronsten eenigen bedenkelijk de wenkbrauwen, met bezorgdheid denkend aan den langen, langen tijd, waarvoor geen tijdverdrijf voorhanden scheen, en aan de vele copij waarvoor de stof dreigde te gaan ontbreken. Maar in ieder geval verdween een oogenblik de hoogspanning, die in de laatste dagen wel wat erg was opgeloopen. De aankomst van H.M. de Koningin, de aankomst tevens van verschillende hofdig- nitarissen, het bezetten van het „bijkan toor" van het A.N.P., de aankomst van verschillende anderen, wier aanwezigheid met de blijde gebeurtenis in verband kon worden gebracht, dat alles had de stem ming gewekt, dat het nu ernst ging wor den. Met grooter waakzaamheid werden de telextoestellen in het oog gehouden. Ze nuwachtige naturen waren zelfs des nachts op een gedroomd geluid uit bed gespron gen. Doch toen Dinsdag omstreeks 12 uur het communiqué van den geneesheer kwam, keerde een, zij het eenigszins gemelijke, bedaardheid weer. De buitenlandsche jour nalisten, onder wie veel Engelschen en een enkele Scandinaviër, begonnen zich zelfs af te vragen, of Amsterdam niet meer „stories" zou opleveren dan Soestdijk, welk oord toch op dit oogenblik voor hen uit niet veel meer bestond dan uit een hotel en het hek van een onbereikbaar paleis, waar voor fotografen eigenlijk meer te doen was dan voor verslaggevers. Immers ook in het paleis ging het dagelijksch leven zijn gang, als ware er niets aan de hand. Alleen reed tweemaal de Koningin en eenmaal de Prins uit, hetgeen den fotografen bij het stralen de winterweer een aardig plaatje, doch den verslaggevers weinig kopij verschafte de vorstelijke personen immers verdwenen in een oogwenk in ongeziene verten, ver buiten het bereik der professioneele nieuws gierigheid. En toch ging er niemand naar Amster dam. Men kan immers nooit weten. Mis schien bleef men wat langer tafelen, mis schien ook trok de taptoe, welke des avonds te negen uur op de Brink in Baarn werd geblazen, wat meer belangstelling dan deze ceremonie zou hebben getrokken, indien de journalistieke zenuwen wat meer gespan nen waren geweest. De taptoe werd, in deze stemming van verslapte spanning, het amusement van den dag. De buitenlanders, die den Nederlandschen collega's het pro bleem voorlegden „Wat doen wij hier van avond in Baarn", kregen het eensluidende advies de taptoe. Welk advies dan ook is opgevolgd, zoodat het Badhotel Dinsdag avond te 9 ure weer even het echte oude Badhotel was rustig, vol stemming, met bedaarde en bejaarde bridge-spelende groepjes, en zonder journalisten. De taptoe op de Brink, welke de staf- muziek van „de veld" uit Utrecht blies, was een bewijs van erkentelijkheid van de te Baarn gelegerde bedieningsmanschappen der saluutbatterij, voor de hartelijke ont vangst, welke hun van de zrjde der Baarn- sche bevolking is ten deel gevallen. Aller wegen bestond van de burgerij, tot welke gebouw is plaats voor 1000 arbeiders. Voorloopig boort men slechts tot een diepte van 90 meter en de daar uitge houwen ertsen worden door electrische lif ten naar den top van genoemden toren ge bracht. Van daar gaat het erts naar ver schillende machines, die de blokken kleiner maken en het erts uit de steenmassa los maken. Terwijl dit erts vroeger in het buitenland werd uitgesmolten, heeft Zweden nu in Rönnskar eveneens in het hooge noorden gelegen een groote fabriek gekregen, waar men alle in Boliden en nu ook in La ver gewonnen ertsen verwerkt en zoo het zuivere goud, zilver, koper, zwavel en arsenicum wint. Duitscher van 75 be roofd. De reeks van beroovingen, welke den laatsten trjd in de residentie is waar te nemen, is weer met één geval vermeerderd. Ditmaal was het een tijdelijk te Den Haag vertoevende Duitscher, die gistermiddag bij de politie kwam vertellen dat hij in een perceel aan de Nieuwe Ha ven van een bedrag ad 75 was beroofd. In verband hiermede heeft de politie den 42-jarigen hoofdbewoner van het bewuste perceel in arrest gesteld. Het is een goede bekende van de politie, echter niet in zgn kwaliteit van diamanthandelaar, welk be roep de mfm bij zijn verhoor heeft opge geven. De bij de berooving betrokken vrouw is voortvluchtig. Steekpartij met ernstige gevolgen. Maandagavond ontstond tusschen den 22-jarigen S. en den 18-jari- gen van E. te Geffen N.B.) ruzie over een deze klankenhulde gericht was, belangstel ling en het bleek, dat de taptoe niet alleen door de bewoners van het Badhotel werd beschouwd als een welkom evenement in den dagelijkschen loop der dingen. Het was echter een ware verrassing voor degenen, die van de Brink na afloop der taptoe te rugkeerden, daar wederom de stafmuziek met bazuinen en pouken te zien opgesteld. De blazers waren per auto naar het Bad hotel vooruit gereden en bliezen op het terras van het hotel tot groot genoegen van zijn bewoners nogmaals de taptoe. Ka pelmeester Beunders liet zijn mannen ge ven wat zij geven konden en klaar en pittig schetterde de koper-muziek door de don kere avondlucht. Het spreekt vanzelf, dat zooveel longenkracht, terwille der vriend schap aangewend, beloond diende te wor den met een glaasje bier, dat den muzikan ten werd aangeboden in een der zalen van het Badhotel. Het geviel, dat de zaal, welke den man nen van „de veld" een gastvrij onderdak bood, juist de zaal'was, waar de twee telex machines staan opgesteld, welke zijn aan gesloten op de zendmachine in de werkka mer van het A.N.P. Natuurlijk veel nieuws gierigheid rond dit technisch wonder. Het duurde niet lang of een afgevaardigde werd naar het A.N.P. gestuurd, met een verzoek om een demonstratie. De man van het persbureau overwoog dat een proefuit- zending op het Baarnsche telexnetje nut kon hebben en dat daarvoor geen beter tekst kon worden gekozen dan een hulde aan de blazers, die dezen avond zoo duide lijk van de vriendschap tusschen militairen en burgers hadden getuigd en er werd een tot nu toe onbekende dichter gevonden, die hiervoor een versje uit zijn mouw schudde. De tekst van deze proefuitzending ver dween als souvenir naar het le regiment veldartillerie. Zoo verdrijft Baarn en zoo verdrijft het wachtende Badhotel zijn tijd, in vriendschap en genoegen Ten slotte nog een aardige bijzonderheid over de berichtgeving inzake de bigde ge beurtenis. Bij de voorbereiding heeft de P. T.T., die de telefoons en de telexinstallatie heeft aangelegd, een groot daandeel gehad. Bijzondere verdiensten hebben daarbg ver worven *r. Urbanus, chef van den dienst, Havee, en de heer Montenberg, van den zelfden dienst, die bij de practische uitvoe ring het toezicht heeft uitgeoefend. Doch over hen willen wij niet op deze plaats uit weiden, wel over den chef-monteur te Baarn, den heer J. Schreyer, die werkelijk niets heeft verzuimd om datgene te doen, wat men op dit ondermaansche doen kan om zich voor de nukken van noodlot en toeval te vrijwaren. Niet alleen controleert hij dagelijks eenige malen de telefoons, de telextoestellen en wat daarbij hoort, doch hij heeft zélfs de mogelijkheid voorzien dat het electrisch licht op een gewichtig mo ment zou kunnen uitvallen. Daartoe heeft hij bij zender en ontvangers kaarsen ge plaatst. En toen men op het bijkantoor van het A.N.P. in het Badhotel dacht, dat er nu toch werkelijk niets meer vergeten was, kwam de bedachtzame chef-monteur den journalisten verbazen met de .mededeeling, dat er toch nog iets ontbrak. En hij depo neerde bij elk der kaarsen een doosje luci fers, geen gewone lucifers, doch een doosje waarop het woord prijkte„Rijkseigen dom". Men ziet het, de organisatie der bericht geving is doordacht. Valt het electrisch licht uit, dan spreekt men het „rijkseigen- dom" aan, om daardoor verlicht, het groote nieuws toch te teïefoneeren mollenklem. De twist liep zoo hoog, dat van E. een mes trok, waarmede hij S. een steek 'n de borst toebracht. Aanvankelijk liet de toestand van S. zich niet ernstig aanzien. Vanmorgen echter verergerde deze dermate, dat overbrenging naar het grootziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk was. Van E. is door de marechaussee aange houden. Na door den officier van justitie in Den Bosch te zijn verhoord is hij ingesloten. De radio in dienst van het Alpinisme. Naar de pers dienst van de N.R.V. meldt, heeft de Ita- liaansche Alpenclub (Club Alpino Italiano) een reeks van berghutten van radiostations voorzien, die bij in de nabijheid gelegen groote zenders zijn aangesloten. De inrichting van deze radioposten wordt van groote beteekenis geacht, omdat daar mede vooral de reddingsdienst bij voorko mende ongevallen gebaat is. Hooggelegen berghutten, waarheen geen telefoonkabel kan worden aangelegd, en die vele uren verwijderd zijn van den dichtst nabij ge legen reddingspost, kunnen thans bij onge lukken, terstond door middel van de radio de grootere reddingsstations waarschuwen. Ook bij lawinegevaar kunnen de radiopos ten nuttig werk doen, door tijdig waar schuwingen uit te zenden, of eventueel hulp te ontbieden. WISSELKOERSEN Noteering: van heden, 12 Januari, 3 uur (officieel) Londen 8.97?4 Berlijn 72.38 Parijg 6.08Brussel 30.48% Zwitserland i 41.56J4 New York 1.79«/i«.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 7