500 300 25 EERSTE BLAD DAMPO :NO. 9 76e Jaargang 1938 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 12 JANUARI Verschiint dagelijks, uitgezonderd op /omlag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Tëïeentebestuür Nedsrlasitisch schip door onhskende onderzeeboot getorpedeerd STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §clicur2cmssc<i Neus en Hoofd verstopt. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEPALING SLUITINGSUUR DER TAPPERIJEN IN VERBAND MET AANSTAANDE BLIJDE GEBEURTENIS IN HET KONINKLIJK HUIS. De Burgemeester van Vlissingen Gezien artikel 117 der Algemeene Po litieverordening voor Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat, met intrekking van zijne bekendmaking van 5 Januari jl. en 8 Januari jl., in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis in het Koninklijk Pluis op den dag dier geboorte van een Prins of eene Prinses en den daar op volgenden werkdag, zijnde deze door de Regeering beschouwd als nationalen feest dag, het sluitingsuur der tapperijen, door hem is bepaald op twee uur na midder nacht, terwijl op die dagen een half uur te voren moet zyn opgehouden met het ma ken van muziek. Vlissingen, 12 Januari 1938, De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Volgens via Barcelona te Londen uit Alicante ontvangen berichten, later beves tigd door een mcdedeeling van het Spaan- sche persagentschap te Valencia, is het Nederlandsche s.s. „Hannah" van de N.V. Stoomschip Maatschappij Hannah (F, W. Uittenbogaart) te Rotterdam, door een onbekende onderzeeboot op 47 mijl van Va lencia, tusschen deze stad en Alicante, zes mijl buiten Kaap San Antonio, getorpe deerd. De onbekende duikboot verdween onmiddellijk na den aanval. Plet kustwachtstation van Kaap San Antonio nam het eerste het gebeurde waar. Het was toen 12.30 uur. De „Hannah" had de machines reeds stop gezet en was bezig de reddingbooten uit te zetten. Terstond werd door de scheepvaartautoriteiten van Alicante en uit Javea, een visschersdorp, assistentie derwaarts gezonden. Spoedig was het schip bereikt. Alle opvarenden konden in veiligheid worden gebracht. De „Hannah" meet bruto 3730 ton, netto 2311 en is in 1913 te New Castle gebouwd. Het schip beoefende de wilde vaart, hoofd zakelijk op de havens van de Middelland- sche en de Zwarte Zee. De laatste maal dat het in de thuishaven, Rotterdam, ge weest is was in Mei van het vorige jaar. Het was toen op den llden van die maand met een lading graan uit Braila (Roeme nië) in de Maashaven aangekomen. Op 22 Meidaaropvolgend was het in ballast naar Bremen vertrokken en sinds dien niet meer naar Nederland teruggekeerd. Op 1 Januari jl. echter was het schip uit Antwerpen naar Barcelona vertrokken. Uit het telegram van het Spaansche persagentschap te Valencia blijkt, dat de „Hannah" een lading tarwe en boonen aan boord had, terwijl dit telegram als plaats van bestemming Valencia noemt. In het gezicht van de haven is de „Hannah" dus in den grond geboord. Hoe groot de bemanning van de „Han nah" was, kan op dit oogenblik nog niet worden nagegaan. Het staat echter wel vast dat alle opvarenden gered zijn. Naar wij van de N.V. Stoomschipmaat schappij „Hannah" nader vernemen, had zij hedenmorgen nog geen bericht van den gezagvoerder van de „Hannah" ontvangen. De bemanning van het schip bestaat uit 31 koppen en is slechts voor een deel van Nederlandsche nationaliteit. Ook hedenmiddag was nog geen bericht van de bemanning van de „Hannah" bij de N.S. Stoomschip Mij. Hannah binnenge komen, zoodat men nig in het onzekere verkeert waar zij aan wal is gegaan. On der de 31 man bevinden zich 17 Neder landers, einder wie de gezagvoerder M. H. de Boer uit Hilligersberg. De anderen be- hooren tot verschillende andere nationali teiten. De tewaterlating van de Poolsche onderzeeboot. In ons nummer van gisteren werd in een advertentie der Kon. Mij. „de Schelde" ge meld dat de tewaterlating der Poolsche onderzeeboot op Zaterdag a.s. des middags te één uur zou geschieden. Men verzoekt ons mede te deelen dat dit niet op genoemd uur, doch te ca. half twee zal plaats vin den. V. R. B. Vlag-over dracht. 't Ging ditmaal nu eens niet over „pop- duiken", „zeemansgreep" of „kunstmatige ademhaling" toen we ons Dinsdagavond on der groote V.R.B.-familie in de bovenzaal Kiviet bevonden. Wel benutte de voorzitter, dr. A. Staverman, in zijn welkomstwoord de gelegenheid om met nadruk te wijzen op de absolute noodzakelijkheid tot het vol gen van den medischen cursus A en B onder dr. Grippe ling, welke Dinsdag 22 Februari a.s. in deze zaal aanvangt, en waarna tel kens door den hoofd-instructeur, den heer P. van Anraad, theorie in reddend zwemmen zal worden gegeven, doch daarna kreeg deze bijeenkomst het karakter van een in tieme plechtigheid, welke werd ingeleid door den heer Van Anraad. Deze memoreer de het reeds jaren geuite verlangen om de V.R.B. in het bezit te stellen van een ver- eenigingsvlag. Deze wensch is thans, dank zij de offervaardigheid van de leden, in vervulling kunnen gaan. Een commissie, bestaande uit de heeren P. J. Gillissen, J. Maas en P. van Anraad, heeft een ontwerp samengesteld, eenige damesleden hebben de benoodigde gelden verzameld en met wel willende medewerking van verschillende personen zijn vlag, stok en draagriem tot stand gekomen. Waar de voorzitter den leden reeds zooveel geschonken heeft, is het hun een waar genoegen dr. Staverman ook eens iets te mogen aanbieden. De heer Van Anraad nam daarop het kleed weg, dat de V.R.B.-vlag tot nu toe voor het oog ver borgen hield, en verzocht dr. Staverman dit geschenk van de leden-zelf wel te willen aanvaarden. Namens het bestuur verklaarde dr. Sta verman deze vlag, het symbool van saam- hoorigheid en trouw aan het vereenigings- leven en vertolkster van het ideaal der ver eeniging, dat ook de leden nastreven, zeer op prijs te stellen en in dank te aanvaar den. Spreker analyseerde en verklaarde daarop het fraaie vaandel, dat op het hoofd van den stok, boven alles uit, den red dingsgordel (eerlang met de letters N.B.R.D.) voert, en welks onderste, witte baan naar zijn meening wil zeggen, dat de V.R.B. onder haar leden geen verschil kent in rang, politiek of godsdienst, terwijl de bovenste, roode baan symboliseertde naastenliefde, welke als zoodanig dan ook bovenaan staat. Op het dundoek prijken in den linkerbovenhoek het wapen van Vlis singen, in het midden de letters V.R.B. en in den rechteronderhoek den naam Vlissingen. (Het geheel maakt een eenvoudigen, doch sprekenden, frisschen, smaakvollen indruk). Dr. Staverman hoopte bij alle voorkomende gelegenheden temidden van de leden, die in de V.R.B. allen zijn vrienden en kameraden zijn, achter deze vereenigingsvlag te mo gen medeloopen en vertrouwde, dat zulks reeds bij den optocht ter eere van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een feit zal zijn en dat de te benoemen vaandeldra ger dit symbool van vereenigingssolidariteit ongeschonden zal bewaren en met alle macht en kracht zal verdedigen dan zal, zoolang de vlag nog wappert in den wind, V.R.B. niet ten onder gaan. Dr. Staver man dankte allen voor de animo, waarmede zij het vele werk hadden verricht, dat tot verwezenlijking van een lang gekoesterde begeerte had gevoerd. De aanwezigen benoemden daarna tot vaandrig den heer J. Klaassen en tot re serves de heeren Reidsma en Vleugel. En hiermede was deze veelzeggende ceremonie ten einde. Tot besluit bleef men nog gezellig bijeen. Een jubileum. Heden vierde de heer A. A. van de Ber ge, scheepsbouwkundig teekenaar bij de Kon. Mij. „De Schelde" alhier, zijn 25-jarig jubileum bij deze maatschappij. Na ^p de teekenkamer binnengeleid te zijn heeft zijn chef, de heer ir. J. Blok land Visser, den jubilaris bij zijn voor deze gelegenheid op artistieke wijze versierde teekentafel, hartelijk toegesproken en hem namens chefs en het geheele verdere per soneel van de beide scheepsbouwteekenka- mers enkele stoffelijke blijken van waar deering aangeboden. Met enkele welgekozen woorden dankte de heer van de Berge allen voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden ge schenken. Op de directiekamer ontboden had hij de hartelijke gelukwenschen van de directie in ontvangst te nemen, waarna hem des middags vrijaf werd gegeven om het ver dere van dezen dag in den huiselijken kring door te brengen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Trio", „Continent", „Vaderland", „Brinda", „Immanuel", alle van Antwer pen Grieksch s.s. „Meropi" van Stettin Zweedsch s.s. „Osric" van Antwerpen. Vertrokken: ,Gorecht" en Mary" naar Antwerpen„Madjoe" naar Rotter dam „Mount Olympus" naar Rouaan „Meropi" naar Susak „Continent" naar Shoréham „Vaderland" naar Poole „Trio" naar Londen„Brinda" naar Londen „Immanuel" naar Portsmouth. Gevonden voorwerpen. Hebt U mischien een hom verloren? De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt hekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een metalen oefenbom van een vliegtuig een sleutel tje een handvat van een boor en een bronskleurige ceintuur svan een japon en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent een zilveren armbandje bij Van Noppen, Verk. Quakkeiaarstr. 173zwarte tuin schoen btj Boutens, van Dishoeckstraat 53 grijs kinderwantje bij De Rijke, Groe- newoud 33 blauwe, gebreide dameshand schoen bij Barendse, Hobeinstraat 912 boekjes „Weten en Kunnen" bij Timmer man, Verk. Qur>!:r'o 75 belas- tingmerk in étui bij Nouwen, Scherminkel- straat 5 kindertaschje bij Kokkeling, Pri mulalaan 6 lederen heerenhandschoen bij Sandcrse, Koudekerkscheweg 57 doublé bril in ijzeren étui bij Kempe, Nijverheid straat 8 blauw kinderwantje bij Greve, Margrietenlaan 30 kinderwantje bij Stroo, Boschjeslaan 15 wollen kinderhandschoen bij Lenaerts, Bankertstraat 30 rijwielpomp bij' Van Houte, Dijkstraat 7 wollen kinder wantje bij Waardenburg, Koudenhoek 34 hand beschermer bij Van Riet, Dokkade 41 grijze dameshandschoen bij Bukkens, Kol- venierstraat 18 passer bij Sebus, Pluim- straat 11alpinomuts bij H. Koster, Verk. Quakkelaarstraat 133 zwart lederen da- meshandtasch bij de Vin, Nieuwstraat 25 rijwielbelastingmerk bij Lenaerts, Verkuyl Quakkelaarstraat 143 hondenzweep bij Franken, Oude Markt 1bruin glacé handschoenen bij De Nooyer, Smallekade 13 wollen kinderhandschoen bij Dobbe laar, Eedestraat 14grijze pet bij Visser, Margrietenlaan 8 huissleutel bij Eekman, J. de Moorstraat 31padvindersriem bij Kerlchove, Kasteelstraat 24 huissleutel bij Smit, Kanaalstraat 56 wollen kinderjasje bij Lingier, Beursstraat 1 blauwe mantel band bij Corbijn, Groote Markt 11 en een paar glacé dambeshandschoenen bij Weij- ens, winkel, Walstraat 25. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Maandagmorgen is te Purmerend de eer ste paal geslagen voor het door de gemeen te met steun van het Werkfonds-1934 te bouwen ziekenhuis. Als straks het nieuws van de blijde ge beurtenis bekend wordt, zijn niet alleen de Hagenaars in feeststemming, maar prjjkt ook de stad zelf in feesttooi. Aan de gevels van vele gebouwen worden versieringen en verlichtingen aangebracht. Profiteerend van het zachte, zonnige weer maakte H. M. de Koningin Dinsdag morgen een tochtje per fiets in de bosschen rond het paleis Soestdijk, waar zij momen teel vertoeft. Ook Z.K.H. Prins Bernhard verliet Don derdagmorgen paleis Soestdijk om in zijn nieuwe Amerikaanschen Auburn-twoseater een autorit in de omgeving te maken. Wat doen de buurtvereenigingen Met deze vraag eindigden wij enkele dagen geleden een artikel over de feeste- lijkkeden hier ter stede ter gelegenheid van de a.s. bigde gebeurtenis. Deze vraag werd sindsdien weder door enkele buurtvereenigingen beantwoord en zoo kunnen wij dan mededeelen dat de buurtvereeniging Tuinstad op een nog te bepalen datum na den nationalen feestdag voor haar leden een gezelligen avond in De Oude Vriendschap organiseert, terwijl de kinderen ill de school in de Glacisstraat bijeenkomen. De buurtvereeniging BellamyparkSpuistraatBeursplein Beursstraat heeft de poorten van de jong ste feesten weer geplaatst, maar boven dien is er met het oog op het bijzondere karakter van de komende feestelijkheden een levensgroote ooievaar op een nest aan toegevoegd nest en symbolische bewoner worden 's avonds verlicht. Het gedeelte van hét Bellamypark waar op den natio nalen feestdag de kinderzanguitvoering zal plaats vinden, krijgt met behulp van vlag gen een vroolijker aanzien- Voorts gaan de kinderen naar de reeds eerder genoemde operette-uitvoering in het Concertgebouw. De kinderen van de buurtvereeniging Coosje Buskenstraat, Boulevard Bankert en deel van Boulevard de Ruyter zullen na de blijde gebeurtenis op een feestmiddag in bet gymnastieklokaal der U.L.O.-school worden onthaald. Een eigen orgaan van „A.V.'35". De bekende Vlissingsche athletiekvereeni- gmg „A.V.'S5" heeft onder den titel „Spurt" dezer dagen het eerste nummer van een maandelijksch verschijnend club- orgaan het licht doen zien. Ongetwijfeld zal zulk een mededeelingblad nuttige dien sten kunnen bewijzen. De redactie vertelt in dit eerste nummer met betrekking tot de beteekenis van het clubblad o.m. „In een clubblad schrijven we wat ons op het hart ligt, wat je verbeterd wilt zien. Je oefent gezonde critiek uitje praat nog eens na over de dingen die je beleefde. Onduidelijkheden worden zwart op wit gezet, wat dus beteekent dat je elkaar beter leert begrijpen en dus waardeer en". Waar de schrijver van dit stukje even verder dan nog de waarschuwing laat hooiren„denk er om, een clubblad dient niet om een ruzie in uit te vechten", is men o.i. met alle goede voornemens bezield die bet. slagen van deze uitgavekunnen bevorderen. En dan kan „A.V.,35"' er on getwijfeld genoegen en profijt van hebben. Rijkspos tspaarbank. Opgave over de maand December 1937. Vlissingen: ingelegd 53.564.62 terugbetaald - 42.530.63 meer ingelegd 11.033.99 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 60. Middelburg: ingelegd 137.043.75 terugbetaald - 84.871.66 meer ingelegd 52.172.09 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 65. Oost-Souburg: ingelegd 9508.45 terugbetaald - 6634.15 meer ingelegd 2874.30 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Koudekerke: ingelegd 5194.72 terugbetaald - 3866. meer ingelegd 1328.72 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Breskens: ingelegd 126.533.11 terugbetaald - 94.454.97 meer ingelegd 32.078.14 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 49. G r o e d e ingelegd 11.944.60 terugbetaald - 3.417. meer ingelegd 8.527.60 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Schoondijke: ingelegd 13.652.25 terugbetaald - 3.971.53 meer ingelegd 9.680.72 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. Oostburg: ingelegd 22.318.13 terugbetaald - 16.166.76 meer ingelegd 6.151.37 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 10. "Bn In den afgeloopen nacht is nabij Spaansche kust het Ned. stoomschip „Hannah" door een onbekend gebleven duikboot getorpedeerdalle opvaren den z\jn gered. (Pag. 1, eerste blad) Om Teruel wordt nog altijd hevig ge vochten. (Buitenland) De interpellatie-Vorrink inzake Abes- sinië. (Binnenland) Nog steeds ongeregeldheden in Pales tina. (Buitenland) ZIE VERDER EVEN TL EEL LAATSTE BERICHTEN Dart Dampo inademen daar middel van deze practische in- halatorwelke U gratis ontvangt bij 'n doos 30 ct. of pot 50 ct. IJ z e n d ij k e ingelegd 14.974.53 terugbetaald - 15.290.81 minder, ingelegd 316.28 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. MIDDELBURG De lichtweek. Gisteravond is op drie plaatsen in de stad gedurende een paar uur contróle ge houden op de auto's en rijwielen zulks in dc eerste plaats in verband met de verlich ting van deze vervoermiddelen, zoowel aan de achter- als aan de voorzijde. Bij de Stationstraat was het de rijks- veldwacht, op de Markt de marechaussée en op den Dam de gemeentepolitie, die de auto's aanhield om de sterkte en den stand der lichten te controleeren, terwijl ook me nig rijwiel, vooral ten opzichte van het verplichte achterlicht op het witte deel van het spatbord werd gecontroleerd. Er waren heel wat wagens en ook vrij vele rijwielen, die niet aan de bepalingen der wet op het gebied van de lantaarns vol deden en dan kreeg de bestuurder van den auto of de wielrijder een papiertje, waarop uitkomt wat niet in orde is en wanneer men op het politiebureau moet komen voor een nieuwe controle. Dat dit allemaal, onder leiding van de vereeniging voor Veilig Verkeer geschiedt, zonder dat proces-verbaal wordt opge maakt, wordt over het algemeen zeer ge waardeerd en ook wij hebben ons overtuigd van het rustige optreden van de politie mannen, ook in gevallen, dat de overtre ding er „dik" op lag, zooals bijv. een wiei- rijdster, die nog met een reflector meende te kunnen volstaan. Dit kan nog een verre gaande onwetendheid zijn, maar onhebbe lijk is het als een wielrijdster, die reed met een niet brandend achterlicht en de bood schap krijgt dit op een aangewezen dag op nieuw te doen controleeren, meent te moe ten zeggen „Voor zulk een onzin kom ik niet" en dit op een weinig zachtaardigen toon. De politieman zeide „Dat moet U we ten, maar dan volgt een proces-verbaal". Zulke woorden en onverschilligheid als dank voor het werk van bovengenoemde vereeniging, zijn sterk af te keuren. Daartegenover zijn er velen, die de waar schuwingen op hoogen prijs stellen, vooral ook als zij daardoor merken, dat de gara gehouder of de rijwielhersteller, bij wien zij auto of rijwiel in orde lieten brengen, ben niet geholpen hadden zooals de wet het voorschrijft. De voorlichting vanwege de vereeniging wordt zeker op prijs gesteld door de auto mobilisten, die vroegen of men ook niet eens een controle met de zgn. grijze schijf zou willen doen plaats hebben, zooals ver leden jaar op den Veerschen weg. Dit werd tegen een nader bekend te maken datum toegezegd. Ook Donderdag- en Zaterdagavond zal nog controle plaats hebben. De werkzaamheden aan den Kanaabveg. Nu eenige weken gewerkt is aan de zoo 'icog noodige verbetering van den Kanaal- weg tusschen de Kanaalbrug en den Nieuw- landschen weg, kan het verkeer voor wiel rijders van morgen af in zooverre normaal

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1