1000 500 300 25 Cjfofi. DINSDAG II JANUARI EERSTE BLAD No.S 76e Jaargang 1938 •Uitgavefirma f. 11 AH Df VELDE Jr., Waistraat 58-60, Vlissingen. lelei. 10. Postrekening 6628T Verfijnt (apeliiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De komende blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. STADSNIEUWS De datum der blijde gebeurtenis. §cticufflcni»§8n «an Jew cling UIT DE PROVINCIE VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen RUST IN HET PALEIS. ACTIE IN HET BADHOTEL. Een vredige rust ligt in deze zachte wintersche dagen over de bosschen tus- schen Baarn en Soest. Een vredige rust ook in en om het paleis van het Prinselijk paar in Soestdijk, Uit niets is af te leiden, dat hier gebeurtenissen te wachten zijn, welke heel Nederland en alle landgenooten, waar ter wereld zij zich ook bevinden, in spanning houden. Niets verstoort hier den gang van het dagelijksche leven. Een auto rijdt af en toe het hek binnen, enkele nieuwsgierigen blij ven dan even staan kijken, doch al spoedig is de belangstelling weer voorbij. De veldwachters bij den ingang staan er precies als altijd, een telegrambesteller fietst over de oprijlanen, een tuinmans knecht haalt hier en daar wat afgewaaide bladeren, en takken bijeen. Kortom, het is alles rust en stilte, het is het gewone beeld van alledag. De berichten over den gezondheids toestand van Prinses Juliana blijven gunstig. Prins Bernhardmaakt hef eveneens zeer goed. Gistermiddag reed een auto met chauf feur voor en daarmede heeft de Prins toen een tochtje in de mooie omgeving van Baarn en Soe3tdijk gemaakt. Dit verheugende nieuws is tevens ook al het nieuws, dat van het paleis tot de bui tenwereld doordringt. Rust in en om het paleis het was de bijzondere wensch van de Prinses en van den Prins in deze dagen, een wensch, wel ker vervulling men steeds kan waarnemen. Op ongeveer een kwartier gaans van het paleis ligt het Badhotel en hier begint de spanning, waarin in deze dagen talloozen leven, zich duidelijk af te teekenen. Het Badhotel, het centrale punt der persorganisatie, waar de veel besproken Telex-apparatuur zich bevindt, biedt in dezen tijd wel een voor Januari ongewoon beeld. De winter is nu eenmaal voor een Baarnsch hotel geen „season", doch dit jaar is het er thans drukker dan in den zomer. Geen wonder, naarmate de dagen in den gewonen gang verglijden, stijgt de span ning, de agitatie en ook de activiteit. Gisteren heeft de particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, zijn intrek in het hotel genomen. Ook de kamer heer van de Prinses, baron Baud, is daar aangekomen. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft eveneens zijn „bureau Badhotel" be zet. Het spreekt vanzelf, dat de directe telefoonverbinding met het paleis met de uiterste oplettendheid wordt bewaakt, niet alleen door de redacteuren van het pers bureau, doch ook door eenige officieren, vertegenwoordigers van het departement van defensie. Zooals bekend, is het de bedoeling der regeering, dat het eerste bericht van het paleis door 's Prinsen secretaris, jhr. De- del, g e 1 ij k t ij d i g wr It medegedeeld aan den vertegenwoordiger van het depar tement van defensie en aan het A.N.P. Om deze gelijktijdigheid te bereiken, zijn op de directe telefoonlijnen met het paleis twee luister-mogelijkheden aangebracht. De officier van dienst moet het bericht van de geboorte van een Prins of Prinses in ontvangst nemen, doch voor dien tijd moet hij ook nauwkeurig acht slaan op aanduidingen, welke er op wijzen, dat het gewenscht is, de saluut-batterijen te doen uitrukken en de „gereedstelling" te doen innemen. Zoo is onze weermacht, met haar kanon nen, ingeschakeld en daarom lossen vijf officieren elkander af bij toerbeurt om de wacht te houden bij het telefoontoestel, dat elk oogenblik kan gaan rinkelen. Zoo wachten van gisteren af officieren en. journalisten broederlijk tezamen in de werkkamer van het Badhotel. De commandant van de saluutbatterij in Baarn komt af en toe eens binnenloopen om contact te houden met het hoofdkwartier. In het Badhotel staat echter dag en nacht een motor-ordonnans rfte hem het blijde bericht in een minimum van tijd zal brengen. Buiten wachten ordonnansen, rijdt een auto van „defensie" af en aan, regeerings- gesprekken tusschen Den Haag en Baarn vliegen heen en weer. Het is al leven en beweging in het ho telin tegenstelling met het paleis. De spanning stijgt WELKE ROUTE'S WORDEN BIJ DE KOMENDE FEESTEN GEVOLGD In aansluiting op het reeds eerder ge schrevene, kunnen wij thans de volgende route's publiceeren. Op den dag van de geboorte. Naar het vreugdevuur. Oranjestraat, Kogelparkstraat, Paarden straat, Onderstraat, Schipbrug, Konings weg, Aagje Dekenstraat, Van Dishoeck- straat, Kasteelstraat, Hobeinstraat, Paul Krugerstraat, Brouwenaarstraat, Leliën- laan, Bloemenlaan, Singel, Koopmansvoet pad. De kinderzanguitvoering. St. Caecilia. Aantreden 1.45 uur Emma- straat. Vertrek 2 uur ever de Zeilmarkt, Nieuwendijk naar Bellamypark. Op den Nationalen feestdag. Défilé te 3.15 uur n.m. 3 uur aantreden Emmastraat, Graven straat, Korenstraat, Palingstraat, Onder straat, Houtkade, Droogdok O.Z., Steenen- beer, Wilhelminastraat, Zeilmarkt, Wai straat, Groenewoud, Bellamypark, Helle- bardierstraat, Breewaterstraat, Gr no te Markt, Bakkersgang, Molenstraat, Spui straat, Coosje Buskenstraat, Aagje Deken straat, Scbeldestraat, Singel, Brug Goed Wonen, Schuitvaartgracht, Nijverheid straat, Sottegemstraat, Koudekerkscheweg Cost, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat. Noordstraat, Kromme Elleboog, Oude Miarkt, St. Jacobstraat, Wagenaarstraat, Kleine Kerkstraat, Steenenbeer ontbinden. Naar het vuurwerk. (Met Ons Genoegen en St. Caecilia). School Bouwen Ewoutstraat vertrek, door Hobeinstraat, Glacisstraat, Van Dis- hoeckstraat, Verkuyl Quakkelaarstraat, Hobeinstraat Paul Krugerstraat, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, de Ruyterplein. R. K. Midden standsvereeni ging. Men schrijft ons o.m. De R. K. Middenstandsvereeniging alhier hield gisteravond haar derde jaarvergade ring. Vergeleken bij vorige jaren was de opkomst zeer goed. De voorzitter, de heer J. Henning sprak een openingswoord. Uit het jaarverslag van den secretaris memoreeren wij Het ledental bleef ongeveer hetzelfde. Het vergaderingbezoek kon in het alge meen beter zijn, al valt in dit opzicht een aanmerkelijke verbetering te constateeren. De verhouding tot de andere midden- standsorganiraties hier ter plaatse is van zeer goeden aard. „Santos" heeft onze volle aandacht en getracht zal worden spoedig weer een col lecte te mogen houden. De vestigingswet heeft al heel wat van de welbespraaktheid der leden gevergd en ook nu was het weer zoo. Toch ziet men er in het algemeen niet het nut van in, dat de ouderen ook een cursus gaan vol gen. Maar waarom doen de jongelui, toe komstige zakenmenschen het niet? Op 2 Februari zal te Middelburg een Hanze bonte avond gegeven werden. Hiervoor be staat onder de leden veel animo. Na nog een opwekkend, woord van den geestelijk adviseur kapelaan Haanen sloot de voorzitter deze geanimeerde vergade ring. Statencentrale Vlissingen. Men schrift ons o.m. Zaterdag j.l. kwam de Anti-rev. Centrale Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer G. van de Putte, sprak een openingswoord. De secretaris en penningmeester brach ten him jaarverslag uit. Het ledenaantal steeg aanmerkelijk. Het batig saldo stemt tot tevredenheid. Verder werd de propaganda besproken. De conclusies uit „Rapport ordening be drijfsleven" werden uitvoerig besproken. Als afgevaardigden naar het a.s. cen trale convent werden gekozen de heeren C. Davidse van Meliskerke en J. de Kroo van Koudekerke. Aangezien gebleken Is, dat den laat- sten tijd vrij algemeen de meening heeft ingang gevonden, als zoude de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin binnen enkele dagen te verwachten zijn, deelt dr. J. de Groot mede, dat, hoewel de datum onmogelijk met eenige zekerheid is vast te stellen, de waarschijnlijkheid groot is, dat de gebeurtenis eerst over één a twee weken kan worden tegemoet gezien. De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is uitstekend de emoties van de laatste weken hebben op H. K. H. geenerlei nadeeligen invloed uitgeoefend. Feestavond „De Ruyterschool". Op den avond volgende op den dag der a.s, blijde gebeurtenis, op den nationalen feestdag dus; zal „De Ruyterschool" voor leerlingen en oud-leerlingen een feestavond houden in hotel „Britannia" alhier. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) „Anna" van Duinkerken naar Rotterdam. Om te bunkeren: Nederl. m.s. „Monica" van Manchester„Urmajo" en ,Ida" van Antwerpen Noorsch s.s. „Sol- ferino" van OsloGrieksch s.s. „Moünt Olympus" van Hamburg Italiaansche s.s. „Hermada" van Genua „Amelia Lauro" van GenuaDuitsch s.s. „Valeria" van Stettin. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich Arend" en „Brinda" naar Antwerpen „Urmajo" naar Grimsby „Ida" naar Exeter„Solerino" naar Si cilië „Hermada" naar Stettin„Amelia Lauro" naar Gdynia„Mercurius" en „Sirius" naar Londen. Het 124-jarig bestaan van het regiment kustartillerie. Feestavond in de Bomvrije kazerne Gisteravond werd in de Bomvrije kazerne een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 124-jarig bestaan van het regiment kustartillerie. De commandant, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke sprak een openingswoord en heette in het bijzonder welkom den regiments-commandant, den luitenant-kolo nel J. H. C. Bentz van den Berg. De mondaccordeonclub van de dienst plichtigen begon hierop met het spelen van het Wilhelmus en bracht verder vele po pulaire liederen ten gehoore, die door alle aanwezigen (ae zaal was eivol) werden medegezongen. Natuurlijk was hierdoor spoedig de gewenschte feeststemming ver kregen. Tevens verleenden verschillende stadge- nooten, zoowel voor het muzikale gedeelte als het tooneelwerk hun belangelooze me dewerking. De militairen voerden voorts verschillende gymnastiek- en schermnum- mers uit. Ieder nummer afzonderlijk te be spreken is door de uitgebreidheid van het programma niet wel doenlijk. Allen zetten hun beste beentje voor en het geheel kan dan ook niet beter worden gewaardeerd, dan met te zeggen het was een genoege- ltjke en uitstekend geslaagde avond. Pas na middernacht kon met de prijsuitreiking aan de winnaars van de verschillende wed strijden worden begonnen. Dit had een vlug verloop, al werd het toepasselijk woord er niet bij vergeten. Na een kort sluitingswoord van den ka pitein werd de avond besloten met het spelen en zingen van het Wilhelmus, waar na allen wel voldaan huiswaarts keerden. e Van de buurtvereeniging Groote Markt heeft de commandant een schrijven ont vangen, waarin deze vereeniging haar ge- lukwenschen aanbood met het 124-jarig bestaan van het regiment. Een aardige attentie Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zondag werd te Alkmaar de rugby-wed- str\jd NederlandRoemenië gespeeld, die eindigde in een gelijk spel (33). De Eindhovensche Sterrenwacht, een ge schenk van dr. Philips aan de plaatselijke afdeeling der Ned. Vereeniging voor weer- en sterrenkunde, is Zaterdag officieel dooi minister Slotemaker de Bruine geopend. '$5ü Weerhetoude liedje! Laat het niet zoover komen, maar neem bij een opkomende kou onmiddellijk ASPIRIN. De werkloosheid in onze gemeente. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 24 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mastieker, 12 metsëlaars, 20 opperlieden, 20 schilders, 9 stucadoors, 29 timmerlieden, 3 ververs, 3 vlechters, 1 man denmaker, 4 opzichters, 2 macliinaal-hout- bewerkers, 3 stoffeerders, 11 kleermakers, 4 schoenmakers, 57 metaalbewerkers, 12 brood/banketbakkers, 6 slagers; 2 tuinlie den, 3 magazijnbedienden, 5 reizigers/agen ten, 6 winkelbedienden, 5 chauffeurs, 14 kellners, 23 loopers, 4 portiers, 3 sleepers, 55 transportarbeiders, 25 kantoorbedien den, 2 musici, 6 onderwijzers, 33 varensge zellen (w.o. stuurlieden, machinisten, sto kers, matrozen enz.) en 159 losse arbeiders. Vrouwen2 kleermaaksters, 1 winkel juffrouw, 4 kantoorbedienden, 2 huishoud sters, 7 dienstboden, 6 werksters. Totaal 591 ingeschrevenen, waarvan 75 in de werkverschaffing. Vorige week 617 personen. Alzoo een vermindering van 26 werkzoekenden. Een benoeming. De hoofd-ingenieur van den rijkswater staat te Groningen, de heer ir. G. Redeker zal in gelijke functie te Haarlem benoemd worden. Ir. G. Redeker was o.m. van 1916 tot 1921 hoofd van het arrondissement Goes en heeft toen ook de werken voor den bouw van nieuwe sluizen in het kanaal door Zuid-Beveland u'tgevoerd. MIDDELBURG De luchtbescherming. Gisteravond heeft de heer H. Bierman voor de leden van de gymnastiekvereeni- ging „Medioourgum" te Middelburg een lezing gehouden over den luchtbescher mingsdienst Het resultaat was dat alle leden zich opgaven voor actieve medewer king als onverhoopt ooit deze dienst in werking zou moeten treden. De directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst wordt strafrechtelijk vervolgd. Het buitengewoon verlof verlengd. Toen wij verleden week vermeldden, dat. aan den heer J. F. Vermeulen, directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst, buitengewoon verlof was verleend, zal het voor de meeste lezers wel duidelijk zijn ge weest, dat het daarbij niet zou blijven en dit is ook het geval niet. Burg. en Weth. hebben nl. dit buitengewoon verlof ver lengd en wel totdat een gerechtelijke be slissing over bepaalde gedragingen van den heer V. is gevallen. Het staat nu namelijk vast, dat tegen den heer Vermeulen een strafvervolging door den officier van justitie wordt inge steld, Als wij goed geluisterd hebben, gaat het hier om onregelmatigheden, die de heer V. pleegde ten nadeele der gemeente, nl. door het aannemen van geld van leveran ciers der gemeente en wel speciaal aan zijn bedrijf, zulks al of niet, nadat hij er zelf De spanning te Soestdyk stygt. (Pag. 1, eerste blad.) De directeur van den Middelburgschen Reinigings- en Ontsmettingsdienst zal worden vervolgd, vermoedelijk in ver band met het aannemen van steekpen ningen. (Provincie nieuws.) In China worden nog steeds de vlieg velden gebombardeerd. (Buitenland.) In de Vereenigde Staten is een vlieg machine met 11 inzittenden veronge lukt. (Luchtvaart.), Nog steeds daden van terreur in Pa lestina. (Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN om had gevraagd. Het gaat niet over groo te bedragen, maar vele kleintjes maken ook een groote. Tijdens het buitengewoon verlof is het beheer van den reinigingsdienst aan den directeur van gemeentewerken opgedragen. GOES „Wat beteekent de kerk voor ons?" Voor de vereeniging van Jong Hervorm den sprak gisteravond te Goes ds. M. Han sen te Kats over bovengenoemd onderwerp. Het antwoord op deze vraag, aldus spr., worde gevonden in een luisteren naar wat de kerk zelf hieromtrent uitspreekt. De kerk als lichaam van Christus wijst ons naar Jezus Christus. Zij belijdt dat God in Christus was de wereld met zichzelf verzoenende. Zij wil dat de weerbarstige mensch deel van dat lichaam worde. Als de mensch deel van dat lichaam van Christus is geworden leeft hij het nieuwe leven. Dat nieuwe leven vervat een taak in zich. BIERVLIET Een aanrijding. Op het kruispunt OudestadstraatGent- schestraat te Biervliet had Maandagmiddag een aanrijding plaats tusschen een vracht wagen van den heer C. te Hoofdplaat en een luxe-auto van den heer H. te Middel burg. Beide chauffeurs kwamen met den schrik vrij. De vrachtwagen kwam er goed af, doch de wagen van den heer H. was tamelijk gehavend. IJZENDIJKE Geslaagd voor kommies. Tot kommies in vasten dienst zijn ge slaagd de hulpkommiezen de heeren A. C. van der Horst, G. W. Schriek en J. Ken nis, allen standplaats IJzendijke. ST. JANSTEEN Caféhouder bombardeert zyn klanten. Vredes jduif waarschijnlijk de oorzaak. Zaterdagavond omstreeks half elf ont stond groote consternatie in het café van A. S. te St. Jansteen toen de kastelein plotseling een ware bekogeling van zijn be zoekers begon met alles wat hij in zijn buffet maar kon grijpen. In het café van S. werd de teerdag gevierd van de dulven- societeit „De Zwaluw". Ongeveer een der tigtal bezoekers waren in het café gezeten, S. die nogal wat gedronken moest hebben ging even naar buiten. Toen hij terugge keerd was achter zijn buffet begon hij plotseling met glazen en flesschen te smijten. Al wat beenen had rende naar de deur, maar doordat allen niet tegelijk naar buiten konden, ontstond er zulk een ge drang, dat S. ongeveer alles wat binnen zijn bereik kwam kort en klein kon slaan, voordat allen buiten waren, meldt het Dbld. v. N.B. en Zld. Sommigen waren daarbij zoozeer van streek geraakt, dai zij eenige honderden meters ver wegvluchtten. Toen de majoor van de rrjksveld wacht ver scheen trof hij in het café een toestand aan, alsof er een veldslag was geleverd. Bloed, scherven, kapotte stoelen en weg- geloopen dranken deden op het eerste ge zicht vermoeden dat er een zeer ernstige vechtpartij hai plaats gevonden. Al waren er tien personen gewond, waaronder vier zoo ernstig, dat zij onder doktersbehande ling moesten gesteld worden, van een vechtpartij in den gewonen zin van het woord bleek hier toch geen sprake geweest

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1