500 300 25 MAANDAG IO JANUARI EERSTE BLAD Echt en goed No. 7 76e Jaargang UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58^60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 06287 Verschijnt dagelijks, uitrezonderd ep Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen VLISSINGEN EN DE BLIJDE GEBEURTENIS. ^clicurKcnissti» «inti gjgw IN BLIJDE VERWACHTING. 1938- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 - 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij. verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bri verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADSNIEUWS Wij hebben reeds enkele malen geschre ven over de kwestie der saluutschoten. Wij kunnen hier nog veel over publiceeren of heel weinigheb resultaat is echter steeds hetzelfde er worden te Vlissingen geen saluutschoten gelost. In dit verband willen wij terloops even wijzen op een dwaas be richt in het dagblad De Zeeuw, dat de oor zaak van een en ander zocht in animositeit tusschen de maritieme en andere militaire autoriteiten hier ter stede. Hiervan is geen sprake, integendeel hebben de betrokkenen zelfs een mogelijkheid overwogen om door samenwerking enkele technische moeilijk heden te ondervangen. Daar Vlissingen ech ter niet voorkomt op de lijst van havens waar het saluut pleegt te worden gebracht, heeft men er met het oog op de consequen ties voor de toekomst aldus de ons van bevoegde zijde verstrekte inlichtingen van afgezien hier ter stede ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis saluutschoten te lossen. Hoewel het dus weinig zin heeft hier dieper op in te gaan, zit er aan deze kwes tie toch nog iets anders vast. Hoe weet de bevolking straks namelijk, dat de blijde ge beurtenis een feit is Natuurlijk luisteren velen van hen die thuis zijn, naar de radio. Maar hun aantal is gering in verhouding tot het aantal inwoners onzer gemeente. Voorts gaan de klokken luiden. Maar toch... het indrukwekkende dat het daveren van saluutschoten met zich brengt, werd gemist, en men zou naast het statige klokgebeier toch graag nog iets anders zien gebeuren. De burgemeester heeft er een oplossing voor gevonden, die hy het industrie-saluut heeft genoemd. Wanneer de blijde gebeurtenis nl. een feit is, zal de sirene van „De Schelde" met enkele seconden tusschenruimte 101 stooten doen hooren bij de geboorte van een Prins en 51 stooten bij de geboorte van een Prinses. Ais der bevolking op deze wijze is mede gedeeld dat er een Prins of een Prinses ge boren is, beginnen alle kerkklokken gedu rende een half uur te beieren. Daarnè, gaan de sirenes werken van alle Vlissing- sche fabrieken (S.H.V., Volharding, enz. enz.), en worden eveneens door alle sche pen in de hav-en die hiertoe in staat zijn, de fluiten of sirenes in werking gesteld. Zooals uit onze publicatie van enkele dagen geleden gebleken is, zijn de getroffen voorbereidende maatregelen van dien aard, dat de Nederlandsche dagbladen het eerst van de blijde gebeurtenis op de hoogte zul len zijn, even later gevolgd door de radio. Daar te Vlissingen ons dagblad dus het snelst geïnformeerd is, hebben wij op ons genomen den burgemeester èn de directie van „De Schelde" te waarschuwen, zoodra de geboorte in het Prinselijk gezin een feit is, waarna dan direct kan worden overge gaan tot het industrie-saluut zooals wij dat hierboven beschreven hebben. Wat doen de buurt- vereenigingen De buurtvereenigingen zijn ovèr het alge meen niet vlug met hun antwoord op de vraag die wij enkele dagen geleden in ons blad hebben gesteld om inlichtingen ten aanzien van hetgeen men in de buurten voornemens is in de komende dagen te gaan doen. Wij hebben tot dusver slechts van vier buurtvereenigingen antwoord gehad en als het uitblijven van antwoord de conclusie zou moeten wettigen dat de overige dus niets doen, zou het er wat dit gedeelte der feestelijkheden betreft, in onze stad droevig uitzien. Wij weten dat het anders is, maar daarom juist begrijpen wij niet, dat de buurtvereenigingen niet beter hun eigen belang begrijpen. Want het is vóór alles als een vriendelijkheid aan hun adres bedoeld, wanneer wij gelegenheid boden om mede te deelen wat men van plan is te gaan doen. Er wordt zoo dikwijls gemop perd in vele toonaarden. Hier heeft men nu een gelegenheid den mopperaars te bewij zen dat er toch wel degelijk positief werk wordt gedaan. Enwelgeteld vier buur ten maken hiervan gebruik I De buurtvereeniging Hobeinstraat en omgeving organiseert op den nationalen feestdag een kinderfeest in het jeugdgebouw der Gereformeerde Kerk in de Paul Krugerstraat. De buurt vereeniging Van Nispenplein en omgeving houdt on geveer een week na de geboorte een kin derfeest en een gezelligen avond voor de leden, terwijl men een feestverlichting met 7 zuilen aanbrengt. De buurtvereeniging Boulevard De Ruyter zal op den dag der blijde gebeurtenis en nog twee dagen daar na het standbeeld van De Ruyter met schijnwerpers verlichten, terwijl dit op een gedeelte van het voetstuk met oranje kleurige lampjes zal gebeuren. In samen werking met zeven andere buurtvereeni gingen zal voor de kinderen uit deze omge ving in het Concertgebouw de kinder operette „Marjolijntje" worden opgevoerd. Iets bijzonders en hiermede doen wij waarlijk geen afbreuk aan hetgeen de an dere buurten met veel toewijding tot stand hebben gebracht heeft men in de buurt vereeniging Palingstraat en omgeving georganiseerd. Op initiatief van een lid, dat ongenoemd wenscht te blijven, maar bij vele stadge- nooten genoegzaam bekend is, heeft men in deze buurt een eerepoort vanturven gebouwd. De kosten zijn door bedoeld lid gedragen en het is de bedoeling, dat deze turven, na afbraak der poort, onder de on vermogende gezinnen uit genoemde buurt worden verdeeld. Ruim twee maanden hebben 8 menschen geheel belangeloo- aan den bouw gewerkt en men heeft voor deze eerepoort 7350 tur ven, 900 KG. cement, 250 KG. kalk en 3 M3. zand gebruikteen „gewichtig" ge heel dus. De grootste breedte is 9.40 Me ter tusschen de torens 6.25 Meterde hoogte der torens bedraagt 7.75 M. en de hoogte onder den boog 5.50 M. Ook „De Schelde" heeft tot den bouw krachtig medegewerkt door het vele be- noodigde hout af te staan. De poort wordt 's avonds verlicht en doet het uitstekend bij het kruispunt OnderstraatHoutkade bij de Oude Oostersche kerk. De overige versiering in deze buurt is sober gehouden en bestaat uit gelijkvormige electrische lampjes met rood-wit-blauwe wimpeltjes daartusschen gehangen. Den 2en Woensdag na de geboorte zul len de kinderen uit deze buurt in de voor malige school in de Palingstraat van een gezelligen middag kunnen genieten met een aardig programma, versnaperingen en een cadeautje. En wat doet men in de andere buurt vereenigingen De kinderuitvoering in het Bellamypark zal onder leiding staan van den heer Jac. A. Hollaers, dirigent van de Harmonie „St. Caecilia", welk corps den zang ook zal begeleiden. 15-jarig bestaan Transportcolonne afdeeling Vlissingen Ned. Roode Kruis. Ter gelegenheid van dit derde lustrum had de Transportcolonne-vereeniging van het Nederlandsche Roode Kruis Zaterdag een feestavond georganiseerd in de groote zaal van het Concertgebouw. Hoewel op het programma stond ver meld Opening 8 uur „precies", was het 10 voor half negen toen de voorzitter, de heer D. Rijkse, de bijeenkomst opende. Spr. heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den technisch leider dr. Van der Bijl, en verschillende afgevaardigden van zusterverenigingen en van het Bonds- bestuur. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de afgeloopen jaren. Eenige cursisten be sloten hun kennis te benutten en uit te breiden, en richtten een afdeeling E.H.B.O. op, terwijl later aansluiting bij de vereeni- gïng „Het Roode Kruis" volgde. Vooral in de oorlogsjaren heeft E.H.B.O. veel en belangrijk werk verricht ten dien ste van de Belgische vluchtelingen en oor logsgewonden. Na den mobilisatietijd zijn vele leden heengegaan. Enkele pioniers hielden echter vol en richtten nu 15 jaar geleden de ver- eeniging op. Vier van deze pioniers zijn thans nog lid. Toen later zich ook dames-cursisten aan meldden, werd een gezamenlijke afdeeling opgericht. Spr. roemde den prettigen onderlingen geest en de goede leiding van dr. Van der B\jl en van zuster Prins voor de dames cursisten. Tenslotte sprak de voorzitter de vier pioniers in hartelijke bewoordingen toe en dankte hen voor hun trouw en toewijding. rijn Poeders alleen wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijn poeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos van 6 stuks 45 ct. Onder warme instemming der aanwezi gen reikte spr. aan deze 4 leden, nl. de hee- ren R. Kokelaar, D. A. van den Bos, B. Nagtegaal en W. J. Luwema een verguld zilveren herinnerings-medaille uit, waar voor dezen dank zegden. Véle gelukwenschen. Hierna was gelegenheid voor het uitspre ken van gelukwenschen tot de jubileerende vereeniging, waarvan door vele instanties gebruik werd gemaakt. Irt de eerste plaats door den heer Ludik- huize uit Middelburg, die als hoofdbestuurs lid van het Ned. Roode Kruis, zijn beste wenschen uitsprak en de afdeeling Vlissin gen noemde „de parel aan de kroon van het Ned. Roode Kruis", Steeds was zij den Bond tot grooten steun en spr. hoopte dat deze mooie afdeeling zich nog vele jaren beschikbaar zal mogen stellen ten dienste van het Roode Kruis en de lijdende mensch- heid. Verder sprak de heer Ludikhuize namens de afdeeling Middelburg en prees de goede samenwerking der beide vereenigingen, die het werk ten goede komt en zoo noodig is, vooral daar in geval van nood ons eiland grootendeels op zichzelf is aangewezen. De heer F. Leenhouts voerde het woord namens de afdeeling Souburg en dankte voor den grooten steun dien deze jonge afdeeling van Vlissingen b» ?ft ondervonden. Verder werden nog gelukwenschen uitge bracht door de afdeeling^ Koudekerke, door den len luitenant Van Dort namens „Ma rathon", door de wandelsportvereeniging „De vroolijke Tippelaars", de feestvereeni- ging „Hét Eiland" en den heer Van de Sande namens den Bond van Buurtvereeni gingen „Oranje en Vlissingen", die zijn er kentelijkheid uitsprak voor het steeds be reidwillig verleenen van medewerking bij optochten enz. van den vroegeren „Oranje hond" en thans bij den „B. v. B." Vele sprekers deden hun wenschen verge zeld gaan van fraaie bloemstukken. De voorzitter dankte voor al deze harte lijke blijken van medeleven. Het feestprogramma. Hierna werd overgegaan tot de afwer king van een vooral voor de pauze goed verzorgd programma. Een zevental zangnummers werd ten ge hoor e gebrachf, waarvan de ernstige le vensliedjes, gezongen door mej. Jo den Boer, uitstekend vertolkt werden en duide lijk verstaanbaar waren. Deze soliste be schikt over een zeer goed en vol stemge luid, en het applaus dat haar na elk num mer ten deel viel, was dan ook ten volle verdiend. Mej. Annie Sikkema zong enkele meer vroolijke liedjes, die eveneens in den smaak vielen. Leden der transportcolonne brachten het tableau „Het symbool van Vrede op aar de" met de tegenstelling tusschen hoe ook in 1938 helaas het oorlogsspook woedt en het vredeswerk van „het Roode Kruis". Na de pauze werd het blijspel in 1 be drijf „De Bonte Kakatoe" opgevoerd. De medewerkenden met hun uitheemsche namen in deze klucht, kenden hun rollen goed en brachten op peil staand spel. De vele verwikkelingen werden met span ning gevolgd en juist als de moeilijkheden hun hoogtepunt hebben bereikt, eindigt het spel, dat dan ook geen oplossing geeft. Het applaus was verdiend. De leiding was bij den heer H. L. Frenks in goede handen. De pianobegeleiding berustte by den heer Cbrns. van Beers. De zaal was slechts ten halve gevuld. Hierna volgde nog een gezellig samen zijn. 124-jarig bestaan van het Regiment Kust artillerie» Heden herdenkt het Regiment Kustartil- lerie het 124-jarig bestaan. (De eigenlijke herdenkingsdag is 9 Januari). In verband hiermede droegen de dien sten voor vandaag bij de 2e Schoolcompag- nie Regiment Kustartillerie alhier een eenigszins ander karakter en was er een meer feestelijke stemming in de kazerne waar te nemen. Te ongeveer 8310 uur heeft de comman dant der compagnie, kapitein mr. P. M. W. J, van der Slikke in tegenwoordig heid van den leger- en vlootpredikant, ds. J. van der Giesen het dagprogramma met een inleidend wcord geopend. De kapitein gaf hierbij eén overzicht van de wording en het bestaan van het regiment. Dit stukje geschiedenis gaf een duide lijk overzicht van het verleden. De moei lijkheden, de inzinkingen en de weer groo- tere belangstelling, waarmede ook in het verleden defensie had te kampen, dit al les ging in het kort aan het oog voorbij, terwijl tevens een blik in de toekomst werd gegeven. Verder werden de mannen herdacht die het R. K. A. hebben gecommandeerd en het hebben gemaakt tot wat het thans is. Hierna werd een aanvang gemaakt met de verschillende wedstrijden, als schieten, biljarten en sjoelen, waarvoor fraaie prij zen beschikbaar zijn gesteld. Het pregramma voor vanavond draagt een meer feestelijk karakter. De nieuwe mailbooten voor de M\j. „Zeeland". Zaterdag zijn uitgegeven de navolgende staatsbladen lfa>. 1521, wet van 31 December 1937, tot deelneming in preferent kapitaal van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" en no. 3550, wet van 31 December 1937, tot wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het verkeersfonds voor hst dienstjaar 1937. Spreekuur wethouder van onderwijs. Het spreekuur van den wethouder van onderwijs dat tot nu toe was vastgesteld op Woensdagmiddag van half drie tot half vier, zal met ingang van Woensdag gehou den worden van drie tot vier uur. De Nationale loop „Dwars door Vlissingen". Men schrijft ons Het initiatief der V.S.V. Marathon, om dezen loop nationaal te maken is met een goeden uitslag bekroond. Onder de deelne mers bevinden zich verschillende der beste loopers uit Nederland. Wij noemen slechts den winnaar van den 1.1. gehouden Boule vardloop, van Yperen van D.O.S. te Rot terdam. Dan nog de Trekvogelsmannen Kalkman en van Rijn, de P.S.V.-er Slegt, Hartman van S.C. Rotterdam, Middelkoop van Vires et Celeritas, Gouda, enz. enz. Zij allen zullen den strijd aanbinden tegen de Zeeuwen Kambier van E.M.M., Lacor, Dronkers en van Poelje enz. van Marathon en nog vele anderen. In totaal komen 34 deelnemers aan den start, waaronder ook een deel D-klassers van het 2e Reg. Kustartillerie. Ook bij de junioren zal het er spannen. De Nederlandsch junior veldloopkampioen Dobbelaere van Marathon zal zijn alouden rivaal de Buck van A.V. '35 weer eens ont moeten. Misschien dat op de steenen de Buck eens revanche kan nemen. De E.M. M.-er Barentsen, de Marathonners Höfer, Meier enz., Scheibeler van A.V. '35 en de Haagsche Zwaluwen-junior W. van Rijn zijn echter allen in staat om een geducht woordje mede te spreken. Al met al be looft het een interessant sportgebeuren te worden, waarvan het resultaat niet valt te voorspellen. Slachtoffer van den drank. Meldden wij voor eenige weken dat de politie weg'ens openbare dronkenschap een 71-jarige vrouw moest arresteeren, thans vernemen wij, dat enkele dagen ge leden dit record is gebroken. De politie werd nl. genoodzaakt om een vrouw we gens dronkenschap aan te houden en naar het bureau van politie ter ontnuchtering over te brengen, die den ouderdom had bereikt van84 jaar. Deze is gee.a on bekende van de politie. Zij werd reeds 49 maal om meergenoemde reden geverbali seerd. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 3 tot 8 Januari werden in het badhuis 504 baden genomen en wel 364 door heeren, 110 door diames en 30 door kinderen. Voetganger door auto aangereden. Toen gisteravond omstreeks kwart over elf de ca. 25-jarige H. uit Souburg zien langs den Nieuwen Vlissingschen weg huiswaarts begaf, is hij nabij het vliegveld door een hem achterop rijdende luxe auto afkomstig uit Zuid-Beveland, die in de richting Middelburg ging, aan de rechter zijde van den weg, gegrepen en tegen den grond geworpen. De ongelukkige liep hier bij een hoofdwond en waarschijnlijk een De Transportcolonne van het Roode Kruis vierde haar lo-jarig bestaan. (Stadsnieuws), Het regiment kustartillerie bestaat 124 jaar. (Stadsnieuws), Er hebben weer verschillende verkeers ongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws). Te Sittard heeft een roofmoord plaats gehad. (Gemengd nieuws), Argentjjnsch militair vliegtuig met verschillende inzittenden' neergestort. (Luchtvaart), ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Nederland en Insulinde, (rechts en links des wenaars) wachten in een „blij verwachten" op de komst des ooievaars. Nimmer werd met meer verlangen naar dien langpoot uitgezien. Ieder oppert eigen meening, maar het blijft toch bij „misschien". Misschien is het wel een prinsje Misschien is het een prinses Misschien zijn het wel twee prinsjes Misschien wel een prins prinses. Misschien komt het overmorgen Misschien komt hij in den nacht Misschien komen ij vel samen Misschien toch nog onverwacht. Ieder spitst zijn oog en ooren, ieder kijkt verlangend uit, zelfs de loods ziet door zijn kijker niets dan muisjes met beschuit. Ook het zevenjarig Mientje denkt ik wou dat 't nu maar kwam, 'k Krijg misschien een „zingend muisje" op mijn morgenboberham. Opa, met zijn tachtig jaren, bromt en moppert en hij zegt ,,'k Geloof waarachtig dat die ooi'vaar mij weer „in de luiers legt". Opoe weet hst alweer beter en zegt spinnig en vol nijd „Wel natuurlijk is die langpoot met zijn boodschap „over tijd". Zoo staat men „in blij verwachten" met een open luiermand, voor een lief Oranjekindje, onze hoop van Nederland. HA-VEE-WEE. lichte hersenschudding op. Later is hij per brancard naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht. Vanmiddag was hij nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Vermoedelijk is het slechte weer oorzaak van het ongeval. De beide inzittenden van de auto's, twee dames, bekwamen geen letsel. Een leening van de St, Mij. „Zeeland". 2.000.000 in stukken van 1000. De Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" heeft de inschrijving opengesteld op een i eerste hypothecaire obligatieleening, groot 2.000.000 in stukken aan toonder van 1000 tegen den koers van 100% hiervan is reeds 500.000 geplaatst. De uitgifte vindt plaats onder voorbe houd van het tot stand komen eener voor gestelde statutenwijziging, waarover de op Zaterdag 29 dezer te houden algemeene vergadering van aandeelhouders zal hebben te beslissen. De leening is verzekerd door een eerste hypotheek op de twee motor-passagiers schepen die „De Schelde" voor de „Zeeland" gaat bouwen en waarover w\j reeds her haaldelijk uitvoerig geschreven hebben. Alliance frangaise. Men schrijft ons Vrijdagavond vond in hotel Britannia te Vlissingen de tweede avond van het seizoen 19371938 plaats van de Alliance fran- gaise. In de goed gevulde blauwe zaal, wel ke met haar warm getinte tapijten, hare palmen en gemakkelijke stoelen een aange name sfeer schiep, waren behalve vele le den der Alliance, aanwezig de kolonel van der Stad met meerdere marine-officieren, uitgenoodigd de lezing bij te wonen daar het onderwerp „Sous la grand' volie" hun bijzondere belangstelling had. Na het gebruikelijk welkomstwoord van den voorzitter dr. de Noo en het voorstel-

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1