25 Zm Jew Joa 8 JANUARI EERSTE BLAD No» 6 76e Jaargang lliiimFin F. VU OF HEIDE lr„ Wals,raai Si-El, flissiiin. laid, II. Pastiatanin U9F Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE §cl>cup(cnissen ,1938- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekei. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn URAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De te verwachten gebeurtenis in het Prinselijk gezin. De kerkeraad der Evangelisch Luther- sche Gemeente brengt in het Zuiderlicht ter kennis van de leden, dat hij in ver band met het bovengenoemde, besloot geen kerkelijke viering te doen plaats hebben. Hij grondt zijn besluit op de volgende overweging De oecumenische beweging, waarvóór ook de Evang. Luth. Kerk zich positief uitsprak, als gevolg waarvan dr. J. A. Rust als haar vertegenwoordiger in den Oecumenischen Raad zitting nam, heeft ten doel het bewustzijn te wekken, dat de kerken bij al haar verscheidenheid in belijdenis en kerkvorm verbonden zijn door het geloof in éénen Vader en éénen Heer en geroepen zijn tot één gemeenschappe lijke taak. De kerkeraad aarzelt dan ook niet den leden te adviseerenBezoekt eventueel den dienst, welke in de kerk der Ned. Kerv. Gemeente zal plaats vinden. Aanvaring op de Westerschclde. Het Zweedsche m.s. „Balboa" komende van Antwerpen en bestemd naar San Fran cisco heeft gisteren in het Zuidergat tus- schen Walsoorden en Hansweert het Zweedsche s.s. „Marianne" eveneens ko mende van Antwerpen met bestemming Norrsundet aangevaren. Het s.s. „Marian ne" is voor eventueele reparatie te Vlissin- gen op de haven gekomen. Het schijnt dat het schip lichte averij aan het voorschip aan bakboordzijde heeft bekomen. Wanneer de expert hiertoe toestemming geeft, zal het schip waarschijnlijk de reis voortzet ten. De „Balboa" heeft vannacht zgn reïe vervolgd. De oorzaak der aanvaring moet worden gezocht in het defect raken van den telemotor der electrische stuurinrich ting van de „Balboa". Na de aanvaring waren nog te Terneu- zen gestationneerde sleepbooten uitgevaren voor het eventueel verleenen van assisten tie. VJissïngseh scheepvaartnïeuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Frost" en Nederlandsch m.s. „Vled- derveen II" van Antwerpen „Oud Beijer- land" en Engelsch s.s. „Janeta" van Don- den Zweedsch s.s. „Hedda" van Londen. V ertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Frost" naar Malmö „Vledderveen II" naar Londen „Oud Berjerland" en „Margaretha" naar Ant werpen „Hedda" naar Pont Brülée. Schrijvers bij 's Rijks belastingen. Geslaagd voor het te Breda gehouden examen voor schrijver 2e klasse bij 's Rijks belastingen en als zoodanig per 1 Januari benoemd onze stadgenooten mej. M. Marijs en de heeren J. W. H. Biesma en J. A. Osté. Het nieuws van den dag in beeld. De Duitsche filmactrice Lilian Harvey arriveerde Vrijdagmorgen voor een bezoek van eenige dagen in ons land. Bij aankomst aan het Centraalstation te Amsterdam werd zij verwelkomd door den heer A. Wolfï, directeur der Ufa in Nederland. H. K. H. Prinses Juliana is Vrijdagmid dag in gezelschap van Prins Aschwin uit gereden voor een rijtoer in de omgeving van Soestdijk. .jAlhambra"-theater. Het eerste program in 1938 in bovenge noemd theater, opent met een Nieuwjaars- wensch van Thomasvaer en Pieternel. Po lygoon doet die vergezeld gaan van een fiimischen blik op de voornaamste gebeur tenissen, die haar camera in 1937 mocht vereeuwigen. Het spreekt vanzelf, dat zij voor dit nieuwe jaar den wensch van Ne derland voor het meest populaire men- schenpaar in ons vaderland symbolisch weet uit te drukken. „Het Mysterie van de Zwarte Kat" is een spannende detectivefilm, waarin Ri- cardo Cortez op beminnelijke, intelligente wijze de rol van advc>caa;t-detective speelt. E>e eenige „griezel" vinden wij eigenlijk de kat, wier geluid en verweer de feitelijke, onheilspellende voorteekenen zijn van doode- lijke gevaren. Overigens doen de vrouwe lijke vertolksters, die niet allen vrij uit gaan, hier allerminst aan denken. En ook d? heeren spelen hun rollen in de lacht naar verborgen rijkdom op kiesche, doch ftiet minder geraffineerde wijze. Het zen onaardig zijn te vermelden, hoe de scherpzinnige detective alles aan het licht brengt, waaronder ook de ware be- teekenis der sporen op het bed van een vermoorde. Evenmin zullen wij verraden, welken onverwachten en nooit-gedachten getuige hij in de spannende rechtszitting voor den dag- brengt. Hij wint op alle fronten, niet slechts op innemende, doch oc<k op geestige wijze. ifPrins en Bedelknaap is een uiterst boeiend verhaal, dat oor spronkelijk geschreven werd door Mark Twaeri, die het met de historie niet ai te nauw nam. Warner Bros heeft van dit gegeven, waarin een bedelknaap bijna op den troon van Engeland werd geplaatst en de zoon van oKning Hendrik VIII, den bekenden Engelsehen blauwbaard, bijna onderging in het rijk der uitgestc-otenen, een zeer interessante film met een impo neerend einde gemaakt. De film vaagt aan in het jaar 1537, als in Lenden een „heuglijke gebeurtenis" plaats vindt, waarin het geheele volk mee leeft. Prins Edward is geboren. Op het zelfde oogenblik wordt in een der Londen- sche krotten een baby geboren, die tien jaar later den weg van den kroonprins zal kruisen. Zeer schilderachtig, doch ook vol historische waarheid verschijnt oud-Londen hier in alle details en variaties op het doek. En hoe weinig zijn misschien de le vensomstandigheden voor die armen on danks alle regeeringen en leiders van di verse pluimage, die zij volgden en waar voor zij streden veranderd in het wezen der dingen zooals de film doet zien. Na een verkleedpartij komen door hun groote gelijkenis de twee jongens op el- kaars plaats. Een moedig soldaat van avontuur ontfermt zich over den echten prins en redt hem na menig avontuur ten slotte van dsn dood, hem toegedacht door een intrigeerend staatsman, welke zelfs Engeland's weermacht aan eigen belang opoffert. De kroning, die na veel verwarring den waren vorst ten deel valt, is kennelijk ge ïnspireerd door een plechtige gebeurtenis, welke voor kort in Engeland plaats had. Niets is gespaard om die in alle luister en alle nauwkeurigheid na te bootsen. Zeer treft ook de heerlijke zang, die wijding geeft aan het geheel. De tweelingen, Billy en Bobby Mauch, treffen niet alleen docr hun gelijkenis, doch ook door hun ongekunsteld spel en aardig stemgeluid. Clauwe Raunis, in de rol van den listigen hoveling, is als altijd sterk van uitbeelding. Dat op het einde der kroningsplechtigheid die onbewogen Engelsche gezichten op humoristische wijze plaats maken voor een menschelijken, gul len lach danken wij vermoedelijk aan de lichte Amerikaansche irenie der regie, die zich zoo uitstekend van haar taak kweet. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand December was de Openbare Leeszaal 25 dagen geopend zij werd be zocht door 1112 personen 85 vrouwen en 1027 mannen een gemiddeld bezoek per dag dus van 44 personen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1639 lezers 2040 banden uitgeleend 1375 ro mans, 67 buitenlandsche romans, 208 kin derboeken en 390 populair wetenschappe lijke werken en tijdschriften, 31 nieuwe leden traden toe hiervan le zen 7 personen gratis. Nieuwe aanwinsten romans: Feuchtwanger Valsche Nero. De Man Marie. Galsworthy Te huur. Latzko Man aan de oever. populair wetenschap- pel ij ke werken: Cats Uit alle de wereken. Dobben Wat vliegt daar? Harmsen Hoe maak ik zelf een electri sche gramofoon? Johnson Koning der wildernis. Linde Maria Stuart. Parlement en Kiezer. 1937/'38. Salomonson Aan Nieuw Nederland. SchoeversStenografie voor schoolge bruik. VondelGysbreght van Aemstel (Espe ranto). Idem Lyriek. Wezen, Het geestelijk, der vrijmetselarij. „Luxor"-Theater. Het voor-programma vangt aan met Pa- ramountnieuws van over de grenzen, waar van wij vermelden de oorlogsellende te Shangai, en bevat voorts een mooie, gees tige, gekleurde teekenfilm van Leon Schle- singer en eenige flitsen uit de op komst zijnde rolprent „The music goes 'rond". Verder draait De vechtersbaas een cow-boy-film volgens het bekende re cept opgenomen in een schitterende natuur en handelende over veedieven, ongure ty pen en onschuldige slachtoffers, achtervol gingen, gevechten en een misverstand. Na tuurlijk ontbreekt ook niet de traditioneele held, in dit geval Tom Tyler, evenmin als het meisje, waarmede hij tot slot een ge lukkige toekomst tegemoet gaat. Als hoofdfilm loopt In veilige haven een gegevenvrij bewerkt naar het tooneel- stuk „Eight bells" van Percy G. Mandley, dat zich afspeelt aan boord van een vracht schip dat volgens contract een spoedreis moet maken van Amerika naar Shangai. De directeur van de stoomvaartmaatschap pij draagt het commando op aan zijn toe- komstigen schoonzoon Roy Dale (John Buckler), die wat zeemanschap betreft verre de mindere is van den eersten offi cier Steve Andrews (Ralph Bellamy). De gevolgen blijven niet uithet schip ge raakt in een storm en slaat lek, de mar conist verongelukt en de bemanning gaat aan het muiten. Tot overmaat van ramp worden twee verstekelingen ontdektde verloofde van den kapitein, het verwende nest Marge Walker (Ann Sothern) en haar tante Susan (Catharine Doucet) met wie de opvarenden heel wat te stellen hebben. Dale geeft het commando over aan An drews, die den critiekën toestand van schip en bemanning weet te bezweren en vanzelf den stoomer cp tijd in de veilige haven van Shangai (o, bittere ironie I) brengt. Het behoeft wel geen betoog, dat Marge haar verloving met Roy verbreekt en met' den moedigen Steve in het huwelijksbootje stapt, overtuigd als zij m a n hij ook daar op een knappe stuurman zal wezen. Roy William Neill regisseerde deze Columbia- rolprent, welke, zoowel door spel als in houd, de aandacht gestaag gespannen houdt. Handelsregister Kamer van Koophandel voor Zeeuvvsch-Vlaanderen (Terneuzen). Nieuwe inschr ij vingen: J. P. van Driel, Axel, schoenhandelJac. van Driessche, Hontenisse, metselaar en aannemerFirma Lij baart, Sluiskil, graan handel A. M. Plasschaert, Overslag, handel in kruidenierswaren enz. H. C. L. Vercau- teren, Sas van Gent, boek- en kunsthandel. Wijzigingen.: J. P. Bosman, Sas van GentGebr. P. en Jac. van Driessche, Hontenisse Fa. Cor nells van Kampen, AxelJ. C. Karjser, Zaamslag E. C. Oggel en Zoon, AxelFa. Plasschaert, Overslag. MIDDELBURG Ernstige aanrijding op den Nieuwen Vlissingschen weg. Wederom bracht het gerucht over een ernstig auto-ongeluk ons gisteravond naar den Nieuwen Vlissingschen weg, tusschen Abeele en de Ijsbaan. En al waren de fei ten niet zoo ernstig als de eerste berichten deden vreezen, toch bleek een zeer ernstig ongeluk te hebben plaats gehad. De heer ir. C; de Wilde alhier was met de boot van 5 uur van Breskens overgesto ken en zette zijn tocht met zijn auto voort naar huis. Op bovengenoemden plaats heeft hij door regen, valsch licht van de tram en van de andere zijde van den weg, niet be merkt, dat aan de rechterzijde een hand kar voor hem reed. Deze werd bestuurd door G. Mondeel, wonende Seisstraat 7 al hier, die voor de Coöperatie „de Broeder band" steenkolen had bezorgd eh nu naar de stad terug op weg was. De heer De Wilde voelde een schok en hoorde een slag en toen had de aanrijding reeds plaats ge had, met het droeve gevolg,' dat Mondeel beide beenen gebroken had en nog andere verwondingen had opgeloopen. Hij is per ziekenauto naar het gasthuis te Middel burg overgebracht, nadat op de plaats van het ongeluk drie doktoren hem eerste hulp hadden verleend. De auto was aan de voorzijde beschadigd, doch bleek te kun nen rijden, de handkar was ook gehavend. De politie van 't Zand en een rijksveld wachter van de verkeerspolitie stelden een onderzoek naar de schuldvraag in. De remmen- en lichtdagen. Van Maandag tot en met Zaterdag van de volgende week organiseert de Vereeni- ging voor Veilig Verkeer voor Middelburg en omgeving remmen- en lichtdagen. De Middelburgsche politie zal gesteund door rijksveldwacht en Kon. Marechaussée op -'erschillende, natuurlijk geheime, pun ten in d gemeente controle houden op rij wielen en motorrijtuigen. Bij rijwielen zal in het bijzonder op het punt verlichting (achterlicht met rijks- keur) en bij motorrijtuigen in het bijzon der op een goede verlichting van letter en nummer, welke nog dikwijls zeer te wen- schen overlaat, worden gelet. Zooals wij -'an de Vereeniging voor Vei lig Verkeer gewoon zijn, - 1 cok deze actie een „waarschuwend" karakter dragen en zullen eventueele overtreders, indien him overtreding althans niet getuigt van ver regaande onverschilligheid, in de gelegen heid worden gesteld hun fouten te herstel len en de verbeteringen des Woensdags of Zaterdags daaraan volgende tusschen 7 en 8 uur des avonds aan het politiebureau in de Lange Giststraat ter tweede keuring kunnen toonen. By niet-herstellen en niet-toonen aan het politiebureau van afgekeurde rijwielen of motorrijtuigen heeft de politie toch recht procesverbaal op te maken. Deze laatste opmerking zal voor hen, die het soepel op treden der politiemannen op prijs stellen, echter wel overbodig zijn. Bridgen en whisten ten bate der T.B.C. bestrijding. Gisteravond werd in het Schuttershof te Middelburg Bridge- en Whistwedstrijden gehouden ten bate van de T.b.c.-bestry- ding. De heer L. Onderdijk, voorzitter der ver eeniging tot bestrijding der t.b.c. sprak een welkomstwoord en wees er op hoe de ver eeniging haar kas, o.a. door het missen van subsidie moeilijk op peil kan houden en hoe dankbaar daarom het bestuur is, dat de dames van de Emmabloemcolleete nu reeds een paar jaar verschillende middelen ver zinnen om geld bijeen te brengen. Verleden jaar brachten kunstavond, bridge-wedstrijd en verloting een 500 in kas en thans is deze avond weer georganiseerd. Spreker bracht dank aan allen, die aan de voorbe reiding medewerkten en aan de winkeliers en particulieren, die prijzen beschikbaar stelden. Speciaal bracht spr. hulde aan den organisator, den heer J. A. Tavenier en dit onder applaus der aanwezigen. Het was half negen toen het spelen be gon en het was ruim één uur, toen de prij zen konden worden uitgereikt. RITTHEM Jaarvergadering A.-R. Kiesvereeniging. De anti-rev. Kiesvereeniging hield gister avond haar jaarvergadering. De secretaris en de penningmeester brachten hun jaar verslag uit. De heer F. de Groot werd als bestuurslid herkozen. Een reeds bestaande vacature werd aangevuld door de verkie zing van den heer W. Wouterse. De voor zitter lichtte de conclusies toe van het ordeningsrapport voor het bedrijfsleven. KOUDEKERKE Collecte blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de bekende inrichting, PI. Middsnlaan 64 te Amsterdam. De vereeni ging streeft er naar de blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maat schappelijk leven te kunnen handhaven, op dat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zul le'i gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een beschei den loon uitbetaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen. De vereeniging beschikt tevens over een inter naat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van de bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De vereeniging hoopt, dat de inwoners van Koudekerke met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer dagen wordt de collecte gehouden. ARNEMUIDEN Pas op met kleeren drogen. Dat kleeren drogen bij een kachel niet altijd zonder gevaar is, is Vrijdagmiddag weer eens gebleken. In een huiskamer te Arnemuiden waar bij de kachel kleeren te drogen hingen, vielen deze] waardoor ze in brand geraakten. Gelukkig werd 't brandje vlug ontdekt en met de hulp van een buur vrouw kon de vrouw des huizes het vuur blusschen, zoodat erger voorkomen werd. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Op den Nieuwen Vlissingschen weg heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. (Provincienieuws) Ijsgang bemoeilijkt de scheepvaart op Het IJselmeer. (Scheepvaart). Dr. Friedrich Adler tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. (Rechtszaken) Vandaag is te Eindhoven een nieuwe sfcerrewaehfc geopend. (Binnenland) Er hebben weder verschillende ernstige verkeersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws) Het Zeppelin-verkeer op Zuid-Amerika wordt in den a.s. zomer hervat. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Nieuwe "ideale pijnverdrijvers Hartvormige ouweltjes gevuld met verschillende beproefde geneesmid delen welke elkander wederkeerig in hun werking ondersteunen, zoodat de pijn met vereende krachten ver dreven wordt. Wonder goed en snel helpen ze bij: Hoofdpijn, Kiespij, Zenuwpijnen, Spit, Spierpijn. Rheumalische pijnen, Migraine. Periodieke pijnen, Moe heid, Kou en Griep. „Mijnhardtjes" nemen gemakkelijk in en stimuleeren tevens bloedsom loop en stofwisseling, zonder scha delijke nevenwerking, zoodat U zich na verdreven pijnen weer frisch en opgewekt gevoelt. Zoo zien ze er uit. Let hierop! BRESKENS Loop der bevolking. Gevestigd: J. Ie Mat van Terneu zen naar Scheldekade 27; M. J. C. de Seijn van Vlissingen naar 'Zeestraat 1J. C. Weijkman van Leiden naar Dorpsstraat 31; F. M. de Koster van Groede naar a/b „Ma ria" P. D. Kole van Yerseke naar De Hul- ludwarsstraat 15; P. K. Ritico van Schoon- dijke naar W 115 J. H. Verdouw van Den Haag naar W 110 M. H. Tazelaar van Haute-Croix (B.) naar Spuiplein 11 A. C. van Melle van Freiburg (D.) naar Dorps straat 82. Vertrokken: J. G. Ramaker en gezin van Groote Kade 10 naar Rotterdam; P. C. van den Berg en gezin van Boulevard 104 naar Breda E. M. Vermeulen van Pa- pendrecht 3 naar Vlissingen C. M. Hoog stad van Scheldestraat 13 naar Laren (N. H.) J. S. van Kampen van Dorpsstraat 89 naar Terneuzen W. A. Rompelman en ge zin van Achterweg 11 naar Groede J. J. Quaars van W 116 naar Oost burgI. P. Koens van W 92 naar RetranchementP. van Reeven van Spuiplein 35 naar Groede; J. P. Drost van Dorpsstraat 35 naar Groe de; A. M. Bartelson van Dorpsstraat 23 naar IJzendijke. (B.C.). SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Gevestigd: J. J. Nortier van OostburgC. J. de Reu van IJzendijke J. A. Swart en echtgenoote van Nieuwe- schans; G. Engelkens van Nieuweschans M. J. S. Leenhouts van Berkenwoude J. P. van Bortel van AxelC. L. de Poorter van Groede E. de Nood van Waterland kerkje M. Dey van AardenburgJ. J. Hubregtse van IJzendijkeJ. C. de Reu van IJzendijke. Vertrokken: L. van Bellegem naar Sluis L. de Wever naar Oostburg M. M. de Wever naar HoofdplaatJ. M. Vermeu len naar IJzendijke; J. Blaakman naar Aardenburg P. K. Ritico naar Breskens W. Kanse naar Amsterdam.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1