1000 500 300 150 100 25 Internationale bende effecten- vervalschers ontmaskerd VRIJDAG feestviering EERSTE BLAD No. 5 76e Jaargang UitgaveFirma F. VAK BE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening E6287 7 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GRAND HOTEL BRITANNIA ttnM ^cn 1938; VUSSINGSCHE COURANT ABONNEME.* 1 SPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent lü mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling Lie abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" NEDERLANDSCHE CENTRALE INZAKE FALSIFICA TIES BE WERKSTELL1G T VELE ARRESTATIES IN ITALIË Samenwerking tusschen de Nederland sche en de Italiaansche politie heeft tenge volge gehad, dat vijf en twintig leden van een bende vervalschers te Genua en Flo rence zijn gearresteerd en thans veilig achter slot en grendel zijn geborgen. Zij hielden zich bezig met het verval- schen en uitgeven van dividendbewijzen der N.V. Philips te Eindhoven, van de Suez Kanaalmaatschappij en van dollarbil jetten. Een gevaarlijke en wijdvertakte bende, die in een groot deel van Europa opereerde, is hierdoor onschadelijk ge maakt de inspecteur van de Nederland- sche centrale inzake falsificaten, de heer J W. Kallenborn, de inspecteur van poli tie W. Dijs, de Nederlandsche vice-consul t*) Genua hebben uitstekend werk verricht. De Nederlandsche politie en meer in het bijzonder de centrale inzake falsificaten had in deze grootscheepsche vervalschingszaak uiteraard de meeste belangstelling voor de valsche dividendbewijzen der N.V. Philips. Ontdekking valsche dividend- bewijzen. Ten kantore van Philips constateerde de betrokken af deeling op 7 Januari 1936, dus precies twee jaar geleden, dat 123 valsche dividendbewijzen waren aangeboden bij Amsterdamsche banken en uitbetaald. De namaak was zeer nauwkeurig en door het personeel van de banken dan ook niet als zoodanig gesignaleerd. Behalve de Eindho- vensche politie 'waarschuwde Philips on middellijk de centrale te Amsterdam.' De dividendbewijzen waren te Amsterdam van hand tot hand gegaan, dochtenslotte kon worden vastgesteld, dat ze afkomstig wa ren uit Brussel. Diz-ect toog inspecteur Kallenborn in ge zelschap van inspecteur Dijs uit Eindhoven naar de Belgische hoofdstad. Het onderzoek was niet gemakkelijk. Per auto werd Brus sel doorkruist, omdat ook daar de dividend bewijzen van hand tot hand waren gegaan. Een Turksche wisselagent verklaarde ten slotte, dat hij het partijtje had gekocht van een zekeren Pierre Roussel, die als adres een plaatsje in Frankrijk had opge geven. Het toeval wilde, dat de Turk kort na de transactie tot de ontdekking was ge komen, dat hg 6000 B. fr. te veel had be taald aan Roussel. Hij schreef er over naar Frankrijk, dochde brief kwam als on bestelbaar terug.' Dat was zeer verdacht. Met behulp van de Fransche en Belgische justitie kwamen de Nederlandsche inspec teurs te weten, dat Pierre Roussel een „nom de guerre" was voor Louis Arsac, een bekenden vervalscher. Zijn portret werd door den Turk. die geheel te goeder trouw was. pertinent herkend. Daar het hier een transactie in België afgesloten betrof, vroegen de Belgische autoriteiten aan de Fransche justitie 's mans uitlevering. De Nederlandsche centrale deed eveneens alle moeite om hem op te sporen, daar België hem niet aan Nederland zou kunnen uitle veren, daar volgens de Belgische wet pas uitgeleverd wordt, wanneer de toegebrach te schade boven een bepaald bedrag ligt. Arsac die misschien wel anders heet is niet gevonden Het onderzoek liep op den onvindbaren Arsac dood. Alles bleef rustig, er werden geen valsche dividendbewijzen meer aan geboden. Scotland Yard komt er aan te pas. Tot 30 Juli 1937. Toen ontdekte men op het kantoor van Philips opnieuw twintig valsche dividendbewijzen 8.25). Al direct bleek, dat ze uit dezelfde bron af komstig waren als de valsche exemplaren van Januari. Thans liep het spoor via Am sterdam naar Londen. De heer Kallenborn stelde zich in verbinding met Scotland Yard met het verzoek een onderzoek in Engeland in te stellen. Het antwoord van de Yard was verrassend. De valsche divi dendbewijzen waren afgezonden door een groote Engelsche bank enwederom was daar een partij van niet minder dan 1300 stuks aangekomen die echter de bank was gewaarschuwd geblokkeerd werden en veilig in de safe werden geslo ten. Deze partij was afkomstig uit Genua en ter verzilvering aangeboden door een Engelschen scheepsmakelaar, die echter te Genua woont en die reeds jaren lang cliënt van de bank is. De man hoorde in Londen, waar hij voor zaken vertoefde, dat de door hem aangeboden Philips' dividendbewijzen valsch waren. Daar h\j ook voor zaken in Nederland moest zijn, verscheen hij op zekeren dag op de centrale inzake falsificatie, waar hij tegenover inspecteur Kallenborn verklaar de, dat hij de stukken te Genua had ge kocht. Een zijner kennissen, een handschoe nenhandelaar, had hem in contact gebracht met een van diens collega's. Zijn vriend had hem gevraagd, of hij belangstelling had voor een partij Philips' dividend bewijzen. „Als scheepsmakelaar", aldus deze persoon „had ik er niet veel lust in, maar ten slotte ging ik op de gunstige voorstellen in". „Voorzichtigheidshalve kocht ik er 20, ik stuurde ze naar mijn bank te Londen, waar ze verzilverd werden. Nadat ik de heele partij reeds van het tweetal had ge kócht voor 34.000 lire, kreeg ik van mijn bank het ontstellende bericht, dat ze valsch waren". In plaats, van een zoet winstje van 10.000 lire was de scheepsmakelaar 34.000 lire kwijt De man zat in een moeilijk parket, liy kon lastig naar de Italiaansche politie gaan, omdat hij zich bij den uitvoer der di videndbewijzen had schuldig gemaakt aan overtreding van de deviezenbepalingen. De heer Kallenbornzag deze moeilijk heden zeer goed in, zoodat hij besloot de stukken waarbij de verklaringen van den scheepsmakelaar, te zenden aan het consu laat- te Genua, waar de vice-consul, de heer Droogendijk de zaak ter hand nam. De inspecteur had den Italiaan den raad gege ven zich op het Nederlandsche consulaat aan te melden, om daar nadere maatrege len te bespreken. Hij verscheen echter niet. Na overleg gepleegd te hebben met den chef van de centrale, den heer K. H. Broek- hoff werd den vice-consul verzocht de zaak aan de politie te Genua voor te leggen. De beide handschoenenhandelaren, die den scheepsmakelaar de falsificaten hadden aangesmeerd, werden door de Italiaansche politie gearresteerd. Zij bleken de stukken van iemand anders te hebben gekocht en wel van een man, die allerminst gunstig bekend stond. Deze een koopman werd ingerekend, de beide handschoenen handelaren werden echter in vrijheid ge steld. De gearresteerde koopman kwam -met een fantastisch verhaal, hij zou de heele partij Philips' dividend bewijzen hebben ge kocht van een scheepsofficier, die ze uit Egypte had meegebracht, waar ze aan een boedel zouden zijp onttrokken. Het schip echter had Genua nooit aangedaan en een zeeman van den naam door den koopman opgegeven, bestond niet. Wederom liep echter het spoor dood, de koopman zweeg hardnekkig en bovendien hadden enkele couranten te Genua ontijdig een kort be richt van zijn arrestatie gebracht, waar door het onderzoek werd bemoeilijkt. Het derde alarm. Weer gingen er enkele maanden voorbij, zonder dat er iets bijzonders in deze zaak gebeurde, doch plotseling, op 19 October 1937, dook weer ééri valsch Philips' divi dendbewijs op, dat afkomstig bleek uit Pa rijs. Van meer belang was korten tijd later het ontvangen van 150 stuks nagemaakte exemplaren uit Ziirich, waarvan de valsch- heid op 1 November werd geconstateerd. Via een Amsterdamsche bank waren zij door een groote bank te Zürich afgezon den. Weer voerde het spoor naar Genua, blijk baar het centrum van distributie. Op 19 October had zich aan de bank te Zürich een Genuees vervoegd, die de valsche stuk ken verzilverde. Onmiddellijk na de ontdek king heeft hij de bank schadeloos gesteld. „Ik wist van niets", verklaarde de man, „ik heb ze van Granati uit Florence ont vangen, Granati spreekt geen Duitsch en hij vroeg mij ze te verzilveren tegen een be paalde provisie. Nederlandsche politie naar Italië. Op dat oogenblik oordeelde commissaris K. H. Broekhoff, na overleg met de directie van de Philips fabrieken het noodig inspec teur Kallenborn en inspecteur Dijs naar Italië te sturen om een onderzoek ter plaat se in te stellen. Granati een zeer belang rijke figuur m de bende was intusschen reeds op zijn hoede, hij wist dat de valsch- heid ontdekt was, omdat de Genuees bij hem was geweest. Deze had hem een scène gemaakt en het geld, waarmede hij de hank schadeloos had gesteld, vorderde hij terug. Bovendien wilde hij weten, van wien Granati de stukken had. Hij vertelde den Genuees tenslotte dat hij ze "van een zekeren Canepa had ontvangen. Het bleek voor de beide Nederlandsche inspecteurs, die opnieuw- veel medewerking ondervonden van de zijde van den heer Droogendijk, niet gemakkelijk om Canepa op te sporen, te meer daar het een zeer veel voorkomende naam is in Genua. De Italiaansche politie werkte uitstekend .mede en stelde den chef der centrale recherche ter beschikking. Men besloot eerst naar Florence te gaan om daar Granati in te rekenen. Het gezel schap toog den volgenden dag naar het hoofdbureau aldaar om uit te zoeken, waar Granati huisde. Inspecteur Kallenborn had het hier niet gemakkelijk, pas na een uitvoerig onder zoek en het signalement, dat door den Genuees aan de Hollanders was verstrekt, ontdekte men dat hij Via Garibaldi 12 woonde onder den naam Palandri. Hij bleek een oude bekende te zijn, tegen wien vele klachten wegens flesschentrek- kerij en oplichting waren ingekomen. De Italiaansche politieman, die ter be schikking was gesteld, bleek een schrander speurder te zijri. Men had deze zaak ge combineerd met die van de valsche dollar biljetten, en besloot in verband hiermede den Florëntijnschen lithograaf Caciotti te arresteeren. Voor de valsche Suezkanaal- dividend bewijzen waren intusschen reeds arrestaties verricht te Parijs,. Nice en Tu rijn. In den vroegen ochtend arresteerden de inspecteurs Kallenborn en Dijs, bijgestaan door den Genueescben waarnemenden po litiecommissaris, den gezocV-1 Aanvanke lijk ontkende Granati, doch na een scherp verhoor legde hij een bekentenis af. Ook Caciotti was ingerekend en naar het hoofd bureau overgebracht. Het tweetal werd naar Genua getrans porteerd, waar Caciotti het een en ander over Canepa vertelde. Vast kwam toen te staan, dat deze Ca nepa de valsche dividend bewijzen had ge leverd en bovendien valsche dollarbiljetten had uitgegeven. Hij werd door de Italiaan sche politie nauwkeurig geschaduwd. Be halve C. werd het eene lid van de bende na het andere gearresteerd. Tenslotte zaten te Genua 22 personen in arrest in verband met de Philipszaak en de valsche dollars, zeven van hen zijn weer op vrije voeten ge steld. Vermoedelijk bevindt zich de werk plaats waar de valsche dollarbiljetten wor den gemaakt, in Amerika, het is niet on mogelijk, dat daar ook de valsche dividend bewijzen worden gemaakt. Zoowel in Euro pa als in Amerika wordt het onderzoek naar deze vervalschersbende voortgezet. Het is echter wel zeker dat het meerendeel der leden veilig is opgeborgen in de Itali aansche gevangenissen. Op den dag der blijde gebeurtenis in de versierde zalen (groote zaal, restaurant en bar). Aanvang 20 uur. Plaatsbespreking dringend ge- wenscht. Telefoon 80 en 194. Toegang tot Bar en Restaurant uitsluitend in Avondtoilet. STADSNIEUWS HOE VLISSINGEN DE BLIJDE GEBEURTENIS ZAL VIEREN. Het programma thans definitief vastgesteld. Wij hebben indertijd gepubliceerd op welke wijze men zich voorstelde hier ter stede feest te vieren, wanneer de blijde ge beurtenis in het Koninklijk Huis een feit zal zijn geworden. Het programma heeft sindsdien enkele wijzigingen ondergaan, mede in verband met het feit dat de dag volgend op dien van de geboorte (Maandag .zoo de geboorte op Zaterdag mocht plaats vinden) eerst n a den middag ais Nationalen feestdag wordt gevierd. De scholen die den geheelen dag gesloten zijn maken hierop alleen een uitzondering. Voorts wordt op den ochtend van den nationalen feestdag ook bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" arbeid verricht. Om dus zooveel mogelijk stadge- nooten in de vreugde te betrekken, zijn in het programma voor den nationalen feest dag enkele wijzigingen aangebracht. Ten gerieve onzer lezers laten wij hier onder thans het programma volgen voor zoover men ons hiervan in kennis heeft ge steld. Op den dag der geboorte worden direct na het bekend worden van dit heuglijke feit, alle klokken geluid. Den ingezetenen wordt verzocht dan de Alaggen uit te steken. Wanneer een en an der vóór 4 uur geschiedt, krijgen alle scho len vrijaf. Om half acht 's avonds treden de buurt verenigingen met de muziekcorpsen „St. Caecilia" en „Ons Genoegen" aan in de Emmastraat. Om kwart voor acht vertrekt de stoet van de Zeilmarkt langs een nog te publiceeren route naar den Singel waar aan het begin van het Koopmansvoetpad om kwart over acht de burgemeester onzer gemeente het groote vreugdevuur zal ont steken- Op den nationalen feestdag zal des middags van 121 uur het carillon van den St. Jacobs- toren worden bespeeld. Om kwart,voor twee treden de school kinderen aan in de Emmastraat om langs een nog te publiceeren route naar het Bellamypark te gaan, waar om Twee uur een kinderzanguitvoering zal plaats vinden. Om drie uur stellen de vereenigingen met vaandels, vlaggen en banieren op in d.i Emmastraatde route waarlangs men voor het défilé voor de autoriteiten naar het stadhuis en vandaar verder zal trekken, wcrdt eveneens nog gepubliceerd. Om kwart over drie - wordt afgemar cheerd. Om ongeveer vier uur wordt op het Bet- je Wolffplein de door den Bond van Buurt verenigingen georganiseerde centrale feestverlichting ontstoken, 's Avonds om Half acht worden verschillende kerkdien sten gehouden. (Het uur voor den dienst in de R.K. kerk staat op het oogenblik dat wij dit schrijven nog niet vast). Om negen uur vertrekken de kinderen van de leden der buurtverenigingen van de achterplaats Bouwen Ewoutstraat om met lampions enz. naar het de Ruyterplein te 'trekken, waar zij een veilig plaatsje krijgen, aangezien om kwart voor 10 bij het z.g. roeiers- hoofd een vuurwerk zal worden afgestoken. Ook de Marine zal zooals wg reeds hebben medegedeeld op den avond van den nationalen feestdag op het Westelijk havenhoofd een bescheiden vuurwerk af steken, bestaande uit Bengaalsch vuur en een aantal vuurpijlen. Voorts tracht men in Marinekringen een der vaartuigen geïllumineerd in de stad ligplaats te geven. Zoodra de buurtverenigingen geant woord hebben op hetgeen wij den besturen gisteren in or ze courant vroegen, hopen w\j ook te berichten welke feestelijkheden, versieringen, enz. de afzonderlijke buurt verenigingen zelfstandig organiseeren. Dit blijkt in verschillende buurten zeker de moeite waard te zijn. DE UITBREIDING VAN DE „ZEELAND"-VLOOT. Wij hebben reeds herhaaldelijk uitvoerige artikelen gewijd aan de nieuwe schepen van de St. Mij. „Zeeland". Onze lezers zullen in hetgeen hier volgt dus niet veel nieuws vinden. Niettemin leek het ons aardig eens over te nemen wat „Reizen en Trekken", het orgaan der Ned. Reis vereniging over dit onderwerp in het zoo juist verschenen nummer schrijft Vlissingen kwart voor negen 's mor gens midwintergrauw en grijs is de lrriit er jaagt een sneeuwstorm over de leege perrons van het station De locomotief van een locaaltreintje voor Roosendaal staat puffend naar adem te hijgen, een paar „drie-assers" hangen er droomerig achter en wachten op hun luttel aantal passagiers. Wat een gelukkige stad, Vlissingen. Hier kunnen de menschen nog tien minuten voor het vertrek van hun trein aanwezig zijn in- plaats van de fractie van een kwart minuut. Toch heerscht er niet altijd een vredige rust op het station Vlissingen. Dagelijks passeeren hier honderden reizigers, gaande nadr of komende van Harwich met de com fortabele booten van de Maatschappij „Zee land". Dagelijks, weer of geen weer, maken ze den overtocht. Mist, regen, sneeuw nx:h storm, kan hen deeren en de passagiers, beschut achter het glasdichte promenadedek, liggen in dek- stoelen en vertrouwen op kapitein en schip. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het programma der blijde gebeurtenis- viering te Vlissingen is thans defini tief vastgesteld. (Stadsnieuws.)' Groote internationale bende effeeten- vervalschers ontmaskerd. (Pag. 1, eerste blad,); In Drente is een auto te water gere den 2 personen om het leven geko men. (Gemengd nieuws.), Er wordt een vliegtuig van de Ame- rikaansche marine vermist met 7 man aan boord. (Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De schepen van de Maatschappij „Zee land zijn voor velen onzer leden geen on bekenden. Niet alleen, dat jaarlijks tallooze alleen-reizenden hun route naar Engeland via Vlissingen kiezen, doch ook gaan er ieder seizoen verscheidene groepen naar Engeland met deze Ign. Bovendien heeft onze vereeniging reeds een vijftal malen één der booten gecharterd voor kortere of langere zee-reizen. Het was dan ook daar om, dat wij een bezoek aan het hoofdkan toor van de Maatschappij „Zeeland" zijn gaan brengen, teneinde bij de-mannen-die- het-weten-kirnnen enkele bijzonderheden over de toekomstige nieuwe aanwinsten van do vloot op te teekenen. Wij werden er ontvangen door de heeren Kuyk en Rav-elli, resp. inspecteur van den nautischen dienst en chef van de passage- aideeling. „Wat zijn zoo al de oorzaken geweest, die U er toe hebben doen besluiten deze beide nieuwe booten te bestellen was onze eerste vraag. „Dat wij nieuwe booten gaan bouwen, ligt met zoo zeer daaraan, dat de oude „op" zijn, aan wel in het feit, dat de omstandig heden waaronder zich het passagiersver voer ontwikkelt zoo geheel en al in de laat ste jaren zijn gewijzigd. Wat zeewaardig heid en capaciteit betreft behoeven de „Prinses Juliana", de „Mecklenburg" en de „Oranje Nassau" nog voor geen modern schip onder te doen, maar de passagiers accommodatie is langzamerhand ontoerei kend geworden. Bedenkt U wel, dat wij onze booten destijds als nachtbooten hebben laten bouwen, zoodat er practisch niet voldaan k^n worden aan den wensch naar voldoende salonruimte. Dan komt er nog bij, dat de

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1