1000 500 300 25 EERSTE BLAD No.4 76e Jaargang 1938 DONDERDAG UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teint. 10. Postrekening 6628T 6 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen a?®®rberesesfl«ifgc!n de blijde gebeurtenis STADSNIEUWS §c!»eurlenSsscn «gaat «laag UIT DE PROVINCIE VLISSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPK1IS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. tedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1alles bij vooruitbetaling Ue abonné's in 't bezit eener Polis, zijn R A T IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" QHoe het hsuglijke feit bekend zal worden gemaakt*^ Nu ook Prins Bemhard na zijn verblijf in het Amsterdamsche Burgerziekenhuis in het paleis te Soestdijk is teruggekeerd, con centreert zich de belangstelling van ons volk meer en meer op de dingen, welke in de naaste toekomst hier zullen plaats hebben. Is de blijde gebeurtenis, welke in het Prinselijk gezin te wachten staat, het onder werp van den dag voor het geheele land, hoeveel temeer is zij dit in Baam en Soest dijk, waar men nog meer intens meeleeft met de dagelijksche voorvallen in het een voudige witte paleis, dat halvemaanvormig zich tusschen de bosschen uitstrekt en van waaruit straks naar een ieder hoopt de heugelijke tijding van de geboorte van een Prins of een Prinses aan. de wereld bekend zal worden gemaakt. En hier komen wij op het onderwerp, waarover wij thans iets willen mededeeleh, omdat het natuurlijk een ieder zal interes- seeren te vernemen, hoe het bericht be kend zal worden gemaakt en wat er alzoo aan de organisatie van die bekendmaking verbonden is. De kwestie van de bekendmaking van dergelijke belangrijke berichten is dikwijls niet eenvoudig te regelen. Althans niet een voudig naar aller genoegen te regelen I Toen Prinses Juliana geboren werd. Toen Prinses Juliana in 1909 werd gebo ren, waren er nogal wat moeilijkheden. De buitenlandsche en ook de Nederlandsche persvertegenwoordigers waren ernstig on tevreden over de medewerking, welke zij van de autoriteiten ondervonden en meen den, dat de regeling ten aanzien van de be richtgeving veel te wenschen overliet. Het kwam zelfs tot een officieele klacht bij den Minister van Buitenlandsche Zaken. Dat was jhr. mr. ir. de Marees van Swinderen, die de kwestie o.a. met den particulieren secretaris van H. M. de Koningin, baron van Geen (destijds nog jhr. van Geen) be sprak. Het gevolg van deze bespreking was, dat de heer van Geen aanbood een beperkt aan tal journalisten in zijn werkkamer ten paleize Noordeinde toe te laten. Elf ver tegenwoordigers van de pers viel dit voor recht te beurt. Het waren 6 buitenlandsche correspondenten en 5 Nederlandsche jour nalisten. Twee dagen hadden deze journalisten de beschikking over het werkvertrek van den heer van Geen. In den vroegen ochtend van den 30sten April kwam aan dit wachten een einde. Even na zeven uur kwam de heer van Geen zijn kamer binnen, „het gelaat moe en strak en even wachtend voor hij sprak", zooals een der aanwezige journa listen later schreef. Zeer onder den indruk deelde Hr. Ms. particuliere secretaris mede „Messieurs C'est une prmcesse". Toén was het de taak der journalisten om het nieuws te verspreiden. Een der Nederlandsche persvertegenwoordigers, de heer S. Vas Dias, directeur van het Neder- landsch Correspondentdebureau voor Dag bladen, die in het paleis heel goed bekend was, wist een vertrek waar een telefoon stond. Vandaar uit telefoneerde hij het be richt naar het correspondentiebureau, waar onmiddellijk een groot aantal dringende telegrammen naar alle bladen in het ge heele land werd .verzonden. De andere journalisten renden onmiddel lijk het paleis uit om het bei'icht zelf naar hun redacties te brengen of telefonisch naar het buitenland door te geven. Bulletins waren in een ommezien gedrukt en verspreid. Deze bevatten slechts de nededeeling een prinses is geboren. Tegen acht uur was het bericht in Den Haag algemeen bekend en korten tijd later oo.t in de andere steden en plaatsen in ons land Hoe zal het dit jaar gaan Andere verhoudingen zijn ontstaan en de techniek staat met haar modernste hulp middelen ter beschikking om het blijde nieuws vrijwel gelijktijdig in de groote ste den en in de kleine plattelandsgemeenten, in binnenland zoowel als in het buitenland als in onze overzeesche gebiedsdeelen be kend te maken. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau he:ft voor deze dagen een nieuw bijkantoor ingericht, dat tevens het hoofdkwartier der berichtgeving over de blijde gebeurtenis zal zijn en dat gevestigd is in het badhotel te Baam. Dit hotel is reeds jaren her zeer nauw verbonden geweest met het paleis Soestdijk en deszelfs bewoners. Steeds weer namen hofdignitarissen en autoriteiten die hun bezigheden voor korterén of langeren tijd in het paleis moesten verrichten, hun intrek in hst Badhotel. Altijd was er in het hotel wel iets aan de hand, dat met hst paleis te maken had en over en weer was er geregeld contact Hier is nu het centrale punt gevestigd, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezonden Behalve het A.N.P. hebben tal van anders persvertegenwoordigers hun intrek in het badhotel genomen. Niet minder dan 14 telefoonlijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op het badhotel. Voorts zijn in hotel Trier, het bekende hotel aan den straatweg recht tegenover het paleis, de correspondenten van buiten landsche bladen ondergebracht. Hier zijn speciale voorzieningen getroffen om de telegrammen zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te kunnen weg werken. Een directe telefoonlijn zonder tus- schenkomst van centrales, telefonisten of schakelborden waarborgt de onmiddel lijke verbinding en het blijvend contact tus schen het paleis en de werkkamer van het A.N.P. in het Badhotel. In het vertrek zal langs deze directe lijn het bericht het eerst worden ontvangen. Maar dan komt het vraagstuk van de distributie In de hotelkamer, hoofdkwartier, van het A.N.P., staat een telex-toestel, dat rast een speciale lijn is verbonden met het Amster damsche kantoor van het A.N.P.. Onmiddel lijk na ontvangst van het bericht uit het paleis wordt het naar Amsterdam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook twee ont vangstmachines aangesloten, welke in de vertrekken voor de Nederlandsche pers en twee, welke in hotel Trier zijn opgesteld (twee, en niet één, voor de zekerheid). Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontvangen door het A.N.P. in Amster dam, door de Nederlandsche journalisten in Baarn (Badhotel) en door de buitenlandsche persvertegenwoordigers in hotel Trier te Soestdijk. Slechts enkele seconden later begint het groote raderwerk van de Amsterdamsche telexinstallatie te werken (slechts enkele seconden, omdat in Amsterdam per band het bericht ontvangen wordt en deze band dus onmiddellijk in den zender voor het groote telexnet van het A.N.P. kan worden gelegd) en op dat moment ontvangen circa 80 couranten in het geheele land het be richt, waarnaar aller belangstelling uitgaat. De omroepvereenigingen worden op het zelfde moment van den inhoud van het bul letin in kennis gesteld, zoodat het slechts een halve minuut kan duren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten bekend, per radio du? gelijk als via de nieuwsbladen. Er is echter nog meer. Zooals men weet zullen er saluutschoten gelost worden. Dit was ook in 1909 het geval. Toen ging het echter met het afvuren van die schoten niet zoo vlot als met de verspreiding van het bericht. Eerst om negen uur ging het eerste schot op het Haagsche Malieveld af. En de Prin ses was, blijkens de buitengewone Staats courant, welke toen in den loop van den ochtend verscheen, om 6.50 uur geboren De regeering heeft nu maatregelen ge troffen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts luttele seconaen na het bekend worden van de geboorte van een Prins of Prinses door de lucht zullen daveren. Daarom zyn in de kazernes van de ver schillende garnizoensplaatsen eveneens telex-toestellen geplaatst, welke onder voortdurende bewaking van een officier zijn gesteld, zoociat de garnizoenscomman danten gelijk tjj dig met de dagbladen en met den radio-omroep het bericht ontvangen. De commandant zal dan onmiddellijk de eerste saluutschoten doen .ossen. Neg zijn wij niet aan het einde. Niet alleen .Nederland in Europa, doch och Nederland in Azië en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. En daarom is ook op het departement van koloniën een telex-ontvangstmachine ge plaatst. Gelyktijdig met de Indische pers zal dus ook de Indische regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste wor den ingelicht. Duurde het in 1909 nog een uur eer het heuglijke nieuws bekend was en ruim twee uur alvorens de saluutschoten klonken, in 1938 zal het geen kwestie van een uur, zelfs niet van een half uur zijn, doch slechts van minuten, ja van seconden, welke zullen ver- loopen tusschen het moment waarop het bericht der geboorte uit het paleis naar het Badhotel wordt getelefoneerd en het oogen blik, waarop het geheele Nederlandsche volk, in huizen, in fabrieken en werkplaat sen, op kantoren, op het land of langs den weg, vernomen zal hebben, hetzij door de bulletins, hetzij door de radio en door het gebulder der kanonnen, dat de blijde ver wachting in vervulling is gegaan, dat de geboorte van een Prins of Prinses een feit is géworden. En dat alles door één enkele handbewe ging, door één vingerdruk „Een zoon geboren", „een dochter ge boren", het is in de werkkamer van het A.N.P. op de telex getikt en dan ratelen dr telexmachines in Nederland, wordt het bericht uitgesproken voor den Nederland- schen omroep, donderen de kanonnen in de garnizoensplaatsen, seint da regeeringnaar Indië, Aneta naar Indische bladen, wordt het bericht aan Reuter, Havas, D.N.B. overgebracht, terstond herhaald in de draadlooze werelduitzendingen, per morse en per Heilhet is als een symphonie van technische perfectie De lichtzuil op het Betje Wolf plein. Wij schreven dezer dagen dat de zuil op het Betje Wolf plein het wel goed zal doen, wanneer de lichten ontstoken zijn. Dit is in derdaad het geval en wij hebben dezer da gen gelegenheid gehad ons hiervan te over tuigen toen de verlichting. Dinsdagnamid dag even proéfbrandde. Het is alleen jam mer dat de zuil even uit het midden staat maar daarvoor treft den organisatoren geen verwijt, aangézien het verkeerspaaltje vrij moest blijven. Het ware echter aardi ger geweest wanneer de zuil precies in de as der straten die op het Betje Wolfplein uitmonden, had kunnen staan. Dit neemt echter niet weg dat het effect ook thans alleraardigst is. Van de foto die men in onze Tijdinghal vindt, zal men zich hier een indruk van kunnen vormen. De loop „Dwars door Vlissingen". Zooals bekend is, zal bovengenoemde door de V.S.V. „Marathon" georganiseerde populaire athletiek-gebeurtenis op 15 Ja nuari plaats vinden. Voor de eerste maal zal deze loop nationaal zijn, zoodat ook deelnemers van buiten Zeeland aan den start kunnen komen. De loop is opengesteld voor alle klassen. In de D-klasse kan iedereen deelnemen. Ook niet-K.N.A.U. leden wor den dus in de gelegenheid gesteld eens met de athletiek kennis te maken. Het parcours is eenigszins gewijzigd. De start in evenals verleden jaar bij het Con certgebouw, doch dan gaan de loopers door Emmastraat, Hendrikstraat, Verlengde Nieuwstraat, Wilhelminastraat, Zeilmarkt, Walstraat, Coosje Buskenstraat, Spui straat, Bellamypark, Nieuwendijk en ver volgens weer de Walstraat in. Men ziet de loopers dus op de Zeilmarkt driemaal pas- seeren. De junioren gaan van het Concert gebouw direct de Walstraat in en loopen het parcours slechts eenmaal. Ook bij de junioren is de inschrijving voor allen open gesteld. De start der junioren is om 3 u. 15. die der andere klassen om 3 u. 30. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, eere-voorzitter der V.S.V. „Ma rathon" zal het startschot 'ossen. Scheidsrechter is de heer W. van Dort, voorzitter van „Marathon", terwijl de wed strijdleiding in handen is van den techni- schen leider van „Marathon", den heer A. L. Kampman. DE Z.E.G.A.M. Vragen aan Gedeputeerde Staten. Ondergeteekenden, beiden lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, zouden gaarne de meening van het College van Gedepu teerde Staten vernemen over de volgende zaken, welke het belang der provincie raken 1. Hebben Gedeputeerde Staten kennis genomen van de voor de Zeeuwsche Gas maatschappij (Zegam) zoo ongunstigen uitslag van een 100-tal door deze maat schappij gevoerde processen, welke proces sen zoowel in eerste als in tweede in stantie door de Zegam zijn verloren Welke consequenties brengt deze uitspraak mede voer de Zegam? 2. Zijn Gedeputeerde Staten bereid mede te deelen welk totaal bedrag aan kosten de Zegam ingevolge deze pr:cedure za1 hebben te betalen, met inbegrip van de kosten voor borgstelling of hoe dan ook genoemd 3. Zijn Gedeputeerde Staten bereid hun invloed aan te wenden, dat de Zegam geen verdere kapitalen uitgeeft in deze zaak, wat bijv. het geval zou kunnen zijn, indien nog cassatie werd aangeteekend 4. Zijn Gedeputeerde Staten bereid te onderzoeken en mede te deelen welk be drag in totaal aan salaris, bemiddelings- kosten, adviezen, of op welke andere wijze, is betaald of nog is te betalen aan het bestuurslid den heer mr. Walter Baars te Rotterdam 5. Zijn Gedeputeerde Staten bereid een nauwkeurig onderzoek te doen instellen (eventueel door bemiddeling van de be stuursleden, welke de provincie aanwees) hoe de post van meer dan 130,000 gulden oprichtings-, verwervings- en reorganisatie kosten is ontstaan en of een der bestuurs leden hiervan persoonlijke revenuen heeft gehad 6. Is het juist dat ten laste van het eerste jaar der Zegam een bedrag van circa 3000 gulden is gebracht voor een wachtgelder der Ned. Ind. Gasmaatschap pij, welke eenige maanden te Vlissingen heeft „vertoefd"? 7. Zijn Gedeputeerde Staten niet van meening, dat het in deze maatschappij ge stoken bedrag van 200.000 gulden aan be lastinggeld, wel buitengewoon onrendabel is belegd? 8. Zijn Gedeputeerde Staten bereid te be vorderen, dat een onpartijdig accountants onderzoek wordt ingesteld betreffende a. de moreele handelwijze van het be stuur der Zegam (al of niet bevoordeeling van één of meerdere harer leden) b. de intrensieke waarde per 1 Januari 1938 van het slechts enkele jaren geleden verstrekte bedrag van 800.000 gulden c. (indien het accountantsrapport ongun stig luidt) de mogelijkheid dit bedrijf gron dig te reorganiseeren, of van de hand te doen, en na te gaan hoe kapitaalsverliezen kunnen worden beperkt? w.g. J. A. DEKKER. W. F. VAN GORSEL. De blyde gebeurtenis. Een verzoek aan de buurt verenigingen. In verband met onze verslaggeving zul len wij het zeer op priis stellen wanneer de besturen van de buurtvereenigingen on3 even schriftelijk mededeeling willen doen, op welke wijze zij de feestelijkheden ter ge legenheid van de a.s. blijde gebeurtenis den ken te vieren. Dit met het oog op het feit, dat verschillende buurtvereenigingen voor nemens zijn om naast de centrale feestvie ring ook zelfstandig versieringen aan te brengen, feestjes te organiseeren enz. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Nederlandsche Heide Maatschappij herdacht Woensdag haar 50-jarig bestaan. In het hoofdgebouw der maatschappij te Arnhem heeft mej. J. Th. Löhnis namens het personeel een bronzen beeld „De Zaai er" onthuld. In de kunstzaal Esher Surrey te Den Haag wordt Donderdag een tentoonstelling van Hongaarsche vokskunst geopend, waarop o.a. de wieg en stoel te zien zijn, die door de Hongaarsche boeren aan Prin ses Juliana zullen worden aangeboden. De wieg draagt het Hongaarsche opschrift „Aan Prinses Juliana, de groote vriendin der Hongaarsche natie". Vlissingsch scheepvaartniemvs. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Roerdomp" van Lysekil. Om te bunkeren: Zweedsch s.s. „Falken" van Raumo Engelsch s.s. „New Verdun" van Denden. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Confidenza" naar Civitavecchia; „Falken" naar Cork „New Verdun" naar Antwerpen „Dacosta" naar Antwerpen „Drente", ,.Remi" naar Londen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De voorbereidingen voor de blyde ge beurtenis. (Pag. 1, eerste blad.) Er wordt nog steeds hardnekkig om Teruel gestreden. Buitenland. Een oorlogsschip, met Kroonprins Michael van Roemenië aan boord, heeft door den storm in nood verkeerd. (Buitènland.), Te Amsterdam hebben door de glad heid verschillende ongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws.) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De kinderpostzegels. Een prachtig resultaat. Het totaal bedrag der kinderzegels en kaarten, te dezer stede door het dames comité verkocht, is 2076.74. Een verblij dend resultaat voor allen, die hiertoe me dewerkten Besmettelijke ziekten. In de week van 26 December tot en mét 1 Januari kwamen in onze provincie 7 ge vallen van roodvonk voor, n.l. 4 te Vlissin gen, waaronder 3 gevallen in één gezin, 2 te Oost- en West- Souburg en te 1 te Vrouwenpolder. Receptie van den Commissaris der Koningin na de a.s. blijde gebeurtenis. Naar wij vernemen zijn de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Uf- fordBaronesse Mulert tot de Leemcule voornemens op den eerstvolgenden dag na de a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis (indien de eerstvolgende dag een Zon dag is dan op Maandag) receptie te houden voor autoriteiten, particulieren, vereenigin- gen enz. des middags tusschen 3 en 5 uur. MIDDELBURG De eerste luiermand uitgereikt. Het comité „Oranjevreugd" te Middel burg heeft hedenmorgen de eerste luier mand voor een hedennacht geboren kind, aan de moeder uitgereikt. De oogstfilm. Uitgaande van de Z.L.M., doch met krachtige medewerking van de Vereeniging tot behoud der Zeeuwsche Kleederdrachten is gisteravond in het Schuttershof een bij eenkomst gehouden met als hoofdnummer „De Oogstfilm" van den heer D. J. van der Ven. De zaal was overvolenkele honderden moesten worden teruggezonden. Volgende week Woensdag, 12 Januari, zal een zelfde bijeenkomst plaats hebben. De algemeene voorzitter der Z.L.M., mr. P. Dieleman, sprak een welkomstwoord in het bijzonder tot den burgemeester en an dere autoriteiten. De Commissaris der Ko ningin en mevrouw Quarles van Ufford waren verhinderd. Vervolgens wekte de heer Dieleman in een gloedvolle rede den plattelanders op hun Zeeuwsche kleederdracht te behouden. Toen vervolgens het portret van de Konin gin in Friesch costuum op het doek kwam. zongen de aanwezigen, onder leiding van het Westkappelsche dameskoor, staande het Wilhelmus. Toen de Prinses in Axelsch costuum, om ringd door meisjes uit die omgeving, werd gebracht, zong het koor een couplet van het Zeeuwsen-Vlaamsche Volkslied. Op het podium gaven de zangeressen twee liederen, die zeer in den smaak vielen en evenals die na de pauze ten beste wer den gegeven weer bewezen dat de leiding van dit koor bij den heer P. de Rooy uit Vlissingen, in goede handen is. De Zeeuwsche kleederdrachten. Thans was het woord aan den heer D. J. van der Ven, den bekenden folklorist, die de vertooning van zijn filmwerk „Neer- la.ud's Volksleven in den Oogsttijd" met

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1