ER 500 300 25 PRINS BERNHARD IS HEDENMORGEN NAAR SOESTDIJK TERUGGEKEERD WOENSDAG 5 JANUARI De moord op het echtpaar Lauwereins EERSTE BLAD Dameskousen No. 3 76e Jaargang 1938: UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-BO.VIissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS T §el»eur8c«is»cn van A 59 Opruiming Dameshoeden Vilthoeden Velourhoeden Angora hoeden en Sjaals Maison BAARS-SIJBRANTS Magazijn „ZEELANDIA" Steenenbeer 1. POT zal des het .LE-. het ON- mur, lok- Sou- it 1, Erf men in :erd. Jan. en 2 u. ge- VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meet 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1—alles bij vooruitbetaling Öe abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (j R A TIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bit verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden morgen te negen uur het Burgerzieken huis te Amsterdam verlaten en is in gezelschap van dr. van Valkenburg per auto naar Soestdijk vertrokken. De Frins opgewekt in zijn eigen auto vertrokken. Het vertrek van Z.K.H. Prins Bernhard, die sinds 29 November, den dag, waarep bet ongeval op den Muiderstraatweg heeft pJaats gehad, in het Burgerziekenhuis te Amsterdam werd verpleegd, is vrijwel on opgemerkt geschied. Hoewel het bekend was geworden, dat de Prins dezer dagen naar Soestdijk zou terugkeeren en zijn ver trek één dezer dagen zou plaats hebben, is het tcch nog vrij onverwacht gekomen. Nadat reeds tevoren afscheid was ge nomen van de doktoren in het Burgerzie kenhuis, begaf Z.K.H. Prins Bernhard zich hedenmorgen tegen negen uur, in gezel schap van. de directrice van het Burger ziekenhuis, mej. zr. A. A. Weijtlandt, naar de vestibule van het gebouw, waar de zusters van bet ziekenhuis stonden opge steld. Hier heeft de Prins met een woord van dank voor de goede verzorging en een handdruk afscheid genomen van de direc trice en de zusters. Alleen vergezeld door dr. C. T. van Val kenburg begaf Prins Bernhard zich ver volgens naar de voor den ingang van het Ziekenhuis gereedstaande auto. De Prins zag er monter en zeer opgewekt uit en stapte zonder eenige hulp in zijn eigen wagen, waarmede de terugtocht naar Soestdijk werd gemaakt. Buiten het bek stonden op het vroege morgenuur slechts weinig belangstellen den. Niemand had verwacht dat de Prins zoo vroeg zou vertrekken. Toen de auto wegreed, wuifde de Prins nog eens naar de in den uitgang van het ziekenhuis staande verpleegsters. Langs de Ocsterparkstraat werd naar de Weesperzijde gereden, vanwaar langs den Muiderstraatweg de terugreis naar Soest dijk werd aanvaard. Dit is dezelfde weg, welken ook H.K.H. Prinses Juliana op nieuwjaarsdag voor den terugkeer naar Soestdijk heeft gevolgd. Een oificieel communiqué omtrent den toestand van den Prins. Van dr. O. T. van Valkenburg kregen wij na het vertrek van Z.K.H. Prins Bern hard uit het Burgerziekenhuis de volgende verklaring „Z.K.H. Prins Bernhard is hedenochtend zender eenige stoornis verhuisd van het Burgerziekenhuis te Amsterdam naar het paleis Soestdijk. De toestand van Z.K.H. geeft in elk op zicht reden tot groote tevredenheid. Li chamelijk zijn de gevolgen van het onge val bijna geneel geweken. Psychisch is er Van den beginne af aan geen sp oor van eeni ge afwijking geweest. Niettemin bi-engh de aard van het ongeval, dat Z.K.H. getroffen heeft, mede, dat vooralsnog zekere beper kingen moeten gelden, die in het bijzonder inspanning van allerlei aard betreffen. (w.g.) dr. C. T. van Valkenburg". De terugkeer In het paleis Soestdyk. Om tien minuten voor 10 is Prins Bern hard ten paleize Soestdijk aangekomen Z.K.H. deed de reis van Amsterdam naar Soestdijk in een gewone hof auto, waarin hij op de achterbank had plaats genomen. De Prins droeg een grijs costuum en een donkerblauwe winterjas. Hij was bloots hoofd. In een langzaam tempo was de afstand van het Burgerziekenhuis naar het paleis afgelegd. De tocht duurde iets minder dan een uur. De belangstelling voor het paleis was uiterst klein. Eerst op het laatste oogenblik was be sloten, dat de' Prins reeds vanochtend zou vertrekken. Slechts enkele fotografen voor het ziekenhuis hadden het gezien en tij dens den tocht naar Soestdijk passeerde een auto met eenige persfotografen den hofauto. Zij wiaren vrijwel de eenigen, die voor het paleishek den Prins opwachtten. Langzaam zwenkte de auto den paleis tuin in en stopte voor het bordes, dat naar den rechterpaleisvleugel veert. De Prins maakte geenszins den indruk pas uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, integendeel, frisch en vlug stapte hij uit den wagen en beklom den stoep. Enkele oogenblikken later was hij ach ter de glazen deuren van den pas verbouw den vleugel verdwenen. Prins Bernhard wias weer thuis. Een leelijke val. Tengevolge van het breken van een voor vork viel gistermorgen een 53-jarige man op den Singel van zijn rijwiel. De man die bewusteloos was, werd in een woning aan den Singel binnengebracht, waarna hij la ter op doktersadvies per rijwielbrancard naar zijn woning is overgebracht. Een verstekeling aan land gezet. Hedenmorgen is van het Duitsche mo torschip „Reichenfels", komende van Ant werpen en bestemd voor Bombay, op de reede alhier een verstekeling van Fransche nationaliteit aan land gezet. De man is heden op last der politie over de grenzen des Rijks geleid. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een damespara- pluie bruin lederen dameshandschoen en twee heerenrijwielen, en dat inlichtingen zyn te bekomen omtrenteen zilveren hals ketting met medaillon bij M. Meerman, Slijkstraat 5 handbeschermer btj Koster, Verk. Quakkelaarstraat 133; astrakan kin derhandschoen bij Groenenberg, Verkuyi Quakkelaarstraat 9 kinderportemonnaie brj de Pagter, Gravenstraat 10wollen sjaal by Bongers, Paul Krugerstraat 68 wollen dameshandschoen bij C. Pierra, Pri- mulalaan 27 glacé kinderhandschoenen bij P. de Pagter, .Oude Markt 23 bruin lederen dameshandschoen bij Bloppoel, Hendrikstraat 16 zilveren armbandje bij De Kaart, Groenewoud 67 glacé dames handschoen bij Kleissen, Sotteghemstraat 40 huissleutel bij Meulmeester, Joost de Moorstraat 2 zilveren armbandje bij Den Outer, Dijkstraat 77 bruine kinderporte monnaie bij Dorsman, Paul Krugerstraat 38 snelbinder-bagagedrager bij Louwerse, Primulalaan 14 heeren polshorloge bij Jobse, Clijverstraat 36 rolletje centen bij Kloe, Badhuisstraat 78 bruin lederen heerenhandschoen bij De Wyze, Kouden hoek 27bruine kinderhandschoen brj Verijzer, Kanaalstraat 16 rood kinder handschoentje bij v. Poelje, Scheld estraat 86 grijze tompouse bij Kooper, Nieuwstr. 49 en glacé heerenhandschoen bij De Rid der, Weststraat 1 te Souburg. VJissingsch scheepvaartnleuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Nederlandsch m.s. „Prina" van zee „Pinguin" van Ant werpen Italiaansch s.s. „Grazia" van Ge nua „Confidenza" van Gdynia. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich „Albatros" en „Lutgerdi- na" naar Londen „Insulinde" naar Ant werpen „Grazia" naar Gdynia„Confi denza" naar Savona. Een der verdachten' heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd Donderdagmorgen 4 Maart 1937 Voor perceel Koningsweg 47 staan enkele politie-beambten. Overigend is alles rustig en gewoon en de niet-ingewijde heeft geen enkele reden om te veronderstellen dat voor enkele uren een gruwelijk misdrijf heeft plaats gevonden. Maar achter de ge sloten deuren van Café Keersluis zijn po- litiemenschen en een dokter in den vroegen morgen hard aan het werk. Er is 'een dub bele moord gepleegd, een misdrijf dat men in onze omgeving gelukkig nog niet eerder had leeren kehnen. Het bejaarde echtpaar J. F. E. Lauwereins is hét slachtoffer ge worden van een roofmoord ende daders hebben zich niet ontzien om den 75-jarigen man en de 63-jarige vrouw op beestachtige wijze toe te takelen. De vrouw is door meer dan vijftig messteken om het leven gebracht en achter het buffet liggen tal van geldstukken verspreid, die een duide lijke taal spreken omtrent het motief voor d't laffe misdrijf op een weerloos paar oude menschen Op de plaats vau het misdrijf. Toen wij in den vroegen ochtend van Donderdag 4 Maart op de plaats van het misdrijf werden toegelaten, vonden wij daar in groote trekken de volgende situatie Geheel links in het café lag de hoogbe jaarde Lauwereins. De man maakte abso luut niet den indruk van iemand die, door onraad opgeschrikt, haas. een paar klee- dingstukken had aangeschoten en toen overvallen werd. Hij was geheel gekleed zooals dit overdag het geval pleegt te zijn. Dit èn het feit, dat op een der tafeltjes twee geledigde glaasjes werden aangetrof fen, deden veronderstellen, dat de daad door een of meer bezoekers moest zijn ge pleegd en wel vrij kort na de sluiting van hit café, daar Lauwereins zich nog niet ter ruste had begeven. Zijn kleeding vertoonde in de hartstreek een diepe snedehet spoor van den noodlottigen messteek, die zijn levensdraad heeft afgesneden. Een ta feltje lag half omgevallen naast het slacht offer. Zijn 63-jarige echtgenoote, die op vreeselijke wijze was toegetakeld, lag rechts in het café. Daar zij in nachtgewaad was en slechts enkele blijkbaar in der haast omgegooide kleedingstukken droeg, lag de veronderstelling voor de hand dat zij zich reeds ter ruste had begeven, onraad had bemerkt, naar beneden was gegaan en toen op haar beurt het slachtoffer was ge worden van de laffe daders. Wij zullen on zen lezers ook ditmaal een gedetailleerde beschrijving van den toestand waarin wij dit slachtoffer aantroffen, besparenals wij slechts herhalen dat de arme vrouw zooals later bij de sectie bleek meer dan 50 messteken had ontvangen, zal men zich wel kunnen voorstellen waarom wij. de gruwelijke bijzonderheden maar liever achterwege laten. De geldlade in het buffet was geopend en op den grond lagen tal van geldstukken verspreid. De daders waren blijkbaar zeer overhaast te werk gegaan. Ook op de bo venverdieping v/as alles overhoop gehaald. Kasten waren opengebroken, matrassen en kussens opengesneden. En ook hier werden achteraf bewijzen gevonden, dat de daders het huis na den moord zeer haastig hebben doorzocht, want in de kasten hebben zij en kele busjes met geld en een gouden hor loge over het hoofd gezien. De politie kreeg tal van aanwijzingen en nadat Zondag 7 Maart de sectie had plaats gevonden, werden de slachtoffers Dinsdag middag 9 Maart op de met een dik sneeuw kleed bedekte Noorderbegraafplaats onder zeer groote belangsteTing ter aarde be steld. Eenige weken hoorde men niets en toen ontwaakte weer de hoop op een spoedige arrestatie der daders. Wij konden een zeer uitvoerig signalement publiceeren van twee mannen die in dei nacht van het misdrijf in Café Keersluis zijn geweest en die van den moord werden verdacht. Maar hoewel alom in den lande en elders de scherpe oogen van politiemenschen uit zagen naar personen die aan dit signale ment beantwoordden, ging de tyd voorbij zonder dat men de hand op de daders kon leggen. De dagen werden weken de weken maanden. Men kwam geen stap verder en spijtig moest de conclusie worden getrok ken, dat de dubbele roofmoord te Vlissin gen aan de reeks van onopgeloste ernstige misdrijven in ons land zou moeten worden toegevoegd. Tot zoover de recapitulatie van het ge beurde, zooals wij die eenigen tijd geleden in ons blad publiceerden. Begin Augustus van het afgeloopen jaar werden twee arrestaties verricht en de aangehoudenen zijn sindsdien in bewaring gebleven. Zaterdagavond 25 December op eersten Kerstdag dus vond een derde arrestatie plaats en thans z ij n wij in staat hier de mede- deeling aan toe te voegen, dat een der arrestanten een gedeeltelijke bekente nis heeft afgelegd. Dit feit was ons reeds sinds eenigen tijd bekend, maar evenals andere bijzonderheden heb- gen wij het niet gepubliceerd, om het on derzoek der Justitie niet te bemoeilijken. Wij wisten namelijk, dat men op nog een derden verdachte de hand wenschte te leg gen, op den man nl. die 25 December 11 in arrest werd genomen. Wanneer dit was uitgelekt zou de betrokkene ongetwijfeld in een buitenlandsche haven van zijn schip gedeserteerd zijn en dit zou zeker gebeurd zijn, wanneer bovendien bekend was ge worden, dat een der eerder gearresteerden een gedeeltelijke bekentenis heeft afge legd. Er heeft in deze opzienbarende moord zaak een uitstekende samenwerking be staan tusschen Justitie, Politie en Pers, die aan de opheldering van dit misdrijf in bijzondere mate ten goede is gekomen en waar zonder de laffe moord waarvan twee oude stakkerds het slachtoffer werden, wellicht nimmer geheel zou zijn opgelost- De ons thans door de Justitie verstrekte nadere gegevens kunnen als volgt worden samengevat Onder de talrijke .mededeelingen, welke na het bekend worden van den moord op het echtpaar Lauwereins in het café Keer sluis aan den Koningsweg te Vlissingen in den naeht van 3 op 4 Maart 1937 op he: Commissariaat van Politie te Vlissingen binnenkwamen, bevonden zich de verkla ringen van den caféhouder D. en diens huishoudster. Verdachte bezoekers. Zij verklaarden, dat het door D. gedreven café De Ruyter in den avond van 3 Maart 1937 twee maal bezocht was door twee vreemde varensgezellen, waarvan zij een nauwkeurig signalement wisten te ge ven. Het was hun opgevallen, dat deze mannen .onrustig waren en telkens op de klok keken, en dat voor hun vertrek tus schen. 11 uur en middernacht één van hen om een taxi vroeg waarop de ander zijn metgezel aanstootte en zeide „Geen taxi, het is maar 10 minuten loopen", Door den commissaris van politie te Vlissingen zij a deze signalementen gepubliceerd met het gevolg-, dat in de maand April 1937 iemand zich bij de politie te Rotterdam vervoegde en daar mededeelde, dat hij begin Maart 1937 gevaren had op den mijnenveger „Pieter de Bitter" gedurende een proef vaart, welke plaats vond vóór de over name van het schip door de Koninklijke Marine. Hij zeide, dat aan boord van dit schip een hulpkok en een runner uit Maas sluis waren, wier signalementen geheel overeenstemden met de gepubliceerde. De politie te Maassluis toog hierop aan het. werk en kon spoedig vaststellen, dat de opgegeven signalementen een juiste be schrijving gaven van de varensgezellen B. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Prins Bernhard is hedenochtend naar Soestdijk teruggekeerd. (Pag. 1, eerste blad) De moord op het echtpaar Lauwereins; een der verdachten heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd. (Pag. 1, eerste blad) De keuze van school en beroep. (Pag. 3, le olad). Een verkeersvliegtuig van de Luft hansa is gisteren verongelukt er zyn 6 slachtoffers. (Luchtvaart) Defensie heeft een groot aantal oor logsvliegtuigen bij Fokker besteld. (Luchtvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN aan spotprijzen. Badhuisstr. 56 -Tel 451 P. de K., geboren te Maassluis 2 Augustus 1910 en L. B., geboren te Maassluis 14 Augustus 1907, beiden wonende te Maas sluis, en dat deze inderdaad als hulpkok, respectievelijk runner, aan boord van de „Pieter de Bitter" hadden gevaren tijdens een proeftocht, gedurende welke de „Pieter de Bitter" in den nacht van 3 op 4 Maart 1937 in de buitenhaven van Vlissingen ge meerd had gelegen. Bij bet hierop volgend onderzoek door den Maassluisschen recher cheur A. Kuntkes, dat met groote omzich tigheid gevoerd moest worden en werd in gesteld, omdat eerst B. en later De K. varende was, bleek niet alleen, dat De K. en B. in den avond van 3 Maart 1937 teza men den wal opgegaan waren, maar ook, dat op een avond na den moord De K. in een café op het Eiland te Vlissingen een bankbiljet van 40 of 50 gewisseld had, waarbij onder meer B. was tegenwoordig geweest. Er bestond aanleiding om te ver moeden, dat hij niet op regelmatige wijze in het bezit van dit biljet was gekomen. Twee arrestaties. Toen De K. begin Augustus 1937 met het s.s. „Stad Haarlem" uit Zuid-Amerika terugkeerde, werd hij op den Waterweg bij Hoek van Holland gearresteerd door den rechercheur Kuntkes, die het schip per Gedurende de maand Januari geven wq als extra reclame 15 °/n KORTING OP ONZE REEDS GEKKE PRIJZEN oo zz H H ose; oo vO sO Op alle artikelen op elk bedrag aan iederen kooper. Sterke Zijden Dameskousen 45 cent Pracht Zijden Dameskousen 65 cent Natuurzijden Dameskousen 98 cent Overtuigt U van de kwali teit en U koopt bij ons. ZIET ONZE ETALAGE!! oo jj 22 OO

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1