OM MIDDELBURGS GARNIZOEN NOOTJES De Eerste Kamer zal Woensdag 12 Ja nuari om 11 uur een aanvang maken met de algemeene beschouwingen over de rijks- begrooting voor 1938. 9 In het crematorium der vereenigïng voor fac. lijkverbranding te Velsen hadden in 1937 890 verasschingen plaats tegen 791 in 1936. Een stijging dus met 99 of ruim 12 9 9 Gisteren herdacht de heer Th. v. d. Gar den, secretaris der directie van de Haag- sche Courant, den dag, waarop hij voor 2o jaar aan genoemd blad werd verbonden. Gisteren herdacht jhr. dr. Nico van Such- telen het feit, dat hij 25 jaar verbonden werd aan de Wereldbibliotheek te Amster dam van welke instelling hij thans direc teur is. a a In de bij het Noorderstation te Brussel gelegen St. Lazarusstraat heeft gisteravond een brand gewoed, waarbij een magazijn van kantoorbehoeften en een daarboven ge legen werkplaats van films werden ver nield. Uit een mededeeling van het Belgische ministerie van verkeer aan den kabinets raad blijkt, dat de spoorwegtarieven voor- loopig met 5 pet. zullen worden verhoogd. Dit geldt zoowel vcor de reizigers- als voor de goederentarieven. Deze maatregel is ge nomen in afwachting van een algemeen voorstel tot tariefswijziging, dat binnenkort in studie zal worden genomen. a» Twee rexisten te Seraing (België)waar van een lid der provinciale staten is, zijn gisternacht door verscheidene individuen aangevallen en o.a. door messteken, zij het niet zeer ernstig, gewond. In verband hier mede is een Italiaan gearresteerd. CD ai Te New Castle (Engeland) zijn gisteren bij een brand vier kinderen, resp. 5 en 3 jaar en 16 en 3 maanden, om het leven ge komen. Hun ouders waren afwezig. O O O In geheel Bulgarije is het ongewoon koud in den noordelijken Balkan daalde de temperatuur gisteren tot 32 graden Celsius onder nul. Zes menschen zijn om het leven gekomen. Op verschillende spoorlijnen is het verkeer gestremd. 9*9 De strenge koude der laatste dagen heeft te Galatz (Roemenië) vier dooden geëischt. In de Dobroedzja zijn wolven tot dicht bij de dorpen gekomen. Het spoorwegverkeer wordt ten. zeerste belemmerd door den zwaren sneeuwval. Volgens de laatst ontvangen berichten zijn gedurende de Kerst- en Nieuwjaars- week in de Ver. Staten 945 personen door ongevallen gedood. Door verkeersongeluk ken tengevolge van de beijzelde wegen zijn alleen op Nieuwjaarsdag 320 personen om het leven gekomen. e a Gisternacht zijn in Palestina talrijke da den van sabotage gepleegd. Op verschil lende plaatsen zijn ontploffingsmiddelen op spoorlijnen gelegd. Voorts hebben de arbeiders in de haven van Tel Aviv geprotesteerd tegen in dienst neming van niet-georganiseerde arbeiders. De politie heeft de betoogers uiteengejaagd en een twintigtal arrestaties verricht. 9 Gemeld wordt, dat gisteren bij een be tooging te Tanta (Egypte) dertig studenten kwetsuren hebben opgeloopen. O 9 In een dorp in Thessalië (Griekenland) ïs een herder door een anderen herder ver moord. Uit wraak heeft vervolgens de broer van den vermoorde de moeder, de zuster, een neef en nog een vierden bloed verwant van den moordenaar gedood. In Piemont (Italië) heerscht een buiten gewoon felle koude. In de Toggia-vallei btj Domodossola is 21 graden vorst geregis treerd. 9 9 9 In 1937 z(jn hl de Vereenigde Staten 40.300 personen brj automobiel-ongevallen om het leven gekomen, terwyl 1.060.000 bij dergelijke ongelukken werden gewond. 9 9 9 In geheel Duitschland heerscht een felle koude, gepaard aan hevige sneeuwstormen. In Oost-Pruisen en Munchen is de tempe ratuur gedaald tot achttien graden vorst. De sneeuwval en de vorst hebben een aanzienlijke vertraging in den loop van de treinen veroorzaakt, vele wegen zijn onbe gaanbaar. 9 9 9 De typhus-epidemie te Croydon (Enge land) heeft opnieuw een slachtoffer ge- eischt. Het aantal dooden is thans gestegen tot 35, het aantal zieken bedraagt 290. Schrijfwijze van gemeentenamen. Men schrijft at._i de N.R.Ct.: De verwarring in de schrijfwijze van den naam der kleine gemeente Sint Jansteen in Zeeuwsch-Vlaanderen deed het bestuur dezer gemeente besluiten de tusschenkomst in te roepen van Gedeputeerde Staten van Zeeland ten einde te bevorderen, dat de naam van genoemde gemeente voortaan op de juiste wijze zal worden geschreven. Herhaaldelijk kwam het voor, dat ook in ofricieele stukken Sint Janssteen werd ge schreven in plaats van Sint Jansteen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat oudtijds de schrijfwijze Sint Jan Steen en soms Sint Jan ten Steene werd gebe zigd, terwijl in het wapen der gemeente, vastgesteld door den Hoogen Raad van Adel bij besluit van 31 Juli 1817 eveneens als naam der gemeente werd vermeld Sint Jansteen. Op grond van het bovengemelde waren Gedeputeerde Staten van Zeeland, zulks in overeenstemming met het advies van den rijksarchivaris in die provincie, van oordeel, dat het aanbeveling verdient uitsluitend als schrijfwijze te aanvaarden den naam Sint Jansteen. De Minister van Binnenlandsche Zaken kon zich met deze zienswijze vereenigen en heeft een dezer dagen een schrijven doen uitgaan aan diverse autoriteiten, waarin wordt verzocht voortaan den naam van ge noemde Zeeuwsche gemeente op de hoven aangewezen wijze te bezigen. Reeds eerder hebben wij vermeld, dat er bij de regeering een ernstig streven is om meer eenheid te brengen in de schrijfwijze van de namen der gemeenten in ons vader land. In den laatsten tijd hereiken derhalve het departement van Binnenlandsche Zaken ge regeld verzoeken in die richting van de be trokken gemeentebesturen. Zeer zeker moet elke maatregel van dien aard worden toege juicht, waardoor aan de velerlei verwarring in de schrijfwijze der gemeentenamen een eind wordt gemaakt MIDDELBURG Begin van brand. Hedenmorgen is de brandweer te Middel burg gealarmeerd en met groot materiaal uitgerukt omdat brand zou woeden in het kantoor van den accountant Luyendijk aan den Dam. Het bleek dat door een minder goede constructie van de stcokgelegenheid, waarmede men met één kachel twee groo- te vertrekken wilde verwarmen, een begin van brand was ontstaan, waardoor een ge deelte van het behang in do voorkamer afbrandde. Erger kon worden voorkomen. Opbrengst collecte. De collecte voor de Israël, armen heeft gisteren te Middelburg 105.72 opgebracht. Eenaanvalvanko'onelA.J.C. Alenson oud-inspecteur der mil. adm. Men schrijft ons Toen de School voor dienstplichtige Onderofficieren-administrateur naar Mid delburg werd overgeplaatst, heersebte er vréugde in Zeeland-s hoofdstad over het feit, dat zij weer tot garnizoensplaats was verheven. De vreugde is, nu de S.D.A.O er al jaren ingeburgerd, zijn toenmalige kapi tein-commandant G. Berghuys er inmiddels majoor en kortgeleden tot luitenant-kolo nel commandant is geworden, gebleven en tot dankbaarheid geworden. In deze jaren is de S.D.O.A. tot een levend en gewaar deerd onderdeel van het gemeenschapsleven van Zeeland's hoofdstad uitgegroeid de gedachte, dat dit garnizoen wel eens weer aan Middelburg onttrokken zou kunnen worden, komt bij de Middelburgers eenvou dig niet op. Toch worden daartoe naar het blijkt, nog wel eens pogingen aangewend. Zoo schreef bijv. kolonel A. J. C. Alenson, oud-inspec teur der militaire administratie, onlangs in het Utrechtsch Dagblad het volgende „Men oordeelt blijkbaar verschil lend over de vraag, of het landsbelang er door wordt gebaat, invloed uit te oefenen op de regeering t.a.v. de gar- nizoensindoeling onzer weermacht. Dat vorige regeeringen voor invloed van buiten in deze meermalen zijn gezwicht, is bekend. Het belang van den troep stond bij soortgelijke beslis singen gewoonlijk niet op den voor grond. Een dier gevallen betrof de overplaatsing destijds van de school tot opleiding van dienstplichtige on derofficieren-administrateur van Breda naar Middelburg. Van eenig militair-tactisch belang is hare aanwezigheid te Middelburg niet, wijl die troep als zoodanig (geheel af gescheiden dus van de persoonlijke hoedanigheden zijner leden), weinig gevechtswaarde bezit. Daar verder de leerlingen dier school worden betrokken uit alle provinciën, ware alreeds hierom plaatsing in het centrum des lands tegenover hen recht vaardiger, afgescheiden nog van ande re redenen, die aan Utrecht voor aezen (denkelijk wel ruim 400 personen ster ken) troep, de voorkeur zouden geven boven Middelburg. Is dit voor Utrecht ook van eenig belang?" 9 9 9 Hiertegen nu dient toch wel terdege stel ling genomen te worden Waarom zou Utrecht, met zijn regiment genietroepen, zijn veld- en luchtdoelartil lerie en zijn school voor officieren, nu óók nog moeten trachten de S.D.O.A. op te slokken Zekerkolonel Alenson heeft gelijk het zou zonder twijfel voor Utrecht van belang z(jn, boven en behalve de opgenoemde mili taire eenheden, óók nog de S.D.O.A. er bij te krijgen, maar dit Utrechtsche belang Is evenzeer geldend te maken voorMid delburg en voor elke êtndere stad in Ne derland En nu moge kolonel Alenson wellicht gelijk hebben, wanneer hij stelt, dat met de vestiging van de S.D.O.A te Middelburg geenerlei militair-tactisch belang gediend is het komt zoo voor, dat met de ver plaatsing der S.D.O.A. naar Utrecht of naar welke andere plaats in Nederland ook, al evenmin eenig „militair-tactisch" belang gediend zou wezen. En wanneer men dit „militair-tactisch" laat vallen en alleen het algemeen-belang in het oog houdt, dan wordt dit algemeene nationale belang naast en boven het plaatselijke Middelburg- sche belang door de aanwezigheid van dit garnizoen in Zeeland's hoofdstad toch zon der twijfel terdege gediend. Afgescheiden nog van het algemeene ideëel-nationale element zij gewezen op het groote nut van beschikbaar garnizoen in geval van na tuurrampen men denke bijv. aan de nog versch in het geheugen liggende onmiddel lijke alarm-gereedstelling van dien Mid- delburgschen troep bij den emstigen dijk- val in den Willem-Annapolder nabij Ka- pelleBiezelinge. Het dunkt ons zaak van wijs nationaal beleid bij de gelukkig geheel veranderen de geestesgesteldheid van het Nederland- sche volk tegenover de weermacht en haar onderdeelen, te streven naar een zoover mogely'ke decentralisatie daarvan, opdat het geheele Nederlandsche volk in nauwe aanraking met de weermacht kome. Nu is in den loop der jaren al reeds bewezen, dat de school voor dienstplichtige onderofficie ren-administrateurs uitstekend in Zeeland's hoofdstad op haar plaats is, dat het aan deze school verbonden personeel zich er wel gevoelt, dat de leerlingen der school er aarden en zich in Middelburg spoedig tehuis gevoelen, er dikwerf na volbrachten dienst tijd terugkeeren en er vriendschap of zelfs nauwere banden aanknoopen. Aangezien geen enkel militair belang, voorzoover ons bekend, de verplaatsing der school zou eischen of rechtvaardigen, het algemeen nationale, het Zeeuwsch-provinciale en het Middelburgsch-stedelijke belang alle drie door blijvende vestiging van dit garnizoen te dier stede gediend zy'n, zegge men afblijven van Middelburgs S.D.O.A. TERNEUZEN De scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn te Terneuzen in totaal langs de westsluis op gevaren 263 zeeschepen met een gezamen- lrjken tonneninhoud van 218.155 N.R.T. en afgeschut 256 zeeschepen, metende 209.584 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers: in totaal opgevaren 195 zeeschepen met een geza- menlijken tonneninhoud van 177.668 N.R.T. en afgeschut 189 zeeschepen, metende 17-1.87 N.R.T. OOSTERLAND Tienjarig knaapje door auto aangereden. Het tienjarig zoontje van den heer Gan- zeman uit Oosterland, werd gistermiddag, toen hg naar huis fietste, nabij den Óude- dijk tusschen Oosterland en Bruinisse, door een uit tegenovergestelde richting komende auto aangereden. Het knaapje was op slag dood. MARINE EN LEGER HR. MS. „JAVA" WEER IN DIENST GESTELD. Het commando overgedragen. Aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java", die momenteel te Den Helder ligt, is gis termiddag een korte plechtigheid geschied. De tijdelijke commandant van den krui ser, overste H. J. Bueninck, heeft het commando overgedragen aan overste L. P. Klaassen, welke laatste zich in een toe spraak tot alle opvarenden van het schip richtte. Tengevolge van de belangrijke wijzigin gen en voorzieningen op materieel gebied aan boord van het schip zullen vele proef nemingen noodig zijn, .aldus de overste, om dit nieuwe materieel in de practyk te toetsen. Het is daarom een gebiedende eisch, dat allen zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte stellen van het ingewikkelde mechanisme van het schip. De „Java" zal aanvang volgende maand de convooidien- sten in de Straat van Gibraltar gaan waar nemen en is bestemd in Juni aan het Oost- Indisch êskader te worden toegevoegd. Met nadruk stelde spr. de taak van den kruiser in het licht als opleidings-schip voor jeugdig marine-personeel. Hg ver wachtte, dat een ieder hiervoor de volle aandacht zal hebben. Gy zult thans komen te dienen op een volwaardigen kruiser, het dienen waarop de opvarenden met trots moet vervullen. Spr. zeide tenslotte, dat allen het tot hun eersten plicht moeten rekenen hem terzgde te staan in zgn streven om van dit schip zoo spoedig mogelijk een geoefend geheel te maken, dat aan de hoogste eischen voldoet. Hierna verklaarde overste Klaassen het commando te hebben overgenomen. „Onze Vloot". Met het zoo juist verschenen Januari nummer doet de dertigste jaargang van het orgaan der Koninkigke Nederlandsche Ver- eeniging „Onze Vloot" haar intrede. Wy lezen in verband hiermede op de frontpagi na van dit nummer Het zesde lustrum derhalve. Een mijlpaalmaar een mijl paal met eenrichtingwgzer Thans geen tgd voor achterom zien. Het bestaan van Europa, en In bijzondere mate het bestaan van Nederland in de wereld, bevindt zich in de critische periode. Het behoud van In dië ia 't bestaan van Nederland zélf. Is niet dit rgke tropenland van „oerwoud en vul kanen" reeds meer dan drie eeuwen met het moederland verbonden, dat wil zeggen zoolang Nederland zelf een onafhankelyke staat is? Nederland is als koloniale mo gendheid geboren en zal als koloniale mo gendheid moeten leven. Dit is èn eereplicht èn volksbelang. De richtingwijzer van het historiebestcl draagt de aanwijzing „Nederland moet het zelf doen dat beteekent thans den weg op naar een sterke weermacht en in 't by- zonder ook naar een sterke marine. Binnen enkele jaren moet de noodzakelijke ,min' mum-sterkte voltooid rijn, welke als voor verderen uitbouw kan dienen," zoodat over tien jaren de wereld in Oost en in West een sterk Nederland zal zien, dat de eerbiediging van eigen belangen en van de internationale rechtsorde mede kan afdwin gen. Daarom geen herdenken met platoni sche gelukwenschbetuigingen, maar de schouders onder het werk gezet. Daarom, leden, werft leden en geeft verspreiding aan ons orgaan (het ledental is reeds be langrijk sty'gende), opdat wij regeerders en volk in hun eigen belang kunnen overtui gen van de noodzaak eener sterke marine. Daarom niet terugzien op den afgelegden weg, maar „Vooruit enVolle Kracht De luitenant ter zee der tweede klasse der Kon. Marinereserve M. L. de Fouw gaat na beëindiging van zy'n tydelyke plaatsing aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Vlissingen, weder met gTOot ver lof. De luitenant ter zee der tweede klasse D. J. van Doorninck J. Azn., zal Donderdag a.s. ter beschikking worden gesteld de officier van gezondheid der tweede klasse der Koninklyke Marine J. W. Smeets is ter beschikking gesteld. De officier van den marinestoomvaart dienst J. Lugtenburg is heden van Hr. Ms. Hertog Hendrik geplaatst bij het Vlieg kamp De Kooy. Directeur Hoogere Marine-krijgsschool. De luitenant ter zee der eerste klasse F. S. W. de Ronde zal binnenkort eervol wor den ontheven van zy'n functie van waarne mend directeur der Hoogere Marinekrijgs school, doch als leeraar aan die inrichting verhonden blijven, meldt de N.R.Ct. Kapitein ter zee C. E. L. Helfrich zal dan worden benoemd tot directeur. Kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft Marine-attaché te Washington. Het ligt, volgens het Hbld., in de bedoe ling dat de onder-commandant van de Ma rine te Amsterdam, de kapitein ter zee J. E. Meyer Ranneft, binnenkort als marine attaché aan het Nederlandsch Gezantschap te Washington zal worden toegevoegd. Vóór de mobilisatie kende Nederland meer marine-attaché's dan heden, nu er alléén een in Engeland is, nl. de luitenant ter zee le klasse A. de Booy. In Amerika heeft ons land nooit een dergekjken functi onaris gehad. Vóór den oorlog waren er o.m. in Engeland en in Berlijn. Bevorderingen bjj de marine in Ned.-Indië. Majoor-konstabel K. Prins tot opperkon- stabeL Korpl.-konstabel W. Dingemanse tot s vrgt.-konstabeL Korpls.-machinist W. Rysdyk en L. P. v. d. Wal tot sergeanten-machinist. Sergt.-maj. der marns. A. v. Brummelen tot adj. onderofficier der mariniers. Kwartiermeester M. J. Noels tot boots man. Opgave overgeplaatste onderofficieren der marine. Schipper P. W. v. Warmerdam van Ws. Willemsoord naar onderzeedienst. De eerste luitenant van het 14e regiment infanterie H. M. G. J. Lentz, gedetacheerd ten bureele van den chef van den generalen staf, wordt 1 Februari eervol van die deta- cheering ontheven en overgeplaatst bg hec 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom. Geen groote personeelsuitbreiding by defensie. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat berichten betreffende een uitbrei ding van het personeel aan het Departement van Defensie met ongeveer 400 man vol komen onjuist zgn. Wellicht zullen eenige personen in dienst worden genomen, doch dit zal ten hoogste 10 procent bedragen van het in bovenbe doelde berichten genoemde aantaL RECHTSZAKEN Een nieuwe vorm van diefstal van electricitelt. Zekere B. te Roterdam drijft met zgn vader een zaak te Rotterdam. In deze zaak bevinden zich twee electrische leidingen, een voor krachtstroom en een voor elec- trisch licht. "Voor den krachtstroom moet een driepolige stekker gebruikt worden, voor den gewonen stroom een tweepoiigo. B. werd ervan verdacht, stroom te ge bruiken buiten den meter om. Het electri- clteitsbedrijf kon echter noch aan den me ter, noch aan de leiding iets ontdekken, dat op fraude wees. Men besloot toen ergens een controlemeter te plaatsen bui ten medeweten van B. Toen op een gege ven oogenblik de meter werd opgenomen, was het verschil tusschen den meter en den controlemeter 432 K.W.U. Hierop volgde een nader onderzoek. Hoe kwam deze man aan den stroom, terwyl hg aar. do leiding noch aan den meter iets veran derde Het volgende bleek B. verbond twee phasen van het driepolige stopcontact met 1 phase van het tweepolige contact. Wan neer men dat deedwas er een motor op gang te brengen en liep de meter... achter uit. De controlemeter liep echter vooruit. De vader van B. die den stroom ge bruikte, werd eerst vervolgd, maar werd vrijgesproken. B. echter werd door de Rot- terdamsche rechtbank wegens diefstal ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, welk vonnis door het hof werd bevestigd. Tegen dit arrest teekende B. cassatie aan. Namens hem betoogde mr. Jonker uit Den Haag gisteren voor den Hoogen Raad. dat B. niet strafbaar kan rijn, omdat de stroom terecht kwam in het net van zgn vader en deze stroom nimmer in het bezit van B. is geweest. Pleiter beriep zich op Noyon, die als eisch vcor diefstal stelt dat het gestolene in de feitelijke macht van den dief is geweest. De procureur- generaal zal op 17 Januari conclusie ne men. De luchtbescherming verplicht ook tot persoonlijke diensten. Artikel 12 van de luchbbeschermingswet verplicht ieder, de door den burgemeester van hem schrifteigk gevorderde medewer king tot uitvoering der wet te verleenen. Zoo had de burgemeester van Ny'kerk, in welke plaats op 11 Maart 1937 een luchtbescher mingsoefening gehouden werd, een inwo ner bevolen, zich te 2.45 n.m. te bevinden bij een brandweerkastje. De heer B. heeft aan dit bevel niet vol daan en stond deswege terecht voor den politierechter te Zwolle, die echter ontslag van rechtsvervolging gaf, oordeelende, dat de wet niet tot het verrichten van per soonlijke diensten verplicht. Bet hof te Arnhem daarentegen was van oordeel, dat de wet (art. 12) inderdaad aan den burgemeester een dergeigke uitgebreide bevoegdheid geeft. Het vernietigde het von nis van den politierechter en veroordeelde ter zake B. van het „opzsttelyk niet vol doen aan een verplichting bedoeld in ar tikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen," den heer B. tot ƒ10 boete, subs, twee dagen hechtenis. Tegen dit arrest teekende B. cassatie aan. De Hooge Raad, heden in deze zaak ar rest wijzende, heeft overwogen, dat de luchtbeschermingswet niet uitdrukkeigk antwoord geeft op de vraag, of onder de g vorderde medewerking ook is begrepen daadwerkelijke deelneming aan een oefe ning, zooals in dezen is gevorderd. Evenwel is aldus zegt de Hooge Raad gelet op de ruime bewoording waarin het voorschrift is vervat, in verband met aard en strekking van de wet, een beperkte op vatting als die van den betrokkene, niet te aanvaarden. Het Hof heeft dan ook terecht geoordeeld, dat voor hem de verplichting bestond, de van hem gevorderde medewer king be verleenen. De Hooge Raad verwierp aldus het cas satieberoep. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Moskou. Das Evangelische Deutschland deelt me de, dat de politieke afdeeling van het roode leger een verordening heeft uitgevaardigd, waarbij aan alle soldaten verboden wordt cm kerken in uniform te betreden over treding van dit voorschrift wordt met ge vangenisstraf bestraft. Voorts zal ieder lid van het leger, van de marine, of van de luchtvaart uit den dienst worden uitgestoo- ten, indien hij zich kerkelijk laat trouwen. De positie der katholieken in Duitschland. De Angriff wgdde gisteren een artikel aan het van kerkeigke zgde steeds weer raar voren gebrachte verwgt, dat de ge- loovige katholiek in Duitschland „order uitzonderingsrecht" leeft. De katholiek kan in Duitschland ongehinderd de mis bezoe ken en de sacramenten ontvangen, aldus het blad, de priester kan de kerkdiensten en zgn geloovigen troost verleenen, veiliger dan in de laren voor 1933, toen kern en kerkdiensten beschermd moesten worden, niet zelden dooa dezelfde S.A.-mannen, wien een kerkelijke begrafenis geweigerd werd. De politiek katholiek moet weliswaar te gengegaan werden in een afzonderlyk be staan en in afzonderlijk streven. Voortgaande wtjst het blad er op, dat het aantal priesters en theologiestudeeren- den toegenomen is, evenals het aantai or den. Alle jeugdorganisaties in Duitschland zyn opgenomen in de staatsjeugd, met uit zondering van de confessioneelen, alle ar beidersorganisaties zijn opgegaan in het Duitsche arbeidsfront, met uitzondering van de katholieke organisaties. Alle tot militairen dienst in staat zgnde Duitscliers zgn dienstplichtig, alleen niet de katholieke theologische studenten en geesteigken De katholieke kerk heeft In Duitschland het recht en de mogeigkheid langs diploma lie- ken weg haar klachten en wenschen oy de hoogste rgksinstanties in te dienen. In dien zin staat inderdaad op vele gebieden van het openbare leven de katholieke kerk bui ten het algemeen recht, doordat rij privi leges eischte en kreeg, welke uit den ouden tgd van het staatskerkwezen zgn overge nomen in het derde ryk.

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 2