500 300 25 MAANDAG 3 JANUARI rinses Juliana naar Soestdijk teruggekeerd EERSTE BLAD 10% korting „De Ster" - No-1 76e Jaf-;gang 193® IjtgaveFirma F. VAM OE VELDE lr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt degelijks, uitgezonden) op iondog en algemeen erkende Christelijke feestdagen p STADSNIEUWS Telegram van Koningin Wilhelmina aan den Negus. §el»cufflciii»sscii van jen Jag natuurlijk VL1S8INGSCHE COURANT lBONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- igd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland n Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. KJeine advertenties van 1 5 regels 50 ct. tedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling )e abonné's in 't bezit eener 'blis, zijn URAT IS verze- ;erd tegen ongelukken voor I- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bii verlies van een anderen vinger. ANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Prins Bernhard nog steeds In het ziekenhuis Prinses Juliana is na een verblijf van rerscheidene weken Zaterdagmiddag te jen minuten over half twee uit het Bur- jerziekenhuis te Amsterdam vertrokken en per auto naar Soestdijk teruggekeerd, waar jij weer haar intrek in het paleis heeft ge komen. Het voornemen van de Prinses om op den Nieuwjaarsdag naar het paleis te Soestdijk terug te keeren, was geheel onbekend ge bleven en toen des middags de auto, waar mee de reis werd gemaakt, kwam voor rijden en het publiek, dat even voor den Ziekenhuisuitgang bleef kijken, en dat in verband met den vrijen dag iets talrijker Was dan anders, de Prinses zag uitrijden, meende dan ook, dat dit wederom voor een wandelrit was, zooals Prinses Juliana dit in de afgeloopen weken herhaaldelijk heeft gedaan wanneer de weersgesteldheid zulks maar even toeliet. Het spreekt wel vanzelf dat, na de toe gewijde zorg, die Prins Bernhard zoowel als Prinses Juliana in het Burgerziekenhuis hebben ondervonden, het afscheid van ge- neesheeren en verplegend personeel zeer hartelijk was. De Prinses werd vergezeld door haar hof dame, freule de Brauw en was gekleed in een bruinen bontmantel. Voorafgegaan door een auto van de Am- sterdamsche politie, zwenkte de auto de Limiaeusstraat is, waarna zij terstond rechtsaf sloeg, de 3de Oosterparkstraat in, om het wachten voor juist gesloten zijnde afsluithoomen van den spoorwegovergang in de Linnaeusstraat te vermijden en waar schijnlijk ook om niet langs den slecht be straten middenweg door Watergraafsmeer te moeten rijden, doch langs het geasphal- teerde Oosterpark, de iets beter bestrate Weesperzijde te kunnen volgen. Het Amsterdamsche politie-escorte bege leidde de auto van de Prinses tot even hui ten Diemen. Hier werd een oogenhlik stil gehouden om de kap van de auto van de Prinses open te zetten, wat door het zachte, fraaie winterweer mogelijk was. Hierna werd in matig tempo de tocht naar Soest dijk voortgezet. Voor het paleis. Wie het bekend gemaakt heeft, zal wel nooit vernomen worden, doch Zaterdag was het in de omgeving van het paleis Soestdijk j een publiek geheim, dat de Prinses uit Am- f sterdam vertrekken zou en wederom haar j intrek zou nemen in haar paleis. Of het alleen de Prinses was, daarover liepen de meeningen en de verwachtingen van de velen, die zich langs den straatweg voor het paleis hadden opgesteld, uiteen. Algemeen verwachtte men, dat ook de Prins zou komen. Niemand wist er eigen- I hjk het rechte van en de enkele bevoor- j rechten, die wèl op de hoogte waren, I zwegen. Het werd later en de middag verstreek. Honderden keken reikhalzend den langen weg af om te zien of hofauto's in het zicht kwamen. De rijksveldwacht, welke in het gebouw tje tegenover het paleis, gehuisvest is, kwam met extra-bezetting naar buiten. Het verkeer werd geregeld, aan het stop- verbüd extra streng de hand gehouden en het publiek tot achter het rijwielpad terug gedrongen. Men wist nu, dat de hofauto elk oogen hlik kon komen, de hekken van den tuin stonden wijd open, op eiken hoek een rijks veldwachter. De spanning buiten steeg in het paleis en in den tuin was echter alles uitgestor ven. Uit niets bleek, dat daar de terug komst van de Prinses elk oogenblik ver wacht werd. Het werd al later en al kouder de zon, welke voor het wachtende publiek nog eenige verkwikking bracht, ging langzaam schuil achter het paleis en nog steeds was er niets te zien. Toen eensklaps commando's. Zou er iets te zien zijn Neen, de rijksveldwacht rukte in, het verkeer werd vrijgegeven en het publiek niet langer op een afstand gehouden. Eerst begreep men er niets van, doch enkele oogenblikken later werd de stan daard op het middengedeelte van het paleis geheschen en toen ging het als een loopend vuurtje door de menigte de Prinses is door den tuin aan de achterzijde, het paleis bin nengekomen Langzaam verspreidden de menschen zich toen. De rit naar Soestdijk. In een zeer langzaam tempo heeft de Prinses den terugtocht naar Soestdijk ge maakt. Er werd niet harder dan 20 K.M. per uur gereden. De belangstelling langs den weg was vrij groot. De auto's, welke zich zoo langzaam voortbewogen, trokken natuurlijk veler aandacht. Toen de Prinses Baarn gepasseerd was en zich op den weg naar Soestdijk bevond, gaf zij opdracht niet rechtuit te rijden doch eenige honderden meters voor den hoofd ingang rechtsaf te slaan en via een zijweg den achtertuin in te rijden. Zoo geschiedde het en op deze wijze was de Prinses reeds in haar vertrekken aangekomen, voordat het publiek goed en wel wist, wat er aan de hand was. Zoo geschiedde de terugkeer niet alleen volkomen onverwacht doch ook ge heel onopgemerkt. De Prinses heeft voorloopig haar intrek genomen in het middengedeelte. Daar ston den ook eenige fraaie bloemstukken, welke in den loop van den dag ten paleize waren bezorgd. De Koningin te Soestdyk. H. M. de Koningin is Zaterdagnamiddag per auto van Den Haag naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prins Bernhard. Vandaar vertrok de Koningin omstreeks half zes naar Soestdyk, waar H. M. eenigen tijd zal blijven. Prins Bernhard ontvangt zijn moeder en broer. Prins Bernhard heeft gisteren voor het eerst sedert het auto-ongeval, van welks gevolgen hij herstellende is, bezoek gehad van zijn moeder en zijn broer, die Zaterdag avond ten paleize Soestdijk, waar zij hun ir.trek hebben genomen, zijn aangekomen Het lag in de bedoeling, dat beiden af zonderlijk Prins Bernhard zouden bezoeken ea wel in de ochtenduren Prinses Armhard des namiddags Prins Aschwin. Niettemin vergezelde deze laatste zijn moeder, toen zij gistermorgen omstreeks tien uur per auto uit Soestdijk in het Burgerziekenhuis te Amsterdam arriveerde. Prins Aschwin bleek zijn moeder slechts voor den auto tocht te hebben vergezeld, want overeen komstig het voornemen begaf Prinses Arm gard zich alleen naar de kamer van den Prins, bij wien zij ongeveer een uur verbleef. Te ruim elf uur vertrokken prinses Arm gard en Prins Aschwin gezamenlijk naar Soestdijk om de lunch te gebruiken. Tegen drie uur gistermiddag keerde Prins Aschwin alleen per auto in het Burger ziekenhuis terug en bracht op zijn beurt een bezoek aan Prins Bernhard, dat even eens ongeveer een uur duurde. Tegen vier uur keerde ook Prins Asch win naar Soestdijk terug. Vlissingsch scheepvaartmeuws. Aangekomen: „Mecklenburg" van Harwich (verwacht) Nederlandsch m.s. „Alk" van Londen naar Rotterdam „Margaretha" van Londen„Hebe" van Londen naar Utrecht„Pallas" van Lon den. Om te bunkeren: Engelseh s.s. „Lancastercastle" van Londen „Or- rmnster" van Novorrossisk Italiaansch s.s. „Zeffiro" van Livorno„Butterfly" van StettinNederlandsch m.s. „Hinry" Italiaansch s.s „Drepanum" Zweedsch s.s. „Nyland" van Estlandsch s.s. „Eestrand" Egyptenaar „Radames" van Noorsch s.s. „Mimer" van s.s. „Adamas" van van Fcwey van Licati Duinkerken van Londen Alexandrië „M'bro" Grieksch Newcastle. Vertrokken: „Prinses Juliana" naar Harwich Nederlandsch m.s. „Servus" en „Cornelia B." naar zee„Lancaster- castle" naar Buenos Aires„Orminster" en „Pallas" naar Antwerpen „Zeffiro" naar Settin „Butterfly" naar Savons „Hin- ry" naar Drammen„Drepanum" r.aar Hamburg Nyland" naar Narvik „Esti- rand" naar Hampton Roads„Radames" naar Leith. „Luxor' '-Theater. De directie van dit theater heeft het nieuwe jaar voortreffelijk ingezet met twee fraaie films, welke zoowel wat regie, fotografie, monteering als spel betreft de aandacht ten volle waard. zijn. Na actualiteiten uit het buitenland gaat in het voorprogramma Zijne Excellentie, een Gaumont-British-film, geregisseerd door Herbert Mason. In een der Oostersche Britsche dominions wordt de emir Soleiman vermoord. De omstandigheden wijzen den Engelschman, William Howard (Romilly Lunge) als den vermoedeliiken dader aan en twee ministers van het vermoorde Ara bische hoofd, sheik Barak (Allan Jeayes) en sheik Raschid (Lawrence Anderson), trekken naar Engeland om genoegdoening te eischen. De Engelschman Richard Fraser (George Arliss), die jarenlang in het Oos ten verblijft, vermoedt, dat de reis naar Albion echter een ander doel beoogt, nl. het uit den weg ruimen van Ibrahim (John Ford), de zoon van den emir, die aldaar studeert. Richard Fraser spoedt rich naar zijn va derland, geeft rijn tweelingbroeder Lord Dunchester, minister van buitenlandsche zaken en deftig politicus van de oude school, waardevolle infor naties over deze Oostersche kwestie. do\ r. e tr.ef zichzelf ingenomen lord slaat alles in den wind. Oorlog dreigt. De toestand wordt steeds critieker. Hoe deze door Richard niet al leen tot klaarheid wordt gebracht, doch ook wie de moordenaar is, toont, dank zij een pantoffel en een dictaphoon, de film, waarin George Arliss op sublieme wijze de dubbelrol van de tweelingbroers vertolkt. De vrouwelijke hoofdrollen zijn in handen van Jessie Winter (Lady Dunchester) en Rene Ray. De hoofdfilm Giovanni, de veroveraar is een historische rolprent, spelend in Italië in het tijdperk der renaissance (15e eeuw), toen naast het ontstaan van hernieuwde belangstelling- voor en studie van de klas sieke beschaving de macht van de Con- dottieri (leiders van huurlegers in het Apenijnsche schiereiland) hoogtij vierde. Giovanni, hertog van Lombardo, als kind van den burcht zijner vaderen verdreven door Cesare Borgia (Erwin Klietsch) vormt, als hij man is geworden, eveneens een korps van vrijwilligers, teneinde Italië van het despotisme der condottieri te be vrijden. Gegrond op dit gegeven is een zeer bijzondere film ontstaan, waarin Louis Trenker, die tevens met Werner Klinger de regie voerde en ook aandeel had in het draaiboek, op onnavolgbare wijze de titel rol speelt. Rijk aan avontuur, roemrijke krijgsverrichtingen, romantiek en liefde, volgt de toeschouwer als gefascineerd deze spannende, suggestieve geschiedenis, waar in ook Giovanni's moeder Catharine (Ethel Maggi), Maria (Carla Sveva) de dochter van den slotvoogd en de tenor Tito Gobbi op den voorgrond tredende figuren zijn. Een meester-film, deze Tobis I Ai ha m bra"-Th eater. }>De trek naar het Westen Ziehier nu een waarlijk groote Para mount-film, waarin de regisseur Cecil B. de Mille voor 100 is geslaagd. Naast de Mille komt zeer zeker de eer van het zoo goed slagen yan dit geweldige, historische film-epos in de eerste plaats toe aan de beide sterren Gary Cooper als Wild Bill Hickok en Jean Arthur als Ongeluks-Jane, doch ook de vele andere hoofd-vertolkers aan dit spannende filmwerk verdienen aller lof. De film is rijk aan romantische sensa- tioneele elementen en grootsche natuurta- fereelen en door het conflict tusschen de beide hoofdpersonen en eveneens door den strijd tusschen het blanke en het roode ras en de cultureele evolutie, die het Westen van Amerika na de dagen van den burger oorlog doormaakte, van boeiend gehalte. Het scenario, dat gebaseerd is op het boek van Frank J. Wilstach, begint bij het einde van den burgeroorlog in Amerika. Het vraagstuk waar bezigheid te vinden voor de honderdduizenden ontslagen sol daten, richt den blik naar het Westen naar dien kant kan het Amerikaansche cul- Nederland heeft niet het voornemen over te gaan tot een erkenning „de jure" der Italiaansche heerschappij. De Abessijnsche legatie te Londen heeft Zaterdag een mededeeling gepubliceerd, volgens welke H. M. de Koningin Wilhel mina een telegram heeft gezonden aan den Negus, waarin o.m. gezegd wordt, dat Ne derland, terwijl het zich houdt aan de po litiek van het volkenrecht, rekening moet houden met de verovering van Abessinië, welke de Volkenbondsmaatregelen, waar aan Nederland heeft deelgenomen, niet hebben kunnen verhinderen. Het telegram voegt hieraan toe, aldus deze mededeeling van de Abessiinsehe le gatie, dat de Nederlandsche regeering zich in verbinding heeft gesteld met de andere mogendheden, teneinde haar te raadplegen over „een regularisatie van de betrekkin gen met Italië. Mijn regeering heeft niet het voornemen over te gaan tot een erken ning de jure". De Negus heeft op dit telegram een ant woord gezonden, waarin hij o.m. zegt, dat hij dankbaar is voor de getrouwheid, waar mede Nederland de Volkenbondsmaatrege len heeft toegepast. De Negus voegt hieraan toe, dathet Abessijnsche volk er nooit in zal berusten zich te onderwerpen aan de Italiaansche overheersching. „Ik begrijp wel, zoo gaat dc Negus verder, de zorgen van diploma- tieken aard, die de regeering van Uwe Ma jesteit bezig houden, maar ik heb de vaste hoop, dat zij geen oplossing zal aanvaar den, die zou kunnen worden uitgelegd als een aanvaarding van een algemeen veroor deelden toestand". tuurgebied nog jarenlang uitgebreid wor den. Doch ook de wapenfabrikanten zitten met een moeilijkheid wédr moeten zij met de pas uitgevonden repeteergeweren heen? Zij besluiten ze aan de Indianen te verkoo- pen, die de waarde in kostbaar bont wil len betalen Een zekere John Lattimer (Charles Bick- ford) is de tusschenpersoon met de In dianen en de moderne geweren worden per Mississippi-boot vanuit St. Louis als „land bouwwerktuigen" verscheeptMet dezelfde boot reizen echter ook twee beroemde woudloopers, Buffalo Bill Cody (James Ellison) en Wild BiU Hickok (Gary Coo per). In Leavenworth gaat het gezelschap van boord en ontdekt Bill Hickok toevallig den werkelijken inhoud der kisten met landbouwwerktuigen. Per diligence gaat de tocht verder naar Hays City. De koetsier van deze diligence is een manhaftige jongedame, bekend als Ongeluks-Jane (Jean Arthur), in rijlaarzen en leeren broek. Zij is een oude bekende van Bill Hickok en tot over de ooren op hem verliefd. Wij volgen de hotsende diligence door de eindelooze prairiën. Tijdens den rit naar Hays City ontmoeten zij een ouden verken ner, die zwaar gewond is door Indiaansche pijlen en deze waarschuwt hen, dat de Sioux-Indianen in opstand zijn. Wild Bill en Ongeluks-Jane raken in ge vangenschap bij de Indianen, en in haar groote liefde voor Wild Bill verraadt zij aan het opperhoofd Gele-Hand (Paul Har vey) den weg waarlangs een munitie transport vervoerd wordt. Dit redt haar geliefde van den marteldood. De gevolgen vsn dit verraad zijn ontzet tend. De 48 mannen van het transport wor den door eenige duizenden Indiaansche Cheyenne's overvallen. Als eindeltfk hulp komt opdagen zijn van de 48 man nog slechts 18 man in leven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Prinses Juliana naar Soestdyk terug gekeerd. (Pag. 1, eerste blad) Ongeval op onbewaakten overweg eischt 2 dooden. (Gemengd nieuws). Auto in het Noord-Hollandschkanaal gereden 8 slachtoffers. (Gemengd nieuws) Doodelijk ongeluk op station te Schie dam. (Gemengd nieuws) Ook te Rotterdam heeft een doodelijk treinongeval plaats gehad. (Gemengd nieuws) In Spanje zijn 3 journalisten om het leven gekomen. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN krijgt U deze weken weer op alle artikelen, geen enkele uit gezonderd. U koopt dus nu voordeeliger in ST. JACOBSSTRAAT 8, want alle artikelen zijn modern en frisch en de sorteering is altijd zeer uitgebreid. Vooral deze strijd en het een week lang doorstane beleg zijn buitengewoon realis tisch de volle zaal van „Alhambra" leefde Zaterdagavond zóó intens mee, dat her haalde malen bijvalsbetuigingen weerklon ken, toen de Amerikaansche soldaten de Indiaansche krijgers met welgemikte scho ten uit het zadel deden tuimelen. Ook Bill Hickok en Buffalo Bill waren onder de strijders en vooral de eerste miste in zijn richten nooit. Bill Hickok had ontdekt, dat de Indianen bewapend waren met de geweren, door Lattimer aan hen verkocht en hij besluit dezen op te zoeken en te straffen. Na lang aanhouden bekent Bill Hickok aan Ongeluks-Jane, dat hij ook haar lief heeft, doch nij vertrouwde haa.r niet geheel omdat haar flirtations vroeger met andere mannen hem gekwetst hadden. Na weken zwerven komt Bill Hickok eindelijk op het spoor van Lattimer, die op weg is met een nieuw transport geweren voor de Indianen. Uit noodweer schiet hij Lattimer met zijn nimmer missend schot dood en neemt de voerlieden der wagens gevangen. Hij wil hen overleveren aan sol daten, die onderweg zijn. Hij houdt hen met zijn gevreesde revolvers in bedwang en neemt plaats met hen in een café, waarin Ongeluks-Jane schenkster is. De film eindigt niet in een „happy-end", want juist als de cavaleristen de stad bin nenrijden, neemt één van Lattimer's hand langers, Jack McCall (Porte Hall), dien Bill onvoorzichtig genoeg, als geheel onge vaarlijk beschouwde, en dien hij als keilner liet fungeeren, zijn kans waar en schiet Bill in den rugEn Ongeluks-Jane drukt, door verdriet overmand, een laatsten kus op Wild Bill's lippenhaar eersten kus waartegen hij zich niet verweert Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 27 tot 31 Decem ber werden in het badhuis 337 baden ge nomen en wel 2G1 door heeren, 68 door da mes en 18 door kinderen. Vergrooting van de Onze Lieve Vrouwe kerk. Toen anderhalf jaar geleden de Onze Lieve Vrouwe kerk aan de Nieuwe Markt alhier als parochiekerk in gebruik werd genomen, kon men zeker niet ver moeden, dat kerkgebouw reeds spootJw*

Vlissingse Courant | 1938 | | pagina 1