OPRUIMING mm ru Kleedingmag. F. J. DEN BOER Zn. Maandagmorgen 3 Januari om 10 uur begint onze geweldige halfjaarlijksche Op alle goederen buiten de opruiming 10 tot 20 korting NOOTJES BUITENLAND Er wordt nog verwoed om Teruel gestreden. ADVERTENT1EN AGENDA Alles a contant. Geen zichtzendingen. ZIET DE ETALAGE BELLAMYPARK ZIET DE ETALAGE BELLAMYPARK ZIET DE ETALAGE BELLAMYPARK De Woensdag uit de gijzeling ontslagen journalist C. J. Hansen heeft ook gisceren in den loop van den dag veel belangstelling mogen ondervinden. Zoo kreeg hij onder andere nog telegrammen van de Haarlem- sche en van de Groningsche joumalisten- vereenigingen. 0 0® Het aantal sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer bedroeg in de week van 1926 December runderen 123 (2626), kalveren 172 (2895), varkens en biggen 183 (2391), schapen 7 (181) en gei ten 1 (46). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de totalen tot 26 December aan, sa» Door rijksambtenaren en recherche zijn ïn een woning in de Dirk Langenstraat te Delft twee ketels met in gisting zijnde al cohol in beslag genomen. Tegen den bewo ner, M., is procesverbaal opgemaakt. Hij werd dit jaar tweemaal betrapt op het clandestien stoken van alcohol, Door de instorting van een mijngang in Silezië zijn zeven mijnwerkers levend be dolven. Drie hunner heeft men in ernstig verwonden toestand kunnen bergen, maar een hunner is inmiddels bezweken. De red dingspogingen worden voortgezet, 9 9 Elfhonderd mijnwerkers van den schacht Ledoux der Danzin-mijnen te Valenciennes (Frankrijk) zijn gisteren in staking ge gaan. De beweging vindt zijn oorzaak in een straf, die door de directie was opge legd aan drie mijnwerkers. 3 Van betrouwbare zijde verluidt, dat de Bulgaarsche regeering besloten heeft, uit Roemenië afkomstige Joden niet' in Bul garije toe te laten. De regeering verwacht een sterke emigratie van Roemeensche Jo den in verband met het aan het bewind komen van Goga en wil voorkomen, dat de vluchtelingen Bulgarije overstroomen, Ten gevolge van een instorting in een mijngang te Essen (Duitschland) zijn gis teren twee arbeiders om het leven geko men. Eenige andere mijnwerkers werden gewond. Een arbeider bekwam zware ver wondingen. 9 Het is gisteren in geheel Egypte zeer rustig geweest. In Caïro heeft men eenige malen blijk van zijn verknochtheid aan ko ning Faroek gegeven, dicch er deden zich geen incidenten voor, afgezien van een weinig beteekenende botsing tusschen de politie en een aantal blauwhemden. Het hoofdkwartier der blauwhemden wordt thans door de politie bewaakt. Binnenkort zal de Nationale Bank van Joegoslavië geheel nieuwe metalen geld stukken gaan slaan, waarbij de kop van den te Marseille vermoorden koning Alex ander vervangen zal worden door het pro fiel van den jongen koning Peter II. De keus van dezen kop is gedaan uit de in zendingen op een open prijsvraag. 9 9 9 De Fransche senaatscommissie voor fi nanciën heeft gisteren met 18 tegen 3 stemmen het wetsontwerp strekkende tot heropening van de wereldtentoonstelling, verworpen, De Britsche minister Eden is gisteren te Londen teruggekeerd. Hij hoopt de vol gende week voor enkele dagen naar Zuid- Frankrijk te gaan. Tijdens de afwezigheid van Eden zal minister-president Chamber lain de leiding over het departement van buitenlandsche zaken op zich nemen, O 9 O In den afgeloopen nacht zijn op den weg van Aleppo naar Alexandrette (Syrië), op vier kilometer ten westen van Aleppo der tien auto's door vijf gewapende bandieten aangehouden en beroofd. De politie stelt een onderzoek in. o t> 9 Gistermiddag is te Parijs het stoffelijk overschot van den Franschen componist Maurice Ravel ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Fran sche minister van onderwijs, Jean Zay. De Bulgaarsche regeering heeft besloten, ter gelegenheid van de jaarwisseling 162 gevangenen, die in de provincie geïnter neerd waren, vrij te laten. Deze maatregel komt vooral ten goede aan leden der ont bonden partijen, die wegens politieke actie naar de provincie verbannen waren. 9 O De aardbeving, die Woensdag een deel van de stad Oxapampa (Peru) verwoest heeft, heeft dertig dooden en tachtig ge wonden geëischt. MARINE EN LEGER Mutaties by de Marine in Oost-Indië. Overgeplaatst van Hr. Ms. K VIII naar Hr. Ms. K XIII, de luit. ter zee 2e kL A. H. Dekethvan Hr. Ms. K VIII naar den onderzeedienst, de luits. ter zee der 2e kL P. J. S. de Jong en jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeetvan Hr. Ms. K XVIII naar Hr. Ms. K XV. de luit. ter zee der 2e kl. M. A. J. Derksema van Hr. Ms, K xni naar Hr. Ms. K XVII, de luit. ter zee der 2e kL A. van Karnebeekvan Hr. Ms. K XIII naar Hr. Ms. XVIII, de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e kl. J. E. R. Ros van Hr. Ms. K X naar Hr. Ms. K XVIII, de luit. ter zee der 2e kl. F. J. A. Knoops van Hr. Ms. K X naar Hr. Ms. K XIV, de officier van den marine stoom vaartdienst der 2e kl. L. E. Kleiman van Hr. Ms. K XH naar Hr. Ms. K XIV, de luit. ter zee der 2e kl. C. A. J. van Well Groeneveld van Hr. Ms. K XII naar den onderzeedienst, luit. ter zee der 2e kl. G. H. Donker van Hr. Ms. K XII naar Hr. Ms. K XV, de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. R. de Bruijn van Hr. Ms. K IX naar Hr. Ms. K XVI, de luit. ter zee der le kl. C. W. Slotvan Hr. Ms. K IX naar Hr. Ms. K XVII, de luit ter zee der 2e kl. L. J. Jarman van Hr. Ms. K IX naar den onderzeedienst, de offi cier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. P. J. Drijver van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XIII, de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. T. J. Spangenberg van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XV, de luit. ter zee der 2e kl. P. G. de Back van den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XIV, de luit. ter zee der 2e kl. W. J. de Vries van Hr. Ms. K XVIII naar Hr. Ms. K XVI, de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. S. J. Maats van Hr. Ms. K XII naar Hr. Ms. K XVII, de luit. ter zee der le kl. J. A. de Geldervan den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XVII, de officier van den marine stoomvaart dienst der 2e kl. J. B. Haanappelvan den onderzeedienst naar Hr. Ms. K XVI, de luit. ter zee der 2e kl. H. C. Besangon van Hr. Ms. K X naar den onderzeedienst de luit. ter zee der 2e kl. H. D. B. Beude- ker. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den officier van den marine stoomvaartdienst der le kl. A. A. Bruins. (H.C.) De sergeant-majoor-administrateur H. Griep van de S.D.O.A. te Middelburg wordt op 3 Januari 1938 overgeplaatst bij het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom. De sergeant W. Gillesse wordt op dien zelfden datum overgeplaatst van het 14e reg. inf. naar de S.D.O.A. De officier van gezondheid der le klasse der Koninklijke marine C. P. J. Modderman wordt 3 Januari geplaatst te Rotterdam. KERK. EN SCH00LNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Almen en Harfsen (G.) door G. de Eu, te Ritthem. Een Oranje-Zendingscollecte. Het Zendingsbureau te Oegstgeeat vraagt ons plaats voor het volgende Door de directie der Samenwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest is aan alle Kerkeraden der Nederl. Hervormde Kerk Met voorstel gedaan om op den eer sten Zondag na de geboorte van de Ko ninklijke telg een Oranje-zendingscolleote te houden. De opbrengst daarvan ware te bestem men voor dien tak van Zendingsarbeid in Nederl. Oost- of West-Indië waaraan elke afzonderlijke gemeente zich het meest verwant gevoelt. Pogingen tot verzoening van Protestantisme met nat. socialisme. De „Wittenbergbond", die opgericht is in de oude Lutherstad, onderneemt pogin gen om het Duitsche protestantisme en het nationaal socialisme tot elkander te bren- giv. Deze bond wordt gesteund door de „Vereeniging van Evangelische predikanten in het Derde Rijk", die verwantschappen heeft met de beweging der „Duitsche christenen". Nationaal socialistische kringen beweren, dat in Noord-Duitschland bijna een duizend tal predikanten toegetreden zijn tot den Wittenbergbond. Naar het schijnt heeft deze actie voornamelijk het oog op de Belijdenis- kerk, die de oppositie tegen de denkbeel den van het nationaal socialisme vertegen woordigt. Examens. Voor het examen boekhouden M.O., on derdeel q, is geslaagd de heer A. H. M. Spauen te Goes. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg, De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Overtreding van ,de Motor- en Rijwielwet J. W. B. te Middelburg, 3 b. of 3 d. h. W. S. te O.- en W.-Souburg, 5 b. of 5 d. h A. W. te Goes, A. W. B. te Vlissingen, 3 b. of 3 d. h.A. de B. te Serooskerke 3 b. of 3 d. k.M. F. G. te Vlissingen en P. J. v. D. te Vlissingen, ieder 2 b. of 2 d. h. J. W. te Goes 5 b. of 5 d. h. P. S. te Biggekerke 10 b. of 10 d. h. Overtreding Arbeidswet bij herhaling J. C. B. te Vlissingen 3 b. of 3 d. h. A. D. de W. te Vlissingen 0.50. b, of 1 d. h. Dronkenschap op den openbaren weg A. I. en P. v. S. te Vlissingen, ieder 10 o. of 10 d. h. Te Middelburg op den openbaren weg wateren buiten de daartoe bestemde water plaatsen E. F. teMiddelburg 2 b. of 2 d. h. Loopen over eens anders grond waar van de toegang op blijkbare wijze is verbo den J. J. D. te Oost- en West-Souburg 5 b. of 5 d. h. Jagen op grond waar hij niet tot het genot van de jacht gerechtigd ia en zonder vergunning van den tot dat genot gerech tigde J. J. D. te O.- en W.-Souburg 10. b. of 10 d. h., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer schat ting van de waardè daarvan op f 25 bij niet inlevering en niet betaling te vervan gen door 10 d. h.J. J. D. te O.- en W.- Souburg 10 b. of 10 d. h., met" verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweerschatting van. de waarde daarvan op 25, bij niet inlevering en niet betaling te vervangen door 10 d. h. Zijn hond, die op gronden waar hij niet tot het genot van de jacht gerechtigd is, wild opspoort, niet terugroepen of ophalen: W. de W. te O.- en W.-Souburg 7.50 b. of 5 d. h. DE „CSAR" VOOR DE RECHTBANK. De rechter van instructie te Parijs heeft gisterochtend den architect Pierre Parent, die betrokken is bij de Csar-affaire ge hoord, In den kelder van zijn huis was een aanzienlijke hoeveelheid wapenen gevonden, o.a. een mitrailleur en twee mitrailleur pistolen. Parent' bekende lid te zijn ge weest van een geheim genootschap, dat den stryd tegen een eventueele putsch van de communisten voorbereidde. Hij had den kelder van zijn huis beschikbaar gesteld voor het verbergen van wapens. Hij wei gerde nadere inlichtingen te- geven over de personen, welke in het geheim bij hem kwamen.. DE SAMENSTELLING DER NIEUWE REGEERING VAN EGYPTE. De. samenstelling van het nieuwe Egypti sche kabinet is als volgt Mahmoed, eerste minister en minister van binnenlandsche zaken Yehia, minister van buitenlandsche zaken Ismail Sidky, minister van financiën en generaal Hussei, minister van oorlog. De eerste daad van den nieuwen premier is geweest het ontwapenen en ontbinden van alle gekleurde-hemden-organisaties. Het desbetreffend bevel wordt thans in ge heel Egypte ten uitvoer gelegd. De studenten van de Alazhar universiteit hebben gistermorgen de collegezalen verla ten teneinde te demonstreeren en uiting te geven aan hun voldoening over het ontslag van Nahas Pasja. DE STRIJD IN CHINA. De ontruiming van Tsingtau. De uittocht der verschrikte Chineescbe bevolking uit Tsingtau duurt in versneld tempo voort. De vluchtelingen begeven zich -in stroomen naar het binnenland, te voet, per rijwiel, op karren of met andere vervoermiddelen. Nu de Chineesche troepen en mariniers en de Chineesche politie Tsingtau heeft verlaten, is de bevolking begonnen de Ja- pansche winkelwijk te plunderen. De burge meester en de garnizoenscommandant heb ben de stad in overhaaste vlucht verlaten en ook vele Chineesche inwoners verlaten de stad. De toestand is uiterst gespannen Het nieuwe buitenlandsche vrijwilligers corps heeft de taak van de politie overge nomen., Het Britsche antwoord op de nota van Japan. De diplomatieke correspondent van Reu ter te Londen weet te melden dat het Brit sche antwoord op de Japansche nota koud, schoon hoffelijk van toon, gesteld zal zijn. De Britsche ambassadeur heeft reeds be zwaar gemaakt tegen de lezing der Japan sche militairen van de gebeurtenissen op. de Jangtse en in het bijzonder teger de veronderstelling, diat buitenlandsche oor logsschepen en koopvaardijschepen geen recht zouden hebben gehad in de nabijheid van de gevechten te verkeeren. Derhalve is het niet onwaarschijnlijk, dat het Brit sche antwoord zekere reserves zal maken ten opzichte van dezé uiteenzetting, zoo dat met kennisneming van de Japansche uitlegging de Britsche regeering verkiezen zal zich te houden aan haar eigen rapport. Tevens wordt er op gewezen, dat de Ja pansche nota gesteld is in nog al vage termen ten aanzien van de bestraffing der verantwoordelijke personen. Een speciale correspondent van het Fransche agentschap Havas meldde gis teren Terwiji de opmarsch der regeeringstroe- pen in Teruel voortgezet wordt aan het buitenste front, hebben de rechtschen twee tegenaanvallen, krachtiger dan de vooraf gaande, ondernomen, welke echter door de regeeringstroepen, die zich op de hoogten rondom Teruel bevinden, werden afgeslagen. Het voornaamste doel der rechtschen was de top van Zorro, die ten zuidwesten van Teruel ligt. Een langdurige en verbeten veldslag werd geleverd op de omringende hoogten en de hellingen van dezen top. De 26ste legerdivisie der regeeringstroe pen, die aan het front in Aragon staat, deelde gisteren mede, dat de opstandelingen in" den geheelen sector hevige aanvallen hebben ontketend, die de regeeringstroepen hebben gedwongen eenige wijzigingen in hun linies te brengen, Rechtsche mededeelingen. Volgens mededeelingen van rechtsche zijde werden de regeeringstroepen voor Teruel van twee zijden aangevallen, de rechtsche-troepen rukten drie kilometer op, zij maakten zich meester van verscheidene stellingen van de regeeringstroepen. De strijd ontwikkelt zich zooals men ver wacht had. De tegenstand der linksche troepen verslapt. Men gelooft te Saragossa dit de belegerden te Teruel weldra bevrijd zullen zijn. Radio Saragossa deelde voorts mede, dat men na de operaties van gisteren kan ver zekeren, dat het linksche front van Teruel definitief gebroken is. STOOMVAARTLIJNEN „Bengkalis" 27 Deo. te Seattle van Singa pore „Damstcrdijk" (thuisr.) 29 Deo. te Liver- pool „Drechtdijk" (uitr.) 27 Dec. van Bermuda „Enggano" (thuisr.) 29 Dec. van Oran „Grootekerk" (thuisr.) 28 Deo. te Colombo „Hoogkerk" (thuisr.) 30 Dec. te Bremen „Indrapoera" 30 Deo. te Batavia v. Rott. „Kota Gede" (uitr.) 30 Dec. v. Port Said „Kota Tjandi" 29 Dec. van Belawan, Java naar New York „Kota Inten" p. 30 Deo. Barbados, New Orleans naar Zuid-Afrika „Maasdam" 30 Dec. te Rott. van Boston „Randfontein" (thuisr.) 29 Dec. van Zan zibar „Sitoebondo" (uitr.) p. 29 Dee. Perim „Saleier" 29 Dec. te Kaapstad. Java naar New York „Springfontein" (thuisr.) 30 Dec. te Suez „Johan van Oldenbamevelt" (thuisr.) 30 Dec. te Suez „Tabinta" 29 Dec. van Dakar, Batavia n. New York MARKTBERICHTEN GROENTEN VEILING. MIDDELBURG. Molsla 28—30 c.f Veldsla 3—10 c., Was- peen 24 c., Spruiten 516 c., Witlof 1024 c., Schorseneeren 310 c., Kool rapen 1 c., Breekpeen 12% c., Uien 414—10 c., Kroten l—3J/2 c., Savoye Kool 1-4 c., Rootle kool 13 c., Boere kool 1^—24 c., Prei 36 c., alles per kg. Peen 36 c., Rapen 1—2V2 c., Kroten 23 c., Selderie 25 c., alles per bos Bloemkool 214 c., Andijvie 1—3 J/2 c., Knolselderij 2—3 c.» alles per stuk. NIEUWJAARSRECEPTIE. De Burgemeester van Vlissin gen en Mevr. VAN WOELDEREN- SPRENGER zullen gaarne be zoeken ontvangen Maandag 10 Jan., 's avonds na half 9. Samengesteld door het KonMeteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 778.3 te Black- sod in Ierland. Laagste barometerstand 757.1 te Kuopio in Finland. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wel licht toenemende westelijke tot noordelijke, later verder ruimende wind, betrokken tot zwaar' bewolkt mët kans op eehigen regen of-sneeuw, lichte dooi tot temperatuur om het- vriespunt in het noorden. In het zuiden temperatuur om het vriespunt tot lichte vórst. Bultenlandsch Weerbericht Hedenmorgen uit officieele gegevens iamengesteld door hei Kon. Met Instituut. Het daalgebied van den luchtdruk, dat gistermorgen voor het noordelijk deel der Noorsche kust lag, trok naar het oostelijk Oostzeegebied en tastte het gebied van hoo- gen luchtdruk aan de oostzijde sterk aan. Dit had tot gevolg, dat het luchtdrukverval in onze omgeving en in het westelijk Oost zeegebied naar het noordoosten gericht werd,waardoor de wind overal noordwest tot west kromp en de vorst getemperd werd. De inval van noordwestelijken wind in Scandinavië deed de vorst, in midden- Zweden geheel verdwijnen, terwijl in noord- Zweden slechts lichte vorst voorkomt. In Frankrijk werd de vorst ook minder en alleen in zuid-Duitschland komt matige vorst voor. Het koudst blijft nog steeds het Alpengebied, het warmst IJsland. De Al penstations melden extreem lage tempera turen met lichten sneeuwval (Saentis min 19, Jungfraujoch min 22 graden Celsius). De wind is er iets minder krachtig gewor den, doch het wolkendek ligt thans weer over de toppen. De oceaan-depressies zijn geheel verdwenen en het gebied van hoo- gen luchtdruk strekt zich tot ver naar het zuidwesten en westen uit. De inval van westelijken wind brengt reeds dooi in het noordwestelijk deel van ons land. Het vooruitzicht voor het weer van de volgende dagen is afwisselend dooi ëh vorst, met zware bewolking en tijdelijk kans op regen of sneeuw. WEERBERICHT VOOR BELGIË. Matige wind uit N.O. tot N.W. wind, vrij mooi weer,, plaatselijk een weinig sneeuw, gedurende den nacht betrokken hemel, sneeuw gevolgd door regen, plaatselijke nachtvorst van 0 tot 5 gr. Morgen vrij sterke N.W. wind, bewolkte hemel, bij tusschenpoozen regen en sneeuw, stijgende temperatuur, dooi van 0 tot 5 gr. van publieke vermakeliik- heden. vergaderingen, enz „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 31 December tot en met Donderdag 6 Januari„De trek naar het Westen". „Luxor"-theater. Van Vrijdag 31 De cember tot en met Dinsdag 4 Januari „Giovani de Veroveraar" en „Zijne Excellentie". Zaterdag I en Zondag 2 Jan. „Ds Oude Vriendschap", Cabaret V i'

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 6