50D 300 25 OPRUIMING 1937 in oogelulucht DE STOFFENKONING VRIJDAG 31 DECEMBER EERSTE BLAD S«l»ewrlewi»»en nan Jew Jag No. 308 75e Jaargang 1937: UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr., Walsiraat 58-60, Vlissiirgen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen JAN HENNING MAANDAGMORGEN 9 UUR BEGINT DE OPRIT 67. ZIE DE ETALAGE. 1938 begint goed. VERLAAGD STADSNIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25: iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn (iRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DE BELANGRIJKSTE GEBEURTENISSEN IN BINNENLAND, PROVINCIE EN STAD 1937 is een zeer bewogen jaar geweest, rijk aan belangrijke gebeurtenissen op velerlei gebied. En nu wg voor de jaarwis seling staan, is er alleszins aanleiding de voornaamste gebeurtenissen van het afge- loopen jaar even de revue te laten passee- ren. Wg leven snel en er gebeurt zóó veel. dat de feiten elkaar in onzen geest ver dringen, zoodat wij nauwelijks gelegenheid krijgen ons op hun beteckenis te bezinnen. Elders in ons blad vindt men een uitvoe rig overzicht van het buitenland in 1937. In het onderstaande stellen wij ons voor de belangrijkste gebeurtenissen die zich in het afgeloopen jaar afspeelden te Vlissin- gen, in Zeeland en in Nederland in de her innering terug te roepen. In JANUARI werd het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet ingediend. Heel het land en Zeeland en Vlissingen niet het minst vierden het Prinselijk huwelijk. Prins Berahard en Prinses Juliana maait- ten hun huwelijksreis naar Krynica. Hr. Ms. „De Ruyter", die ook Vlissingen bezochr, vertrok naar Ned. Indië. In Eindhoven en Roosendaal werden brutale auto-diefstal len gepleegd. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding werd geopend. Vice-admiraai De Graaf weigerde zijn benoeming tot Hoogen Commissaris te Danzig. In FEBRUARI werd hier ter stede het motor-vrachtschip „Brastagi" te water ge laten. De O 16 maakte een zware reis in stormachtig weer. In Den Haag werd éen postauto overvallen. Het Prinselijk paar zette zijn huwelijksreis voort en bezocht o.m. Krakau, Boedapest en Weenen. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier maakte een bewogen periode door. H.M. de Koningin keerde van haar buiten- landsche reis naar Nederland terug. De z.g. vestigingswet werd ingediend. De „Schelde" boekte succes met haar „Schcl- demusschen" die afnemers vonden. „Goed Wonen" besloot 51 arbeiderswoningen te gaan bouwen. Te s-Gravenhage werd een man in een auto doodgeschoten. In MAART besloot de Kon. Holl. Lloyd tot liquidatie. Vlissingen kon „genieten" van een kwalijk riekenden potvisch. De Os- lo-staten confereerden in 's-Gravenhage. Vlissingen werd opgeschrikt door den lof- hartigen moord op het bejaarde echtpaar Lauwereins. Het extra-luchtrecht voor Ned. Indië werd afgeschaft. In Groede werd een landbouwersknecht vermoord. De recht bank te Middelburg behandelde de fraude kwestie bg den B. V. L. De „Schelde" kreeg opdracht voor den bouw der machines voor 4 onderzeebooten. In Engeland verongeluk te een „Scheldemusch". De O 16 bezocht Washington. De tinbaggermalen „Kan- toeng" verging. De „Triton" werd in de Spaansche wateren aangehouden, de „Hertog Hendrik' en de „Java" schoten te hulp en de O 16 bleef sindsdien eenigen tgd in de Spaansche wateren. Het Haagsche ge rechtshof behandelde in hooger beroep de fraude-zaken van het Plaatselijk Crisis Co mité en Maatschappelijk Hulpbetoon. De directeur van de N.V. Haven van Vlissin gen legde zijn functie neer. Rotterdam be sloot tot tunnelbouw. De burgemeester van Breslcens nam ontslag. In APRIL kwam het Prinselijk echtpaar weer naar Nederland en keerde de „O 16" in Den Helder terug. De Bond van Buurt- vereenigingen werd opgericht. Prins Bern- hard werd geïnstalleerd in den Raad van State. De Raad voor de Luchtvaart hield zijn eerste zitting. Het Vlissingsche brand weermateriaal werd voorloopig gecentrali seerd. De „Schelde" kreeg opdracht voor den bouw van twee onderzeebooten. In Den Haag werd een notaris gearresteerd wegens verduistering van 50 60.000. De „Nieuw Amsterdam" werd door H.M. de Koningin te water gelaten. De uitzending van een lezing over luchtbescherming via het Middelburgsche distributienet werd verboden. Verschillende Nederlandsche schepen werden in de Spaansche wateren aangehouden. Met medewerking van de marechaussee te Breskens en de douane ce Vlissingen werd een belangrijke reeks auto diefstallen in België opgehelderd. Op d*1 laatste rustplaats van wijlen wethouder De Meg werd een gedenksteen onthuld. Bn de Amsterdamsche scheepswerven weru gestaakt. Er werd besloten tot den bou\* van een gemaal te Veere en burgemeester Van Zuyen nam te Breskens afscheid. D K.L.M. boekte den 500.000sten passagier eD op den laatsten dag van de maand werd op opgewekte wijze de verjaardag van Prinses Juliana gevierd. In MEI werd de „Brastagi" toegevoegd aan de vloot van den Roterdamschen Lloyd en „De Schelde" kreeg van deze maatschappij een nieuw schip besteld. De ex-burgemees ter van Borssele moest terecht staan. Het bunkerstation Vlissingen van de S.H.V. vierde zijn 10-jarig bestaan. Bij een door een wolkbreuk noodzakelijk geworden noodlanding, werd de „Kievit" ernstig be schadigd. Prinses Juliana en Prins Bern- hard bezochten Engeland. Jopie Waalberg verbeterde het wereldrecord 200 M. school slag dames. Bij het kapseizen van een sloep van de „De Ruyter" kwamen 4 menschen om het leven. De Ned. Ver. v.Vreemdelin- genverkeer zag zich een beduidend regee- rings-subsidie toegezegd. De „Tromp" werd te water gelaten. 12 Duitsche luchtballons daalden in ons land en bij de Tweede Kamer werd een wetsontwerp ingediend in ver band met vlootvernieuwing door de Stoom vaart Mg. „Zeeland". De verkiezingen voor de Tweede Kamer werden gehouden, even als die voor de Eerste Kamer. Op de Pa- rij sche wereldtentoonstelling werd een Ne- derlandsch paviljoen geopend en wij publi ceerden uitvoerige bijzonderheden, over de nieuwe mailschepen voor de Stoomvaart Mij. „Zeeland". Daarop volgde toen in JUNI de gedeeltelijke openstelling van het Nollebosch. Het Nederlandsche record zweefvliegen werd wederom verbeterd. De Handelskamer hield te Vlissingen haar congres. De K.L.M. besloot drie maal per week naar Indië te gaan vliegen. De Ko ninklijke familie bezocht Amsterdam. De kabinetsformatie bleek moeilijkheden op te leveren. Voor de eerste maal werd bekend gemaakt dat in het Huis van Oranje een blijde gebeurtenis kon worden tegemoet ge zien. Het 300-jarig bestaan van den Staten bijbel werd herdacht. De „Scheldemusch" werd te Soesterberg gedemonstreerd. In Wassenaar werd een monument voor de Koningin-Moeder onthuld. De Vlissingsche Oranjebond werd opgeheven en de samen stelling van het nieuwe kabinet-Colijn werd bekend gemaakt. De heer Mijs werd be noemd tot directeur van de N.V. Haven van Vlissingen. Het Haagsche gerechtshof be vestigde het vonnis van de Middelburgsche rechtbank inzake'de fraude hg den B.V.L. Het Haagsche Hof nam een voor België gunstige beslissing inzake de Maaswater kwestie. De spoorwegexploitatie bleek weer een groot tekort op te leveren. Prins Berahard vierde zijn verjaardag. JULI begon met de installatie van mr. Drost als burgemeester van Breskens. Met behulp van de Marine werd op de reede van Vlissingen het s.s. „Thorpehall" met kostbare Spaansche schatten aan boord, in beslag genomen. De Chineesche Minister van Marine bezocht Vlissingen. Besloten werd het aantal herhalingsoefeningen uit te breiden. De Groote kerk te Alkmaar werd door instorting bedreigd. Burgemeester Van Woelderen vierde onder groote belang stelling zgn 60en verjaardag De Engelsch- man Deane won den Scheldebekerzwem- wedstrijd. Hoekstra verbeterde het Neder landsche duurrecord zweefvliegen en Lacor werd kampioen van Nederland op de 5000 meter. De Spaansche schatten werden aan wal gebracht en Vlissingen beleefde nog moeilijkheden met de bemanning van de „Thorpehall" de deserteerende officie ren moesten met geweld aan boord worden gebracht. De P.Z.E.M. besloot te Middel burg een nieuw kantoorgebouw te stichten. In Utrechtsche staalfabrieken vond een ernstige ontploffing plaats. Het landbouw- proefbedrgf in den Wilhelminapolder werd geopend. Vele Zeèuwen namen deel aar» de vierdaagsche afstandsmarschen. De „flamingo" verongelukte bij Brussel. Bij een bioscoopbrand te Helmond vonden drie menschen den dood en ten slotte kondigde P.T.T. belangrijke verlaging der tarieven aan. In AUGUSTUS opende H.M. de Ko ningin de Jamboree te Vogelenzang en werd te Teraeuzen het stoffelijk overschot aangebracht van een vermisten Belgischen zeeloods. Het Marathon-lid P. van Driel werd Nederlandsch' kampioen hoogsprin gen. De slachtoffers van de „Flamingo werden teraarde besteld. Twee mannen werden gearresteerd, verdacht betrokken te zgn bg den roofmoord te Vlissingen. Ne derland besloot in 1939 deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te New-York. Boven Soesterberg verongelukte een mili tair toestel dat in brand raakte. In Limburg FOTOGRAAF. Badhuisstraat 63. p.f. SEIZOEN- Een greep uit de spotkoopjes. ZIJDEN STOFFEN, 100 breed. Tatfetzijdevan voor 66 Crêpe Satin van l.Srf voor 74 Goudbrocaat Imprimé van WC voor 79 Mat Sire van !U33 voor 39 WOLLEN STOFFEN, 140 breed. Japonstof Mantelstof Japonstof Mantelstof van voor 79 van 5--* voor 1.39 van voor 1.15 van voor 1.98 Tbrolhael uoor lm. bontmantel oan ooor 1i9 werd een wisselloop er overvallen en beroofd. In Den Haag werd uit een juwelierswinkel voor tienduizenden guldens sieraden gesto len. Het Prinselijk jacht „Piet Hein" werd te water gelaten. De „Van Galen" vertrok naar Shanghai. De vierde Nederlandsche Scheldevlucht werd bij ongunstige weers omstandigheden gehouden, na een keer te zijn uitgesteld. De gemeenteraad besloot tot den bouw van een brandweerkazerne en het werd in Augustus bekend, dat H.M de Koningin voornemens was n&ar Zeeland te komen. De nieuwe officieren der divisie mijnenvegers die naar Ned. Indië ging, werden beëedigd en eenige dagen later aan vaardden de vier schepen de verre reis onder overweldigende belangstelling van de Vlissingsche bevolking. Te Terneuzen werd een moord gepleegd en de maand eindigde met een opgewekte viering van Koninginne dag. SEPTEMBER begon met een brand aan boord van het o.m. metdynamiet ge laden Nederlandsche s.s. „Kota Agoeng Nederland maakte kennis met draaibare antennemasten. Minister Steenberghe open de de landbouwtentoonstelling te Hulst en H.M. de Koningin bezocht Zeeland, o.m om het monument van de Koningin Moeder te Middelburg te onthullen. Mevr. Esther de BoerVan Rijk overleed en in verschil lende plaatsen werden ronselaars voor Spanje gearresteerd. De loodsbooten voor den Nieuwen Waterweg werden van ge schut voorzien. In de St. Jacobsstraat te Vlissingen woedde een uitslaande brand. De burgemeester van Domburg overleed. Mr. Patijn werd benoemd tot Minister van Buitenlandsche Zaken. De K.L.M. besloot de Zeeuwsche luchtlijn ook gedurende de wintermaanden te exploiteeren. Bij Alkmaar zou een militair vliegveld komen. Lands meer werd door een cycloon geteisterd. De Troonrede deed een wat optimistischer ge luid hooren en kondigde versterking der weermacht aan. De wijzigingen in de dienstplichtwet werden gepubliceerd. Het m.s. „Ruys" werd onder groote belangstel ling te water gelaten. Dr. v. d. Hoog werd benoemd tot directeur van de Vlismar. De eerste luchtkruiser kwam gereed. „Bethes- da" opende een barak voor besmettelijke ziekten en Jhr. Van Doorn nam afscheid als burgemeestep van Souburg, terwijl de huldiging van burgemeester Van Woelderen de maand besloot. In OCTOBER zag de gemeenteraad kans om in record-tempo de begrooting te behandelen. De sperregeling voor werkloo- zen veroorzaakte eenig opzien. De „Specht" verongelukte. De strijd om het wereldkam pioenschap schaken begon. In Zeeland be gon men actie te voeren voor het behoud der kleederdracht. In Ned. Indië veronge lukte een marine-vliegtuig. De pensioen kwestie der Imperial werd voor de Middel burgsche rechtbank behandeld. Enkele da gen later verongelukte wederom een marine-vliegtuig. De heer M. Laernoes overleed en een wetsontwerp werd ingediend om de verplichte vaccinatie voor twee jaar op te schorten. Een spoorwegongeval te Apeldoorn veroorzaakte groote materieels schade en de mist was aanleiding tot ver schillende scheepsongelukken. Bakhuys ging over de tong in verband met zijn amateurisme. De heer Stemerding werd tot burgemeester van Souburg benoemd. De plannen voor een Zeppelin-dienst op Ned- Indië bleken voorloopig onuitvoerbaar. Een zware bandjir verspreidde in Ned.-Indië dood en ontzetting. Groeneveld, de eenig overlevende van de „Specht"-ramp, keerde in ons land terug en tot slot werd dr. Kuyper herdacht. In N OV EMBER werd te Amsterdam Julius Barmat gearresteerd en kondigde de regeering belasting-verhooging aan met het oog op de defensie-plannen. Een com missie inzake de spelling der Nederlandsche taal werd aangekondigd. Het „Alhambra"- Theater te Vlissingen werd heropend. De onderwijzers demonstreerden voor verla ging der leerlingenschaal. Mr. Aalberse nam afscheid als vooizitter der Tweede Kamer en werd opgevolgd door mr. van Schaik. Het, s-s- „Ino" zonk en te Middel burg brandde een winkel uit. De nieuwe burgemeester van Domburg werd geïnstal leerd bij Mill vond het zooveelste doodelijke ongeval op een onbewaakten overweg plaats. Burgemeester Stemerding werd te Souburg geïnstalleerd. Dè „Prinses Juliana" liep aan den grond en het Naerebout-mo- nument kwam in het licht der belangstel ling te staan omdat het door vernietiging bedreigd wordt. Prins Berahard werd bij een auto-ongeval ernstig gewond en H.M. de Koningin en Prinses Juliana namen in verband hiermede hun intrek in het Amsterdamsche Burgerziekenhuis. Dr. Ra maker nam afscheid als gemeente-secreta ris van Breskens. DECEMBER begon met de goed keuring der wetsontwerpen inzake de Stoomvaart Mij. „Zeeland" door de Tweede Kamer. De 500e retourvlucht IndiëNeder land vond plaats. Er werdén vreemde mili taire vliegtuigen hoven Vlissingen gesigna leerd en het resultaat der verkiezingen voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden werd gepubli ceerd. Een groote fabrieksbrand maakte te Winterswijk 350 arbeiders werkloos. Het ontslag van den beer Abrahamse bij de Z.E.G.A.M. trok groote aandacht, mede door de behandeling in de Provinciale Sta ten. Prins Berahard ging vooruit doch moet nog steeds in het ziekenhuis blijven. Ge- interneerde Spaansche vluchtelingen bra ken hun eerewoord en de overigen werden daarop in bewaring gesteld. De arrestatie van een Haagschen verslaggever maakte het verschooningsrecht en het ambsgeheira van den journalist actueel. Aljechin her overde het wereldkampioenschap schaken op Euwe. Een ongeval in een Heerlensche bioscoop eische een doode en 7 gewonden. Wederom veroorzaakte de mist talrijke scheepsongevallen en de eerste sneeuwval had lalrgke verkeersongelukken en veel ongemak tengevolge. Het Nederlandsche s.s. „Aldabi" liep op een rots. Te Vlissingen werd Vondel herdacht. De provinciale be grooting werd na een langdurige najaars zitting van de Provinciale Staten goedge keurd. Wg konden publiceeren dat Vlissin gen een zeer belangrijke vliegtuig-industrie krijgt. De regeering vroeg 3/4 millioen gul den om aan de wereldtentoonstelling -.9 New York deel te nemen. Verschillende steden krijgen garnizoen en Defensie wil Waalhaven koopen. De „Garoet" van den Rotterdamschen Lloyd raakte in. moeilik- heden. Besloten werd de stoomtram van Walcheren te doen verdwijnen. Nederland nam het initiatief tot de erkenning de facto van de verovering van Abessinië door Italië. Een nieuwe verdachte in de moordzaak-Lauwereins werd gearresteerd. Bij Bath vond een ernstig scheepsongeval plaats en wg konden het jaar gisteren met een voor Vlissingen goed bericht besluiten de opdracht aan de „Schelde" voor twee nieuwe motor-mailschepen voor de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland". Dit nummer bestaat uit 4 bladen en een Kindercourant. In verband met den Nieuwjaars dag zal de „Vlissingsche Cou rant" morgen niet verschijnen. 1937 in vogelvlucht. (Pag, 1, eerste blad.) De Vlissingsche Marine in het afgeloo pen jaar. (Stadsnieuws.) Gemeenteraad van Vlissingen. (Pag. 2, eerste blad.) Gemeenteraad van Souburg. (Pag. 3, vierde blad.) Het jaar 1937 in het buitenland. (Pag. 1, derde blad.) Het oordeel van dr. Colijn over de vooruitzichten voor 1938. (Pag. 1, tweede blad.) 1937 in beeld. (Fotopagina.) Julius Barmat is aan België uitgele verd. (Binnenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De prijzen der Films zijn Hennlng's fotohandel Badhuisstraat. Week der gebeden van de Protestantschc In de eerste week van Januari zullen de verschillende Protsstantsche gemeenten al hier weer gemeenschappelijk de „Week der Gebeden" houden. Drie samenkomsten wor den gehouden, waarin telkens twee predi kanten hopen voor te gaan, en wel op Maandag in de Doopsgezinde kerk, op Woensdag in de Luthersche kerk en op Vrijdag in de Groote of St. Jacobskerk. Rijwielpad langs den Nieuwen Vlissingschen weg. Ook tusschen Vlissingen en Souburg. Er zijn plannen in voorbereiding om, evenals tusschen Middelburg en Souburg, ook tusschen Souburg en Vlissingen langs den Nieuwen Vlissingschen weg een rij wielpad en een wandelpad aan te leggen. In het belang van de veiligheid van het verkeer zou het zeer gewenscht zijn. indien deze paden van de rijbaan werden afge scheiden door een beplanting als anders zins. De meest doelmatige afscheiding en be scherming zal worden verkregen door een haagbeplanting ter hoogte van ongeveer 1.20 M. De A.N.W.B. heeft nu aan Ged. Staten van Zeeland verzocht, te willen bevorderen dat zoowel het aan te leggen, als hét be staande rijwielpad langs genoemden weg van de rijbaan zal worden gescheiden door een doelmatige haagbeplanting. Tewaterlating Poolsche onderzeeboot. De onderzeeboot „Orzel" die zooals be kend op de werf der N.V. Kon. Mij. „De Schelde" in aanbouw voor de Poolsche ma rine, zal Zaterdag 15 Januari des middags te ca. half twee te water worden gelaten. De bioscoopprogramma's voor de a,s. -^k. In de a.s. week zullen in beide bioscoop theaters hier ter stede enkele rolprenten draaien waarin strgd de hoofdschotel vormt. Het „Alhambra"-theater begint het

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1