Vlissingsche Courant VIERDE BLAD Sigarenmagazijn ^Stulié GEMEENTEBESTUUR VLISSINGEN'S MARINE IN HET AFGELOOPEN JAAR. UIT DE PROVINCIE SPORT LAATSTE BERICHTEN DRUKKERIJ GEELHOED De Kristal-ijsfabriek „De Noordpool", Goes, van de van Vrijdag 31 December '37. No. 308 Voorschriften voor binnenleidingen als bedoeld by artikel 4 der Verordening regelende de voorwaarden voor leve ring van water door het Water leidingbedrijf der gemeente Vlissingen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat de voorschriften voor binnenleidingen, als bedoeld bij artikel 4 der Verordening rege lende de voorwaarden voor levering van water door het waterleidingbedrijf der ge meente Vlissingen, voor belanghebbenden kosteloos verkrijgbaar zijn, ter gemeente secretarie, 2e af deeling (Kamer Nr. 4). Vlissingen, 30 December 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEBEN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een veelbewogen Jaar. 1938 is voor de Vlissingsche marine een jaar van grocte en verstrekkende betee- kenis geweest. Als andere onderdeelen van onze weermacht heeft ook de Vlissingsche marine een detachement gezonden raar Den Haag ter gelegenheid van het huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Dit detachement, dat onder leiding stond van den eersten luitenant ter zee, eeiste klasse, E. E. B. Lacomblé, heeft ook deel genomen aan de afzetting van den weg. Ook te Vlissingen zelf is het huwelijk van onze Kroonprinses voor de marine niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het terrein was feestelijk versierd en het geheele per soneel heeft bijgedragen aan de kosten van deze versiering en eveneens aan het huwe lijksgeschenk. In Mei van het afgeloopen jaar werd een aanvang gemaakt met de z.g. vergroote topleiding, waardoor het te Vlissingen ge stationeerde marinepersoneel tot 750 man werd opgevoerd. Dit aantal kon niet op de oude wijze worden gelegerd. De oplei ding, ruim 300 licht-matrozen, werd met haar kader geheel ondergebracht op het wachtschip „Noord-Brabant" en de vaste bemanning kreeg het logementschip Udur ais verblijfplaats aangewezen. De vergroo te opleiding maakte ook nog een andere uitbreiding noodzakelijk. Er zijn n.l. twee schoollokalen bijgebouwd. Vooral Augustus is voor de Vlissingsche marine een belangrijke maand geweest. Toen toch zijn er vier officieren beëedigd in afwijking van de gewoonte dat de ma rine-officieren in Den Helder beëedigd worden. Deze beëediging hield verband met het vertrek der vier mijnenvegers, onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse, jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk. Deze vier mijnenvegers waren de Jan van Amstel, de Pieter de Bitter, de Abraham Crijnssen en de Eland du Bois. Op een en dertig Augustus heeft de ma rine, zooals gewoonlijk een groote parade gehouden, ditmaal echter in afwijking van andere jaren op den boulevard Evertseu tegenover het hotel Britannia in samen werking met de 2e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie. Een en ander om de bevolking in staat te stellen de parade beter gade te slaan dan op het marineterrein mogelijk zou zijn geweest. In November 1937 zijn de pantserboot Ter gelegenheid van het Nieuw jaar wordt door ondergeteeken- den aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers HEIL, ZEGEN en VOORSPOED toegewenscht. VLISSINGEN. J. Aarnoutse, Melkhandel, Winkelmanstr. 28 J. Adriaanse, Oranjemolen. K. Baljé, Winkelier, Walstraat 14. H. Bannier-de Winter, Schoenm., Vrouwestr. J. Beun, Bakker, Nieuwendijk 53 P. de Bree, Noordstraat 24 .C. A. Cornelisse, Melkh., A. Dekenstr. 63 Wed. De Croo, Kruidenierster, Drjkstr. 13 Wed. Deurwaarder, Winkelierster, Molenstr. L. Duijvekot, Melkhandel, Marinestraat 24 F. Duijvekot, Melkhandel, A. Dekenstr. 103 J. Eckhardt, h. in Petroleum, Crocuslaan 13 W. A. Graafmans, Kleerm., B. Ewoutstr. 68 J. Goedbloed, Mag. „Olympia", Nieuw.d. 9. A. J. L. Hanssen, Rijwielh. „De Renbaan" Wed. L. Harpe, Winkelierster, Clijverstr. 10 A. W. Hendrikse, Horlogerie, Nieuwendijk 33 M. W. Hildernisse, Wijnh., St. Jacobsstr. 24 P. J. Hintzen, Schoenmaker, Scheldestr. 72 K. Hoogerheijde, Sigarenmag., Groenew. 31. P. M. J. Huijsman, Mr. Schoenm., Hobeinstr. W. Jansen, Boulevard Bankert 90 Brlnia en de mijnenleggers Hydra en Dcuwe Aukes buiten dienst gesteld. Manoeuvres zijn er dit jaar niet gehouden evenmin als kustwachtoefeningen. Bijna alle beschikbare tijd is besteed aan de nieuwe schepen en de grootere opleiding. Een belangrijk feit uit het afgeloopen jaar is ook nog, het bezoek van den Chinee- schen minister van Defensie, die groote belangstelling toonde voor Vlissingen's marine. Zijne Exc. maakte nog een vaar tocht met H.M. „O 16" en toonde zich zeer ingenomen met wat hy te Vlissingen van de marine heeft gezien. In de maanden September en October is de tweede divisie mijnenvegers, bestaan de uit de schepen Willem van Ewijck, Pie ter Florisz., Jan van Gelder en de Van der Hulst, in gebruik genomen. De Wil lem van Ewijck was ook aanwezig op den streekdag van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm te Groot-Ammers, waar tevens een klasse matrozen een gymnastiekde- monstratie gaf. Dit laatste was ook het geval op een landdag van den B. V. L. te Goes. Dit was echter niet de eenige sportieve prestaties der Vlissingsche ma rine, want een detachement nam met suc ces deel aan de Vierdaagsche afstandsinar- schen waarbij de corpsmedaille werd ge wonnen Tenslotte zij nog gememoreerd, dat de naam van den onder-commandant der nuarine te Vlissingen veranderd is in Com mandant der Maritieme middelen te Vlis singen. Wat zal 1928 brengen Ook voor dit jaar staat er een groote opleiding op het programma, terwijl er tevens in 1938 ver moedelijk kustwachtoefeningen gehouden zullen worden. In het voorjaar zal de op leiding van het jaar 1937 vaartochten ma ken met de „Java" en de „Hertog Hen drik" naar de Middellandsche Zee. Hoe wel deze reizen hoofdzakelijk als oefen- reizen bedoeld zijn, zullen zij tevens als convooidienst gebruikt worden. N.V. Waterïeiding-Maatschappy „Zuid-Beveland",, Door de Woensdag gehouden aandeel houdersvergadering der N.V. Waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland" is benoemd tot lid van den Raad van Toezicht, de heer P. J. Dominicus, burgemeester van Rilland- Bath, zulks in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer P. J. Keijzer, bur gemeester yan Wemeldinge, uit Zuid-Be veland, XD.Z.) De uitkeeringen aan de gemeenten Volgens het bij de Staatscourant van gis teren behoorende bijvoegsel zullen in de provincie Zeeland over het uitkéeringstijd- vak 1935/1936 uit het gemeentefonds o.a. d - volgende uitkeeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen)Vlissingen ƒ286.900, Middelburg ƒ209.900» Goes 62,900, Terneuzen ƒ87.000, - - MIDDELBURG Een bevordering. - Benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot werkman le klasse de hulpbesteller- chauffeur C. J. H. J. Hondsmerk, werk zaam aan het bureel van den inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te Middelburg. Nieuwe algemeene politieverordening. De Commissie voor de Strafverordeningen heeft aan den Raad overgelegd het ont werp eener nieuwe Algemeene Politiever ordening, zooals reeds enkele malen in uitzicht was gesteld, en waarvan de te genwoordige Commissaris van Politie eerst een volledig uitgewerkt project aan de be oordeeling van de Commissie heeft onder worpen, nadat hij daarover tevoren den di recteur van gemeentewerken, den contro leerend gemeente-geneesheer, den direc teur van den Reinigings- en Ontsmettings- dienst en, in laatste instantie, den ambte naar van het O.M. bij de kantongerechten in het Arrondissement Middelburg had ge raadpleegd. L. Jasperse, Winkelier, Beursstraat 6 W. A. Keim, Kruidenier, A. Dekenstraat 81 J. van Keulen, Winkelier, Hobeinstraat 59 K. Klaasse, Melkhandel, Groenewoud 26 C. Koole, Grossier in Boter en Eieren, Hobeinstraat 42. Slagerij Kole, Hobeinstraat J. Kuiper, Gro entenhandelaar J. J. Kusse, Schoenmaker, Groenewoud 15 M. Kusse, Schoenmaker, Glacisstraat 92 I. Ligthart Schenk, Kaas- en Vischhandel C. Luijk, Bakker, Koudenhoek 15 J. Marijs, schoenmaker, Vrouwestraat 5. P. van der Maden, Huish. art., Kleine Markt J. Melis, Melk en Boter, Eedestraat 8. A. Minderhout, in Brandstoffen, Palingstr. C. Minderhout, Melkhandel, Pluimstraat A. Murk, Koopman, Slijkstraat 19 A. de Nooijer, Winkelier, Gravenstraat 33 F. Ovaa, Broodbakker, Clijverstraat 11 H. H. J. Quite Jr., Schoenm., Korenstr. 10 M. Riemens, Melkhandel, Kasteelstraat 31 A. le Roy, Kruideniersw., Koudek.w. W. 43 J. F. Salomé, Bakker, Kleine Markt 17 W. V. Schilleman, Wagenm., Schermink.str. C. Schout, Zwanenburgscheweg 5a J. C. v. Schelven, Loodgieter, Molenstr. 46 J. Scheepers, Schoenmaker, Palingstr. 26. C. Sinke, Winkelier, Groote Markt 8. A. J. Somers, Broodbakker, Nieuwstraat 5. W. Sohier, Melkhandel, Geraniumlaan 4. C. J. v. d. Star, in brandstoffen, Wilh.str. 7. W. E. Steevens, Schoenhandel, Groenew. 56, W. Stroo en Echtg., Melksl. Zwanenburg. Uiteraard zijn in het onderhavige ont werp een groot aantal bepalingen uit de tegenwoordige, door talrijke wijzigingen zeer moeilijk leesbaar geworden verorde ning, al dan niet aangevuld of veranderd overgenomen. De commissie meent zich ervan te mo gen onthouden op het ontwerp een breede toelichting te geven. Niettemin acht zij het dienstig nog enkele mededeelingen te dezer zake te deen. Vooreerst brengt zij in herinnering, dat in het ontwerp niet meer, zooals in de oude verordening, be palingen nopens het verkeer voorkomen en evenmin die ter voorkoming van brandge vaar, aangezien zoodanige bepalingen wer den belichaamd in de sindsdien vastgestel de verkeersverordening en de vastgestelde verordening houdende voorschriften ter voorkoming van brandgevaar. OOST- EN WEST-SOUBURG Opbrengst collecte. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier op gebracht ruim 232.Van dit bedrag zul len 61 gezinnen een Nieuwjaarsgift in natura ontvangen. RITTHEM Jaarvergadering „Helpt Elkander". Het varkensfonds „Helpt Elkander" hield Woensdagavond zijn jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen 184.22 en de uitgaven 105.14. Alzoo een goed slot van 79.08. Voor 4 gestorven varkens was uitgekeerd 79.95. In de plaats van den heer Js. Breel, die uit zijn bedrijf treedt en dus als bestuurslid en lid bedankte, werd gekozen de heer W. Ovaa. De aftredende bestuursleden, J. M. Cevaal en K. Louwerse werden herkozen. Den heer J. Breel werd dank gebracht voor hetgeen hij voor het fonds gedaan heeft. KOUDEKERKE Een schoolkwestie in Koudekerke. Men schrijft uit Zeeland aan de N.R.Crt. Met het Zeeuwsche dorp Yerseke had het vriendelijke Walchersche dorp Koude kerke eenigen tijd de twijfelachtige eer, de twee Nederlandsche gemeenten te vormen, waar de uitkeering aan het bijzondere on derwijs volgens de pacificatiewet het hoogst was. In de jaren rondom '25 hebben ze in Koudekerke zelfs tot twintig gulden per leerling bedragen Want het openbaar onderwijs in deze gemeente werd tengevol ge van de overheerschende positie van hst hijzonder onderwijs, waardoor dit laatste hoofdzaak, het openbare aanvullend,eea totaal, verkeerde waardemeter am de-uit keering aan het bijzondere onderwijs te be palen. Tot 1892 kende Koudekerke, zooals meer gemeenten in Zeeland en elders in den lan de, maar één openbare schoolhet daar ge geven onderwijs paste zich zeer wel bij den aard der bevolking aan. In dat jaar echter werd een school vanwege de vereeniging tot instandhouding van een christelijke school op gereformeerden grondslag in dienst gesteld. Het was een uitstekende school, goed geleid maar de aftakeling van het openbare onderwijs begon hier. In 1909 werd een grooter schoolgebouw tot stand gebrachtomstreeks dien tijd werden ook, liefst twee, bijzondere scholen op 't Zand gebouwd, een deel van de gemeente Koudekerke, dat oeconomisch-geografisch tot de stad Middelburg behoort, en toen de pacificatie kwam, werd er nog een vierde, nu een Hervormd-christelijke school, ge sticht. De toestand door het voortdurende onttrekken van leerlingen aan het open baar onderwijs werd zóó, dat de lasten op de gemeentekas niet meer te dragen wer den. Alleen de schoolbesturen sponnen er zijde bij die kregen maar uitkeeringen van je welste. Een (naar uit goede bron verluidteen stemmig) voorstel van B. en W. in meer derheid rechtsch aan den raadLaat ons in het belang der gemeente samenwer ken om te geraken tot een fixeering van het uitkeeringsbedrag op 12 per leerling, werd verworpen (Een fixum van 12 per F. J. A. Stijgers, Coiffeur, Kanaalstraat 92. D. van Verre, Winkelier, C. Buskenstr. 70. K. Versluis, Bakker, Koudenhoek 7. W. Visser, Kruidenier, Slijkstraat 7. J. de Vlieger, Broodbakker, Badhuisstr. 69. L. Wagenaar, Zaadhandel, Noordstraat 19. A. van Wijk, Coiffeur en Sigarenh., Walstr. Wed. S. Wolf, in goud en zilver, St. J.str.10. KOUDEKERKE A. Ostë en Echtgenoote, in Assurantiën, J. Puype en Echtgenoote, B 328. W. Ross, Breestraat 48 (Tramsingel) HOTEL „MONOPOLE", J. VISSER. Nieuwendijk 4. p.f. BLOEMENMAGAZIJN „VIOLETTE", Walstraat 111, Telefoon 644, wenscht zijn Cliëntèle een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar, Wed. L. MIEREMETBODE. Ih Bier en Limonades. Glaoïsstraat 71. p. f. leerling, terwijl Arnemuiden b.v. 6 be taalt Wat nu? Nu zal Koudekerke zich blauw moeten betalen, of de heeren zullen alsnog zich moeten bekeeren van de dwalingen huns weegs. OOSTBURG De bazar voor de „Harmonie". De bazar voor de muziekvereeniging „Harmonie" te Oostburg is een succes ge worden. De bruto-opbrengst bedraagt pl.m. 1900. IJZENDIJKE Burgemeester Hendrikse neemt afscheid. Burgemeester A. E. Hendrikse, die heden zijn ambt als burgemeester van IJzendijke heeft neergelegd, nam gisteren in een bui tengewone vergadering afscheid van den raad. Hetzelfde had reeds Woensdag te Waterlandkerkje plaats gehad. De raadszaal was te klein om alle belangstellenden te bergen. Afwezig was de heer P. de Meijer. Wethouder Haverbeke nam het eerst het woord en dankte den burgemeester voor hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan en voor den goeden omgang en samenwerking. Hierna sprak de heer Cammaert als oudste raadslid. De burgemeester bracht dank voor deze woorden. In de afgeloopen 18 jaren heeft hij steeds de belangen der gemeente ge diend, zonder aanzien des persoons of gods dienst. Hij dankte de ingezetenen voor het in hem gestelde vertrouwen en de wethou ders en raadsleden voor de vriendschappe lijke samenwerking. Hierna richtte spr. nog enkele woorden tot het gemeenteperso- neel. Ingenieur Carpreau voerde vervolgens het woord als voorzitter van „Gemeente belang" en bood namens de burgerij den burgemeester een prachtig wandbord aan. De heer Jos. Dierick, ambtenaar ter se cretarie, bood den heer Hendrikse namens het geheele gemeentepersoneel een fraai gouden horloge aan. De burgemeester dankte ten slotte ont roerd voor al deze huldeblijken en besloot met den wensch, dat de gemeente moge groeien en bloeien en het allen goed moge gaan. LUCHTVAART Hoekstra bezitter van het prestatie insigne zweefvliegen. Op 25 April 1937 bereikte de heer J. K. Hoekstra in een zweefvliegtuig een hoogte van 1359 M. boven het startpunt. Op 10/11 Juli 1937 maakte hij ,een duurzweef'vlucht van 24 uur 3 minuten en op 6 Augustus 1937 maakte hij een zweefvlucht van 105 K.M. van het vliegveld Teuge naar het vliegveld Eelde. Dcor deze drie vluchten heeft hij vol daan aan de eischen die door de „Interna tionale Studienkommission für den motor- losen Flug (I.S.T.U.S.)" zijn vastgesteld voor verkrijging van het zgn. prestatie- insigne voor zweegvliegen, bestaande uit het internationale C-insigne, omgeven door een zilveren lauwerkrans. Op voordracht van de Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart werd hem dit insigne door de Istus toege kend. VOETBAL; Wijziging wedstrydprogramma. In het programma voor Zondag voor de derde klasse B zijn nog enkele wijzigingen gekomen. De vastgestelde ontmoeting Goes IIE.M.M. is uitgesteld evenals de wedstrijd Goessche BoysVlissingen H. Thans zal E.M.M. hij Terneuzen II op be zoek gaan terwijl te Goesde derby Goes sche BoysGoes II wordt gespeeld. De heer Hoekstra is daardoor de eerste, en voorloopig eenige, Nederlander die ge rechtigd is dit insigne, dat hem op 30 A. E. GOORMACHTIG, Dames- en Heerenkapper. Spuistraat 58. p. f. L. GOEDBLOED Jr., Palingstraat 22, wenscht al zijn Damvrienden een Geluk kig Nieuwjaar. A. BREEL, ïn Groenten en Aardappelen. Ritthem. p. f. December jl. met eenige hartelijke woorden door den voorzitter der Kon. Ned. Ver, voor Luchtvaart werd uitgereikt, te dra gen. SCHEEPVAARTBERICHTEN De gezonken „Srdj"rf Aan de Belgische bergingsmaatschappij Towage and Salvage Union is opgedragen om het bij Baalhoék (Westerschelde) ge zonken Joegoslavische stoomschip „Srdj" te lichten. Thans wordt de lading pyriet in lichters gelost, waarna een duikeronder- zoek zal plaats hebben. Voor de gaten in den scheepswand en boven de luiken zal een noodbekisting worden aangebracht, waarna getracht zal worden de ruimen leeg te pom pen. De „Srdj" zou dan uit eigen drijf kracht boven moeten komen. De scheepvaart ondervindt geen hinder van het wrak. UIT DE STAATSCOURANT. Plaatsingen by de marine. Bij beschikking van den minister van Defensie zijn de volgende plaatsingen ge last Met 5 Januari 1938 de luitenant ter zee der 2e klasse H. Rob a.b. Hr. Ms. Hertog Hendrik de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse J. Lugten- burg bij het departement van defensie, onder intrekking van de bevolen plaatsing bij het vliegkamp De Kooy. Met 6 Januari 1938 de luitenant ter zee der 2e klasse C. H. E. Brainich van Brai- nichFelth tijdelijk a.b. Hr. Ms. Java. Met 10 Januari 1938 de hoofdofficier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse W. Dollekamp tijdelijk bij het vlieg kamp De Kooy. Met 11 Januari 1938 de luitenant ter zee der 2e klasse J. A. Vink a.b. Hr. Ms. Van Speijk. APOTHEEK GEOPEND Zaterdag 1 en Zondag 2 Januari is de apotheek geopend van de fa. Wed. A. J. VAK OCKENBURG, Badhuisstraat 22. WISSELKOERSEN Noteering van 31 December, 12 uur, (Officieel). Londen 8.98%, Berlijn 72.35, Parijs 6.10, Brussel f 30.49, Zwitserland 41.58, New York 1.79%. PREDIKBEURTEN ZONDAG 2 JANUARI 1938 (Verbeterde opgaaf). Kerkdienst voor Jongeren. 10 uur-Kerkdienst. Leger des Heils, Gravenstraat. Vrijdagavond 11 uur ..Halve nacht van gebed"a Zaterdagavond 8 uur Motto avond. Zondag 10 uur Heiligingsdienst 3.30 uur Openlucht 8 uur Verlossingsamenkomst. Dinsdag 8 uur Soldatenmeeting. Donderdag 2.15 uur Vrouwenbond 8 uur Heiligingsdienst. Oudejaarsavond. BRESKENS, 7 uur Ds. GOUDZWAARD. SCHOONDIJKE. 6 uur Ds. J. A. SWART. Nieuwjaarsdag. BRESKENS. Geen dienst. SCHOONDIJKE. Geen dienst, ZONDAG 2 JANUARI 1938 SCHOONDIJKE. 9.30 uur Ds. J. A. SWART. Dames- en Heerenkapper, wenscht zijn Cliëntèle een Gelukkig Nieuwjaar. R. MOOR, Filiaalchef Velo Waschmachine Maatschappij. Walstraat 53. p. f. A. PIHL, Paal Krugerstraat 82, Dames- en Heerenkapper, wenscht zijn Clientèle een Gelukkig Nieuwjaar, KERKSTRAAT 8 Hartelijke gelukwenschen OUDE MARKT p.f. wenscht haar geachte Clientèle een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 13