Courant RECLAME VISITEKAARTJES ss&rf 0.70 zisz f 1.25 TWEEDE BLAD De dokter aan het woord JICHT EN JICHT IS TWEE. BINNENLAND FEUILLETON ickl Maandag 6 December '37. No. 287 Van echte en valsche jicht en van tusschengevallen. De verschijnselen van acute jicht, door Dr. A. VAN RIJN. Telkens opnieuw komen er patiënten op liet spreekuur, die meenen dat ze jicht hebben, terwijl hun bezwaren niets met de echte jicht te maken hebben. Menig een zal verbaasd zijn, als hij hoort, dat de echte jicht een vrij zeldzame ziekte- vorm is, althans wanneer men de ziekte statistieken van na den wereldoorlog be schouwt. De onder leeken veelal heerschen- de meening, dat jicht een nogal veel ver breide ziekte is, bestaat dus ten onrechte. Jicht (arthritis urica) is naar alle waar schijnlijkheid een stoornis van de urine- zuuruitscheiding. In plaats van te worden uitgescheiden wordt het door het. bloed meegevoerde urinezuur afgezet in beende ren, gewrichten en ook in weeke deelen, die in de omgeving van beenderen liggen. De opzetting der gewrichten, die hiervan het gevolg is, is zeer pijnlijk. Gewoonlijk begint een acute jichtaanval met een acute, uiterst pijnlijke ontsteking van het gewricht van den grootën teen van den voet. Dit is het zoogenaamde beruchte „pootjé", officieel geheeten „podagra". Treedt het ziektebeeld in de gewrichten van de hand op, dan spreekt men van chiragra. Dit komt echter minder voor en nog zeldzamer is de gewrichtsontste king van de knie, die „gonagra" wordt ge noemd. De karakteristieke verschijningsvorm van de jicht blijft de „acute jichtaanval", die den patiënt plotseling, doorgaans des nachts of in de morgenuren overvalt en hem voor eenigen tijd iedere beweging on mogelijk maakt. Want de minste of ge ringste beweging van het aangetaste ge wricht veroorzaakt de hevigste pijnen, wel ke ook niet verminderen door een andere ligging van den zieken arm of het zieke been. Typeerend is ook, dat de jichtaanval plotseling optreedt, nadat men zich tevo ren volkomen gezond heeft gevoeld en wel dikwijls na overmatig tafelgenot of na rij kelijk gebruik van alcohol, in het algemeen dus als gevolg van fouten in de levens- en voedingswijze. Bij voorkeur kiest zich de jichtaantal de linker groote teen als slacht offer en vandaar breiden zich de pijnlijke aanvallen ook tot andere gewrichten uit. Na korten tijd wordt het aangetaste ge wricht rood gekleurd en sterk gezwollen, waarna de patiënt het niet zonder hevige pijn kan bewegen. De aanval gaat met koorts gepaard, die tot ongeveer 39 graden oploopt. Over het algemeen neemt de pijn overdag af, terwijl dan ook de koort3 ver mindert, doch tegen den avond keert de aanval terug, zij het ook in minder hevige mate. Zoo gaat het dagen achtereen met afwisselend pijn en verlichting, tot na on geveer een week de aanvallen meestal ge weken zrjn. Doch nog geruimen tijd kee- ren de aanvallen met korter of langer tus- schenpoozen terug en dan breiden zii zich dikwijls uit tot andere gewrichten. Door de herhaalde aanvallen kunnen in de ge wrichten vervormingen optreden, die den patiënt ernstig in de beweeglijkheid zijner ledematen kunnen belemmeren. In chroni- 'schen toestand vormen zich meer of min der sterke verdikking-en en misvormingen. In afwijking van deze veranderingen in de gewrichten, die een echt jichtkarakter dragen, zijn er nog de chronische ge wrichtsverdikkingen en gewrichtsverstijvin gen, die dikwijls heel langzaam en slui pend te werk gaan en in vele gevallen aan een vroegere gewrichtsrheumatiek zijn toe te schrijven. Soms is de oorzaak van het ontstaan ook niet meer duidelijk na te gaan. Deze vorm van gewrichtsverdikking en gewrichtsverstijving, die zonder bepaal de aankondigende ziekteverschijnselen pleegt op te treden, komt tegenwoordig veel meer voor dan de echte jicht. Hier heeft men dan met de zoogenaamde val sche jicht te doen. De ervaring leert intusschen, dat het onderscheid tusschen echte en valsche i cht lang niet altijd duidelijk is vast te stellen en dat er ook ziektebeelden bestaan, die als tusschengevallen zijn te beschouwen. Onder welken vorm echter de jichtach- tige verschijnselen zich ook mogen voor doen, men zal in allen gevalle steeds ver standig doen, zoo spoedig mogelijk het ad vies van een dokter in te winnen. Wacht men hiermee, dan kan het genezingsproces ernstig vertraagd en bemoeilijkt worden. Hoe eerder met de behandeling begonnen wordt, des te meer kans heeft men van deze lastige en pijnlijke ziekte af te ko men. Aangezien- de ziekte, zooals reeds ge zegd, gewoonlijk optreedt als gevolg van te zware levenswijze en voedingsfouten, zal men kunnen raden, in welke richting de behandeling gezocht moet worden, name lijk een sobere levenswijze en een diëet van hoofdzakelijk plantaardige voedings stoffen. Vooral dierlijke voedingsmiddelen als hersenen, lever, nieren en zwezerik zijn voor jichtlijders taboe. En ook overi gens zullen zij zich aan het door den dok ter voorgeschreven diëet streng hebben te houden, want afwijkingen daarvan wreken zich maar al te spoedig in een nieuwen, pijnlijken aanval. Een raad voor den winter. Ieder, die neiging tot verkoudheid of hoesten heeft, doet bij het verlaten van een verwarmd vertrek verstandig, met ge sloten mond door den neu9 adem te halen. Op deze wijze wordt de lucht, die naar de longen wordt gevoerd, eenigszins ver warmd en dit vermindert het gevaar voor kouvatten. KRAAMVERPLEEGSTER VOOR DE PRINSES. Naar het Handelsblad verneemt, is mej. R. Vermeer, kraamverpleegster te 's-Gra- venhage, als diacones verbonden aan de Diaconessen-inrichting Bronovo aldaar, aangewezen om Prinses Juliana te verple gen bij de te- verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijke gezin. UNIFORME STAMKAARTEN VOOR STEUNTREKKENDEN. Tot nog toe werd vanwege het departe ment van Sociale faken geen model-stam kaart voor steuntrekkenden voorgeschre ven. Sedert,langen tijd begint de behoefte aan een uniforme stamkaart zich echter meer en meer te doen gevoelen, aldus zegt d Minister van Sociale Zaken in een cir- c laire, welke hij aan de gemeentebesturen heeft gezonden. Dit is ook hierin tot uiting gekomen, dat van verschillende zijden het verzoek tot den Minister is gekomen een uniforme stamkaart voor alle gemeenten voor te schrijven. De vergoeding per stamkaart zal voorts deelen met name de mogelijkheid op deze wijze behoorlijk goed Ted°curcienteerd sta tistisch materiaal te kunnen verzamelen over de werkloozenzorg in het geheele land heeft de Minister besloten een stamkaart te doen ontwerpen, welke zoo beknopt mogelijk de noodige gegevens bevat. De- Z3 simkaart moet met ingang van 3 Januari 1938 in alle gemeenten worden ge bruikt. Aangezien aan het invoeren van deze stamkaart voor de gemeentcn: extra kosten zijn verbonden, verklaart de Minis ter zich bereid 0.10 per stamkaart voor rekening van het departement tc nemen. Ds vergaeding per stamkaart zal voorts T orden berekend op basis van het aantal zorggevallen, hetwelk op den laatsten Za- t rdag der maand November 1937 in de onderscheidene gemeenten werd gere gistreerd volgens de gebruikelijke opgave betreffende periodieke gegevens werkloo zenzorg op den laatsten Zaterdag van iedere maand. He ligt in het voornemen van den Minis ter binnenkort ter kennis van de gemeente besturen te brengen in welken vorm hij zich de verzameling van de verdere benoodigde statistische gegevens heeft gedacht. VOORONTWERP WET INZAKE ARBEID GEHUWDE VROUWEN. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor ontwerp van een wet houdende beperken de bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouw-en aanhangig gemaakt. DE HANDELSPOLITIEKE BESPREKIN GEN MET DUITSCHLAND WORDEN OP 7 DECEMBER HERVAT. De Nederlandscbe regeeririg heeft van de Duitsche de uitnoodiging ontvangen om de op 10 November te 's-Gravenhage afgebro ken onderhandelingen over de regeling van het DuitschNederlandsche hand-els- en betalingsverkeer voor het jaar 1938 op 7 December te Berlijn te hervatten. Ir. C. J. VAN DUSSELDORP TENGEVOLGE VAN AUTO-ONGEVAL OVERLEDEN. Ir. C. J. van Dusseldorp, firmant van Heldring en Pierson in Den Haag, die met de „Dempo" een reis naar Ned.-Indië maakte, is gisteren tengevolge van een auto-ongeluk te Sabang om het leven ge komen. Gisterochtend hadden vier passagiers van de „Dempo", t.w. baronesse van der Feltz, ir. van Dusseldorp, mevrouw van Dussel dorp en hmi nicht, mejuffrouw Gerritsen, in gezelschap van baron van der Feltz, hoofdadministrateur van de Sabang Maat schappij een rondrit over het eiland ge maakt. Bij het Bergmeer in een scherpe bocht is de auto in een ravijn gestort. De heer Van Dusseldorp werd vrijwel op slag gedood. Mevrouw Van Dusseldorp liep een niet ernstige ribfractuur op, terwijl de overige inzittenden ongedeerd bleven. SCHEEPVAARTBERICHTEN Ongeval aan boord van Nederlandsch motorschip „Meeuw". De kapitein van het Nederlandsche mo torschip „Meeuw", dat ter hoogte van Lam beth op de Theems (Engeland) ligt, vond Zaterdagmorgen (hie leden der bemanning bewusteloos in de kajuit. Waarschijnlijk waren Zij bedwelmd door gassen uit de kachel. Twee hunner konden door kunst matige ademhaling tot het bewustzijn wor den teruggebracht, doch de derde, Niewold, moest in het Westminster-hospitaal te Lon den worden opgenomen. Ernstig ongeluk aan boord van een schip. Zaterdagmiddag is in het Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat, een ernstig onge luk gebeurd. Het met tarwe geladen schip „Jaco", van Stad aan 't Haringvliet, liep daar aan den grond. 33ij de pogingen om les te komen verleende een motorschip uit Stad aan 't Haringvliet, schipper Struik, assistentie en hierbij werd gebruik ge maakt van een staaldraad. Plotseling knap te deze draad en trof den schipper van de „Jaco", de ongeveer 55-jarige L. Keyzer, die daardoor over boord sloeg. Zijn beide zoons haalden hem spoedig uit het water en toen bleek dat de draad hem een been van de lies tot de heup had opengescheurd. In een roeiboot werd de ongelukkige ijlings naar Ooltgensplaat vervoerd, waar een dokter de eerste hulp verleende. In verband met het bloedverlies, dat de schipper leed, achtte de geneesheer zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Dirksland hoogst noodzakelijk. Des avonds is hij daar aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Duitsch schip bij Rottumeroog gestrand. In het Huibertsgat, tusschen Rottumer oog en de Boschplaat is Vrijdagnacht het omstreeks 7000 ton metende Duitsche stoomschip „Konsul Karl Fisser" gestrand. Het schip, dat zwaar geladen is met ijzererts of steenkool, is waarschijnlijk ten gevolge van zijn al te grooten diepgang, aan den grond geloopen. Toen het Zater dag daglicht werd heeft men het schip van af het eiland waargenomen, doch verder geen pogingen om assistentie te verleenen ordernomen, aangezien men tevens zag, dat Duitsche sleepbooten die op de Eems gestationneerd zijn, in de nabijheid waren. Bovendien veronderstelde men daf de „Konsul Karl Fisser" bij hc-og water vlot zou komen. Toen echter tijdens hoog water de aan wezige sleepbooten alle krachten inspanden om den vrachtstoomer los te trekken, ter wijl ook de „Konsul Karl Fisser" zelf volle kracht achteruitsloeg en dit niet mccht baten, heeft de vertegenwoordiger van de N.Z.H.R.M. te Oostmahorn, het raadzamer geoordeeld de daar gestationneerde motor reddingboot „Insulinde" met schipper Toxo- peus 's middags naar de plaats van de stranding te zenden. En men achtte de aan-leid'ing hiertoe te grooter, toen men constateerde dat ook de op Borkum ge stationneerde Duitsche motorreddingboot „Hindenburg" zich in de nabijheid van den vastgeloopen sto.omer bevond. De „Insulinde" zou bij de „Konsul Karl Fisser" blijven, om in geval van nood be hulpzaam te kunnen zijn bij het van boord halen van. de bemanning. De „Gdy 51" weer vlot. Hedenochtend is het de bemanning van den in Scheveningen thuisbehoorenden log ger „Gdy 51", welk schip dezer dagen bij Ter Heide op het strand was geloopen, ge lukt de boot weer vlot te krijgen. Vletter- lieden hadden in den nacht ankers in zee gezet en hiermede gelukte het den logger in dieper water te trekken. Het schip is hierna op eigen gelegenheid in de Scheveningsche haven teruggekeerd. Oogenschijnlijk heeft de boot geen schade gekregen. De 32 aan boord zijnde last haring wa ren reeds nagenoeg geheel op het strand gelost. Vóór u het gaspedaal intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 krn/u echter 64 meter!) De „Leviathan" verkocht. De president van de United States Lines heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche schip „Leviathan" voor achthonderdduizend dollar is verkocht aan een Britsche firma voor afbraak. De aftredende bestuursleden de heeren aan toe, dat hij een Japansch bod op het schip zelfs niet in overweging heeft willen nemen, in verband met de huidige omstan digheden. Noorsch schip in nood. Het radiostation Marseille (Frankrijk) heeft een bericht opgevangen van het Noorsche stoomschip „Birk", waarin werd medegedeeld, dat een storm het schip naar de kust dreef op veertig mijl benoorden Bayonne. Vier Britsche schepen aangevallen. Zaterdagochtend zijn mitrailleurschoten gelost op het Britsche stoomscheepje „Sioesjan", toen het schip het Chineesche eiland Tsoeng Ming in de monding van de Jangtse tegenover Woesing naderde. Twee Chineesche leden van de bemanning werden gewond, een van hen is in het zie kenhuis te Sjanghai, waarheen de gewon den onmiddellijk werden gebracht, overle den. Het schip ging naar het eiland om een onderzoek in te stellen naar het lot van negen Fransche en Canadeesche missiezus ters, van wie in drie maanden niets is ge hoord. Het eiland is op het oogenblik door Ja- pansche troepen bezet en de Japansche autoriteiten waren van den tocht op de hoogte. Het schip voer verder onder Britsche vlag en een groote Britsche vlag was op de zijden geschilderd. Gisteren werd de rivierboot „Ping-Wo", die toebehoort aan een Britsche onderne ming en met verscheidene honderden Chi- neezen op weg was van Hank au naar Nan king, door Japansche vliegtuigbommen tot zinken gebracht. Voorts zijn gistermorgen tijdens heb bom bardement van Woehoe door Japansche vliegtuigen, twee Britsche stoomschepen, de „Toe-Kwo" en de „Ta-Toeng", getroffen, die op duidelijke wijze de nationale kleuren op dekken en langszij geschilderd voerden. De „Toe-Kwo" vloog in brand, terwijl ook de „Ta-Toeng" ernstig beschadigd werd. Men heeft laatstgenoemd schip aan den grond gezet. Onder de bemanning van elk der beide schepen bevinden zich drie of vier Britsche officieren. Tijdens hetzelfde bom bardement is een bom door het dak van een Engelsch pakhuis gegaan, waarop de Brit sche vlag geschilderd was. DRUKKER IJ VAN DE VELDE iivee me en («vee neven 10) NAAR HET ENGELSCH Het was er veel netter en veel geriefelij ker, dan zij lit verwacht had. Zijn zin voor sport sprak wel uit heel de inrichting. Van gewone lectuur hield hij zeker niet veel althans zijn boekenvoorraad was gering en zag er naar uit, of hij er niet veel ge bruik van had gemaakt. Alles rook naar tabak. Geen foto's van schoonheidskonin ginnen aan den muur. Het vrouwelijk ele ment ontbrak er geheel en dit deed hem v/eer wat rijzen in haar achting. Tocb had zij het beklemmend gevoel, of zij hier niet hoorde of ze er maar binnengedrongen v/as en, ondanks de verzekering van Min nie, keek ze schuldig op bij iederen voet stap, dien ze vernam. Charlie scheen dit gevoelen te deelen. Natuurlijk was hij haar als haar schaduw gevolgd, maar op den drempel was hij b;ijven staan, om onmiddellijk te kunnen vluchten, mocht zijn broer soms ineens verschijnen. „Kom toch binnen, Charlie, en sluit de deur drong Janie aan. „Waarom blyf je daar nu staan?" „Neen, ik kem liever niet binnen, Janie. Ik..." „Waar ben je dan bang van?" „Van diè zei hij, naar een paar gewe ren wijzend, die boven den haard hingen. „Maar ze gaan toch niet uit zicbzelve af, vent „De menschen schieten er mee", fluister, de hij. „Maar ze schieten niet op kleine jon gens". Het kind keek nog altijd zóó ontsteld, dat zij héél goed begreep, hoe zijn angst te diep zat, om door een paar kalmeeren- de woorden verdreven te worden. En zij- zelve werd er ook al ernstiger onder. Want alweer rees die vraag by haar op Kwam Charlie's vrees nu alleen voort uit een zenuwachtige schuchterheid, of was het kind in waarheid iets overkomen Zou Rorke, óf uit boosaardigheid, óf uit rer- keerd begrepen scherts den kleinen jon gen eens hebben geplaagd?... Veel never achtte zij hem niet in staat tot zulk een wreedaardigheid, maar zijn houding jegens het broertje was van dien aard, dat zij het niet geheel voor een onmogelijkheid kon houden. Methodisch, maar werktuiglijk zette Ja nie het stof-afnemen voortmet opge wektheid voor dien dag was het echter gedaan. De schaduw, die lag over dit vreemde, vereenzaamde huishouden had zich ook over h&ar verspreid. Zij legde enkele verstrooide papieren bij een en ook een paar brieven, die in de volle zon lagen. Onwillekeurig keek ze er naar een, die boven op het stapeltje lag en de uitdrukking van haar gelaat veran derde ineens terwijl ze met moeite een kreet van verrassing terugdrong Het was een brief, evenals de andere, geadresseerd aan Rorke Gilchrist en geschreven met Elizabeth's hand. Janiè zou die uit duizenden herkend hebben... Maar waarom ter wereld zou Elizabeth correspondeeren, zonder dat het haar bekend was, met haar neef, Rorke Gilchrist? Dit raadsel drong voor het oogenblik de andere op den achtergrond. Het viel toch niet aan te nemen, dat Betty, zonder béér t? waarschuwen, Rorke ep de hoogte had gebracht van de eigenlijke identiteit van Jane Carleton. En even ondenkbaar was het, dat, mocht dit soms het geval zijn geweest, Rorke dan die mededeeling in stilte aanvaard zou hebben en kalm naa.r den race zou zijn gegaan in plaats van een verklarend onderhoud te verzoeken met haé,r... Maar daar lag de brief Betty moest toch over iets geschreven hebben... En de enveloppe was opendus Rorke had hem gelezen Er hoe langer hoe minder van begrij pend, stond Janie met het epistel in de hand en was zóózeer verdiept in dit my sterie, dat zij niet eens het geluid van voetstappen buiten had gehoord en slechts opkeek, toen er een schaduw viel over het licht en Rorke, over het kozijn, in zijn kamer stapte. „Wat doet u hier?" vroeg hij. Zelfs toen nog was Janie zóó bezig met allerlei gissingen, dat het nauwelijks tot haar doordrong, welken indruk de situatie wel op hèm moest maken. Ze zag, dat zijn gelaat betrok en eerst toen hij schamper zei„Ik meende, dat het opruimen van mijn kamer Minnie's werk was", besefte zrj ten volle het onaangena me voor haar positie. Maar uit die opmer king bleek ook, dat hem niet was meege deeld, wiè zij was. W&arover Betty dan ook geschreven had, ddérover niet. Hij beschouwde haar niet als een bloed verwante, als een gelijkezij was altijd nog voor hem „miss Garleton, de hulp voor de moeder", en die nu huishoudelijke bezigheden verrichtte, waar hij die niet verlangde. Zij lichtte de omstandigheden toe „Minnie is naar den tandarts en nu neem ik stof voor haar af. Maar ik dacht, dat u uit was". „Ja, dat begrijp ik", zei Rorke droog, met een blik op den brief, dien zij nog in de hand hield. IJlings liet ze 'ni nu los, zeggend „Neem mij niet kwalijk, het was mijn bedoeling niet, om uw correspondentie in te kijken. Maar onwillekeurig viel mijn oog op dezen brief en het handschrift deed mij zoo duidelijk denken aan dat... van een vriendin, een bloedverwante, dat ik wel even naar zien moest". „Een eigenaardig samentreffen was dat I" Toen zy de cynische uitdrukking in zijn oogen gewaar werd, begreep zij onmiddel lijk, wat hij van haar dacht een nieuws gierige ondergeschikte... En met hcog- roode kleur riep zij „Gelooft u mij niet? Houdt u mij waar- 'lyk voor zoo'n onbeschaamde gedienstige?" Rorke antwoordde niet. Hij had een lade opengetrokken van de tafel naast zich en was bezig met den inhoud daarvan. Hij kon onmogelijk de vraag niet gehoord heb ben, maar waarschijnlijk meende hij, dat ze geen antwoord behoefde. Dit deed Janie uit haar vel springen en driftig riep ze „Denkt u waarlijk, dat ik hoor tot die soort?" „Hoe weet ik nu, tot welk soort u hoort?" „In ieder geval niet tot het slag, waar u mij voor houdt en ik verzoek u bij deze, in het vervolg niet meer zoo'n toon tegenover my aan te slaan. Dat verkies ik niet „Zoo? Verkiest u dat niet?" „Neen", bevestigde zrj met uitdagenden blik in de blauwe oogen. „Hoe zult u het voorkomen, dat ik te genover u den toon aansla, dien ik ver kies?" „Als u denkt, dat u mij schrik aan jaagt, dan heeft u het mis Ik ben CbarKe niet „Vindt u zelf, dat uw toon tegenover my heel gepast is?" „Zeker, als u mij beleedigt". „Maar heb ik u dan beleedigd? Ik ver raste u met een brief van mij in uw hsnd" „Ik heb u de reden meegedeeld. Denkt u, dat het mij iets schelen kan, waar u uw brieven vandaan krijgt? Zooals ik reeds zeiik keek alleen even, omdat het hc-ud- schrift mij zoo bekend voorkwam". „Al was dit nu ook zoo, dan wist u nóg, dat de brief niet voor u bestemd was tenzij u Gilchrist heette". Ja^xie keek verschrikt op en ze meende achterdocht te lezen in zyn blik Dacht hij misschien, dat... ze graag zijn naam zou dragen? Innig-verontwaardigd wist ze be trekkelijk nog kalm te zeggen „Ik weet niet, wc-lke bedoelingen u my toeschrijftmaar dat weet ik wèl, dat u geneigd is, het slechtste te denken. En ieder hier in huis schijnt er op uit, de an deren te verdenken van ondeugd en be drog. Aan een dergelijke atmosfeer ben ik niet gewoon. Dan ga ik liever. Maar daar om hoeft u tot zoolang uw laden nog niet te sluiten Uw papieren kunnen duimen dik onder het stof liggen, eer ik er aan denken zou, om er aan te raken Geen macht ter wereld zou my weer in dit ver trek brengen Ik zou vandaag aan den dag wel willen gaan, als..." '(Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5