100 MAANDAG 6 DECEMBER 500 300 150 25 EERSTE BLAD IVo. 287 75e Jaargang 1937' UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het veertigjarig regeerings- jubiieum van H. M. de Koningin. Z. K. H. Prins Bernhard maakt het goed. STADSNIEUWS Een ontslag bij de Z.E.G.A.M. «nai Jew Jnfl VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. j> ADVERTENT1EPKS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetal ing De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plan voor een nationale film 1938. In verband met de viering van het veer tigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin in 1938 is het plan gerijpt om een nationale film samen te stellen, welke een overzichtelijk beeld zal geven van den be langrijken vooruitgang van ons land en zijn overzeesche gewesten in die veertig jaren en «van de beteekenis van Nederland in het internationale verkeer. Aanvankelijk had men zich een groote tentoonstelling voor dit doel voor oogen gesteld, doch om verschillende redenen moest hiervan wor den afgezien, terwijl voor het plan voor een nationale film reeds dadelijk enthousiasme bleek te bestaan bij de besturen van een aantal nationale vereenigingen en bij eenige op filmgebied ervaren personen, die hier over werden gepolst. Zoo werd een voorloopig comité gevormd onder voorzitterschap van oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, met den heer Ph. C. A. J. Quanjer (Alg. Ned. Verbond) als secretaris, welk comité in sa menwerking met hoofdbestuur en groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, de Koninklijke Nederlandsche ver- eeniging „Onze Vloot", de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, de vereeniging „Nederland in den vreemde" en de vereeni ging „Oost en West" het plan zal uitwer- kr i. Omtrent verschillende onderdeelen dezer film is reeds overleg gepleegd met de be sturen van allerlei daarvoor in aanmerking komende vereenigingen in Nederland. Het ligt in de bedoeling voor de finan ciering een syndicaat te vormen. Het be heer hiervan zal worden opgedragen aan een financieele commissie, bestaande uit de h Deren mr. K. P. van der Mandele, mr. D. Crena de Iongh en mr. E. E. Menten. De samen te stellen film zal zooveel mogelijk documentair moeten zijn, terwijl de heer D. van Staveren, voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring te 's-Gravenhage, zich met de leiding daarvan zal belasten. Verder zullen hieraan verschillende let terkundigen en deskundigen op filmver- vaardigingsgebied hun medewerking ver- leenen. Van de film zal een honderdtal copieën worden vervaardigd, opdat de vertooning tegelijkertijd in verscheidene plaatsen van on- land, zoowel als in Nederlandsch Oost en West-Indië zal kunnen geschieden. De vertooningsduur zal ongeveer ander half uur bedragen. Het volkomen rust houden zal echter nog langen tijd duren. De particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard verstrekte ons Zaterdag middag het volgende communiqué „Wederom had Prins Bernhard heden een goeden dag. Desondanks hebben de Koningin en de Prinses besloten voorloo pig nog in het ziekenhuis te blijven, omdat liet heen- en weer reizen voor de Prinses, wier gezondheidstoestand overigens zeer goed is, te vermoeiend zou zijn» Zaterdagmiddag had de operatieve be handeling van de gebroken knieschijf van den hofjager Spek plaats. De operatie verliep naar wensch. De patiënt maakt het g'oed. 9.9 9 Gistermiddag ontvingen wij het volgende communiqué Prins Bernhard heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag zeer goed geslapen. De hoofdpijn is gering en afwisselend. Overeenkomstig den aard van het onge val zal het volkomen rust houden gerui- men tijd duren. De toestand van hofjager Spek was he denmorgen goed. De operatie, die onder plaatselijke gevoelloosheid verricht is, heeft geen nadeeligen invloed op zijn gestel gehad. Het hedenochtend te 9.45 uur uitgegeven communiqué luidt als volgt „De goede toestand, waarin Prins Bern hard verkeert, houdt aaii. Niettemin wordt bezoek vooralsnog niet toegestaan. In af- zienbaren tijd blijven alle bemoeienissen van den Prins buitengesloten." De Koningin en de Prinses maken een autorit. Zaterdagmiddag zijn H. M. de Koningin en H. K. 'H. Prinses Juliana van het Bur- gerziekenhuis uitgereden voor het maken van een autorit. H. M. de Koningin naar Den Haag. H. M, de Koningin is hedenochtend te elf uur, vergezeld van een hofdame, per auto van Amsterdam naar Den Haag vertrok ken. De Koningin werd tegen zes uur hedenavond in de hoofdstad terugverwacht. GED. STATEN GEVEN DEN HEER ABRAHAMSE TE VLISSINGEN ONGELIJK. Op 16 November jl. heeft de heer P. L. Abrahamse te Vlissingen een adres gericht tot de Provinciale Staten van Zeeland, waarin hij mededeelde ontslagen te zijn als boekhouder bij de Z.E.G.A.M, Dit adres verzonden Ged. Staten aan de commissarissen dier Maatschappij met ver zoek om daaromtrent hun beschouwingen te willen kenbaar maken en dit wel zoo spoedig, dat Ged. Staten tijdig voor de bij eenkomst der Prov. Staten hun houding ten deze zouden kunnen bepalen. Daarop ontvingen Ged. Staten een schrijven, dat hun tot het oordeel bracht, dat het aan den heer Abrahamse verleende ontslag op de gronden, door de directie en commissaris sen aangevoerd, als - gerechtvaardigd is te beschouwen en er voor de Prov. Staten geen aanleiding bestaat, in te gaan op het verzoek van adressant om ten deze hulp te verleenen ten einde hem en zijn gezin voor ondergang te behoeden, als gevolg van even onedelmoedig als onrechtvaardig optreden van de Z.E.G.A.M. Ged. Staten stellen dan ook voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. In bedoeld schrijven van directie en commissarissen wordt er op gewezen, dat in zooverre de heer Abrahamse bedoelt een pensioen van de Z.E.G.A.M. te verkrijgen, hij dit langs den door hem ingeslagen weg nimmer zal kunnen bereiken. Immers de N.V. wordt geregeerd door de organen, daartoe in de statuten aangewezen. Alleen deze organen, voor zoover daartoe door de statuten bevoegd verklaard, zijn competent op een dergelijk verzoek een beslissing te nemen. Het schrijven herinnert er aan, dat de gerezen moeilijkheden ten aanzien van het personeel van de Imperial in de meest nauwe en aangename samenwerking met Ged. Staten tot een aanvankelijke oplossing zijn gebracht. Bij de onderhandelingen, welke hebben gevoerd tot den aankoop van de gasfabriek te Vlissingen, is van de zijde van de Imperial niets gesteld ten aanzien van het in haar dienst zijnde personeel. Op 31 Augustus 1934 heeft de vertegenwoor diger van de Imperial, de heer Hoegen het personeel schriftelijk ontslag aangezegd tegen 1 November 1934. Het personeel heeft bij schrijven van 10 September 1934 de ontvangst van den ontslagbrief beves tigd en zich tevens uitdrukkelijk al zijn rechten voorbehouden op ouderdoms-, inva- liditeits-, weduwen- en weezenpensioen. resp. uitgesteld ouderdomspensioen en be houd van uitzicht op invaliditeits-, wedu wen en weezenpensioen. Op dezen brief heeft de heer Hoegen ge antwoord, dat de Imperial geen verplichtin gen ter zake heeft of erkent. Van de zijde der Imperial schroomde men bovendien niet door te dreigen met de intrekking van reeds toegekende pensioenen aan vroe gere werknemers, die haar in het verleden jarenlang hadden gediend, invloed op het personeel uit te oefenen, teneinde dit van elke actie te weerhouden. Deze houding van de Imperial heeft te Vlissingen groote be roering verwekt. Het personeel, waarvan het meerendeel reeds een gevorderden leeftijd had bereikt, zag zich niet alleen onmiddellijk broodeloos geworden, maar achtte zich bovendien beroofd van de stel lige en gegronde verwachting op levenson derhoud, wanneer het niet meer tot werken in staat zou zijn. De drie betrokken par tijen, Ged. Staten, het gemeentebestuur van Vlissingen en de Nederl. Indische gas maatschappij hebben echter het personeel hulp toegezegd, echter onder de nadrukke lijke voorwaarde, dat het personeel met alle ten dienste staande middelen zon trach ten de Imperial te dwingen tot nakoming van de verplichtingen, welke deze maat schappij jegens haar personeel op zich had genomen. Immers de hulp strekt niet om de Imperial bij haar onsoeiale houding vei lig te stellen. Naar de algemeene gangbare opvatting is pensioen uitgesteld loon en evenzeer als de Imperial het loon in het verleden betaald niet op een ander kan schuiven, moet zij ook het uitgestelde loon voor haar rekening nemen. Na een samenspreking met vertegen woordigers van de bonden, waarin de werklieden waren georganiseerd, is een verklaring afgegeven en door hen aan vaard. In deze verklaring wordt het voeren van een procedure nog eens vastgelegd en ver klaart men het geheele personeel met in gang van 1 November 1934, wellicht met uitzondering van eenige personen in esn leidende functie en van personen, die overeenkomstig de pensioenregeling reeds t; .ans dienen te worden gepensionneerd door de Imperial, in dienst te nemen van de toen te stichten Z.E.G.A.M. Het personeel werd een premievrij pen sioen toegekend, waarbij de jaren doorge bracht bij de Imperial voor 2/3 zouden medetellen. De Imperial en nu ook de heer Abraham se willen het doen voorkomen dat hst per soneel geen belang heeft bij den uitslag van de procedure, doch o.a. zal een derde van de Imperial-jaren niet worden medegere- kend en zal de Z.E.G.A.M. maar 1% pensioen p-sr jaar geven en de regeling van de Imperial gewaagt van 2 Het is dan ook niet juist dat „op den rug van het per soneel feitelijk een strijd tusschen twee machtige lichamen wordt gestreden." Ook heeft de directie esn bespreking ge had inet de 6 leden van het stafpersoneel, t.w. van der Jagt, Abrahi-n^e, Stofkoper, Doornbos, Van Bel en De Zwarte. Voor den heer v. d. Jagt was de aangeboden hulp overbodig, daar de vertegenwoordigen van dx. Imperial voor hem een afzonderlijke re geling ten opzichte van zijn pensionneering heeft gegeven. De genoemde heeren legden verklaringen af, die op schrift werden ge steld en door hen onderteekend, ook door den heer Abrahamse, die esn afschrift daarvan bij zijn adres heeft gevoegd. Dit was op 8 November 1934 en tegen 15 No vember zou weder een samenspreking met leden van den staf plaats hebben. Mr. Offer- haus, advocaat van de Imperial, heeft tele grafisch en schriftelijk geprotesteerd mede namens den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, gemachtigde van de Imperial, tegen dwang en bedrsiging met ontslag, die zou zijn uitgeoefend bij bedoelde bespre kingen. Ged. Staten hebben daarop geantwoord in overleg met de directie, dat niemand van het stafpersoneel wordt of is gedwongen zijn pensioenaanspraken tegen de Imperial in rechte te vervolgen. Hun was alleen medegedeeld, dat dit een der voorwaarden was om in dienst te treden bij de Z.E.G.A.M. Nadien hebben de heeren Hoegen en Offer- haus zich ter zake tot de leden dér Pro vinciale Staten gewend. Toen de Imperial de onware beschuldiging van dwang had ge uit, kwam het de directie wenschelijk voor deze zinsnede schriftelijk te doen vast leggen. Dat een gelijke zinsnede in de ver klaringen van de heeren Van der Jagt en Abrahamse ontbreekt, is te verklaren uit de omstandigheid, dat toch wel niemand heeft kunnen vermoeden, dat van de zijde van de Imperial in plaats van rustig den gang der procedure af te wachten, esn in menging zou plaats vinden in aangelegen heden, welke de hare niet waren. Besprekingen met leden "an den staf v/aren noodig omdat deze niet georgani seerd waren, omdat men mesnde, dat deze ook gaarne de hulp zouden aanvaarden, om dat men niet wist, dat de Imperial tegen over dit personeel anders had gehandeld als tegenover de werklieden omdat alle admi nistratieve bescheiden van Vlissingen naar Londen waren overgebrachtom te weten o. de Imperial aan de wenschen zou vol- deen en om bij weigering het bewijs in handen te hebben, dat nimmer aanspraak zou kunnen worden gemaakt op een gelijke behandeling als aan de werklieden was toe gezegd. In zijn adres maakt de heer Abrahamse melding van het ontslag, verleend aan den heer Stofkoper, klerk bij de Z.E.G.A.M. Diens arbeidsprestatie was gaandeweg min der geworden en hij behoefde zelfs niet te worden vervangen. Hij was 2 jaren en 7 maanden in dienst van de Z.E.G.A.M. en toch is besloten hem een pensioen toe te kennen berekend naar 3 dienstjaren. De heer Abrahamse was sedert 1 No vember 1934 in dienst van d» Z.E.G.A.M. In al dien tijd was de directie onkundig van een brief door den heer Abrahamse aan den heer Hoegen geschreven, waarin hij te kennen gaf, dat hij naar zijn meening, zij het dan geheel ten onrechte, tot de door hem afgelegde verklaring te zijn gedwon- ge Trouwens op zichzelf is die meening absurd. Hij heeft de voorwaarde aan het aanvaarden van de aangeboden hulp ver bonden niet willen accepteeren. Tot aanvaarden gedwongen is hij r.iet, want die hulp was toch niet in het belang van de Z.E.G.A.M. De verklaring van den heer A. houdt in, dat hij de Imperial niet wil aanspreken in rechte hij heeft geen deel aan de loopende procedures. Zijn ver klaring is dus geheel in overeenstemming met zijn wil. Pas op 13 October jl. bleek dat de heer A. den brief aan den heer Hoegen had geschreven en zijn verklaring aan den heer Hoegen had gezonden. De opmerkingen over den „zeer hoogen druk" die zou zijn geoefend, „allerlei ongeoorloofde middelen" welke zouden zijn toegepast, „de moderne pijnbank", waaraan A. zou zijn ten prooi gevallen, de vrees waarmede hij „de nog straffere Amerikaansche manier" ver wachtte, dat „een misdadiger niet erger kan behandeld worden" enz., wenschen commissarissen geheel te laten rusten. Er is met A. gesproken als uitvoerders van de door de drie samenwerkende partijen ge maakte afspraak. Hij heeft zich bij geen der betrokken personen of instanties be klaagd en dit spreekt vanzelf, er was niets waarover hij zich zou kunnen beklagen. Uiteraard heeft de Imperial in het door het werklieden-personeel gevoerde proces een dankbaar gebruik gemaakt van den brief van A. aan den heer Hoegen. Daar gelaten de schade, welke daardoor onver hoopt aan de belangen van zijn procedee- rende medewerkers kan zijn toegebracht zijn de grieven der commissarissen en di rectie vele. De heer Abrahamse was bij de Z.E.G. A.M. werkzaam in een vertrouwenspositie. Het hem verleende vertrouwen heeft hij geschonden op een wijze, welke allerminst, gegeven zelfs de door hem mondeling ge stelde moeilijke toestand, waarin hrj naar zijn beweren was geraakt, noodzakelijk was. Hij had als man tegenover man de afgelegde verklaring kunnen herroepen, doch hij deed dit niet. Met zijn brief aan den heer Hoegen heeft hij de waarheid niet gediend. Degenen, die hem een gunst aan boden, heeft hij op een grievende wijze, achter hun rug om, beleedigd. Hij heeft ge zwegen, terwijl met zijn voorkennis en goedvinden de Imperial gebruik ging ma ken van den bewusten brief aan den heer Hoegen gericht. Tenslotte heeft hij een schriftelijke ver klaring in het verkeer tusschen de directie en hem, als employé, ontstaan, zonder machtiging van de directie in handen ge speeld van derden. In een vergadering van commissarissen en directie gehouden op 20 October jl. heeft hij noch een wezen lijke verklaring van zijn houding kunnen geven, noch is ook maar iets gebleken van eenige spijt, van eenig leedwezen. Het was hem zelfs niet mogelijk een antwoord te geven op de vraag in welk opzicht de door hem geteekende verklaring iets bevatte, waartoe hij kon zijn gedwongen. Het ver trouwen in den heer A. was sterk geschokt en is tijdens dit verhoor geheel te loor ge gaan. Daarom is besloten hem te ontslaan, aan welk besluit de raad van commissaris sen met eenparigheid van stemmen zijn goedkeuring heeft gehecht, aldus eindigt het schrijven van de directie der ZE.G. A.M., mede geteekend door den president commissaris, den heer Van Bommel van Vloten. St. Nicolaasfeest in de Bomvrije kazerne. Zaterdagmiddag werd voor de kinderen van officieren en onderofficieren der land macht alhier een St. Nicolaasfeest gehou den in de schouwburgzaal der Bomvrije kazerne. De waarnemend commandant de eerste luitenant W. van Dort de commandant kapitein mr. P. M, W. J. van der Slikke kon wegens het te houden St. Nicolaasfeest niet aanwezig zijn opende te half drie het feest waarbij hij in het bijzonder alle kinderen welkom heette terwijl het spr ook aangenaam trof dat zooveel ouders met de kinderen waren medegekomen. Van St. Nicolaas was een telegram binnengekomen, dat hij eerst te plm. 4 uur zou arriveeren. In afwachting van deze komst werd eerst een tweetal kinderfilms vertoond, die bij de kinderen zeer in den smaak vielen. In de pauze werden versnaperingen rond gedeeld, waarna de komst van St. Nico laas werd afgewacht. Juist toen de spanning bij de kinderen het hoogst vverd, kwam de goede Sint met Piet de kazerneterreinen oprijden. Ver welkomd door de commissie van ontvangst werden zij de Zaal binnengeleid. Met stra lende oogen en blijde gezichten werden Sint en Piet uit volle borst de bekende St. Ni- Een ontslag bij de Z.E.G.A.M. Ged. Staten geven den heer Abrahamse on gelijk. (Stad) Er bestaan plannen om ter gelegenheid van het a.s. 40-jarige regeeringsjubi ieum van H. M. de Koningin een natio nale film te vervaardigen. (Pag. 1, eerste blad) Prins Bernhard maakt het goed, doch zal nog geruimen tijd rust moeten houden de Koningin en de Prinses blijven in het ziekenhuis. (Pag. 1, eerste blad) Duitsch schip gestrand b\j Rotfcumer- oog. (Scheepvaart) De 25e partij om het wereldkampioen schap schaliën in voor Euwe ongun- stigen stand afgebroken. (Sportnieuws) Vier Britsche schepen in China aan gevallen. (Scheep vaar tnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN colaasliedjes toegezongen. Piet strooide als dank hiervoor met milde hand zijn peper noten door de zaal. De le luitenant Van Dorst heette ver volgens St. Nicolaas namens de kinderen hartelijk welkom. St. Nicolaas dankte voor dc ontvangst en sprak er mede zijn tevre denheid over uit, dat zooveel ouders van hun belangstelling blijk gaven en vond dit laatste zoo verheugend, dat hij het noodig oordeelde om ook den ouders van de kin deren een passend cadeau uit te reiken. Alvorens hij hiertoe overging, moest hij eerst Piet raadplegen betreffende het zon- denregister e.d. der ouderen. Piet wist heel wat eigenaardige voorvallen te vertel len Na deze korte aardige attractie volgde de uitdeeling van de cadeaux aan de kin deren. Voor deze had St. Nicolaas één voor één steeds een prettig, goed of ver manend woord. De waarnemend commandant was dan ook den tolk zoowel der kinderen als oude ren, toen hij St. Nicolaas en zyn knecht hartelijk dankte voor de moeite, die zij zich getroost hadden om naar de Bomvrije kazerne te willen komen. Ook St. Nicolaas bedankte de waarnemend commandant voor de gezellige oogenblikken, die hij hier mocht doorbrengen en verzocht in het bij zonder de groeten te willen overbrengen aan commandant Van der Slikke, die hij zich nog wel' herinnerde van het vorige jaar. Hierop vertrok de goede heilige onder luide toejuichingen van alle aanwezigen. St. Nicolaasfeest in het Concertgebouw. Zaterdagmiddag vierde de St. Nicolaas- vereeniging met een aantal van 329 kinde ren in de groote zaal van het Concertge bouw het traditioneele St. Nicolaasfeest. De goede Sint met zijn knecht \fcaren in vol ornaat aanwezig, terwijl het bestuur ter opluistering van dit kinderfeest den conferencier en goochelaar den heer J. van der Velde uit Den Haag had gearrangeerd, bekend onder den naam van „Prof. Jopi". Het uitgebreide repertoire was geheel aan zijn zorgen toevertrouwd en op buiten gewoon aardige wijze heeft prof. Jopi zich van zijn taak gekweten. Met de poppenkast werd o.a. een sprook je gegeven, nl. „De lotgevallen van Peper noot als afwisseling „Een reisje in het tooverland", een speciaal voor de jeugd be stemde vroolijke goochelkunst, terwijl het snelteekenen niet alleen den kinderen, doch ook de „grooteren" in bewondering bracht. Het behoeft nauwelijks gezegd te wor den, dat de jongens en meisjes zich op bui tengewoon prettige wijze hebben ver maakt. Aanhoudend klonk de gulle lach door de zaal en wij konden constateeren dat de heer Van der Velde er slag van heeft de kinderen daadwerkelijk te doen medeleven. Allen waren een en al actie. Behalve de meer uitgebreide nummers werden verschillende andere goocheltoer- tjes uitgevoerd, waarna prof. Jopi als ex tra-nummertje met de poppenkast „Jan Klaassen koopt leverworst" nog vertoon de, aan het slot waarvan Jan Klaassen den kinderen verzocht een „lang zullen ze le ven" ter eere van de St. Nicolaasvereeri- ging aan te heffen, gevolgd door een drie werf hoera. Met veel genoegen hebben wij den mid dag onder de kinderen doorgebracht en

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1