500 300 25 lot en met Vrijdag KEES HELDER Casino totaal slechts 3.90 WOENSDAG 1 DECEMBER De toestand van Prins Bernhard KALENOERS *anaf 25 EERSTE BLAD No. 75e Jaargang BilimFirma f. IAH D! HEIDE Ir., WilsM S1-S8, ülisiiip. Ttlel. 10. Ptslnktiini (fill Verschijnt dagelijks, oitpezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen €n me fio ekhandel V'huy STADSNIEUWS fir oeder band's fio terletter „De Broederband", BLANKENBERGHE UIT DE PROVINCIE Jii Vulpennen VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- tfgd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" HIJ ZAL NOG GERUIMEN TIJD ABSOLUTE RUST MOETEN HOUDEN De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ver strekte ons hedenochtend het volgende communiqué i Prins Bernhard is tevreden over zijn nachtrust. De hoofdpijn is min der geworden. De hoofdwonde werd hedenmorgen opnieuw verbonden. Zij blijkt goed te genezen. Overigens is de toestand onveranderd. De Prins zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. De hofjager Spek had eveneens een goeden nacht. De operatie van de knieschijf zal vermoedelijk aan het eind van de week plaats hebben. Goede wenschen voor het herstel van Prins Bernhard. Het ongeluk, dat Z.K.H. Prins Bernhard is overkomen en dat zijn opname in het Bur gerziekenhuis noodzakelijk maakte, gaf in de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad, den voor zitter, burgemeester W. de Vlugt, aanlei ding, uiting te geven aan den diepen in druk, welken dit ongeluk in geheel ons land had gemaakt, en aan de dankbaarheid, dat volgens de officieele mededeelingen de toe stand bij voortduring bevredigend wordt geacht, tengevolge waarvan de hoop op be terschap versterkt wordt. De raad hoorde staande des burgemeester's woorden aan en stemde met applaus in met den wensch, dat het Gode bebage den Prins te doen herstellen, evenals met het voorstel aan H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana in een schrijven het medeleven van den raad te betuigen. In de Eerste Kamer Bij het begin der vergadering der Eer ste Kamer heeft de voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, gisteravond de volgende woorden gesproken „Deernis met Hare Koninklijke Hoogheid' de Kroonprinses heeft ons allen diep ver vuld, toen gistermorgen de mare zich ver spreidde van het ongeval Hoogstderzeiver gemaal overkomen. Naar Hare Majesteit die Koningin gingen onze deelnemende gevoelens mede zeer le vendig uit. Van ganscher harte verheugen wij ons over de bevredigende berichten, welke ons sinds dien bereikten, en bidden het Ko ninklijk Huis en der natie toe, dat het God den Heere goedgunstiglijk moge behagen, de ernstige zorg, welke over Nederland is gebracht, alsnog zij het spoedig weg te nemen". De Kamer hoorde deze woorden staande aan. Acht ministers waren aanwezig. De Minister van Algemeene Zaken de heer Colijn heeft daarna het volgende ge zegd „Het kabinet sluit zich van heeler harte aan bij de warme woorden, welke u gszegd hebt naar aanleiding van het ongeval dat den Prins der Nederlanden heeft getrof fen. Ook wij verheugen ons, dat de be richten van hedenavond ons de hoop mo gen doen koesteren, dat de gevolgen min der ernstig zullen zijn. dan gisteren -werd verwacht. Wij vereenigen ons met uw ge bed, dat het God moge behagen hem een spoedig en algeheel herstel te schenken". Hierna werd een groot aantal kleine wetsontwerpen aangenomen. Telegrammen van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond. Naar aanleiding van het auto-ongeval, Z.K.H. Prins Bernhard overkomen, heeft de KoninkL Nederl. Middenstandsbond zoowel den Prins als H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana gisteren telegrafisch van het medeleven zijner leden doen blijken. Aannemer wijst alle schuld af. Wij zijn nog eens geweest op de plaats, waar gisterochtend de auto van Prins Bernhard op een zandwagen botste. Voor dat bezoek was eenige aanleiding. Er zijn nl. kranten, die zich thans be ijveren om de schuld van het ongeval te geven aan menschen, die bij de zandgra- very werkzaam zijn. Wij hebben den uitvoerder van het graaf werk, den heer H. Lust, nog eens naar zijn oordeel over deze aantijgingen gevraagd. En deze verklaarde ons nadrukkelijk, schrijft het Volksblad, dat alle veiigheids- maatregelen getroffen zijn in volledig over leg met den Rijkswaterstaat. „Er zijn gisteren eenige hoofdingenieurs bij mij geweest", zei de heer Lust, „die on derzochten of ik mij aan de afgesproken maatregelen heb gehouden. Ik geef u de verzekering, dat ik hier niet meer zou wer ken, wanneer-dat niet het geval was ge weest". In beide richtingen stond een waarschu- wingsteeken. Overdag een roode vlag, des avonds, 's nachts en in de ochtendscheme ring een roode lantaarn. De chauffeurs hadden opdracht om te wachten, vóór zij den rijweg overstaken, naar links en rechts uit te kijken, recht standig naar het rechter weggedeelte te rijden en dan pas de richting Arasterdam in te slaan. Daar heeft Zweerus zich stipt aan gehou den. Getuigen kunnen dit bevestigen en bo vendien is bewezen, dat de linkerachter kant van den vrachtwagen geraakt is door den rechtervoorkant van de auto van Prins Bernhard, die gedeeltelijk op het rechter- en gedeeltelijk op het passeervlak reed. Het zicht was ongeveer 250 300 meter. Het schemerde en het was heiig. Als de Prins 90 K.M. gereden heeft (en dat heeft hij minstens gedaan dan legde hij een 25 meter per seconde af. Zweerus heeft van den kant van Muiden niets zien aankomen. Nadat hij even een wagen uit de richting Amsterdam had laten passeeren, stak hij den weg over en toen hij al op de rechter weghelft in de normale rij richting reed, kreeg hij den klap. De Prins heeft niet geremd, want er zijn géén remsporen te zien, en heeft ook niet uitgeweken. Het is een praatje, dat de chauffeur niet naar rechts kon kijken. Het zand wordt opzettelijk zóó in de auto gestort, dat men langs de zandhoop schuin op den weg kan zien. De achterruit was helder genoeg. Niemand heeft bet ongeluk zien gebeu ren. De Prins zelf blijkbaar ook niet, want het eerste dat hjj ons vroeg was „Wat is er gebeurdV Ik vind het natuurlijk ellendig, dat dit ongeval heeft plaats gehad. Maar laat men nu niet probeeren om ons de schuld te geven Om 11 uur gisterochtend is de zandauto al vrij gegeven. Om drie uur hebben wij den wagen nog eens beschikbaar gesteld voor een demonstratie, waarbij de minister van Justitie en de Officier van Justitie tegen woordig waren. Wij hadden geen van allen den indruk, dat men ons „zocht". Wij heb ben ons trouwens niets te verwijten". Onze indruk van dit gesprek was niet, dat hier een man aan het woord was, die een zwakke positie stond te verdedigen. De heer Lust was volkomen zeker van zijn zaak. Thans staat er een marechaussee bij het viaduct om het verkeer te regelen, wan neer er een zandwagen van de helling komt. Ook zijn er extra waarschuwings borden aangebracht. Doch de maatregelen, die Rijkswater staat tot gisteren voldoende achtte, zijn door uitvoerders en chauffeurs nauwlet tend toegepast. Men zoeke dus geen spijkers op laag water. Heeft men één zijde van Tiet viaduct vergeten? Het onderzoek naar de schuldvraag van het ernstige ongeluk, dat Prins Bernhard gistermorgen overkwam, is nog in vollen gang. Men is 'o.a. bezig uit te zoeken, wie de verantwoordelijkheid draagt van de slechte veiligheidsmaatregelen, die op den drukken Muiderstraatweg bij het viaduct genomen waren. Er waren moeilijkheden gerezen tusschen de Spoorwegen en Water staat over het zandvervoer. Ten slotte heeft Waterstaat toegestaan, dat liet zandver voer over den rijksstraatweg mocht geschie den, indien de aannemer van het werk „voor de veiligheid van het verkeer" aan één zijde een roode vlag en 's avonds een lantaarn plaatste, schrijft de Tel. De aan nemer heeft dezen maatregel genomen, en er zelfs nog een waarschuwingsbord bijge plaatst. Niemand heeft hem echter verplicht ook aan de andere zijde van het viaduct den zelfden maatregel te treffen. Daar heeft Waterstaat niet aan gedacht DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD BIJFT GUN STIG. De particuliere secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, deelde ons hedenmiddag nog het volgende mede Ook in den loop van den dag bleef de toestand van Prins Bernhard normaal gun stig. Er deden zich geen bijzonderheden 'voor. een boek van Badhuisstraat 15. DE NIEUWE MAILBOOTEN VOOR DE STOOMVAART MIJ. „ZEELAND". Morgen behandelt de Tweede Kamer de betreffende wetsontwerpen. De Tweede Kamer heeft besloten, aan de agenda voor de morgenmiddag om één uur te houden vergadering de wetsontwer pen betreffende deelneming in preferent kapitaal der N.V. Stoomvaart Mij, „Zee land" en bevordering van vernieuwing der vloot toe te voegen. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Oranje-Nassau" van Harwich (verwacht). Om te bunkeren: Nederlandsche m.s. „Mira", „Zeeland", „Adelaar" „Eban", alle van Antwerpen. Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich„Mira" naar Southampton „Zeeland" naar Londen„Albula" naar Grangemouth„Adelaar" naar Truro „Eban" naar Great Yarmouth. edenavond half 7 komt St. Nicolaas in onze bakkerij Elke 25 e kooper krijgt een heerlijke bij aankoop van minstens 25 cent. C o p e r a t i e Van Dishoeckstraat 54 Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingTial. In een pakhuis op het Prinseneiland te Amsterdam, waarin een groote voorraad asphaltpapier lag opgestapeld, brak Dins dagmiddag een felle brand uit. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Dinsdag te Leiden het nieuwe Rijksmuseum voor Volkenkunde geopend. WINTERSEIZOEN het geheele jaar geopend Talrijke moderne en comfortabe'e hotels en restaurants. De S. H. V. krijgt een nieuw kantoorschip. Het zal velen wellicht bekend zijn dat de Steenkolen-Handelsvereeniging alhier een nieuw kantoorschip' krijgt. Nadat dé scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam hiervoor een ponton in orde had gemaakt io bij de gebroeders Pot te Bolnes de sta len bovenbouw erop geplaatst. Het ge vaarte is hierop weer naar Rotterdam ge sleept waar het interieur is betimmerd. Dit is thans .klaargekomen en dezer da gen is het schip weer naar Bolnes terug gebracht waar er de laatste hand aan zal worden gelegd. Binnen afzienbaren tijd wordt nu het kantoorschip naar zijn plaats van bestemming in de buitenhaven alhier, overgebracht. Nieuw inspectievaartuig voor dén dienst der visschery op de Zeeuwsche stroomen. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b. der Rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1937, deelt de minister van Financiën o.m. mede, dat de oorspronkelijke raming van de kosten voor een nieuw inspectievaartuig voor den diénst der visscherijén op de Zeeuwsche stroomen geschiedde in het voorjaar van 1936. Daarbij werd uitgegaan van den prijs, welke werd betaald voor het in een voorgaand jaar aangeschaft vaartuig en van de bestaande prijsverhoudingen. Tengevolge van het loslaten van den gouden standaard stegen de materiaal- prijzen aanzienlijk, zoodat op grond daar van de vorenbedoelde raming uiteraard reeds te laag zou blijken. Bovendien werd het in verband met ver schillende omstandigheden, den dienst der visscherijen betreffende, bij andere over weging noodzakelijk geacht, in plaats van een vaartuig, als in voorgaande Jaren steeds was aangebouwd, een aanmerkelijk grooter vaartuig te doen bouwen, ten ein de een betere dislocatie der diverse vaar tuigen mogelijk te maken en een conti- nuen dienst te verzekeren onder alle weersgesteldheden. Een zoodanig vaartuig moest ook geschikt zijn den zwaren zee gang van de uitmondingen der Zeeuwsche stroomen te trotseeren, waarvoor dan ook een motor van aanzienlijk grootere capa citeit moest worden ingebouwd. Aanbestedingen. Namens Ged. Staten van Zeeland heeft de hoofdingenieur van den Prov. Water staat hedenmorgen te Middelburg aanbe steed a. het aanbrengen en onderhouden van beplantingen op de wegen Koudekerke— Vlissingen en BiggekerkeZoutelande Westkapelle in twee perceelen. Inschrijvers eerste perceel Ja j. van Lint, Boskoop ƒ2075; Joh. Vergouwe, Breskens 1440 Jac. Nijssen, Kapelle 1347 W. Brand, Domburg ƒ1083. Tweede perceel Jac. van Lint 2403 J. Vergouwe ƒ2130; J. Nijssen ƒ1722; W. Brand ƒ1364. b. verbeteren van ongeveer 3.6 K.M. lang wegvak RenesseHaamstede, deel van den weg ZiérikzeeHaamstede met bijkomende werken. Inschrijvers N.V. Aannemersmaatschap pij Neuchatel, Amsterdam 135.000 P. Broeken, Breda 134.500 N.V. Koud- asphalt, Utrecht 130.700N.V. Ned. Bouwmaatschappij, Zaandam 127.500 N.V. Betumeweg, Utrecht 126.900 N.V. De Geruislooze weg, Haarlem 125.528 O. Linzel, Soestdijk 124.823 N. v. d. Lin de, Scharendijke 124.500 N.V. Aannemers Maatschappij v.h. J. Heymans, 's Hertogen bosch 124.400 L. Zoetemeijer, Brielle 124.200J. Haringman, Colijnsplaat 124.000 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 124.000 H. en hooger DE VEY MESTDAGH Bel la mypar k 45-58 III Dit nummer bestaat uit 2 bladen ejiCMfffenBssew nnn demi «§ga«| Prins Bernnard zal nog geruimen tijd absolute rust moeten houden. (Pag. 1, eerste blad) De gemeenteraad van Souburg keurt de begrooting 1938 goed. (Pag. 1, tweede blad) Nog steeds daden van terreur in Palestina. (Buitenland) Meteoren veroorzaken paniek in Britsch-Indisch dorpje. (Gemengd nieuws) De 23e partij om het wereldkampioen schap schaken is afgebroken. (Sportnieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN gemaakt kan Uw foto met St. Nicolaas ge reed zijn. Profiteert van onze speciale St. Nicolaas aanbieding. 6 fato's (Briefkaart); 1 groote foto 1 foto in kalendertje 2 proeffoto's vooruit; BELLARflYPARK 38 Douw, Zierikzee 123.300 F. v. d. Hulle, Oosterland 123.000 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke 122.200; J. D. Jansen, Colijnsplaat ƒ122.200 C. Ver wateren Co., Teteringen 121.880 J. H. v. d. Ven, Vlissingen ƒ120.900 A. J. Ver- jaal, Dreischor 119.870 J. van Vossen, St. Annaland 119.500 J. van Vossen, St. Ar.naland, W. v. d. Berg, Bruinisse en J. den Oude, Zierikzee 118.900 W. en A. W. Wandel, Nieuwerkerk 118.300 N.V. Aan nemers Maatschappij voorheen P. C. Zanen, Haarlem 117.870N.V. Koningswegen- bouw, Os 117.481 A. M. Kuiper, Middel burg 117.000 G. M. Breas, Goes 116.500; L. F. Groosman, Middelburg 116.000 N.V. Noord-Hollandsche Wegenbouw, Harlingen 114.900 A. Roovers en W. de Wijs, Made 114.500 firma F. Duinhouwer Sr., Goes 113.689. hebben wij een enorme keuze. Boekhandel D'huy Badhuisstraat 15. MIDDELBURG Wethouder Ondcrdijk ongesteld. Gisteren is Je heer J. Onderdijk, wethou der van fabricage, tijdens de vergadering van burgemeester en wethouders onge steld geworden en per ziekenauto van het stadhuis naar zijn woning overgebracht. Hedenmorgen was de toestand eenigszins verbeterd. Uitbreiding éénrichtingsverkeer. Tot nu toe gold het éénrichtingsverkeer, dat tijdelijk is ingevoerd gedurende de verbeteringswerkzaamheden aan den Ka- na al weg, alleen voor de voertuigen, auto's

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1