PRIJSVRAAG ST. NICOLAASNUMMERS 4 Onze St.Tlicolaas-Vrijsuraag! 1Delke etalage ia Ulbslngen oiiictt ge iet VLISSINGSCHE COURANT GEMENGD N;EUWS voerd. Ongetwijfeld was het krachtige meisje ten gronde gegaan, indien niet een man gekomen was, die wist wat hem als een moreele plicht werd opgelegd; Deze man, uitgezonden om de onregelmatigheden op de ranch te onderzoeken, de leiding er van over te nemen en de daders te straffen, was sterk genoeg om niet, zooals de an deren, voetstoots aan de schuld van den vader van het meisje te gelooven. Hij ver zaakte zijn plicht, maar vervulde een plicht, die hooger stond. Hij loste alle moeilijk heden op, na heel wat wederwaardigheden te hebben meegemaakt, die op boeiende wijze worden verteld; Gaarne bevelen wij dit boek aan. „De moord in het rivierhuis" door Anthony Abbot. Vertaling van Ad. Vorstman. 'Uitgegeven door J. Philip Kruseman te Den Haag. In een zomernacht worden in een roei bootje midden op de rivier twee lijken aan getroffen. Het zijn de levenlooze lichamen van een predikant en van een buitengewoon mooie, jonge vrouw. Wie zijn het In welke relatie staan ze tot elkaar Hoe komen ze in dat bootje Wie is hun moordenaar Het lijkt een ondoorgrondelijk raadsel. En ondoorgrondelijk blijft het inderdaad voor den lezer, tot aan de laatste bladzijden van het boek. Niet alleen voor den lezer, maar ook voor den substituut-officie, van ju stitie, Dougherty, die direct ter plaatse is, en aanvankelijk meent met een weinig gecompliceerd misdrijf te doen te hebben, dat spoedig tot een oplossing kan worden gebracht. Maar de eene theorie na de andere moet hij, zeer teleurgesteld, prijsgeven, tel kens door zijn vriend Colt op het onhoud bare ervan gewezen. En het is dan ook maar verstandig van Dougherty, dat hij Colt de leiding laat behouden, die met on gelooflijk geduld en scherpzinnigheid zich systematisch een weg baant door het oer woud van vage gegevens en tegenstrijdig heden, totdat hij zich eindelijk op het juiste spoor bevindt. Anthony Abbot werpt in dit spannende verhaal een helder licht op de schranderheid van den New-Yorkschen po- litie-commissaris Thatcher Colt, ook uit andere detective stories welbekend. „Ivamerad schaft". Bij de firma E. van den Driessche te Brussel verscheen dezer dagen onder bo- venstaanden titel een nieuw Duitsch Tijd schrift, waarin de oude Duitsche jeugdbe weging in haar Katholieke, Protestant- sche en neutrale schakeeringen, haar op vattingen kenbaar maakt en haar wenschen en verwachtingen onder de oogen te bren gen van allen, die zich interesseeren voor de problemen, die de niet-gelijkgeschakel- de, Duitsche jeugd van thans bezig houden. Den HertogEuwe. Practische Sehaaklessen. Eerste deel, zevende druk. G. B. van Goor Zonen's U.M. N.V. Den Haag. Dit deeltje, door H. J. den Hertog be werkt, is vlot afgenomen door de opleving van het Nederlandsche schaakleven onder invloed van dr. M. Euwe en zijn strijd met dr. Aljechin. In November 1902 was de eerste druk voor de pers gereed, in Octo ber 1909 de tweede, in Januari 1936 de zes de, in Januari 1937 de zevende volgens de voorberichten. De technische uitvoering der laatste drukken is beter dan die der eerste, maar stof, indeeling en wijze van behandeling zijn dezelfde gebleven. Afgezien van en kele onbeduidende kleinigheden was het werkje een meesterstuk als leerboek voor beginnenden, dat zijn wedergade in dege lijkheid niet heeft. Wij bevelen het dan ook zonder eenig voorbehoud aan by ieder die schaken wil leeren. En menigeen, die al reeds de be ginselen van het spel kent, kan met meni- gen wenk en opmerking zijn voordeel doen. Een enkele opmerkingOp blz. 24 staat„De Looper is minder sterk dan de Toren", op blz. 91 „Na de Dame is de Toren het sterkste stuk". Zou bij herdruk de schrijver niet aange ven, dat de Toren als sterker geldt dan Looper en dan Paard, omdat men, wanneer de overige stukken van het bord verdwe nen zijn K T den vijandelijken K kun nen mat zetten, maar K -j- L en K -j- P niet? Het is ons in de praktijk gebleken, dat een dergelijke aanwijzing niet overbodig is. Focus is ditmaal als jubileumnummer verschenen ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Nederlandsche Amateur Fotografen-vereeniging. Het blad is, als gewoonlijk, goed verzorgd. Astra Ook het November-nummer be vat weer een groote hoeveelheid aardige ontspanningslectuur. Detective Konden wij de vorige „De tective" om verschillende redenen allesbe halve waardeeren, het nummer van deze maand is uitstekend. Met „Sherlock Hol mes" heeft R. A. Stemmle een boeiend, maar ook zeer geestig verhaal geschreven, dat zich prettig lezen laat. Van Lenin tot Stalin Onder dezen titel schreef Victor Serge een boekje, waarin de geschiedenis van de Russische revolu tie wordt beschreven en de ontwikkelings gang van de tegenwoordige Sovjet-Unie. Het werkje verscheen bij de Uitgeverij „De Vlam" te Amsterdam. Bridge Van het bekende lijvige bridge- handboek van rar. F. W. Goudsmit ver scheen bij de N.V. Van Holkema Wa- rendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam de vier de, geheel herziene druk. Vooral de wijzi gingen in de biedtechniek hebben tot deze nieuwe bewerking van de stof aanleiding gegeven. Dr. A. Kettner schreef het hoofd stuk over kansberekening. Sprokkelhout. Bij de uitgevers N.V. van Gorcum Comp. te Assen verscheen een bundelSprokkelhout uit „Boeken-waar- je-wat-aan-hebt' De titel spreekt voor zich zelf.. Ds. D. Bakker te Drachten verzamelde deze letterkundige fragmenten, die zich zeer leenen om voorgelezen te worden. Het Nederlandsche boek 1937. Onder de zen titel heeft de Nederlandsche Uitgevers bond een omvangrijken (352 pagina's tel lenden) catalogus het licht doen zien van de Nederlandsche uitgaven die in 1937 ver schenen. Het is een handig boekwerk dat iedere boekenvriend gaarne zal bezitten, omdat hij er tal van bijzonderheden in zal aantreffen van boeken, die zijn belangstel ling hebben. Het nogal kostbare werkje wordt onder de goede cliënten der Neder landsche boekhandelaren gratis verspreid. Dit geschiedt nu al voor de 14e maal wèl een bewijs dat alle partijen er mee gebaat zijn. I. G. Keesing VariaBij de N.V. Uit gevers Mij. A. E. Kluijwer te Deventer verscheen onder dezen titel een boekje, dat de beteekenis duidelijk maakt van ca. 10.000 afkortingen en initialen. Thans heeft de tweede druk het licht gezienwèl een bewijs, dat de idiote afkortingsmanie (ge volg van laksheid en gemakzucht bij het taalgebruik) langzamerhand het bezit van zulk een practisch hulpmiddel noodzakelijk heeft gemaakt. Liberaal economische richtlenen. Onder den titel „Liberaal economische richtlijnen voor Nederland een noodzakelijkheid", schrijft mr. W. Wentholt een boekje, waarin hij richtlijnen aangeeft voor een economisch program, dat z.i. het alge meen belang kan dienen. Het werkje ver scheen bij de firma J. Muusses te Pur- merend. Onredelijk en onzedelijk godsgeloof. On der dezen titel gaf de N.V. van Gorcum Comp. te Assen een brochure uit, welke den tekst bevat van een door ds. P. Elde- ring voor de linker werkgroep van mo derne theologen gehouden lezing. Democratie en levensbeschouwing. Onder den titel „Tijdseinen", (stemmen uit chr.- historischen kring) zal bij de N.V. Druk kerij C. Blommendaal te 's-Gravenhage maandelijks een brochure het licht zien. De eerste werd geschreven door mr. J. J. R. Schmal onder bovenvermelden titel. Destructivisme. Aldus luidt de titel van een bij de N.V. J. H. Kok te Kampen ver schenen brochure, die een door den heer S. Anema gehouden lezing bevat, welke gehouden werd op de jongste jaarvergade ring van het Verbond van Christelijke let terkundige kringen. TJw courant is goud waard. Onder dezen titel maakt de N.V. H. van Gimborn te Zevenaar propaganda voor het verzamelen en bewaren van courantenknipsels. De brochure die niet in den handel is en op smaakvolle wijze werd uitgevoerd, vestigt de aandacht op de groote waarde van courantenknipsels als documentatiemate riaal. Hoe kan ik gezond worden en blyven? Aldus luidt de voor zich zelf sprekende titel van een nieuw boekje uit de zgn. „Blauw-Wit-serie" van de fa. La Rivière Voorhoeve te Zwolle, welke reeks uit gaven wij kortgeleden aankondigden. Dr. A. Colin schreef dit nieuwe boekje, dat door ds. R. E. van Buren werd bewerkt, terwijl dr. J. C. Mom een inleidend woord schreef. De diefstal uit een melkauto te Peize. Naarmate het onderzoek vordert, blijkt hoe langer hoe meer dat men met de aanhouding van de beide daders van den diefstal van 700 uit een melkauto te Peize een goeden slag heeft geslagen. L. K. uit Groningen heeft gistermorgen.voor de recherche te Gronin gen bekend debet te zijn aan den roofover val op het postkantoor in de Steentilstraat te Groningen, waarbij een bedrag van 150 werd gestolen en aan de berooving van den heer P. in de Leeuwarderstraat, even eens te Groningen. Wegens medeplichtig heid zijn een neef van den dader H. K., uit Groningen en zekere J. C. uit Groningen, aangehouden. L. K. en de slager R. uit Peize zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek is nog steeds niet afge- loopen. In het bijzonder wordt thans nage gaan of de inbraken, welke in de laatste maanden gepleegd zijn, eveneens op reke ning van de aangehoudenen moeten worden gesteld. Direct na het plegen van den roofover val op het postkantoor in de Steentilstraat te Groningen, vatte de politie ernstige ver denking op tegen den thans gearresteerden L. K. Hij werd echter door de getuigen niet herkend, zoodat men hem vrij moest laten. Gebleken is, dat door de aanhouding van L. K. en R. heel wat plannen niet tot uit voering zijn gekomen. Zoo bekenden zij, dat op hun programma stond een roofover val op een ouden all een-wonenden man te Peize. Ook is gebleken, dat een van beiden op een Dinsdagmiddag een boer uit Zuid- horn, die een groot bedrag aan geld bij zich droeg, geruimen tijd heeft gevolgd. Hij nam daartoe zelfs een spoorkaartje naar Zuidhorn. Er deed zich echter geen ge schikte gelegenheid voor om de berooving ten uitvoer te leggen. H. K., een neef van L. K., blijkt betrokken te zijn geweest bij den diefstal van een geldkistje in Augustus 1936 bij den slager de N. in de Kerkstraat te Groningen. Voorts heeft L. K. mejuf frouw T. te Groningen een bedrag van on geveer honderd gulden afhandig gemaakt. Hij vervoegde zich daartoe van den zomer tweemaal ten huize van de juffrouw, zeg gende, dat hij opdracht had de belasting voor haar te betalen. Met mooie praatjes wist hij de vrouw te bewegen hem het geld te geven. Veertien dagen geleden heeft hij getracht deze truc nogmaals uit te halen, doch dit is niet gelukt. J. C., die thans eveneens is aangehouden, heeft medegeholpen bij het stelen van groote hoeveelheden metaal te Haren. Ook heeft hij van een opslagplaats in Gronin gen groote hoeveelheden ijzer en koper, welke aan een oom van een der daders be hoorden, ontvreemd. Over konijnen en fiet sendieven. Met een variant op het bekende gezegde Men kan nooit we ten hoe een koe een haas vangt, zou men in deze affaire kunnen zeggen Hoe een konijn een fietsendief in het huis van be waring bracht. Eenigen tijd geleden na melijk werden door de politie twee perso nen aangehouden, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van drie konijnen. De konijnenzaak was niet zoo erg belang rijk, maar een van de twee' aangehoudenen, H. G. bezat een Belgische toerfiets. De po litie, die altyd belangstelling voor schijn bare nietigheden lieeft, informeerde waar G. die fiets had gekocht. Het antwoord kwam promptvan twee onbekende man nen voor het kapitaal bedrag van 10. Erg veel vertrouwen had de politie niet in deze mededeeling en het stond voor haar vast, dat er iets met de fiets aan de hand was. G. zeide echter de beide man nen, die hem voor zoo'n koopje de fiets hadden verkocht, niet te kennen. Toen werd hem een fotoboek voorgelegd en dat bracht licht in de zaak, want in zekeren J. W. herkende G. een van het tweetal. Deze J. W. zat evenwel in het huis van bewaring in verband met de bekende fietsenzaak, waarbij een kapper uit Rot terdam betrokken was. De politie wist echter, dat J. W. nog een vriend had, J. S., die nog op vrije voeten was. Toen deze J. S. op het politiebureau was ontboden, bleek G. hem reeds op de hocgte te heb ben gesteld van wat er was gebeurd. Dit gesprek had plaats gehad in een van de volkstuintjes te Rotterdam. G. had S. ver teld, dat zijn fiets in beslag was genomen, waarop S. had gezegd als ze mij komen halen moet je me niet herkennen, want anders ben ik er bij. Zulks geschiedde, S. wist bij de politie van niets en G. herkende hem niet. Ten slotte bleek ontkennen toch ondoenlijk en gaf S. toe, dat zijn combinatie de fiets had omgebouwd en gelakt. Het rijwiel was eenige maanden geleden gestolen ten. nadeele van N. H. te Rotterdam. S. is ge arresteerd en reeds naar het huis van be waring gebracht. Het ongeluk op den over weg in Voorburg. Het onder zoek dat de politie van Stompwijk, in welke gemeente de overweg, waar gisteren het ongeluk met den veewagen plaats vond, is gelegen, onmiddellijk in samenwerking met enkele spoorwegautoriteiten instelde, heeft uitgewezen, dat den overwegwachter geen schuld treft. Deze heeft de boomen al dus werd meegedeeld tijdig neergelaten. De chauffeur blijft pertinent beweren, dat hij, toen hij met zijn wagen midden op den overweg stond,' plotseling een gesloten boom zag. De trein was toen op 200 M. van den overweg genaderd. De chauffeur raak te bij het zien van den naderenden trein totaal de kluts kwijt. De motor van zijn auto sloeg af en hy zette het op een loo- pen. Loodgieter van kerkge bouw neergestort. Gisterraid- dag is de 23-jarige loodgieter J. van Steen bergen, terwijl hij werkzaam was aan de restauratie van de St. Maartenskerk te Zaltbommel, door het breken van een sport van een ladder, van de nok van het onge veer dertig meter hooge dak gevallen. Hy gleed eerst langs een leien dak van tien meter lengte in een cementen goot en viel toen tusschen de stelling en den muur van het gebouw op een zes meter lager gelegen stelling,6 waar hij bloedend liggen bleef. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar een ziekenhuis aldaar overge bracht. Het ongeluk had nog ergere gevol gen kunnen hebben, daar de vader en twee broers van het slachtoffer eveneens op de ladder stonden, doch deze konden zich nog aan een uitstekend gedeelte van het dak vastklemmen en zich in veiligheid stellen. Voor den bouw van de „Koning A l«b e r t b r u g." Ten behoeve van het bijeenbrengen van fondsen voor den bouw van een brug, die aan de nagedachtenis van koning Albert zal zyn gewijd hebben de Belgische oudstrijders besloten souvenirs te verkoopen, vervaar digd uit klei uit het „Niemandsland", dat tijdens den wereldoorlog tusschen de Belgi sche en Duitsche fronten aan de IJzer lag. De brug zal te Nieuwpoort worden ge bouwd bij de IJzermonding. Op de ééne zijde der brug zal een ruiterstandbeeld van koning Albert worden opgesteld. Met het bouwen van de Koning Albert- brug is men in Augustus j.l. reeds begon nen. Tijdens de werkzaamheden is de on dergrond verraderlijk gebleken, zoodat men de fundamenten heeft moeten versterken met betonnen palen. Dientengevolge is de oorspronkelijke raming veel te laag geble ken. De veteranen van de IJzer zijn echter vast besloten den bouw voortgang te deen vinden, hoe hoog de kosten ook zullen zijn en ondervinden den vollen steun van het departement van waterstaat. Deze souvenirs van Mei zullen den vorm Ter gelegenheid van het Sint Nicolaasfeest zullen wij onder de lezers van de een uitschrijven, die er op berekend is, de etalages van den Vlissingschen Winkelstand aan een critisch onderzoek te onderwerpen. Aan het publiek leggen wy de vraag voor j De daarvoor benoodigde stembriefjes vindt men in elk onzer drie extra verschijnende op Vrijdag 26, Dinsdag 30 November en Vrijdag 3 December a.s. Bovendien zijn de stembriefjes aan ons bureau gratis verkrijgbaar. Alle Winkeliers, die in bovengenoemde nummers adverteeren, worden geacht aan deze prysvraag deel te nemen. Het publiek ga derhalve eerst aandachtig de advertenties na, om aan de hand daarvan de etalages in oogenschouw te nemen en zijn stem briefje in te vullen. Op dit stembriefje vermelde men duidelijk naam en adres van den winkelier, wiens etalage men het mooist acht, en onder- teekene het met eigen naam en adres. Men sluite het vervolgens in een envelop en schrijft daarop in den linker bovenhoek „PRIJSVRAAG", waarna men het uiterlijk 4 December te onzen kantore in de brievenbus deponeert. Aan deze prijsvraag zal de voorwaarde worden verbonden, dat men voor MINSTENS 50 CENT bij een der deelnemende Vlissingsche winkeliers moet koopen. Het bewijs daarvan sluite men met het stembriefje in de envelop. Deze betalings bewijzen zyn by alle winkeliers verkrijgbaar. Wy bedoelen GEEN ETALAGEWEDSTRIJD, doch de meening van het groote publiek te leeren kennen over ue etalages van den Vlissing schen winkelstand. Dus het PUBLIEK als jury Het voornaamste doel dezer prijsvraag is het groote publiek uit Vlissingen en omgeving op te wekken de etalages van onze winkeliers te gaan zien. Deze hebben daarop recht bovendien, gezien de vele moeite die velen daarvoor doen en de bereikte resultaten. De etalages toch van de Vlissingsche winkeliers in het algemeen kunnen met die van onze groote steden in vele opzichten wedijveren. Men ga zich straks daarvan overtuigen. Met kans op een der fraaie uitgeloofde pryzen. Omtrent de uit te loven prijzen zie men de mede deeling elders in dit nummer! DE UITGEVERS DER „VLISSINGSCHE COURANT". hebben van presse-papiers, terwijl ook an dere souvenirs, o.a. Albert medaillons en vaantjes voor motorvoertuigen vervaardigd zullen worden. De oudstrijders hebben bo vendien een verzoek tot de overheid ge richt om een speciale postzegelserie uit te geven, daar „postzegelverzamelaars zeer gesteld zijn op herdenkingsuitgaven." Een gedeelte van de brug wordt gebouwd met baksteenen van klei uit de IJzer. De mijnramp in Japan. Omtrent de mijnramp nabij Kaizoema (Ja pan), wordt nader gemeld, dat deze zich heeft voorgedaan op den 2028 M. hoogen berg Kenasji in de prefectuur Goemma. Er ontstond een grondverschuiving tengevolge waarvan de administratiegebouwen, 54 hui zen van mijnwerkers, benevens de fabrieks gebouwen van de zwavelmijnbouwmaat- schappy verwoest werden. Ongeveer 300 mijnwerkers en bedienden der maatschap pij werden bedolven onder de puinen, der tig werden gewond. Tegelijk met de grond verschuiving ontplofte een kruitmagazijn, waardoor zwavelopslagplaatsen in brand vlogen. Andere berichten zeggen, dat de ontploffing in het kruitmagazijn zich het eerst heeft voorgedaan en dat de grond verschuiving daar het gevolg van is ge weest, evenals de branden. Ongeveer 1500 man brandweertroepen bestrijden het vuur. Het reddingswerk wordt belemmerd door den sneeuwval. Een belangwekkende arrestatie te Par ij s. Een maand geleden zijn te Parijs een Fransch- man, Ducomet, en een Rus, S.mirensky, gearresteerd, verdacht betrokken te zyn geweest bij den moord op Ignace Reiss te Lausanne. De Fransche justitie is erthan3 van overtuigd, dat deze beide personen deelgenomen hebben aan den diefstal van de archieven van Trotzky, welke in No vember 1936 is gepleegd. Toen de beide mannen hierover ondervraagd werden, ga ven zij toe den zoon van Trotzky, Leon Se- doff, te hebben bespionneerd. De rechter van instructie, die belast is met het onder zoek naar de verdwijning van generaal Miller, gaat bovendien na of Ducomet en Smirensky niet ook de hand hebben gehad in deze zaak. Zij zullen hierover gehoord worden. I#-

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 10