fliapfeo Courant TWEEDE BLAD BINNENLAND „Wereldtentoonstelling 1939" te New-York. BUITENLAND FEUILLETON IRGINIA'S van de van Woensdag 1 September 37. No. 205 DE KONINGIN EN PRINS BERNHARD MAKEN EEN RIJTOER DOOR APELDOORN. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin met gevolg het Loo verlaten voor het ma ken van een rondrit per auto door de ge meente Apeldoorn. Bij het wegrijden van het Paleis wuifde H.K.H. Prinses Juliana de vertrekken- den na. Langs de route welke gevolgd werd, hadden zich vele belangstellenden opge steld, die onze Landsvrouwe en den Prins gemaal hartelijk toejuichten. Een bezoek werd o.m. gebracht aan het Marktplein, waar H.M. gedurende een kwartier met belangstelling de kinder spelen gadesloeg. Vervolgens bracht de Koningin een be zoek aan de volksfeesten en kinderspelen ir. de buurtschap Wonnen. Om half vier keerde de stoet op het Leo terug, waarmede de rondrit, welke onder ideaal zomerweer gemaakt was, was ge ëindigd. Bij aankomst op het Paleis bracht een groote menigte een ovatie. Gisteravond om 10 uur heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het feestterrein in de buurtschap Wormen v/aar tot besluit van den feestdag een vuurwerk werd afgestoken. DE KONINGINNEDAG IN DE RESIDENTIE. De feestelijkheden in de residentie wer den in den middag voortgezet met kinder spelen en kinderwedstrijden, welke op verschillende terreinen in diverse stadsge deelten werden gehouden. Ook gisteravond was het gezellig druk in de binnenstad. Men genoot van de feestverlichtingen, waarin vooral het Voor hout een belangrijk aandeel had en er werd op verschillende punten muziek van allerlei aard gemaakt. In den Dierentuin gaf de Vereeniging „De Princevlag" een feestavond. EEN LICHTENDE AARDBOL BOVEN HET DONKERE MEER. De Parijsche wereldtentoonstelling 1937 is nog nauwelijks voltooid, of reeds richten de op sensatie beluste Amerikanen hun be langstelling op de volgende groote wereld tentoonstelling van het jaar 1939, die te New-York zal worden gehouden. Als men «voor de verwachtingen, die omtrent deze tentoonstelling gekoesterd kunnen worden, het aantal bezoekers van de thans gehouden tentoonstelling van plannen en modellen als maatstaf mag aanleggen, dan zouden alle records geslagen moeten worden. De ten toonstelling in Empire State Building, die een fantastisch beeld geeft van wat er reeds aan plannen is gemaakt, boekte in enkele dagen tijds verscheiden honderd duizenden bezoekers. Ook in Europa blijkt de belangstelling reeds te zijn gaande ge maakt. Finland is het eerste land, dat be slag heeft gelegd op een stuk tentoonstel lingsterrein en het plan voor het Finsche paviljoen is zelfs reeds bij het tentoonstel- lingsbestuur ingekomen. En toch zal de wereldtentoonstelling eerst op 30 April 1939, op den 150sten verjaardag van de presidentsverkiezing van George Washing ton, worden geopend. Ook de Amerikaansche pers beleefde haar eerste tentoonstellingsverrassing. Het schijnt, dat men in New-York van de in Parijs gemaakte fouten heeft geleerd. Bij dé voorbezichtiging op het tentoonstellings terrein was in elk geval reeds veel gereed. De persmenschen vonden niet alleen een volkomen uitgegraven en afgebakend ter rein van aanzienlijke afmetingen. Zij kon den ook reeds de omtrekken van de ten toonstelling bestudeeren. In het landschap zijn de kunstmatige meren reeds met water gevuld en ook het groote administratiege bouw alsmede een laboratorium, waarin het bouwmateriaal gekeurd wordt, zijn reeds gereed. Doordat gewerkt wordt met een groot arbeidersleger kon dit alles in zoo betrekkelijk korten tijd gereed zijn. Het administratiegebouw is op een ouden puin hoop, die hier nog kort geleden te zien was, letterlijk als een paddenstoel uit den grond geschoten. Bij het vaststellen van de af metingen van de tentoonstelling is niet al leen rekening gehouden met de te verwach ten vraag naar expositieruimte, doch ook met het aantal bezoekers. Men is het er ten slotte over eens geworden, de tentoon stelling in te richten voor een dagelijkschen bezoekersstroom van 800.000 tot 1 millioen personen. Uit de modellen en plannen in Empire State Building krijgt men een goeden in druk van de technische nieuwigheden. Het zal, naar het zich laat aanzien, een ten toonstelling van ongekende licht- en kleur effecten worden. Men wil den toeschou wers een soort „droomwereld van morgen" voortooveren en de opgewonden gemoederen der Amerikanen met landschappen van volkomen „onaardsch karakter" overbluf fen. In deze „wereld van morgen" dat is het slogan, het slagwoordzullen zich gebouwen bevinden, die men gewoon lijk zelfs op tentoonstellingen niet te zien krijgt. Middenin een groot, door arcaden omzoomd kunstmatig meer verheft zich op vijf steunpilaren een reusachtige aardbol, waarin niet minder dan 17 woningen zullen worden ondergebracht. Deze globe zal on afgebroken door watercascaden worden overstroomd. Bovendien zal de beüchting zoodanig zijn, dat het 's nachts zal lijken, of de globe in de lucht zweeft. Niet ver van deze „woon-aardbol" zal een spitse pyramide steil omhoog rijzen. Dit wonder lijke bouwwerk zal minder aan een Egyp tische pyramide dan aan een reusachtige papieren puntzak doen denken. Waarom juist dit monstrum, dat natuurlijk met ge kleurd licht bestraald wordt, het opschrift „Woonhuis der toekomst" draagt, is niet .recht duidelijk. Alles geweldig ook de kosten Ook andere afbeeldingen beloven bouw werken, die in een toekomstroman thuis hooren. Merkwaardig zijn vooral de „Aqua- lonentorens", dat zijn 50 meter hooge to rens, die uitsluitend van „water, glas, lucht en licht" worden geconstrueerd. Althans zullen zij dezen bovenaardschen indruk maken. Zij zullen een allee van niet minder dan 50 torens vormen, waarbij elk spoor van verbondenheid met de aarde zal wor den weggetooverd door lichteffecten. En daar er ook muziek op deze torens zal klin ken, stellen de Amerikanen zich al voor, nu eindelijk de „harmonie der sferen" te zullen beleven. Hopen wij, dat deze hemelsche ver rukkingen niet ai te zeer aan aardsche kortsluiting zullen lijden Voor de overige bouwwerken zijn 300 vooraanstaande archi tecten aangenomen. Dezen werken met een reusachtigen staf van electro- en licht- technici, om de tentoonstelling te doen prijken in alle kleuren van den regenboog. Grootscheepsch gaat hier alles toe. De staat New-York heeft de algemeene ten- toonstellingsleiding carte blanche gegeven. Deze staat in den staat heeft dan ook reeds den spotnaam van „wereldtentoonstel- lingsregeering" gekregen. Hoe drastisch deze nieuwe „regeering" te werk denkt te gaan .blijkt wel uit een van haar eerste besluiten, namelijk, dat alle amusements gelegenheden in de omgeving het geheele jaar 1939 hun poorten moeten sluiten Na tuurlijk rees er een storm van protesten, doch zonder resultaat, want van de beslui ten der directie bestaat geen beroep. De kosten van dit geweldige project wor den voorloopig geraamd op 600 millioen gulden, doch men vertelt hier, dat de „we- reldtentoonstellingsregeering" reeds op het dubbele rekent. Zij hoopt echter door de entreegelden en pachtsommen alle onkosten eruit te halen. En om dit te bereiken, heeft zij alvast voor 1939 het parool uitgegeven: Iedere Amerikaan eenmaal naar New-York! DE GEBEURTENISSEN BIJ DE NATIONALE BANK VAN BELGIË. Buitengewone zitting van het Parlement. De Belgische Kabinetsraad heeft besloten den Koning voor te stellen het Parlement in het begin van de volgende week bijeen te roepen. In deze bijeenkomst van het Parlement zal de Minister-president een verklaring afleggen en zich verantwoorden inzake de lastercampagne, welke tegen hem op touw is gezet. De Minister van Financiën zal de poli tiek van de regeering ten aanzien van de Nationale Bank uiteenzetten en de regee ring zal het Parlement vragen haar hou ding goed te keuren. De Tweede Kamer zal Dinsdag bijeen komen en de Senaat Donderdag daaraan volgend. HET BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DUITSCHLAND. Het schijnt bevestigd te worden, dat de reis van Mussolini naar Duitschland ge schieden zal op 25 en 26 September. Den vijfentwintigsten September zou Mussolini doorbrengen in gezelschap van Hitier te Berchtesgaden, waar hij een langdurige po litieke bespreking met hem zou hebben. Den volgenden dag zou gewijd worden aan be toogingen te Muenchen en in de omgeving. Waarschijnlijk zal graaf Ciano Mussolini begeleiden, terwijl zich voorts generaal Russo, de chef van den Italiaanschen gene- ralen staf en een hooge militaire persoon lijkheid Mussolini op zijn reis zouden verge zellen. HET GRAF VAN PILSOEDSKI. In verband met het recente incident be treffende het overbrengen van het stoffelijk overschot van Pilsoedski wordt thans een officieel communiqué gepubliceerd, waarin kennis wordt gegeven van twee nota's ge wisseld door den Minister van Buitenland- sche Zaken met den apostolischen nuntius. Laatstgenoemde verklaart, dat de graven der koningen en der groote mannen, in het bijzonder dat van Pilsoedski als onver plaatsbaar beschouwd moeten worden. In zijn antwoord verklaart Minister Beek zich hiermede voldaan. SCHOOLINCIDENT MET DANTZIG. De politie van Dantzig heeft vier Polen gearresteerd, die zich verzetten tegen de overbrenging hunner kinderen naar Duit- sche scholen. Voorts heeft de Senaatsvoor zitter, Greiser, driemaal geweigerd de Poolsche afgevaardigden van den Landdag van Dantzig te ontvangen, die bij hem kwamen protesteeren tegen de dwangmaat regelen, welke de nat.-socialistische auto riteiten uitoefenen op de Polen, die weige ren hun kinderen naar de Duitsche scholen te sturen. Zij hebben een krachtige protest nota overhandigd en onverwijlde staking van deze maatregelen geëischt. In een officieel communiqué wordt na der medegedeeld, dat na stappen van het Poolsche commissariaat-generaal te Dant zig, alle Polen op vrije voeten zijn gesteld. Hierdoor is een zekere ontspanning ont staan, hoewel de kwestie van het gedwon gen bezoek van Duitsche scholen door Poolsche kinderen nog niet is geregeld. In verband hiermede laat de „Gazeta Polska" een waarschuwing tot Dantzig hooren en schrijft het blad dat de houding van den Senaat van Dantzig in tegen spraak is tot de herhaalde beloften van loyale samenwerking met Polen en van eerbiediging der Poolsche rechten in Dant zig. Ook andere bladen schrijven in gelij ken trant. De autoriteiten van Dantzig hebben de bladen, welke artikelen publi ceerden, verboden. PRINS NICOLAAS NIET IN ROEMENIË. De berichten, volgens welke Prins Nicolaas. de in ballingschap gezonden broeder van koning Carol van Roemenië, naar zijn vroe gere paleis te Snagov, op 50 K.M. van de hoofdstad, zou zijn teruggekeerd, kunnen worden tegengesproken. De correspondent van de Daily Teiearanb hee^t kasteei bezcciit en de uitgebreide voorzorgsmaatre gelen gezien, welke men neemt om den te rugkeer van den prins te verhinderen. Het kasteel, dat midden in een afgesloten bosch is gelegen, wordt streng bewaakt. Sinds het vertrek van den prins heeft de uit 16 man schappen bestaande wacht opdracht gekre gen ervoor te zorgen, dat niemand, ook de prins niet, het park of het kasteel betreedt. Politiehonden vertoeven in den omtrek. Het particuliere vliegveld van den prins, dat in de nabijheid van het kasteel ligt, is omge ploegd. DE NEUTRALITEIT DER VEREEN. STATEN. Compromis tusschen afzijdigheidsverlangen en politieke sympathieën. De Vereenigde Staten van Noord-Ame rika vormen, als geheel genomen, een van de sterkste groote mogendheden ter aarde. Hoe dit land tegenover de groote politieke vraagstukken staat en welke houding het in een eventueel conflict zal aannemen, zijn vragen, welke in het bereik der internatio nale politiek van de grootste beteekenis zijn. De groote massa van het Amerikaansche volk streeft er zonder eenigen twijfei naar zich van een Europeeschen oorlog, waar aan men in de U.S.A. nog steeds rotsvast gelooft, onder alle omstandigheden verre te houden. Den burgers van de Vereenigde Staten is de deelname aan den wereldoor log, hoewel hun land tot de overwinnaars behoorde, duur komen te staan. Hun over tuiging is, dat het economisch en militair zoo uiterst sterke Amerikaansche volk het niet noodig heeft, zijn beste krachten in vreemde conflicten te verspillen. Men zou meenen, dat het onder dergelij ke omstandigheden niet moeilijk zou zijn, den wensch van het overgroote deel van het Amerikaansche volk in een wet vast te leggen. In werkelijkheid is dit vraag stuk echter opgelost op een wijze, waarvan men onmogelijk kan zeggen, dat zij niet meer dan voor één uitleg vatbaar is. Dat ligt niet geheel en al zooals men het bijv. in zekere landen gaarne wil doen voorkomen aan den invloed van bepaal de cliques, maar veeleer aan de mentaliteit van het Amerikaansche volk zelf. Het par- tijlriezen van dit volk in het Ethiopische conflict, zijn sympathie voor de regeering van Valencia, zijn trots, tot de drie groote democratieën te behooren en zijn afwijzen de houding tegenover de dictatoriaal ge regeerde staten, toonen aan, dat men te genover de buitenwereld niet zoo onver schillig staat, als voor een absolute neutra liteit eigenlijk noodzakelijk is. Intusschen zagen de politieke besluiten van het Amerikaansche congres, welke op den Spaanschen burgeroorlog betrekking hadden, er geheel anders uit, dan men ge zien de sympathieën van degenen, die deze besluiten namen, had kunnen verwachten. In Januari 1937 nam het Congres de reso lutie van senator Pittman aan, welke den uitvoer van wapens, munitie en oorlogs materiaal naar de heide Spaansche partijen verbood, wijl de uitvoer voor de „veiligheid en den vrede der Vereenigde Staten" ge vaarlijk zou kunnen zijn. Amerika heeft in vroeger jaren als wapenleverancier ook bij burgeroorlogen nl. bij de talrijke revolu ties in de Midden- en Zuid-Amerikaansche staten goede zaken gedaan. Het tegen deze traditie indruischende besluit van Januari 1937 is derhalve van groote betee kenis. Duidt dit reeds aan, dat de Veree nigde Staten in de toekomst van de.rol van wapenleverancier willen afzien? Het principe van de niet-inmenging. Het principe van de niet-inmenging in vreemde conflicten is reeds zoo oud als de Vereenigde Staten zelf. Reeds Washington verlangde in 1788, dat de staten „zich bui ten het labyrinth van de Europeesche poli tiek en oorlogen" zouden houden. Maar bijna even oud is de meening, dat het den Amerikanen geoorloofd moet zijn, met iedere natie, dus ook met oorlogvoerende landen, handel te drijven. Levert men daarbij slechts een der oorlogvoerende partijen, zooals bijv. in den wereldoorlog, dan is er van een werkelijke neutraliteit natuurlijk geen sprake. Overigens heeft Amerika zich sinds de dagen van Washing ton en Jeffer-on ook op politiek en militair gebied niet ritijd van buitenlandsche con flicten verre gehouden. Men behoeft slechts aan de deelname aan den wereldoorlog en de Ttien punten van Wilson te denken. Wel werd tenslotte Amerika wegens de afwijzende houding van het Congres geen lid van den Volkenbond, maar het Geneef- sche Instituut is toch een schepping van Wilson. En dit is des te merkwaardiger, wijl de partijgangers van president Wilson, de democraten, reeds sinds tientallen jaren HUISVROUWEN VAN ALLE RANGEN, 'TIS RADION-WIT WAT ZIJ VERLANGEN 34 Ir. Naar het Engelsch door KFUZE J. VAN DER SLUIJS Nadruk verboden Even later rende zij de trap op naar boven. Toen zij aanklopte aan de kamer van de Barlow's en het vrouwtje haar opendeed, gaf zij een kreet van vreugde. Miss Farquhar Roger, het is miss Virginia Er volgde een extatische verwelkoming het kind vloog in haar armen, de kleine hond was wild van vreugde en het poesje wuifde zijn m ooien staart. Wat bent u gauw teruggekomen Waarom bent u zoo gauw teruggekomen vroeg Roger. Om jullie allemaal uit te noodigen voor mijn Kerstdiner. Maar we hebben er zelf ook een Nu? Het kookt al, hè moeder? Ja, maar misschien wil miss Virginia het met ons deelen. Dat wil ik graag, als jullie dan van avond cp mijn feest komt? O, geeft u een feest? Ja, voor jou en voor je moeder en mij en Weenie en Prim, en miss Mary Lee Logan, als zij komen kan. Mrs. Barlow zei, met blozende wangen Ons eten is maar heel eenvoudig, miss Virginia. Het is heerlijk Roger's stem klonk gretig. U hebt het mij zelf gezegd, moe der. Zij glimlachte. Het is heerlijk, omdat wij het zelf klaar maken. Ziet u, miss Virginia, het is geen kalkoen, want om een kalkoen op ta krijgen, moet je met een heele familie zijn. Het is ook geen duif, want dat is te duur voor twee. Maai' het is een prach tige vogel, heelemaal van deeg gemaakt, en gevuld met gehakt en telkens als wij den o.ven open maken Roger vulde het verslag aan Telkens als we den oven open maken, doen we er een kluitje boter op en ik mag het ook wel zelf doen, miss Virginia. Ik zal het u laten zien, hoe ik het doe Het was roerend om de moeder gade te slaan, die een feest wist te maken van het allereenvoudigste voedsel. Er is genoeg voor ons allemaal, zei Roger overtuigend, voor Weenie en T rim en voor u Vóór tafel praatten de beide vrouwen even alleen Ik ben onverwachts thuisgekomen, zei Virginia, en ik vond het zoo prettig om een feestje te maken, straks bij het souper. Ik zal een boom bestellen Ik heb óók een kleintje opgetuigd voor het kind, zei mrs. Barlow. Maar die van u zal wel veel mooier zijn. Dan hebben we er allebei een. En zij aten van den wonderlijken vogel, dc kaarsjes van het kleine boompje wer den aangestoken en de cadeautjes uitge deeld, die Virginia voor Roger en zijn moe der had achtergelaten. Na hét eten opende Roger het raampje en voerde de duiven op het dak. Ik moet het nu eiken dag doen, zei bet kind, want de menschen van hier naast zijn weg. Staan de kamers leeg? vroeg Vir ginia hem. Ja, hè moeder? Mrs. Barlow, die de tafel aan het afrui men was, zei Ze zijn twee dagen geleden eruit getrok ken. Verder werd er niet meer over gespro ken, maar toen Virginia naar beneden ging, om voor haar feest te zorgen, was er een plan in haar gerijpt. Waarom zou ze het niet doen, terwijl Rickey weg was? Zij belde Mary Lee op, die enthousiast was en beloofde onmiddellijk te komen. Ik verveel mij dood. En waar is Rickey Ik heb hem op Derekdale achtergela ten. Is er iets gebeurd? Waarom ben jij zoo gauw teruggekomen Dat zal ik je later wel vertellen. Vir ginia hing den hoorn op en haastte zich naar den winkel bij het restaurant op den hoek. Die was gelukkig open, en zij kon er alles krijgen, wat zij voor haar souper- tje noodig had. Zij kocht een kreeften slaatje, een gesneden kalkoensborst en een taart. En zij zou chocolade maken en warme broodjes... Zij wilde bezig zijn, geen oogenblikje hebben om te piekeren. Zij vond ook een mooi Kerstboompje en een paar glinsterende versierselen om eraan te hangen. Toen ze terugkwam stond Maiy Lee net in de hall. Zij zag bleek en had donkere kringen onder haar oogen. O, Jinny, Jinny, zei ze, als je wist hoe ik je gemist heb Virginia sloeg haar armen om haar heen. Ze wist dat Mary Lee niet baar, maar Rickey miste, zooals zijzelf Michael miste. Een tijdlang waren zij druk bezig met de toebereidselen voor het feest, maar toen de middag ten einde liep, zaten zij samen voor het vuur om uit te rusten. Vertel me nu alles, Jinny, zei Mary Lee. Vertel me van Rickey Hij gaat een boottocht maken, naar Florida. Er klonk angst in de stem van Mary Lee. Op wiens jacht? Dat van de Van Duynes. Ik dacht het wel, riep Mary Lee heftig. Zij zal hem ongelukkig maken. Misschien heeft hij dat wel noodig, zei Virginia zacht. Maiy Lee staarde haar aan. Wat bedoel je? Ik kan je niet alles vertellen, alleen dat Rickey iets unfairs heeft gedaan. En bovendien behoorde hij hier te blijven en te werken. Heb je hem dat gezegd? Ja. En wat antwoordde hij daarop? Dat hij nieuwe ideeën zou opdoen. Hij wil over Marty van Duyne schrijven. En wat doet hij met het aodere boek? „Vlammende Schoonheid"? Daar gaat hij niet mee door. Virginia's stem klonk gesmoord en zjj kneep haar handen stijf in elkaar in haar schoot. Mary Lee boog zich voorover en 'egde haar hand op die van haar vriendin. Kun je het mij niet zeggen? Ik wou, dat ik het kon, Mary Lee, maar ik kan niet Daarna sprak zij over haar plannen. Ik ga deze kamers onderverhuren als ik kan en dan neem ik de twee naast de Barlow's. Mary Lee keek haar ongeloovig aan. Die zolderkamertjes? Zij zijn goed genoeg voor mij alleen, en bovendien heb ik dan het gezelschap van Roger en zijn moeder. Het is zonde, dat je dit allemaal moet verlaten. Toen, na een oogenblikje Als je in geldverlegenheid zit, waar om laat je mij dan niet helpen? Virginia's oogen waren vochtig. Het is erg lief van je, Mary Lee, maar ik wil niet leenen. En ik wil die kamers boven ook hebben, omdat ik niet wil, dat de menschen weten waar ik ben. Mary Lee staarde haar aan. Ga je je verbergen? Voor wie Voor Tony... en Michael McMillan*. Ik wil niemand meer ontvangen, behalve jou en de Barlow's. De meeste vrouwen zouden de kans om Tony Bleecker te trouwen met beide handen aangrijpen. Omdat bij zoo rijk is? Neen, omdat hij een aardige knappe kerel is. En je zou een reusachtig leventje hebben als meesteres van Derekdale. Daar was het weer meesteres van Derekdale. Virginia kreeg wéér dat dreigende voorgevoel. Maar niemand zou haar daar toe kunnen drijven, niemand (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5