NOOTJES Gisteren is de boerderij van de wed. Te Saarveld te Haarlo, gemeente Borculo, door brand vernield. Het vee kon worden gered, doch de hooioogst ging verloren. De oorzaak van den brand is Onbekend. Verzekering dekt de schade. In de Kurzaal te Scheveningen werd gisteren een nationale feestavond gegeven ten bate van behoeftige Nederlanders in het buitenland. De sneltrein OstendeKeulen is gister morgen bij Saventhem (ten Oosten van Brussel) ontspoord. Eén passagier werd gedood 15 werden gewond. De politie te Warschau heeft gisteren den geheelen organisatiestaf der commu nistische partij gearresteerd, welke op 1 September een internationalen jeugddag wilde organiseeren. De staf bestaat uit 27 personen. Bovendien werden leden van commissie te Warschau van de communis tische jeugdorganisatie en een lid van het communistisch centrale comité, dat de be tooging zou leiden, gearresteerd. De „Leningradskaya Pravda" bericht, dat 30 Augustus een groep van negen rechtsche Russische contra-revolutionnai- ren, die getracht hebben de Kolchozen te saboteeren, teneinde het kapitalisme te herstellen, te Nisji Novgorod ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. De Chineesche regeering zou strenge straffen, zelfs de doodstraf hebben afge kondigd voor de Chineezen, die levensmid delen verkoopen aan de vijandelijke troe pen. 9 Een brand heeft gisteren het dorp Jaen in het departement Catamarca (Peru) ver nield. Vijf honderd gezinnen zijn dakloos geworden. Verscheidene personen zijn ge wond. De regeering heeft hulp gezonden en besloten, dat het dorp zal herbouwd worden. Bij Coshen in Indiana (Amerika) is gis teren een volle autobus in botsing gekomen met een trein. Zeven personen werden hier bij gedood, ruim vijf en dertig anderen min of meer ernstig gewond. De autobus vloog in brand, doch het vuui kon spoedig worden gebluscht. De Oostenrijksche politie heeft in ver band met de diefstallen van kunstvoorwer pen uit Oostenrijksche kerken en kapellen, die den laatsten tijd vaak voorkwamen, geconstateerd, dat een in het buitenland aanwezige groep antiquiteitenhandelaars in Oostenrijk een geheele bende onder houdt, welke volgens weloverwogen plan nen de Oostenrijksche kerken plundert. In verband met de boerenstaking in Po len zijn talrijke leiders van de Volkspartij in het Wojwodeschap Krakau gearresteerd, o.m. de vice-voorzitter der partij, prof. Kot, een rechtstreeksch medewerker van den vroegeren leider Witos. Naar uit Berlijn gemeld wordt, is het door Bismarck in 1848 opgerichte dagblad Kreuz Zeitung overgenomen door het Berliner Ta- geblatt. Het blad wordt voornamelijk gele zen in militaire en adellijke kringen. Het eerste teeken van de overneming is, dat van de voorpagina de traditioneele leuze „Met God, voor Koning en Vaderland" verdwe nen is. De militaire technici Oekrainski en Alexef zijn by Moskou met een luchtballon van 18.000 M3. opgestegen. Na 52 minuten hadden zij een hoogte bereikt van 15.100 meter. Zij hebben waarnemingen verricht en zijn vervolgens bij Ivanovo gedaald. Waarschijnlijk tengevolge van onvoor zichtigheid bij graafwerkzaamheden zijn de muren van een wijnzaak te Mendoza (Ar gentinië) ingestort. Vier personen kwamen om het leven, terwijl elf anderen verwondin gen opliepen. In Toronto (Canada) heerscht een epide mie van kinderverlamming, welke op on rustbarende wijze om zich heen grijpt. In Toronto zelf zijn op het oogenblik 276 per sonen door de ziekte aangetast. Het aantal patiënten in de geheele provincie bedraagt 727. deden, wat de betrokken winkeliers heel wat niet koopende bezoekers bezorgde. Zooals gezegd het Middelburgsch Mu ziekkorps speelde op de Markt en daarbij is gebleken, dat men het medezingen nog niet verleerd is, maar toch blijft het aan tal, die het medezingen gek' schijnen te vinden, o.i. nog veel te groot. Intusschen werd het steeds drukker op straat en dit bleek niet minder toen de fak keloptocht, waaraan de Signaalafdeeling van Achilles natuurlijk haar medewerking verleende, zich in beweging stelde en eerst door de Gortstraat en langs alle kaden, Rotterdamsche Kade, Dam, Giststraat en St. Pieterstraat trok en toen met een kleine afwijking van de voorgenomen route van de Balans eerst naar de Abdij, waar halt werd gehouden voor de woning van den Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenoote en zoon op het boi'des was gekomen en daar het spelen van het Wil helmus en het Wien Neerlandsch Bloed aanhoorden om vervolgens de besturen in den persoon van den heer W. de Graaf en den directeur, den heer Joh. H. Caro dank te brengen voor deze hulde. De tocht werd voortgezet over de Balans en door de Wagenaarstraat, Hofplein, Noordstraat, Markt rond, naar de Burg om op de Groenmarkt weer halt te houden, nu voor de woning van den burgemeester, die met zijn echtgenoote en kinderen buiten was gekomen. Nadat ook hier de beide volksliederen waren ten gehoore gebracht, nam de burgemeester het woord en wees er op, dat men weder samen een mooien dag heeft beleefd en dat men nu samen leeft in de groote verwachting dat men de Koningin binnen enkele dagen in Middel burg zal mogen begroeten. Spr. eindigde met een krachtig ondersteund Leve de Koningin. De tocht ging nu door de Kapoenstraat, over Wal en Koorkerkhof en door Reiger straat en Langedelft naar de Markt terug, waar voor het Stadhuis werd halt gehou den. Hier werden nog het Zeeuwsch Volks lied en het Wilhelmus gespeeld, waarop de heer De Graaf een Leve de Koningin in stelde en ten slotte de Signaalafdeeling met een taptoe sloot. Minder gepast. Toen gistermiddag het Middelburgsch Muziekkorps op de Markt speelde, kwam tot tweemaal toe het Tambours en Pijpers korps de Markt over. In plaats van dit met stillen trom te doen, sloeg men er maar op raak, alsof er op de markt geen matinée was. De heer Caro zag zich daardoor de eerste maal verplicht af te tikken. Ons be reikten daarover verschillende klachten en ook wij meenen, dat in deze een passeerend korps moet stoppen of met stillen trom passeeren of wachten totdat het andere korps een nummer heeft uitgespeeld. Aanbesteding. Namens den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg is hedenmorgen aanbesteed het leggen van havensporen met bijkomende werken, be- hoorende tot den aanleg van de Zevenaar- haven te Terneuzen. Raming ƒ25.000. Inschrijvers Firma van der Poel, Ter- neuzen 25.840 J. M. Dekker, Schiedam 25.545 G. M. Brëas, Goes 25.200 M. G. Goedemond, Goes 24.900P. Parel, Sliedrecht ƒ24.845; P. F. Voet, Klooster- zande ƒ24.561 J. M. Goedemond, Vlissin- gen 24.500 L. Timmer, Dordrecht 24.500 A. Oosters, Zwijndrecht 24.440 L. P. Korstanje, Wemeldinge 24.260 P. Bot, Sliedrecht 24.250 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 24.142 B. M. van Noord enne, Giesendam 24.110E. Hofman F.G.zn, Sliedrecht 24.073 N.V. van Splunder's Aannemers bedrijf, Ridderkerk 23.880 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 23.752 P. Dees, Terneu zen ƒ23.300 J. van 't Hoff, Hoek 22.800 L. Zoeteweij, Brielle 22.660 G. A. van der Straaten, Terneuzen 22.483 L. J. Dekker, Veere 22.370 A. M. Stuij en J. Tienen, Nijmegen 22.344 C. v. d. Klippe, Vlissingen 21.780 J. Lindenberg Cz. ƒ21.750; A. M. Kuijper, Middelburg ƒ21.625; J. G. Steensma, Lemmer 21.600 L. F. Groosman, Middelburg 21.590 firma J. H. van Berghem Jr., Noordwijk a. Zee 20.200 W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerckhaert, Westdorpe 19.844 A. A. de Wilde. Middelburg 19.744. De winkelweek. Er is een misverstand ontstaan inzake het vlaggen. Het ligt wel degelijk in de be doeling van het bestuur van Handelsbe lang, dat in de eerste plaats haar leden, maar ook ieder ander, die met de vereeni- ging en haar feestweek sympathiseert, birjft vlaggen tot na den zesden September. Velen hadden na den feestdag van giste ren de vlag weder ingehaald, maar er zijn ook reeds verscheiden personen later op den dag van deze dwaling teruggekeerd. OOST- EN WEST-SOUBURG Een concert. Bij gunstig weer geeft Ritthem's Fanfa re, directeur de heer P. Meijers, Vrijdag avond van 8 tot 10 uur een concert in de tent op het Oranjeplein alhier. Gevonden voorwerpen. Belastingplaatje bij Pleijs, Vlissingsche straat 138. Viering van Koninginnedag. Ter gelegenheid van den jaardag der Ko ningin wapperde in onze gemeente alom vlaggen met oranjewimpels en was jong en oud met oranje getooid. In den namiddag had de Oranjevereeniging een kinderfeest georganiseerd, hetwelk gehouden werd op de weide van den heer Jacobs een terrein zoo mooi daar zijn ligging temidden van knotwilgen en doorsneden met slooten, waar riet en eendenkroos welig in groeien; en dat alles beschenen door helder Augus- tus-zonlicht, met van tijd tot tijd een ver- frisschend koeltje. Is het dan wonder dat onder deze ideale omstandigheden 't feest uitstekend slaagde, dank zij niet in het minst de goede voorbereiding en de leiding op het kinderfeest van de verschillende leidsters en leiders der kinderspelen? Een driehonderd kinderen aangenaam bezig te houden, eischt zorg en toewijding. Dar er bij 't hardloopen met hindernissen, het ton netjes rijden, sprietloopen enz. zich grap pige momenten voordeden, waardoor vaak een hartelijke lach weerklonk, spreekt v-.n- zelf hoe zou het anders een kinderfeest kunnen zijn Vele ouders zullen onze Oran jevereeniging dankbaar zijn voor de aan gename uren die zij hun kinderen bereid hebben. Des avonds sprak ds. L. C. Speijkerboer een herdenkingsrede uit in ds Ned. Herv. Kerk. Hierna gaf het Souburgsche fanfare corps een concert, waarna een fakkelop tocht met muziek door de gemeente den feestdag besloot. RITTHEM Koninginnedag. De jaardag van H. M. de Koningin wordt heden alhier eenigszins feestelijk herdacht, 's Avonds geeft het fanfarecorps een con cert na afloop hiervan wordt een muzi kale wandeling gemaakt. ARNEMUIDEN Viering Koninginnedag. Dank zij de Oranjevereeniging met zijn buurtvereenigingen, muziekvereem g ing, zangkoor, schoolkinderen en het prachtig zomerweer, is ook in Arnemuiden de jaar dag van H.M. de Koningin op echte spon tane wijze gevierd. Wapperden reeds des morgens vroeg tientallen vlaggen van de huizen en lieten de torenklokken hun metalen klanken om 8, 12 en 4 uur weer klinken, ook voor de schoolkinderen was het een andere schooldag dan anders. De leerlingen der school met den bijbel maak ten reeds des morgens getooid met oranje, vlaggen enz., een rondgang door het dorp, terwijl op het Marktplein eenige liederen gezongen werden, waarna op de speel plaats kinderspelen plaats vonden. De leerlingen van de openbare school trokken er per fiets op uit. Des avonds begon het feest pas gced, toen de muziek een con cert op het Marktplein gaf, waar ook verschillende liederen gezongen werden door het kinderzangkoor de Lustige Zan gers, onder leiding van den heer P. C van Maelsaeke. En daarna de lichtstoet be staande uit de leerlingen der beide schelen met de onderwijzers (sen), muziek, enkele corporaties, alles versierd met oranje en de noodige lampions en daar achter een lange reeks zingende en hossende jeugd, alles in goede stemming. Terug gekomen op het Marktplein muziek, zang en mas sazang en een dansend en hossend publiek; alles bijeen dus een goed geslaagd feest. GOES Koninginnedagviering. Behalve de gisteren reeds genoemde fees telijkheden, die alle uitstekend slaagden, had gisteravond ook nog een gondelvaart in de haven plaats. Er was zoowel overdag als des avonds voor alles zeer groote be langstelling. Er heerschte een prettige stemming en de volksliederen werden en thousiast meegezongen. Geen goedkoopere boter. Men schrijft ons Op grond van de positieve toezeggingen van den Minister van Economische Zaken mocht v/orden verwacht dat met ingang van 29 Augustus jl. de boter, dank zij de verlaagde heffing, 10 cent per KG. goed» kooper zou worden. De huismoeders reken den daarop stellig. Maar zie, de noteering op de Goesche markt was gisteren voor boter precies gelijk aan die van vorige week. Het is ons niet bekend welke invloe den hier werken, maar een ernstig onder zoek vanwege het betrokken Departement is zeker wel gewenscht. Op die wijze wor den de levensmiddelen niet goedkooper ook al worden de heffingen verlaagd, en wordt het beoogde doel niet bereikt. DE FRAUDE TE BORSSELE. Behandeling door den Raad van State. De calamiteuze Borsselepelder op Zuid- Beveland heeft de moeilijke positie, waarin dit waterschap blijkens zijn ambtelijk ad jectief reeds verkeert, nog aanmerkelijk verergerd gezien door financieele knoeie rijen van zijn inmiddels ontslagen ontvanger-griffier H. C. R. Strafrechtelijk heeft R. daarvoor be reids een vonnis ten belcope van een half jaar gevangenisstraf van de Middel burg- sche rechtbank ontvangen, waartegen hij beroep heeft aangeteekend, dat binnenkort voor het Haagsche gerechtshof zal worden behandeld. Administratief hebben ingelanden van den polder door Gedep. Staten van Zee land hun rekeningen over de dienstjaren 1931 tot en met 1936 vernietigd gezien om den polder in de gelegenheid te stellen, schoon schip te maken. Gedep. Staten hadden daarbij overwo gen, dat de geconstateerde fouten en on juistheden zoo ernstig en talrijk zijn, dat uit de vastgestelde rekeningen de finan cieele positie des polders in geenen deele kan gorden opgemaakt en dat het dan ook in strijd met het algemeen belang zou zijn, indien niet de gevolgen van de mal versatiën, waaraan de vorige ontvanger griffier zich heeft schuldig gemaakt, zoo veel mogelijk zouden worden teniet ge daan, met het oog waarop in de eeiste plaats zoo nauwkeurig mogelyk moet kun nen worden vastgesteld, hetgeen hij in werkelijkheid aan den polder had en beeft te verantwoorden. Tegen deze vernietiging is de ex-ont vanger-griffier evenwel in beroep geko men en heden heeft de afdeeling „geschil len van bestuur" van den Raad van State dit beroepschrift behandeld. Mr. A. J. J. Dirven, uit Bergen op Zoom, die het beroepschrift toelichtte, zei- de, dat een eenmaal afgesloten en goed gekeurde rekening niet meer kan worden b.eropend, terwijl overigens zoodanige her opening in het geheel geen zin zou heb ben, daar de beweerde kastekorten tot uitdrukking komen in de rekening over het jaar, waarin zij zijn geconstateerd. Voorts betwistte spr. een van andere zijde gemaakte schriftelijke opmerking, namelijk dat het beroepschrift niet binnen den gestelden termijn zou zijn ingediend, aangezien dit is geschied binnen 30 dagen, weliswaar niet sedert de beslissing van Gedep. Staten, doch wel sedert de afkon diging van die beslissing. Mr. Van Doornik verdedigde de beslis sing van Gedep. Staten. Hier is sprake zoowel van administratief- als van kaste kort. Teneinde nu te kunnen opbouwen wat in vorige jaren was afgebroken, is heropening van de rekeningen noodzake lijk. Het beroepschrift is op 1 Mei 3937 ingediend bij den Commissaris der Konin gin, dat is juist een dag te laat, daar de afkondiging op 31 Maart geschiedde en derhalve op 30 April de termijn was ver streken. Uit de schriftelijke stukken teekenen wij nog aan, dat volgens Gedep. Staten fictieve uitgaven ten bedrage van 14.401 zijn geboekt, waartegenover staan enkele uitgaven tot een bedrag van 547 48y2, die nog aan de uitgaven zouden moeten worden toegevoegd dat in de oorspronke lijke rekeningen aan dijkgeschot 5.355.78 en uit anderen hoofde 573.43, tezamen aizoo 5.929.21 meer, daarentegen ook wegens diverse ontvangsten 45.42 minder verantwoord dan ontvangen is en dat zij de door den appellant aanbevolen methode, om aan het licht gekomen onjuistheden in vroegere rekeningen te verbeteren door het opnemen van herstèlposten in de loo- pende rekening, voor dit geval te eenen- male verwerpelijk achten, aangezien de bestreden posten ook van louter formeel standpunt bezien absoluut van onwaarde zijn dat cok vernietiging de eenige moge lijkheid in deze was. De Koninklijke beslissing volgt later. Landarbeidersloonen op Zuid-Beveland. De door den Minister van Economische Zaken aangewezen arbiter, prof. Gerbrandy te Amsterdam, heeft uitspraak gedaan in zake de landarbeidersloonen op Zuid-Beve land. De bestaande contracten zijn aan de werkgevers in diezelfde gemeenten waar mee geen overeenstemming werd bereikt, opgelegd. Voor Ellewoutsdijk heeft de ar biter het contract van vorig jaar plus een devaluatie-clausule opgelegd. 's-Graven- polder en Baarland kregen het contract- Hoedekenskerke opgelegd. De Zuiveleentrale koopt geen Zeeuwsche boerenboter meer. In Zeeland worden door 4500 producenten per jaar nog ongeveer 1.1 millioen k.g. boe renboter bereid. Daarvan gebruikt de boe renbevolking zelf 250.000 k.g., terwijl de rest vroeger vlot aan de Zeeuwsche bevol king kon wordenVerkdcht. De crisis-om- standighedén hebben echter ook de afzet van boerenboter in Zeeland zeer bémoëilijkt. Verarming, werkloosheid, een toenemend gebruik van margarine en een overgaan van het publiek op fabrieksbotcr veroorzaakten dit. Geen stijgende productie, deze ging zelfs achteruit, schrijft het D. v. N. B. en Z. Om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen heeft de Nederlandsche Zuivel-Cen- trale, nu al gedurende bijna 5 jaar, de boe- renboterproducenten in de genegenheid ge steld, de moeilijk verkoopbare boter aan de Zuivel-Centrale te leveren. In 1935 werd door de Centrale 80.000 k.g. opgekocht, in liet eerste halfjaar van 1937 zelfs ruim 70.000 k.g. Deze boteropkoop werd door de boeren zeer gewaardeerd. Afname en beta ling geschiedden altijd even vlot. Er werd naar kwaliteit betaald. Gevolgen waren een bcteekenende kwaliteitsverbetering, een ruime markt en behoorlijke prijsvorming van ruim 800.000 k.g. boter die langs de normale wegen verkocht werden. In verband met de bestaande voorschrift, boter door de Margarine te mengen (meng- gebod) vond de geleverde boter gemakke lijk een bestemming. Zij ging door de mar garine. Het menggebod is met ingang van deze week door de Regeering opgeheven. Daar door verviel de mogelijkheid de afgenomen boerenboter te plaatsen. De Zuivel-Centrale heeft daarom besloten de opkoop van boerenboter met ingang van gisteren te beëindigen. Levering aan de Centrale zal dus niet meer mogelijk zijn. De vele leveranciers op Schouwen en Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland en in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren zullen nu weer zelf een afzet voor hun product moeten vinden. Dat zal zeker groote moeilijkheden met zich brengen. Over maatregelen die onge twijfeld noodig zullen zijn om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden worde overleg gepleegd. Het bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeland. Betreffende de komst van H. M. de Ko- ningin naar Zeeland op Maandag a.s. kun- wij nog mededeelen, dat de tocht van Hansweert naar Walsoorden en later van Walsoorden naar Vlissingen, zal worden gemaakt met de motorboot „Prins Wil lem I" van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Westerschelde, die ook de voor het bezoek te gebruiken hofauto's, die te Kruiningen bij aankomst van den extratrein gereed staan, zal overzetten. Het vertrek uit Middelburg zal weder per extratrein plaats hebben en wel te 4 uur 50. Het ligt in de bedoeling, dat de school kinderen van Kruiningen a.s. Maandagmor gen bij het station zullen zijn opgesteld en dat twee kinderen in Zuid-Bevelandsch costuum aan H. M. de Koningin bij haar aankomst om half negen bloemen zullen aanbieden. Bij de aanlegplaats der boot te Hansweert zullen de schoolkinderen van Hansweert hetzelfde doen. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijps- kerke candidaat H. van Loon te Rens- woude. Ds. W. J. Weiter 88 jaar. Heden herdenkt de oud-hofprediker ds. W. J. Welter, em.-predikant van de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, zijn 88sten geboortedag. De grijze pastor heeft zich door zijn ver blijf elders aan alle verjaardagsdrukte ont trokken. Bevestiging en intrede. Ds. Joh. Gerritsen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zierikzee en beroepen te Arnhem, zal zich op Zondag 7 Novem ber a.s. aan die gemeente verbinden. Als bevestiger zal optreden de jongste collega te Arnhem, ds. J. Loos. Film en gramofoon in de kerk. In Zwitserland kwam hier en daar de zede op om bij kerkelijke huwelijksinzege ningen met film en gramofoon de plech tigheid vast te leggen. Te Bern en Zurich is men nu daartegen opgetreden en werd elke fotografische en phonografische op name van kerkelijke plechtigheden ver boden wie in strijd met dit verbod han delt, zal uit de kerk verwijderd worden. De generale synode van de Chr. Geref. kerk, vergaderd te Hilversum, heeft tot hoogleeraar aan de theologische school te Apeldoorn benoemd ds. L. H. van der Mei den te 's-Gravenhage. Ds. J. Akersloot van Houten Roos, ge durende 38 jaar predikant bij de Ned. Herv. gemeente Sas van Gent en Philippine, heeft tegen 1 Januari a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee der le klasse L. H. Quant, die onlangs uit Ned.-Indië is terug gekeerd, is. ter beschikking gesteld. De luitenants ter zee der le klasse F. Pinke en J. H. van Rinkhuyzen, aangewezen voor den dienst in Ned.-Indië, zullen 1 Sep tember per m.s. „Johan de Witt" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland hun bestemming volgen. MOTOR-TORPEDOBOOTEN. Een wapen van toenemende beteekenïs. Over bovenstaand onderwerp schreef het Handelsblad dezer dagen Uit de verklaring van den Commandant der Zeemacht in Ned.-Indië in den Volks raad, is gebleken, dat de Minister van Defensie op de begrooting 1938 niet alleen een post voor een 4en kruiser heeft ge bracht, doch tevens een post voor den aanbouw van een torpedo-motorboot. Er zijn alweer ettelijke jaren verloopen sedert de eerste en tot dusver eenige torpedo-motorbooten van onze zee macht werden afgeschaft en sedert dien heeft de ontwikkeling van dit type tor- pedo-„drager" niet stil gestaan. Met de zeer snelle (max. snelheid plm. 45 zee mijl per uur, d.i. 83 K.M. torpedo-mo torbooten (T.M.-booten), die thans voor de Britsche vloot zijn en worden aange bouwd kunnen de onze dan ook niet meer worden vergeleken. Niet alleen is de snelheid veel geringer, doch ook wat de zeewaardigheid betreft zijn de Epgel- sche booten verre superieur. Bij hooge zee hebben zij een snelheid van 20 tot 30 zee mijl weten te behouden en de deskundigen v/aren het er over eens, dat een torpedo jager bij een dergelijken zeegang geen kans zou hebben gezien deze vaart te loopen. Een duidelijk bewijs, dat de I.M.- booten meer en meer „zeeschip" zijn ge worden, is wel het feit, dat een floltille van 6 dergelijke booten op eigen kracht van Engeland naar Malta is gevaren, waar zij zijn gestationneerd. Deze Brit sche booten hebben een waterverplaatsing van 15 ton en zijn 18 M. lang. Het max. vermogen der 12-cylinder benzine-motoren bedraagt 1500 p.k., en de bewapening be staat uit 2 torpedo's van 45 cM., enkele mitrailleurs en dieptebommen. Voorts zijn zij met een draadlooze telegrafie-instaliatie uitgerust. De actie-radius bedraagt 500 zeemijl bij een vaart van 20 zeemijl per uur. Deze booten kosten plm. 23.000 pood per stuk. Ongeveer 200.000 gulden is dus ze ker een behoorlijk bedrag voor een motor boot, doch men moet niet vergeten, dat deze schepen geheel het karakter nebben gekregen van torpedobooten, en dan ook bestemd zijn om als zoodanig op te tre den. Motor-torpedobootèn is dus zeker een betere naam van torpedo-motorbooten. 'De ontwikkelingsgang van de torpedo boot is wel merkwaardig De eerste tor pedoboot, die in 1876 werd gebouwd, had een waterverplaatsing van 28.5 ton en een lengte van plm. 26 meter. De maximum snelheid bedroeg slechts 18.5 zeemijl per uur. In den loop der jaren groeide de tor pedoboot uit tot torpedojagers van 1000 en later 1600 ton, terwijl Frankrijk $elfs torpedo-,.dragers" van bijna 3000 ton bouwde (zgn. flottilleleiders, doch irt we zen kleine kruisers). Steeds moeilijker werd het om de eigenlijke taak van de torpedoboothet onbemerkt naderen om de torpedo's met kans op succes te kun nen lanceeren, te vervullen, en de ervarinf van den wereldoorlog toonde duidelijk aaü, dat de beste torpedo-„drager" belichaamd werd in de onderzeeboot, terwyi groote torpedobooten en jagers meer en meer kruiser-diensten kregen te vervullen en meer profijt hadden van hun artillerie, daa van hun torpedo-bewapening. Tijdens den wereldoorlog werd dan ook

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2