1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG EERSTE BLAD No. a O 3 75e Jaargang 1937 UitgaveFirma F. VAD DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS Koninginnedag te Vlissingen Paviljoen Jntime". Kam &rdi@ and Ms Smngets. UIT DE PROVINCE Fantasie-Broeken HACCOU VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. fi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vlissingen heeft gisteren ouderwetsch Koninginnedag gevierd. Ook gisteravond was goed te merken „dat er wat te doen was". De concerten van St. Caecilia" in de tent op den Boulevard Evertsen en van „Ons Genoegen" in de tent op het Bellamy - park, hebben vrij wat publiek getrokken. En in nog veel sterkere mate was dit het geval met de muzikale wandeling die beide corpsen na afloop der concerten hebben ge maakt om naar school I in de Bouwen Ewoutstraat te komen. „Ons Genoegen" kwam daar via Spuistraat, Coosje Bus Pen straat, Aagje Dekenstraat en Scheldestraac en „St. Caecilia" marcheerde over den bou levard, Kenau Hasselaarstraat, Badhuis straat, Paul Krugerstraat, Hobeinstraat en Bouwen Ewoutstraat naar hetzelfde doel. Laat een muziekcorps spelend langs de straten trekken en ge ziet slechts vroolijke. lachende gezichten. Kinders hossen om de muzikanten heen, er voor, er achter. En dat was ook gisteravond natuurlijk het geval. Muziek is wel een kostelijk 'goed en on misbaar bij openbare feestelijkheden tevens! Terwijl de beide muziekcorpsen naar de Bouwen Ewoutstraat onderweg waren, tra den daar de buurtvereenigingen aan voor den lichtstoet. Er werden heel wat lampions meegevoerd en ook de fakkels der muzikan ten maakten een aardig effect toen het wat donker geworden was. Toen werd afgemar cheerd had men een heclen stoet geformeerd waarin alleen al niet minder dan ruim 650 kinderen meeliepen. „Ons Genoegen" ging aan den kop daarop volgden de wande laars en de stoet werd gesloten door „St. Caecilia", zoodat men aan muziek geen ge brek had. En de muzikanten lieten zich niet kennen; het feit, dat zij pas een concert hadden gegeven, scheen hun niet te deeren en zij bliezen er op los dat het een lieve lus*- was. Alles natuurlijk tot uitbundige vreug de van de jeugd die, als gewoonlijk, voor en achter (maar vooral vóór!) den stoet danste en hoste, zonder dat men scheen te weten wat het woord vermoeidheid beteekent. Naar den boulevard. Van de Bouwen Ewoutstraat trok de stoet langs een deel van de Zaterdag in ons blad gepubliceerde route naar den boule vard. Langs een deel van de route. Want het was vrij laat geworden eer men ver trekken kon. De muziekcorpsen hebben alle bei, zooals hierboven trouwens reeds ver meld, zeer veel publiek meegebracht naar de Bouwen Ewoutstraat en „Ons Genoegen" dat een stroom menschen achter zich mee voerde, arriveerde later dan eigenlijk de be doeling was. Men moest het vertrek dus uitstellen met de talrijke kinderen kon men bovendien niet in het straffe tempo marcheeren dat men andei'3 wellicht zou hebben aangenomen. En zoo kwam het dus. dat men maar een flink stuk van de route afsneed, om evengoed pas te ca. half elf op den boulevard te arriveeren. Hier kregen de kinderen een prachtige veilige plaats „eerste rang" op het strand en de stoet werd ont bonden. Maar dat wil natuurlijk allerminst zeggen, dat de deelnemers naar huis gingen. Want het was geen toeval dat het eind punt der wandeling op den boulevard lag. Op het strand zou immers een groot vuur werk worden afgestoken en het was van de organisatoren goed bekeken om alle wan delaars mee te nemen naar den boulevard, waar men dus reeds in de onmiddellijke na bijheid van het strand en daarmede van het vuurwerk was. Hef vuurwerk. Terwijl het vuurwerk op het strand nog door de werklieden werd gereed gemaakt, gaf de jeugd op den boulevard miniatuur vuurwerk ten beste tot hilariteit, maar soms ook tot grooten schrik van de vooral vrouwelijke voorbijgangers. Maar het werd allemaal nogal gemoedelijk cpge- nomen. Later op den avond, toen de boule vard vol publiek raakte en het werpen van vuurwerk dus gevaarlijk begon te worden, trad de politie echter enkele malen tegen de clandestiene vuurwerk-afstekérs op. Inmiddels hadden zich ook reeds zeer ve len op eigen gelegenheid naar de boulevards begeven, zoodat er een compacte menschen- menigte van vele duizenden personen bijeen was, toen het vuurwerk begon. Dat was werkelijk aardig. Bengaalsch vuur zette heel de omgeving in gloed ver schillende groote stukken die uitstekend slaagden, wekten de bewondering van het publiek. De wind stond heel gunstig, nl. recht in de lengterichting van den boulevard zoodat het duizendkoppige publiek geen last van den rook had. Een goede maatregel was het ook dat de Pier ditmaal vrijwel alle lichten had gedoofd. De traditioneele bom men die met oorverdoovend geweld uiteen barstten, ontbraken niet en evenmin de niet minder traditioneele hèèè's en d-ö-ö-ö-ö's van het publiek dat zich de nekken bijkans verrekte om toch maar vooral niets te mis sen van de baan der kleurige pijlen die in vonkende sterren uiteen spatten. En een peuter die in onze nabijheid stond, zei heT. zoo gek nog niet toen hij uitriep „wat mooi hè daar kun je nou toch best een beetje voor gedrongen hebben Muziek en lichtjes De menschen zijn al heel gemakkelijk tevreden te stellen. En het is goed zoo. Want de echte levensvreugde zit waarlijk niet in de eerste plaats in de geweldig belangrijke dingen. Wie vreugd kan scheppen in kleinigheden, zal ook des te meer kunnen genieten van een werkelijk groot gebeuren. En daarom is het dan ook zeker niet kleineerend bedoeld, wanneer wii hierboven schrijven Muziek en lichtjes de mensehen zijn al heel gemakkelijk tevre den té stellen. Het tegendeel is het geval wjj constateeren dit telkenmale met nieuwe voldoening. En de Bond van Buurtvereeni gingen, zoowel als de diverse buurtvereeni gingen afzonderlijk, kunnen met gerecht vaardigde trots terugzien op het feit, dat zij onzen ingezetenen (en hun kinderen niet te vergeten) gisteren met eenvoudige middelen een echt prettigen cn op behoorlijk peil staanden dag hebben bezorgd. En in dit korte huidewoord willen wij dan mede hen allen betrekken die gisteren in eenigorlei vorm tot het welslagen van het geheel hebben bijgedragen politic, mare chaussee, Rijksvcldwacht, Roode Kruis, E. H. B. O., brandweer en de velen die hier ongenoemd blijven omdat wij geen kennis dragen van het feit dat zij meegewerkt heb ben. Maar wij weten, dat er nog tal van „stille werkers" zijn, die voor den dag van gisteren heel wat hebben moeten verzetten. Zij kunnen voldaan zijn over de met geza menlijke krachten bereikte resultaten. Gisteravond zijn ruim 50 man gemeente politie,, marechaussee, Rijksveldwacht en militaire politie in actie geweest, waarvan ca. 30 alleen op den boulevard voor zoover ons bekend is, werd echter geen wanklank gehoord en heeft het gemoedelijke Zeeuw- sche publiek het den wethandhavers niet onnoodig moeilijk gemaakt. Behoeven wij te vermelden, dat het na het beëindigen van het vuurwerk nog geruimen tijd druk bleef in de stad? Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Onder leiding van den Amsterdamschen Oranje Jeugd Bond werden Dinsdagmiddag op het IJsclubterrein te Amsterdam kin derfeesten gehouden, waarbij ook het sprookje „Sneeuwwitje" werd opgevoerd. Sneeuwwitje in de glazen kist. Op het Helden der Zeeplein te Den Hel der vond Dinsdagmorgen een groote para de plaats, waaraan werd deelgenomen door adelborsten, marinetroepen en het regi ment kustartillerie. Voor het paleis Het Loo werd Dinsdag morgen door 5500 schoolkinderen aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar ver jaardag een aubade gebracht. Na afloop van de zanghulde ging Hare Majesteit persoonlijk langs de rijen der kinderen. Vlissingen heeft Dinsdag opgewekt Ko ninginnedag gevierd 1. de ochtendwandeling, waaraan door zeer velen werd deelgenomen 2. op d:n Boulevard Evertsen werd een groote parade gehouden 3. 's middags hebben in tal van buurten kinderfeesten plaats gevonden. Kinderkoor „Euphonia". Wij vestigen de aandacht op de adver tentie elders in ons blad inzake de hervat ting der lessen van bovengenoemd kinder koor. Vlisslngsch Scheepvaartnieuws. Aangekomen „Lutgerdina" „Antares" en „Deneb", alle van Antwer pen. V ertr okken: „Lutgerdina", „An- teres" en „Deneb", alle naar Londen. Een benoeming. Onze oud-stadgenoot, de eerwaarde pa ter M. B. L. Bernaert te Paderborn, Duitschland, is benoemd tot leeraar aan het Missiehuig Ave Maria, te Tilburg. Afscheid Pepita et Boris. Het seizoen loopt op zijn. eind. De bad gasten vertrekken geleidelijk en ook de artisten in de verschillende etablissementen gaan heen. Gisteravond hebben in het Pa viljoen Wandelhoofd Pepita et Boris af scheid genomen, die de bezoekers van ge noemd etablissement verschillende maanden hebben doen genieten van hun waarlijk prima danskunst. Wij zijn niet spoedig uitbundig in onzen lof, maar ten aanzien van dit danspaar schrijven wij met genoegen dat zij bijzonder fraaie nummers brengen, waarvan het een lust voor de oogen is ze gade te slaan. Ook gisteravond hadden zij bij hun laatste optreden zeer veel succes bij het talrijke publiek een succes dat weder ten volle Verdiend was. Na den laatsten dans werden hun na mens de directie enkele bloemstukken ~-ver- handigd, terwijl de leider van de band bij die gelegenheid enkele woorden sprak en het danspaar onder luide bijvalsbetuigingen der aanwezigen een „tot weerziens in het vol gende seizoen" toeriep. lederen Woensdag-, Zaterdag en Zondagavond Grand Hotel Britannia. Als wij Koninginnedag, het hoogtepunt van onze nationale feestdagen, vieren, zijn wij met het badseizoen in de dalende lijn aangeland. Voor vele b<. Ugasten geldt dan het „lis sont passés, les jours d'Aranjuez", hetgeen voor de amusementsinrichtingen wil zeggen, dat de eerste teekenen van den badplaats-winterslaap zich demonstreeren. En met de gasten verlaten ons tevens de artisten, die voor de noodige vreugde en verstrooiing hebben zorg gedragen en zich vele vrienden hebben gemaakt. Zoo hebben gisteravond voor het laatst in dit jaar de welluidende, suggestieve tonen van het ensemble Bert van Dinteren in de intieme American-bar geklonken. Nog één maal hebben velen genoten van de betoo- verende klanken des primas wondere Amati-vedel. Nog éénmaal hield de „Blonde Zigeuner" zijn gehoor in den ban niet een weergaloos gespeelden Czardas. Nog één maal verleidde het orkest de danslustigen tot het plengen van offers op het altaar der lichtvoetige muze. „Rs sont passés, les jours d'Aranjuez". Doch de eeuwige kringloop zal ons weer den zomer brengen. Dan zullen ook de bad gasten wederkeeren. En met hen Bert van Dinteren c.s., zoodat wij het ensemble dan ook bij deze finale naast een hartelijk „Vaarwel" een niet min der gemeend „Tot weerziens" kunnen toe roepen. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Gedurende de maand Augustus was de lees- en studiezaal 25 dagen geopend zij werd bezocht door 909 personen 826 man nen en 83 vrouwen een gemiddeld bezoek per dag dus van 36 personen. In de uitleenbibliotheek werden aan 1149 lezers 1515 banden uitgeleend 1101 Ne- derlandsche en in het Nederlandsch ver taalde romans 68 buitenlandsche romans 126 kinderboeken220 populair weten schappelijke werken en tijdschriften. Ingeschreven werden 4 nieuwe leden, waarvan 2 gratis lezen. Twee personen maakten gebruik van een tijdelijk lidmaatschap. Nieuwe aanwinsten Romans: CorsariWeg naar Scutari. NesUilkens Dubbele Bart. Remarque Drie kameraden. Ring Mette. IdemKleine Mete. Zeggelen Liefde in Kennemerland. Pop. wetensch. werken; Polak Noodlot en vrije wil. Wolf De altijd open deur. Berkelbach v. d. SprenkelPelgrims tocht der menschheid. JapikseGeschiedenis van het Huis Oranje-Nassau. Fahrni, en KeeminkHet eindspel (schaken). Nachtpermissies. Verschillende caféhouders in de binnen stad hebben zich teleurgesteld gevoeld door het feit, dat het vuurwerk toch op het strand werd afgestoken nadat het er aan vankelijk op geleken had, dat dit ditmaal in de stad zou geschieden. Als een kleine pleister op de wonde hebben zij in verband met de Komnginnedagviering vergunning gekregen om in den afgeloopen nacht tot één uur open te blijven. Nieuws uit de buurtvereenigingen. Wij vestigen de aandacht op de annonce van de buurtvereeniging Van Dishoeck- straat elders in ons blad. Wij verwijzen tevens naar de annonce van de Ver. van Jong Hervormden over het zelfde onderwerp. Gevaarlijk spel. Wij hebben er in ons verslag van de Ko ninginnedagviering reeds even op gewe zen de Vüssingsche jeugd heeft zich met vuurwerk-afsteken vermaakt. Wij verne men intusschen, dat dit alles toch minder onschuldig is, dan het soms wel leek. Het vuurwerk afsteken op deze manier heeft gisteren nl. door geheel de stad plaats ge vonden, zeer tot ongenoegen van het pu bliek. Op den Boulevard nabij Britannia was het gisteravond zeer hinderlijk voor de bezoekers, daar de muziek speelde, terwijl het rondspringende vuurwerk soms tus- schen de dansers terecht dreigde te komen. In de Bouwen Ewoutstraat heeft men gisteravond met dit springende vuurwerk zelfs naar den lichtstoet geworpen, met het resultaat dat een vrouw door een stuk vuurwerk werd geraakt haar kleeren vat ten zelfs even vlam en zij heeft een flink gat in de japon als aandenken behouden. De politie heeft in verband met deze op vele punten in de stad bedreven baldadig heid, verschillende jongens tusschen de 14 en 18 jaar aangehouden, die allen het vuur werk bij een winkelier te Souburg bleken te hebben gekocht. Sommige der jongens zijn naar het politiebureau overgebracht, terwijl van andere het vuurwerk werd af genomen. Op het politiebureau ligt alles bijeen nu een flinke voorraad in beslag genomen vuurwerkhet knallende en sissende „speelgoed" zal door de nolitie worden vernietigd. 6 September naar Middelburg. In de jongste vergadering van den Bond van Buurtvereenigingen is uitvoerig van gedachten gewisseld over de wijze waarop de deputaties e.a., die 6 September naar Middelburg willen, daar op de voordeeligste en beste manier kunnen toekomen. Op verzoek van het bestuur hebben wij er in ons verslag van deze vergadering geen melding van gemaakt, dat waarschijnlijk met den Provincialen Stoombootdienst hier omtrent een regeling zou worden getroffen. Thans echter kunnen wij berichten, dat een en ander beklonken is. De deelnemers uit Vlissingen reizen 6 September gezamenlijk in de voor hen gecharterde „Koningin Wil- helmina", die waarschijnlijk feestelijk zaï worden gepavoiseerd. En wij verklappen geen geheim als wij hier nog aan toevoe gen, dat er ook wel muziek aan boord zal komen, zoodat het een vroolijke reis kan worden. Er hebben zich voor dezen tocht naar Middelburg thans reeds om en nabij 1000 menschen aangemeld maar de boot kan er nog heel wat meer bergen Naar wij vernemen zullen de Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen" en de afdeeling Vlissingen van den Bond van Oud-Onderofficieren na de onthulling van het monument door H.M. de Koningin, in do gelegenheid worden gesteld aan den voet van het monument een krans te leg gen. De zooveelste waarschuwing. Let op Uw rijwièlplaatje 1 Er zijn hier ter stede de laatste dagen weder verschillende rijwielplaatjes gestolen. Verschillende dezer plaatjes waren dusdanig bevestigd, dat de dief wel een tang moet hebben gebruikt, daar het anders uitgeslo ten moet worden geacht, dat de plaatjes konden worden weggenomen. De Commissa ris van Politie verzocht ons in dit verband nogmaals een waarschuwing te doen hoo- ren, want men maakt het den dieven we! een beetje erg gemakkelijk. Er gaat vrijwej geen nacht voorbij, of de politie brengt on beheerd gevonden fietsen naar het bureau vele met het rijwielmerk er op Men begrijpe toch, dat men den dief op deze wijze als het ware vriendelijk uitnoo- digt om toch alsjeblieft Uw fietsplaatje te willen meenemen. Gelegenheid maakt nu eenmaal den dief en al blijft diefstal natuur lijk nooit goed te praten, het geeft ook geen pas iemand hiertoe in de verleiding te bren gen. f§el»em»fegaBgse« «nai den dng Koninginnedagviering te Vlissingen. (Stadsnieuws) Er komt een buitengewone zitting van bet Belgische parlement in verband met de gebeurtenissen bij de Nationale Bank. (Buitenland) Russisch schip getorpedeerd en gezon ken de aanvaller is niet bekend. (Scheepvaart). Aan boord van het Nederlandsche s.s. „Kota Agoeng" is brand uitgebroken 8 ton dynamiet voor alle zekerheid overboord geworpen. (Scheepvaart) Woesoeng door de Japansche troepen na hevïgen strijd bezet. (Buitenland). Een onbekende duikboot heeft een Brit- schen torpedojager aangevallen. (Scheepvaart) De Raad van State behandelt de fraude te Borssele. (Provincie) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En die verleiding is thans wel heel sterk. De plaatjes zijn immers nieuw en zijn een ronden rijksdaalder waard. En de dief moet al heel toevallig op heeterdaad betrapt wor den, anders is de kans om hem in handen te krijgen vrij gering. Men houde er dus reke ning mee, dat er op het oogenblik lieden rondloopen die het speciaal op rijwiel plaatjes voorzien hebben. Als mén in verband hiermede misschien wil opmerken, dat het heele systeem van de rijwielbelasting dwaas moet worden ge noemd, geven wij hun die zoo denken bij voorbaat gelijk. Het i s dwaas (om maar geen ander woord te gebruiken dat men zonder schriftelijk bewijsstuk zijn belasting moet voldoen en in ruil slechts een stukje metaal krijgt, dat men niet eens veilig mag opbergen, maar dat voor iedereen te grijp zichtbaar op de fiets moet worden beves tigd. Het systeem deugt niet, is hoogst on sympathiek en wekt boe langer hoe meer wrevel bij hen die hun rijwielbelasting heb ben voldaan en hun plaatje gestolen zien. Maar zoolang de huidige manier van kwijting dezer belasting van kracht blijft, bedenke men dat men zichzelf in de eerste plaats benadeelt door onvoorzichtig met het rijwielmerk om te gaan. Wie zijn plaatje op de een of andere wijze kwijt raaktmoet zonder pardon opnieuw een rijksdaalder neertellen, of zijn fiets maat* tot het volgend jaar Augustus op stal zetten. Men zij dus voorzichtig. Aardig gevonden. x Men vindt enkele dagen in onze Tijding hal twee foto's van een geweldige bekroon de „W" die de mannelijke partner van het danspaar Pepita et Boris Dinsdag ter ge legenheid van den Koninginnedag op het badstrand heeft gemaakt. Het geheel was ca. 5 X 5 meter groot, van basalt, schelpen en zand gemaakt en trok groote belangstel ling. Een sympathieke geste van een bui tenlander jegens de vorstin van een voor hem vreemde mogendheid. MIDDELBURG Het avondfeest te Middelburg. Tegen een uur of acht werd het steeds drukker op straat en dat niet alleen op de Markt, waar het Middelburgsch Muziek korps weder zou musiceeren, doch ook in de winkelstraten, waar aan den etalage wedstrijd deelnemende winkeliers wonen bewogen zich honderden om van die etala ges kennis te nemen en ook te trachten d« woorden te raden, die den naam van eefl geëtaleerd artikel aangeven, zooals ook de* middags reeds tientallen kinderen hdi 469 339 - 349 4QQ 299 - 2/9 - 249 Sl. Jacobsstraat. Tel. 494.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1