UW ETALAGE Drukkerij Van de Velde AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS EEN UITSTERVEND RAS OP HET SPOOR BURGERLIJKE STAND AGt'NDA hef bouwen van 51 Arbeiders-woningen vangen, dat de rechtsche troepen hebben getracht een overval te plegen op de stel lingen der regeeringstroepen te Mata bij den heuvel Tarna. De aanval werd afge slagen. De opstandelingen hebben ernstige verliezen geleden door het machinegeweer vuur der regeeringstroepen. Negen en der tig manschappen zijn cvergeloopen naar regeeringszijde. Meisje aangerand in den IJpolder te Amsterdam. Een te Amsterdam woonachtig meisje van zeventien jaar heeft Donderdagavond aan den rand van de stad een angstig avontuur beleefd. Zij had in een der buitenwijken op straat een praatje gemaakt met een paar jonge kerels, die in het bezit van een auto waren. Er werd gelachen en gekheid ge maakt en ten slotte aanvaardde het meisje zonder veel nadenken een uitnoodiging om een eindje mee om te rijden. Dat was het begin. Toen het meisje eenmaal in de auto zat, zijn de kerels in de richting van Slo- terdijk de stad uit gereden. Op een op dal uur stillen en verlaten weg in den grooten IJpolder begonnen zij het 't meisje lastig te maken en grepen zij haar met minder eer bare bedoelingen ruw aan. Het meisje verzette zich met hand en tand tegen haar aanranders en deze tegenstand bracht de mannen er toe, ten slotte hun duistere plannen op te geven, schrijft het Volksblad. Daarbij waren zij lafhartig ge noeg om het meisje zoover van huis uit de auto te zetten, hetgeen met zooveel ge weld zou zijn gebeurd, dat het kind in een langs den weg loopende sloot terecht kwam. Zonder zich verder om hun slachtoffer te bekommeren, gingen de kerels er met de auto vancïoor. Gelukkig vond het meisje nog voldoende kracht om uit de sloot en op het droge te krabbelen. Eenigen tijd later vond een toevallig passeerende wielrijder naar, aan wanhoop ten prooi, langs den polderweg liggen. De wielrijder verleende haar hulp en nadat hij met een paar woorden gehoord had, welke tooneelen zich zoo juist hadden afgespeeld, spoedde hij zich naar de Hem- brug om daar de politie met het voorgeval lene in kennis te stellen. Onmiddellijk trak een aantal agenten van het bureau Admiraal de Ruyterweg den grooten IJpolder in, teneinde zoo mogelijk de auto met de drie aanranders op te spo ren en aan te houden. Hoewel het slachtoffer begrijpelijkerwijs nog geheel overstuur was, kon zij een vrij volledig signalement van de mannen geven. Ook wist zjj bijzondere kenteekenen van de auto te noemen en met al deze gegevens in handen, zetten de agenten en rechercheurs hun onderzoekingen voort. Eerder dan zij hadden durven verwachten, zagen zij een auto rijden, die aan de door het meisje gegeven beschrijving beantwoordde. De politie beduidde den bestuurder, dat hij moest stoppen, maar de man achter het stuur reageerde op dit bevel met het geven van vol gas. De agenten zagen hierin de bevestiging, dat zij de goede auto op het spoor waren. Zij sprongen op hun rijwielen en begonnen een wilde achtervolging, waarbij zij eenige schoten uit hun dienstrevolvers op de auto afgaven. Hoewel een der kogels vermoede lijk een autoband raakte, zagen de kerels kans, om aan hun achtervolgers te ontko men. Daar nu bovendien het autonummer bekend was, kon met meer kans op succes de opsporing worden voortgezet. Gisterochtend is de auto met twee inzit tenden aangehouden nabij het terrein van de Markthallen. De beide inzittenden, een jongeman van 22 en een van 28 jaar, zijn overgebracht naar het bureau Admiraal de Ruyterweg gn vandaar met een auto van de politie naar het bureau van de Zeden politie aan de Reguliersgracht, waar zij na verhoor zijn ingesloten. De derde mede plichtige aan de aanranding wordt nog ge zocht, doch zijn arrestatie zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. Niet de manier van pro testeeren. 7en 34-jarige werkloo- zs te Amsterdam, die de mededeeling had gekregen, dat zijn steunbedrag over de af- geloopen week was ingehouden, heeft van morgen zijn woede hierover gekoeld door een ruitje te vernielen van het gebouw van Maatschappelijken Steun aan de Marnix- straat. De man werd dadelijk gegrepen en naar het tegenover het gebouw liggend politiebureau gebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Omgewaaide boom op taxi gevallen. In de Jan Hanze- straat te Amsterdam is vanmorgën een boom omgewaaid, welke terecht is gekomen op het dek van een daar geparkeerd staan de blokbandtaxi, waardoor eenige schade werd aangericht. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De brandweer heeft den gesneuvelden boom, die een belemmering voor het verkeer vormde, verwijderd. Lijk opgehaald. Gisteravond is door de politie te Amersfoort uit de Eem achter het terrein van de gemeente-reini ging het lijk van een jongeman opgehaald. De identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen. Inbraak in kantoor van een autobusonderneming. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn inbrekers binnengedrongen in het kan toor van de heeren Scheper en Muller, autobusdienstondememers te Holwierde bij Appingedam. De dieven, die vermoedelijk met de situatie goed op de hoogte waren, hebben dé sleutels van de brandkast weten te bemachtigen. Deze bevonden zich name lijk in een kleedingstuk van lden heer Scheper, dat in het kantoor hing. Vervol gens hebben zij de brandkast geopend en zijn er met een bedrag van 280 gulden van door gegaan. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Zeldzaam goed af ge loop e n. Naar de Deli Crt. meldt, heb ben acht Nederlandsche passagiers van de .Baloeran", die 10 Juli te Belawan arriveer de, tijdens het oponthoud te Singapore een bang avontuur beleefd, dat hun bijna het leven kostte. Zij werden n.l. tijdens een vaar tocht door een Engelsche marineboot over varen en ontsnapten slechts dank zij de activiteit der marinemenschen aan den dood. Tijdens het verblijf te Singapore wilden twee dames en zes heeren, allen Nederlan ders, die van Java op weg waren naar Ne derland, naar den wal om de stad te bezoe- pen. Zij keerden des avonds tegen tien uur met een motorboot weer naar de „Baloe ran" terug, en werden toen midscheeps aan gevaren door een boot van het Britsehe opmetingsschip „Hedale", dat in Singapore gestationneerd is. Doordat de motorboot vrijwel in het mid den geramd was, zonk het vaartuig onmid dellijk, doch dank zij de tegenwoordigheid der Engelsche bemanning van de marine boot, die onmiddellijk gereed stond hulp te bieden, konden de acht Nederlanders op het Britsehe vaartuig overstappen zonder dat zij nog het zeewater aan hun. voeten hadden evoeld. Vermoord in een brand kast. Bret, hoofd der exportfirma Bret, Stone Co. beet vol onrust op zijn sigaar. Hij was al minstens twaal maal in de afdeeling correspondentie geweest. Zijn zoon en compagnon Bill hadden al drie da gen geleden in Chicago moeten zijn. Hij was voor zaken naar New York gegaan en zou nog denzelfden avond per vliegtuig terugkomen. Zijn aanwezigheid was drin- end noodig. En nu dat onbegrijpelijke weg blijven. Weer belde Bret New York op. Ook daar was zijn zoon de laatste dagen niet gezien. Zijn opdracht had hij punctueel ver richt. Dezen nacht kon de oude Bret geen oog dicht doen. Kort na begin van kantoortijd Brei had weer met leedwezen geconstateerd, dat er geen bericht was hield een vrachtauto voor zijn kantoor stil. Arbeiders werkten een groote brandkast van den wagen en sleepten haar in het kantoor der firma Bret, Stone Co. De baas van het transport ver scheen in de kamer van den chef en vroeg den verbaasden BretWaar moeten wij de brandkast zetten, meneer? Ben je gek geworden? beet Bret boos toe. Ik heb heeleraaal geen brandkast besteld. Je schijnt mij met een ander te verwisselen. Wij zijn aan het goede adres, meneer Bret. De kast is vandaag uit New York ge komen ze is voor u bestemd, daar is geen twijfel aan. Hoofdschuddend bevestigde Bret de ont vangst van de brandkast. Vermoedelijk had Bill haar in New York gekocht. Hij nam zich voor den jongen wegens deze ovërbo- dige uitgaaf een stevig standje te schoppen. Toen de lui van de transportmaatschappn klaar waren vroeg hij den sleutel. Tot zijn verbazing, aldus het Vad., vernam hij dat de sleutels niet bij de zending gevoegd waren geweest. Waarschijnlijk had Bill die bij zich gehouden. Een uur of wat later kwamen de sleutels in een postpakketje aan. Bret begon te twijfelen aan het verstand van zijn zoon. Mechanisch probeerde hij de sleutels. De deur van de groote kast ging open en Bret stiet een luiden gil uit. Hij moest zich aan zijn schrijftafel vasthouden, omdat zijn beenen plotseling dienst weigerden. In de brandkast lag, nauw samenge snoerd, het lijk van zijn zoon Bill. Het was den doode aan te zien, dat hij met geweld in de kast gestopt was en in zijn nauwe gevangenis gestikt. Natuurlijk zette de po litie alles in beweging om de moordenaars van den ongelukkigen jongen man te vin den. Alle nasporingen bleven echter ver- geefsch. Het scheen als zou de dood van den jongen Bret voor immer in het geheim zinnige duister verdwijnen. Deze tragedie had zich in 1925 afgespeeld en nu, na twaalf jaar, heeft ze haar drama tische opheldering gekregen. Bill Bret had eenige maanden voor zijn dood in een kroeg in New York een heel mooi meisje leeren kennen. Hij wist destijds nog niet, dat de elegante jongedame de vriendin van een be- ruchten alcohol-smokkelaar was. Toen hij het meisje in allen vorm een huwelijksaan zoek deed, vernam hij tot zijn schrik den waren stand van zaken. Maar zijn neiging had reeds zoo diep wortel geschoten, dat hij letterlijk zijn kop riskeerde om met het voorwerp van zijn liefde in verbinding te blijven. Het bendehoofd waren Bills gevoelen na tuurlijk niet verborgen gebleven. Hij deed hem eenige waarschuwingen toekomen, welke niet misverstaan konden worden. Ook het meisje kon, trots al haar sympathie voor den jongen zakenman uit Chicago, er niet toe besluiten de onderwereld te ont vluchten en zich aan haar wraak bloot te stellen. Op zijn laatste reis naar New York wist Bret eindelijk het meisje om te pra ten. Ze wilde Bills vrouw worden en Chicago een nieuw leven beginnen. De ontgoochelde bootlegger nam wraak op zijn mededinger. Hij liet hem door leden van zijn bende onder een voorwendsel uit het hotel lokken en in een verborgen gang- stemest van New York levend in de brand kast begraven. Kort geleden verried een ge arresteerde gangster clen bedrijver van deze duivelsche daad aan de politie. De dader is gearresteerd en zal den twaalf jaar geleden gepleegden moord op den electrischen stoel moeten boeten. BIJ DE LAATSTE COLORADO'S. Ook in de reeds betrekkelijk toegankelijke gebieden van Zuid-Amerika leven op het oogenblik nog Indianenrassen, welke de wetenschap nog voor menig raadsel stellen. Tot deze rassen behooren de Colorado's, van wien men tot nog toe zeer weinig wist. De eerste berichten over het bestaan der Colorado's, deze geheel rood geverfde India nen, kreeg men door bemiddeling van de kloosters in Quito. Daar werd geheel in het algemeen beweerd, dat de Colorado's in de westelijke uitloopers van den Andes leefden. Maar juist in deze uitloopers heeft men ja renlang tevergeefs naar deze merkwaardige Indianen gezocht. Later dook het bericht op, dat de Colora do's in het oerwoudgebied, dat zich aan den voet van den westelijken Andes uitstrekt, huisden. De ontdekkingsreizigers, welke men met het vinden van dezen stam had belast, moesten dus besluiten, de gevaarlijke paramos de moerassen van Ecuador te doorkruisen, om de plaats Danto Domin go de Los Colorados te bereiken. Maar men speelde het klaar en behoefde nu niet lang meer naar een ooggetuige te zoeken, want de daar gevestigde regeeringsambtenaar kon belangrijke inlichtingen geven. Intus- schen meende ook dezen autoriteit, dat men onmogelijk jacht op de Colorado's zou kun nen maken zij kwamen of zij kwamen niet Vier dagen lang moest de expeditie van het laatste regeeringsstation uit nog door het oerwoud trekken, tot men op de plaats kwam, waar men volgens de aanwijzingen van den ambtenaar het kamp moest opslaan. En daarna zocht men systematisch de om geving af, zonder echter iets van de zon derlinge roode mannen te zien of te hooren. Eerst na een week ontmoetten de deelne mers van de expeditie bij het waterhalen 3 mannen, die zoo rood waren, dat de ontdek kingsreizigers niet goed wisten, of zij nu schrikken of lachen moesten. De inboorlin gen waren inderdaad van kop tot teen vuurrood geverfd. Zelfs de haren maakten daarop geen uitzondering Door middel van tabak en andere kleine geschenken gelukte het, de leden van dezen zonderlingen stam naderbij te lokken. Zij waren zoo goed als ongekleed. De Colorado's verloren na eenige dagen geheel hun wantrouwen en brachten de on derzoekers zelfs bij een aantal boomen, welke zij bloedboomen noemden. Deze bloed- boom levert hun de kleurstof, waarmede zij zich beschilderen. De botanici kennen dezen boom overigens reeds uit andere streken van Zuid-Amerika, onder den naam van Bixa Orellana. Uit de vruchten van deze boomen kan'men zaden persen, waaruit dan de roode vloeistof gewonnen wordt. Deze roode kleurstof is buitengewoon goed houd baar. Zelfs bij zwaren regen spoelt zij niet weg en verliest zij niets van haar eigenaar dige fosforiseerende eigenschappen. De Colorado's dragen dwars door den neus een versierde stift, welke zij „kimfoed- ze" noemen. Bij het bij de Colorado's in zwang zijnde puberteitsfeest, worden den jongen mannen een stift door den neus ge boord. Intusschen brengt men de jonge mannen, die zich aan deze verschrikkelijke operatie moeten onderwerpen, van tevoren door middel van een alcoholische drank m een toestand van verdooving en ongevoelig heid. De Colorado's noemen dezen drank, welke door de medicijnmannen wordt toebe reid, „water van de ziel". Een lid van de expeditie heeft het vocht geanalyseerd, maar kon geen ingrediënten ontdekken, welke in staat waren de raadselachtige uit werking op de Colorado's te voorschijn te brengen. Men neemt daarom aan, dat de medicijnmannen tegelijkertijd flink met hypnotische middelen werken om den eigenaardigen toestand van verdooving en epileptische aanvallen, zonder welke een feest der manwording bij de Colorado's eenvoudig ondenkbaar zou zijn, op te wek ken. Wanneer men dezen Colorado's vraagt, waarom zij zich nu eigenlijk vuurrood schil deren, verklaren zij „wijl wij dit steeds zoo gedaan hebben". Hetzelfde antwoord krijgt men, indien men vraagt, waarom zij hun haar zoo zonderling opmaken. Het is bij hen alles traditie. Waarom en sinds wan neer, weten zij niet te vertellen. De weten schappelijke expeditie neemt op grond van haar onderzoek aan, dat de Colorado's oor spronkelijk op de hellingen van den Chim- borasse, die in hun mythologie en sagen een groote rol spelen, gewoond moeten hebben. Ook op grond van hun taal neemt men aan, dat de Colorado's verwant moeten zijn aan de Chiboha's, die voor de aankomst van de Spanjaarden op de hoogvlakten van Colum bia gewoond hebben. Maar vele raadsels blijven er toch nog rondom deze Colorado's bestaan. MIDDELBURG. OVERLEDEN? W. de Bie, 70 j„ geh. met M. Louwerse. HOOGWATER TE VLISSINGEN Juli Zaterdag 24 2 48 15.03 Zondag 25 326 15.37 Maandag 26 3.58 16.10 Dinsdag 27 4.33 16.44 Woensdag 28 5.12 17.25 Donderdag 29 5.55 18.08 Vrijdag 30 L.K. 6.43 19.01 Zaterdag 31 7.34 19.53 STOOMVAARTLIJNEN Uit- en thuisvarend' schepc i. „Aldabi" 23 Juli te Rott. v. Buenos Ayres „Baloeran" (thuisr.) 23 Juli te Suez „Barneveld" (thuisr.) 22 Juli te Valperaiso .Bodegraven" (thuisr.) 21 Juli van Callao „Boschdijk" (uitr.) p. 22 Juli Vlissingen v. Antwerpen „Buitenzorg" (uitr.) p. 22 Juli Gibraltar „Bloemfontein" (thuisr.) 22 Juli van Mar seille „Chr. Huygens" (uitr.) 23 Juli van South ampton „Eemland" (uitr.) 23 Juli te Santos Gaasterkerk" (thuisr.) 21 Juli te Yoko hama „Grootekerk" (thuisr.) 23 Juli van Penang „Johan van Oldenbarnevelt" (thuisr.) 23 Juli van Algiers „Kertosono" (uitr.) p. 22 Juli Gibraltar „Marnix van St. Aldegonde" (uitr.) 22 Juli te Colombo „Randfontein" (thuisr.) p. 23 Juli Vlissin gen van Antw. „Salland" (uitr.) p. 21 Juli Madeira „Singkep" (uitr.) 23 Juli van Suez „Streefkerk" (uitr.) 21 Juli van Madras. ,Saparoea" 22 Juli te Calcutta van de Pa- cifickust „Weltevreden" (uitr.) 22 Juli van Belawan MARKTBERICHTEN GROENTE NVEILING MIDDELBURG. 23 Juli. Tuinboonen 39 ct., snijboonen 422 ct., dubbele princessen 713 ct., roem van Holland 1015 ct., spitskool 4 ct., poste lein 26 ct., perfect 1115 ct., suikerboo- nen 48 ct., doppers 415 ct., waspeen 9 ct., zilveruien 611 ct., roode kool 3 ct., savoye kool 2%5 ct., alles per K.G. peen 410 ct., rapen 1y23i/2 ct., kroten iy23 ct., uien 2y26 ct., selderie 14 ct., rabarber 13 ct., rammenas iy2 ct., alles per bos bloemkool 218 ct., andijvie 0.62 ct., kropsla 12/2 ct., komkommers 1%3 ct., alles per stuk. Bloemen Gladiool 611 ct., Anjers 2 ct., Lathyrus 1 ct., alles per bosGlochi- nea's 12 ct., Begonia 6 ct., beide per pot. FRUITVEILING MIDDELBURG. 24 Juli. Roode bessen 1223 ct.witte bessen 16 ct., kruisbessen, 516 ct., frambozen 44 64 ct., tomaten 411 ct., oranjepruimen 22—26 ct., Early Laxton 34—37 ct., Fran- kenthalers 5359 ct., Black Alicante 50 ct., zure morellen 2530 ct., spuitjes 1-7 ct., suikerij 12 ct., Madeleine 414 ct., idem val 19 ct., alles per K.G. perziken 18 ct., meloenen 1231 ct., beide per stuk. EXPORTVEILING MIDDELBURG. 24 Juli. Zwarte .bessen 22.roode bessen 12.10 ongekuilde aardappelen, bonken ƒ3.51—ƒ3.56, groote ƒ2.61—ƒ3.10, alles per 100 K.G. Doe als duizenden. Koop Uw fiets, tandem, enz. zo af fabr. Verdien zelf 30°/0. Vr.prijscour, „Haas" Rijw.-fabr. Maassluis. Tel.168 PREDIKBEURTEN ZONDAG 25 JULI 1937. BRESKENS. 5.30 uur Ds. GOUDZWAARD. CADZAND. 9.30 uur Ds. VISSER. HOOFDPLAAT. 10 uur Ds. PLIESTER. NIEUWVLIET. 11 uur Ds. DERKSEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. SCHOONDIJKE. 10 uur Ds. GOUDZWAARD IJZENDIJKE. 10 uur Ds. T. F. JANSSONIUS, van. Bourtange ZUIDZANDE. 10 uur Ds. STEGENGA. GROEDE. 10 uur Ds. DERKSEN. van publieke vermakelijk heden, vergaderingen, enz. „Luxor" Theater. Van Vrijdag 23 tot en met Donderdag 29 Juli„God's Coun try and the Woman" (Oké, Don Juan) en „Meisjes in 't wit". Paviljoen „Intime". Tot en met Zondag optreden van Carla Diana en Pierre Leenhouts. MuziekHans Erdle and his Swingers. Grand Hotel „Britannia". lederen avono optreden van Bert van Dinteren en zijn band. Paviljoen „Wandelpier". Optreden van Torfy Lerch en zijn orkest. Tentoon stelling werken D. J. Koets. Kunstkring „Het Zuiden". Tentoonstel ling schilderijen. Geopend 10.30—12, 25 uur. Zondag 25 Juli. Waterpolo-wedstrijden, vóór Zweminrichting V.Z.C., Kanaal, 2.30 uur. WISSELKOERSEN Door de Woningbouwvereeni- ging „GOED WONEN" te Vlissin-1 gen zal op Woensdag 11 Augus tus a.s. te 2 uur in het Stadhuis te Vlissingen worden aanbesteed (beneden- en bovenwoningen) op een terrein gelegen aan de Rid derspoorlaan, Bonedijkestraat en Schuitvaartgracht, aldaar. Bestek en teekeningen zijn tegen betaling van ƒ5. (afge haald) en 5.25 (toegezonden) te verkrijgen bij den Architect M. VRIJENHOEK, Goudsbloem laan 47, Ben Haag, Tel. 338432. Noteering van 23 Juli 1937, 12 uur (officieel). Londen 9.00ys Berlijn i 72.95 Parijs 6.77(2 j Brussel 30.53 Zwitserland 41.63 New York 1.81 r/16. zal fraaier en aan trekkelijker zijn, als U gebruik maakt van onze moderne prijskaartjes. Modelboek ter inzage. Walstraat58-60, Tel.10 Samengesteld cLoot het Kon. Meteoi u Logisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 762.1 te Vest- manoer. Laagste barometerstand 749.3 te Stock holm. Verwachting Meest matige Zuid-Weste lijke tot Noord-Westelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, aanvanke lijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind gisteren te 20.20 uur aan alle posten„Weest op uw hoede", Bultenlandsch Weerbericht Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. instituut. Langzaam trekt de depressie over Scan dinavië Oostwaarts en stijgt de barometer in het Westen, waarbij zich telkens diepe secundairen over de Britsehe eilanden vor men. In verband met de koude noordelijke strooming in de bovenlucht is nog geen stijging van temperatuur te wachten. En geland had eenige opklaring, maar in Schotland valt vrij veel regen bij matige winden uit Westelijke richtingen. Scandina vië heeft in het Noorden nog vrij warm weer met Oostelijke winden, in het Zuiden valt hier en daar regen. Duitschland heeft regen en vrij krachtigen wind in het Oos ten en tijdelijk opklaring met iets hoogere temperatuur in het Zuiden. In Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt met weinig wind, in het Westen valt regen. De Alpentoppen hebben helder weer met temperatuur boven 0 graden. Aanvankelijk zijn nog regenbuien te wachten, indien de stijging van den baro meter aanhoudt, kan Zondag wat meer zon verwacht worden, maar de temperatuur blijft nog vrij laag. LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN Juli uur Zaterdag Zondag Maandag 24 25 26 9.31 9.30

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 4