Pe burgeroorlog in Spanje. SPORT BINNENLAND BUITENLAND bestaat, welke in alle opzichten voldoet, is het noodig gebleken, vóórdat met de werk zaamheden kan worden begonnen, een uit gebreide en grondige studie te maken van jie problemen, welke ter zake dienen te worden opgelost. Deze studie is nog niet beëindigd. Wel is zij ten aanzien van enkele onderdeelen, met welker uitvoering uit eer oogpunt van veiligheid niet kan worden gewacht, thans zóó ver gevorderd, dat de plannen daarvoor vaststaan. Deze onderdeelen betreffen het aanbren gen van een voorloopige grensverlichting langs de noordoost- en noordwestzijden van het thans in gebruik zijnde landingsterrein het .maken en plaatsen van een nieuwe verlichte landings ,,T" en het uitvoeren van de daarmede verband houdende werkzaam heden, het maken van een inrichting, waar door de veiligheid van de stroomvoorziening van Schiphol beter wordt verzekerd het maken van een nieuwen windzak met ver lichting en het uitvoeren van de daarmede verband houdende werkzaamheden het ne men van een proef betreffende kwikdamp lampen. Wat het nemen van een proef met kwik damplampen betreft, moge dienen, dat de N.V. Philips te Eindhoven thans proeven neemt .met een nieuw type lamp, hetwelk, indien deze proeven slagen, voor de landingsinstallatie kan worden gebruikt. Dé bedoeling is, dat de vennootschap de geheéle lichtinstallatie bekostigtde bij drage der gemeente zal bestaan in het aan brengen van den benoodigden kabel en het uitvoeren van eenige kleine werkzaam heden. De proef brengt voor de gemeente geen kosten mede. B. en W. van Amsterdam stellen in ver band met bovenstaande den raad voor, de verlichting van de luchtvaarthaven Schip hol te doen verbeteren en uitbreiden, over eenkomstig de plannen, zooals is aangege ven, voor de verschillende werkzaamheden een crediet van 28.000 beschikbaar t.e stellen en burgemeester en wethouders uit te noodigen, te zijner tijd de financieele regeling van het genoemde crediet voor te dragen. Adspirant verkeersvliegers maken zweefvluchten. Daar het van belang geacht wordt, dat de toekomstige verkeersvliegers bekend zijn met het zweefvliegen en dat zij de bijzon dere moeilijkheden, die bij het beoefenen van deze sport aan den dag treden, onder de knie hebben, .zullen de leerlingen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers dit jaar beginnen met naast hun gewone op leiding ook de motorlooze vliegsport te leeren beoefenen en zich daarin volledig bekwamen. De eerste oefeningen hadden gisteren op het vliegveld Welschap plaats. Daartoe kwam een twintigtal hunner gistermorgen aan onder leiding van den motor-vlieg- instructeur, den K.L.M.-vlieger Van der Sijde, die zelf een enthousiast zweefvlieger is en onlangs op het vliegveld Teuge zijn C-brevet haalde, met de P.H.-A.E.B. en de P.H.-A.I.D.Z., beide een fokker F 7A gd de P.H.-A.K.C. (de citroenvlinder) een Kool hoven taxi-vliegtuig van het type F.K. 43. De Eindhovensche zweefvliegclub en de Amsterdamsche club voor zweefvliegen, die de afgeloopen week haar bivak op Wel schap heeft opgeslagen en daar druk ge oefend heeft, traden tezamen als gastvrouw op en met materieel van deze beide clubs werd spoedig met zweefvliegen aangevan gen. In het begin een weinig onwennig op de rustige zweefvliegtuigen, raakten de verkeersvliegers in den dop hoe langer hoe meer op dreef en aldra bleek, dat de reis naar Welschap zeker niet tevergeefs was geweest, want toen op het einde van den middag de balans werd opgemaakt, bleek, dat nagenoeg allen met succes de proeven voor het zweefbrevet A hadden afgelegd. Sommigen hebben zelfs reeds met vol doende resultaat eenige vluchten voor het B-brevet gemaakt, doch wegens tijdgebrek moest aan het afnemen der proeven voor dit brevet een einde worden gemaakt. Het ligt thans in de bedoeling, dat de leerlin gen hun B-brevet halen, waarna zij zich verder in de zweefvliegsport zullen be kwamen door het beoefenen van vliegtuig- sleepstarts en het maken van tijd- en hoogtevluchten voor het zoo begeerde C-brevet. VOETBAL: Interlandwedstrijden brachten meer dan 100.000 op. Naar de Sportkroniek meldt heeft de K.N.V.B. in het afgeloopen seizoen een be drag a 104.859.22 aan recette voor inter landwedstrijden ontvangen. De kampioens- en seriewedstrijden brachten dit jaar ƒ17.299.84 op. In totaal kon er een voordeelig saldo van 82.120.96 geboekt worden. Dit wordt voor verschillende doeleinden gebruikt, waarmee nog een batig saldo van 19.021.66 rest. De balans per 1 Juni 1937 beloopt een totaalbedrag van 386.905.48. SCHEEPVAARTBERICHTEN De kustvisscherij in Juni 1937. De afdeeling visscherijen van het departe ment van economische zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cij fers betrekking hebben op de maand Juni 1936. In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij De „VLISSINGSCHE COURANT" staat dag en nacht tn TELBX- 1 verbinding met de grootste bin- BB nen- en buitenlandsche persbureaux. g Haar aieuws is tot de laatste minuut „BIP B minder druk uitgeoefend dan in Juni 1936. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee, het Usselmeer en de Zuid-Hol landsche stroomen en zeegaten waren beter dan in Juni van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst van den aan- gevoerden visch bedroeg in de Zuid-Holland sche stroomen en zeegaten 323.673 (342.613) K.G. en ƒ21.590 (ƒ21.020). Uit Zeeland werden verzonden 2150 (nihil) oesters ter waarde van 78 (nihil) en 508.310 (944.400) K.G. mosselen ter waarde van ƒ12.593 (ƒ20.830). Met de aalfuiken werden betere resul taten verkregen dan in Mei. De vangsten langs de Noord-Hollandsche kust van Medemblik tot Hoorn en vooral van Dur- gerdam tot aan de Eem, waren zelfs zeer gunstig. Daarentegen was het resultaat der hoekwantvisscherij niet bevredigend. De aal v/as over het algemeen dun en de prijs laag. De vangsten der staande botnetvis- schers waren gering. Alleen in de nabij heid van Stavoren werden nog eenigszins loonende vangsten gemaakt. Van 2 tot 22 Juni werd het gesloten ge deelte van de Waddenzee beoosten den dam van Ameland opengesteld voor de zaad- visscherij door Zeeuwsche visschers. In de Lauwerzee werd de gamalenvis- scherjj met bevredigend resultaat voortge zet. Er was echter weinig vraag naar con sumptiegarnalen. Over het algemeen waren de gevangen garnalen klein van stuk. In den Dollart en de Eems verliep de gar- nalenvisscherjj eveneens bevredigend. In de Zuid-Hollandsche stroomen moesten do garnalenvisschers, wegens onvoldoenden afzet van consumptiegarnalen, bij voort during op zeer beperkte dagtaak blijven visschen. Aangezien ook maar betrekkelijk weinig drogerij garnalen werd en gevangen, was deze visscherij slechts weinig loonend. Kapitein Barels. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht binnengekomen, dat de laatst overgeblevene van de bemanning van de „Hordena", kapitein Barels, aan boord van een Deensch stoomschip, van de haven Ferrol uit, Spanje heeft verlaten. Noorsche houtboot binnengesleept. De Noorsche houtboot „Advance" is gis teravond te IJmuiden binnengesleept door den treiler „Catharina Duyvis". Zooals gemeld, is de Noor Woensdag nacht door den treiler hulpeloos ronddrij vend, op de Noordzee aangetroffen en op gepikt. De „Advance" behoort toe aan de reederij Lars Frederiksen te Oslo en meet 550 bruto register ton. Het schip was met een lading van 295 standaards hout op weg van Kotha (Zwe den) naar Gent. Het schip had een ge broken krukas, terwijl het bovendien de schroef had verloren. Het heeft slechts kor ten tijd rondgedreven. Op 55 gr. 19 min. N.B. en 6 gr. 28 min. O.L. werd met den treiler vastgemaakt, d.i. 180 mijl ten Noor den van IJmuiden. De „Advance" blijft te IJmuiden totdat zal zijn beslist, waar men het schip zal repareeren. GEVAREN VAN RONSELARIJ VOOR SPANJE. De aandacht wordt door het ministerie van Buitenlandsche Zaken nogmaals ge vestigd op de gevaren, waaraan Nederlan ders zich blootstellen, die zich laten ronse len voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst in het leger zullen behoeven te doen. JHR. MR. J. TH. M. SMITS VAN O YEN VOORZITTER DER K.N.A.C. In hotel Wittebrug te 's-Gravenhage werd gistermiddag een spoedeischende algemeene ledenvergadering der Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club gehouden, welke voor de laatste maal werd geleid door den scheidenden voorzitter, mr. J. Linthorst Homan, die in verband met zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provin cie Groningen voor het voorzitterschap der automobiel club heeft moeten bedanken. Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die door het bestuur voor de functie van voor zitter candidaat gesteld was, werd met al gemeene stemmen door de leden als zoo danig gekozen. HET LANDGOED „DE BOEKHORST". De gemeenteraad van Noordwijkerhout heeft gisteravond in een spoedeischende vergadering op voorstel van het college van B. en W. met algemeene stemmen besloten de monumentenverordening te wijzigen, in dieh zin, dat B. en W. de bevoegdheid ver krijgen in bijzondere gevallen een besluit tot plaatsing van een natuurmonument op de monumentenlijst bh voorbaat van kracht te verklaren. In een daarna gehouden vergadering van B. en W. is besloten, dat de plaatsing van het binnenduin met bosch, genaamd „de Boekhorst" op de monumentenlijst bij voor baat van kracht is geworden. De wijziging der verordening en het be sluit van B. en W. zjjn onmiddellijk afge kondigd. Het gevolg hiervan is, dat er dus in ieder geval voorloopig een einde is ge maakt aan het omhakken van boomen door den eigenaar van het landgoed. DE ECONOMISCHE OPDRACHT AAN DEN BELGISCHEN MINISTER PRESIDENT. De Koning van België heeft den Minis ter-president, Van Zeeland, een brief doen toekomen, waarin hij in overweging geeft een organisme voor economische studiën te stichten, welks waarde naar voren zou worden gebracht door zijn drievoudig ka rakter van universaliteit, bestendigheid en zelfstandigheid. Opsporing der elementen eener organisa tie van de wereldeconomie en duurzame aanpassing van deze organisatie bij de steeds veranderlijke economische factoren vormen het dubbele doel, dat aan een der gelijke instelling zou worden toegedacht. Om zich volkomen van haar taak te kun nen kwijten moet een dergelijke instelling zoo onafhankelijk mogelijk van alle natio nale invloeden zijn. Het is daarom van het grootste belang, dat op de medewerking van alle groote deskundigen ter wereld moge worden ge rekend, die zich het meest hebben gewijd aan de studie van alle vraagstukken be treffende de nijverheid, den handel, den landbouw, het geldwezen en den arbeid. Noch het sloopen van de tolmuren, noch eenige andere gedeeltelijke maatregel kan een einde maken aan de wanorde, die den vrede bedreigt. Indien wij werkelijk den oorlog willen weren en de menschen tot vrediger gevoelens willen stemmen, moeten wij den moed hebben het economisch vraag stuk in zijn algemeenheid te beschouwen en een oplossing te vinden voor de groote pro blemen, die dreigend voor de gansche menschheid oprijzen, de verdeeling van de grondstoffen, de verdeeling van de geld middelen, de internationale verdeeling van den arbeid, het evenwicht tusschen de land- bouwstaten en de industrielanden." DUITSCHE PERSCAMPAGNE TEGEN FRANKRIJK. De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft zich gistermiddag naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven, waar hij uit naam van zijn regeering krachtig protes teerde tegen de door de nationaal-socialisti- sche pers gepubliceerde leugenachtige be weringen over het zenden van een afdeeling van het Fransche vreemdelingenlegioen naar Spanje. De ambassadeur zeide verder zich er over te verwonderen, dat men met de publicatie van dergelijke leugens kon blijven voort gaan, nadat de Fransche regeering een of- ficieele en stellige tegenspraak had doen hooren. De Temps schrijft, dat de Duitsche pers campagne tegen Frankrijk de strekking heeft de door Grandi veroorzaakte moeilijk heden in de ondercommissie voor de niet-in- menging te vergrooten. De Duitsche pers aldus het blad wil de verantwoordelijk heid voor de verwikkelingen, die door de tactiek van Grandi kunnen ontstaan, op Frankrijk werpen. Zij doet het voorkomen, alsof de officieele Fransche tegenspraak van de berichten, als zouden in Frankrijk vrijwilligers voor de Spaansche regeerings- troepen geworven worden, ^verwaarloosd kan worden. Het is helaas niet voor het eerst, dat men aan de overzijde van den Rijn tot een dergelijken aanval overgaat, waar bij wordt uitgegaan van een verzinsel. Wij willen wel aannemen, zoo vervolgt de Temps, dat dit het werk is van elementen, die geen officieele verantwoordelijkheid dra gen, maar het is ongetwijfeld noodzakelijk de aandacht van Duitschland te vestigen op dergelijke methodes, die de betrekkingen tusschen beide landen zouden kunnen bena- deelen. KAPITAAL VLOEIT NAAR FRANKRIJK TERUG. Uit Parijsche bankierskringen wordt ver nomen, dat Donderdag en Vrijdag aan zienlijke kapitalen naar Frankrijk zijn te ruggevloeid. De hausse van de Fransche staatsfondsen duurt sedert een week re gelmatig voort. Verder is een afname van de werkloosheid te bespeuren. Het aantal werkloozen bedraagt 110.000 minder dan het vorige jaar. BRITSCHE KOOPVAARDIJ-OFFICEE- REN MOETEN EEN MILITAIRE CURSUS VOLGEN. De Britsche admiraliteit heeft gisteren bekend gemaakt, dat in het vervolg de offi cieren der koopvaardij een cursus in mili taire wetenschappen moeten volgen, ten emde hun bekend te maken met de plichten, welke zij in tijd van oorlog zullen moeten vervullen. Tot dit doel zijn verscheidene in structiecentra in Londen en Southampton opgericht, alsook in andere groote plaatsen, waar de officieren de lezingen en demon straties kunnen bijwonen, welke door ma rine-officieren worden gegeven, en waarin hun in groote trekken de maatregelen, wel ke genomen moeten worden bij een aanval op volle zee, uiteen zullen worden gezet. REUSACHTIGE VUURTOREN BIJ HET PANAMA KANAAL. De Amerikaansche legercommissie heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor de op richting in het gebied van het Panama kanaal van een zeer groot monument voor generaal Goethals, den ingenieur, die be last was met den aanleg van het kanaal. Het monument, dat 160.000 dollars zal kosten, zal den vorm krijgen van een reus- achtigen vuurtoren, welke zoowel de vlieg- tuigen als de schepen als gids zal moeten dienen en waarvan het licht in beide oceanen zichtbaar zal zijn. (De afstand tus schen beide oceanen bedraagt 250 K.M. Red.) DE AANSLAG OP DEN POOLSCHEN KOLONEL KOC. Het onderzoek naar den aanslag op den Poolschen kolonel Koe is nog niet geëin digd. De nationaal-democratische partij heeft ontkend, dat de dader van den aan slag, Biejanek, lid zou zijn geweest van deze organisatie. In politieke kringen ge looft men, dat geen enkele rechtsche groep bij de beschuldiging betrokken zal zijn. De regeeringspers geeft te verstaan, dat de dader het werktuig was van een kleine groep terroristen. HET IS THANS RUSTIG IN NOORD-CHINA. Volgens berichten uit Peiping is het in geheel Noord-China thans rustig. De poli tieke raad van Hopei en Tsjahar voert de voorwaarden van de plaatselijke overeen komsten van 11 en 17 Juli getrouw uit en de Japansche autoriteiten zijn tevreden over de houding van de plaatselijke Chi- neesche autoriteiten. Zij hebben besloten niets te doen wat den toestand zou kunnen verergeren en zij zullen tevens een waak zaam oog houden op de verdere ontwikke ling. Sedert 20 dezer zijn geen besprekingen meer gevoerd tusschen Tokio en Nanking. De woordvoerder van het Japansche minis terie van Buitenlandsche Zaken heeft me degedeeld, dat de plaatselijke overeenkom sten in Noord-China geen politieke clausu les behelzen, hoewel er in wordt bepaald, dat een einde moet worden gemaakt aan de anti-Japansche agitatie in Noord-China. Volgens een mededeeling van het minis terie van Oorlog omvatten deze overeen komsten drie punten, nl. le. Verwijdering van alle personen, die storend kunnen werken op de Chineesch- Japansche betrekkingen. 2e. Volledige onderdrukking van het communisme. 3e. Scherpere controle op de organisaties en bonden die streven naar een anti-Japan- sche opvoeding en verdere anti-Japansche actie voeren. Bovendien is overeengekomen de 37e di visie uit Peiping en de andere plaatsen te verwijderen, teneinde verdere incidenten te vermijden en de Chineesche plaatselijke autoriteiten hebben beloofd, zij die verant woordelijk zijn voor het incident te straf fen, de communisten te vervolgen en de nationaal-Chineesche „blauwhemden"-orga nisatie te onderdrukken. De garnizoenswisseling te Peiping tus schen de 37ste en 132ste divisie van het 29ste Chineesche leger verliep gisteren ge heel vólgens program en zonder groote moeilijkheden 'onder toezicht van een Ja- pansch-Chineesche militaire commissie. Terwijl de Japanners zich voldaan toonen over de houding van de Chineesche militai ren, is men in Chineesche kringen teleur gesteld dat het terugtrekken van de Japan sche troepen uit het strijdgebied nog niet merkbaar is. Japan bljjft versterkingen sturen. Uit Nanking wordt vernomen, dat de Japanners door blijven gaan militaire ver sterkingen naar Noord-China te zenden. Donderdag zijn vijftig vliegtuigen verzon den. Reuter verneemt uit Peiping, dat gene raal Heioeng Ping, de sous-chef van den generalen staf van Nanking, te Pau Ting Foe in Zuidoost Hopei is aangekomen om besprekingen te voeren met de plaatselijke Chineesche leiders. Men verwacht, dat hij Soeng Tse Joean opheldering zal vragen van zijn houding ten aanzien van Japan- ONWEERSWOLKEN BOVEN DEN BOVENLOOP VAN DE AMAZONE. De „Groene Hel" eischt nog steeds slachtoffers. In de nu reeds twee jaren voortdurende economische opleving in Peru, welke hoofd zakelijk een gevolg is van den ijver der Yankees om zich van de grondstoffen van dit land meester te maken, valt sinds kor ten tijd een stilstand op te merken. Dat is overigens begrijpelijk, want op het waan zinnige opdrijven der prijzen van de meest gangbare producten van het land moest wel een reactie volgen. Toen in het vorige jaar in het bijzonder voor rubber een gouden tijdperk scheen aan te breken, kochten vele lieden stukken boschgrond, waarop zij in- tusschen hutten bouwden, zich huiselijk gingen inrichten, plantages aanlegden, schulden maakten en groote verplichtingen tegenover verschillende trusts op zich na men. Zij zijn nu verward geraakt in het web van het speculatiekapitaal, dat nu de prijzen weer laat dalen, daar de menschen hun nieuwe plantages, waarin zij reeds geld en veel werk gestoken hebben, niet in den steek kunnen laten en dus met de exploitatie moeten blijven voortgaan, waarbij dan na tuurlijk de inkomsten heel wat geringer zijn dan zij oorspronkelijk gedacht hadden. Desondanks is de economische situatie in het brongebied van de Amazone dusdanig gezond, dat een eenvoudige speculatieve manoeuvre niet meer dan een tijdelijke on derbreking van den algemeenen „boom" te weeg kan brengen. Talrijke gevechten. Ernstiger zijn de storingen, welke uit do politieke sfeer komen. Niet dat de vele grensincidenten tusschen Peru en Ecuador op zichzelf een gevaar voor den vrede vor men. De talrijke gevechten tusschen de we derzij dsche garnizoenen vinden hun oorzaak niet zelden in voorafgaande gemeenschap pelijke drinkgelagen der officieren. Zij be- hooren tot de romantiek van 't grensleven. Erger is, dat de Peruaansche regeering in den laatsten tijd wegens haar problematieke positie een soort uitlaat noodig schijnt te hebben. Slechts zoo valt het te verklaren, dat de Peruaansche pers onbelangrijke ge beurtenissen, zooals kleine ruzies tusschen de grensposten aan de Rio Santiago en Rio Napo, tot prestigekwestie van nationale eer opblaast. Misschien zullen de nieuwe grensinciden ten, zooals vroeger zoovele andere weer langs diplomatieken weg geregeld kunnen worden, maar men moet het zich toch in Europa afwennen, vertrouwen te schenken aan de verzekeringen van pan-Amerikaan- sche ideologen, dat voor dit werelddeel na den Chaco-oorlog het tijdperk van den eeuwigen vrede is aangebroken. Niets is bedriegelijker. De meeste Zuid-Amerikaan- sche landen weten niet eens, hoe groot zij precies zijn. Hun regeeringen beweren wel iswaar, over een bepaald aantal vierkante kilometers grond te beschikken en laten de desbetreffende cijfers dan in de schoolboe- uit naar het oosten. Militairen en autori teiten volgden. Men bezette gebieden, die theoretisch tot Ecuador behoorden, stichtte eerst Nauta en later Iquitos. Ecuador, inder tijd nog een zeer zwakke staat, liet geen protest hooren. Eerst later stelde Ecuador tegenover de Peruaansche steunpunten mi litaire grensgarnizoenen op. Zoo had de feitelijke grenstrekking plaats, zooals deze op de nieuwe landkaarten staat aangegeven. De strijd tusschen Peru en Columbia over den *Columbiaanschen corridor" naar Loti- cia aan de Amazone ging dus theoretisch om een gebied, dat oorspronkelijk aan Ecuador behoorde. Peru verloor en moest Columbia niet slechts den gewenschten cor ridor schenken, maar zich bovendien ver plichten, af te zien van elke uitbreiding tusschen de rivieren Putomayo en Oaquetas ten koste van Ecuador. Intusschen was Ecuador wakker gewor den. In verrassend korten tijd werden er in het gebied ten oosten van den Andes vele nederzettingen gevestigd en wegen aange legd, zonder dat men er zich om bekommer de, dat Peru zich dit gebied in schoolboeken en op landkaarten reeds toegeëigend had. hoewel hier nog nimmer een Peruaan den voet had gezet. Ging men volgens zijn verstand te werk, dan zouden Peru en Ecuador elkaar over en weer geen gebieden betwisten, die door noesten arbeid door deze of gene zijde zijn ontsloten in een tijd, dat niemand zulks ver hinderde. Het is tenslotte meer dan dwaas, dat Ecuador aanspraak maakt op Iquitos, zulks op grond van een verouderd verdrag, en even onzinnig is de bewering van Peru, dat Ecuador ten oosten van den Andes niets te zoeken zou hebben. Door een oorlog zou den de beide landen zich slechts ten gunste van buitenlandsche ondernemingen ver-^ zwakken, want de regeeringen zouden ge noodzaakt zijn, hun bodemschatten voor een appel en een ei te verkoopen. Het is voor loopig nog niet duidelijk, welk een rol bui tenlandsche belanghebbenden bij de ophit sing der openbare meening in Ecuador en vooral in Peru spelen. Zeker is, dat zij daar bij de hand in het spel hebben. Nu is de toestand op het oogenblik nog zoo, dat er ondanks het oorlogszuchtige ge schreeuw van eenige Peruaansche bladen nog op een diplomatieke regeling gehoopt mag worden. Anderzijds staat echter wel vast, dat er nog heel wat bloed rondom de „Groene Hel" van het Amazonebekken zal vloeien, alvorens de grensverhoudingen tus schen de Zuid-Amerikaansche landen in deze zóne een eenigszins vasten vorm zullen hebben aangenomen. ken afdrukken, maar telt men deze cijfers der verschillende Zuid-Amerikaansche schoolboeken nu bij elkaar op, dan verkrijgt men een uitkomst, welke de werkelijke grootte van Zuid-Amerika verre overtreft* Groote oerwouden, in werkelijkheid nie mandsland, zijn in de2e berekening twee- en zelfs driemaal betrokken. Tusschen Peru en Ecuador bestaat sinds het einde van den onafhankelijkheidsoorlog een verdrag, volgens hetwelk de grens tus schen de beide landen in het toentertijd nog bijna geheel onbekend gebied ten oosten van de Andes van de uitmonding van de Rio Santiago langs de Maranon-Amazone tot Brazilië (Tabatinga) zou moeten loo- pen. Deze overeenkomst werd intusschen door de feitelijke ontwikkeling te niet ge daan. Reeds vroeg drongen Peruaansche kooplieden en kolonisten van Moyobamba De strijd bij Madrid. De troepen van Franco zijn gisteren ten Westen van den Estremaduraweg tot den aanval overgegaan. Zjj werden evenwel door de regeeringstroepen teruggedrongen in de richting van den weg naar Toledo. De rechtschen verloren bij deze actie vele men schen en een groote hoeveelheid materieel. De druk van de rechtschen bij Bruneta is afgenomen. Het schijnt, dat de aanvallen van de regeeringstroepen op Naval Camelia heeft gedwongen troepen te verplaatsen in de richting van hun linkerflank. De luchtmacht van de regeering heeft verkenningsvluchten uitgevoerd achter het front van de troepen van Franco. Het bombardement van Barcelona, Door het bombardement van Barcelona zijn vijf menschen om het leven gekomen, terwijl vijftien personen meest ernstige verwondingen opliepen. Tortosa door rechtsche vliegtuigen gebombardeerd. Gisteravond hebben drie rechtsche vlieg tuigen Tortosa hevig gebombardeerd. Er zouden acht of negen dooden en dertig ge wonden zijn, van wie de meesten vrouwen en kinderen. Rechtsche aanval bij den Tarna- heuvel mislukt. Uit Gijon zftn te Valencia berichten ont-

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 3