1000 500 300 25 \kOFFBI 1«NYSENDYK GEEL MERK 24 JULI De veelzijdigheid der Infanterie-opleidmg DIE MEN BUU-^— HEEL LEKKER VINDT Mo. 173 75e Jaargang 1937 UitgaveFirma F. VAM DE VELDE Ir, Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen PAVILJOEN „WfeNQELPlER" UIT DE PROVINCIE «Igagg 23 v^et VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland «n Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 3if ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. iedere rege' meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Een dag onder de wapenen bij de VlIIste Infanteriebrigade te Amersfoort, Wat men bij het moderne Infanterie-wapen moet kennen. De gruwelen van den modernen oorlog dien wij in ons land gelukkig niet van nabij kennen, zullen waarschijnlijk ook in den meest romantischen geest wel het laatste restje geloof in de romantiek van den oor log hebben vernietigd. Dat neemt niet weg, dat vooral in on., land, waar de realiteit van den oorlog eigen lijk nooit als een werkelijke dreiging ge voeld is, vele takken van het militaire be drijf tot de verbeelding van de jongere generatie spreken. Wij denken aan onze militaire luchtvaart, aan het leven ter zee en in de tropen bij onze marine, en aan de schilderachtige huzaren of andere cavalerie- troepen, als zij in gesloten gelid voorbijtrek ken of bij oefeningen in wilden rit over de heide stuiven. Het minst tot de verbeelding van de groote massa spreekt wellicht juist het voornaamste en uitgebreidste wapen van onze weermacht, waarin het grootste dee' van onze recruten wordt opgenomen, n.l. de infanterie, die velen nog altijd zien als met zware belasting marcheerende langs de groote wegen, van tijd tot tijd tirailleerende om vervolgens in massa te attaqueeren, voor welke bedrijvigheid de oefentijd slechts hé- stond uit vervelende kazerne-exercities, ver moeiende lange afstandsmarschen en een beetje schieten met een geweer. In het midden latend of dit beeld ooit m het verleden met de werkelijkheid heeft overeengestemd, is het voor den tegenwoor- digen tijd, nu de moderne oorlogstechniek zich heeft ontwikkeld tot een uiterst gedif ferentieerd, ingewikkeld mechanisme, in elk geval onjuist, omdat de taak van de infan terie zoo veelvuldig en uiteenloopend is ge worden, dat de eerste oefentijd van 5 maand nauwelijks voldoende is, om den recruut de verschillende vaardigheden, die hij onder de knie moet hebben, bij te bren gen en deze oefentijd, in plaats van eento nig te zyn, een bonte aaneenschakeling b van de meest uiteenloopende opleidingen en oefeningen, zoodat de infanterie-recruut ze ker niet over gebrek aan variatie heeft te klagen, terwijl degene die onder de veelzij dige oefenstof eenige materie treft welke hem bijzonder goed ligt of waarvoor hij bij zondere belangstelling of aanleg blijkt te bezitten, gelegenheid krijgt, zich op dit ge bied te specialiseeren, vooral waar het dan meestal technische zaken betreft, waarvoor eenige specialisatie gewenscht is. Ten einde het publiek een beter denkbeeld te geven over de moderne opleiding en taak van de infanterie, heeft de commandant van de VlIIste infanterie-brigade te Amers foort, kolonel A. A. van Nijnatten, het door de hoogere militaire instanties goedgekeur de initiatief genomen, een aantal vertegen woordigers van de Nederlandsche dagblad pers uit te noodigen, eens een dag „onder de wapenen" te komen. In het kazerne-complex aan den Leusder- weg, waar het 15e, 16e, 18e en 21e regiment infanterie is ondergebracht, heeft de briga de-commandant de persvertegenwoordigers ontvangen en op het bovenstaande gewezen. Het lesrooster voor een klas recruten, voor welken willekeurigen dag ook, laat tusschen de voorgeschreven rusttijden geen kwartier onbenut en klopt als een bus. Veelzijdige oefenstof. Daarnaast neemt natuurlijk de lichame lijke opvoeding een belangrijke plaats in en van deze opvoeding is de marschtraining een belangrijk onderdeel. Het is opvallend, hoe weinig de moderne jongelui, die voor elke kleinigheid op de fiets springen, het marcheeren gewoon zijn als zij in militairen dienst komen. Zij beginnen met een marsch van 8 K.M. op een dag, met geweer, koppel en leege tasschen. Als de recruut de tweede week onder de wapenen is, wordt deze pres tatie zoodanig opgevoerd, dat de infanterist in de negentiende week van zijn eersten oefentijd in staat is, twee dagen na elkaar een marsch van 30 K.M. te maken met volle bepakking, de kleine mitrailleur inbegrepen. De „dag onder de wapenen" heeft den aanwezigen journalisten een indruk gege ven, hoe veelzijdig de oefenstof is voor de recruten, zelfs als het exerceeren, het .mar cheeren en de veldoefeningen buiten be schouwing worden gelaten, zooals den dag waarop het persbezoek viel, het geval was. Het begon al onmiddellijk op het groote grasveld voor de kazerne, waar een kleine tirailleurgroep onder gebruikmaking van lichte mitrailleurs in open terrein oprukte. Zoowel het tirailleeren als het schieten met lichte mitrailleurs moet elke infanteris* kennen. Hieruif volgt logisch, dat dus ook elke infanterist den lichten mitrailleur uit en in elkaar moet weten te zetten. Terwijl de eene groep de oefening deed, had een an dere groep theorie in het uit elkaar halen en weer monteeren van den lichten mitrail leur, terwijl een derde groep op een langs een hoog gespannen lijn voortbewogen klein model vliegtuig het in stelling brengen van mitrailleurs voor lucht-afweerdoeleinden be oefende. Op het aehterterrein van de kazerne wer den de voorbereidende schietoefeningen ge houden, waarbij de recruut leert, op de juiste wijze met zijn geweer om te gaan en in de eerste plaats leert richten.' Op het achterterrein wordt onder leiding van officieren en onderofficieren in vel schillende groepen druk gewerkt. Hier wordt de eerste opleiding gegeven in het werpen van handgranaten, voorloopig nog slechts met ongeladen modellen, om den re cruten de techniek van den worp, al of niet uit dekking of plat op den grond liggend, bij te brengen. Verderop oefenen infanteris ten het eenvoudigste pionierswerk, dat elk hunner in het veld noodig kan hebben, zon der daarvoor een afdeeling genie te kunnen ontbieden, nl. het graven van een eenvou dige dekking, van een veldkeuken, een veld- oven, enz. Ook om over een sloot of smalle gracht, die te breed en te diep is om erover te springen, te trekken, kan de infanterie niet op de pontonniers wachten. Het slaan van een eenvoudige brug moet elke sectie die zoo'n moeilijkheid ontmoet, kunnen doen. Dit geldt in nog sterker mate voor het opslaan van tenten, vooral nu elke infante rist tegenwoordig bij zijn uitrusting een tentzeil heeft, dat bij zwaren regenval als waterdichte cape kan worden gebruikt, maar dat in combinatie met de tentzeilen van zijn makkers voor het inrichten van naarmate de troep grooter is grootere schuiltenten kan benut worden. Bij de theorielessen wordt van het mo dernste hulpmiddel, nl. de film, gebruik ge maakt. Tot de eigenlijke vechtoefeningen behoort nog het geweervechten, het oefenen met de bajonet, enz. Verder het oefenen voor de eischen van algemeene lichamelijke vaar digheid, wat neerkomt op het oefenen van eenige takken van athletiek, als versprin gen, het klimmen over een schutting en eenige hindernissen, oefeningen die men, evenmin als het hardloopen, met den naam van „luchte" athletiek kan betitelen, omdat zij meestal met een deel van de militaire uitrusting moeten geschieden. De grondsla gen voor deze oefeningen worden gelegd in de gymnastieklessen, die de recruten eenige malen per week van een deskundig instructeur krijgen en die grootendeels vol gens de Zweedsche methode gegeven wor den in de uitmuntend ingerichte gymnas tiekzaal van het kazerne-complex. Aan al deze oefeningen moet door alle infanteristen worden deelgenomen. Voor de uitverkorenen, die daartoe bijzonder ge schikt zijn of die door hun beroep in de bur germaatschappij reeds eenige bekwaamheid op bepaalde gebieden bezitten, bestaan echter nog meer mogelijkheden op die ge bieden, waarvoor men specialisten noodig heeft. De specialisten. Daar is in de eerste plaats de gasbescher- mingsdienst. Elke compagnie bezit tegen woordig een speciale afdeeling gasverken- ners en gasontsmetters, die daarvoor een speciale opleiding hebben gehad van den gas-officier, die om deze opleiding te kun nen geven een specialen curstis heeft ge volgd aan de gasschool te Utrecht. De gas- verkenners leeren, hoe zij de verschillende strijdgassen kunnen onderscheiden, de ont- smetters, hoe zij de gassen onschadelijk kunnen maken. De specialisten van de verbindingsafdee- ling bestaan uit seiners en telefonisten. Zij leeren het aanleggen van veldtelefoons, het seinen in morse-alfabet met seïnsleutel op gehoorseinen, met optische seinen, o.a. slui ter en seinlamp, met seinen met lichtpa tronen en ten behoeve van vliegtuigen met de U-lap. Specialisten zijn ook manschappen, die de zware mitrailleurs bedienen. Moet elke infanterist met den lichten mitrailleur kun- en omgaan, de zware mitrailleur is een zoo gecompliceerd wapen, dat daarvoor een zeer bijzondere opleiding noodig is, die een spe cialisatie van de bedieningsmanschappen eischt. Ook de mortieren worden door speciaal daarvoor opgeleide manschappen bediend, terwjjl de bediening van de batterij 6 c.m. veld, die tegenwoordig bij elk infanterie- regiment zijn ingedeeld, zoo zeer buiten het kader van de infanterie-opleiding valt, dat daarvoor bij elk regiment infanterie artil leristen zijn ingedeeld. Een bijzonder soort specialisten zijn de tamboers en hoornblazers, die eveneens een speciale opleiding krijgen. De sergeant tamboers en tamboer-majoors zien kans, van eiken recruut, die daarin ambitie heeft en gevoel voor maat en rhythme bezit, binnen redelijken tijd goede tamboers te maken, terwijl voor hoornblazers meestal recruten worden uitgezocht, die reeds als burger een instrument bespeelden. Vanaf heden dagelijks optreden van PEPITOenBORIS in hunne Mexicaansche Dansen. STADSNIEUWS Paviljoen „Intime". De. directie van deze aardige ontspan ningsgelegenheid aPm den Boulevard enga geerde voor het ke ;misweek-end onzen oud-stadgenoot, den' Yi&morïst-conferencier „Piet" Leenhouts en diens dochter Carla Diana, een mooi muzikaal nummer, die met xylophoon-soli o.a. „De tinnen Soldaatjes" en een „Tell"-fantasie, alsmede met een opera-potpourri, gespeeld met een band klokkenspel, veel succes verwerft. Natuurlijk zorgt „onze Piet" met zijn moppen en liedjes als vanouds voor een aantrekkelijke vroolijkheid, terwijl Hans Erdle and hia Swingers op de noodige dans- en stemmingsmuziek vergasten. Jammer, dat het traditioneele Vlissing- sche kermisweer als spelbreker optreedt en velen een gang naar „Intime" doet ontzien. Doch, „Het kan verkeeren", zei Breero. geving voor een kleurenfilm. Het effect is dan ook zeer bijzonder, dikwijls verbluf fend, ook in de waterpartijen. De geschie denis wordt uitstekend gespeeld door de sterren George Brent en Beverley Roberts. Een zeer interessante film. Wie zich een avond best wil amuseeren, dient deze week beslist naar Luxor te gaan. Ook het voorprogramma, waarin naast het gebruikelijke Polygoon-nieuws, een Amerikaansch mondharmonica-muziek filmpje en de aankondigingsflitsen van ,,Het geheim van Stamboel" voorkomen, is goed verzorgd. ,>Luxor"-theater. Een uitverkocht huis heeft gisteravond van de première van het tweede voortref felijke kermisprogramma volop genoten. Meisjes in t wit een Lumina-film, welke onder regie van Viktor Janson tot stand kwam, speelt in aristocratische Russische kringen, hetgeen beteekent, dat aan de monteering en mi lieu-schildering van deze rolprent, kosten nog moeite gespaard zijn. De titel slaat op de pupillen van het Smolny-instituut te Petersburg, die aldaar een opvoeding over eenkomstig hun stand genieten. Onder hen bevindt zich Daniela, de pleegdochter van graaf Goremkin, die het talent van haar overleden moeder, een beroemde zangeres, heeft geërfd. Verloofd met graaf Schuwa- low wordt zij, door het verliezen van een van hem ten geschenke ontvangen ouden, kostbaren armband, vreeselijk gecompro mitteerd. Grootvorst Sergei Andrejewitsch, die bij het geval betrokken is, weet haar echter persoonlijk op een feest van het instituut te rehabiliteeren, waarna de ver loofden' elkander voor goed gevonden heb ben. In deze vlotte, amusante film geeft Georg Alexander een ware creatie van den grootvorst, welke, door haar geestigen ca- ricuturalen inslag, lachsalvo op lachsalvo in de zaal doet weerklinken. De hoofdfi guur van Daniela wordt op eminente wijze gespeeld door de Roemeensche zangeres Maria Cebotari, die over een prachtige sopraan beschikt en met de voordracht van enkele mooie liederen den toehoorders een intens genot verschaft. Graaf Schuwalow vindt in Iwan Petrovich een innemende persoonlijkheid, terwijl Hilde von Stolz èn als vriendin van den grootvorst èn als danseres zich voortreffelijk bij de reeds ge noemde bezetting aanpast. „Meisjes in 't wit" is een bijzonder aantrekkelijke film, welke men niet verzuimen mag. God's country and the woman. is een Warner Bros. naar den gelijknami- gen roman van James Oliver Curwood ge regisseerd door Wm. Keighley. Het gege- <ven, meeningsverschil tusschen twee hout firma's, dat door Amor's pijlen wordt op gelost, heeft als entourage een imposante boschnatuur, voorwaar een excellente om Bijeenkomsten in het Militair Tehuis. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande Evenals de voorafgaande avonden van de kermisweek, was ook gisteravond in het Militair Tehuis een gezellige bijeenkomst georganiseerd voor de militairen van Land en Zeemacht. Medewerking verleende o.a. de mondharmonicaclub „Excelsior", onder leiding van den heer C. Labruyère. Omstreeks 8.30 uur opende de voorzit ter, ds. J. S. Hartjes, den bonten avond op de gebruikelijke wijze en gaf dadelijk het „geluid" aan „Excelsior'!, dat het program ma opende met den „Feestmarsch", ge volgd door vroolijke potpourri's. De dienstplichtigen Schuitema en Spruit gaven hierna een aantal aardige voordrach ten ten beste. Ter afwisseling zong de heer H. Baars, als operazanger gegrimeerd „Song of Songs" en enkele andere populaire liedjes, die zeer in den smaak vielen. Vervolgens gaf de heer Kodde een fraaie accordeonsolo ten beste. Na de pauze bracht „Excelsior" nog ver schillende nummers ten gehoore. Hierna richtte ds. Hartjes een woord van dank tot alle medewerkenden, waarna de avond met het spelen van het „Wilhelmus" besloten werd. V.T.V. en de K.N.G.V.-athletiek- wedstryden. Bij de heden op het gemeentelijk sport terrein te Middelburg te houden atletiek wedstrijden van den Zeeuwsch-Brabant- schen Turnkring neemt V.T;V. aan de vol gende nummers deel 100 M. snelloop hee- ren, 4 x 100 M. .estafette heeren (2 ploe gen), 400 M. heeren, speerwerpen heeren en hinkstapsprong heeren. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Aan den Maasoever te Rotterdam worden geweldige ijzerconstructies aangevoerd voor den onderbouw van de bij den nieuwen tunnel behoorende gebouwen. Op initiatief van den commandant der zesde infanterie-brigade is Vrijdag een oefening gehouden in het oversteken van de Eendracht bij Tholen Het geschut werd overgezet van Tholen naar Bergen op Zoom over de Eendracht Vlissingsch Scheepvaartnïeuws. Aangekomen: Nederlandsche m.s. „Grada", „Margina", „Rottum", „Vled- derveen", „Jura", „Magrietha", alle van Antwerpen „Succes", van Zeebrugge naar Rotterdam; „Wilhelmina" van Londen naar Zaandam. Om te bunkeren: Noorsch s.s. „Bessa" van RotterdamNederlandsch m.s. „Grietje" van Danzig. V ertrokken.: „Margina" naar Londen„Grietje" naar Cork„Bessa" naar Sundsvall. MIDDELBURG Overgangs- en eindexamen Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Het diploma voor primaire opleiding ontvingen A. Barentse, A. Bouwens, S. J. Colyn, M. Davidse, E. M. van Deventer, J. A. Hooge- steger, A. de Kam, J. F. Klopmeyer, L. Koppejan, L. E. Louws, A. Meyers, C. van Schelven, M. L. Snoodijk, H. Suurmond, J. Suurmond, M. C. A. E. van Thiel Berghuis, W. C. Wamelink, J. J. Waterman, N. Blok, A. S. van Dixhoorn, C. M. Gillesse; P. J. Jongepier, J. M. Kik, S. de Klerk, A. C. A. de Meijer, C. W. Nieuwenhuijze, N. J. Reijn- hout, P. M. Roth, J. M. Rijkse, E. H. Ver meer. Afgewezen 3 leerlingen. Het diploma voor huisnaaister ontvin gen C. Dingemanse, E, C. van Dijl. C. M. den Exter, J. N. van Hiele, B. v. d. Hoven, D. J. Klopmeyer, J. J. M. de Koning, M. van Maldegem, E. M. Meijer, j A. Net, M f§el»®ittyfgTOTi8Sse« Opnieuw talrijke ernstige verkeers ongevallen. De militaire commissie van den Ameri- kaanschen Senaat heeft het wetsont werp tot uitvoer van. helium goedge keurd. (Luchtvaart) Het is rustiger geworden in Noord- China. (Buitenland) Het landbouwproefbedrijf in den Wil- helminapolder is geopend. Pr o vincienieu ws ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN -*s .ïJfir TV-?:. -Vi/A.'iS'f'ih Philipse, J. J. van Sluijs, F. Vader, P. C. van As, E. J. v. d. Bunder, D. Dijkstra, H. M. de Leeuw, M. J. Van Loocke, J. Romp, L. W. Rijkse, W. L. de Wolf. Afgewezen 2 leerlingen. Het diploma voor costuumnaaister ont vingen A. Kambier, B. C. Kotvis, A. Pop- pe, C. Suurland, M. de Vos, C. Wattel. Het diploma voor hulp in de huishou ding ontvingen S. Bos, T. J. Dingemanse, G. M. Dorleijn, A. Hollebrandse, N. W. Jansen, C. Kievit, S. P. Kodde, T. M. Pol derman, W. J. J. van Sluijs, L. L. Ton, J. P. A. v. d. Vies, H. Vriesman. Afgewezen 1 leerling. Te Den Haag verkregen het diploma Hulp der Moeder (Vereeniging Tesselscha- de) M. Bliek, M. G. Meulmeester, A. van Schelven, P. L. de Poortère. ARNEMUIDEN Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de raad van Ar- nemuiden. De heer W. van Belzen was met kennisgeving afwezig. De voorzitter deelde mede dat een wijzi ging der begrooting 1937 is goedgekeurd. De raad keurde een wijziging van de be grooting 1936 goed. Tevens werd art. 1 der verkeersverordening gewijzigd door en een volledige omschrijving van de kom der ge meente in op te nemen. Tot het nazien der boeken van den dienst 1936 werden aangewezen de heeren L. Puij- pe, J. Janse en W. van Belzen. Aan de N.V. Oestercultuur Mij. v.h. P. Vlaming Zonen zal na toestemming van den provincialen waterstaat tot wederop zegging een terrein in huur worden ver strekt tegen 8 cent per M2. De burgeemeester bracht verslag uit in zake de conferentie met de betrokkenen bij de baatbelasting voor de verharding van den Van Cittersweg. Plet resultaat dier bespre king is geweest, dat een plan zal worden ontworpen met kostenberekening voor een verharding met steenslag. Spreker vroeg hierover de meening van den raad en een principebesluit of de gemeente dan het on derhoud op zich neemt. De raad had hier toe geen bezwaar indien de weg goed wordt aangelegd. De burgemeester zei dat hem verlof is verleend van 2 tot 30 Augustus a.s. OOSTBURG Ryks Hoogere Burgerschool te Oostburg. Bevorderd van I naar II Tanneke Adriaanse, Oostburg C. Alme- kinders, RetranchementAnnie van den Broecke, Aardenburg Gaston Cammaert, IJzendijkeJoh. Cauwels, Aardenburg Henk Corthals, IJzendijke Joh. Daansen, Sluis Marie Geelhoedt, Schoondijke Jac. Geluk, Nieuwvliet Miep Haaijman, Oost burg Piet van Haneghem, Breskens; Noël Hontelez, Oostburg Iz. de Hullu, Groede Mien de Hullu, SluisMiel van Hyfte, IJzendijke Wim Jacobs, Oostburg Wil- !em Klaaysen, Aardenburg Betsy Kouwe

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1