Ab's avonturen I WAT GEEFT DE RADIO i MÉÊè:ïf H'Tz■■■-.&■ i IR RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN AGENDA HOOGWATER TE VLISSINGEN LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN ffi Taksten en illustraties van H. Kannegrefer s: •SJV' J ft 91. De boot was naderbij gekomen en scheen nu stil te liggen. Geen rookwolken kwamen meer uit de machtige schoorsteen. Plotseling flitste een brede, melkwitte lichtstraal door de roetzwarte lucht. Dan kroop het licht met schokken naar de kust. De stralenbundel huppelde over de scherpe bergkammen te]kens weer heen en weer. Dan ineens bleef het star schijnen. Het licht had de spleet in de berghelling bereikt. 92. „Zeg Dib, wij moeten eens door die spleet proberen te kijken. Zouden wij het durven doen Als het onze bewakers zijn en ze zien ons, dart kunnen ze ons nog niets doen. Hoogstens binden ze ons weer vast". „Goed", zei Dib ik ben de langste van ons beiden, dus zal ik proberen te kijken". Dib was wel lang, maar hoe hij ook op zijn tenen ging staan, hij kon er net niet door kijken. „Weet je wat, dan ga ik op je schouders staan", zei Ab. Spoedig stond Ab hoog op de schouders van Dib. Nu ging het beter. Toeneen kreet van Ab. Een schip, een schip Zoeklicht van een schip (Morgen vervolg) Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men in het geheel geen licht op te hebben, indien de auto binnen 30 meter van een brandende straatlantaarn staat. door de gesprongen ruiten naar buiten sloe gen, bleken twee stralen toch voldoende om den brand tot de gelijkvloers gelegen kan toorruimten te beperken. Een dezer lokalen, waarin het vuur was ontstaan, brandde totaal uit, de andere kregen belangrijke waterschade. Tijdens het onderzoek naar de oorzaak van den brand, dat onmiddellijk plaats had, kwam de politie tot een merkwaardige en verrassende ontdekking. In het kantoor, waar het vuur was ont staan en waar zich ook de kluis bevindt, vond zij een compleet snijapparaat en een zuurstofcylinder. Een nauwkeurig onder zoek wees uit, dat inbrekers zich des nachts via een achterdeur en de magazijnen toe gang hadden verschaft tot het kantoor met het doel de kluis open te breken en dat zij reeds begonnen waren de zware ijzeren deur met een meegenomen snijapparaat te be werken, voordat de brand ontstond. Reeds hadden zij een gedeelte van de ijzeren panl- serplaat rond het slot losgebrand. Het ver moeden is gewettigd, dat de inbrekers bij hun werkzaamheden niet de noodige voor zichtigheid hebben betracht, waardoor weg spattende vonken van de met een steekvlam bewerkte kluisdeur brand veroorzaakten De brutale dieven zouden in dat geval uit vrees voor ontdekking in allerijl hebben moeten vluchten. Ook bestaat de mogelijkheid, dat de in brekers zich ontdekt waanden en hals over kop vluchtten, zonder zich verder om het in werking zijnde snijapparaat te bekommeren. Ook bij deze veronderstelling ligt het voor de hand, dat brand moest ontstaan. Het moge voor de firma een geluk zijn dat dc inbrekers geen uitvoering konden ge ven aan hun voornemen de kluis waarin een aanzienlijk bedrag aan geld was geborgen, te plunderen, aan den anderen ka.nt betee- kent de brand een be'mgrijke schadepost want vrijwel de geheele kantoor-inventaris de boeken incluis, ging in vlammen op, of werd door het bluschwater vernietigd. D^ firma was tegen brand verzekerd, echter niet tegen bedrijfsschade. Vier millioen kilogram stroo in brand. Zaterdagavond is brand ontstaan in de opslagplaats van stroo, gelegen achter de stroocartonfabriek „Albion" te Oude Pekela. Het duurde slechts korten tijd of het vuur had zich over de ongeveer 200 M2. groote opslagplaats verspreid. Ongeveer vier millioen kilogram stroo stond in lichter laaie. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken uit een schoorsteenpijp, die in het stroo zijn terecht gekomen. De brandweer van Oude Pekela was spoe dig ter plaatse, doch kon tegen de enorme vuurzee nagenoeg niets uitrichten. Zij kon ook niet voorkomen, dat het vuur oversloes naar het in een nabijheid gelegen woonhuis Huis en inboedel werden een prooi der vlam men. Het vuur dreigde verder over te slaan naar een achttal aan de overzijde van den weg gelegen huizen. Dp^e Tvpr^p-n doch de brandweer slaagde er in ze door nat houden voor het vuur te sparen. Voor de op ongeveer 350 meter afstand gelegen stroocartonfabriek „Erica", die ook gevaar liep door het vuur aangetast te wor den, was de motorspuit uit Nieuwe Pekela gealarmeerd. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De brand in de opslagplaats van stroo van de stroocartonfabriek „Albion" duurde den geheelen Zaterdagnacht voort. De schade, zoowel van de „Albion" als van het door het vuur vernielde woonhuis, wordt door verzekering gedekt. Brand in verver ij te Schiedam. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in een pand aan de W. Fran- kenlandschestraat te Schiedam, waar is ge vestigd de chemische.ververij; en wasscherij N.V. „de Phoenix". De vlammen verspreiden rich spoedig door het geheele drie verdiepingen hooge ge bouw, dat in een minimum van tijd in lich ter laaie stond. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, was in ongeveer 20 minuten den brand meester. De zolderverdiepingen zijn gedeeltelijk uitgebrand, terwijl ook het overige gedeelte van het pand brandschade bekwo.m. De machines zijn voorts door het vele water ernstig beschadigd. Men vermoedt, dat kortsluiting den brand heeft veroorzaakt. Pension afgebrand. Za terdagmiddag heeft zich boven Elspeet een kort doch hevig onweer ontlast. Een boerderij, waarin een pension was ge vestigd, gelegen naast het hotel „de Zwaan", werd door het hemelvuur getroffen. In een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. Enkele pensiongasten, de familie Hart- land, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, konden zich ternauwernood red den. Na een half uur was de boerderij totaal uitgebrand. De brandweer wist het naast gelegen hotel te behouden. Uit celwagen ontsnapte arrestant opnieuw aange houden. De arrestant, die eenige da gen geleden tijdens zijn overbrenging van het paleis van justitie naar het huis van be waring te Amsterdam uit den celwagen klom en de plaat poetste, bevindt zich thans weer in de handen van de Amsterdamsche politie. De jongeman, de 24-jarige C. F. uit Arn hem, is Zaterdag aangehouden door de po litie te Lochem, die op haar beurt het ver zoek daartoe had gekregen van de politie van Laren (N.H.) Na zijn ontsnapping was hij naar laatstgenoemde plaats getrokken, waar h\j den kermisexploitant W. D. om werk vroeg en door dezen ook in dienst werd genomen. Daarna beroofde hij zij'i patroon van een tasch, inhoudende een be drag van ongeveer veertig gulden en ging er van door. Hij liet een andere tasch, waar in zich een bedrag van 2800 bevond, on aangeroerd. Aangezien het bekend was, dat zijn ouders te Lochem woonden, stelde de Larensche politie zich met die yan Lochem in verbin ding, met het gevolg, dat de jongeman in derdaad in rijn ouderlijke woning aange troffen werd. De uitbreker zal opnieuw voor den officier van justitie worden geleid en is in den loop van Zaterdag naar Amsterdam getranspor teerd. Motorfiets geslipt. Gis termiddag is op den hoek van den Haarlem merweg en den hoofdweg te Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat nog bijzonder goed is afgeloopen. Een motorfietsrijder, wiens vrouw op de duo zat, kwam met vrij groote snelheid uit de richting Haarlem. In de bocht slipte hij en zijn motorfiets kwam 'egen den vluchtheuvel en sloeg over den kop. De man liep een bloedende hoofdwonde op. de vrouw werd li ebt. verwond. De motor fiets was vrijwel geheel vernield. Na verbon den te rijn kon het echtpaar naar zijn woon plaats Haarlem terugkeeren. Oude vrouw in een put gevallen. Terwijl men Zaterdag te Haasdal bezig was met het ophalen van wa ter uit een put, wilde de weduwe T. daarbij een handje helpen. Bij het vastnemen der touwen echter gleed de 72-jarige vrouw uit en viel in den vijf meter diepen put. Doordat spoedig hulp werd geboden kon de vrouw voor verdrinking worden behoed. Zij had echter ernstige inwendige kneuzin gen opgeloopen. Auto in een sloot. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Groenen Kruisweg te Rotterdam een auto, waarin behalve de bestuurder, de 22-jarige N. A. Vaandrager, nog zaten de 26-jarige P. J. Lampen en de 18-jarige A. Groeneweg, alle drie woonachtig te Rotterdam, tegen een langs den weg staand paaltje gereden, waarop de wagen ongeveer 25 meter verder op zijn kant in een evenwijdig aan den weg loopende sloot terecht kwam. De inzittenden slaagden erin zich uit de auto te werken, waarop twee juist passeerende bewoners van Oostvoorne hen op het droge konden helpen. Twee van hen kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Lampen had een flinke hoofdwonde opgeloopen in verband waarmede hij later het bewustzijn verloor. Hij is door den geneeskundigen dienst naa^ het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hij opgenomen is. Het drietal keerde terug van de kermis te Den Driel. De bestuurder verklaarde, dat het ongeluk gebeurd was, doordat hij door slaap overmand was. De auto is ernstig be schadigd. Auto tegen lichtmast gebotst. Zaterdagnacht is op den Haarlemmerweg, even buiten de kom der gemeente Halfweg, een ernstig auto-onge luk gebeurd. Een vierpersoons-auto, die met groote snelheid uit de richting Amsterdam nader de, is, doordat de bestuurder, de heer Pitlo uit Overveen, door de lampen van een te genligger verblind werd, aan den linkerkant van den weg tegen een lichtmast gebotst, nadat de wagen eerst een boom had ontwor teld. Van de auto bleef weinig heel. Het voorstuk en ook de zijkant van het voertuig werden in elkaar gedrukt. Een naast den bestuurder zittende dame, mej. E. Lodewijks uit Heemstede, ging met het hoofd door de voorruit, waarbij zij een schedelbreuk op liep, terwijl zij verder ernstig aan het gelaat werd gewond. De heer P. kwam er met een wonde aan de slaap en eenige kleine ver wondingen aan het gelaat betrekkelijk goed af. De slachtoffers rijn per ziekenauto naar het St. Elizabethriekenhuis te Haarlem ver voerd. Na daar te rijn- behandeld kon de heer P. naar huis gaan. De toestand van mej. L. is hoogst ernstig. Het verkeer op den Haarlemmerweg, dat des Zaterdagsnachts altijd vrij druk is, had geruimen tijd stagnatie, doordat de licht mast, welke afgeknapt was, dwars over den weg kwam te liggen. De tegenligger, die het ongeluk zou heb ben veroorzaakt, een groote, grijze perso nenauto, is na het gebeurde doorgereden. Hittegolf in de Ver. Sta ten. De hittegolf in de Ver. Staten duurt nu reeds vier dagen. Honderdvijftig perso nen zijn door de warmte bevangen en ge storven. Te New York heerscht een tempe ratuur van 36 graden Celsius en in het wes ten, o.m. in Iowa stijgt het kwik tot 40 gra den. De weerberichten voorspellen geen ver andering van weer. Duizenden hebben den Zaterdagnacht doorgebracht in de parken en aan de stranden. Het aantal dooden is gisteren tot 300 ge stegen. Te New York rijn duizenden door de hitte bevangen. Deze stad had ook het hoogste aantal dooden, n.l. 38, gevolgd door Michigan met 27, Pennsylvanië met 24. Connecticut 20 en New Yersey met 18. In het weekeinde zijn 93 personen ver dronken. Gisteravond heeft het boven New York geonweerd, waarmede eenige verlichting is gebracht. De weerkundigen voorspellen nog geen onmiddellijke verbetering. 'T reinbotsingbij Le Mans. Zaterdagavond is op een kilometer af stand van het station te Le Mans (Frank rijk) een trein, die het station verlaten had achter op een anderen trein, die met ver minderde snelheid reed, gebotst. Twee wa gons werden vernield. Er zouden negen doo den en een dertigtal gewonden z\jn. Bevestigd wordt, dat het spoorwegonge luk negen dooden heeft geëischt, terwijl 35 menschen zijn gewond. De machinist van den aanrijdenden trein heeft den aangereden trein niet gezien. ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiainiuBrmiiBUBiiiinBaiinniiniBwiBiiinBiiiiniiBiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimHmiiiiiniiiinniiiiimBiiiiiniiimiiui:! DINSDAG 13 JULI NEDERLAND NEEMT DE 415 M. GOLF VOOR DEN OMROEP IN GEBRUIK. Nederland, gedwongen door de storing, die het van Brasov ondervindt, heeft de 415 M. golf (722 KCS) in gebruik geno men. Deze golf is, althans voor het oogenblik, voor Nederland een zeer gunstige, daar zij overigens slechts op verren afstand in het Oosten van Europa (Kiev) in gebruik, hier r.e lande door de geringe energie van dien zender niet kan worden gehoord. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan net het handhaven en het gebruik maken van den 1875 M. golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur 's avonds af te Kootwijk, en zijn, aangezien de zandige Veluwe voor middelbare golven HILVERSUM I, 1875 M. A.V.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Jetty Cantor's En semble. 11.00 Huishoudelijke wen ken. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 Het Omroeporkest. 2.00 Declamatie. 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 Lyra-Trio, zang en declamatie. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 A.V.R.O. Dansorkest 7.00 Orgelspel. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. Me- dedeelingen. 8.15 Omroeporkest en so listen. 9.15 Zang door Padvinders koor. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Actualiteitsflitsen. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna A.V.R.O.- Dansorkest. 11.40 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. K.R.O. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Pontificale H. Mis. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 K.R.O.-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 K.R.O.-orkest. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.10 Sopraan en piano. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Vervolg zang en piano 5.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 K.R.O. Melodisten en solist. (Om 6.15 Waar gaan de oude rijwielplaatjes heen? causerie.). 7.00 Berichten. 7.15 St. Servaas,de eerste Bisschop der Neder landen, causerie. 7.35 Reportage Heilig domsvaart te Maas tricht. 8.00 Berichten A.N.P. Me- dedeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Radiotooneel. 9.45 K.R.O. Melodisten en solist. 10.15 Voor schaakliefheb bers. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 John Kristel en zijn Band. 11.30 Gramofoonmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramo foonmuziek. 12.20 Pascal-orkest en zang 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 4.05 Zang. 4.20 Orkest en solisten. 7.20 Zang. 7.35 Pianovoordracht. 8.35 Operette-uitzending. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair concert. 8.50 Westduitsch Kamer orkest. 12.20 Fabrieksorkest- concert. I.35 Omroep Amusements orkest. 4.20 Solistenconcert. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.10 R. Gaden's orkest. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.20 Literair-muzikaal programma. 11.10 Omroeporkest en solist. DEUTSCHLAND SENDER, 1571 M. 8.30,, Filr jeden etwas", het Frankforter Om roeporkest en soliste. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Pianovoordracht. II.05 Weerbericht. 11.20 Waldo Ottersdorf en zijn orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Bonte Avond. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zangvoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Kleinorkest. 8.20 „Le Portrait de Ma- non", opera. 9.35 Omroeporkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 05 Dansmuziek. 20 Orgelspel. .05 Radiotooneel .35 Jan Hurst en zijn orkest. .30 Cricketverslag. 50 Orkest der Baxendale- Fabrieken. ,20 Trioconcert. .50 Muzikale causerie. 20 Jack Wilson's kwintet .50 Gramofoonmuziek. .35 Het Hungaria Zigeu ner-orkest, .00 Paste and Paper, causerie. .20 Cricketreportage. .40 Het Dulay-kwintet. .20 Berichten. .45 Orgelspel. .20 Het B.B.C. Northern Orkest .20 The British Diarists, causerie. .40 Het Café Colette- orkest en solisten. 1.20 Berichten. i.40 Politics in America, causerie. '.00 Het Hirsch strijk kwartet. .35 B.B.C. Theater-orkest en solist. .35 Bram Martin's Band. .50 Dansmuziek. als deze een niet geëigend terrein is, voor de luisteraars in Nederland nog niet van veel belang. Naar de verwachting zal er echter aan leiding zijn t.z.t. daarin verandering te brengen door het in gebruik nemen van een wel geëigend terrein. Het luisteren naar de voorloopige uit zendingen, welke hetzelfde programma ten gehoore brengen als die op de 1875 M. golt, kan dus voor de'luisteraars interessant zijn; voor een oordeel over goede ontvangst ko men deze uitzendingen nog niet in aan merking. DE JAARVERGADERING DER A.V.R.O. TE ASSEN. Bij de voortzetting van de Zaterdagmid dag te Assen geopende algemeene vergade ring van de A.V.R.O. werd het door de controle-commissie goedgekeurde rapport over het boekjaar 1935 aanvaard. De begrooting 1938 werd met algemeene stemmen goedgekeurd met een eindcijfer van 1.2000.000 gulden, waaronder begre pen een voordeelig saldo van ƒ200.000. Medegedeeld werd, dat deze raming zeer voorzichtig is. De veigadering bekrachtigde de goed keuring van het algemeene bestuur tot den aankoop van twee panden te Amsterdam, waardoor in de toekomst de kantoorgebou wen te Amsterdam tweemaal zoo groot zullen worden. Art. 6 sub 2c van het huishoudelijk regle ment werd met algemeene stemmen aan gevuld met de volgende zinsnede Het dagelrjksch bestuur is gemachtigd, telkens wanneer het dit in verband met den stand der kasmiddelen en de financiering der loopende verbintenissen gewenscht acht, tot het opnemen van gelden in reke ning-courant bij de Nederlandsche Bank of bij andere Danken, al of niet tegen on derpand van effecten der vereeniging, tot een maximumbedrag van 300.000. Uit- en thuisvarend' schept >i. „Alcyone" (thuisr.) 9 Juli te Santos „Aagtekerk" (thuisr.) 10 Juli v. Brisbane „Bintang" 9 Juli van Sabang n. New York „Dinteldijk" (thuisr.) 8 Juli v. Vancouver „Heemskerk" (thuisr.) 9 Juli van Beira „Kota Pinang" p. 10 Juli Kaap de Goede Hoop, New York naar Batavia „Sibajak" (uitr.) 9 Juli van Southampton „Slamat" (thuisr.) 10 Juli van Port Said „Tanimbar" 9 Juli van St. Vincent, Java naar New York „Tapanoeli" p. 10 Juli Kaap de Goede Hoop naar New York van publieke vermakelijk heden, vergaderingen, enz ,Luxor"-Theater. Van Vrijdag 9 tot en met Donderdag 15 Juli „„De Geluks- ster" en „De Pseudo-Spion". concertgebouw". Van 19 tot en met 23 Juli Optreden van Willy Derby met een non-stop variété-revue. •rand Hotel „Britannia". ledereD avono optreden van Bert van Dinteren en zgn band. Paviljoen „Wandelpfer". lederen dag optreden van Tony Lerch en zijn orkest. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Juli 12 13 14 15 E.K. 5.02 5.50 6.33 7.18 17.17 18.04 18.46 19.35 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Juli ui 12 9.46 13 9.46 14 9.45 15 9.44 Samengesteld dooi Het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.3 te Tou louse. Laagste barometerstand 750.3 te Memel. Verwachting Zwakke tot matige noord westelijke tot zuidwestelijke wind, aanvan kelijk licht tot half bewolkt, later toenemen de bewolking, weinig of geen regen, iets warmer. Bultenlandsch Weerbericht ■amengesteld door het Kon. Met. Instituut. Hedenmorgen uit officieele gegevens De depressiekern, welke Zaterdag over de Noordzee lag, trok oostwaarts. In het noord westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie. In het zuidwesten en in het noor den van het waarnemingsgebied bleef de luchtdruk hoog. In Zweden waaien zwakke winden met helder tot licht bewolkte lucht. Langs de Noorsche kust is de lucht meest betrokken met matigen noordelijken wind. Geheel Denemarken, Duitschland, midden- en oost-Europa staan onder invloed van de aftrekkende depressie. Er waaien krachtige noordwestelijke winden met betrokken lucht en hevige regens. De temperatuur is in dit geheele gebied aanzienlijk onder normaal. In België en zuid-Engeland en noord-Frank rijk waaien zwakke tot matige westelijke winden met meest betrokken lucht en lichten regen. In zuid-Frankrijk is het meest wind stil met helderen hemel. Op het westen van de Britsche eilanden is de wind onder in vloed van de naderende depressie tot zuid gekrompen. De lucht is betrokken met plaatselijk weer regen. Voor onze omgeving is naar zuidwest krimpende zwakke tot ma tige wind te wachten. De lucht zal aanvan kelijk licht tot half bewolkt rijn, doch de bewolking zal vermoedelijk later toenemen. Aanvankelijk wordt droog weer, later toe nemende kans op regen verwacht. De tem peratuur zal vermoedelijk ipts stijgen.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 7