Courant iwmMm AILSCHOENEN ZIJN NIET TE VERVANGEN TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR De 7e Internationale SckMebeker-Zwemwedslrijd. EEN MOEILIJKE, DOCH SPORTIEVE DAG. iff' FEUILLETON Kenneth Burneys Overwinning Maandag 12 Juli 1937. No. 161. WIJZIGING ROUTE ELECTRISCHE TRAM. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen; brengen ter algemeene kennis, dat ter bevordering van het veilig ver keer in de stad wegens de kermis, de lijn van de electrische tram naar het Station v.v. vanaf Woensdag 14 Juli a.s. tot en met Woensdag 28 Juli d.a.v. niet verder rijdt dan het Betje Wolffplein. Vlissingen, 12 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL L.S. BEPALING SLUITINGSUUR DER TAP PERIJEN GEDURENDE DE KERMIS. De Burgemeester van Vlissingen; Gezien artikel 117 der Algemeene Poli tieverordening voor Vlissingen; brengt ter algemeene kennis, dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek van 19 tot en met 24 Juli a.s. door hem is bepaald op half één na mid dernacht, terwijl op die dagen een half uur te voren moet zijn opgehouden met het ma ken van muziek. Vlissingen, 12 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DENATURATIE AARDAPPELEN. De Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat aanvragen voor denaturatie van aardappelen uiterlijk op 15 Juli a.s. bij den districtssécretaris moeten zijn binnengekomen. De denaturatie zelf mag nog na genoemden datum geschieden. STEUN MARKTTUINDERS EN TELER-HANDELAREN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat de termijn bin nen welken markttuinders of teler-hande laren hun aanvragen moeten hebben inge diend om eventueel voor steun over in 1936 verhandelde tuinbouwproducten in aanmer king te komen, ingevolge Ministerieele be schikking is verlengd van 1 Juni tot en met 31 Juli 1937. Aanvragen, na dezen datum ingediend, zullen onherroepelijk ter zijde worden ge legd. De Engelschman Cecil T. Deane definitief bekerhouder. Jenny Kaste in (H.D.Z.) zegeviert in de dames-klasse. Den geestelijken vader van den Sckelde- beker-zwemwedstrijd, Vlissing's voortva renden burgemeester C. A. van Woelderen, en het Scheldebeker-comité is het met het beginsel „safety first" steeds heilige ernst geweest en nimmer hebben de organisato ren van de clou van onze" Nederlandsche zwemfestijnen ook maar het minste risico op zich genomen. Daar de goden de laatste dagen niet bij zonder góed gunstig gestemd waren, zal men begrijpen, dat het al of niet doorgaan van dezen wedstrijd voor de commissie van deskundigen Zaterdag alzoo een punt van zeer ernstige overweging uitmaakte. In verband met ruw weder, regen en koude, benevens de bemanning van vier begeleidende jollen door nog niet geheel afgericht marinepersoneel, heeft men de beslissing zoolang mogelijk uitgesteld en eerst om 12 uur, toen het weer inmiddels was opgeklaard en de zee ook wat kalmer geworden was, aan allen twijfel een einde gemaakt en tot doorgaan besloten. De 20, na consciëntieuze selectie, voor deelname in aanmerking gekomen zwem mers (4 dames en 16 heeren) waren allen opgekomen en ook allen goedgekeurd, zoo dat de lijst van deelnemers sters) onge wijzigd kon worden gehandhaafd. Naar de startplaats. Ongeveer 2.15 uur verliet de motorboot No. 7 van het Belgische Loodswezen met den Burgemeester en de pers de Buiten haven en spoedig ervoeren wij, dat er nogal tamelijk wat deining stond. Onder hoede van schipper Vigne, met wien wij reeds verschillende malen het ruime sop hebben gekozen, gevoelden wij ons echter volkomen veilig, overtuigd als wij waren, dat hij ons door het meest kalme water naar den overkant en in de rustige, be houden haven van Breskens zou brengen. Hier werd alles startklaar gemaakt en heerschte vanzelf een gezellige bedrijvig heid. Er stond een krachtige W.N.W.-wind, vandaar dat de vloed lang aanhield. In dit verband zou het start-moment wel na vie ren vallen, hetgeen beteekende, dat de zwemmers en zwemsters langen tijd in de open lucht moesten verblijven. Wellicht kan dit in den vervolge voorkomen worden door het plaatsen van twee tenten aan de haven van Breskens, alwaar de deelnemers zich kunnen ontkleeden en invetten. Indien zij dan tevens den raad opvolgen, welke in het wedstrijdprogramma wordt aangege ven, en een jas mede nemen, is ook dit bezwaar zoover mogelijk ondervangen. Toen de sleep eindelijk geformeerd was vertrok .een tonnenlegger van hét Ned. Loodswezen met de volledig „bemande" jollen aan de startlijn op sleeptouw naar de startplaats, bewesten Breskens in de rich ting van den gepavoiseerden vuurtoren van Nieuwersluis, alwaar de voorzitter-kamp rechter, de heer J. de Jong, om 4 uur 4 BIJ 2 PAKKEN HZ A t 7'/a CTS. PER PAK GEEN BETER ZELFWERKEND WASCHMIDDEt DA min. liet starten. Als starter fungeerde de heer J. Prins. Hr. Ms. „Hydra" loste het start-kanonschot en twintig koene zwemsters en zwemmers sprongen welgemoed in het woelige baren- veld. Inmiddels was de burgemeester met het persgezelschap overgegaan op den ten der van het Belgische Loodswezen, waar wij ais naar gewoonte de gast waren van den heer Stroobants, inspecteur van het Bel gisch Loodswezen en burgemeester Van Woelderen een buffet had doen aanrichten. Op dit vaartuig troffen wij o.m. Yvonne Lauwereins uit Ostende, die 23 Aug. 1930 do eerste was, die beslag legde op den Scheldebeker en nog immer veel belang stelt in dezen wedstrijd, waaraan ook zij haar naam onafscheidelijk heeft verbonden. In het veld. Het water was vérre van kalm. Nep- tunus en zijn nimfen gingen geducht te keer. Zelfs de groote vaartuigen dobberden lustig heen en weer, zoodat voor velen de gevolgen van deze schommelingen niet achterwege bleven. Al voelden allen zich veilig onder de Belgische tricolore, tegen zeeziekte had ook zij geen remedie. Boden andere jaren Scheldemond en ree een fleu rig aspect door de talrijke vaartuigen van diverse pluimage, thans hadden de kleinere zich maar niet buiten gewaagd. En dat was verstandig ook. Waait de begeleidende jollen hadden het zwaar te verantwoorden. De jongens van „De Luctor" en de Jantjes op de riemen zagen zich voor een geweldig zware taak geplaatst. De filcsche N.W.'er joeg het water in den Scheldemond en tegen dit water- en windgeweld was het zwaar roeien. Toch hebben zij het pleit ge wonnen, waarvoor hen een extra woord van hulde gewis niet onthouden mag wor den. Dat wind en stroom op onze Schelde factoren zijn, die zeer veel gewicht in de schaal leggen is ook thans weer bewaar heid. Het nemen van de Schelde is een kwestie van tactiek, waarbij men handig van alle gebeurteiijkheden gebruik moet maken, luisteren moet naar de aanwijzin gen van de ervaren loodsen omtrent ver keerde stroomingen en natuurlijk goed zwemmer (-ster) moet wezen en over vol doende uithoudingsvermogen beschikken. Om het met den Belg Devos te zeggen bet was dezen keer „zwoare toeback". De Engelschman Deane had zich door middel van een half pc-nd „barley sugar" vóór den start bijvoorbeeld reeds' van de noodige „energy" verzekerd".' Reeds spoedig bleek, dat hij de fraaie cup voorgoed mede zou nemen naar het trotsche Albion. Het lot had hem als startnummer 1 toegewezen. Dit nummer heeft hem ook ter overwin ning gevoerd. Hij was 1 en bleef 1, al is er blijkens den seindienst nog een periode geweest, dat de Hollandsche crack Stender den kop had. Immers was om 4.42 de si tuatie Deane 1, Nel Roelants 2 om 4.46 het beeld Deane 1, Stender 2, Voorwinde 3 om 4.50 waren de bordjes verhangen en luidde de volgorde Stender 1, Deane 2. Deze ligging gold ook nog om 5.04, doch om 5.09 lag Deane weer aan het hoofd en volgde Stender als tweede. Dat naast de roeiers ook de zwemmers een heelen trek hadden, dien niet allen zouden volhouden, trots de selectie, bleek reeds na een kwartier. No. 9, A. Goffoy, van de Brussels Swimming Club, gaf het op. Resp. na 23, 32 en 35 minuten zagen wij jollen, die met de roode vlag seinden, waaruit te concludeeren viel, dat niet alle 20 deelnemers de finish zouden bereiken. Het eind-resultaat is geworden, dat spe ciaal het zwakke geslacht een kranige prestatie heeft geleverd. Alle vier de dames hebben het parcours afgelegd. En van de 16 heeren hebben er 7 het traject niet vol bracht. Aan de finish. Motorboot en auto zórgden er voor,' dat v/ij tijdig aan de 'finish waren. Onder lei ding van den hoofdinspecteur van politie, den heer Van Vugt, en den chef-badmees ter, den heer Verhaaren, die oók voor' ëeii vroolijke vlaggenversiering had zorg gedra gen, was alle3 voortreffelijk geregeld. De commissie van ontvangst werd iiiet in haar taak belemmerd, de medische afdeeling had in alle opzichten haar handen vrij en bet talrijke publiek op het stóelenterrein ei? „het balcon" van Vlissingen zag zijn v/achten beloond door een vi'ij uitzicht op de aankomende zwemmers. Om circa kwart over vijf tikte de kam pioen Deane als eerste aan de finish. Si renes en stoomfluiten hieven een caco- phonisch concert aan. Een duizendkoppige menigte trachtte boven dit geloei uit te juichen. Het „God save the King" werd den eather ingezonden. Fit and .well stapte Deane aan wal gecomplimenteerd door burgemeester Van Woelderen en vele ande ren. Zeven minuten later klonk het „Wil helmus". De eerste Nederlander, .Stender, volbracht den tocht. Zeer sportief zwaaide hij ten afscheid naar de bemanning van zijn jol. Hij dook een paar maal in de branding en sprong kwiek op het strand, waar bleek, dat liij „niet ingevet" aan den wedstrijd had deelgenomen. Vijf minuten later arriveerde de eerste Belg, Guilini. Een minuut verder een ander gewichtig momentde eerste dame, Jenny Kastein, is binnen. Na haar kwam Schoenmaker, na dezen de eerste Vlissinger en eerste Zeeuw, Piet Steveninck. Alle zwemsters en zwemmers werden hartelijk verwelkomd. Tal van aardige momenten werden op de gevoelige plaat vereeuwigd. De uitslag. Zooals uit den uitslag, gepubliceerd op pagina 1 van ons eerste blad blijkt, zijn alzoo uitgevallen de heeren A.Devos (Brugge), J. D. Berghuis (Vlissingen), A. Goffoy (Brussel), W. Versluis (Bergen op Zoom), D. Deboschcr (Brussel), J. Hóls- bergen (Den Haag) en P. Vergouwe (Breskens). De heer P. Vergouwe, die op zijn tocht vergezeld werd door enkele Breskensche vaartuigen is er dus niet in geslaagd om beslag te leggen op den Cadsandria-wissel- beker, uitgeloofd door de Breskensche drukkerij van dien naam, die in 1932 werd gewonnen door C. Erasmus en in 1933 door J. de Pauw. In 1934 behoorde C. Erasmus. tot de uitvallers en in 1936 nam geen West- Zeeuwsch-Vlaming aan den kamp deel De zwemmer.A. Voorwinde was dermate door de kou bevangen (het water mat 65 dat een korte opname in het zieken huis „Bethesda" door dr. A. P. Sniitt noo- dig werd geoordeeld. De T.C. belastte zich met de overbrenging daarheen. Het geval Voorwinde behoeft g'eenszins verwondering te baren, want- naarmate de middag ver streek, werd het, doordat de zon meestal schuil ging en de wind krachtiger werd, vooral onder de Walchersche kust allengs kouder, zoodat een kop ferme koffie in den „Omnibus" aangeboden door een lieftallige Roode Kruis-zuster een ware hartverster king beteekende, waarvan dan ook een gretig gebruik werd gemaakt. Ongetwijfeld heeft Stender onze nationale eer kranig verdedigd en ieder had onzen crack, die reeds tweemaal beslag op deze fraaie trophee wist te leggen, gaarne den Van Woelderen-beker gegund. Nel Roelants, die de dr. Staverman- schaal moest afstaan aan Jenny Kastein* zag haar record van 1 uur 17 min. 8 sec. echter niet gebroken. Voor alle deelnemers en daar onmiddellijk bij betrokkenen is het een heel zware mid dag geweest. De weersomstandigheden wa ren veel ongunstiger dan menig jaar te voren. Dit in aanmerking genomen stemt het van sportieviteit getuigend verloop en' eindresultaat tot volle tevredenheid. De Scheldèbeker-zwemwedstrijd is, hoe opti mistisch men ook gestemd moge zijn, nu eenmaal geen peulschilletje De prïjsuitdeeling* Om half negen vond in de fraaie kurzaal van ons mooie Britannia de prijsuitreiking plaats. Burgemeester Van Woelderen, omringd door de comitéleden, de heeren Bensink, Van der Jagt, Van der Stad en Korteweg (dr. Staverman was door ongesteldheid ver hinderd) mocht zeer velen het welkom toe roepen. Vermits mr. C. T. Deane reeds om 9 uur per boot Vlissingen moest verlaten, teneinde de aansluiting op Engeland te Ostende niet te missen, ging de heer Van Woelderen onmiddellijk over tot uitreiking van den Scheldebeker. De burgemeester wees op het internationale karakter van den Scheldebeker-zwemwedstrijd en hoopte dat, nu de beker voorgoed naar Engeland gaat, hij ook eens in blijvend Nederland's bezit zal geraken. Mr. Deane had inmid dels het podium bestegen Jan Pot c.s. speelden het „God save the King" door de volle zaal staand aangehoord en bezegeld met drie hoera's. Daarop wenschte de bur gemeester den kampioen Deane geluk met zijn bij slecht weder verrichte schitterende prestatie, gaf hem de verzekering, dat alle Engelsche, Belgische en Nederlandsche sportsmen hem met zijn groot succes feli- citeeren en sprak de hoop uit, dat mr. Deane het volgend jaar weer tot de deel nemers zal behooren. Mr. Deane prees de schitterende organisatie en de gezonde sportieviteit, waardoor de Scheldebeker- zwemwedstrijd zich kenmerkt en zeide, dat het winnen van den beker voor hem geen aanleiding is om niet terug te keeren. Hij riep ons allen dus geen „vaarwel" doch een „tot weerziens" toe. Nadat de burge meester den sympathieken mr. Deane het zelfde succes in Engeland als in Vlissingen had toegewenscht en had medegedeeld, dat de Belgische zwemmer Guilini reeds ver trokken was, ging spr. over tot zijn gebrui kelijke beschouwing en dankbetuiging. De burgemeester wees op de groote sportieve beteekenis van dezen wedstrijd, waarin de elementen het ons verre van gemakkelijk hebben gemaakt. Vóór alles is het „safety first" hoog gehouden en prachtig hebben de zwemmers zich door de groote moeilijk heden heen geslagen. Gaarne bracht de heer Van Woelderen dan ook groote hulde aan alle deelnemers en medewerkenden in alle geledingen, aan het Belgische en Ne derlandsche Loodswezen voor de beschik baarstelling van het materieel, aan de Kon. Ned. Marine, aan de roeivereeniging Luctor et Emergo, aan den heer Blitz, vertegen woordiger van den N.Z.B., aan den Z.Z.K. voor de organisatie en de leiding, speciaal aan de heeren De Jong en Prins, aan den onder-commandant der Marine, ook voor de medewerking van diens personeel, aan de roeiers voor hun heele zware prestaties, aan loods Kamermans als een der krach tigste medewerkers sedert het instellen van den wedstrijd, aan den kapitein, mr. Van der Slikke en de kust-artillerie voor de reportage, aan den commandant van de rijksveldwacht, aan de Vereeniging voor Watertourisme, ofschoon het voor de kleine vaartuigen geen weer was, aan de V.R.B., aan den medischen staf, welks lei der dr. Staverman, alle jaren en ook nu op zijn post is geweest, doch thans het bed DOOR PETER B. KYNE Verf. van Meur. N ahugs-Duviviet 38) „WatHeb je zelfs geen kleine gedach tenis nagelaten aan het meisje waar je zoo dolveel van houdt De koning kon niet nalaten om dit eens uit te visschen. „Niets dan een herinnering, sir. En ik vrees dat het te veel gezegd is om te be weren, dat zij zich mijner vandaag over zes maanden nog herinneren zal". De koning knipperde. Hij had niet beet gekregen. Dien nacht om drie uur reden Ken Bur- ney en zijn mannen in gestrekten draf door den pas. Het dreunen van de hoeven op den harden grond, het gerinkel van sporen en bitten, en- het gekraak van leer, zou zijn nadering op een halve mijl af stands aan een ieder verkondigd hebben. En dat minstens één van Martin Bruces uitgezette posten zijn opmarsch gerapporteerd had, werd Burney geopenbaard, toen hij op den top van een kleine hoogste, links van den ingang van den pas, een 'paard hoorde hinniken. Nu zal het niet lang meer duren", merk te hij tegen Tom Bledsoe op. Een half uur voor het aanbreken van den dag reden de mannen van El Ranchito El Cajon Bonita binnen. Maar in stap, ter wijl het geluid van de hoeven van hun paarden door het hooge en welige gras gedempt werd. Overeenkomstig vroeger ontvangen bevelen, geleidde Tom Bledsoe vijftien man door het dal naar links, tot ongeveer vijftien el tusschen het dichte kreupelhout, dat op die flank groeide. Bur ney sloeg met de overige vijftien mannen rechtsaf, en dekte zich daar op dezelfde wijze. „Versperidt je langs den zoom van de struiken en bij voorkeur achter een rots blok", beval Burney zijn mannen. „Kiest een stelling waar je uitmuntend gedekt bent, maar een onbelemmerd uitzicht hebt over het dal, en opent onder geen voor waarde het vuur tot ik het bevel daartoe gegeven en de vizierhoogte genoemd heb. Na een rit van twintig mijlen zullen de paarden aardig vermoeid" zijn. Ik geloof niet, dat ze lastig zullen worden of gaan hinniken". Langzaam daagde de morgenschemering over El Cajon Bonita. Eerst werden de heuvels aan de overzijde van het dal on duidelijk zichtbaarlangzamerhand tee kenden terremverhevenheden, struiken, plekken hoog gras en vee zich scherp tegen den voorgrond af. Burney richtte zijn veldkijker op den rand van het ravijn en zocht dien af. Hij ontdekte een hoofd, dat er boven uitstak. Zeker een schildwacht. Eensklaps reden twee mannen uit den pas het dal in, waar zij de teugels inhiel den en om zich heen keken. Burney hield hen voor Bruce's voorhoede, en zij schenen zich af'te vragen waarheen de vijand ge stoven kon zijn. Dat zij niets van dezen be speurden, scheen hen te leur te stellen, want zij lieten hun paarden opeens keeren en reden naar den pas terug. „Op vijfhonderd el Laadt de gewe ren 1" commandeerde Burney, en zijn bevel werd zachtjes van mond tot mond doorge geven. Het werd gevolgd door een zacht gerammel van grendels en een getik van patroonhouders, toen deze in het magazijn gedrukt werden daarna werd alles weer stii. Kraaltjes zweet parelden op Ken Bur- ney's voorhoofd, zijn handen waren k>am hij zat achter een rotsblok, zijn geweer dwars over zijn knieën, en wachtte. Op den grond naast hem lagen een half dozijn vuurpijlen en een doosje lucifers. Plotseling knalden er uit den pas een paar geweerschotengeen minuut later, renden ongeveer vijftig ruiters in galop uit den pas voor hen uit reed een man op een bruin en wit gespikkeld paard, dat door Burney dadelijk als Rowdy herkend werd. Hij plaatste de kolf van zijn geweer tegen zijn schouder, met de tromp in de richting van Martin Brucetoen haalde hij diep adem, stootte de lucht half uit, kromde zijn vinger om den trekker, mikte op een korten afstand vóór zijn doel, en vuurde. De man, die Rowdy bereed, tui melde vijftig el voorbij den ingang van den pas uit het zadel, en het paard kwam on middellijk tot stilstand, rekte zijn hals, en keek naar zijn gevallen ruiter. Diens mak kers evenwel bekommerden zich niet om hem. Zij spoorden hun paarden heftig met de karwats aan en galoppeerden door het dal, en zoodra de laatste man den ge vallene en Rowdy voorbij gestormd was, commandeerde hij „Vuren Het volgende oogenblik hadden de man nen van Burney het gevecht ingezet, en die van Tom Bledsoe volgden op den lin kervleugel hun voorbeeld. Toen hoorde Burney een plotseling en aanhoudend ge ratel één onafgebroken geknetter en de machinegeweren waren in actie geko men. De troep van Gallegos, die in hét ravijn verborgen was, opende nu ook op een af stand van zeshonderd el het vuur op de strijdmacht van Burney. Door vier machinegeweren en honderd geweren in front, en door tweeëndertig schutters uitgelezen scherpschutters op de beide flanken bestookt, werd de dolle rit bijna onmiddellijk tot staan gebracht. In gesloten formatie onder vuur genomen, stortten de volgende paarden over de. voorste, welke gevallen waren, terwijl een aanhoudende kogelregen moorddadig tus schen de schreeuwende, vloekende, wrie melende, kermende en hinnikende massa woedde. Het was een afgrijselijk seuouw- spel. De wanhoopskreten van de overlevenden, die zich aan de mannen van Gallegos ken baar trachtten te maken, werden door het rumoer van het gevecht overstemdhun teekens werden opgevat als eensein dat zij zich overgaven en omdat het noch in de kraam van Miguel Gallegos, noch in die var Martin Bruce te pas kwam om dien dag kwartier te verleenen,a werd er geen acht op hen geslagen. En met de plannen van Ken Burney strookte het evenmim Hij wist dat hij zich in een uitroeiingsoorlog gemengd had toen de ruiters van Bruce zich van hun gevallen paarden losmaakten, concentreerden Bumey's mannen hun vuur op hen drie minuten nadat de strijdmacht van Gallegos het vuur op hen geopend had, bewogen zich op dat veld des doods alleen gewonde paarden. En zoo er al gewonde menschen waren, dan lagen zij doodstil. Op Burney's bevel staakten zijn mannen het vuren het vuur van Tom Bledsoe's verborgen macht hield aan de andere zijde van het dal ook op, terwijl beide partijen levendige kreten aanhieven, die in de ijle morgenlucht tot Miguel Gallegos in het ravijn doordrongen. „Viva Gallegos Viva Bruce Viva Viva I Viva Abajo los Gringos Burney's macht kwam evenwel niet uit haar schuilplaats te voorschijn daar was haar aanvoerder te geslepen voor, en een te goed kenner van den aard van den bandiet. Het was zeer goed mogelijk, dat in de "zakken van de gevallenen geld ge vonden zou worden daar lagen zeker vijf tig goede zadels, hoofdstellen, sporen, been stukken, revolvers en geweren voor het grijpen voor den eerste die ter plaatse ver scheen, en Burney grijnslachte, toen hij de mannen van Gallegos uit het ravijn te voorschijn zag komen en een wedloop on dernamen om het eerst bij den buit te zijn. S'.echts één man nam aan dien wedloop geen deel, maar schreed als een pauw achter zijn overwinnende troepen aan door zijn veldkijker herkende Burney hem als Miguel Gallegos. „Wij zullen ons vandaag van Gallegos meester maken", zei hij en wees zijn man nen het doel aan. „Wacht tot zijn bende bij de gesneuvel den van Bruce gekomen isdaarna wordt het vuur door allen op Gallegos geopend. Vizier op zeshonderd el. Zoodra hij geval len is, wordt het vuur op zijn manschappen gericht". Hij nam een van de naast hem liggende vuurpijlen en stak dezen recht omhoog tus schen twee rotsblokken toen richtte hy zijn kijker op Gallegos en diens volgelin gen. „Neemt hem. onder vuur, mannen Richt Vuurt (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5