De burgeroorlog in Spanje. NOOTJES KERK- EN SCHOOLNIEÜWS LUCHTVAART Witter dan wit SCHEEPVAARTBERICHTEN BINNENLAND voorLJ 21 1 PISVRQUW Een diamanten halssnoer, dat aan Marie Antoinette heeft toebehoord, is gisteren tij dens een veiling bij Sotheby te Londen voor «en bedrag van 950.000 francs gekocht voor rekening van den Maharadja van Barb- fcanga. Bij algemeene order van generaal Goe- ving, commissaris voor het Duitsche vier- jaarljjksche plan, is vastgesteld, dat all*1 staal- en ijzervoorraden, grooter dan 10 ton,, binnen veertien dagen bij het staal- en ijzer bureau moeten worden aangegeven. Het Duitsche nationaal-socialistische par tijcongres zal van 6 tot 13 September te Neurenberg worden gehouden. z De politie te Boston (V. S.) heeft een zekeren Wainwright gearresteerd, die er van beschuldigd wordt een brief aan presi dent Roosevelt te hebben gezonden, waarin hij bedreigingen tegen diens leven uit spreekt. Graaf Covadonga, de vroegere prins van Asturië (de oudste zoon van Don Alfonso) zal Zaterdag te Havana (Cuba) in het hu welijk treden met mej. Martha Rocafort. T In geheel Canada werd gisteren feestelijk herdacht, dat de Canadeesche provinciën zich zeventig jaar geleden aaneensloten. z De Amerikaansche Minister van Finan ciën, Morgenthau, heeft medegedeeld, dat de monetaire overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten, Frankrijk en Engeland zal blijven bestaan. z Volgens een telegram uit La Oraya in het departement Madre de Dios (Peru) aan het blad El Pueblo hebben dertig arbeiders den dood gevonden, toen een kabelbrug over de rivier Inambari afbrak. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Katten- dijke (toez.) cand. C. de Ru te Schevenin- gen. Glassïcale vergaderingen Ned. Herv. Kerk. Dezer dagen hebben de vier-en-veertig classes der Ned. Herv. Kerk haar jaarlijk- sche vergadering gehouden ter behandeling van de voorloop ige aangenomen reglements wijzigingen, die de Synode haar ter conside ratie had voorgelegd, meldt het Handels blad. De wijzigingen betroffen vier punten, waarvan vooral een, dat van het toelaten der vrouw tot het diakenambt, veel discus sie heeft uitgelokt. Wij laten hieronder eerst een lijst van deze synodale punten, en daar na een overzicht van de besprekingen in de classes volgen. I. Wijziging van art. 17 van het Alg. Reglement en art. 3 van het Syn. Regle ment voor de Kerkeraden verkiesbaarheid van vrouwen tot lidmaten van het diaken ambt. II. Wijziging artt. 14, 16 en 21 van het Syn. Reglement voor de kerkeraden. De bedoeling is, in gemeenten met meer dan vijf predikantsplaatsen de wijkindeeling verplicht te stellen, waarbij predikanten, ouderlingen en diakenen hun vaste wijk moeten hebben deze regeling gaat in de richting van een oplossing van het zg. groote-stads-probleem. Hl. Wijziging art. 79 Regl. Kerkelijk Op zicht en Tuchthet instellen van een kerke lijke arbitrage-instantie. De voorgestelde regeling beoogt, proces voering door predikanten of kerkelijke col leges voor den burgerlijken rechter zooveel mogelijk te voorkomen. IV. Wijziging art. 3 sub. Regl. Alg. Wedu wen- en Weezenbeurs voortaan zijn alle emeriti-predikanten lid van dit fonds. Classis Middelburg. I. Tegen met 39 st. II. Tegen met 42 st. III. Tegen met 48 st. IV. Voor met 48 st. De classicale vergadering besluit aan de Synode te vragen geen nieuwe gezangen bundel worde aan de kerk ten gebruike ge geven, zonder dat de wettige vergadering van de kerk daarover is gehoord. Classis IJzendijke. Aanwezig 16 predikanten en 22 ouder lingen. Voorloopig aangenomen reglementswijzi gingen I. Voor met 20 st., tegen 16. II. Voor met alg. st. III. Aan de Synode wordt medege deeld, dat de vergadering het beginsel van arbitrage toejuicht, maar gezien de gerezen bezwaren het voorstel niet aannemelijk acht en de Synode in overweging geeft aan de Comm. voor Reorganisatie op te dragen bij haar voorstellen deze zaak ernstig in over weging te nemen. IV. Voor met alg. st. De bestuursverkiezingen vielen uit in ge- mengden geest. Nieuw gekozen secr. prov. kerkbestuur C. J. de Zwart te Philippine secundi class, bestuur de predikanten G. J. Derksen en A. Dronk ers. Classis Goes. I. Tegen met 40 st. (18 voor). II. Voor met 58 st. III. Tegen met 58 st. IV. Voor met 58 st. De bestuursverkiezingen vielen uit in rechtzinnigen geest. Nieuw gekozen ds. C. v. d. Waa. Classis Zierikzee. Aanwezig 22 predikanten en 23 ouderlin gen. Voorloopig aangenomen reglementswijzi gingen I. Voor met 26 st. II. Tegen met alg. st. Hl. Warme waardeering doch als geheel niet aangenomen. Aan de Synode is een richtlijn voorgesteld, welke met alg. st. is aangenomen. IV. Voor met alg. st. De bestuursverkiezingen vielen uit in rechtzinnigen geest. Nieuw gekozen ais secundi ds. W. E. Heyboer, Ouderkerk ds. O. G. Bunjes, Sirjansland, ds. G. H. J. Marsman, Bruinisse. Ds. Niemöller gearresteerd. Ds. Martin Niemöller, een der leiders van de Duitsche belijdende kerk, is giste ren door de geheime staatspolitie te Ber lijn-Dahlem gearresteerd en voor den rech ter geleid, die tegen hem een bevel tot in hechtenis neming heeft uitgevaardigd. „Niemöller heeft reeds langen tijd in godsdienstoefeningen en spreekbeurten op hitsende redevoeringen gehouden, vooraan staande personen van staat en beweging belasterd en onware beweringen verspreid over maatregelen van staatswege, ten ein de de bevolking te verontrusten", aldus meldt het D.N.B. Evenzeer heeft hij aangespoord tot ver zet tegen staatswetten en verordeningen. Zijn uiteenzettingen behoorden tot den vas ten inhoud der anti-Duitsche buitenland- sche pers. De arrestatie van Niemöller werd ver wacht. lederen dag heeft de px-edikant, die zich had opgeworpen tot den kampioen van de belijdende kerk, voor een talrijk en aan dachtig gehoor gepredikt en eischte hij voor de kerk de vrijheid zelfs in den nationaal- sccialistischen staat het Evangelie en de geboden Gods te volgen. Eenige dagen geleden nog heeft Niemöl ler van den kansel de vraag gesteld of het woord van den Führer nog waarde had, ge zien de vervolgingen en arrestaties van predikanten der belijdende kerk. Niemöller is de bekendste en meest po pulaire leider der belijdende kerk. Tijdens den wereldoorlog was hij commandant van de duikb :ot U 151, welke op de Middel- landsche Zee tal van vijandelijke transpor ten heeft tot zinken gebracht. In 1919 was Niemöller 27 jaar oud. Na den oorlog ging hij eerst boeren en vervolgens theologie studeeren. In 1931 werd hij predikant te Dahlem. Toen het nationaal-socialisme in 1933 de protestant- sche kerk aan het gezag wilde onderwer pen van den staat, welke overigens het nieuwe heidendom begunstigde, verzette Niemöller zich. Geestelijke onderwijzers in Duitschland moeten gelofte van trouw aan Hitier afleggen. De Duitsche rijksminister van opvoeding heeft reeds geruim en tijd geleden instruc tie gegeven, dat de employé's in zijn res sort, die in openbaren dienst van het rijk of van de landen zijn, een gelofte van trouw aan den „Führer" moeten afleggen. Aangezien hieronder ook de geestelijken vallen, die in openbare scholen onderwijs geven, heeft de Wurtembergsche minister van eeredienst de Evangelische en Katho lieke geestelijken, die de gelofte van trouw niet hebben afgelegd of slechts onder voor behoud hebben willen afleggen uit het on derwijs aan openbare scholen gesloten en voor deze geestelijken de staatssubsidies voor hun salarissen opgeheven. Akte-examens L. O. Christelijke kweekschool te Middelburg. Geëxamineerd 6 mannelijke candidaten, af gewezen 2. Geslaagd de heeren A. Boone, Borsselen A. A. Geuze, Koudekerke L. Haeck, Bruinisse en M. A. Kooiman, West- kapelle. Examens. Geslaagd voor het voorloopig machinis tendiploma de heeren M. C. Beije en J. Blok, beiden te Middelburg en I. van Keulen te Koudekerke. Geslaagd voor sergeant militaire politie- troepen L. de Vries Wzn. te Bergen op Zoom. Voor het eindexamen van de 4-jarige Handelsdagschool te Middelburg slaagden heden J. B. A. Biondina, M. Biondina, W. H. P. Meerkamp van Embden, allen te Middelburg W. J. Goor, Souburg A. G. Lieuwen en D. van Wolveren, beiden te Vlissingen. Afgewezen 3 candidaten. Voor examen handenarbeid Rijkskweek school te Oostburg zijn op 1 Juli geslaagd de dames E. Koster te IJzendijke, C. P. Kraaijmes te Aardenburg, C. Riemens te Schoondijke en K. J. Vercouteren te Retran- chament, en de heeren J. M. de Bruijne te Cadzand, C. J. Goedhals te Schoondijke, A. J. Haartsen, J. A. Tiersen en P. J. de Vis ser, allen te Breskens, R. O. Spinnewijn te Hoofdplaat en H. L. Willemsen te Biervliet. Aan de R.H.B.S. te Zierikzee zijn ge slaagd mej. C. C. M. Holty, Zierikzee en de heeren A. en L. de Bruijn, L. C. Seute en A. v. d. Weele, Zierikzee J. W. Gast, Dui- vendijke J. H. de Vlieger, Noordgouwe. Proefvluchten voor regelmatige lucht- verbinding over den Noordelijken Atlantischen Oceaan. De groote Engelsche vliegboot „Caledo nia" zal Maandag van de vlieghaven Shan non opstijgen voor de 3600 K.M. lange vlucht over den Atlantischen Oceaan. Men ver wacht dat de afstand in 18 uur zal worden afgelegd. Op hetzelfde tijdstip zal de Amerikaan sche Sikorsky S. 42 B. Clipper, die reeds gereed is voor de vlucht in omgekeerde richting, de basis op New Foundland verla ten, zoodat beide vliegbooten elkaar waar schijnlijk midden op den Atlantischen Oce aan -zullen ontmoeten. De Pan-American clipper vliegboot gaat worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL eerst van Washington naar Botwood op New Foundland. Daar zal de vliegboot tot Maandagmiddag half zes (g.m.t.) blijven om venvolgens den Oceaan over te steken naar de Shannonrivier in Ierland, vanwaar naar Southampton gevlogen wordt. Het eerste traject is 1.720 K.M. lang, het tra ject over den Oceaan 3.210 K.M., terwijl het laatste traject 525 K.M. lang is. Maan dagmorgen vroeg moet het toestel in Ier land aankomen. De president van de Pan-American Air ways, Joan Trippe, heeft uiteengezet, dat de bedoeling van de beide vluchten- is, ge gevens te verzamelen «voor het opstellen van een dienstregeling. Hij wees er op, dat deze vluchten verschillen van vroegere po gingen, daar de opgestelde dienstregeling onder alle weersomstandigheden zal worden gehandhaafd. Nieuw wereldrecord zweefvliegen voor dames. De Duitsche studente Inge Wetzel te Ko ningsbergen heeft een nieuw wereldrecord voor vrouwen gevestigd in het zweefvliegen. Zij is achttien uren in de lucht gebleven, waarmede zij het voor eenige dagen be haalde wereldrecord van Eva Schmidt uit Silezië, dat veertien uur bedroeg, aanzien lijk heeft overtroffen. Schip in tweeën gebroken. Het meergemelde Duitsche m.s. „Rhenus 25", dat op de plaat van Ossenisse bij Hansweert omhoog gevaren was, is in den afgeloopen nacht in tweeën gebroken en vol water geloopen. Het schip heeft een dure lading stukgoed in, waaraan reeds veel schade is toegebracht. Sleepboothulp is nog steeds niet aanvaard en op eigen kracht is men bezig de „Rhenus 25" ge deeltelijk te lossen. Het s.s. „Sarkani" te Rotterdam. Vanmorgen is te Rotterdam aangekomen het s.s. „Sarkani" van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor te Rotterdam, welk schip op een reis naar Spanje door schepen van de partij van Franco is aangehouden en naar Ceuta opgebracht. Het schip heeft meer dan twee maanden in Ceuta gelegen. Over de vrijlating van het schip is heel wat te doen geweest. Verscheidene tele grammen zijn hierover tusschen onze regee ring en de autoriteiten te Ceuta gewisseld. Eenige dagen geleden kwam bericht, dat het schip was vrijgelaten. Na aankomst te Rotterdam is de „Sarkani" aan boei 24 op de rivier gemeerd. Moeilijkheden met een Spaansch schip. Aan de binnenzijde van de groote schut sluis te IJmuiden liggen op het oogenblik twee Spaansche stoomschepen gemeerd, de „Marie Elvira" en de „Sendeja". Deze schepen lagen beide bij het hoog- ovenbe drijf te Velsen in lossing ten eijde van den val van Bilbao. Uit deze stad ver trokken toen zij nog in handen van de Baskische regeering was, behoorden de schepen aan deze regeering. Na de bezetting van Bilbao door de troe pen van Franco echter verklaarde de kapi tein van het stoomschip „Sendeja" dat hij „wit" geworden was en als consequentie daarvan weigerde hij zijn vroeger verkre gen opdracht uit te voeren om naar Ar changel te gaan. Hij vreesde daar geen al te hartelijk onthaal te zullen vinden en wenschte daarom naar Bilbao terug te keeren. De scheepsofficieren sloten zich bij hem aan, doch de bemanning bleef „rood" en heeft daarop aan boord geweigerd eenigen dienst te verrichten. De kok weigert zelfs te koken. Een vertegenwoordiger van de Baskische regeering heeft zelfs aan den levensmidde lenleverancier te IJmuiden verboden, le vensmiddelen aan de officieren te leveren. Dit mocht alleen voor de bemanning ge schieden. De moeilijkheden werden nog grooter toen de kapitein van de „Marie Elvira" door de Baskische regeering werd benoemd tot kapitein van het stoomschip „Sendeja". De „witte" kapitein van laatstgenoemd schip weigert van boord te gaan en tege lijkertijd zijn collega van het de Baskische regeering trouw gebleven schip aan boord te laten. Hij heeft de hulp van de politie der gemeente Velsen ingeroepen, zoodat vandaag eenige politie-beambten bij het schip zijn geplaatst, die voor het handhaven van de orde moeten waken. De levensmiddelenkwestie is door den agent der reederij, aan welke de schepen behooren, voorloopig opgelost. De assurantie van de „Kantoeng". Naar wij vernemen, ontving de Minister van Koloniën gisteren een chèque van de fa. Hudig en Co. te Rotterdam, ten bedrage van ruim 1.4 millioen gulden, tot voldoe ning van de assurantie van den in het Ka naal verganen tinbaggermolen „Kantoeng". Een bedrag van ruim 100.000 gulden was reeds eerder afgerekend, zoodat thans het totaal verzekerd bedrag van ruim 1.5 mil lioen gulden is geïncasseerd. Kiellegging van het nieuwe passagiersschip voor de „Nederland". Een in de eerste plaats voor de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland be langrijke gebeurtenis, welke een schoone belofte voor de toekomst inhoudt, is van morgen geschied Het leggen van de kiel van het nieuwe passagiersschip, tot den bouw waarvan de Nederland op 23 April jl. opdracht heeft gegeven aan de N.V. Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. Met het leggen van de kiel is de bouw van Amsterdam's grootste schip, dat tevens het snelste op de Indië-route zal worden, daadwerkelijk begonnen. De „Aida Lauro" verloren. Het Italiaansche vrachtschip „Aida Lau ro", dat aan de kust van Cornwallis (En geland) gestrand is, moet als verloren wor den beschouwd. De bemanning is aan land gebracht. Prins Bernhard naar den Helder. Op 9 en 10 Juli zal Prins Bernhard een niet-officieel bezoek brengen aan de marine in Den Helder, ter bijwoning van de zeil wedstrijden van de Kon. Marine Jachtclub. Prinses Armgard naar Duitschland vertrokken. Hedenochtend om 9.30 uur is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, na een week op het paleis Soestdijk verblijf te hebben gehouden, per auto naar Detmold vertrokken. Uitgeleide gedaan door Prinses Juliana en Prins Bernhard en tot de hekken nage wuifd, reed Prinses Armgard in de richting Amersfoort weg. Nieuwe Kamerleden. De voorzitter van het Centraal stem bureau te 's-Gravenhage heeft tot leden der Tweede Kamer benoemd verklaard in de va catures C. M. J. F. Goseling, Ch. J. I. M. Welter, J. J. C. van Dijk en J. A. de Wilde, respectievelijk de heeren J. H. Maarseveen te Utrecht, H. E. van den Brule te Rotter dam, H. Botterweg te Utrecht en G. Baas Kzn. te Amsterdam. Buitenlandsche belangstelling voor de 's-Hertogenbossche veehallen. De burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, heeft gisteren een schrijven ontvangen van baron de Lande d'Aussac de Saint Palais, die als officieel vertegenwoordiger van de Fransche regee ring de groote tentoonstelling van het Ne- derlandsche trekpaard op 15 en 16 Juni jl. te 's-Hertogenbosch bijwoonde, waarin hem werd medegedeeld, dat hij door de Fransche regeering is benoemd in de Ordre National de Mérites Agricole au Grade d'Officier. Voorrangsborden. In verband met het in werking treden op 4 Juli a.s., der aanwijzing van „Voor rangswegen", heeft de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B., naar een middel gezocht, om de nieuwe voorrangsborden, welke langs de wegen worden geplaatst en hun beteeke- nis onder de onmiddellijke en voortdurende aandacht van autobestuurders te brengen. De A.N.W.B. heeft daartoe een transpa rant laten vervaardigen, waarop de drie nieuwe borden in kleuren staan afgebeeld, met de verklarende waarschuwing eronder. De A.N.W.B. heeft deze transparanten op groote schaal laten aanmaken en stelt die gratis beschikbaar voor belanghebben den. De transparanten zjjn bestemd, op de voorruit van de auto te worden aange bracht, zoodat de bestuurder de afbeeldin gen der borden en de verklaring van de beteekenis ervan steeds voor oogen heeft. In den sector van den weg naar Estra- madura hebben de regeeringsbattertjen gisteren de tweede linie der opstandelingen gebombardeerd om te verhinderen, dat de voorhoede, die met het oog op de steeds moeilijker wordende positie de versterkte linie begint te verlaten, versterking krijgt. In den sector Aravaca werd een vijan delijke aanval spoedig tot staan gebracht. De kanonnen der regeeringstroepen legden het geschut der opstandelingen, die het vuur hadden geopend op de stellingen der loyale troepen, het zwijgen op. Een aanval der opstandelingen op de stellingen bij Argallanes ten Zuiden van de Taag, is afgeslagen, waarbij de aanval lers aanzienlijke verliezen leden. De vijan delijke troepenbewegingen in den Jarama- sector werden verlamd door het gesehuts- vuur der regeeringstroepen. Bij Granada zijn de regeeringstroepen zeven kilometer opgerukt tot voorbij de Sierra de Cogollo ten Oosten van de stad. Sevilla gebombardeerd. Gisterochtend hebben twaalf regeerings- vliegtuigen Sevilla gebombardeerd. Er zijn verscheidene slachtoffers onder de bur gerbevolking. De strijd in het Noordwesten. De „Diario Vasco" te Bilbao meldt, dat de rechtsche opmarsch in de richting van Santander voortduurt, zonder dat de troe pen van Franco veel tegenstand ondervin den. Men gelooft, dat de linkschen weinig verzet kunnen bieden. De rechtsche liniën strekken zich uit van Valmaseda tot bij Castro Urdiales. De stellingen, die aan vankelijk door de linkschen verdedigd werden, zijn thans geheel verlaten. Radio-Bilbao heeft medegedeeld, dat gis termiddag de activiteit aan het front voor Huesca is hervat. Na een aantal aanvallen van de regeeringstroepen te hebben afge slagen gingen de troepen van Franco tot KOFFIE-NA. Een kopje koffie als besluit van een maaltijd, vooral bij een feestelijke gelegen heid, is een door velen gewaardeerd ge bruik. De gedachte, om den pittigen smaak van het „boonennat" of „troost" toe te passen bij een dessertschotel, zooals vla of pudding is dus niet gewaagd en men heeft bovendien het voordeel, dat de op die wijze verkregen combinatie, die inderdaad zeer smakelijk is, door de kinderen meer op prijs gesteld wordt dan het voor hen wel iets te zware kopje dessertkoffie. Hier volgt het recept 5 Koffiepudding (voor 4 personen) L. melk L. koffieroom 10 gram witte gelatine (6 k 7 blaadjes) 100 gram (1 ons) suiker 1 dL. sterk koffie-extract (gezet van 50 gram koffie) Week de gelatine in koud water. Ver warm de melk en de room los er, van het vuur genomen, eerst de geweekte, goed uit geknepen gelatine en daarna de suiker in op. (De gelatine mag niet meekoken, daar dit schifting van de melk .kan veroorza ken. Het is beter eerst de gelatine, daarna de suiker op te lossen, omdat de gelatine anders in draden trekt). Voeg het koffie- extract toe. Laat de massa, onder af en toe roeren, afkoelen doe ze in den, met koud water omgespoelden, puddingvorm als de massa dik begint te worden. Stort den pud ding later op een glazen schotel. Presenteer hierbij biscuits (bv. lange vingers of vanille-wafeltjes) en desge- wenscht 4 dL. vanillesaus. Huisvrouw. een tegenaanval over en dwongen zij den tegenstander terug te trekken. Op enkele plaatsen rukten de rechtschen zelfs zeven kilometer op. Zij verbeterden hun stellin gen aanmerkelijk. Talrijke mitrailleu-s en geweren werden buitgemaakt en 114 man werden gevangen genomen. De krijgs gevangenen verklaarden, dat de regeerings troepen generaal Pozas verantwoordelijk achten voor den tegenspoed aan het front in .Aragon. Radio-Salamanca heeft het legerbericht van het groote hoofdkwartier van Franco gepubliceerd. Hierin wordt medegedeeld, dat de rechtschen in het Zuiden van het front in Biskaje aanzienlijk zijn opgerukt en de grens van de provin~ies Biskaje en Santander hebben bereikt. Verder wordt medegedeeld, dat de lucht macht der regeering gisteren Seyilla heeft gebombardeerd. Een bombardementsvlieg tuig, dat vergezeld van zes jachtvliegtuigen op groote hoogte boven de stad vloog, liet elf bommen vallen. Drie huizen wer den vernield, vier vrouwen vonden den dood. De luchtdoelartillerie van Franco slaagde erin een der jachtvliegtuigen te beschadigen. De controle op de niet-inmeng ine:. Naar het schijnt bestaat er geneigdheid in Rome en Berlijn voorstellen te doen het gat in de controle ter zee niet op te vullen maar de geheele contröle ter zee te laten vervallen, aldus verneemt Reuter. Overi gens zou de niet-inmenging gehandhaafd moeten blijven en zouden de rechten van oorlogvoerenden aan beide strijdende par tijden worden toegekend. Het gevoelen te Londen en, naar men gelooft, eveneens in Frankrijk, zou zeker gekant zijr tegen dit voorstel. Het is dui delijk, dat regelingen van dezen aard par tijdig zouden functiohneeren, wanneer de beveilig'ngen tegen inmenging over zee ernstig verzwakt zouden worden door de afwezigheid van een zee-contröle, terwijl de Spaansch-Fransche landgrens gesloten zou blü'ven. Bovendien v iist men er op, dat Franco waarschijnlijk eenig voordeel zou trekken van het gebruik der Belligerenten- rechten ter zee. Te Londen veronderstelt men in het ge heel niet, dat Groot-Brittannië en Frankrijk er in zouden toestemmen de niet-inmenging voort te zetten, wanneer de contröle ter zee mocht ophouden. Wanneer het En- gelsch-Fransche aanbod, den bres in de contröle ter zee aan te vullen, niet wordt aanvaard door de vergadering van het niet-inmengings-comité van vandaag, zul len Groot Brittannië en Frankrijk, naar eeker schijnt te zijn, hun houding ten aan zien van de geheele niet-inmengingspolitiek voorbehouden. Te Londen is men van opvatting, dat Groot-Brittannië, in zijn levendig verlan gen de niet-inmenging in een doeltreffen- den vorm te handhaven, getoond heeft dat het bereid is groote uitgaven en inconve- niënten op zich te nemen door aan te bie den den patrouille dienst ter zee langs de Middellandsche Zeekusten van Spanje op zich te nemen. Het aanbod neutrale waar nemers aan boord te nemen van de Brit- sche patrouillevaartuigen wordt te Lon den beschouwd als een volstrekte waar borg van onpartijdigheid en men gevoelt eenige ergernis tengevolge van den twijfel, die geuit is ten aanzien van deze onpartij digheid, in Duitschland en Italië. Wanneer het Engelsch-Fransche aanbod niet zou worden aanvaard en wanneer daaruit de onmogelijkheid mocht voort vloeien de niet-inmenging te handhaven, zou te Londen groote spijt worden gevoeld, ofschoon men van meening is, dat de on-

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2