500 300 25 vrijdag a juli EERSTE BLAD No. 1S3- 75e Jaargang 1937 Ilüpw: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat S8-60.Vlissingen. Teief. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een dankbetuiging. In verband met den verjaardag van Prins Bernhard beeft de Burgemeester onder staande dankbetuiging ontvangen „In opdracht van Z.K.H. Prins Bernhard heb ik de eer den Burgemeester, alsmede de bevolking der gemeente Vlissingen Zijnen dank over te brengen voor de ge- lukwenschen, Z.K.H. aangeboden ter gele genheid van de herdenking van ZijD ge boortedag. De Kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin C. DEDEL, part. Secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard". NATIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN IN NEDERLAND. Het congres te Vlissingen. Bovengenoemde organisatie houdt van daag en Zaterdag-hier ter stede haar con gres. De congresgangers werden hedenmid dag ten Stadhuize officieel door het Ge meentebestuur ontvangen en de Burgemees ter heeft bij die gelegenheid de volgende rede uitgesproken Meer dan dertig jaren geleden, nl. op 26 December 1905 besloten eenige gemeente ambtenaren tot de oprichting van een alge- meene vereeniging van ambtenaren ter be hartiging van hun belangen en ter handha ving van hun rechten. De afdeeling Vlissingen dier vereeniging werd 1 Augustus 1918 opgericht. Uw vereeniging, het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland laat zijn leden volkomen vrij in hun gods dienstig en politiek denken. Volgens de Statuten zijn eerbied voor de menschelijke persoonlijkheid en erkenning van de waardigheid van den mensch de grondslagen, waarop het Verbond rust. Terwijl denkverschillen door Uw Verbond dus ten volle worden geëerbiedigd, streeft het tegelijkertijd naar eenheid der gemeen te-ambtenaren op economisch terrein, opdat volle kracht kan worden ontplooid, waar dit noodig of wenschelijk wordt geacht. Uw Verbond neemt in ongeveer alle groo- tere gemeenten deel aan het georganiseerd overlegdoor de Centrale va.n Neder- landsch Overheidspersoneel, waarbij uwe organisatie is aangesloten, eveneens aan het Centraal Overleg, dat over de arbeids voorwaarden in een aantal grootere ge meenten met de vakorganisaties van het personeel overleg pleegt. Tenslotte wordt de stem van uw Verbond gehoord in het Rijks Georganiseerd Over leg, dat alle vraagstukken, die voor de ambtenaren van belang zijn in eerste in stantie behandelt, zooals o.a. de wijzigingen in de Ambtenarenwet en de Pensioenwet. Ook op wijzigingen van sociale wetten, zooals van de Ongevallenwet, de Invalidi teitswet en de Ziektewet oefent uw Verbond invloed uit. Sedert het georganiseerd overleg een wettelijken grondslag heeft verkregen, waardoor het in alle gemeenten moest wor den ingevoerd, vormen de vereenigingen van ambtenaren den schakel op wettelijken grondslag tusschen de gemeentebesturen en de gemeente-ambtenaren. Alle aangelegen heden met betrekking tot de arbeidsvoor waarden in den ruimsten zin van het woord, passeoren het overleg en alleen hij, die bij een organisatie is aangesloten, kan zijn be langen laten bepleiten door een hoofd- of afdeelingsbestuurslid van zijn vereeniging, want de Ambtenarenwet legt de Gemeente besturen den plicht op, overleg te plegen met vereenigingen van ambtenaren. Talloos zijn de gevallen, waarin uw Ver bond met succes optrad ter verdediging van de belangen van individueele leden, in pen sioenzaken voor den Pensioenraad en in hoogste instantie voor den Centralen Raad van Beroep, voor Raden van beheer in On gevallenzaken, voor den Raad van State, voor gemeentelijke Scheidsgerechten of Ambtenarengerechten brj schending van recht. Bezwaarlijk kan hier worden verteld, hoeveel onverdiend leed hierdoor werd ge lenigd en hoezeer het rechtsgevoel van de procedeerende ambtenaren werd bevredigd. Naast al dezen arbeid doet uw Verbond ook veel tot verzachting van den nood in de gezinnen der leden, ontstaan door ziekte of financieele zorgen, buiten eigen schuld. Uwe fondsen het Ondersteuningsfonds en het Sanatoriumfonds staan gereed hulp te bieden en menig collega zou kunnen ge tuigen van den zegenrijken arbeid, dien uwe fondsbesturen hebben volbracht. Meestal wordt lang geaarzeld, voordat men zich tot een fonds wendt, omdat een natuurlijk ver langen naar zelf-hulp, velen er van terug houdt, zich anders dan in uiterste noodzaalï om steun tot anderen te wenden. Maar is dan ook die noodzaak daar, dan wordt des te meer gewaardeerd, dat men niet alleen staat in den strijd, doch de helpende hand van vele duizenden collega's achter zich ge voelt. Dan eerst kan men beseffen, dat een werkelijke band U allen bindt, trots verschil van levensbeschouwing, van stand of aan leg. De inkomsten der fondsen bestaan geheel uit vrijwillige donaties en giften van een verplichte contributie is geen sprake, hoe wel ieder lid op steun aanspraak kan ma ken, althans indien zijn maatschappelijke omstandigheden daartoe aanleiding geven. Tenslotte moet nog worden gewezen op uw orgaan, dat de leden niet alleen voor licht over alle vragen van actueel belang, maar ook tal van artikelen bevat ter ver meerdering van de vakbekwaamheid en de algemeene ontwikkeling waardoor o.a. de studie voor bepaalde diploma's wordt ver gemakkelijkt, mede de studie voor het examen voor ambtenaar bij de gemeente bedrijven, dat uw Verbond in samenwerking met de Nederlandsche Vereeniging voor Ge meentebelangen afneemt. De kolommen van uw blad staan voor ieder der leden open, hetzij voor het leveren van bijdragen, hetzij voor opbouwende cri- tiek, indien men meent de aandacht van een breeden kring lezers op een misverstand te moeten vestigen. Het voortdurend contact met alle leden wordt voorts onderhouden door het organi- seeren van bijeenkomsten, waarin actueele vraagstukken worden-' ingeleid of ter ont spanning, film- of tooneelvoorstellingen worden gegeven. Vele af deelingen houden in het winterseizoen, feest- en propaganda- avonden, die voor alle leden steeds kosteloos toegankelijk zijn. Tenslotte wijs ik nog op uw jaarboekje en uw schriftelijke cursussen, waarop ieder lid zich tegen uiterst geringen prijs kan abon- neeren. Waar ik door deze korte schets heb wil len getuigen, hoezeer ons Gemeentebestuur den arbeid van uw Verbond waardeert, moge ik U de verzekering geven, dat wij verheugd zijn, dat de keuze voor de Alge meene Vergadering dit jaar op Vlissingen viel. Wij wenschen U een nuttige en opge wekte Algemeene Veigadering toe, een zoo aangenaam mogelijk verblijf in deze ge meente en heeten U hartelijk welkom in Vlissingen. (Zie verder Laatste Berichten.) Bezoek van den Chïneeschen Minister van Marine aan Vlissingen. Naar wij vernemen zal de Minister van Marine der Chineesche republiek, admiraal Chen-Shao-Kwan, dezer dagen een bezoek aan ons land brengen. De Minister heeft deel uitgemaakt van de Chineesche delega tie bij de kroning van Koning George van Engeland en maakt thans een reis door Europa. Zondagochtend wordt hij met den Berlijn- schen trein te 's-Gravenhage verwacht. Maandag zal hij zijn opwachting maken bij den Minister van Buitenlandsche Zaken a.i., dr. Colijn. Om één uur zal de Minister van Koloniën, de heer Weiter, bij verhinde ring van den Minister van Defensie, den heer Van Dijk, hem namens de Nederland sche rege .ring in het Kurhaus Hotel een noenmaal aanbieden. Vervolgens zal de Chineesche Minister naar Den Helder ver trekken, waar hij de gast zal zijn van den commandant der marine te Willemsoord, viee-admiraal Kruys, bij wien hij het mid dagmaal zal gebruiken en te wiens huize hij zal overnachten. Dinsdag zal hij een bezoek brengen aan den onderzeedienst, het vliegkamp de Mok en den afsluitdijk van het IJsselmeer. Des avonds zal de Chineesche gezant te 's-Gra venhage, de heer Wunsz King hem een diner aanbieden, waarbij o.a. minister Co- lijn zal aanzitten. Woensdagochtend vertrekt de Chineesche Minister per K.L.M.-vliegtuig van Waalha ven naar Vlissingen, om aldaar de matro zen-opleiding, de werf „de Schelde" en de onderzeeboot „O 16" te bezichtigen. De chef van den marinestaf, schout-bij-nacht Furst- ner, biedt hem een lunch aan, waarna hij per vliegtuig naar Rotterdam zal terugkee- ren. De datum van zijn vertrek is nog niet vastge jteld. Gedurende zijn verblijf hier te lande is hem de sous-chef van den marinestaf, kapi tein-luitenant ter zee Termijtelen, toege voegd. \Doorzitien sUA Stukl, nVtC' Mukloopen, Zonne ;®^PUROL Beide In^doozen vgn30 en 60 ct. Zonnebrand. Wit en Geel Verkeer Schipbrug gestremd. Morgenochtend zal in verband met repa ratiewerkzaamheden de Schipbrug van 5 6.30 uur voor alle verkeer gesloten zijn. Zeebaden. In de week van 25 Juni tot en met 1 Juli werden in het zeebad 3670 baden ge nomen, waarvan 2224 in het gemengde bad en 1446 in het volksbad. De gemiddel de temperatuur van de lucht was 66 en van het water 64. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Nederlandsche m.s. „Jantina", „Lutgerdina" en „Merwe- de", alle van Londen. Aangekomen om te bun keren: Nederlandsch m.s. „Grietje" van FremingtonItaliaansch s.s. „Cate- rinamadre" van TorrontoJoego-Slavisch s.s. „Srgj" van Stettin. Vertrokken: „Grietje" naar Oostzee„Geziena" naar Londen„Lut- gerdina" naar Brussel„Srgj" naar Split „Caterinamadre" naar Stettin„Ransel" en „Noordzee" naar Antwerpen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De leelijke sta-in-den-weg op het Betje Wolffplein, de transformatorzuil, is thans verdwenenhet gevaarte op zijn laatste reis. Gisteren is te Breskens mr. J. P. Drost als burgemeester geïnstalleerd a. De nieuwe burgemeester wordt aan de boot verwelkomd. b. De stoet, met de ruiters aan den kop, onderweg c. Wethouder Cambier hangt den nieu wen burgemeester de ambtsketen om. De Coenfeesten te Hoorn ter herdenking van. den 350sten geboortedag van dezen grooten Nederlander werden Donderdag voortgezet. In eigen persoon keurde Jan Pieterszoon Coen op de Kaasmarkt de kwaliteit van de Hollandsche kaas. In de Militiezaal te Amsterdam is Don derdagmiddag de tentoonstelling „50 jaar veemarkt en abattoir" officieel geopend. De heer F. van Meurs, wethouder van de afdeeling Maatschappelijke Steun, waaron der de veemarkt en het abattoir ressortee ren, hield een openingsrede. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd Een sportkous kosteloos rijwielbelastingmerk dop van kinderwagenwiel stoffen popje plat sleu teltje en sierspeld, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrentEen „Wilka"-sleutel bij Hanssen, Verkuijl Quakkelaarstraat 189; wollen kinderhandschoen bij Van der Lans, Walstraat 10 badpak en handdoek bij Bos, Walstraat 18 beddelaken bij Albers-Hout- handel, Koningsweg-; R. K. gebedenboekje bij Goethart, Joost de Moorstraat 29 bril met hoornen montuur bij Streefkerk, Mar grietenlaan 17 roode ceintuur bij Clarisse, Noordstraat 73 rijwielbelastingmerk in étui bij Brugge, Slijkstraat 17 zilveren(?) vulpotlood bij Boutens, Coosje Buskenstr. 23 verrekijker bij Glerum, Belgische Lood- sensociëteit, Boulevard de Ruyter dames regenjas by Nienhu. Van der Swalmestr. 3 paar kinderschoentjes en sokjes bij Ale- wijnse, Noordzeestraat 11los rijwielbelas tingmerk bij Van Wijnen, Glacisstraat 65 ring met sleuteltjes bij De Wit p/a Koppe- jan, Dishoek B 92 los rijwielbelasting merk bij Geschiere, Paardenstraat 21; paar witte handschoenen bij Van Viersen, Groe- newoud 39 kinderhemdje en broekje bij De Jonge, Geraniumlaan 11mantelband bij Meulmeester, Breewaterstraat 57 kin derschoentje bij Van Houte, Dijkstraat 7 duimstok bij Brasser, Vrijdomweg 44 kin derschortje bij Van Houte, Dijkstraat 7 los rijwielbelastingmerk bij Blok, Bonedijke- straat 18 slipover bij Van Soelen, Glacis straat 99 jongensregenjas bij De Ruys- scher, Beursstraat 1 onderlijfje bij Van Splunder, Nocrdstraat -44 rijwielbelasting merk in étui bij De Ridder, Breewaterstr. 43 rijwielbelastingmerk in étui bij Moeli- ker, Glacisstraat 117 boodschappentasch, waarin brood bij De Vries, Van Dishoeck- straat 57 oud zilveren broche en voethal bij Kooger, V. .n den Spieghelstraat 49 en 3 gummi ballen bij Van de Velde, St. Ja- cobsstraat 20. OOST- EN WEST-SOUBURG Een serenade. Ter gelegenheid van zijn 65en jaardag bracht het Chr. fanfarecorps „Vlijt en Vol harding" gisteravond aan zijn eere-voor- zitter, jhr. H. A. van Doorn een serenade en bood hem tevens een fraaie foto aan van het geheele corps, waarvoor de heer Van Doorn zijn dank betuigde. Er was veel belangstelling. ARNEMUIDEN Mej. Wouter se ter aarde besteld. Donderdagmiddag werd naar Vlissingen overgebracht en ter aarde besteld het stof felijk overschot van de Zondag jl. gestor ven Mej. C. Wouterse. De overledene was meer dan 30 jaren hoofd van de Christelijke Bewaar- en Brei- school te Arnemuiden geweest en heeft honderden meisjes het naaien en breien ge leerd. Zij was dan ook door haar werkkring een zeer goede bekende van de ingezetenen dezer gemeente. Eenige maanden geleden moest zij haar werk beëindigen wegens ziekte, waaraan zij tenslotte na veel lijden bezweek. Een vierde verbinding over de Schelde Naar aanleiding van in de Tel. verschenen artikelen over de verbindingen over de Schelde, schreef de heer N. J. Harte, secre taris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter- neuzen aan genoemd blad, dat de voorstel ling, alsof er, met betrekking tot de veren in Zeeuwsch-Vlaanderen „twee strijdende kampen zouden zijn", geheel verkeerd is. Indien er sprake kan zijn van strijden, gaat deze uit van één zijde, van één kamp dus. Dat strijdende kamp zal zijn terug te brengen tot een bescheiden groep, zoo die tenslotte niet moet worden terugge bracht tot den persoon van den leider dier groep, een lid der Provinciale Staten van Zeeland en lid van den gemeenteraad te Hulst. Deze is het, die met taaie volharding strijdt voor de bereiking van het beschreven doel. De verdere instanties die zich met de veerdiensten bezig houden hebben alleen voortdurende verbetering van de bestaande verbindingen op het oog. Zij gevoelen de be hoefte aan een vierde veer niet en de pro paganda voor een vierde veer laat hen koud, zoolang dit de bestaande toestanden niet be dreigt. En zij hebben gegronde wetenschap dat zulks in een onafzienbare periode niet het geval kan worden, daar die vierde veer- verbinding eerst mogelijk zou worden, na inpoldering van het Verdronken Land van Saeftingen waarop ook in de verste verte nog geen kijk is en het dan te verwach ten is dat internationaal verzet zou ko men tegen het inrichten van een 20 minu- tendienst dwars over de vernauwde Schelde in verband met de drukke Rijn- en zeevaart op Antwerpen. Als voornaamste motief voor een vierde veerverbinding wordt aangevoerd het ver krijgen van meerdere gelegenheid om de Schelde te passeeren en een goedkooper ta rief. Men wenscht een veer, zooals vroeger over den Moerdijk, om het kwartier of om de 20 minuten en waarbij de vracht van auto's niet in rekening wordt gebracht, in tegenstelling met het tarief op de bestaande veren. Hetgeen men in dit opzicht wenscht voor een veer „De NoordOssendrecht" kan ech ter door den Minister van Waterstaat, in dien hij zulks gemotiveerd acht, ook worden gegeven op de bestaande veerbooten. Als een bezwaar wordt aangevoeld, dat er zooveel Nederlandsche auto's door den tun nel te Antwerpen rijden. Ik heb mij, den tunnel passeerende, steeds gelukkig geacht, dat deze gelegenheid om Zeeuwsch-Vlaan deren te bereiken bestond. LÏaar bovendien zijn al de Nederlandsche auto's niet be stemd voor de Nederlandsche grens aan Brabantsche zijde of omgekeerd. Bovendien is het te verwachten, dat, ook al zou er een veer De NoordOssendrecht komen, velen toch den weg langs den tun nel zullen kiezen, omdat ze weten daar te allen tijde te kunnen passeerem Wat een nieuwe veerverbinding Terneu- zenEllewoutsdijk betreft is reeds lang ge- bleken, diat onoverkomelijke technische be zwaren, voortkomende uit grilligheden van het vaarwater in de Schelde, zich daarte gen verzetten. De steller van het adres durfde nl. schrij ven „behoorlijke zaken alwaar confectiegoe- deren te verkrijgen zijn, vindt men hier (in Z.-VI.) niet. Hetzelfde geldt ook voor win kelzaken in andere soorten van goedêren. Trouwens is hier alles in vergelijking met Qclsgi»ylcw§sgc«i wnti «lege Jaag Algemeene vergadering van het Natio naal Verbond van Gemeente-ambtena ren in Nederland. (Stadsnieuws),. De bekende Duitsche predikant ds. Niemoeller gearresteerd. (Kerknieuws); Nog geen oplossing voor het Amoer- incidenttoenemende spanning. (Buitenland) Sevilla gebombardeerdde controle ter zee nog niet geregeld. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Den Haag, Rotterdam, Tilburg en andere groote steden veel te duur". Ook is kenschetsend een antwoord door het comité gegeven aan een officiéele in stantie, welke gevraagd had, waarom het niet o.m. steun had gevraagd bij de Kamer van Koophandel te Middelburg, die er toch bij betrokken zou zijn. Het antwoord luidde: „dat die Kamer bij het tot nd komen van de vierde veerverbinding niet het minste belang had, eer het tegendeel"* Daar erkent schrijver dus, dat zijn streven strijdig is met de belangen der Zeeuwsche Eilanden. Trouwens, ik ben het op dit punt met hem eens. Er kan voorts nog op worden gewezen, dat de heer Bouwens het vorig jaar in de Staten alleen bleef staan in zijn pleidooi ten bate van inpoldering van het Verdronken land van Saeftingen. Mijn conclusie is ondertusschen dat er voor het oogenblik in Zeeuwsch-Vlaanderen met betrekking tot de veren geen „strijd vraag" bestaat, en dat er alleen in het uiterste Oosten van Z.-Vlaanderen eenige actie uitgaat ten gunste van een vierde veerverbinding. BRESKENS Uitslag etalagewedstrijd. De uitslag van den etalagewedstrijd ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen burgemeester uitgeschreven door de winkeliersvereeniging „Ons Belang", is aio volgt Groep Ile prijs J. van Haneghem, Boulevard2e pr. Gebr. Rookus, Dorps straat 3e pr. W. Carels, Spuiplein 4e pr. Putten en Vroon, Dorpsstraat5e pr. W. Klaaijsen, Dorpsstraat6e pr. Du Fossee, Dorpsstraat7e pr. J. van Velzen, Boule vard 8e pr/w. Moggré, Spuiplein. Hoogste onderscheiding met lof der jury verkreeg Droog's fruithandel, Spuiplein, echter buiten mededinging naar de prijzen. Groep IIle prijs J. Cornells, Dorps straat 2e pr. Iz. Vergouwe, Vergouwe straat 3e pr. K. Jolijt, Dorpsstraat4e pr. Izebout, Scheldestraat. Een zeer eervolle vermelding in groep I verkregen Iz. Luteijn, J. A. N. de Vlieger, M. de Jcnge, J. P. W. Bezemer, Thomaes Dieleman, D. Crince, Iz. v. d. Vijver, P. Jacobs en JansenRoestidem in groep H Ch. Dierx en Gebr. Leenhouts. Erwtentrekkers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft ons uit Axel aan de N.R.Ct.: Er heerscht thans groote drukte op de landerijen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar met de groote erwtenpluk een aanvang genomen is. Over het algemeen is de kwa liteit goed, ofschoon ook minder goede per- ceelen worden aangetroffen. Het trekken van de erwten geschiedt in deze streek door grootere en kleinere ploegen jongens en meisjes, die op do markten worden aan geworven door een ploegbaas. Deze handelt weer in opdracht der landbouwers en regelt ook de uitbetaling van het loon, dat nogal uiteenloopt en berekend wordt naar het aantal kilo's. Groote gezinnen kunnen met het erwtentrekken een flink weekloon be halen. Thans zijn ook vele volwassen arbei ders bij het erwtentrekken betrokken. WOLFAARTSDIJK Nieuwe burgemeester van Wolphaartsdyk benoemd. Bij Kon. besluit van 1 Juli 1937 is met ingang van 15 Juli 1937 'benoemd tot bur gemeester der gemeente Wolphaartsdijk S. A. N. van Oeveren. De heer Van Oeveren is geboren 24 Ja nuari 1891 en thans wethouder van Wol phaartsdijk.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1