NOOTJES BUITENLAND Het hoofdbestuur van hot Verbond voor Nationaal Herstel heeft een schrijven ge richt tot mr. dr. W. M. Westerman, waa:i verzocht wordt, in verband met zijn toe treding tot 'de N.S.B., zijn zetel in den Haagrchen gemeenteraad ter beschikking van het Verbond te stellen. De Fransche koloniale Kamergroep, die 250 afgevaardigden omvat, heeft een bijeen komst gehouden, welke werd bijgewoond door een vijftigtal leden, die een uiteenzet ting aanhoorden van de Duitsche koloniaie eischen. Zij verklaarden eenstemmig tegen eiken gebiedsafstand te zijn. Manschappen van de garde mobile, die de tunnel tusschen Porthbou en Cerbere (.Frankrijk) bewaakten, hebben gisternacht een Italiaan gearresteerd. Bij den ingang van de tunnel werd een helsche machine met uurwerk ontdekt. De helsche machine zou ingeval deze zou zjjn ontploft, den spoorweg ernstig hebben beschadigd. Deskundigen hebben geconsta teerd, dat de bom uitstekend was vervaar digd. De Engelsche koning heeft gisterochtend Stanley Baldwin en zijn echtgenoote ont vangen. De koning overhandigde Baldwin de ordoteekenen van ridder in de kouseband en mevrouw Baldwin de ordeteekenen van de order of the British Empire. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wets ontwerp inzake de civiele lijst van het ko ninklijk huis in derde lezing ,met 199 tegen 123 stemmen aangenomen. o In het Engelsche graafschap Surrey ont stond gisteren door onbekende oorzaak een boschbrand, welke een geweldigen omvang aannam. De vlammen breidden zich weldra uit over een oppervlakte van tachtig vier kante K.M. Wegens zedenmisdrijven heeft het landge- recht te Koblenz (Duitschland) gisteren drie katholieke geestelijken veroordeeld tot tuchthuisstraffen van een jaar en acht maanden en gevangenisstraffen van twee jaren. Door een ontploffing in een munitiefa briek te Weenen (Oostenrijk) zijn twaalf menschen gewond. De toestand van twee der gewonden is ernstig. 9 Te Ratobor is een kapelaan uit Senften- berg tot vier jaar tuchthuisstraf veroor deeld wegens misdrijf tegen de zeden. Te Breslau werd een monnik wegens eenzelfde misdrijf tot twee jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Nabij Torun (Polen) heeft gisteren een aardverschuiving plaats gevonden, tenge volge waarvan een huis is ingestort en vijf personen om het leven zijn gekomen. In het Poolsche district Schwetz is van nacht nabij de Weichscl een zandberg over een breedte van ruim honderd meter ver schoven. Een huis werd onder het zand be dolven, en de vijf bewoners vonden den dood. Bevestigd wordt, dat de staking te Holly wood geëindigd is. Vijf en twintighonderd werklieden en technici zouden vanmorgen het werk hervatten. Mededeelingen. De Polder Walcheren heeft toegezegd 20 der kosten van de verharding van den Paulus- en Groeneweg tot een maximum van 1660 voor zijn re kening te zullen nemen. De heer Corbijn wil een straatlantaarn plaatsen voor zijn hotel en zou dan gaarne zien, dat de gemeente deze lantaarn later overneemt. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten 800 vierkante meter grond bij Bleekers- wegcling aan te bieden voor 1 per vierk. meter aan de N. V. Bouwbureau J. Korte- weg te Breda. Op verzoek van Ged. Staten werd de bouwverordening gewijzigd. Deze wijzigin gen waren van rcdactioneclen aard. De heer D. Kleinepier had een voorstel tot wijziging der Politieverordening ingediend, waarbij rondgangen van het plaatselijk mu ziekkorps niet kunnen worden geweigerd dan voor Zondagen, den eersten Kerstdag en op andere dagen tusschen des namid dags tien uur en des voormiddags acht uur indien de rondgang kennelijk is van poli tieke strekkingen ingeval van stoornis van de openbare orde of van ernstige vrees voor het ontstaan daarvan. De heer Kleinepier had dit voorstel inge diend, omdat de burgemeester in het badsei zoen geen vergunning geeft tot het doen van muzikale rondgangen. Het voorstel van den heer Kleinepier werd met vier tegen drie stemmen ver worpen. De heeren Verhage, Gabriëlse en Kleinepier stomden voor. Van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer was reeds in de vorige vergadering een brief ingekomen, waarin zij verzocht maatregelen te nemen, waardoor in den aanstaanden zomer het paardrijden op 't badstrand zoodanig worde geregeld, dat gevaar en last voor de bad gasten worde voorkomen. Een voorstel van B. en W. om in verband hiermede de politieverordening aan te vul len met enkele bepalingen werd z.h.s. aan genomen. Op verzoek van het schoolbestuur werden de tijdvakken, waarin landbouwverlof kan worden gegeven, als volgt bepaaldde derde en vierde week in Maart, de tweede week in Mei, de laatste week in September. Van Ged. Staten van Zeeland was een schrijven ontvangen, waarin zij den raad verzochten zich uit te spreken of hij in be ginsel bereid is 25 te dragen van de kosten van den aanleg van een verkeersweg ten Noorden van de kom en 25 van de kosten van het opmaken van een plan dien aangaande, welke kosten op 300 worden geschat, te voteeren. Op voorstel van B. en W. werd besloten dat aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de raad niet bereid is kosten te maken voor den aanleg van een verkeersweg buiten de kom, maar wel bereid is om medewerking te verleenen aan het verbeteren van den weg door dc kom der gemeente, zoodra de financiën der gemeente zulks toelaten. Het voorschot op de vergoeding aan het schoolbestuur, als bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, werd voor 1937 bepaald op 840. De raad aanvaardde de schenking van wethouder Koppejan van twee portretten van oud-burgemeesters en de schenking van de familie Dc Bruin van Melis- en Marie- kerke van een portret van wijlen den heer De Bruin van Melis- en Mariekerke, die burgemeester van Zoutelande is geweest. GOES Voetganger door taxi aangereden en gedood. Gistermiddag omstreeks half vier is de ruim 60-jarige L. Koole uit 's-Heer Arends- kerke, bij het oversteken van het gevaar lijke kruispunt WilhelminastraatStations weg te Goes, door een taxi, bestuurd do r den chauffeur K., aangereden. De man be kwam een ernstige schedelbreuk en over leed enkele oogenblikken na het ongeluk. De auto is door de politie in beslag ge- Aanbestedingen. Namens Ged. Staten van Zeeland is he den aanbesteed het aanleggen en verbeteren van 2 wegvakken behoo^ende tot den weg van Koudekerke naar Vlissingen met be komende werken. Inschrijvers N.V. Noord-Nederlandsche wegenbouw maatsch., Harlingen 61.800 J. Verhage, Breda en P. Ligthart, Hooge Zwaluwe 60.900 Koning's wegenbouw, Oss 59.700 P. F. Voet en P. F. de Waal, Hontenisse 59.600 W. van Vossem, St. Annaland 58.900 L. Zoetemeijer, Brielle 58.560J. D. Jansen, Coljjnsplaat 57.600; A. M. Kuiper, Middelburg 57.449; L. F. Groosman, Middelburg 57.317 M. Hoogesteger, Wemeldinge 55.990 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 55.890 W. v. d. Linde, Kattendijke 55.808 P. Dekker, Veere 55.600 firma F. Duinhouwer Sr., Goes 55.500 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 55.300 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke 54.665 C. v. d. Klippe, Vlis singen 53.800 J. en H. Geldof, Seroos- kerke 53.449 L. J. Dekker, Veere 53.330 P. J. van de Sande, Breskens 52.660 ;C. Wiskerke, Nieuwdorp 50.700. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Middelburg heeft heden aanbesteed het onderhoud van de bodem diepte in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, in de Stadshaven te Veere, in de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen en in de haven te Breskens. Inschrijvers Amsterdamsche Ballast maatschapp'j 14.9 ct. voor de Buitenhaven te Veere, 35.5 ct. voor de Stadshaven, 29.5 ct. voor de Koopmanshaven te Vlissingen en 14 ct. voor de haven te Breskens N.V. v.h. van Dongen en van Hoven, Dordrecht, resp. 12 ct., 31 ct., 28 ct. en 8.5 ct. N.V. v.h. F. Looijen, Gorinchem, resp. 11 ct., 20 ct., 20 ct. en 10 ct.; B. van Noord enne Ezn., Sliedrecht, voor alles 9.4 ct. en N.V. Aan nemersmaatschappij Bos en Kalis, Slie drecht, 8.9 ct., alles per opgebaggerde M3. specie. De hoofdingenieur van den Prov. Water staat heeft heden namens Ged. Staten van Zeeland aanbesteed het verbeteren van den provincialen weg NeuzenAxel, wegvak ken Driewegen en Moffenschans. Inschrijvers J. Verhagen, Breda en P. Ligthart, Hooge Zwaluwe 55.200 W. van Vossem, St. Annaland 53.500 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M Wandel, Schoon- dijke 53.427 W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerkhaert, Westdorpe 53.400 Koning's wegenbouw, Oss 51.450 M. Andriesse, Scherpenisse en A. v. d. Werff, Koewacht 49.000 W. J. de Bruin, Neuzen 48.562 J. H. v. d. Ven, Vlissingen 48.370 P. F. Voet en P. F. de Waal, Hontenisse 44.600; P. Dees, Terneuzen en Jos. de Maagd, Hon tenisse 46.578 Jos. Kind en P. A. War rens, Ossenisse 45.800 J. Wisse, Axel 43.200 gebr. v. d. Poel, Neuzen en Lams- waarde 42.500. Bestuursleden Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft tot leden van het bestuur van boven genoemde Stichting herbenoemd met in gang van 7 Mei 1937 de navolgende, op dien datum periodiek afgetreden bestuurs leden J. Rijk Mzn., te Ovezande Pau Vercauteren, te Nieuw-Namen H. C. van der Zande, te Nieuwerkerk en tot lid be noemd Jac. F. Brooymans, te St. Annaland. MARINE EN LEGER Het contingent dienstplichtigen 1938. Gisteren is uitgegeven Staatsblad no. 582, besluit van 20 Mei 1937, houdende vaststel ling van het contingent gewone dienst plichtigen der lichting 1938. Artikel 2 luidtVan de voor inlijving aangewezen personen der lichting 1938 worden 25917 bestemd tot gewoon dienst plichtige. Artikel 3 luidtVan de 25917 tot ge woon dienstplichtige bestemde ingeschre venen der lichting 1938 worden 850 be stemd voor de zeemacht. Aanwerving van Epropeesche schepelingen voor de Koninklijke Marine. Een heden te Batavia verschenen regee- rings-communiqué meldt Bij de Koninklijke Marine h.t.l. zal een aanvang gemaakt worden met het aanwer ven van Europeesche schepelingen met In disch verband en wel als lichtmatroos, sto ker derde klasse en leerling-vliegtuigmaker. Deze schepelingen worden in Ned.-Indië aangenomen, ontslagen en eventueel gepen- sionneerd. Zij doen, behoudens hun oplei- dingstijd in Nederland, uitsluitend dienst in Ned.-Indië. De lichtmatrozen en stokers worden op geleid in Nederland, de vliegtuigmakers in Ned.-Indië. In de toelatingseischen vindt men ver meld, dat aanvragers moeten zijn Neder- landsch onderdaan, van goed gedrag, onge huwd, van normalen lichaamsbouw (geen bril dragend), en de Europeesche lagere school doorloopen hebbende. Voor de leerling-vliegtuigmakers is bo vendien het doorloopen hebben van am bacht- en vakschool een vereischte. Alle aanvragers moeten verder ingezetenen van Ned.Indië zijn. Eerefront van officieren te Amsterdam op 8 Juni a.s. De garnizoenscommandant te Amster dam, luitenant-koloncil W. A. Boswijk, deelt het volgende mede Aan het voornemen om bij den intocht van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard een eerefront van officieren van de koninklijke marine en de koninklijke landmacht te vormen, wordt gevolg gegeven. Tenueceremonieele tenue. Officieren, voor wie het bezit van de „donkere uniform" facultatief is gesteld en die niet in het bezit zijn van de tot de cere monieele tenue behoorende kleedingstukken, dragen de dagelijksche tenue met wandei- sabel en bruin-lederen handschoenen. On derscheidingsteekenen van model formaat. Bij regenachtig weer wordt door allen de overjas of jekker medegenomen naar het verzamelpunt, alwaar door den garni zoenscommandant nader het al of niet dra gen van dit kleedingstuk zal worden ge last. Verzamelen 8 Juni te 12.15 uur op de binnenplaats van het stadhuis (Prinsenhof). Officieren, die wenschen deel te nemen aan het te vormen cerefront worden ver zocht zich zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 12 uur van Zaterdag 5 Juni schriftelijk of telefonisch op te geven aan den garnizoenscommandant te Amsterdam, luitenant-kolonel W. A. Boswijk, Sarpha- tictraat 108a. Telefoon 55212, 30560, 41886, 43163, 43164. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Houtum c.a. ds. J. W. van de Heil, Kattendijke. Vrijzinnig Hervormden in Zeeland. Jaarlyksche vergadering Dezer dagen had te Middelburg de pro vinciale vereeniging van Vrijzinnig Her- wormden onder voorzitterschap van den heer J. C. Paap haar jaarvergadering. Vol gens het jaarverslag van den secretaris C. M. van den Broecke blijkt er leven te zitten in vrijzinnig Zeeland, al zijn de moei lijkheden groot. Te Oostburg werd een af- deeling opgericht en te Retranchement is ze in voorbereiding. De onderhandelingen met de groep van vrijzinnig godsdienstigen in Neuzen hadden niet het gewenschte ge volg men heeft zich daar aangesloten bij den Nederlandschen Protestantenbond. De rekening van den penningmeester werd door de vergadering goedgekeurd, het jaarlijksch batig slot loopt langzaam terug bijdragen worden verleend aan de gemeen te Ouwerkerk, de studiekas in verband met hot a.s. jubileum en aan het Zuiderzee- fonds. Bij de behandeling van een verzoek om actie voor „Kerk en Wereld", dat nu week blad is geworden, wees men erop, dat het blad voor leeken ongeschikt is. Als be stuursleden werd herkozen ds. D. Faber te Oostburg en werden nog gekozen ds. L. A. F. Reddingius en de heer M. Poldermans, beiden te Zierikzee. De plaats van het tien de lid blijft voorloopig onvervuld. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Scheveningen, waarheen de heeren ds. A. Faber van Renesse en A. Heijboer van Middelburg worden afgevaar digd, geeft aanleiding tot eenige bespreking. Ds. Reddingius besprak het kerkprobleem en de gevaren voor de vrijzinnige fractie. Het rapport van het hoofdbestuur sprak veel duidelijker taal dan de rapporten van Kerkopbouw en Kerkherstel. Met nieuwe reglementenbundels verandert men de men taliteit der menschen niet. Spreker wilde niet, dat de afgevaardigden zich zoo maar zouden vereenigen met de meening van de minderheid. De voorzitter onderschrijft dit met instemming der vergadering. Bij de rondvraag kwam ter sprake het nut van afdeelingen in vrijzinnige gemeen ten. De heer Swart te Goes deed mededee lingen over de hoofdbestuursvergadering te Zwolle. Ds. W. van der Ven sprak over het provinciale blad De Veerboot. De secretaris pleitte voor een aantrekkelijker agenda en een wïjdingsdienst in deze vergadering. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zee land werd het bestuurslid ds. D. Faber van Oostburg benoemd. Volgend jaar zal de vergadering te Zierikzee plaats hebben. De vergadering werd door den voorzitter met een korte rede gesloten. M. Remeyn f Te Oostcrland is de heer M. Remeyn, voorganger o.er Gcref. Gemeente aldaar, in den ouderdom van 79 jaar overleden. Van 1908 tot 1923 was dc overledene m gelijke functie aan de gemeente te Krabben- dijke verbonden. Hi«. rna vertrok hij naar Oosterland, welke gemeente hij tot aan zijn dood heeft gediend. Buitsch protest by het Vaaicaan tegen de redevoering van kardinaal Mündelen. De Duitsche ambassadeur bij den Hei ligen Stoel, heeft, naar thans officieel wordt bevestigd, dezer dagen er tegen ge protesteerd, dat kardinaal Miindelein ten overstaan van meer dan 500 priesters van het aartsbisdom Chicago over het hoofd van den Duitsehen staat, over leden der rijksregeering en over zekere kerk-politieke gebeurtenissen op „ongehoord beleedigende wijze" heeft gesproken. In het bijzonder gaf de ambassadeur uit drukking aan zijn bevreemding over het feit, dat een kerkvorst van den rang van kardinaal Miindelein zich heeft laten mee- sleepen tot niet te kwalificeeren laster aan het hoofd van den Duitsehen staat. De Heilige Stoel heeft hierop den Duit sehen ambassadeur eerst een mondeling later schriftelijk bevestigd antwoord ge geven. De Duitsche ambassadeur heeft naar aanleiding daarvan er op gewezen, dat het den Heiligen Stoel duidelijk zal zijn, dat zijn onverwacht en onbegrijpelijk optreden in deze zaak, zoolang geen verbetering in treedt, de voorwaarden voor normale be trekkingen tusschen de Duitsche regeering en de curie heeft ter zijde gesteld. Alleen de curie draagt voor de ontwikke ling der aangelegenheid de volle verant woordelijkheid. Reuter verneemt in Duitsche politieke kringen te Berlijn, dat de nota der rijks regeering aan den Heiligen Stoel als een ultimatum moet worden beschouwd, waarin den Paus te kennen wordt gegeven, dat de diplomatieke betrekkingen zouden kunnen worden verbroken, tenzij de Heilige Stoel kardinaal Mündelein berispt. Hoewel de terugkeer naar Rome van den nuntius te Berlijn Orsenigo, met zijn gezond heidstoestand gemotiveerd wordt, kan men daarin een antwoord zien op het besluit der rijksregeering, krachtens hetwelk de am bassadeur bij het Vaticaan, Von Bergen, die met verlof is, voorloopig niet naar Rome zal teruggaan. De diplomatieke betrekkingen zijn niet verbroken, daar aan beide zijden de zaakgelastigden in functie zijn. Te Rome gelooft men, dat de Paus zal trachten zoo lang mogelijk een afwachtende houding aan te nemen, gezien het feit, dat het Vaticaan nooit de verantwoordelijkheid voor een breuk op zich pleegt te nemen. Bij den Hei ligen Stoel wordt verzekerd, dat er in de di plomatieke betrekkingen met Duitschland niets gewijzigd is. Men weet niets van een ultimatum, dat de Duitsche regeering zou hebben gesteld. In Pauselijke kringen acht men het van geer nut, kardinaal Mündelein te berispen, zooals Duitschland verlangt. Men denkt niet, dat de Paus bij de Duitsche regeering verontschuldigingen zal aanbie den. Pauselijke academie geopend. Gisteren is in het paviljoen te Vatikaan* stad door Pius IV de Pauselijke academie van wetenschappen geopend. Uit naam van Z.H. den Paus presideerde kardinaal Pacelli, aangezien de Heilige Vader niet aanwezig kon zijn. Het zou hem te vermoeiend zijn. De academie telt zeventig leden, gekozen uit de meest vooraanstaande geleerden der christenheid. Hiervan zrjn vier Nederlan ders, vijf Belgen, 33 Italianen, vijf Duit- schers en een Chinees. Examens. Geslaagd voor het machinistendiploma C, theoretisch gedeelte, J. S. Zandee te Mid delburg, leerling van de „De Ruyterschool". Aan de Universiteit te Leiden is bevor derd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld „Onderzoekingen over de verstoring van den supragelciden- den toestand van metalen", de heer O. A. Guinau, geboren te Sas van Gent. Nu spoedig bruin worden! Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, dio Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snol mooi bruint., dok bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. LUCHTVAART Nieuwe K.L.M. opdracht voor Douglas DC-3 vliegtuigen. De N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, als vertegenwoor digster van de Douglas Aircraft Corp., te Santa Monica, heeft van de K.L.M. weder om opdracht ontvangen tot levering van drie vliegtuigen van het type Dougla9 DC-3, welke in Augustus van dit jaar zul len worden geleverd. De K.L.M. bestelde reeds eerder elf vliegtuigen van dit type, zoodat het totale aantal der door de K.L.M. bestelde DC-3 toestellen thans 14 bedraagt. De machines, welke ingericht zijn voor het vervoer van 21 passagiers, zullen wor den uitgerust met 2 Wright Cyclone G-2 motoren van 1000 P.K. elk. Britsche posterijen zullen gebruik maken van de K.L.M. In antwoord op een desbetreffende in het Engelsche Lagerhuis gestelde vraag heeft de Britsche minister van Posterijen, G. C. Tiyon, medegedeeld, dat hij schikkingen treft om luchtbrieven en postkaarten, wel ke bestemd zijn voor Britsch-Indië, door bemiddeling van de K.LM. te vervoeren, indien op deze stukken de aanteekening zal worden gemaakt,, via Holland". Voor brieven zal een tarief van 15 d. per half ounce (Engelsch half ons 1/32 van 0.4536 kg. 15.55 gram) en voor post kaarten een tarief van 6 d. bij vooruitbeta ling moeten worden -^daan. Voor de laatste maal. Voortaan geen luchtrecht meer voor brieven en briefkaarten naar Nederl. Indië. Heden zijn voor de laatste maal brieven en briefkaarten naar Indië verzonden, ge frankeerd met extra luchtrecht. Zaterdag, 5 Juni a.s., gaat de nieuwe regeling in, zoodat zij die nu hun post voor Indië gereed maken met de nieuwe tarieven rekening moeten houden, nl. brieven 12% cent voor elke 10 gram, briefkaarten 10 cent. Verzending geschiedt zonder meer met den luchtdienst AmsterdamBandoeng. Extra luchtrecht (boven de gewone por ten en rechten) blijft echter verschuldigd voor postwissels 10 cent, overige stukken (drukwerken, akten, pakjes, monsters) 50 cent voor elke 50 gr. Verzending met landmail of zeepost ge schiedt alleen nog indien zulks duidelijk op de stukken is aangegeven en wel tegen het volgende tarief brieven eerste 20 gram 12% cent, elke volgende 20 gram 7% cent, briefkaarten 5 cent, postbladen 6 cent. De overige landmailtarieven zijn niet ge wijzigd. SCHEEPVAARTBERICHTEN Scheepvaartbeweging. Gedurende Mei kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1331 schepen, metende 2.281.662 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 1075 schepen, me tende 1.714.583 netto reg. ton. In Mei 1936 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 1146 schepen, metende 1.927.945 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 982 schepen, me tende 1.588.23a netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen t Schepen N.R.T. N. Waterweg 1937 6392 10.903.849 1936 5454 9.211.553 Rotterdam 1937 5487 9.239.879 1936 4635 7.574.990 in de haven van Antwerpen zrjn in Mei 1937 aangekomen 1030 schepen, metende 1.776.892 ton (na aftrek van 18 tegen 1026 schepen, metende 1.731.556 ton (her leid) in Mei 1936. In de vijf eerste maanden van 1937 zijn te Antwerpen aangekomen 49??. schepen met 8.391.416 ton (herleid) tegen 4881 schepen met 8.138.122 ton (herleid) in de vijf eerste maanden van 1936. DE REPRESAILLE VAN DE „DEUTSCHLAND". Misnoegen te Londen. Hoewel voor het oogenblik geen enkele controle wordt uitgeoefend voor de Oost kust van Spanje zullen de Duitsche en Ita- liaansche koopvaardijschepen voortgaan met gehoor te geven aan de signalen, wel ke zij van de patrouilleschepen der andere mogendheden zullen ontvangen. In Britsche kringen hecht men geen goedkeuring aan het feit, dat de rijksre geering na het bombardement van de „Deutschland" direct haar toevlucht heeft gezocht tot represailles. Een dergelijke maatregel, v^elke plotse ling genomen is zonder voorafgaand over leg of, zooals andere landen in overeen komstige gevallen hebben gedaan, toe vlucht tot de diplomatieke procedure, wordt te Londen algemeen veroordeeld. Motie der Belgische Werkliedenpartij. De algemeene raad der Belgische Werk liedenpartij heeft eenstemmig een motio aangenomen, waarin gezegd wordt, dat slechts de Londensche commissie of de Volkenbondsraad bevoegd waren een onder zoek in te stellen naar het incident met de „Deutschland" en dat de bloedige tegen maatregelen der Duitsche regeering in elk geval door niets gerechtvaardigd waren. De arbeidersklasse wordt uitgenoodigd een onmiddellijk antwoord te geven door de hulp aan het republikeinsche Spanje zoo veel mogelijk te versterken. De Pravda over het bombardement van Almeria. Ten aanzien van het bombardement van Almeria schrijft de Russische Pravda, dat dit een poging is om druk uit te oefenen op de aarzelende elementen in de nict-inmen- gingscommissie. De actie van Duitschland heeft ten doel Londen voor een voldongen feit te stellen. Het blad acht een voortzet ten van de politiek van verdraagzaamheid op het oogenblik bijzonder schadelijk en het vei langt dat krachtig tegenstand zal wor den geboden aan de interventionistische provocatie van Italië en Duitschland. Een Duitsche persstem. De deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft naar aanleiding van de op Almeria toegepaste wraakmaatregelen o.a. „Dat de bolsjewistische wandaad niet tot nog scherpere, volkomen gerechtvaar digde tegenmaatregelen heeft geleid, is al leen te danken aan de matige houding der

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2