DE STERRENHEMEL ZUIP WAT IS WALCHEREN MOOI RECHTSZAKEN Crisis-Publicatiën. PREDIKBEURTEN GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND STOOMVAARTLIJNEN VAN ONZE BOEKENTAFEL AGENDA in Nederland op 1 Juni 1937 23 h MT (24 h ZTJ. Ster v/d 3e grootte, of kleiner O Ster v/d 2e grootte. Ster v/d le gr. Zl— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */d ïndustrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 a 2 O EERSTE KV. ©VOLLE MMN Cl LMTSTE KVfcBIlER NIEUWEMMN VENDS® MAES JUPITE&O SATUBNUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te elf uur Middelbare Tijd twaalf uur Zomertijd), gelijk aan 15 h 40 min. Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk, cn gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Noorden naar het Zuidwesten door de sterrenbeelden Perseus, Cassiopeia, Zwaan Slang, Schutter, een gebogen stippellijnzij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeeldende eigenamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De zon bereikt deze maand haar grootste middaghoogte en wel op Maandag 21 Juni, als wanneer zij 61J/è 0 is; voordien neemt zij langzaam toe,-nadien langzaam af. De dagboog de tijd dat de zon boven den horizont staat), is in het begin der maand ruim 16 h 20 min.den langsten dag 16 h 43 min. en op het einde der maand krap 16 h 40 min. De schijngestalten van de maan zijn L.K.2 JuniN.M.8 JuniE.K.15 Juni en V.M.23 Juni 2, 15 en 23 komen op ons kaartje voor. dc schijngestalten van DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturaus. Venus (m '4,1) staat tusschen de Visschen en den Ram; op ons kaartje niet zichtbaar. Zij is morgenster. Den 27en Juni bereikt Venus haar grootste Westelijke elongatie van de zon (46°). Mats (m —1,5) staat op ons kaartje tusschen Weegschaal en Schorpioen, om 12 uur zomertijd (11 uur M.T.) laag in het Zuiden. Jupiter (m —2.2) is morgenster; hij komt omstreeks middernacht op. Saturnus (m 1,2) is morgenster in de Visschen. (m magnitude helderheid, vergeleken met een ster van dc le grootte, die m 1,0 heeft.) ZONSVERDUISTERING. Den 8en Juni vindt een totale zonsverduistering plaats, waarvan echter in ons werelddeel niets te zien zal zijn. De zgn. baan der totaliteit d.i. de denkbeeldige lijn op aarde, die alle plaatsen verbindt waar de verduistering totaal is loopt door Polynesië, over Christmas-eiland en de Galapagos-eilanden in den Zuidelijken Grootcn Oceaan, naar Zuid-Amerika. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Op 1 Juni a.s. vergadert de gemeenteraad van Zoutelande ter behandeling van de vol gende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel inzake overdracht van grond aan de N.V. J. Korteweg A.C.zn. te Breda. 5. Voorstel om eenige wijziging aan te vrengen in het besluit tot ruiling van grond «iet K. Verhage voor de wegverbetering. 6. Voorstel tot wijziging van de met de gemeente Domburg getroffen gemeenschap pelijke regeling, teneinde aan eenige bezwa ren van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen. 7. Voorstel tot wijziging van het besluit inzake wijziging der bouwverordening. 8. Voorstel van den heer Kleinepier tot wijziging der Algemeene Politie-verorde- ning. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Algemeene Politie-verordening in verband met een schrijven van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Ver keer alhier. 10. Voorstel tot verandering der regeling inzake het landbouwverlof aan schoolgaan de kinderen, in verband met een schrijven van het schoolbestuur ter plaatse. 11. Voorstel inzake het al dan niet leggen van een verkeersweg buiten de bebouwde kom. 12. Voorstel om het voorschot op de ver goeding als bedoeld in art. 101 der lager- onderwijswet 1920, voor het schoolbestuur alhier, voor 1937 te bepalen op 840. 13. Voorstel om te aanvaarden de schen king van een tweetal portretten van oud burgemeesters van den heer Koppejan, wet houder, en van een portret van wijlen den heer De Bruin van Melis- en Mariekerke van diens familie. 14. Rondvraag. GOES Eervol ontslag verleend. Aa.i den commies bij den post-, telegraaf - en telefoondienst I. Overbeeke van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Goes is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. Wie eén weinig oog heeft voor de prach tige natuur, die zich in deze Bloeimaand op haar schoonst laat zien, kan nu volop ge nieten. Hij moet dan niet in een auto even Walcheren rondtoeren, maar hij neme zijn ijzeren paard of, zoo hij lange wandelingen kan doen, zijn apostelpaarden en hij trekke de stad uit. Wil hij volop en rustig genieten, dan blijve hij niet uitsluitend op 's Heeren we gen of te wel hoofdwegen, waar auto en motorfiets voorbijsnorren, maar hij kieze de meer kronkelende binnenwegen, de zgn. zoekwegen. Bij elke ombuiging van den weg ziet hij dan een nieuw panorama, dat hem boeit. Nog meer kan hij van de heerlijke na tuur genieten, zoo hij een der vele voet paadjes inslaat. Voor verdwalen bestaat geen gevaar. Elk paadje, dat bovendien meestal een verkorting geeft, komt uit op een grooten weg of bij een dorpje, welks vriendelijk kerktorentje u reeds in de verte toelacht. En bovenal moet hij trachten een der hoogste vluchtheuvels te beklimmen. Aan alle zijden een verrukkelijk vergezicht en een kleurtapijt, het penseel van een schil der waardig. Overal bij den gezichtseinder de blanke duinen of de donkere bosschen, de Lange- Jan of de hooge kranen van Vlissingen. Dan is er tc genieten in Zeeland's tuin, zooals Walcheren van ouds en terecht ge noemd wordt. Frisch groene akkers van het opwassen de koren, afgewisseld door de weiden, waar de gele kleur der boterbloemen domineert. Welvarende hofsteden en hoefjes, half verborgen in het geurig groen, waarin de vogels van diverse pluimage hun lofliede ren ten hemel doen rijzen. In deze maand is Walcheren bijzonder mooi Nu toch staat de meidoorn overal in vollen bloei. Zijn kleur en zijn geur geven een werkelijk genot. Aan de kanten der slooten, die scheiding maken tusschen de vele weiden en de bouwakkers, staan geheele rijen met bloei ende meien. Ook op den kanaaldijk van Vlissingen naar Middelburg staan ze in vollen bloei. Uit de verte schijnt het of de reuzenbouquetten met helder wit zijn over goten. Het is niet te verwonderen, dat vele menschen iets van die heerlijkheid naar huis willen meenemen en zij snijden tal van takken van den bloeienden struik. Niet a1- tijd bereiken de meidoorns de huiskamer. Een zeker dichter zegt Haar bloesem vond ik op den grond; Ze lag verwelkt terzij, en zelve stond ze ruw verwond Er ging 'n menscb voorbij... RECHTBANK TE MIDDELBURG, Zitting van 28 Mei, Oplichting. P. F, 26 jaar, werkman te Schore, ver dacht van oplichting. Verdachte heeft na melijk op controle- en uitkeeringsstaten van de werkloozenkas van deD Ned. Bond van Christelijke fabrieks- en transportar- De „VLISSINGSCHE COURANT" staat dag en nacht tn TELEX- m verbinding met de grootste bin- IV oen- en buitenlandsche persbureaus, jg Haar aleuws Is tot de laatste minuut „BIJ* flH beiders zijn handteekening gesteld, wetende dat die staten onjuist waren beantwoord voor wat betreft door verdachte verrichte werkzaamheden, waardoor hg de betrokken instantie heeft bewogen hem steunuitkee- ringen te verstrekken, waarop h(j evenwel geen recht kon doen gelden. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Oplichting. J. G., 44 jaar, molenaar te Eikerzee, verdacht van oplichting. Verdachte is nl. in October 1936 te Haamstede by zekeren J. Geleinse aldaar gekomen, zeggende en voorgevende agent te zijn van een coöp. meelfabriek te Rotterdam, daarbij vragen de of G. bloem noodig had en wellicht ook nog in zijn bezit had zakken van die fa briek afkQmstig. Verdachte zou die zak ken dan medenemen en ze aan die fabriek doen toekomen, hetgeen dan voor G. voor- deeliger zou zijn, omdat verdachte zeide toch nog een andere partij zakken naar die fabriek te moeten opzenden. Verdachte heeft daardoor G. bewogen hem een partij zakken af te geven, terwijl naderhand bleek, dat verdachte een onware en valse" 3 hoedanigheid had aangenomen én van zijn verhaal geen woord waar was. Eisch1 maand gevangenisstraf voor waardelijk en 10 boete of 5 dagen hech tenis. Koopen en niet betalen. M. K., 30 jaar, huisvrouw P. C. K., te Kloetinge, verdacht van koopen en niet betalen. Verdachte heeft nl. in den loop van eenige jaren bij verschillende winke liers, bakkers, kruideniers, schoenmakers enz. verschillende waren weten te be machtigen, doch is nalatig gebleven voor betaling van het door haar gekochte tij dig te zorgen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Diefstal. J. v. E., 46 jaar, expediteur te Bergen op Zoom, verdacht van diefstal. Verdachte heeft op 7 December 1936 te Krabbendijke, twee zakken aardappelen ontvreemd ten nadeele van M. Koster aldaar. Eisch 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. Valschheid in geschrifte. J. H. S., 40 jaar, vroeger wonende te Vlissingen, thans te 's-Gravenhage, had zich te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte. Hij zou nl. een tweetal kwitanties val- schelijk hebben opgesteld en deze door ze keren ten Bruggen Cate hebben doen on derteekenen, waarbij aan verdachte kwij ting werd verleend voor een geldsbedrag van resp. 1000 en een bedrag van 1570 voor verrichte werkzaamheden in de des tijds door verdachte te Vlissingen beheer de Luxor-bioscoop. De advocaat mr. Van Deinse te Middel burg, curator in verdachtes faillissement als getuige gehoord, verklaarde, dat hij, nadat op 20 Juli 1936 brand was ontstaan in de cabine van het Luxor-theater, aan verdachte opdracht had gegeven de ont stane schade aan assuradeuren te wijzen. Hij gaf aan verdachte evenwel geen op dracht tot het doen repareeren der schade. Later stelde verdachte er den curator van in kennis toen deze laatste van een reis was teruggekeerd dat hij opdracht had gegeven de cabine te doen repareeren. Verd. vroeg hem toen een uitkeering vol gens zijn kasboek van het saldo. Daairin ontdekte getuige gefingeerde posten o.a. ook een post ad 1000 als betaald aan Ten Bruggen Cate voor verrichte repara ties. Op een vraag van den president ver klaart getuige, dat verdachte hem ook op andere wijze heeft getracht te misleiden. Verdachte door den president onder vraagd zegt thans in zaken te zijn. In de eerste drie maanden kreeg hij geen sa laris en zag zich daarom -plicht siera den te verkoopen, hetgeen de president doet opmerken, dat hij failliet was, en dus niets kon bezitten om verkocpen. Hij waarschuwt verdachte voor het feit, dat hij blijkbaar goederen uit zijn faillissement verkoopt en daaraan dus heeft onttrokk- omdat hem dat ook weer met den straf rechter in aanraking kan brengen. De getuige Ten Bruggen Cate verklaar de, dat verdachte hem destijds verzocht zijn kwitantie zoo hoog mogelijk te stellen, omdat zooals verdachte voorgaf dat voor de assurantie altijd noodig was en dat verdachte geld noodig had om zijn meubels uit het faillissement over te nemen. Getuige geeft toe een kwitantie voor 1000 te hebben geteekend en dat te heb ben gedaan om verdachte te helpen. Hij zag daarin niets strafbaars. Getuige ontving evenwel geen cent. Tenslotte heeft hij 600 in termijnen ontvangen, de laatste 130 met veel moeite weten geïnd te krijgen. Verdachte zegt 620 te hebben geleend van den heer Van Raalte, die hij nog steeds schuldig is. De getuige Van Eijkeren was in dienst van Ten Bruggen Cate. Hij verrichtte des tijds de reparaties in de '^o^coop Luxor en ontving daarvoor aan werkloon 100. Van de manipulaties met de kwitanties zegt getuige niets af te weten. Verdachte nader door den president on dervraagd, zegt te bejammeren hetgeen hij heeft gedaan en verzoekt de rechtbank clementie te betoonen. De officier van justitie acht de feiten bewezenverdachte heeft geknoeid en den curator in zijn faillissement tegengewerkt en misleid op meerdere punten. Het O.M. eischte vervolgons een gevan genisstraf ven 6 mcanden. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 24 Mei 1937 tot en met 29 Mei 1937, zaï bedragen voor kwaliteitsklasse A. 3.15 per 100 kg. voor kwaliteitsklasse B. 2.65 per 100 kg. voor kwaliteitsklasse C. 2.15 per 100 kg. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoe ding 1.65 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, wel ke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tjjdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.per 100 kg. ZONDAG 30 MEI 1937. BRESKENS. 9.30 uur Ds. GOUDZWAARD. (Doopsbediening) 5.30 uur Ds. D. GOUDZWAARD. CADZANJ». 9.30 uur Ds. VISSER. HOOFDPLAAT. 10 uur Ds. PLIESTER. NIEUWVLIET. 11 uur Ds. DERKSEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. ZUIDZANDE. 9.30 uur Ds. TH. A. STEGENGA. GROEDE. 9.30 uur Ds. DERKSEN. Evang. Lnth. Gemeente. 9.30 uur Ds. J. C. SCHRöDER, Pred.-Direct. Luth. Diac.-Inrichting te Amsterdam. Aanr ij dingen te 's-Gra venhage. Vrijdagavond is op het Valkenboschplein te 's-Gravenhage een 72- jarge dame, mevr. C. K., wonende aan de Joan Maetsuyckerstraat, door een auto aan gereden. Zij werd daardoor aan het hoofd gewond en zij bekwam een gecompliceerde armbreuk. De G.G.D. bracht haar naar het Roode Kruis-ziekenhuis. Denzelfden avond werd op de Nieuwe Ha ven de 28-jarige J. B. V., door een auto aangereden. Hij bekwam een hersenschud ding en werd in het ziekenhuis Zuidwal op genomen. Was dat maar op te van gen geweest. In de Govert Flinck- straat te Amsterdam is gisteren een vat wijn, dat op oen wagen, stond, uiteengebar sten, waardoor 75 liter van het kostelijk vocht over den rijweg vloeide. -—Nasleep derverkiezin gen. Colportagerumoer, dat zich op Vrijdagavonden te Amsterdam steeds in meer of mindere mate voordoet, is gisteren tengevolge van den verkiezingsuitslag in een ietwat heviger mate dan gewoonlijk, opgetreden. Rond de colporteurs drong zich, vooral in de omgeving van het Leidscheplein en het Koningsplein, een menigte politieke tegen standers op. De politie heeft op het Leidscheplein het colporteeren verboden. De politie heeft in den loop van den avond een revolver en eenige wandelstokken in beslag genomen, terwijl een man aangifte van mishandeling heeft gedaan. De politie heeft vooral in de omgeving van de Ceintuurbaan en de Amstellaan, met gebruikmaking van den gummistok, groep jes betoogers moeten verspreiden. Er is niemand gearresteerd. Doodelijke val. Gistermid dag was de 17-jarige dienstbode T. Reygers- berg in een woning aan den Essenburgsin- gel te Rotterdam, waar zij in betrekking was, bezig met het schoonmaken van de dakgoot. Het meisje heeft daarbij het even wicht verloren en is van 15 meter hoogte naar beneden geslagen. Zij kwam met het hoofd op de straat terecht en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Kind tusschen twee voertuigen bekneld geraakt en gedood. Gisteravond is te Zwaag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 7-jarige C. Bennis om het leven is geko men. De knaap geraakte b(j het oversteken van den weg bekneld tusschen een maaima- chine en dc juist passeerende auto van den uit Hoorn komenden pastoor van Zwaag. Eenige oogenblikken na het ongeluk gaf de jongen den geest. Kapitale boerderij af gebrand. Gistermiddag is brand ont staan in de kapitale boerderij van den land bouwer J. Tielen te Asten. Wegens gebrek aan water kon de brandweer niets uitrich ten. De boerderij met inboedel ging geheel verloren. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. MIDDELBURG. BEVALLEN. L. Joosse, geb. Passenier, z. J. P. Vergouwe, geb. van Aken, d. S. C. Kot huizen, geb. Dekker, z. J. Outeru-ar? geb. Griep, d. OVERLEDEN. W. Vellekoop, 8 uren, z. t- L. Sturm, 5 j., z. ONDERTROUWD. J. J. J. Sinke, 35 j. en J. Janse, 35 j. K. L. J. Smit, 22 j. en G. A. Simons, 28 j. H. J. Leydekker, 29 j. en M. C. van de Voorde, 26 j. J. van den Berge, 21 j. en J. Pieters, 24 j. GETROUWD. F. Herman, 23 j. en J. Louwerse, 27 j. A. Th. Tettelaar, 24 j. en L. Mulder, 18 j. (M.C.) GOES. ONDERTROUWD: G. van der Klooster, 22 j. en D. J. van Zaltbommel, 21 j. GETROUWD: H. C. Weezepoel, 27 j. en J. Maas, 21 j. BEVALLEN H. R. Reneman, geb. van Looy, z. E. G. van Zweec.en, geb. Vroegop, z. (D.Z.) Uit- en thuisvarende schepen. „Bloemfontein" (uitr.) p. 27 Mei Dungeness „Boschdijk" (uitr.) 26 Mei te Houston „Damsterdijk" (thuisr.) 27 Mei te Glasgow „Dempo" (uitr.) 27 Mei van Colombo „Enggano" (uitr.) 27 Mei van Port Said „Grootekerk" (uitr.)28 Mei van Colombo „Hoogkerk" (uitr.) 27 Mei te Colombo „Indrapoera" thuisr.) 27 Mei van Tange- „Johan van Oldenbarnevelt" (uitr.) 28 Mei van Genua „Kota Inten" 28 Mei van Singapore, Bata via naar New York „Mapia" 27 Mei van Sabang, Calcutta naar New York „Moena" (thuisr.) p. 27 Mei Gibraltar „Nijkerk" 28 Mei te Sydney van Rot.a „Poelau Tello" (thuisr.) 28 Mei v.Sabang „Sitoebondo" (uitr.) 28 Mei van Port Saici „Sibajak" (thuisr.) 28 Mei v. Singapore „Statendam" 27 Mei v. New York n. Rott. „Soekaboemi" (uitr.) 27 Mei van Suez .,Simaloer" 28 Mei van Batavia naar Amst „Singkep" (thuisr.) 28 Mei te Suez Leerwerk, door Geertruida de Graaff. Uitgaaf Van Holkema en WarendorfAm sterdam. Enkele dagen voordat we dit verdienste lijk werk ter beoordeeling ontvingen, maak ten we kennis met een prachtstuk leerwerk, door vaardige dameshanden gewrocht, een zakportefeuille, die, althans $oor ons als leek, niet van een handelsartikel te onder scheiden was. Door die kennismaking konden wij de talrijke, duidelijke platen in Leerwerk te beter waardeeren. Behalve platen bevat dit boek echter ook lectuur. Wie zonder die lectuur een stuk leer neemt, om daar iets moois van te maken, zal het daarin niet ver brengen, zal vermoedelijk zelfs in het geheel niets bereiken. Want leerwerk, het uit leer vervaardigen van voorwerpen, eischt studie en naast studie vaardigheid en naast vaar digheid volharding. Eerst dan zal men scheppend en voldoening gevend werk kun nen leveren. Wij bevelen deze handleiding, waarin we veel interessants aantroffen, gaarne aan, maar voegen er bij, dat de kos ten van dit vrouwenhandwerk die van het handelsartikel aanmerkelijk zullen over treffen. Jonge Zwervers, door Ems H. van Soest. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar Dit boek voor oudere meisjes geeft het verhaal van twee vriendinnen, waarvan de eene van uit Indië door Europa reist van stad tot stad, de andere in Indië blijft. Bei de meisjes moeten na veel teleurstelling be kennen, dat ze in weerwil van het flirten met zoogenaamde vrienden, alleen maai haken naar echt 3 liefde, welke ze dan ook ten laatste vinden. Het boek kan ons maar matig bekoren. van publieke vermakelijk h-den vergaderingen enz Aïhambra"-theater. Van Vrijdag 28 Mei tot en met Donderdag 3 Juni „De man die zijn ziel verkocht" en „In de gevaarlijke zone".

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 6