BismaRex NOOTJES UIT DE PROVINCIE De Italiaansche bladen hebben hun cor respondenten uit Londen teruggeroepen in verband met de „lasterlijke houding der Britsche pers ten aanzien van Italië en de Italiaansche vrijwilligers in Spanje" zooals het persbureau Stefani het uitdrukt. Nabij Solnes (Zweden) is gisteren een auto op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen. De vier inzittenden werden verpletterd. Het nieuwe dieselgemaal van het hoog heemraadschap „Delfland" aan de Vijfslui zen in de onmiddellijke nabijheid van Schie dam is hedenmiddag officieel door den Mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. Av van Lidth de Jeude in werking gesteld. Donderdagavond is een boot te Greifs- wald (Pommcren), waarop zich een equi page van vier koppen en een gezelschap van negen studenten bevonden, vol water geloopen en gezonken. Slechts de eigenaar kon worden gered. De man had zestien uur lang, vastgebonden aan den mast, op hulp gewacht. terwijl de interessante werking der duiven sport niet minder typeerend is. Voldoening is er dan ook aan het einde, wanneer de diamanten net op tijd aan de koningin worden teruggegeven, De Roche- fort ontmaskerd wordt, d'Artagnan met de actieve Constance trouwt en de dappere musketiers zich achter den koning van Frankrijk scharen. „Een Vreemdeling kwamis een Gaumont-film naar den roman van Jerome K. Jerome „The Passing of the Third Floor back". Als alle Engelsche films van heden goed gespeeld en voortreffelijk typee rend, sober, eenvoudig. Niet mooier, niet luxueuser dan de verzamelde levens in een simpel echt Engelsch boarding-house, welks melancholieke sfeer men uit aanschouwing, door eigen beleving, eigenlijk moet kennen. Hoe leeft dan deze rolprentHoe spreekt dan haar rustige taal, niet sentimenteel, niet dramatiseerend, doch reëel van diep, menschelyk alledag-bestaan, zonder grootschheid, zonder veel variatie, met meer donker dan licht, met meer ellende dan zon, met veel macht van en hunkering naar geld. Om „eruit" te blijven of „eruit" te komen. Neen, slechts weinig van deze huizen biedt een werkelijk „thuis", ook niet dit pension van Mevr. Sharpe, waar vogels van diverse pluimage naast elkaar voort leven in een sfeer van onvriendelijkheid en argwaan. Hoe goed en hoe gewoon alle- daagsch zijn de typen als Majoor Tomkin en zyn vrouw, die door allerlei zorg'en ertoe komen hun dochter te verkwanselen aan den rijken huiseigenaar, Wright, den man, die in het leven slaagde. Dan is er in dit heterogene gezelschap Miss Kite, een vrouw van diep in de dertig, teleurgesteld door desillusies, hard en scherp geworden door onvervulde verlangens mevrouw de Hooley, wier grootste trots is, dat haar neef een jonkheer is (zoo zijn er Lark- com, de man, die zich voor muziek interes seert en „dus" in gramofoonplaten han delt en dan verder nog de pensionhoud ster, naar verdienste begeering en vriende lijk, zoolang de gasten betalen. Een der levendigste figuren is het dienst meisje, Maria, een arm volkskind, dat door iedereen wordt afgesnauwd en steeds ver wijten hoort over haar afkomst. Het leven in dit huis vol menschen met weinig schoons en vreugdevols verandert, als er op zekeren dag een vreemdeling verschijnt. Instinctief voelen allen, dat deze man om geven is docr een ondefinieerbare sfeer, iets mysterieus, iets aangeboren goeds en machtigs. Hij intrigeert niet en doet niet onvriendelijk. Prachtig spreekt die invloed ten goede op het gezamenlijke uitstapje naar Mar gate, waarbij ook gelegenheid is tot knap fotowerk. De stille strijd tusschen den vreemdeling en den zakenman, die tot nu toe het terrein beheerschte, vindt zijn cli max en einde in den plotselingen dood van den eerste. Conrad Veidt speelt de titelrol en zijn expressieve beheerscht het doek en het spel tot het einde, wanneer hjj afscheid neemt van het arme, door ieder verlaten kind om in den Londenschen nacht te verzinken. Een film, die op haar ongekunstelde wij ze en met geringe hulpmiddelen toch wsl duidelijk spreekt van een der vele plekken in deze wereld, waar maar bitter weinig de zon doorbreekt. „Luxor"-Theater. Zijn recordvlucht. Menschen op een boot. Het vliegwezen, dat vooral in den laatsten tijd in het middelpunt van de publieke be langstelling staat, is altijd een dankbaar on derwerp voor de film geweest. Tallooze vliegers-rolprenten, vol romantiek en sen satie, met en zonder ontzettende ongeluk ken, hebben den toeschouwer gevangen ge houden, al voer ook menige huivering hem door de leden. En menigeen heeft zich wel licht voorgenomen om voorloopig nog maar met beide beenen op den grond te blijven staan, al vliegen ze ook naar de maan. Dat de geschiedenis daarin ook een woordje meespreekt ligt voor de hand, vooral, nu aan de vele doodelijke ongevallen er weer een van respectabele afmetingen is toege voegd door de ramp welke het trotsche luchtschip Hindenburg, ook in Vlissingen welbekend door zijn reizen over Neder- landsch gebied, heeft -retroffen. Ook in deze film, een aviatieksensatie van den eersten rang, heeft iemand, en wel de aviateur Jerry (Billy Bakewell), tengevolge van de onheilen zijn collega's overkomen, den schrik te pakken en angst voor het vliegen gekregen. Toch experimenteert hy met zijn collega Tim (Tim Mc. Cóy) ,met een nieu wen motor, daarbij geassisteerd door den mecanicien Mickey (Vincent Shermann). Hun concurrent Crandall (Hooper Atchley) doet een bod op de machine, hetgeen echter wordt afgeslagen. Een aanrijding met een nichtje van dezen concurrent heeft Jerry in contact gebracht met de lieftallige Mary (Evalyn Knapp), die daarna een betrekking op het vliegveld bekwam. Als Tim, onkun dig van de familierelatie, constateert, dat de plannen van den nieuwen motor uit de safe gestolen zijn, verdenkt hij Mary. Een redding van Tim, dank zij Mary's kordaat heid, die zelf door een ongelukkigen para chutesprong gewond geraakt en in het hos pitaal moet worden opgenomen, doet Tim van meening veranderen, en hij belooft Mary om Jerry van zijn vliegvrees te helpen genezen. Hoe dit geschiedt, vertelt de film. Maar het komt voor mekaar en goed ook Na de sensatie in de lucht, de sensatie op het water. Aan boord van het stoomschip „San Capador" bevindt zich een heterogeen gezelschap w.o. de detective Schultze (Vic tor Mc. Laglen), die weliswaar een open oog voor vrouwelijk schoon heeft, maar desalniettemin ijverig en listig speurt naar een gestolen vermogen, dat door Janet Grayson (Helen Vinson) en Danny Checkett (Fred Keating) niet minder listig verbor gen wordt gehouden. Het intellect van den detective wint het ten slotte van het duo JanetDanny, nadat een bonte mengeling van intrigues de spanning tot het einde toe bewaard heeft. Paramount zorgt voor de jongste wereld actualiteiten. Loop der bevolking, gedurende de 2e helft van de maand April. Aantal inwoners op 1 April 21754. Aantal inwoners op 1 Mei 21735. GEVESTIGD: O. Cisch, worstmaker, Beursstraat 7, van Amersfoort. G. A. Mulder, meubelmaker, Badhuis straat 71, van Middelburg. J. van Roode, bootsman, Hr. Ms. Wacht schip, van Den Helder. W. Wildschut, onder-commissaris N. L., Paul Krugerstraat 31, van Hilversum. H. J. Kramers, maj.-machinist, Graven straat 4a, van Den Helder. L. P. van Oppen, stuurman, Boulevard de Ruyter 8, van Terneuzen. J. Melger, matroos ter koopv., Bonedijke- straat 24, van Dordrecht. P. v. d. Lek, monteur K.L.M., Van der Spieghelstraat 23, van Amsterdam. J. N. Blomme, sergt. vuurwerker, Boule vard de Ruyter 66, van Bandoeng. J. Huibregtse, electr. techn. opz., Paul Krugerstraat 44, van Serooskerke. P. H. BolTouburg, zonder, Badhuis straat 14, van Den Helder. P. A. Stalpers, kellner, Badhuisstraat 3, van Tilburg. P. Smitv. Daele, zonder, Prinsenstraat 15, van Soerabaja. M. J. Lievensede Landmeter, zonder, Scherminkelstraat 8, van Den Helder. Mej. R. de Jonge, zonder, Kanaalstraat 16, van Hilversum. J. Telgenhof, ingenieur, Boulevard Evert- sen 44, van Amersfoort. J. P. de BontRaijmakers, zonder, Bad huisstraat 22, van Rotterdam. P. C. van Zweeden, caféhouder, Paling straat 15, van Middelburg. C. Ruben, banketbakker, Droogdok 14, van Den Haag. R. v. d. Berg, opzichter fortific., Emma- straat 2, van Amsterdam. E. J. J. J. C. Albers, sergt. machinist, Hobeinstraat 93, van Den Helder. VERTROKKEN: B. C. Sorgedrager, machinist, Boulevard de Ruyter 74, naar Batavia. C. Baan, zonder, Lampsinsstraat 10, naar Ede. H. J. Koster, metaaldraaier, Lambrecht- senstraat 17, naar Rheden. J. Sohier, metaaldraaier, Glacisstraat 74, naar Rheden. M. P. v. d. Ent, bankwerker, Callenfels- straat 5, naar Rheden. P. H. Haring, sergt. pol. troepen, Mari niersplein 6, naar Zomeren. S. Meuldijk, varensgezel, Prins Hendrik- weg 18, naar Rotterdam. A. Ruijters, zonder, Slijkstraat 2, naar Bergen op Zoom. J. D'HaenBulteel, zonder, Slijkstraat 2, naar Bergen op Zoom. P. M. Altorf, korp. telegrafist, Eedestraat 22, naar Den Haag. Mej. M. E. Smits, onderwijzeres, Bree- straat 4, naar Brakel. P. A. Rueck, adj.-commissaris N. L., Coosje Buskenstraat 36, naar Terneuzen. J. H. Potjewijd, rijwielreparateur, Stee- nenbeer 1, naar Monster. N. B. BetckeSchouwenaar, zonder, Sin- gelweg 132, naar N.O. Indië. L. Hokke, scheepmaker, Coosje Busken straat 41, naar O. en W. Souburg. M. Suurmond, kraandrijver, O. Berm weg 6, naar O. en W. Souburg. B. Lokerse, bode Prov. Griffie, Kasteel straat 35, naar Middelburg. C. J. Kruijsse, zonder, Boulevard Bankert 112, naar Merxem (B.) D. J. v. Doorninck, luit. ter zee 2e kl., Hr. Ms. Wachtschip, naar Den Helder. J. v. Ochten, spoeler, Breewaterstraat 41, naar Amsterdam. R. Huisman, metaaldraaier, Hurgronje- straat 9, naar Rheden. G. J. Swarthcf, maj.-machinist, Graven straat 4a, naar Rotterdam. J. dé Gast, machinist, Koudek. weg O. 70, naar Velsen. J. van der Poel, fraiser, Verkuyl Quak- kelaarstraat 82, naar Rotterdam. G. Kruijs, luit. ter zee 2e kl., Sottegem- straat 6, naar Den Helder. H. Dane, varensgezel, Slijkstraat 32, naar Amsterdam. Het nieuws van don dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H. M. de Koningin bracht Vrijdagmorgen een bezoek aan de bloemententoonstelling te Boskoop. Het dochtertje van den heer Grootendorst, een der aan de tentoonstel ling deelnemende kweekers, bood Hare Majesteit bloemen aan. Hr. Ms. kruiser „Java", die na een 12- jarig verblijf in Ned.-Indië op zijn terug reis naar Nederland eenigen tijd voor con- vooi-dienst in de Spaansche wateren heeft vertoefd, is Vrijdagmorgen in Den Helder teruggekeerd, waar hij in gereedheid zal worden gebracht voor de vlootrevue by Spithead op 20 Mei a.s.. Pinksterwijdingssamenkomst. Dinsdag 11 Mei a.s. zal in de Groote Kerk een Pinksterwijdingssamenkomst worden gehouden, waarin de vier predikanten der Ned. Hervormde Gemeente zullen spreken over het onderwerp „Gaat heen, onderwijst alle volken". De heer M. W. Haaijman, bari ton, zal zijn medewerking verleenen. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. De uitgebannen Huterschen. Men schrijft ons Zooals men onlangs heeft kunnen lezen, is een aantal Hutersche doopsgezinden uit Duitschland gebannen en over onze grens gekomen an is hun tijdelijk gastvrijheid in Holland verleend. Deze groep van Christenen leeft nog ge heel in gemeenschap van goederen, op de wijze van de eerste christengemeente. Juist nu wij met Pinksteren weer het ontstaan der eerste gemeente zullen her denken, zal het belangrijk zijn iets uit de praktijk van deze samenleving te kun nen hooren. Eén van deze broeders, in him typische kleederdracht, hoopt hierover Woensdag 12 Mei te komen spreken in de Doopsgez. kerk met vele lichtbeelden. Het Duitsch wordt vertaald. Daar zij binnen kort naar Engeland hopen te vertrekken, is het een voorrecht nog gelegenheid te hebben, iets over dezen vorm van practisch christendom te kunnen hooren. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. Gevonden voorwerpen. pe Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd 2 huissleutels glacé heeren handschoen vulpenhouder ceintuur van jurk ring met sleuteltjes damesrijwielrijwielbelastingmerk en 3 memorandums en dat inlichtingen te beko men zijn omtrentEen alpinemuts bij Bie sing, Prinsenstraat 34 lorgnet in étui bij Schuilwerve p/a. Stroo, Eedestraat 122 leesboeken bij Bolier, Walstraat 55 gleuf- hoed bij Van de Velde, Beursplein 7 man telband bij Strijp, Keizerstraat 12 rijwiel belastingmerk ir étui bij Dingemanse, Lam menstraat 19 R.K. kruisje aan zilveren kettinkje bij Vader, Noordstraat 77 zilveren heerenarmbandhorloge bij Schroe- vers, Smalle kade 1 klein balletje bij Van Zutphen, Palingstraat 14 kinderhand- taschje bij Hanssen, Walstraat 30 gebreid kindertaschje b\j Van den Ent, Van ,Dis- hoeckstraat 7 zijden damessjaal bij Marijs, Paardenstraat 29 speelgoedautotje bij Va der, Vlamingstraat 20 rijwielbelasting merk in étui bij Hurkmans, Molenstraat 3 rijwielbelastingmerk in étui bij Vogel, Waaigat 3 ring met sleutels bij Jansen, Koudekerkscheweg (O.) 66 beneden grij ze ceintuur bij Pieterse, Gevangenhuisstraat 7damesportemonnaie met inhoud bij Dommisse, Boulevard Evertsen 18 beneden ijzeren gewicht bij Meerman, Baljuwstraat 14 knippatroon bij Polderman, Glacisstraat 140 wandelstok met zilveren knop bij Van de Voorde, Van Dishoeckstraat 3 melkbus sleutel bij De Vroe, Vlissingscheweg 52 te O. en W. Souburg Engelsch leerboekje bij In den Bosch, Verkuyl Quakkelaarstraat 66 type Lipssleutel bij Hoeksema, Wal straat 51 eind ketting bij De Bruyne, Bree- straat 16 zilveren kinderarmbandje bij Bertijn, Schuitvaartgracht 97 nikkelen heerenhorloge bij Braat, Kleine Kerk straat 13 pakje, inhoudende paar kousen bij Dingemanse, Winkelmanstraat 27 da- meshandtaschje met inhoud bij Van Schaïk, Flesschenstraat 12 loupe by Vogelenzang, Verkuyl Quakkelaarstraat 113 en bruin kin derjasje by Verhagen, Boulevard Bankert 16 boven. Buurtcommissie Gravenstraat. In de op 7 Mei gehouden vergadering van de buurtcommissie Gravenstraat en om geving werd de eindafrekening vastgesteld van de feestviering ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Het resultaat is een klein batig saldo, welk bedrag door den penningmeester, die in deze bijeenkomst volledig werd gedechargeerd, op het spaar bankboekje der Nutsspaarbank werd bij geschreven. Het comité blijft als zoodanig bestaan. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bun keren: Grieksch s.s. „Anna Bulgaris" van DakarNederlandsch m.s. „Arbo" van Antwerpen. V ertrokken: „Anna Bulgaria" naar Oslo„Arbo" naar Rochester. BIERVLIET Wedvlucht met postduiven. Hemelvaartsdag hield de Bierviietsche duivenvereeniging „Hoop" een wedvlucht op Arras met 47 duiven. De prijzen werden 'i toegekend aan R. Blomme le, 2e en 15e pr. A. Jansen 3e, 5e en 8e pr. A. Naeije 4e, 10e en 11e pr. F. Hoevenagel 6e pr. Ch. van Vooren 7e pr. J. de Meijer 9e pr. F. de Vos 12e pr. A. Vervaet 13e pr. Th. de Boevere 14e pr. P. de Baerdenmaeker 16e pr. A. Jansen le overduif. De eerste aardbeien aangevoerd. De eerste aardbeien zijn op de veiling te Middelburg aangevoerd door den heer A. Anker uit Serooskerke. De prijs is 23 24 cent per 15 stuks. De heer J. M. Poley uit Ierseke voerde de eerste druiven, perziken en tomaten aan, die tegen de volgende prijzen ver kocht werden druiven en tomaten, beide 60 cent per K.G. en perziken 114 cent per stuk. lepeltje I REX zal onmiddellijk het beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- yliseeren. Het bestrijdt oprisping en v. indigestie en beschermt den raaag- «v wand. Gebruik eenigen tijd BIS- s MA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U vzich jarenlang heeft moe- yten ontzeggen. U kunt het probeeren met een proefflacon van 25 ct. J De groote flacon k I f. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig i bruik. Bij Apothekers en Drogisten. Rexai] maagpoeder Zware brand te Koewacht. De machinale slachterij van gebr. Jans sen te Koewacht, een der grootste slachte- rijbedrijven in Zceuwsch-Vlaanderen, is gis teren door een hevigen brand geheel ver nield, meldt het Hbld. Het groote fabrieksgebouw, alsmede de machinerieën en de in de fabriek aanwezige voorraden slacht stonden weldra geheel in vlammen. Binnen het uur was het geheele gebouw totaal vernield. De brandweer kon weinig uitrichten. Een aantal arbeiders is tengevolge van den brand werkloos gewor den. Het fabrieksgebouw was verzekerd. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Heer Abts- en Sinoutskerke ds. W. Reus te Westkapelle. Geref. Gemeente. Beroepen te Bruinisse ds. J. Vreugdenhil te Kampen. Pastoor J. G. Groot, f Naar de N. Haarl. Crt. meldt is in Huize St. Jozef te Hillegom overleden de zeereerw. heer pastoor J. G. Groot. De overledene werd geboren te Hillegom in 1868. Hy werd priester gewijd 15 Augus tus 1893 en was o.m. pastoor te Heinkens- zand. Sinds eenige jaren was hij al rustend te Overschie, laatstelijk te Hillegom. Benoeming kweekeling met acte. Tot kweekeling met acte aan de R.K. lagere school te IJzendijke is in de vaca- ture-Weijts benoemd de heer A. Raes aldaar. Examens. Voor het costumière-examen slaagde te Rotterdam de dames M. Dees te Zaamslag en M. de Beer te Vlissingen. Geslaagd voor 3en stuurman Th. de Vries, leerling van De Ruyterschobl alhier. Examen hoofdakte. De Minister van Onderwijs, K. en We tenschappen heeft o.a. benoemd in de com- sie Rotterdam I, welke in 1937 belast is met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 a. tot lid en voorzitter C. Wit, Mid delburg b. tot ledenK. Dekker, Middel burg dr. J. J. Gielen, Hulstdr4 K. Hui- zenga, Middelburg E. Mos, Middelburg J. W. van Swigchem, Middelburg c. tot plaatsvervangend lid C. J. Bakker, Mid delburg. Deskundigen en gecommitteerden Eindexamens H.B.S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald le. dat de eindexamens aan de B-afdee- lingen der openbare hoogere burgerscholen met vijf-jarigen cursus en ingevolge artikel 45tredecies der middelbaar-onderwijswet aangewezen bijzondere hoogere burgerscho len, met vier- en vyf-jarigen cursus, als mede o.a. die der aan de Rijks hoogere burgerscholen te Goes, Middelburg, Vlissin gen en Zierikzee gevormde A-afdeelingen dit jaar zullen worden afgenomen, voor zoover het mondeling gedeelte betreft, op de hieronder voor elke school aangegeven dagen 2e. aan te wijzen de navolgende deskun digen en gecommitteerden, met wier me dewerking deze examens zullen worden af genomen (de deskundigen bij de eindexa mens aan de B-afdeelingen der hoogere burgerscholen zijn genoemd in de volgorde, waarin de onderwijsvakken in artikel 6 van het reglement op de eindexamens zijn aangegeven) I. B-afdeelingen van de hoogere burger scholen bij de eindexamens van de R.H.B.S. te Zierikzee op 28, 29 en 30 Junideskundi gen ir. H. C. Volkers, Delftur. C. E. B. Bremekamp, Bilthoven dr. F. W. Stapel, 's-Gravenhage bij de eindexamens van de R.H.B.S. te Goes op 22, 23, 24, 25 en 26 JuniR.H. B.S. te Vlissingen op 28, 29, 30 Juni en 1 JuliR.H.B.S. te Neuzen op 2 en 3 Juli R.H.B.S. te Oostburg op 5, 6, 7 en 8 Juli R.H.B.S. te Middelburg op 9, 10, 12, 13 en 14 Julideskundigen H. J. Bartelings, 's-Gravenhage dr. P. Karsten, Groningen ds. J. Ph. Makkink, Leiden II. A-afdeelingen, gevormd aan Rijks hoogere burgerscholen a. bij de eindexamens van de R.H.B.S. te Goes op 1, 2 en 3 JuliR.H.B.S. te Middelburg op 5 en 6 JuliR. H. B. S. te Vlissingen op .7, 8, 9 en 10 JuliR.H.B.S. te Zierikzee op 12, 13 en 14 Juli gecom mitteerden J. L. van der Pauw, Hilligers- berg T. J. Bezemer, Wageningen dr. E, E. J. Messing, Voorburg. Examencommissie nuttige en fraaie handwerken. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft o.a. benoemd in de commissie te Rotterdam, welke in 1937 be last is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes Voor de nuttige handwerken a. tot lid en voorzitter mejuffr. A. F. Houba, schoolop ziener van het lager onderwys in de in spectie 's-Gravenhage, te 's-Gravenhage b. tot plaatsvervangend voorzitterS. Brandsma, inspecteur van het lag'er onder wijs in de inspectie Brielle, te Rotterdam c. tot lid mej. S. Hoekstra, leerares aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Middelburg d. tot plaatsvervangend lid mej. E M. Risseeuw, oud-leerares aan de voormalige Rijkskweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen, te Oostburg. Eindexamen gymnasium. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat het eind examen van het gemeentelijk gymnasium te Middelburg, voor zooveel het mondeling ge deelte betreft, dit jaar zal worden afge nomen op 16, 17 en 18 Juni. Gecommitteerdendr. R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam dr. I. H. Gosses, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningendr. J. D. van der Waals, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, aan wie zal worden toegevoegd op 16 en 17 Juni dr. H. J. Lam te Leiden. SCHEEPVAARTBERICHTEN Ontploffing aan boord van een Letlandsch schip «e Rotterdam. Gistermorgen heeft zich aan boord van het uit Riga afkomstige Letlandsche stoom schip „Everonica", dat gemeerd ligt aan paal 60 in de Waalhaven te Rotterdam, een ontploffing voorgedaan, waarbij twee leden van de ontgassingsploeg min of meer ern stig werden gewond. Het schip, dat aanvankelijk in de Maas haven had gelegen, was naar de Waal haven verhaald, om ontgast te worden. Daartoe had de bemanning gistermorgen vroeg het schip reeds verlaten. De ontgas- sing, die met blauwzuur geschiedde, be paalde zich vooral tot het logies van de bemanning en het ruim in het voorschip. Het werk ondervond geen stagnatie en men was dan ook allerminst op een ont ploffing verdacht. Toen de ploeg het voor schip had verlaten, had plotseling een ont ploffing in het voorschip plaats en direct daarop brak er brand uit. De opzichter Rees kreeg ernstige brandwonden aan ge zicht en handen en het lid van de ontgas singsploeg Rijke werd tegen het dek ge slingerd en met een schedelfractuur opge nomen. Op den wal had men de ontploffing ge hoord en spoedig waren de Havendiensten 4, 3 en 6, de Politie 3 en een bootje van de Steenkolen Handels Vereeniging langszij. Aan boord van het laatste scheepje bevond zich dr. J. G. Veenenbos, die de beide ge wonden voorloopig verbond. Daarna zijn zij naar het bureau van de rivierpolitie ver voerd, vanwaar de slachtoffers naar het havenziekenhuis zijn overgebracht. De derde man van de ontgassingsploeg is met den schrik vrijgekomen. De Havendienst 4 is onmiddellijk begon nen om met drie stralen het vuur te be strijden. Men kon niet goed bij den brand komen, maar door veel water in het ruim te brengen, heeft men weten te voorkomen, dat deze zich uitbreidde. Scheepsbotsing bij Hastings. Hedenochtend is voor Hastings (Enge land) in dichten mist het Brit3che schip „Willesden", metende 5000 ton, in botsing gekomen met het Italiaansche schip „Gian Franco". De bemanning van de „Wiliesden" heeft het schip verlaten en is met de booten aan land gegaan, het schip is ernstig be schadigd. De „Gian Franco" schijnt geen averij te hebben opgeloopen en is doorgevaren naar Bremen.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2