500 300 25 het Paviljoen Wnndelpier 8 MEI EERSTE BLAD No. lOT 75e Jaargang! 1937 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSNIEUWS Zaterdag 15 Mei heropent met van den di VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn U RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Het is Vrijdagmiddag tegen ieders ver wachting, nog een zeer langdurige raads zitting geworden. Weliswaar was de agen da buitengewoon uitgebreid, maar het wa ren toch veelal onderwerpen waarvan insi ders niet verwacht hadden dat zij tot dis cussie aanleiding zouden geven. Mevr. van der Vlistvan den Broeke werd als raadslid geïnstalleerd zij vond een frisschen ruiker bloemen op de voor haar bestemde plaats en de burgemeester sprak den wensch uit, dat zij zich te mid den der mannen thuis zou voelen. Vervolgens vonden diverse benoemingen plaats. Die van een secretaris-rentmeester van het Burger-Weeshuis nam nogal wat tijd in beslag. De Raad ging in geheime zitting om te praten over het door eenige leden te berde gebrachte feit, dat aanvan kelijk een andere voordracht had bestaan, waarop nummer twee der thans door regen ten ingediende voordracht, als nummer één voorkwam. Na heropening der publieke zitting werd nummer 1 der voordracht, de heer J. van der Hof, benoemd. De nieuwe schoolgeldheffing gaf ver schillenden raadsleden aanleiding er op te wijzen, dat nu twee nieuwe categoriën der bevolking tot het betalen van schoolgeld verplicht worden die hiervan vroeger wa ren vrijgesteld en er ook feitelijk niet toe iil. staat zijn. De raadsleden die in dien zin het woord voerden, voegden er aan toe wel te begrijpen dat aan het voorstel niets te doen viel, daar het ons, als zoovele, we der wordt opgelegd. Namens B. en W. zei de wethouder van Onderwijs dat ook het College het voorstel met tegenzin heeft ingediend en het niet aangenaam vindt, twee groepen lagere inkomens in de nieu we regeling te moeten betrekken. Het voorstel werd aangenomen. De hondenbelasting is voor menschen die zich hier komen vestigen wat billijker ge maakt en ook de vermakelijkheidsbelasting voor zoover deze betrekking heeft op mu- ziekvergunningen, is voor de betrokkenen dragelijker geworden de gemeente ver wacht het hieruit voortvloeiende nadeel van geringere ontvangsten, door meerdere maandvergunningen gecompenseerd te zien. De brandweer krijgt binnenkort een nieuwe auto-motorspuit en de raad ging ook accoord met het voorstel om, in af wachting van de kazerne-bouw-plannen, het materiaal voorloopig centraal onder te brengen in een hiertoe gehuurde garage. Naar aanleiding van den brand van jl. Woensdag waarbij in de Nieuwstraat een perceel geheel werd verwoest, is er de aandacht op gevestigd, dat er weer vrij veel tijd verliep tusschen het brandalarm en het arriveeren van het eerste brandweer materiaal. Hier werd echter aan toegevoegd, dat de Vrijwilligers zich op verschillende punten in de stad bevinden hetgeen tijdverlies moet veroorzaken. Men heeft woorden van hulde gesproken aan het adres van de politie, die met den slangenwagen het eerst ter plaatse was en krachtdadig is opgetreden. Men drong er echter op aan, de politie die toch altijd het eerst ter plaatse is, de be schikking te geven over eenig brandweer materiaal, bijv. een der oude motorspuiten. Had zij hier Woensdag over beschikt, dan had de brand niet zulk een omvang aan genomen. Uit het antwoord van den voor zitter bleek, dat men binnenkort de vraag óf en hoe de politie een grooter aandeel bij brandblussching moet hebben, onder oogen zal zien van een politie-brandweer zal in verband met de kosten echter geen sprake kunnen zijn en met het oog hierop kan de vrijwillige brandweer niet gemist worden. Het volksbad zal voortaan ook toegan kelijk zijn voor hen die meer verdienen dan 2500 's jaars, maar er zal op worden ge let dat zij dan niet heimelijk toch op het andere strandgedeelte gaan. De Raad heeft een principe-besluit ge nomen tot verkoop van den voor den bouw van 51 arbeiderswoningen benoodigden grond, aan de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen". Dit, hoewel de maten nog niet geheel vast staan. In verband met aandrang tot spoed uit den Raad, merkte de voorzitter op, dat dit voorstel juist in dezen vorm op de agenda is geplaatst om vertraging bij den bouw zooveel mogelijk te voorkomen. Het perceel Koningsweg 47 is eigendom van de gemeente geworden, die den grond waarop dit pand staat noodig heeft met het oog op het uitbreidingsplan. Binnen afzienbaren tijd zal op de plek waar kort geleden de dubbele roofmoord plaats vond, dus wellicht een belangrijke verkeerswèg loopen. De afschrijvingen voor de waterleiding werden opnieuw vastgesteld en die voor het pompstation te Abeele bepaald op 20 Tal van agendapunten van geringere beteekenis werden zonder discussie of hoofdelijke stemming afgehandeld, maar bij de rondvraag ontstond een uitvoerig debat over de kranslegging bij het stand beeld van De Rüyter door de N.S.B. op tweeden Paaschdag. Namens de soc.-dem. raadsfractie waren hierover vragen gericht tot den raadsvoorzitter. De burgemeester heeft hierop geantwoord dat hij toestem ming heeft gegeven tot deze kranslegging; dat soortgelijke verzoeken nimmer worden geweigerd en er dus geen aanleiding be stond om in dit geval anders te handelen en tot slot, dat dien dag de normale poli tiemaatregelen zijn genomen. De soc.-dem. heer van Oorschot was hierdoor echter niet voldaan en heeft er in een uitvoerige rede op gewezen dat deze kranslegging misbruikt is om er een politieke demonstratie van te maken. In Middelburg is men hiertegen opgetreden en heeft de politie proces-verbaal opge maakt wegens een verboden optocht. Spre kers grieven hadden voornamelijk betrek king op het feit, dat de politie buitenge woon hoffelijk is opgetreden jegens een groep „die zich tegenover andere burgers zeer irriteerend en onbeschoft gedraagt", zooals spr. het noemde. En de spreker maakte in dit verband bezwaar tegen ver schillende handelingen van de politie op den bewusten dag en zeide, dat de politie zóó hoffelijk is opgetreden, dat men zich bijna zou afvragen of ook de politieleiding bij de N.S.B. geïnteresseerd is. Enkele anti-rev. sprekers hebben andere bèzwaren tegen het optreden van de N.S.B. ter spra ke gebracht. De voorzitter merkte op, dat het meer beleid eischt, hoffelijk op te treden, dan er maar op los te slaan en z.i. is door het persoonlijk optreden van den commissaris van politie voorkomen dat zich ernstiger onaangenaamheden hebben afgespeeld. De genomen maatregelen acht spreker noodig en hoe minder hierover in den Raad gezegd wordt, hoe beter spr. dit acht, want het is slechts koren op den molen van de N.S.B.*) Hierop volgde de rondvraag over onder werpen van verschillenden aard. Men zie ook ons inteiwiew met den Commissaris van politie. DE KRANSLEGGING BIJ HET STAND BEELD VAN DE RUYTER DOOR DE N.S.B. Een onderhoud met den Commissaris van Politie. Zooals in ons gemeenteraadsverslag is vermeld, is in de Raadszitting van jl. Vrij dag uitvoerig gedebatteerd over de krans legging van de N.S.B. bij het standbeeld van De Ruyter op 2en Paaschdag. De de batten liepen voornamelijk over de vraag wie hiertoe vergunning gegeven had èn over de vraag of de politie bij een en ander niet op ongewoon hoffelijke wijze is opge treden, zóó zelfs dat men geneigd was zich af te vragen of de leiding der politie bij de N.S.B geïnteresseerd is De zaak leek ons van voldoende beteeke nis om hierover een onderhoud te hebben met den Commissaris van Politie. Niet om dezen functionnaris in bescherming te ne men, maar wij zouden haast zeggen integendeel om de juiste toedracht der feiten ohomstootelijk vast te stellen door ook zijn lezing van het gebeurde te verne men. Want wij stelden ons hierbij op het standpunt, dat het ten eenenmale onduld baar zou moeten worden geacht, dat een Commissaris van Politie in de uitoefening van zijn ambt sympathieën toont voor een politieke organisatie en dit op zulk een wijze, dat een groot deel der bevolking hier aanstoot aan neemt. „Waarom", zoo was onze eerste vraag, „hebt U met ir. Mussert en den Gewestelijk Commissaris der N.S.B., den heer Dekker, op 2en Paaschdag in Hotel Noordzeeboule- vard een onderhoud gehad over de huldiging bij het standbeeld van De Ruyter. Het is toch begrijpelijk, dat men dit ongewoon acht, aangezien het gebruikelijk is, dat be sprekingen over dergelijke aangelegenheden op het bureau van politie plaats vinden." Het antwoord op deze vraag luidde „Ik heb niet in Hotel Noordzeeboulevard, maar eenige weken tevoren op het bureau van politie over de regeling van een en ander een gesprek gehad met den Geweste lijk Commissaris der N.S.B. in Zeeland. Het is mij ten eenenmale onbegrijpelijk, dat in den Gemeenteraad gezegd kan worden, dat dit onderhoud in Noordzeeboulevard heeft plaats gevonden. Ik heb daar nooit met een lid noch met den Leider der N.S.B. be sprekingen gevoerd." Wij maakten den Commissaris van Politie er toen op opmerkzaam, dat de heer Dekker Woensdag 28 April voor den Kantonrechter te Middelburg heeft terecht gestaan wegens het houden van een verboden optocht en dat hij, blijkens het in de pers verschenen verslag van deze rechtbankzitting verklaard heqft„D. was in Middelburg alleen bij het binnenkomen in de stad bij den stoet, doch bij het vertrek niet. Hij was met ir. Mussert vooruitgereden naar Vlissingen om in hotel Noordzeeboulevard een onderhoud te hebben met den Commissaris van Politie over de huldiging bij het standbeeld". De Commissaris betreurde ten zeerste dat bedoelde passage in dit rechtbankverslag aan zijn aandacht is ontsnapt, maar hij ver klaarde zonder eenig voorbehoud dat de mededeeling van den heer Dekker, indien deze overeenstemt met hetgeen te dien aan zien in de pers heeft gestaan, ten eenenmale onjuist is! Op onze vraag, waarom hij ir. Mussert na afloop der huldiging persoonlijk naar zijn auto heeft geleid, antwoordde Commissaris Gasignet, dit te hebben gedaan in het be lang van de openbare orde en met het oog op de aanwezigheid van zoo talrijke anders denkenden. Voor het geval dat zich eenig incident mocht voordoen, wilde hij in staat zijn om een en ander persoonlijk te beoor- deelen vandaar dat hij er de voorkeur aan heeft gegeven zich zelf te r.vr." tuigen dat ir. Mussert veilig zijn auto bereikte en dit niet aan een politie-beambte heeft willen over laten. De heer Gasignet legde er in dit verband nog den nadruk op, dat hij zich geen oor deel aanmatigde over het feit, dat voor de gewraakte kranslegging die men nu als een politieke demonstratie beschouwt, toestem ming is verleend. Het geven van een ver gunning hiertoe behoort uitsluitend tot de competentie van het hoofd der gemeente i.e. van den Burgemeester en wanneer deze vergunning heeft gegeven, behoort het slechts tot de taak van de politie om te zorgen dat alles ordelijk verloopt. De colportage. Wij maakten den heer Gasignet vervol gens opmerkzaam op hetgeen in de Raads zitting is gezegd ten aanzien .van het op treden van colporteerende N.S.B.-ers. Onder instemming van verschillende raadsleden, werd nl. opgemerkt „dat de politie tegen het irriteerende optreden dezer colporteurs reeds lang maatregelen had moeten nemen." In plaats daarvan hoort men uitroepen als „alles wat rood en rot is" en de politie staat in de nabijheid en doet niets aldus de in den Gemeenteraad gemaakte opmer kingen. „Deze kwestie neeft al geruimen tijd mijn aandacht", was het antwoord, „en niet het minst naar aanleiding van klachten van winkeliers die er zich over beklaagden dat de colporteurs zich voor hun etalages op hielden. Ik heb mij in verband hiermede voor eenige weken schriftelijk tot Burgemeester en Wethouders gewend en heb het College gevraagd hierbij verwijzend naar de klachten van de winkeliers of het geen overweging verdient eens onder oogen te zien of het niet raadzaam is opnieuw de afkondiging van een colportageverbod door den Gemeenteraad te bevorderen. Het col lege van B. en W. heeft toen echter schrif telijk geantwoord, hiertoe vooralsnog geen aanleiding te kunnen vinden. En het wapen waarmede de politie tegen de colporteurs zou kunnen optreden, wordt haar op deze wijze dus onthouden want er is geen en kele andere rechtsgrond om op te treden indien niet direct een verstoring van de openbare orde plaats vindt. Van andere zijde dan van nrjn eigen beambten en van de winkeliers bereikten mij nooit klachten over het optreden der colporteurs," aldus de Commissaris van Politie. „Was het U bekend dat de colporteurs, of één hunner, irriteerend optraden en, zoo als in den Raad is gezegd, herhaaldelijk uit riepen „Alles wat rood en rot is" was onze volgende vraag. „Ja," was het ant woord. „En ik heb dienaangaande consignes gegeven aan mijn personeel om bij de min ste of geringste overtreding van wet of politieverordening streng op te treden en tot aanhouding van den bewusten colpor teur over te gaan. Ten overvloede heb ik bedoelden colporteur reeds de vorige week bij mij ontboden en ik heb hem toen uit- drukkelijk verboden de bewuste woorden te schreeuwen, of op andere wijze irriteerend op te treden, daar ik in dat geval niet zou aarzelen alles te doen om de invoering van een colportageverbod te bevorderen. En een der leiders'der N.S.B. heeft mij op het po litiebureau persoonlijk gezegd, dat zulk een verbod voor de N.S.B. funest zou zijn, daar de straatcolportage voor haar een belang rijk propagandamiddel beteekent." De Commissaris van Politie meende zijn optreden hiermede voldoende gerechtvaar digd te hebben voor zoover men dit althans noodig mocht hebben geoordeelden dit was dus het einde van het onderhoud dat wij naar aanleiding van de bewogen debat ten in den Gemeenteraad met den Vlissing- schen politiechef hebben gehad. Zang- en Dans-instituut Th. Höfelein en Mej. F. H. Verhoeff. Leerlingenavond. 't Was Vrijdagavond weer als van ouds een pracht-programma, dat voor een volle zaal keurig werd afgewerkt. Alvorens hiertoe werd overgegaan sprak de heer Th. Höfelein een welkomstwoord, waarin hij zich in het bijzonder richtte tot de ouders der leerlingen, de familie Van WoelderenSprenger en de heeren dokto ren en voorts mededeelde, dat thans een avond van eigen werken gegeven zou wor den. Voor dè pauze werd „Hans en Grietje", zang- en danssprookje in drie bedrijven voor groote en kleine kinderen naar gebr. Grimm bewerkt en op muziek gezet door Th. Höfe lein, met liederen van mevrouw S. e.a. en balletten van mej. Verhoeff, opgevoerd. Na dat een piano-trio Höfelein (piano), De Ruysseher (viool) en Van Loo cello) de kleurrijke ouverture had gespeeld, welke echter veel meer belangstelling had ver diend van de zijde der aanwezigen, werden oog en oor onmiddellijk geboeid door een spejende, dansende kinderschaar, welke door de ruiten van de bezembinders-„hut" zichtbaar was. Weldra maakten wij ook kennis met Hans en Grietje en hun ouders, waarbij bleek, dat deze rollen, ook vocaal, in zeer goede handen berustten. Zoowel wal zang als spel betreft gaf dit viertal veel tc genieten en warme publieke waardeering viel hun dan ook aan het slot van I, waa.r zij „naar buiten" trokken, ten deel. Nadat Hans en Grietje door de wreede ouders in het bosch waren achtergelaten, kwamen de snoezige langgebaarde kabouters in hun leuke pakjes weldra aller harten veroveren. Wat die hukke-pukkies hier boden, vooral in het liedje met het pakkende refreintje „Kloppe, kloppe, klop", was gewoonweg beeldig. Zeer lief zongen Hans en Grietie hun „Avondgebed" en toen zij in Morpheus' armen rustten, verschafte de god van den slaap en der droomen den armen kinderen de heerlijkste visioenen. Fantastische dwaal lichtjes werden gevolgd door dansende aardmannetjes met lantaarntjes, hetgeen een feëriek effect sorteerde bekoorlijke elfjes in schattige costuumpjes zongen en dansten een elfendans, waarna reine engel tjes met een teeren, ontróerenden engelen zang het 2e bedrijf afsloten. Had droomland Hans en Grietje heerlijke gewaarwordingen deelachtig doen zrjn, wat stonden zij na hun ontwaken verbaasd te kijken naar dat lok kende, snoeperige huisje van suikergoed en koek. Wat smaakte dat lekker Maar dat fijne, zoete woninkje bleek de verblijf plaats van een booze heks te zijn, die kin deren omtooverde in poppen van koek, ge vangen zette in een kooi en braadde in een oven. BrrWas de menteering van III excellent en buitengewoon suggestief ge troffen, ook de heks droeg er het hare toe bij om het sprookje werkelijkheid te doen worden. Hans werd gevangen gezet in de kooi. En de heks danste, reed op haar be zem en zong als nam zij deel aan de viering van den Walpurgisnacht op den Broeken. Vanzelf wekte deze goed vertolkte scène groote hilariteit, doch toen de booze fee door Grietje in den oven werd gewerkt en de rook uit den schoorsteen steeg, kende de vreugde geen grenzen meer. Het kwaad was gestraft en aan het rechtsgevoel was voldaan. Hans was vrij en alle betooverde kinderen waren vrij. En met trots kon de kabouterkoning zeggen „De heks is dood wij zijn uit den nood." Het laatste tafereel, waarin kinderen en ouders een stemmings vol „Danklied" met de moraal „En is de nood het meest nabij, staat Hij met zijn genad' ons bij" aanhieven, werd een ware apotheose. Een applaus-lawine beloonde al- Raads overzicht. (Stadsnieuws)] Een interview met den Commissaris van Politie. (Stadsnieuws), Sluwe diamantzwendel te Amsterdam. (Gemengd nieuws), Nadere bijzonderheden van de ramp» met de Hindenburg. (Pag. 3, eerste blad). De rust in Catalonië is weergekeerd. (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN STOOM WASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesïngel D 197. Telef. 637, Middelburg ZarieI per kilo en per stuk le uitvoerenden voor hunne prestaties. Een onvoorzichtigheid van Hans' en Grietje's moeder daargelaten (die door meerdere op lettende kinderen zuiver werd gerealiseerd)] liep de geheele vertolking schitterend van stapel. De heer Höfelein, die bijzonder pas sende muziek bij dit kinderzangspel schreef, heeft het repertoire van dit genre inderdaad met iets moois verrijkt. Alvorens de pauze intrad werden den heer en mevrouw Höfe lein en mej. Verhoeff met een toepasselijk woord fraaie bloemstukken door de leerlin gen aangeboden, mrt welke sympathieke geste dé zaal door daverenden bijval haar instemming betuigde. Het tweede programmadeel bevatte een tweetal kleinere werken. Allereerst een snoezig zangspelletje „Kabouters verjaar dagsfeest" van VerhoeffHöfelein, in den geest van het' bekende „Een visite in het Poppenhuis". Ook dit verrukkelijk aange- kleede nummertje werd door de kinderen, w.o. zich kranige solistjes bevonden, aller aardigst opgevoerd spel, zang en dans wa ren om strijd te loven. Tot besluit ging „Een Tuinfeest" van VerhoeffLehar, zijnde een in sprookjesachtige omgeving gedanst bal let, dat zoowel door schoonheid van lijn, als vorm en figuur de aandacht trok. De be lichting, welke trouwens den geheelen avund den verschillenden tafereelen meer deren luister bijzette, verhoogde ook hier alleszins het aspect. Het na elk nummer spontaan opklaterend applaus was volko men op zijn plaats. Een alleszins geslaagde avond, welke echter in verband met den duur (van 7 tot 11 uur) van de kleinste kinderen wel wat te veel vergde. O. „Alhambra"-Theater. De drie Musketiers. Een vreemdeling kwam3' Vooral op het gebied van den histori- schen roman heeft Alexandre Dumas SrB (geb. 1802) een buitengewone werkzaam heid aan den dag gelegd. Met een hem ge heel eigen talent, puttend uit allerlei waar devolle, maar ook vaak twijfelachtige eil waardelooze bronnen heeft hij voorname lijk de geschiedenis van de laatste Bour bons en van de Revolutie en niet in gerin ge mate de „chronique scandaleuse" van die tijdvakken in boeiende romans gegoten. Tot zijn belangrijkste en nog niet vergeten romantische verhalen behoort zeer zeker „De drie Musketiers". De figuren van d'Artagnan, Athos, Por- thos en Aramis, musketiers in dienst van den Franschen koning, zijn te zeer bekend om uitvoerig over hen uit te weiden. Reeds meerdere malen gaven hun avonturen en hun vriendschap stof voor een film. De Engelsche filmindustrie heeft niet minder succes gehad een gedeelte van den kleur rijken roman uit vervlogen tijden en voor bije verhoudingen uit te beelden. Goed getroffen is de bittere vijandschap tusschen de lijfwacht van den intrigeeren den, machtigen kardinaal De Richelieu en de wakkere mannen, die in dienst des ko- nings voor de koningin en Frankrijk de diamanten en een geheim verdrag tusschen Buckingham en den eerzuchtigen De Rochefort op de wel zeer bekoorlijke lady De Winter, die als geheime agente fun geert, in een wilden tocht naar Calais en terug veroveren. Vooral het laatste deel, wanneer de musketiers den reiswagen van deze schoone in dollen ren vervolgen om tevens de op zoo sluwe wijze gevangen d'Artagnan te verlossen is spannend. Mooi is ook de schermdemonstratie aan het hof,

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1