500 25 SS APRIL EERSTE BLAD ■No.99' 75e Jaargang 1937 WOENSDAG Ililim: Firraa I. VAH DE VELDE Ir, lllalstriat 51-60,Vlisiinpn. laid. II. Postiiktnini 1628! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen HET INKOMSTEN-NIVEAU ONZER STADGENOOTEN. VEREENIGING RIJWIELPAD WALCHEREN. «era den «Ig»<g 55IING5CHE COURANT ABONNEMENT SPR1JS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDER1.ANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een economische medewerker schrijft ons Onze ontleding van de vermogenspositie der Vlissingsche "burgerij (opgenomen in ons blad van 20 April) heeft doen zien, dat deze zich sedert het intreden van de econo mische depressie veel gunstiger heeft ont wikkeld dan die van het Nederlandsche volk als geheel. Het is niet zonder belang daarnaast op dezelfde wijze na te gaan, hoe het inkomsten-niveau van onze bevolking zich geweizigd heeft. Om de reden, die wij bij de analyse van de vermogenspositie heb ben aangegeven noodzakelijke uitschake ling van den invloed van het bevolkings- accrès verdient het ook hierbij aanbeve ling, een en ander te berekenen per tien duizend inwoners. Op dit aantal kwamen in Nederland bij den aanvang van de crisis 2385 aangesla- genen voor in de rijksinkomstenbelasting, dat zijn dus zij, wier zuiver inkomen méér dan 800 bedroeg. Thans is dit aantal ge daald tot 1598 of met 33 Voor Vlissingen zijn deze getallen resp. 2678 en 2061. Hier was de daling derhalve 23 en ook hieruit spreekt een relatief geringere teruggang van onze stad dan van het rijksgemiddelde. Gaan wij na of deze gunstige ontwikke ling zich over alle inkomens-klassen heeft uitgestrekt, dan blijkt de topgroep, die de jaar-inkomens van méér dan 10.000 om vat, voor geheel Nederland te zijn terug ge- loopen van 43 tot 22 per tienduizend inwo ners of met 48,8 en voor Vlissingen van 22 tot 11 of met 50 In welke mate de crisisinvloed op de afzonderlijke inkomens in deze groep in Vlissingen grooter dan we! minder groot is geweest dan gemiddeld in Nederland, valt door het ontbreken van een boven-limiet in deze categorie niet nauw: keurig na te gaan. In ieder geval huisvest Vlissingen ook thans héél wat minder in gezetenen met een dergelijk hoog inkomen, dan er gemiddeld in het land wonen. Jaar-inkomens van vijf tot tien mille kwamen in Nederland aanvankelijk 88 maal voor op elke tienduizend inwoners thans nog 55 maal, hetgeen neerkomt op een da ling van 37,5 In Vlissingen daalde deze groep van 97 tot 58, dus met 40,2 De voorsprong, dien onze stad in deze groep op het rijksgemiddelde had, is daardoor ten deele, maar niet geheel, verloren gegaan. Inkomens tusschen tweeduizend en vijfdui zend gulden per jaar waren er in Nederland bij het begin der depressie 576 per tiendui zend inwoners, in Vlissingen 800. Thans zijn deze aantallen gedaald tot 354 en 543, voor Nederland dus met 38,5 maar voor Vlis singen met 32,1 De groep inkomens van 1400 tot 2000 gul den liep in Nederland per tienduizend inwo ners terug van 678 tot 443, d.w.z. met 34.6 in Vlissingen van 966 tot 636, d.w.z. met 34,1 De laagste groep tenslotte, die de inkomens van acht tot veertienhonderd gul den omvat, daalde in Nederland van 1000 tot 724 per tienduizend inwoners, of met 27,6 terwijl zij in Vlissingen steeg van 793 tot 813 of met 2,5 Uit deze becijferingen blijkt, dat de te ruggang in aantal voor de inkomens tot aan 5000 in onze stad geringer is geweest dan het rijksgemiddelde. De grootste groep in komens was en is in Nederland die tus schen 800 enl400 gulden. In Vlissingen was de groep van 1400 tot 2000 gulden, en in geringe mate zelfs die van twee tot vijf duizend gulden aanvankelijk grooter dan die van 800 tot 1400 gulden. Thans wijst ook in onze stad de laagste groep het groot ste getal aan. Het totale belastbare inkomen, dat in Ne derland met 35,2 daalde, liep in Vlissin gen terug van bijna 12,5 tot ruim 8,75 mil- lioen gulden of met 29,6 Ook in dit op zicht kan Vlissingen dus op een iets gunsti ger cijfer bogen. Omgeslagen over de ge heele bevolking daalde het totale belastbare inkomen in Nederland van 550 tot 333 gul den per hoofd, dus met 39,4 terwijl deze cijfers voor Vlissingen resp. 576 en 403 gul den bedragen en dus een vermindering van 30 aangeven. De totale rijksheffing van de inkomens in Vlissingen bedroeg in hoofdsom aanvanke lijk 165.000, thans 102.000. Per aange slagene liep deze heffing terug van gemid deld 28 tot gemiddeld 22 of met 21,4 en per hoofd der bevolking van 7.61 tot 4.68 of met 38,5 STAD""'EUWS Hedenmorgen te 11 uur werd op het ge meentehuis alhier de algemeene ledenver gadering van de Vereeniging Rijwielpad „Walcheren" gehouden. De bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen, met een welkomstwoord geopend. Van verschillende leden was bericht van verhindering ingekomen. Van dén A.N.W.B. is een schrijven ont vangen dat dit jaar weder 75 subsidie zal worden verleend in de exploitatiekosten. De subsidie van de gemeente Vlissingen werd verlaagd van 200 tot 150. Zoutelande kan om financieele redenen geen subsidie verleenen. a Vervolgens kwam het Jaarverslag aan de orde, waaraan wij ontleenen In het bedrijfsleven is er in dit afgeloo pen jaar eenige opleving merkbaar gewor den kon ik dit nu ook maar hier vermel den van den ledenaanwas van onze vereeni ging. Helaas, dit laatste is niet het geval. Wel kunnen wij zeggen dat wij hoegenaamd niet in ledenaantal achteruit zijn gegaan, doch vooruitgegaan in ieder geval niet en stilstand is nu eenmaal achteruitgang. Ik doe dan ook wederom een beroep op alle fietsers om toch mede te werken voor vermeerdering van het aantal leden van onze vereeniging. Wekt uw familieleden, vrienden en kennissen op om lid te worden van onze vereeniging en zoodoende een steentje bij te dragen voor het aanleggen van en het onderhouden van de rijwielpaden. Zij toch genieten eveneens van die rijwiel paden die ons een rustig en veilig verkeer waarborgen „Ieder lid in 1937 zij dus propagandist, Dat geeft contanten in de vereenigingskist." Het bestuur doet zooveel als in zijn ver mogen is om het rijwielpadennet van onze vereeniging uit te breiden. In het afgeloo- pen jaar is er door het comité te Souburg voor den aanleg van een rijwielpad langs den West-Souburgscheweg een bedrag ter beschikking gesteld groot 1320.90de Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B. en verschillende particulieren hebben bijdragen geschonken, zoodat wij in Juni van dat jaar het rijwielpad VlissingenSouburg Abeele, waarover in ons verslag van 1935 reeds is gesproken, voor het rijwielverkeer hebben kunnen openstellen. De gemeente Ritthem, de Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B., de fcS.H.V. en ver schillende particulieren hebben het benoo- digde bedrag bijeengebracht om een rijwiel pad aan te leggen van Vlissingen naar de Schoone Waardin (Ritthem), welk rijwiel pad reeds in Augustus van het afgeloopen jaar voor de fietsers kon worden openge steld. Beide werken zijn in één jaar tot stand gebracht. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van onze vereeniging is de jaarvergadering van de Federatie van Nederlandsche Rij- wielpadvereenigingen in het afgeloopen jaar te Vlissingen gehouden. Bij deze ge legenheid werd aan onzen voorzitter een voorzittershamer met inscriptie ter hand gesteld. In deze vergadering werd onder meer be sloten om de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de federatie te verzoeken een huishoudelijk reglement te ontwerpen vrijstelling van betaling van grondbelasting voor gronden waarop rijwielpaden zijn of worden aangelegd en wederom pogingen aan te wenden voor het verkrijgen van bijdragen uit het Wegenfonds voor aanleg en onder houd van de rijwielpaden. Aan de beurt van aftreding als lid van het hoofdbestuur van onze vereeniging waren de heeren L. J. van Voorthuysen, burgemeester van Domburg en P. W. ter Haar, burgemeester van Ritthem, die bei den werden herbenoemd. Het ledental te Zoutelande is wederom eenigszins teruggeloopen in de overige af- deelingen bleef het aantal leden ongeveer gelijk aan dat van 1935. De in het afgeloopen jaar gehouden con trole aan de rijwielpaden voor het werven van nieuwe leden heeft weinig succes op geleverd. Op verzoek om vrijstelling van betaling van grondbelasting voor de gronden waar op de rijwielpaden van de vereenigingen zijn aangelegd, is afwijzend beschikt. Om financieele redenen zijn nog geen verdere stappen gedaan om het oude rij wielpad van Vrouwepolder langs het vroon naar Domburg in beheer en onderhoud van onze vereeniging te krijgen. Wij zijn er ten volle van overtuigd dat dit rijwielpad een gezocht rijwielpad is door toeristen en dat het noode door de aldaar wonenden kan worden gemistgelet op de ligging van dit rijwielpad vordert het een groot bedrag om dit rijwielpad te doen bewerken, zoo, dat het aan de door fietsers te stellen eischen voldoet. Niettegenstaande het hierboven vermelde, wordt aan dit pad de volle aandacht be steed en zal, zoodra vaststaat dat het fi nancieel mogelijk is, dit pad in beheer en onderhoud van onze vereeniging te nemen, dit plan nader onder het oog worden gezien. De samenwerking met de verschillende afdeelingen, de Koninklijke Toeristenbond A-N.W.B. en de federatie van Nederland sche Rijwielpad Vereenigingen was wederom van de meest vriendschappclijken aard. Uit het Financieel verslag blijkt, dat er een nadeelig saldo is van 694.20. De balans per 1 Januari 1937 wijst een eindcijfer van ƒ4.298.75 aan. In het afgeloopen jaar zijn twee nieuwe rijwielpaden opengesteld. Voor het rijwiel pad VlissingenSouburgAbeele werd 1868.74 ontvangen en ƒ1793.38 betaald, terwijl nog een bedrag van ca. 100 moet worden voldaan, zoodat er een nadeelig saldo is van ƒ24.64. Voor het rijwielpad VlissingenrSchoone Waardin werd 604.45 ontvangen en ƒ613.75 uitgegeven, nadeelig saldo ƒ9.30. Het stemt tot groote voldoening, zegt de voorzitter, dat ondanks de ongunstige om standigheden het rijwielpadennet kon wor den uitgebreid. Hij brengt dank aan den secretaris voor zyn werkzaamheden en den penningmeester voor financieel beheer. De begrooting voor het jaar 1937 sluit met een post onvoorzien van 151.01 en wijst een totaalcijfer van 2357.26 aan. De voorzitter dringt er op aan dat in de afdeelingen waar de baten niet bijzonder groot zijn, meerdere propaganda zal wor den gemaakt. De begrooting wordt ongewijzigd goed gekeurd. Rijwielpad van Abeele naar Middelburg. Verschillende besprekingen zijn gevoerd met B. en W. van Middelburg om te komen tot den aanleg van een rijwielpad Abeele Middelburg langs den Ouden Wiss. weg. B. en W. voornoemd zijn bereid dit plan uit te voeren als de vereeniging 500 beschikbaar stelt en zoo mogelijk een hoeveelheid kool- asch. In principe heeft het bestuur haar medewerking reeds toegezegd, mits de we gencommissie van den A.N.W.B. een gelijk bedrag aan de vereeniging beschikbaar stel de. Intusschen is bericht ontvangen dat de bijdrage slechts 100 bedraagt. Hoewel zeer erkentelijk voor de medewerking van den A.N.W.B., betreurt de vereeniging dit be sluit, aangezien de aanleg afhankelijk is van een bijdrage van 500 aan Middelburg. Het bestuur heeft zich opnieuw in verbin ding gesteld om verhooging van het bedrag k f 100 te verkrijgen en in verband daar mede stelt het voor, wanneer het bedrag van 500 alsnog ter beschikking komt een gelijk bedrag uit to keeren aan het gemeen tebestuur van Middelburg, opdat met de werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. De heer Gabriëlse, Souburg, stelt voor een verloting uit te schrijven, om zoo het tekort bij elkaar te krijgen. De voorzitter zegt dat dit rijwielpad het meest urgente is. Wij mogen ons echter niet in schulden steken. Hadden wij gere kend op 500 van den A.N.W.B., thans is bericht ingekomen dat niet meer dan 100 kan worden gegeven. Alles wordt echter in het werk gesteld de uitvoering te bevorde ren. Met hen die het meeste belang by het pad hebben zal een vergadering worden gehouden, waar het voorstel-Souburg o.m. zal worden besproken. Door algemeene sa menwerking zal dit rijwielpad ongetwijfeld tot stand komen. Aldus werd besloten. Onderhond rijwielpaden. Het rijwielpadennet is in den loop der jaren dermate uitgebreid, dat het wensche- lijk is het dagelijksche onderhoud op te dragen aan een vasten arbeider A. Wielema- ker, tegen een vergoeding van 150 en eventueel de verhardingswerkzaamheden te doen uitvoeren tegen het overeengekomen uurloon. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Rijwielpad Oranjezon In de ledenvergadering van verleden jaar is toegezegd, de aanleg c.q. verbetering van het rijwielpad VrouwepolderOostkapelle— Domburg onder het oog te zien. Dit plan moest opgeschort worden in verband met het feit dat Middelburg is gekomen met een verzoek om voltooiing van het rijwielpad langs den Ouden Vliss. weg. Daar de ver eeniging zich indertijd moreel verbonden heeft allereerst zorg te dragen voor vol tooiing van laatstgenoemd pad, moest om redenen van financieelen aard voorloopig worden afgezien van een rijwielpad bij Oranjezon c.a. Zoodra het financieel mogelijk is zullen de onderhandelingen weer worden aange knoopt. De heer Van Voorthuijsen zegt dat de afdeeling Domburg op spoedige verbetering van het rijwielpad hoopt. Er wordt een zeer druk gebruik van gemaakt. Laat het niet al te lang duren. De voorzitter zegt toe, dat zoodra het maar eenigszins mogelijk is het rijwielpad DomburgOostkapelleVrouwepolder zal worden verbeterd. Het hangt echter geheel van de omstandigheden af. De secretaris vraagt of de drie betrok ken gemeenten niet met elkaar kunnen overleggen in hoeverre financieele hulp mogelijk is De voorzitter hoopt dat spoedig het initiatief mag worden genomen om te ko men tot oprichting van afdeelingen te Vrouwepolder en Oostkapelle. Verhooging toelage secretaris penningmeester. Na de voltooiing -van het rijwielpad Vlis singenZoutelande is de belooning voor den secretaris-penningmeester vastgesteld op 110 per jaar. Door de uitbreiding van het rijwielpadennet met de rijwielpaden Koudekerke-Kaapduinen, Vlissingen-Sou- burg-Abeele en Vlissingen-Schoone Waardin zijn de werkzaamheden van den secretaris penningmeester belangrijk toegenomen, me de doordat ook toezicht op de. rijwielpaden door hem wordt uitgeoefend. Bovendien heeft hij de propaganda gevoerd, waardoor de vereeniging met 4 afdeelingen is uitge breid en het aantal leden belangrijk is toe genomen. De wa~-deering voor dit werk dient omgezet te worden in een hoogere geldelijke belooning. Met het oog op den financieelen toestand van de vereeniging moet de jaarlijksche toelage echter zeer be scheiden blijven, zoodat de voorzitter voor stelt met ingang van 1 Januari 1937 deze te verhoogen tot 200 per jaar. Met instemming wordt dit voorstel met algemeene stemmen aanvaard. Aan de beurt van aftreden zijn de hee ren Van Woelderen en Dregmansjr Deze worden bij acclamatie herkozen. Tot leden van de kascommissie worden benoemd de heeren W. van Breen, M. M. Blankert en M. L. Garcia. De voorzitter deelt mede dat de alge meene jaarvergadering van de Federatie van Nederl. Rijwielpadvcreenigingen op 4 en 5 Juni a.s. te Almelo wordt gehouden. Bij de rondvraag brengt de heer Ter Haar namens Ritthem dank voor den aanleg van het rijwielpad VlissingenSchoone Waar din. Zangklassen Christelijke Zangvéreenigïng „Hosanna". De jaarlijksche uitvoering van deze zang klassen, gisteravond onder de kundige, mu zikale leiding van den directeur, den heer J. W. Bommeljé, in het Concertgebouw ge geven, mocht zich als steeds in een druic bezoek verheugen. Het is dan ook altijd meer dan de moeite waard om de leerlingeu van den heer Bommeljé te hooren' zingen, niet alleen om de aardige, afwisselende pro gramma's, welke hij weet samen te stellen, doch in de eerste plaats om de beschaafde en zuivere wijze, waarop deze worden uit gevoerd. Ook deze maal gingen liefde voor het Christelijk lied en bevordering van den volkszang hand in hand. Klasse A, die één stemmige liederen bracht, zong heel lief „God enkel licht" en „Blijf ons nabij". En wat klonk dat „Kindervreugde" overtuigd uit die onschuldige kindermondjes, die ech ter ook wel van de pret houden, zooals in „Broekman" van P. Martin Zijderlaan, waarvan zij de twee laatste regels recht guitig tot uitdrukking brachten. Ook het avontuur van „Het Bakkertje" van J. W. van Setten wisten zij zoo echt natuurlijk voor te dragen. En dan die. „Straatmuziek" van E. WettigWeissenborn, waarin zij nu eens precies konden vertellen, dat zij „zoo veel van lawaai houden" en in het aardig gevonden refrein, de blaasinstrumenten eens naar hartelust konden imiteeren. Als steeds deed het melodieuze, stemmingsvolle „Een middagslaapje" van J. Worp het uitstekend. Dat er onder deze jongste leerlingen ook solisten in den dop schuilen, bewees een klein meiske met het lieve „Als kaarsjes in den nacht", dat het kleine ding met helder stemmetje en pakkende voordracht ten ge- Het inkomsten-niveau onzer stadgenoo- ten. (Voorkant le biad)« Het Prinselyk paar in Nederland te rug gekeerd. (Binnenland) a Jaarvergadering van het rijwielpad Walcheren. (Stadsnieuws.^ Het programma voor 30 April. Stadsnieuws). Madrid en Valencia hevig gebombar deerd en Guernica verwoesttalrijke dooden. (Buitenland L ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN hoore bracht, zoomede meerdere kinderen, die telkens getwee o.a. zongen „Smidslied" van Willem Andriessen, „Het klokje" van W. F. Jonkman en „Lijsterbessen" van B. J. Douwes. Allerliefst was ook het solotje „Kindergebed" van Adr. Kousemaker, als mede het laatste ensemble-nummer „Gods Zonnestraaltje" van J. M. Timmermans. Klasse B, welke leerlingen telt, die naar het „groote koor" overgaan, zong twee stemmig, waarbij bleek, dat men deze kunst heel goed verstaat. De kinderen lie ten zich niet „van de wijs" brengen. Goed gezien was het van den directeur om onze mooie volkshymne „Wilhelmus" eens te laten zingen. „Lentelied" en „Het Angelus klept in de verte", beide van Catii. van Ren- nes, waren met recht twee juweeltjes, die de kinderen met veel gevoel en overgave hebben vertolkt. Ook hier ontbrak de vroo- lijke noot niet. Het lied van „De Ganzen'* met het „Gigagak was daar een bewijs van, doch het toppunt vormde de „Kikker zang" van J. J. Smedes, met het refrein' van het humoristische drie-stemmige kik kerconcert. Dat was bepaald eenig Ver melding verdient ook het „Wiegedeuntje" van K. Veldkamp met het bromstemmen- refrein. Van de solistische prestaties waren vooral „Naar mijn Heiland", „De macht van 't kleine" van Cath. van Rennes en extra het duet voor sopraan en alt „In den Heere ben ik stil" van dr. J. H. Gunning J.Hz. bijzonder te roemen. „Mijn Lippe- land" voldeed veel minder. De jeugdige zangster heeft een lief stemmetje, maar haar uitspraak was vreeselijk geaffecteerd. De „e" in „slecht" enz. in het derde couplet klonk gewoon als de „a" in „lacht". Wij zijn er van overtuigd, dat zij dit op de repe tities niet heeft gedaan. Bijna ieder lied verwierf zoo'n geestdrif tig applaus, dat dikwijls het laatste couplet gebisseerd moest worden om het opgetogen publiek tevreden te stellen. De voorzitter, de heer P. J. Woltering, was dan ook gewis de tolk van alle aanwezigen toen hij den directeur en de kinderkoren hartelijk dankte voor den prachtigen avond. Ook de pianist, de heer Simon van der Meer, de harmo niumspeelster, mej. De Ridder en „de vader van het kinderkoor", de heer W. C. van de Velde, hadden spreker's dank in ontvangst te nemen. De heer Bommeljé ontving van de kinderen een paar fraaie boekwerken, o.a. „En eeuwig zingen de bosschen". Voorts heeft de heer Woltering het lid maatschap van het kinderkoor warm aan bevolen, de leden, die overgaan naar het groote koor, nog eens bijzonder dank ge bracht en de geslaagde uitvoering op de gebruikelijke wijze met gebed geopend en met dankzegging gesloten. O. Vergadering contactcommissie. Dezer dagen vergaderde de contactcom missie in het Wooldhuis. De Burgemeester deelde mede, dat het Nollebosch gedeeltelijk geopend zal zijn in de maanden Juni, Juli en Augustus op Zaterdag van 26 en Zondag van 106 uur en wel het gedeelte van het oude Fort, dus het meest Zuidelijke gedeelte er zal behoorlijk toezicht worden gehouden en kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar zullen er zonder geleide van volwassenen niet worden toegelaten, terwijl entrée ad 0.25 voor het geheele seizoen zal moeten worden betaald. De Pier opent op 15 Meihet badbedrijf op 29 Mei. Een commissie bestaande uit de heeren Götzen, Van Rheenen, Louwerse en Metz zal zich bezig houden met het organiseeren van feestelijkheden, vooral met meer vuur werk. In de zomermaanden zal op Zaterdag en Zondag een dubbele dienst der Mij. „Zeeland" worden onderhouden vertrek kende Zaterdags om 3 uur uit Londen en

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1