Vlissinplte Courant DERDE BLAD rvi ysterie BINNENLAND BUITENLAND van de van Donderdag 25 Maart 1937. No. 7!. NIEUWE KWARTAAL-ABQNNE's ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers GRATIS He abonné's der „Vllssingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de befrettende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. PRINSELIJK PAAR 5 APRIL TEKTJG VERWACHT. Men verwacht in Hofkringen, aldus meldt de N. R. Crt., Prinses Juliana en Prins Bernhard omstreeks 5 April van hun hu welijksreis hier te lande terug. Koninklijk bezoek aan het JuILana- kinderziekenliuis. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te 's-Gravenhage door een langdurig be-» zoek aan het Juliana-kinderziekenhuis op de meest hartelijke wijze blijk gegeven van haar medeleven met de jeugdige patiëntjes, die daar in groot^n getale worden ver pleegd. Wijlen Koningin Emma, wier hooge belangstelling in het wel en wee der zie ken in alle' oorden van het land zoo her haaldelijk tot uiting is gekomen, had meer malen ook het Juliana-kinderziekenhuis bezocht. Koningin Wilhelmina zet deze schoone traditie voort. Uit handen van twee patiëntjes, een jon gen en een meisje, werden aan H. M. bij den ingang bloemen aangeboden. De Koningin werd bij haar bezoek door de verschillende zalen rondgeleid door dr. Dicke en zr. Stroink. Aan elk der ver pleegden reikte de Koningin persoonlijk een pakje uit, terwijl zij voor de kinderen, die niet in staat waren zelf dit pakje te openen, deze taak overnam. Verder richtte de Koningin hartelijke woorden tot de jeugdige patiënten, die aan dit bezoek stel lig de meest prettige herinneringen zullen bewaren. Ook de jeugdige verpleegden in de infectiezaal werden niet vergeten, al moesten deze patiëntjes dan ook de Konin gin aan de andere zijde van den glaswand aanschouwen. In de bestuurskamer werd aan de hooge bezoekster thee aangeboden. De Koningin deelde hier mede, dat zij reeds veel eerder het voornemen had, een bezoek aan dit kinderziekenhuis te brengen, doch dat zij door drukke bezigheden tot nu toe verhin derd was geweest, aan dit voornemen ge volg te geven. B\j het vertrek van de Koningin juichte een belangstellende menigte in de omge ving van de Dr. van Welylaan haar harte lijk toe. DE CONTROLE IN DE SPAANSCHE WATEREN. Nederlandsche deelname. Met het oog op de omstandigheid, dat spoedig in de behoefte aan personeel voor de controle in de Spaansche wateren zal moeten worden voorzien, had de admi nistratie van de non-interventie commssie te Londen zich met vooraanstaande auto riteiten cp marinegebied in verbinding ge steld met verzoek medewerking te verlee- nen voor de aanwerving van dat personeel. Ook uit Nederland was een opgave ge vraagd voor 30 zgn. „controllingofficers", waarvoor by voorkeur in aanmerking zen den moeten komen gezagvoerders of le stuurlieden van de koopvaardij. Door bemiddeling van de heeren Olivier en Van Duim heeft de chef van den ma rinestaf hierbij zijn medewerking toege zegd, en kolicnel Heeris en reserve-overste Wiermga belast met de uitwerking van het verzoek. Naar wij vernemen, hebben zich voor de te vervullen functie reeds zeer veel ge gadigden aangemeld, en op het ingestelde bureau worden thans de verschillende aan vragen onderzocht en verwerkt. Hieruit zal dan een voordracht tot het benoodigde aantal worden opgemaakt, welke naar de administratie in Londen zal worden gezonden, waar verder de benoe ming zal worden beslist, In het communiqué, dat gisteren te Londen is uitgegeven na afloop der bijeen komst van de niet-immengingscommissie, wordt o.m. medegedeeld, dat de benoemin gen zijn goedgekeurd van de Nederlanders luitenant ter zee 2e klasse H. C. Ackerman ea gep. kolonel der mariniers Oele tot ad ministrateur onderscheidenlijk bij het toe zicht ter zee te Lissabon en de controle te land in de Oostelijke Pyreneeën. In verband met het feit, dat de non- interventieoommissie besloten heeft 30 Ne derlandsche gezagvoerders en andere offi cieren ter koopvaardij aan te stellen als observing-officer en assistent-observing- officer vernemen wij nog de volgende bij zonderheden. Schout-bij-nacht Olivier wordt bij het toezicht cp de zeecontróle geassisteerd door acht vlag-offieieren van verschillende nationaliteit, die als „administrator" zul len optreden in de contróle-havens, welke elk schip, dat naar Spanje gaat, of uit dat land terugkeert, moet aandoen. Een schip, dat zich in een der controle havens meldt, krijgt een observing-officer en een assistent-observing-officer aan boord en moet zoolang deze ambtenaren aan boord zijn den wimpel van de non interventie-commissie voeren, welke dit schip doorgang zal verschaffen dicor de blokkade. De observers zullen aan boord acht ge ven op de lading, en by het laden en los sen in de Spaansche havens toezicht hou den op de goederen, welke van boerd gaan, alsmede op de bemanning, opdat niet een gedeelte daarvan in Spanje achter blijft In totaal zijn er ongeveer 650 observers noodig, waarvan Nederland er 30 zal leve ren, t.w. tien observtng-officers en 20 assistant-observing officers. De steunuitkeeringen aan werkloozen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer De Visser, betreffende verhoo ging van de steunuitkeeringen aan werk loozen en de loonen in de werkverschaffin gen en toekenning van een duurtetoeslag aan de daarbij betrokkenen, heeft de Minis ter van Sociale Zaken ontkennend geant woord. Waar de Minister bij de schriftelijke en mondelinge behandeling vari de begrooting van Sociale Zaken voor het dienstjaar 1937 in de Eerste Kamer zijn zienswijze te dien aanzien uitvoerig heeft uiteengezet, verwijst de Minister daarnaar kortheids halve. De regeering voorziet voor zoover moge lijk in de behoeften aan kleeding, dekking en schoeisel. In het winterseizoen 1936 1937 is met goedkeuring van de Staten- Generaal voor den zgn. B-steun 1 millioen extra beschikbaar gesteld. Het Paleis aan den Kneuterdijk. Het Koninklijk Paleis aan den Kneuter dijk te 's-Gravenhage, dat zooals reeds gemeld werd aan de Algemeene Frie- sche Levensverzekering Maatschappij ver kocht is, heeft een voorname plaats in genomen in de vaderlandsche geschiedenis en wel in zeer bijzondere mate in Den Haag, in de kringen van het Hof en van de Haagsche regentenfamilies. Het Paleis dateert waarschijnlijk uit het einde der 14e eeuw. Het was toen in het bezit van het geslacht van Wassenaer. Vele jaren is het eigendom van deze fa milie gebleven. In 1584 wordt in de ar chieven melding gemaakt van den verkoop van het Paleis en wel aan Philips Willem, graaf van Höhenlche, die gehuwd was met Maria., dochter van Willem den Zwijger en Anna van Saksen. Dezen hebben er gerui- men tijd in gewoond. Later wordt het Paleis weer verkocht en treedt als kooper op Johan van Olden- barneveldt, die het als woonhuis inrichtte voor zijn dochter, die met den heer Cor nells van der Mijle was getrouwd. In 1630 gaat het Paleis over in eigen dom van de Staten van Holland en wordt het ter beschikking gesteld van den ver dreven Koning van Bohemen, Frederik. Deze heeft er met zijn geheele hofhou ding in gewoond. Deze hofhouding was zeer uitgebreiduit de archieven blijkt zelfs, dat de Koning in ballingschap zich door niet minder dan 200 hovelingen had omgeven. Na vele jaren in eigendom toebehoord te hebben aan de Staten van Holland, ging het Paleis weer over in particuliere han den. Verschillende adellijke families en ook een Portugeesch Jcodsch echtpaar hebben er in gewoond, eerst in 1840 zien wij, dat het Paleis aan het Koninklijk Huis komt en in het bezit van koning Willem II, die er ook in gewoond heeft. De Koning heeft het gebouw grondig laten restaureeren en voor de begrippen uit dien tijd laten moderniseeren. Het was in dien tijd zeer bekend om de kunst verzamelingen, welke Willem n daar on der gebracht had. In 1849 werden deze kunstschatten ge deeltelijk verkocht en gedeeltelijk naar de andere Koninklijke Paleizen overgebracht. Later heeft de Prins van Oranje, de oudste zoon van koning Willem III, er nog in gewoond. Den laatsten tijd werd het Paleis door het Koninklijk Huis ter beschikking ge steld van particulieren. Zoo heeft o.fti. de oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. van Karnebeek, het Paleis eenige jaren als ambtswoning gebruikt. Ook heeft de Koningin het ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis-Comité, dat tot de opheffing van het Comité zijn bureaux daar gevestigd had. Nieuwe rioleering te Beilen. Bij zijn bezoek, dat de Minister van Birmenlandsche Zaken, mr. J, A. de Wilde, in gezelschap van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, brengt aan eenige gesaneerde Drentsche gemeenten heeft de Minister Woensdag te Beilen de rioleeringsinstalla- tie officieel in gebruik gesteld. Dit is het eerste werk, dat niet steun uit het werk fonds in Drente is tot stand gekomen. Benzineprijs met 1 cent per liter verhoogd. De benzine maatschappijen Shell, Stan dard, Texaco en Sinfina maken bekend, dat de in Nederland geldende benzineprij zen (met inbegrip van bijna 8 cent per li ter belasting) als gevolg van de voort gaande sterke stijging van de wereldmarkt as«i i «Sap lEaSstisjpiegd Teksten en illustraties van H. Ranneqieter 217. „Goed", zei Tijl, „dan jaagt uw man niet. Maar lust hij wel haas „Of hij" riep do vrouw uit. „Wel", zei Tijl, „ik heb er één gevangen. Voel eens wat een vet beest het is". De vrouw bekeek do zak eerst van buiten en tikte er eens tegen. Ze was toch wel een beetje huiverig en die snaken konden wel zo veel vertellen van een haas. Baas Grut die dol was op haas stond nu kaarsrecht en dacht had ik dat lekkere haasje maar vast. 218. Maar toen Tijl de zak opende, keek ze er in en stak haar hand uit om het beestje te bevoelen. „Hij leeft nog riep ze uit en haastig trok ze haar hand terug. „Ja", zei Tijl, °en half uurtje geleden vonden wij hem in een strop. Wilt u hem kopen Nu de vrouw wilde wel. Ze had al lang gevoeld dat het een vet en lekker boutje op tafel zou zijn vanavond. „Ik zal mijn man eens lekker laten smullen", zo dacht ze. (Morgen vervolg) en van de zeetankvrachten onmogelijk lan ger op het huidige zeer lage niveau te handhaven zyn. Genoemde maatschappijen hebben dan ook, met ingang van heden, de prijzen al gemeen met 1 cent per liter verhoogd. Dezen zomer geen caféterrassen te Breda. In verband met de door den gemeente raad van Breda onlangs ingevoerde terras belasting voor caféhouders en de verhoo ging van de belasting op de vermakelijkhe den, waardoor ook radiomuziek in café's aan belasting wordt onderworpen, hebben de afdeelingen Breda van den Algemeenen Nederlandschen Bond van koffiehuishou ders en slijters, van den R.K. Bond van Vergunninghouders St. Jozef en van Hore- caf in een gisteravond te Breda gehouden gecombineerde vergadering als protest be sloten dezen zomer geen terrassen voor de café's uit te zetten en geen radiomuziek te geven, zoolang deze belastingen niet zijn ingetrokken. PASPOORTEN VOOR DIENSTPLICHTI GEN IN DUITSCHLAND. De Duitsehe Minister van Binnenlandsche Zaken had verleden jaar bepaald, dat geen voor het buitenland geldige passen zouden kunnen worden uitgereikt aan dienstplich tige Duitschers dan met toestemming van de regionale autoriteiten onder wie de dienstplichtigen ressorteeren. De rijksminis ter van oorlog heeft gisteren nader bepaald, dat ieder dienstplichtige, die een pas heeft, en naar het buitenland wil gaan persoonlijk de vereischte toestemming bij den militai ren commandant van het district moet ko men halen. Een uitvoerige lijst zal moeten worden ingevuld. Als regel zal de toestem ming na 24 uur verleend worden. In geval van urgentie zal de toestemming voor uiterlijk dertig dagen worden gegeven. Bij terugkeer uit den vreemde zal de houder van het paspoort zich onmiddellijk moeten aanmelden bij den militairen districtscom mandant. Als dienstplichtige wordt be schouwd ieder Duitscher van 18 tot 45 jaar, of hij nu al of niet een militaire opleiding heeft genoten. HET ONDERHOUD VAN KONING LEOPOLD MET BALDWIN. In een commentaar op het onderhoud tus- schen Koning Leopold van België en den Engelschen premier Baldwin, en Minister Eden, schreef de diplomatieke correspon dent van de Evening News gistermiddag „Ingeval militaire vliegtuigen boven Bel gisch gebied zouden vliegen tijdens een oor log, waaraan België niet zou deelnemen, zou de regeering te Brussel de Belgische neutraliteit geschonden achten. En wanneer deze vliegtuigen Duitsehe toestellen zouden zijn op weg naar Engeland, zou België de Engelsche regeering onmiddellijk waar schuwen. Aldus waren de verzekeringen, die de Koning der Belgen Baldwin en Eden heeft gegeven. Frankrijk en Groot-Brittan- nië kunnen thans de algeheele onafhanke lijkheid van België erkennen en een ge meenschappelijke verklaring zal te dien einde de volgende week worden afgelegd. Koning Leopold is gisteravond per spoor uit Londen vertrokken. Hij keert via Har wich naar België terug. HET OFFENSIEF DER SPAANSCHE REGEERINGSTROEPEN TOT STAAN GEBRACHT. Uit de inlichtingen, die te Siguenza van her front van Guadalajara zijn ontvangen, blijkt, dat de aanvallen der regeerings- troepen tot staan zijn gebracht. Miliciens, die Dinsdag naar de rechtschen zijn cver- geloopen, zouden verklaard hebben, dat het opperbevel der regeeringstroepen het re- FEUILLETON rondom Larissa 35) kO MAN V AN WERNER SCHEFP „Dat dacht ik welWeet u, dr. Lom- bach, dat ik er by na big om was. Voor een oogenblik ademde ik vrijer. Ik moest alleen nog maar verhinderen, dat u zich met de zaak ging bemoeien en daarom kwam ik op de gedachte om Ossipow er bij te ha len". „Dank u, dat wist ik al". „Des te beter. Nu moet u my gelooven als ik vertel, dat ik Irene verzocht heb met haar vader te spreken. Zij heeft hem opgezocht op de doorreis naar Suit. Laat zij u eens vertellen, wat de oude heer WalIon zei, toen zijn dochter er op zin speelde, dat zij een man wilde trouwen, die zich eerst nog moet laten scheiden". „Ik kan me voorstellen, dat hjj daar woedend over geworden is. Wist hij, wie die man was?" „Natuurlijk niet, anders had hij nooit toegestaan dat zijn dochter naar Suit kwam". „Zeer juist. En dus kwam Irene hier met de boodschap, dat haar verbinding met u langs een wettelijken weg niet mogelijk was". De Rus ademde zwaar. Zyn opgekropte opwinding barstte los in een stroom v n woerden „Ik heb veel geleden, dr. Lom bach. Gewetenswroeging is mij niet be spaard gebleven. Ik ben niet zoo slecht als u wel denkt. Ik heb Larissa zeer zeker niet uit hartstocht getrouwd, maar ik heb my steeds daarmee getroost, dat ik voor haar een goed vriend was. Als zij daar mede maar tevreden geweest was En toen opeens verbeeldde ik mij, dat het zoo niet langer ging". „Natuurlijk, u vond het aangenamer om den schoonzoon van mijnheer Wallon te zynwierp de commissaris er tusschen. Het was toch wel eigenaardig, dat hij van dezen opbiechtenden man alles geloofde, behalve zyn onbaatzuchtige liefde voor Irene. Hg hield hem er niet capabel voor om zonder Dij bedoelingen lief te hebben. Steeds weer moest hij denken aan Von Kaaden's opinie omtrent den prins. Schouderophalend slikte Hadjieff de kwetsende opmerking van Lombach. „Ook goed Neemt u maar aan, dat al mijn po gingen er op gericht zijn den schoonzoon van mynheer Wallon te worden. Weest u maar gerust, commissaris, ik word het toch Het klonk zoo zelf verzekerd en tege lijkertijd zoo hoonend, dat Lombach zijn ooren spitste en voelde, dat hij een zwakke plek in de ziel van den prins getroffen had. „Gaat u als 't u blieft verderzei hij koel. „De tocht naar Kreuzeck waartoe ik Larissa overgehaald heb, ziet er vandaag natuurlijk uit, alsof het een voorbereid iets was. Maar dat was niet zoo. Denkt u, dat ik het weer van te voren vaststellen kan? Natuurlijk heb ik den dag van te voren Larissa voorgelogen, toen ik baar vertelde, dat wij Irene en Streubel op dien tocht ontmoeten zouden. Maar mijn idee was om een tocht te maken, waarop ik de gelegenheid zou vinden om eens de situatie met Larissa te kunnen bespreken. Irene had dit van mij geëischt, zij wilde een spoedige beslissing. Ik wilde boven in de hut of op de Kreuzeck Larissa eenvoudig de waarheid te vertellen. Toen dan dien morgen de wolken zich samenpakten en de portier en anderen mij waarschuwden, dat het slecht weer zou worden, toen is bij mij de gedachte opgekomen om het een gods gericht te laten zijn. Ja, u kijkt mij zoo verwijtend aan, maar ik was niet geheel en al normaal. Zoodra echter Larissa zwak begon te worden, zoodra zy voor mij in de sneeuw lag, viel mijn oorspronkelijk idee in duigen. U zult een mensch, zooals ik, nauwelijks gelooven, maar ik heb alles ge daan om Larissa te redden. Ik heb werke lijk naar de hut gezocht, ik heb niettegen staande ik volkomen uitgeput was, tegen koude en sneeuwstormen gevochten en ik heb eerlijke tranen gehuild, toen ik La rissa niet meer kon vinden. Maar dat alles kon het boos opzet van dezen tocht niet meer uitwisschen. Daaronder heb ik zwaar geleden. Ik geloof, dat ik nooit meer had kunnen lachen, indien Larissa in de sneeuw omgekomen was. Niemand heeft zulk een voldoening gevoeld als ik, toen ik hoorde dat zij gered was". „Uw zenuwen zijn te zwak, prins Peter", zei Lombach, „u bent niet van het hout der groote misdadiger® gesneden. U ont breekt de kracht van de meedoogenloos- heid", „Nu begrijpt u me pas riep de Rus. „Ik kan geen mensch zien sterven. Toen daarnet Larissa dood voor me lag, was het voor mij het gruwelijkste oogenblik van mijn leven". „Wat heeft u vanmorgen met Larissa besproken?" vroeg de commissaris. „Dat was het juist wat mij weer aan mijn vrouw gebonden heeft", vertelde Had jieff met een zachtheid, die meer met zijn natuur overeenstemde dan het koelbloedige overleg van een doortrapten schurk. „Na dat zij mij gisteren niet wilde zien, zei ze vanmorgen door de telefoon, dat zij mij onmiddellijk wilde spreken. Ik kwam bij haar. Ze lag nog te bed en in een toestand, waarin ze zich vroeger aan mij nooit zou hebben getoond. Daar lag ze als oude vrouw, zonder opmaak, zonder door den kapper verzorgd te zijn geweestEn on opgesmukt vertelde ze me ook de waar heid. Ze zou de angst en ontzetting:, die zij daarboven in de sneeuw had doorge maakt, nooit te boven komen. Zij voelde wat mijn plan geweest was. Zij was plotse ling anders geworden. Maar zij ontroerde mij door haar goedheid. Weet u, zooiets dringt diep in je docsr. Een vrouw, wier dood je gewenscht hebt, zegt je opeens, dat je vrij bent en nog meer, dat ze je ook nog verder helpen zal. Kort en goed. Larissa zei, dat ze zich van mij zou laten scheiden en mij niettegenstaande dat, een maandelijksche toelage van tienduizend francs laten uitbetalen door de beheerders van haar vermogen in Parys". „Zoo, u beweert dus, dat u zich met uw vrouw verzoend heeft?" vroeg Lombach hoofdschuddend. „Als u dat een verzoening noemen kunt, dan ja Maar zij duldde niet eens, dat Ik haar de hand kuste. Zij wilde van geen dank hooren, ze keek me niet eens aan. Zd staarde maar strak naar het plafond en deed alsof ik niet in de kamer was. Dit half uur was voor my een hel op aarde. Daar heb ik al mijn zonden geboet, ook de zonden, die ik gedacht had". „Ik laat dat geheel aan u over, prins Peter, om met uw geweten in het reine te komen", meende Lombach droogjes. „Voor mij is het feit voldoende dat u daarna uw vrouw niet meer levend hebt teruggezien". „Neen, sinds dit onderhoud heb ik niets meer van Larissa gehoord". „Ik moet weten waar u sindsdien ge weest bent". „Eerst ben ik naar mijn kamer terug gegaan en wat later naar het dorp ge wandeld om iets op het reisbureau te be- 'spreken". „Ik weet, dat u van plan bent Suit te verlaten. U wilt naar Parys gaan De Rus verborg met moeite een bewe ging van schrik. Lombach glimlachte. „Ja, ik weet heel wat. Maar zeg niets tot het mij in mijn kraam te pas komt. Ik neem aan, dat het juist is u verlangt naar Parijs terug. Waarschijnlijk zult u ook Michael Ossipow daar weer ontmoeten. Maar laat ik u er op attent maken, dat ik het niet zal dul den, dat Irene Wallon u op deze Parijsche reis vergezelt". „Bah, u heeft immers geen recht Irene daarvan te weerhouden". „Neen, dit recht berust alleen bij haar vader. Ik zal het mij dus veroorloven om binnen vijf minuten een spoedgesprek met Nürnberg aan te vragen om mijnheer Wal lon hier te laten komen, daar ik zijn aan wezigheid dringend noodig acht". (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 9