NOOTJES BINNENLAND Gisteravond is prof. P. J. w. Debye, de winnaar van den Nobelprijs voor scheikun de voor 1936, op het raadhuis te Maas tricht door het gemeentebestuur van zijn geboortestad ontvangen. De schouwburg „Sarah Bernardt" te Parijs wordt door alle employé's bezet ge houden, arbeiders zoowel als tooneelspelers. Zij hebben in geen twee maanden salaris of gage uitbetaald gekregen. De post-autoriteiten hebben bepaald, dat de Duitsche postboden, die bg de spoor wegen dienst doen of belast zijn met de bezorging van geldzendingen, een cursus in jiu-jitsu moeten volgen, teneinde zich te bekwamen in de kunst der zelfverdediging zonder gebruikmaking van wapens. Bij een botsing tusschen een personen auto en een vrachtwagen, welke zich gis termiddag voordeed op den nieuwen auto weg bij Ziesar (Duitschland), zijn in het ge heel vijf personen gedood. Einde Februari telde de stad Rome onge veer 1.211.000 zielen. e s De politie te Weenen (Oostenrijk) heeft twee nationaal-socialistische propaganda- centra ontdekt. Een hiervan gaf in het ge heim een krant uit, de Oesterreichische Beobachter. De politie verrichtte in ver band hiermede talrijke arrestaties. 0 e Een 37-jarige vrouw te KhvaJynsk (Rus land) heeft het leven geschonken aan een vierling. De twee jongetjes en twee meisjes maken het goed. 0 0 9 Alle verpleegden van een rijksziekenhuis te Caïro (Egypte) zijn in hongerstaking ge gaan. Zij eischen betere voeding en verkla ren van honger te zullen sterven als de re geering niet aan hun verlangens tegemoet komt. 0 9 Een autobus die gisteren te Salem (Illi nois) in botsing was gekomen met het met selwerk van een brug, is daarbij omgesla gen en in brand geraakt. Achttien inzitten den zijn daarbij om het leven gekomen, vijf menschen werden ernstig gewond. Het denkbeeld van een Belgisch Katho liek dagblad om gedurende de Paaschva- cantie een godsvrede te houden in den ver kiezingsstrijd tusschen van Zeeland en De- grelle schijnt door beide partijen gunstig te zijn ontvangen. s In een gisteren te Glasgow gehouden vergadering hebben de Schotsche mijnwer kers besloten op 9 Mei in staking te gaan, indien him looneischen niet worden inge willigd. Door deze staking- zouden om streeks 100.000 man worden getroffen. 8 0 0 De steengroeve Magua Ilvei in Transyl- vanië is ingestort en heeft den spoorweg, welke langs de groeve loopt bedolven. Drie arbeiders kwamen om het leven, zeven an deren werden gekwetst. 0 Te Riale in de Formaza-vallei (Italië) is een klein hotel geheel bedolven door een lawine, welke van 2000 meter hoogte kwam. Zes personen werden mede bedolven. Tot nu toe is men er in geslaagd drie dooden en twee gewonden te bergen. Naar uit Dolores (Argentinië) wordt ge meld, heeft de ontvoerder en moordenaar van de tweejarige Eugenio Pereyra Iraola, de Argentijnsche „Lindberg-baby", in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Juni zal het fort echter voor het publiek gesloten worden. Door zijn eenzaamheid is het fort een ge schikte broedplaats voor de vele water vogels, die in het hooge gras boven op het kasteel en in het riet van de binnen- en de buitengrachten daarvoor een geschikte plaats vinden. Deze maatregel is met het oog op de be scherming dier vogels zeker toe te juichen, daar door het afnemen van de nabijgelegen schorren aan het Sloe de gelegenheid tot broeden veel is verminderd. Oranjevereeniging opgericht. Alhier werd Dinsdagavond een Oranje vereeniging opgericht met 37 leden. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren L. van Eenenaam, D. Korstanje, K. Louwerse, M. Lutegn, N. de Pagter, A. Tange en Joh. de Visser. Tot eereleden werden benoemd de burgemeester P, W. ter Haar en ds. G. de Ru. Op Zaterdag 1 Mei zullen ter herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana de kinderspelen worden gehouden, die in Ja nuari waren uitgesteld. GOES Ambachtsschool te Goes. Woensdagmiddag vond op de gebruike lijke wijze de uitreiking der diploma's en prezen plaats aan de leerlingen der Am bachtsschool te Goes. De voorzitter, mr. J. H. C. Zaag er, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, speciaal tot de aanwezige auto riteiten. Spr. wees er op, dat men thans voor den eersten tweejarigen cursus staat. Hij was er van overtuigd, dat deze nooit zal kunnen geven, wat de driejarige geeft, doch er zgn teekenen van opleving en spr. hoopt, dat deze opleving tot gevolg zal hebben, dat men straks aan de Ambachts school practisch een volledigen cursus zal schenken. De heer Buthfer, de directeur ging ver volgens tot het uitreiken der diploma's over. De burgemeester raadde de geslaagden aan, te trachten iets meer te geven dan een ander, opdat zij zoo boven anderen uit zouden komen. Het einddiploma behaalden Afdeeling timmerenH. van Balle- gooyen, KruiningenM. Franje, Lewe- dorp J. J. Ganseman, Kapelle-Biezelinge G. Harinck, Goes Adr. de Koeijer, Ierse- ke C. P. Kievit, ColgnsplaatP. Kloet, Waarde Anth. Margs, Hcedekenskerke W. T. v. Riet, GoesP. J. van Strien, Driewegen F. W. van Steenbergen, Ove- zande H. Salomé, Kortgene P. Sandee, G(?esH. P. J. Visser, GoesP. Verdonk, 's-HeerenhoekW. Westveer, 's-Graven- polder. Drie leerlingen werden afgewezen. Afdeeling rijwiel- en motortechniek Anth. Hamelinck, GoesJ. A. Lindep- bergh, WolfaartsdijkJ. J. de Muijnck, Bccrssele H. R. v. Noort, Driewegen J. P. v. Oort, GoesA. van Poelje, Hans- weert H. Rademaker, HansweertG. A. Schrijver, Goes Jac. Vleugel, Goes. Afge wezen werden 3 leerlingen. Afdeeling electrotechniek H. B. Chris- tiaanse, Kapelle-BiezelingeJ. J. Doelder, GoesG. Franje, SchoreJ. Ganseman, OvezandeJac. Harinck, KloetingeC. Honders, Ierseke M. A. Jopse, GeesJ. Moorman, WemeldingeJ. N. Nonnekes, GoesH. J. Steutel, HansweertL. E. Sampon, Goes K. van Veen, Goes. Afdeeling smeden en babkwerken J. C. Hundersmarck, Ovezande H. Heerbaart, SchoreL. C. Nouse, 's-Heer Arendskerke; D. van 't Sant, GoesD. H. Vereeke, Goes. Afdeeling schilderen t P. M. van de Linde, HeinkenszandAdr. Oele, Oude- lande Jac. Ruissen, Wemeldinge P. Raas, 's-Heerenhoek P. J. van Stee, Goes P. A. Trimpe, Kloetinge. Eén leerling moet wegens ziekte later examen doen. Afge wezen 1 leerling. Ernstig verkeersongeval. Gisteren is een vijfjarig kind uit het ge zin Van de Putte te Kloetinge op den Kloe- tingschen weg door een auto van den heer J. G. uit 's-Gravenpolder aangereden en ernstig gewond, zoodat het kind naar het ziekenhuis St. Joann^ moest worden over gebracht. Het kind, dat op het rijwielpad speelde, stak, toen de auto, die van den Tol naar de richting Goes reed, op zeer korten afstand genaderd was, met zgn autoped de straat over en werd toen door den auto gegrepen. Het bekwam een her senschudding en een sleutelbeenbreuk. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en .met 20 Maart kwam in onze provincie één geval van roodvonk voor te Hulst. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Veldhoven cand. W. A. Vrijlandt te Biervliet. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg ds. J. van Woerden te Zwam- ir.erdam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor het be roep naar Meliskerke en Borssele, ds. P. Honkoop te Den Haag. H. Priesterwijding. Op 14 Maart jl. is in de Dom te Pader- bom (Duitschland) de eerw. frater M. B. L. Bernaert, van de orde der paters Obla ten van den H. Franciscus van Sales, een zoon van de O. L. Vrouweparochie alhier, door den aartsbisschop van Paderborn tot priester gewijd. Op het hoogfeest van Paschen zal de eerw. pater zijn eerste plechtige H. Mis op dragen in de O. L. Vrouwekerk te Vlissin- gen. Na een korte vacantie keert hg terug naar Paderborn om zgn theologische stu dies nog één jaar voort te zetten, om dan als leeraar aangesteld te worden in het missiehuis „Ave Maria" te Tilburg. MARINE EN LEGER De kapitein-luitenant ter zee W. A. de Jong is aangewezen voor den dienst in West-Indië en zal worden belast met het bevel over Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" op Curasao. De kapitein-luitenant ter zee P. Koen- raad, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, is geplaatst bij het departe ment van defensie. De kapitein-luitenant ter zee J, G. van den Berg, onlangs uit Oost-Indië gerepa trieerd, wordt 25 dezer belast met het bevel over den onderzeedienst te Willemsoord. Het korps mariniers zal van 3 tot en met 29 Mei schietoefeningen houden in het in- fanterie-schietkamp van de legerplaats bij Harskamp. LUCHTVAART Engelsch verkeersvliegtuig neergestort. Gistermiddag is in de bergen van Beau- jolais nabij Villefranche aan de Saöne (Frankrijk) een Engelsch watervliegtuig neergestort, doordat het in een sneeuw storm terecht was gekomen. Het toestel sloeg te pletter. Het vliegtuig schijnt tegen een berghel ling te zijn gevlogen. De naam van het toe stel is „Capricornus". Het is een vliegtuig van de Imperial Airways, dat de postvluch- ten naar Indië verzorgde. Het was gister morgen uit Southampton vertrokken en zou in Marseille en Cairo landen. Het vliegtuig werd bestuurd door kapt. Paterson. Een der inzittenden was miss Coates. Het toestel had behalve de eenige passagier ook nog post en vracht aan boord. De Imperial Airways deelen mede, dat de „Capricornus" een bemanning van vijf leden aan boord had. Vier daarvan zijn om het leven gekomende vgfde is onge deerd. De eenige, vrouwelgke passagier, is eveneens gedood. Vliegen zonder benzine. In vakkringen heeft een vlucht welke een der bekendste piloten en vlieger-instructeurs ing. Njemec, chef-piloot van de Praagsche Aeroclub dezer dagen heeft ondernomen, sterk de aandacht getrokken, meldt het Handelsblad. Ing. Njemec ging met een kleinen één dekker van 50 P.K., voorzien van een nor malen benzinemotor de lucht in. Hij startte gewoon met benzine, die uit een afzonder lek ingebouwde tank van ongeveer vijftien liter vloeide, doch schakelde na drie minu ten om op de hoofdtank, die met petroleum was gevuld. Daar de motor volkomen rustig bleef doorloopen, werd de benzinetank af geschroefd de piloot legde haar naast zich op den stuurstoel. De machine bleef zuiver reageeren het eenige verschil was, dat het geronk van den motor veel gerr ger werd. De piloot bleef volle twee uur in de lucht en landde daarna onberispelijk. Hierna werd een proces-verbaal opgemaakt. De gewone lampenpetroleum, waarmee de hoofdtank was gevuld, wordt door een cy- lindervormige cracking-inrichting geleid, welke op den uitlaat is gemonteerd. Deze installatie splitst de petroleum in koolstof en waterstof. De eerste wordt tot kool- oxyde, in den motor zelf komt het water stofgas en het tot kooldioxyde verbranden de kooloxyde. Uit koude, niet ontplofbare koolwaterstoffen ontstaat op die wijze bin nen onderdeden van seconden een sterk comprimeerbaar droog ontstekingsgas met 8500 cal verhittingswaarde. Behalve uiterste beperking van brandge vaar levert het gebruik van lampenolie vol gens dit cracking-procédé een volumenbe- sparing aan brandstof van 30 SCHEEPVAARTBERICHTEN PROF. DR. F. A. VENING MEINESZ IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Het laatste gedeelte van de reis met de O 16, die onverwacht te Lissabon eindigde. Met het s.s. „Nereus" der K.N.S.M., dat hedenmorgen in de sluizen van IJmuiden aankwam, is prof. dr. F. A. Vening Meinesz in ons land teruggekeerd, na een onderzoe- kingsreis van verscheidene maanden aan boord van H. M.'s „O. 16", die op de terug reis naar Nederland op 12 Maart j.l. te Lis sabon aankwam. Daar kreeg de comman dant van de onderzeeboot opdracht, zich naar de Spaansche wateren te hegeven ter convoyeering van Nederlandsche schepen, die door schepen van Franco aangehouden en opgebracht zouden kunnen worden. Prof. Vening Meinesz zag hierdoor een onverwacht einde aan zgn verblijf op den oorlogsbodem komen en bleef te Lissabon achter, van waar hij per eerste gelegenheid in ons land terugkeerde. Omtrent het verloop van het laatste ge deelte van de reis met de „O. 16" deelde hij aan het A.N.P. het volgende mede De reis van Hi-. Ms. „O. 16" tot Lissabon is rustiger verloopen dan de twee eerste trajecten. Hoewel wij nog enkele malen zwaren storm te verduren hebben gehad, is het t.och nimmer zoolang achtereen slecht geweest. In Hamilton, de hoofdplaats der Bermu da's, bleven wij vgf dagen, waaraan wij allen prettige herinneringen zullen behouden. Wg vonden er veel hartelijke gastvrijheid van officieele- en niet-officieele zgde. De be manning logeerde in het „Sailors Home", dat onder de sympathieke leiding van mr. Tucker zijn gasten een aardigen tijd be zorgde. Op dit bezoek volgde een rustig over- tochtje naar Norfolk, aan den ingang van Chesapeaka Bay, van waaruit de reis, na, een dag oponthoud voor het opknappen van de boot, de Potomac op, naar Washington werd voortgezet. Bg Mount Vernon, het statige buitenverblijf van George Washing ton, werd door de bemanning front ge maakt voor het graf van den grondlegger van Amerika's onafhankelgkheid. Ons verblgf van negen dagen te Washing ton is gekenmerkt geworden door een bg- zon<3 aardige ontvangst in alle kringen. Voor commandant van Waning en voor mij zal een der meest gedenkwaardige oogen- blikken blgven de ontvangst bij president Roosevelt, die onzen gezant en ons, niette genstaande zijn zeer drukke bezigheden, bij zich heeft willen ontvangen. Het bezoek aan Washington is een mooi vlagvertoon voor Nederland geweest en is van Ameri- kaansche zijde zeer op prijs gesteld. Den 24sten Februari aanvaardden wij de terugreis. Na een bitterkoude reis de rivier af, nam in zee de temperatuur al spoedig toe, tengevolge van den golfstroom rflr men in komt. De watertemperatuui steeg in weinige uren van enkele graden Celsius tot over de twintig graden en wg waren toen getuige van een eigenaardig natuurverschijnsel. De koude lucht boven, het warme water veroorzaakte een snelle verdamping en daardoor was de zee, die vrij woelig was, overdekt met nevelflarden, die den indruk wekten van een kokenden Oceaan. Het was een schouwspel, dat de gedachte aan de onderwereld deed opko men, fantastisch in een mate, zooals men het zelden ziet. Het mooie weer van den eersten dag op zee hield helaas niet aan, de zee werd ruwer en ruwer, doch daar de golven achterlijk in kwamen, werden wij er veel minder door teruggezet, dan op de heenreis. Voor de officieren van de wacht en de roergangers op den toren zgn echter r.og moeilijke da gen gekomen. Brj hooge deiningsgolven recht achterin locpen de golven ongebroken van achteren over den toren en vullen de borstwering tot den rand toe. De brug verdiende toen met recht haar bijnaam van de „badkuip". Soms hapten de wachtloopers naar lucht. Massieve zuilen water kwamen het toren luik binnen, doch doordat hier bg de con structie van Hr. Ms. O 16 rekening mee was gehouden en er onder den vloer van de „centrale" onder den toren een vergaar bak was, van waaruit het water meteen kon weggepompt worden, gaf dat binnen boord niet al te groote complicaties. Toch gaf het heel wat werk om de schade door de spatters rondom te beperken ook het slingertoestel voor de zwaartekrachtswaar nemingen kreeg daarvan zijn deel mee. Do waarnemingen gingen normaal hun gang. Regelmatig twee a drie malen per etmaal deed commandant Van Waning de boot onder water gaan om de gelegenheid voor waarnemingen te geven. Een enkele maal deden hij en de chef van de machine kamer Lugten, zich vervangen door den oudsten officier Van Duim en den tweeden officier van de machinekamer Ohr, een „juniores" duik-manoeuvre. Tusschen Was hington en Lissabon hebben wij niet minder dan 39 malen gedoken en dat in 14 vaar- dagen. Den 12en Maart liepen wij in stroomen den regen in den vroegen morgen de Taag op en daarmede was onze groote oversteek ten einde. Een aardig verblijf te Lissabon volgde, met veel belangstelling van de zijde van de Portugeesche marine voor Hr. Ms O 16, en toen plotseling het ontstellende bericht, dat Hr. Ms. O 16 Lissabon had te verlaten voor de Spaansche wateren om de Nederlandsche rechten te verdedigen. In allerijl verliet ik het schip en bracht ik mijn instrumenten naar den wal. Na een kort uitstel verliet Hr. Ms. O 16 Lissabon, nadat ik een hartelijk afscheid van officieren en bemanning had genomen. Ik breng van deze reis 92 waarnemingen mede, op voor het onderzoek belangrijke punten verricht, en het past mij hiervoor onze marine, en in het bijzonder diegenen, die er aan boord van de O 16 de verant woording en de moeite voor hadden, mijn oprechten dank te betuigen. Gift van H. M. de Koningin. Het bestuur van de wijkcommissie van wijk 5 der Nederl. Hervormde Gemeente te Amsterdam, heeft van H.M. de Koningin een gift ontvangen, als blgk van belang stelling in het streven om in het nieuwe groote stadsgedeelte Amsterdam-zuid, voor zoover gelegen tusschen Haringvlietstraat en Amstel, een kerk te bouwen, Deze gift heeft betrekking op de te stich ten „Zuiderkapel" der Hervormde Ge meente. Kiellegging van het Prinselijk jacht „Piet Hein". Vanmorgen is bg de Amsterdamsche scheepswerf, firma G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam; de kiel gelegd van het mo torjacht „Piet Hein", dat als nationaal huwelijksgeschenk zal worden aangeboden aan H.K.H. Prinses Juliana én Z.K.H. Prins Bernhard. Op de helling stond het voor Engelsche rekening gebouwde zeewaardige jacht „Alisdair" dat door de dochter van den eigenaar werd gedoopt, waarna de tewater lating geschiedde. Daarnaast lagen, aaneengeklonken, de eerste kielplaten van het Prinselijk jacht, waarop een oranjebord met in zwarte let ters het opschrift „Motorjacht Piet Hein", bouwnummer 1350 en getooid met de Ne derlandsche driekleur. Na den stapellocp van de „Alisdair'' werd deze kiel langzaam opgetakeld en op de vrij gekomen helling neergelaten. Luchtbeschermingsoefening in Friesland. De luchtbeschermingsdiensten van een aantal Friesche gemeenten zijn gisteren op de proef gesteld, toen plotselinge luchtbom bardementen gelukkig slechts theoreti sche rampen veroorzaakten. De oefening, die Woensdag in de proviu cie Friesland werd gehouden, was een aan sluiting op de groote luchtbeschermings oefening van 30 October jl. Deze had, be halve een provinciale verduisteringsproet, een toetsing van den intercommunalen luchtwachtdienst omvat. Tevoren was op 12 Maart 1936 een provinciale oefening gehou den, welke echter niet meer dan een inlei ding was, met het doel het groote publiek te wijzen op het nut en de noodzaak der luchtbescherming. De eerste conclusie, die de waarnemers reeds vroeg in den morgen konden maken, was da., één middel, géén middel is. Dat be wees Harlingen. De burgemeester aldaar, hoofd van den Xchtbeschermingsdienst, ge wezen kapitein ter zee, reageerde met een beminnelijke koelbloedigheid op de ver schrikkelijkste mededeelingen. Zelfs toen hem werd medegedeeld, dat in de buitenhaven een benzine-tankschip was geëxplodeerd en dat de brandende benzine zich over het water had verspreid, bleef hij kalm en gaf de brandweer slechts eenige sobere instructies. Of hij dan niet bang was voor zijn sluizen Neenwant het was eb en de benzine zou spoedig naar zee zijn afgedreven. Doch deze koelbloedige bevel voerder, die op alles zijn antwoord klaar had, stend toch even vreemd te kijken, toen bg een tweeden bomaanval, die de commis sie hem overzond, zgn sirene den dienst weigerde, zijn sirene, die alle diensten in beweging moest zetten en waarop alles ge baseerd was. Ordonnancen namen toen het werk der sirenen over. De burgemeester was dankbaar voor de les, die het toeval hem had gegeven. Een les voor andere ge meenten niet zonder nut, want evenmin als op één sirene, kan men hulpdiensten uitslui tend laten afhangen van een telefoonnet of een electrisch signaal. Prof. Vening Meinesz over zijn weten schappelijke waarnemingen aan boord van de O. 16. Te ruim kwart over één legt het kleine vrachtschip „Nereus" naast loods 4 aan de kade der K.N.S.M. te Amsterdam vast. Op de brug naast den gezagvoerder, kapitein Molenaar, staat een groote forsche figuur in colbert, ondanks den guren wind de re genjas over den arm. Het is prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die van zijn reis aan boord van Hr. Ms. 0.16, waarmede hg op 11 Januari jL Den Helder verliet, terugkeert en die onmiddel lijk, nog voordat de douane aan boord is verschenen, bereid is den aanwezigen pers vertegenwoordigers het een en ander mede te deelen over de resultaten van zijn reis, die ruim twee en een halve maand geduurd heeft. Over resultaten kan ik eigenlijk weinig zeggen verklaart de Utrechtsche hoog leeraar aangezien de hevige stormen waaraan de 0.16 onderhevig was het uit werken van berekeningen vrijwel onmoge lijk maakten. Ik kon slechts die waarnemin gen uitwerken, die voor het voortzetten van het werk noodig waren en verder heb ik nog kans gezien de waarnemingen op vijf pun ten bg de Bermuda-eilanden uit te werken, waardoor mijn opvattingen voorloopig zijn bevestigd. De waarnemingen hebben ten doel de systematische verschillen op te sporen iy den opbouw van de aarde in de continental, en de oceanische gedeelten. De systemati sche verschillen in de zwaartekracht wijzen er alle op, dat de aarde nog niet in een vol komen evenwichtstoestand verkeert en dat binnen de vaste korst, die een dikte heeft van eenige tientallen kilometers, in de plas tische gedeelten nog stroomingen gaande zijn, die men zich natuurlijk uiterst lang zaam moet voorstellen, b.v., om eenigen in druk van de snelheid dezer stroomingen te geven, bewegingen van eenige centimeters per jaar. Het vaststellen daarvan is belangrijk om dat dit er op wijst, dat in de aarde nog groote krachten aanwezig zijn, die een be langrijken invloed uitoefenen op krachten, die aan de oppervlakte van de aarde tot uiting komen, zooals aardbevingen en ge bergtevorming, terwijl in deze krachten tevens de oorzaak moet worden gezocht van de vorming van oceanen en vaste landen. Deze reis heeft zeer mooi resultaat op geleverd om het gebied van den Atlanti- schen Oceaan verder te beoordeelen. De zwaartekrachtmetingen zgn noodig omdat de aantrekkingskracht van de aarde bg een normale aantrekking normaal en bg ab normale aantrekking abnormaal is, waar door men een overzicht krijgt van de onge lijkmatige verdeeling van massa's in de aarde. Ook andere landen zgn thans met het •toen vervaardigen van soortgelijke waar nemingen begonnen en van uitwisseling der gegevens kunnen groote resultaten worden vernacht. Frankrijk en Italië heb ben twee expedities in de Middellandsche Zee gehouden, waarvoor Frankrijk een toestel van prof. Vening Meinesz in bruik- ieei. had. Ook in Amerika, Rusland en De nemarken en Japan doet men thans soort gelijke waarnemingen, evenals in Italië met copieën van het toestel van proi. Vening Meinesz. Deze copieën worden te Hilversum bij de Ned. seintoestellenfabriek vervaardigd. Lof voor onze Marine Vol lof was professor Vening Meinesz ook na deze reis weer voor onze marine en voor de prestaties zoowel van comman dant, officieren en bemanning, als van de O 16 zelf. Op de heenreis had men geen stormen, doch ware orkanen te trotseeren. Desondanks heeft de commandant kans gezien bgna overal waar men dit van pian .was te duiken. De terugreis was minder zwaar, doch ook toen heeft men nog eenige stevige orkanen te verduren gehad, die veej eischen van het uithoudingsvermugen dei bemanning. Het was misschien dan ook wei een kleine teleurstelling toen men, na op 12 Maart in Lissabon te zgn aangekomen, op 15 Maart bericht kreeg van den com mandant van den marinestaf om naar de Straat van Gibraltar te vertrekken, docb de bemanning had zich daar weldra over- heengezet, in de wetenschap dat dergelijke dingen au eenmaal met een oorlogsschip Kunnen gebeuren. Had de O 16 zijn reis normaal volgens het program voortgezel, dan hadden tusschen Portugal en Len Hel der nog eenige waarnemingen plaats ge vonden en zou de duikboot heden te Den Helder zgD gearriveerd. De bemanning zou lan, zooals prof. Vening Meinesz nu, de Jaaschdagen thvis hebben doorgebracht, en met vo1 doening vernam de hoogleraar, da. de beide duikbooten, die de „Nereus" op bun reis naar het Zuiden passeerden, de kranige opvarenden van de O 16 gaan af lossen.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2