Vlissinpche Courant TWEEDE BLAD Crisis-PuhUcaiiën. PLOUVIER VOOR UW MAILSCHOENEN ysterie BINNENLAND UIT DE PROVINCIE SPORT NEDERLAND SLAAT ZWITSERLAND MET 2-1. rondom Larissa van de van Maandag 8 Maart 1937. No. 56. STEUN VERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse O, gedenatureerd in het tijdvak van 1 Maart 1937 tot en. met 6 Maart 1937 1.40 per 100 kg zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klas se en voor andere erwten, in datzelfde tijd vak gedenatureerd, bedraagt de steunver- goeding 0.90 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorsch- briefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht. is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen en voorwaar den, welke bij de afneming van varkens bo ven het zoutersgewicht gelden, voor de week van 1 tot 6 Maart 1937 onveranderd zijn gebleven. Ook voor de week van 8 tot 13 Maart 1937 zullen deze prijzen en voorwaarden geen verandering ondergaan. Hofbericht. H. M. de Koningin zal zich bij de jaar- ljjksche herdenking door het Koningin- Emma-koor, van de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder te Baarn op 19 Maart, des avonds in Musis Sacrum doen vertegenwoordigen door den kamerheer i.b.d. en intendant van het Koninklijk Huis te Soestdijk, jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. onder het oog het nut van het aanbrengen van enkele modificaties van practischen aard in den tekst -der Oslc-conventie, zoo mede van het bestudeeren van zekere bij zondere punten nopens het handelsverkeer van de gezamenlijke landen van de Oslo- groep. Het program van actie, dat door de ex perts in hun bijeenkomst is uitgewerkt, ware te onderwerpen aan een conferentie van gedelegeerden van de respectieve re geeringen. Aan het slot van hun rapport hebben de experts nadruk gelegd op het groote nut der hervatting van contact tusschen gedele geerden van de landen der Oslo-groep en zij bevelen hunnen regeeringen aan, dit contact ook voor de toekomst te verzekeren. Kwestie De Borchgrave voor het Haagsche Hof. In overeenstemming met de regeering van Madrid heeft de Belgische regeering haar geschil met Madrid inzake de kwes tie De Borchgrave voorgelegd aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag. DE SLOTZITTING VAN DE OSLO-CONFERENTIE. De gedelegeerden begrijpen de beteekenis van regelmatig contact. De Regéeringspersdienst meldt Dé experts van de landen der Oslogroep, te we.tei^...B.elgië, Denemarken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en Zwe den, die te 's-Gravenhage op uitnoodiging der Nederlandsche regeering waren bijeen gekomen, hebben Zaterdag hun werkzaam heden, welke in een geest van goede ver standhouding en vriendschap, onder leiding van di*. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijverheid, zijn gevoerd, beëin digd. Na bestudeering van de maatregelen, welke in elk der landen, tengevolge van de crisis zijn genomen, hebben de experts in een eindrapport, dat zij aan hunne respec tievelijke regeeringen voor zullen leggen, de gevolgen, welke zullen kunnen gegeven worden aan het initiatief van dr. Colijn, ter verruiming van het internationale handels verkeer, onder het oog gezien. In dit rapport namen de experts,'zonder de bestaande moeilijkheden te onderschat ten, zekere aanstonds te verwezenlijke mo gelijkheden tot uitbreiding van het handels verkeer in het kader van een plurilaterale overeenkomst en van aanvullende bilaterale regelingen in beschouwing. Het rapport der experts ziet voorts nog Filmkeuring. Ontleend is aan het verslag over de werkzaamheden der centrale commissie voor de keuring van films in het jaar 1936: De bijzondere regeling van de keuring van Nederlandsche actualiteiten heeft in het jaar 1936, in het algemeen genomen, goed voldaan. Helaas schijnen niet alle gemeentebestu ren er zich voldoende rekenschap van te geven, dat geen enkele bepaling naar Ne- derlandsch recht eenig gemeentebestuur het recht geeft bioscoopvoorstellingen te verbieden, omdat het bioscoopvoorstellin gen zijn. De huishoudelijke commissie ontving mededeelingen, waaruit haar is gebleken, dat meer dan eens het hoofd eener gemeen te geheel willekeurig het vertoonen van een bepaalde film of van alle fims heeft verboden. In totaal zijn tot 1 Januari 1937 door de centrale commissie behandeld 24.720 films. In totaal zijn 38 films niet toegelaten, t.w. 1 documentaire film, 6 kleine en 31 groote speelfilms. Hier zijn eenige bij, wel ke ook reeds in een vorig verslag vermeld werden en nu opnieuw verboden werden. De aard der aangeboden films was min der onschuldig, zoodat een grooter deel slechts voor een hoogeren leeftijd kon worden vrijgegeven. Het aantal herkeuringen is slechts wei nig gestegen, nl. van 47 op 51. ondanks het geringe getal van 11 leden, opgewekt en gezond. De heer L. Simonse Jz. hield een inlei ding over Opkomst van de Chr. Vakbe weging in Nederland", terwijl de heer Z. Roelse sprak over „Ontstaan, doel en stre ven van Patrimonium". Enkele afgevaar digden spraken woorden van gelukwensch. De aftredende bestuursleden C. Clarisse en W. Geschiere werden herkozen. R1TTHEM Uitvoering „Oefening na den Arbeid". Het fanfarecorps „Oefening na den Ar beid" gaf Vrijdagavond in de school een muziek- en tooneeluitvoering. De voorzit ter de heer H. Barentsen, dankte in zijn openingswoord allen, die de vereeniging moreel en financieel steunen. Hij wees op het succes, dat verscheidene werkende le den op het onlangs te Middelburg gehou den solistenconcours hebben bereikt. Den directeur, den heer P. Meijers, werd dank gebracht voor zijn onvermoeiden arbeid, waardoor het corps bij de jaarlijksche con coursen een hooge plaats inneemt. Nu dit jaar het concours in het naburige Souburg wordt g'ehouden, werden de aanwezigen op gewekt het te bezoeken. Vervolgens werden een achttal muziek nummers ten gehoore gebracht, welker uit voering getuigde van ijverige studie der leden, waaronder naast de oudere ook ver scheidene jonge krachten zijn. Als zij den naam der vereeniging eer aandoen en zich onder leiding van den bekwamen directeur blijven „oefenen", kan het corps op muzi kaal gebied nog veel presteereh. Dat de muzikanten ook op tooheelgebied niet onbekwaam zijn, bleek bij de uitvoe ring van het laatste deel van het program ma. Eenxg'e voordrachten en tot slot de komische scène „Het inhalen van den nieuwen burgemeester", hadden dan ook bij het publiek een welverdiend succes. hemelschip door het heelal, om de hemel lichamen van nabij te bekijken. De duide lijke toelichting van den heer Termeulen droeg r.r niet weinig tot bij dat velen van dit unieke filmwerk konden genieten. BIERVLIET Een ouderavond. Vrijdagavond werd in de O. L. school A een ouderavond gehouden. Alle aftredende bestuursleden werden bij acclamatie her kozen, terwijl in een ontstane vacature de heer J. Dhondt benoemd werd. Vervolgens brachten de leerlingen der hoogste klassen enkele liedjes ten gehoore. De heer Maas sprak hierna over „Een gang door de ge schiedenis van het Nederlandseh onder wijs". Er bestaan thans plannen vervolg onderwijs te geven volgens het nieuwe Dal ton systeem. In de pauze was er gelegenheid om het werk der kinderen te bezichtigen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze werd een gevarieerd film programma vertoond, dat zeer in den smaak viel. TERNEUZEN Roer defect. Het van Brussel op weg naar zee zijnde Poolsche stoomschip „Wilno" heeft tijdens de vaart op de Westerschelde den achterste ven gebroken, waardoor een defect aan het roer is ontstaan. Het schip is op de reede voor Terneuzen ten anker gegaan. Naar verluidt zal de „Wilno" met behulp van een tweetal sleepbooten naar Rotterdam ge sleept worden, alwaar het defect hersteld zal worden. Tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden kon het transport echter nog niet geschieden. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Gevestigd: A, Koets, B 118a van Den Helder. Vertrokken: Mej. B. Kramp, van B 91 naar Amersfoort. 10-jarig bestaan Patrimonium-afdeeling. Op eenigszins feestelijke wijze hield de afdeeling van „Patrimonium" Zaterdag haar 10e jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer A. Janse. De secretaris, de heer W. Geschiere, wierp in zijn verslag een terugblik op de voorbijgegane jaren. Na een propagandavergadering, waarin ds. A. C. Heij van Koudekerke als spreker optrad, werd de afdeeling op 25 Februari 1927 op gericht rfiet 5 leden. De afdeeling doet geen practisch werk, doch laat dit over aan de vakvereenigingen, maar doet alleen aan beginselstudie. Het vereenigingsleven is, BRESKENS Ouderavond Visschery-Binnenvaartschool. De visscherij bihnenvaartschool gaf Za terdagavond in de lokalen der Openbare School een ouderavond. De voorzitter der Commissie van Toezicht, de heer A. Salomé sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij constateerde met genoe gen dat het bezoek weer zoo groot was. De directeur der Visseherij-binnenvaart- school, de heer C. L. Termeulen, richtte zich hierna speciaal tot de ouders. Het komt in sommige gevallen, voor, dat door leerlingen de school heel matig bezocht wordt. Degenen, die van meening zijn, dat af en toe eens op school verschijnen vol doende is, zullen bedrogen uitkomen. Alleen geregeld schoolbezoek leidt tol resultaten. Daarom spoorde spreker de oiiders aan vooral op te letten of hun jongens wel ge regeld de school bezoeken. Het is den heer Termeulen opgevallen, dat zoovelen, die als bemanning op de visschersschepen varen, de school niet bezoeken en nooit bezocht hebben. Deze menschen schijnen het niet noodig te vinden hun kennis te verrijken. Dit is in hun eigen nadeel immers als in September (zooals sprake is) de nieuwe wet wordt ing'evoerd, die eischt dat iedere schipper in het bezit moet zijn van een diploma, dan staan velen met leege han den. Daar Breskens een school heeft, die dat diploma verstrekt, wekt de directeur ook hen, die nog niet als leerling staan in geschreven op, de school te bezoeken. Het tweede gedeelte van den avond werd gevuld door het draaien van een film „De -onderen van het heelal". Een bijzonder interessante film, die ons liet zien, welke voorstelling men zich vroeger vormde van de aarde, de maan en de planeten en tenslotte maakten wij een reis met een Do weg KoewachtSt. Jansteen voorloopig voor alle verkeer gesloten. De K.N.A.C. meldt, dat de weg Koe wachtSt. Jansteen (Zeeuwsch-Vlaande- ren) tot nadere aankondiging voor alle ver keer is afgesloten. Openingsuren van het nieuw ingestelde grenskantoor Overslag. De K.N.A.C. meldt Dat in verband met de opheffing van het grenskantoor Roodesluis de openingsuren van het nieuw ingestelde grenskantoor Overslag als volgt zijn vastgesteld van 16 Februari tot en met 15 November van 712 en van 1419 uur van 16 Novem ber tot en met 15 Februari van 812 en van 1417 uur. Gedurende genoemde tijden kunnen aan het kantoor Overslag, behalve" op Zondag en de algemeen erkende Christelijke feest dagen, alle formaliteiten ten behoeve van het verkeer met motorrijtuigen v orden ver richt. VOETBAL; WEDSTRIJD STAAT NIET OP HOOG PEIL. (Van een specialen verslaggever) Voor de dertiende maal hebben de ver tegenwoordigende voetbalelftallen uit Zwit serland en Nederland elkander gisteren be streden, en wel in het Olympisch stadion te Amsterdam. Wie al met eenige angst dezen wedstrijd had tegemoet g-ezien we gens de aan het cijfer dertien toegeschre ven ongunstige vooruitzichten, is wel beo drogen uitgekomen, want wederom is een overwinning den oranjemannen ten deel ge" vallen, een overwinning, die deze maal be« vochten werd in een wel heel vreemde* maar daardoor juist karakteristieke ornge* vmg, van een stadion in staat van uit breiding en een terrein dat aan alle zijden door sneeuwbergjes was omgeven. Onze populaire middenvoor, Bep Bak- huijs, die de vorige week in den competitie wedstrijd van H.B.S. leelijk aan den enkel v/erd geblesseerd, en reeds uitgeschakeld was voor deze ontmoeting, zoozeer, dat zijn plaatsvervanger Charles Lungen reeds ge reed stond, heeft te elfder ure toch nog verlof gegregen om uit te komen. En dat uitkomen van Bakhuijs vcor hem niet be zwaarlijk is geweest, heeft hij wel duide lijk tijdens den strijd gedemonstreerd. Wil- ders daarentegen bleek niet volkomen goedgekeurd, zoodat de Longa-man Van den Hoven thans als tweede nieuweling, na Vrauwdeunt, de oranjeploeg mocht aan vullen. Het is vijf minuten over half drie, als het sein voor den aftrap wordt gegeven. Van Heel heeft de loting gewonnen en de elf tallen hebben zich als volgt opgesteld. Nederland Halle. Van den Hoven, Caldenhoven. Paauwe, Anderiessen, Van Heel. Wels, Bakhuijs, Van Spaendonck, Vrauwdeunt, Van Nellen, O G Aebi, Abegglen, Frigerio, Karcher, Bickei P. Aebi, Vernati, Guinchard. Gobet, Lehmann. Bizzozzero. Zwitserland. Na den aftrap door Frigerio blijft de bal eenigen tijd in het middenveld. Dan komen de Zwitsers tot hun eersten aanval, maar veel beteekenis heeft die niet en Kar cher moet den bal over de achterlijn bij het Nederlandsche doel laten gaan. Onze tegenstanders dringen wat op ea wij wachten op den eersten Nederlandschea aanval. De rechtsbuiten Bickei krijgt het leer in buitenspelpositie en schiet Halle stept het schot op hetzelfde oogenblik, dat de scheidsrechter voor buitenspel fluit. Intusschen heeft Bakhuijs, die aanvanke lijk als rechtsbinnen was opgesteld, de midden voorplaats weer ingenomen en dan zien wij eindelijk, na zes minuten spelens, der. eersten goeden Nederlandschen aanval. Van Nellen brengt den bal op en geeft over aan Vrauwdeunt, die schiet Bizzozzero stopt het schot gemakkelijk. Als Bickei den bal in gcede positie krijgt, geeft hij nog over in plaats van zelf zijn kans tot schieten waar te nemen. Na eenig geharrewar kan de Nederlandsche achterhoede dan ruim baan maken. Een door Wels opgezette aanval strandt op buitenspel. Een kopbal van Bakhuijs wordt door Bizzozzero onschadelijk gemaakt. Dan ontstaat een gevaarlijke situatie voor ons doel, als de Zwitsersche rechtsbuiten langs het doel plaatst en Halle misgrijpt. Gelukkig kan van den Hoven nog redding brengen. Het lichte overwicht, dat de Zwitsers aanvankelijk hadden, is thans verdwenen. Bakhuijs doelpunt. Na dertien minuten ontstaat door uit stekend werk van Vrauwdeunt en Bak huijs het eerste doelpunt. De kleine Feijenoorder, die evenals Van Spaendonck in teruggetrokken positie speelt, ziet, dat Bakhuijs vrij staat: er volgt een prach tige troughpass en onze middenvoor lost een zeer hard schot. De bal verdwijnt via de handen van Bizzozzero in den uitersten hoek van het doel (10). Zoo heeft Bakhuijs reeds in het eerste kwartier bewezen, dat het geen ongeluk kige gedachte geweest is, hem toch nog op te stellen. Wels, die het niet al te gemakkelijk heeft, doordat Van Spaendonck vrij zwak speelt, brengt den bal verschillende malen op om hem daarna voor het doel te plaat- FEUILLETON ROMAN VAN WERNER SCHEFP 20) „Wat jammer, dat wij niet alle knappe, roodharige en erg blanke vrouwen en jonge meisjes op het bureau kunnen laten komen om ze met het kamermeisje te confron- teeren", grinnikte Heinke, toen hij bemerk te hoe teleurgesteld zijn chef was over deze mededeeling. „Dat zou je wel willen", lachte de com missaris", maar laat eens wachtmeester Löben roepen. Als ik mij niet vergis, is hij een Oostpruis van geboorte. Hij moet nog vandaag naar Koningsbergen vertrekken e:a met behulp van de duplikaat bagage- recu's, die wij van het station zullen op- eischen, het spoor van den professor trach ten te vinden. Misschien is hij niet alleen vertrokken. Als men het gebeurde goed voor ocgen houdt, zou men de gevolg trekking kunnen maken, dat Von Kaaden door een vriendin of handlangster gewaar schuwd is geworden, dat de aanslag mis lukt is, en heeft hij daarom besloten zich met deze persoon zoo snel mogelijk uit de voeten te maken". „Het is ook opvallend, dat hij geen volg- adres in Koningsbergen opgegeven heeft, waar men. zijn post zou kunnen sturen. Hij heeft gezegd, dat hu in de eerstvolgende dagen het hotel zou berichten waarheen men al zijn correspondentie sturen zou". „Ja, het ziet er inderdaad als een over haaste vlucht uit", zei de commissaris. Toen Streubel hem opbelde om zich ter beschikking van den commissaris te stel len moest Lombach hem zijn nieuwe te leurstelling wel mededeelen. Hij verwon derde zich er ook niet over, toen de jonge man liem daarop mededeelde, dat hij dan binnen vier en twintig uur naar München zou gaan en daarvandaan vanzelfsprekend naar Sult-am-Hang. Lombach ontving deze mededeeling met een schouderophalen. Ook Irene Wallon was nu vertrokken. Het zag er naar uit alsof er tusschen alle personen, die in deze affaire betrokken waren, een geheime overeenkomst bestond om zoo spoedig mogelijk uit Berlijn te vertrek ken. Wat riep hen weg? Wat was de re den, dat deze menschen zich zoo eigen aardig gedroegen? Waar was, zoo stelde Lombach zich de vraag, de magneet, die her. allen aantrok. Was het Larissa Bura- diewa Hoe langer hoe meer werd Lombach er zich van bewust, dat hjj een nederlaag ge leden had. Hoe zou hij die weer goedma ken? Wanneer zou dat gebeuren? Hij tastte volkomen in het duister en durfde niet ergens in te grijpen, daar hij het ge voel had, dat hij op dit moment den ver keerde arresteeren zou. Een ander voorval dwong den commissa ris om voor eenige dagen het mysterie rondom Larissa, waarvoor hij een meer dan officieel interesse koesterde, te laten rusten. In het Noorden was een horloge maker vermoord geworden. Vastgesteld werd, dat de man in verbinding gestaan had met de guurste elementen uit de Ber- lynsche onderwereld. Al de contanten wa ren verdwenen, maar voorloopig ook ieder spoor van de daders. En toch knapte dr. Lombach het zaakje in een paai* uur op. Eenige foto's van een meisje, die men in de woning van den ver moorde gevonden had, toonden een gelijke nis met een. oude bekende in het politie- album. Men vernam, dat zij kennis had aan |wee jonge lieden en in een paar uur had men deze jeugdige moordenaars reeds gearresteerd in een dorp in de omgeving, waarheen zij zich op een gestolen motor fiets begeven hadden. Zij zaten achter slot en grendel, voor zij nog de gelegenheid hadden gehad eenige marken van hun buit uit te geven voor plezier of drank IX. Het was vroeg in den morgen, toen prins Peter Hadjieff uit het prachtige ho tel stapte en neer keek op het dorpje Suit, dat even lager tegen de berghelling lag. Het moderne hotel was op dezelfde plaats gebouwd, waar weinige jaren vroeger het oude Post-Gasthaus droevig en onvriende- Itjk neerblikte op de om de kerk zich sa mendringende groep dorpshuizen. Iemand met een visionairen blik was op de gedach te gekomen om hier in de groótsche een zaamheid van het Beiersche hooggebergte een van die ultra-moderne hotels te bou wen, die men tot nu toe slechts had kun nen vinden in de sport-centra's en in de wereldberoemde Zwitsersche bergstadjes. En de speculatie was wonderwel gelukt. De berichten over de prachtige natuur in het dal van Suit waren doorgedrongen tot in de groote steden van Duitschland en v?n alle kanten kwamen de gasten, die spoedig trouwe bezoekers werden. Niet het minst had het electrische bergspoor bijgedragen tot den bloei van Suit. Deze spoorlijn klom bijna geruischloos en zonder ten kwalijken adem van stoomlocomotieven van. Gar- misch-Partenkirchen de bergen in naar Suit. De reis op zichzelf vanuit de lagere dalen tot in het dal van Suit was zoowel 's winters als 's zomers volop de moeite waard en lokte scharen van toeristen. En de roep, die van het Post-Hotel uit ging, bracht met zich mee, dat het van de eerste sneeuwval tot aan het aanbreken van de lente steeds druk bezet was. Het werd dan ook als een bijzonder compliment beschouwd, wanneer de ijverige en hoffe lijke directeur van het hotel den een ot anderen gast toestond een kamer voor een langere periode van te voren te bespreken. Men kon het zich in het Post-Hotel per- mitteeren om kieskeurig in de keuze van de gasten te zijn. Prins Hadjieff was sinds lang bekend met het sprookjesachtige uitzicht van af den terrasvormig' aangeleg'den tuin voor het hotel. Toch scheen het hem weer te boeien, want hij stak zijn handen diep in de zak ken van zijn Ncorsch ski-ccstuum en keek geïnteresseerd naar de bergen, waarover donkergrijze nevels trokken, die gewoonlijk door de opgaande zon op dit uur reeds ver jaagd waren. Vandaag lagen deze wolken daarboven veel dichter en zwaarder en de prins scheen een bijzondere aandacht te schenken aan dezen strijd tusschen nacht en morgen. Achter de bergen was de zon reeds op gekomen, maar voorloopig was daar niets anders van te merken, dan een dun grijs licht. Beneden in het dorp brandde de straatverlichting nog en waar de weg naar het station voerde, stonden de lantaarns in een lange rij als netjes opgestelde sol daten. Alles scheen nog in diepe rust te zijn en slechts hier en daar zag men men schen tusschen de huizen. Tusschen het dorpje en het hotel waren overal pensions verstrooid, waarin de minder bevoorrechte gasten van Suit tegen redelijke prijzen een onderdak konden vinden. Prins Peter keerde zich na een poosje om en betrad de loods, waarin de winter sport-artikelen bewaard werden. Hier brandde slechts een enkele electrische gloeilamp. Niettegenstaande het vroege uur was een huisknecht reeds bezig een paar ski's met was in te smeren. Peter sprak den man aan en langzamerhand ontspon zich het hier alledaagsche gesprekof de sneeuw vandaag los of vast zou zjjn en of het daarom noodig zou zijn min of meer was op de loopvlakken van de ski's te smeren. „Het ziet er naar Föhn uit zei Seppl, die bij de gasten van het hotel een groote populariteit genoot. „Gelooft u mij gerust, een beetje te veel was zal niet schaden". Hij zei dat in de Beiersche tongval, waarmede prins Peter eenigszins bekend was. „Dus je denkt, dat er slecht weer lcomt?" vroeg de Rus. „Zeer zeker, er zit versche sneeuw in de lucht, maar eerst krijgen we storm". „Nu, tot aan Kreuzeck, waar w^j in vijf of zes uur zullen zijn, zal het weer wel houden. En vandaar kunnen wij, als het te erg wordt, met de kabelspoor naar Gar- misch en dan met de electrische terug naar Suit". Seppl haalde zijn schouders op en wreef aandachtig was op een van de ski's van den prins. Hadjieff bekeek een ander paar. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5