Vlissiogsolte Courant TWEEDE BLAD PLOUVIER VOOR UW MAILSCHOENEN rvi ysterie BURGERLIJKE STAND BINNENLAND UIT DE PROVINCIE rondom Larissa van de van Vrijdag 5 Maart 1337. Mo. 54. EERSTE KAMER DE JU STITIEBEGROOTING DOOR DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. De begrooting- van Justitie is gistermid dag in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening diat de beide naticnaal-socialistische afge vaardigden de heeren De Marchant et d'Ansembourg en Van Vessem tegen wenschten te stemmen. Laatstgenoemde sloot gistermorgen de rij van sprekers met een rede, waarin hij betoogde, dat de Na tionaal Socialistische Beweging in velerlei opzichten in een uitzonderingspositie werd geplaatst. In antwoord op de vele tegen de N.S.B. geuite beschuldigingen van ter roristisch optreden verklaarde hij, dat vele leden der N.S.B. uit andere, partijen waren gekomen en nog niet nationaal socialistisch waren opgevoed of geen bona fide leden waren. In zijn antwoord stelde de Minister van Justitie, mr. Van Schaik, daartegenover, dat de bedoelde ordeverstoringen systema tisch waren voorbereid en dat de artikelen in de N.S.B.-pers van de bedeelde opvoe ding weinig deden verwachten. Minister van Schaik. Ten aanzien van 'de verschillende opmer kingen over onderdeelen deed de Minister op sommige punten toezeggingen, zooals t.a.v. de herziening van het vreemdelingen recht, de invoering van de administratieve rechtspraak, de wijze van overbrengen van personen die vervangende hechtenis moes ten ondergaan en eventueel verdergaande wijziging van het zeerecht, al had hij be zwaren tegen ratificatie der drie Brussel- sche conventies. Voor zoover hij niet alle eischen kon inwilligen beriep hij zich in verschillende gevallen op de financieele consequenties, die daaraan verbonden zouden zijn. De kwestie der muziekauteursrechten was zeer ingewikkeld te regelen omdat het volgens den Minister hier een meenings- verschil tusschen B.U.M.A. en radio-om- roepvereenigingen betrof over de grootte van een bedrag, een civielrechtelijke kwes tie dus. Van een strafrechtelijke vervolging kon pas sprake zijn als een klacht zou zijn ingediend, en daartoe was de B.U.M.A. nog niet overgegaan. De Minister verklaarde, dat te Alkmaar met betrekking tot de drie boerenjongens, die bij de zaak te Broek op Langendijk be trokken waren, niets onregelmatigs was geschied en dat zij blijkens zijn onderzoek op eigen initiatief van hooger beroep had den afgezien. Reeds verscheidene weken zijn werkloo- zen uit Amemuiden om beurt in de werk verschaffing, die voornamelijk uit graaf RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 5 Maart 1937. Diefstal P. A. F., 32 jaar, hotelhouder, tevens hoofd van de kustwacht, en M. la G-, 56 jaar, z. b., beiden te Cadzand. Ieder 40 boete of 20 dhts. Openbare schennis der eerbaarheid M. C. T., 19 jaar, landbouwersknecht te Hoofdplaat. 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. Meineed A. J. de C., 32 jaar, zonder beroep, wonende te Aardenburg. 6 maan den gevangenisstraf. Verduistering J. C. Ie B., drukker, wo nende te Breskens. 4 maanden gevangenis straf. Bedreiging van een ambtenaar S. M., 56 jaar, landbouwer te Hoek. Vrijspraak. Rivierventerij M. H. R., 53 jaar, ri- vierventer te Hansweert. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Vrij spraak. VEERE. ONDERTROUWD: J. J. Geill, 31 j. en A. C. Dekker, 34 j. GETROUWD: M. Beversluis, 42 j. en J. Verstraate, 27 j. BEVALLEN: B. R. de Rooij, geb. Verlinden, z. OVERLEDEN: F. Klopmeijer, weduwn. van C. Bommel- jé, 80 j. (M.C.) De heer Mendels was hiervan niet over tuigd en de Minister zegde overleg met den raadsman der jongens toe. De Minister verklaarde, dat in ons land van willekeurige toepassing der preven tieve hechtenis geen sprake is, doch zegde toe, er voor te waken, dat dit instituut met de grootste voorzichtigheid zal worden gebruikt. In den loop van den middag kon nog be gonnen worden met de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer Hermans (s.d.) klaagde over het passeeren van sociaal-democraten bij bur gemeestersbenoemingen. De heer Kropman (r.k.) sprak de vrees uit, dat de regee- ring te centralistisch optreedt tegenover de gemeentebesturen en aldus de gemeen telijke autonomie ondermijnt. De heer De Savornin Lohman (c.h.) ten slotte betreurde het Kon. besluit waarbij de nationale kleuren worden bepaald te zijn rood-wit-blauw. Er was eerder aanlei ding geweest, de kleuren oranje-wit-blauw te kiezen, hoewel men het best deze ma terie voorloopig nog ongeregeld had kun nen laten. De beschouwingen over Binnenlandsche Zaken zullen morgen worden voortgezet. De Koningin naar de Jaarbeurs. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Vrijdagochtend 12 Maart een be zoek te brengen aan de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Het Prinselijk Paar op de huwelijksreis. Gisteren hebben de Prinses en de Prins, na den tocht naar Innsbrück, weer de hun vertrouwde ski-velden op de Schmittenhöhe opgezocht, vertelt de Tel. Tegen den mid- c.ag ging het Prinselijk Paar met prins Aschwin en de andere vrienden naar het kabelspoorstation iu Zeil am See en boven op de Schmittenhöhe werd geluncht uit de picknickmanden, die men voor dit doel had meegenomen. De zon scheen prachtig en daardoor was het aangenaam zitten in de sneeuw. Het gezelschap amuseerde zich uitstekend en de buitengewoon goede toe stand van de sneeuw maakte de daling tot een genot. Pas tegen zeven uur kwam het gezelschap in Mitter Sill terug. Mussert lijstaanvoerder der N.S.B. Naar wij vernemen zal op de Candida ten- lij sten der N.S.B. voor de verkiezing der Tweede Kamer in alle kieskringen ir. A. A. Mussert als eerste candidaat worden ge plaatst. De aankomst van de Nederlandsche Handelsmissie in Rio de Janeiro. De Nederlandsche Handelsmissie, welke onder leiding van jhr.. mr. dr. H. A. van Karnebeek een reis door Zuid-Amerika maakt, is gisteren in Rio de Janeiro aan gekomen. Aan boord werd het gezelschap Nederlanders verwelkomd namens den president der Braziliaansche republiek door den ambassadeur Regis Oliveira en door den Minister van Buitenlandsche zaken, Ouropreto. De ontvangst en de stemming was overal zeer hartelijk. De groote dagbladen in Rio de Janeiro publiceeren uitvoerige beschou wingen met portretten der missieleden, alsmede tal van artikelen en afbeeldingen over Nederlandsche onderwerpen. KLEVERSKERKE Een verbetering. TERNEUZEN Benoeming directeur Ambachtsschool. Tot directeur der ambachtsschool alhier is benoemd de heer E. Harmsma, thans leeraar aan de ambachtsschool te En schede. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Fe bruari kwamen in onze provincie twee ge vallen van diphtherie voor, nl. één in ieder der gemeenten Noordwelle en Vogelwaarde. werk bestaat, werkzaam. Dezer dagen is men gereed gekomen met de verbetering van den verkeersweg te Klverkerke. Vroe ger lag deze weg hooger dan de daai staande woningen, doch thans is hij zoover afgegraven, dat de woningen op gelijke hoogte zijn komen te liggen. Verder zijn op den berm verschillende boomen en heesters geplant. Door deze verbeteringen heeft het dorp een veel fraaier aanzien gekregen, ter wijl ook de woningen thans beter tot hun recht komen. De afgegraven grond heeft men gebruikt om den weg naar de hof steden Waaienburg en Slikkenburg op te hoogen, daar wanneer het veel regent in den winter, deze weg in zeer slechten toe stand verkeert. GROEDE LANDBOUWERSKNECHT VERMOORD. Door landbouwer, met wien hij een veete had. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op den Breskenschedijk alhier de 45-jarige landbouwer F. G. op den 30-jarigen A. W. een schot gelost, dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tot het gebeurde vernemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veete tusschen F. G. en A. W. bestond. Laatstgenoemde was werkzaam op een boerenerf, dat gelegen is naast een stuk land van F. G. Gistermiddag ontmoetten beide mannen elkaar op den Hcogen Dijk. Zij kregen twist en plotseling baalde G. een revolver te voorschijn, waarmede hij een schot loste op W., die even later 'ineen zeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbijgan gers toe, terwijl enkelen den rijksveldwach ter waarschuwden. Deze arresteerde den dader en bracht hem naar de marechaus seekazerne te Breskens. G. staat zeer on gunstig bekend. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen. Omtrent dezen moord vernemen, wij na der, dat de landbouwersknecht vergezeld was van zijn baas, boer D., die herhaalde lijk oneenigheid schijnt te hebben gehad met den landbouwer F. G. Toen het twee tal gistermiddag op den Hoogen Dijk G. icntmoette kwam het tot een hevige woor denwisseling tusschen D. en G., waarbij de knecht A. v. d. W. de partij van zijn patroon trok. De dader heeft aan de politie verklaard, dat hij uit noodweer heeft ge handeld, daar hij door de twee anderen, die schoppen en ander landbouwgereed schap bij zich hadden, zou zijn bedreigd. De verslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. SCHOONDIJKE Goedkeuring statuten. Goedgekeurd zijn de statuten van de CoÖp. Vereenigïng tot het aankopen en beschikbaar stellen van dekhengsten „Oons Belang" te Schocndijke. OOSTBURG Winterconcert Fanfaremaatschappij „De Harmonie". Donderdagavond gaf de fanfare-maat schappij ,,De Harmonie" te Oostburg haar gewoon winterconcert in de zaal van den heer De Vuijst, onder directie van den heer Cor Schijve. Bij de opening herinnerde dë voorzitter aan den afgeloopen winter en het najaar, waarin „De Harmonie" groote diensten had bewezen bij de gehouden feesten, waaruit bleek, dat een muziekgezelschap in geen enkele gemeente kan worden gemisthij spoorde daarom allen aan die iets voor muziek voelen, de fanfare zooveel mogelijk te steunen. Het in vrij grooten getale opgekomen auditorium heeft, zooals gewoon, van de muziek genoten omdat het ,,af" was. Bracht de directeur het vorige jaar een aardige afwisseling door ook zijn koor klasse te laten zingen, ditmaal is in het tweede van het programma een proef geno men met massazang van eenige volksliede ren, begeleid met koper, en inderdaad liep dit buitengewoon goed van stapel. De uit voering werd met een'gezellig bal besloten. FEUILLETON ROMAN VAN WERNER SCHEFP 18Ï „Was het een helsche machine?" vroeg Lombach hoofdschuddend. „Een helsche machine in optima forma, met alle tierlantijntjes Van wat ik u nu ga vertellen, moet u elk woord voor waar aannemen „Ik wist niet, dat ik dat niet zou doen". „Ik voelde onmiddellijk een verdenking In mij opkamen met betrekking tot deze doos. Ik had geen idee, wie mij zooiets had kunnen zenden. Aan het ergste dacht ik natuurlijk niet. Daarom sneed ik dan ook het touwtje door en opende de doos. Het was inderdaad een schoenendoos met het etiket van een bekende Berlijnsche firma. Op het moment, dat ik het deksel optilde, hoorde ik een zacht gesis en een kleine steekvlam schoot op". „Prachtig zei de commissaris, „u bent Waarschijnlijk door toeval aan een groot gevaar ontsnapt. Die blauwe vlam kwam zeker van het gas, dat het ontploffings middel moest doen ontbranden „U spreekt als een chemiker, dr. Lom bach Toen ik van mijn eerste verbazing, ja schrik, bekc-men was, begon ik voor zichtig de doos te onderzoeken. Onder het deksel was een stukje touw bevestigd dit touwtje zette een hamertje in beweging, zoodra men aan het deksel trok. En dit hamertje deed een zeer gevoelig ontbran dingsapparaat onmiddellijk ontbranden. Van dit ontbrandingsapparaatje ging een buisje, dat ook met de een of andere ex plosieve substantie gevuld was, naar den bodem van de doos. En hier lagen een paar pakjes dynamiet of een dergelijk goedje, zooals men die tegenwoordig in de mijnen gebruikt". „U bent zelf chemicus, dr. Streubel, dus heeft u dat alles direct begrepen". „Een vergissing is niet mogelijk. Ik ge loof zelfs, dat het trotyl is, dat de mis dadiger gebruikt heeft. In elk geval was er genoeg om het geheele huis op te bla zen. Ik zou letterlijk aan stukken ge scheurd zijn. Slechts daaraan dank ik mijn leven, dat de steekvlam niet naar onder, maar naar boven sloeg, zoodat de explo sieve substantie in het buisje niet vlam vatte". „Een bewijs, dat het geen vakman was, dié de helsche machine in elkaar gezet heeft. Maar dat komt er op het moment niet op aan. Wat deed u na uw ontdek king?" Dr. Streubel trachtte te lachen. „Om oprecht te zijn, ik kreeg eerst een onaan genaam gevoel van zwakte in mijn knieën. Ik moest gaan zitten Lombach grinnikte. „Dat kan niemand u kwalijk nemen. Per slot van zake houden wij allemaal van het leven. Maar u ziet er niet naar uit, dokter, alsof u lang noodig gehad heeft om van den schrik te beko men". „Ik was alweer gauw op de been en dacht er aan om onmiddellijk de politie te waarschuwen. Maar toen viel het mij in om eerst u te raadplegen, dr. Lombach. Dit besluit sproot voort uit den indruk, die het op mij maakte, dat de eigenaardige gebeurtenissen in het huis van madame Buradiewa op den voet gevolgd werden door dezen aanslag op mijn leven. Ik ben mij niet bewust vijanden te hebben, die tot zulk een uiterste zouden gaan". „Daarover kunnen wij het later hebben. In elk geval vind ik het zeer gced, dat u niet direct alarm gemaakt heeft, en dat dit geval, voorloopig tenminste, niet in ruimere kringen bekend wordt. Ik ben er zeer voor om in het algemeen misdadige gevallen aan de pers bekend te maken, want de pers is onze ijverigste en meest succesvolle medewerkers. Maar dezen keer wil ik het geval wat meer discreet behan delen". „Ja, inderdaad, dat was ook mijn ge dachte zei Streubel. „Tegelijkertijd vond ik het het beste om voor den morgen aanbrak al het een en ander te doen wat u zou kunnen helpen den misdadiger op te sporen". „Dat vind ik aardig van u dat zal mij veel werk besparen", „Nu, veel was het niet. Om mee te be ginnen, heb ik de doos van haar inhoud ontdaan. Daarbij ben ik zeer voorzichtig te werk gegaan, omdat ik niets beschadigen wou. Men kan immers nooit weten, welke kleinigheid ons op het goede spoor zou kunnen brengen. Het' explosief heb ik zorgvuldig van het overige gescheiden en het voorloopig tusschen mijn wasch ge legd, omdat die lade nog het beste sluit". „Vergeet u vooral niet dat goedje zoo spoedig mogelijk aan de politie te geven", zei dr. Lombach bezorgd. „Een modern explosief is zonder ont- biandingsmiddel, dus zonder een groote hitte-toevoer ongevaarlijk". „Ik dank u voor het lesje, maar ik heb den wereldoorlog als artillerist meege-1 maakt". „O, pardon, dr. Lombach, dan heb ik uilen naar Athene gedragen. Maar luistert u nu verder. Ik heb terstond mijn hospita en het kamermeisje gewekt. Die waren natuurlijk erg verwonderd, vooral daar ik hen geen uitleg voor die nachtelijke sto ring kon opgeven. Ik zeide, dat ik nog een belangrijke boodschap verwacht had en weten wilde of niemand mij opgebeld had. En er zoo tusschen door hoorde ik èn mevrouw èn het meisje uit omtrent de geheimzinnige doos. „U bent met zooveel tegenwoordigheid van geest opgetreden als ik nauwelijks van een leek durfde verwachten", bekende de commissaris eerlijk. „Dank u, maar gisternacht had ik mij er al aan gewend om vreemde dingen te moeten doen. Mijn hospita kon mij niet veel vertellen. Zij had de bezorgster van het pakket niet gezien het dienstmeisje echter had een paar woorden met haar gesproken". „Dus de helsche machine was door een vrouw bezorgd?" „Ja, door een jong meisje. Dat beweert tenminste de eenige getuige, die wij heb ben. Het moet een roodblond, opvallend knap en goed gekleed meisje van middel bare grootte geweest zijn. Zij had een bij zonder kenteeken, nl. dat zij een melkwitte huid had. Zooveel heeft onze getuige in een kort oogenblik gezien". „Als dat alles juist is, dan is het heel veel", zei Lombach, terwijl hij nadacht. „U weet echter, wat men meestal aan getuigenverklaringen heeft. Maar de be schrijving door het dienstmeisje gegeven klinkt heel positief". „Ja, het is een intelligent persoontje. Zij zegt ook, dat de bezorgster van het pakje haar nauwelijks tijd liet haar goed aan te zien. De vreemdelinge scheen groote haast te hebben en trachtte haar gezicht zooveel mogelijk in de schaduw te houden". „Dat is niet te verwonderen. Maar een onderzoek van de helsche machine of van liaar onderdeelen zal ons misschien het eer. of ander aanknoopingspunt opleveren." „Dat is niet meer noodig riep Streu bel triomfantelijk. „Ofschoon ik voorloopig nog in het duister tast naar eenig motief, bestaat er omtrent de persoon van dén misdadiger bij mij geen twijfel". „Nu, dr. Streubel, overdrijft u niet een beetje?" vroeg dr. Lombach verbaasd. „Neen, want ik heb vanmorgen bij het openen van den schoenenwinkel vastge steld, aan wien, omtrent vijf dagen geleden een paar chevreaux-schoenen met steun zolen in deze schoenendoos afgeleverd is geworden". De commissaris sloeg- met de vlakke hand .op het bureau. bent een eerste klasse criminalist, dr. Streubel. U heeft daarmede den eersten stap gedaan, dien elke goed beambte moet nemen. Dat is prachtig. En wie was de ontvanger van die schoenen?" (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 5