1000 500 300 150 100 25 i w mm DINSDAG 2 MAART EERSTE BLAD Standard Overalls H A c e O u Mo. SI 75e Jaargang 1937 llitgavsFirms F. IIAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UIT DE PROVINCIE lobbelmann maw dei Jgggi VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent hR ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS^' Dit nummer bestaat uit 2 bladen PRINSES EN PRINS TE INNSBRUCK. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernliard hebben gisteren, in gezelschap van Prins Aschwin en andere gasten, het kasteel Mittersill verlaten. De hooge bezoe kers vertrokken per auto naar Innsbrück, waar zij tot vanavond zullen blijven. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Tirol. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben vanuit Innsbrück een autotocht gemaakt naar Igls. Zij brachten een bezoek aan verschillende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben. STADSNIEUWS Het pensioenfonds van de N.V. Kon. My. „De Schelde". Naar aanleiding van ons bericht van gisteravond, verzoekt de Algemeene Ned. Metaalbewerkersbond ons, mede te willen deelen, dat op de ledenvergadering waar deze aangelegenheid besproken is, geen be slissing over bepaalde voorstellen is geno men. Ook de leden van den Ned. R. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy" hebben over het voorstel tot premieverhooging niet ge stemd. Vlissingsch schèepvaartnieuws. Angekomen om te bunkeren Deensch s. s. „Rosenborg" van PorsgrundNeder- lardsch m.s. „Albatros" van Londen „Gejo" van. Antwerpen „Saturnus lOnden Bröhl„Jan van Brakel" van Den Helder. Vertrokken „Rosenborg" naar St. Louis du Rhone „Gejo" naar Londen „Jura" naar Boston Lines „Nautilus" naar Lom- ma „Roelfina" naar Antwerpen MIDDELBURG Kinderzorg. De gistermiddag voortgezette vergade ring van de Vereeniging Kinderzorg was ook druk bezocht en nu kon ds. D. J. Vos- sers als voorzitter ook verwelkomen den officier van justitie, den kinderrechter, en de secretarissen van den Armenraad en van den Voogdijraad alsmede ook nu we der den burgemeester van Middelburg. De middagvergadering werd geopend met het zingen van Gezang 12 1. In het bijzonder heette spr. welkom den spreker, den heer D. Noordam, directeur der stich ting „Valkenheide" te Maarsbergen. Spr. kon nog mededeelen, dat de collecte tydens de koffietafel 41 had opgebracht. De heer Noordam herinnerde er, zooals ook de voorzitter reeds had gedaan, aan, dat hij in 1927 ook voor de vereeniging een inleiding hield en wel over „Wij en de kinderen, die God ons gegeven heeft". Thans wilde hij over het gezin spreken, doch de secretaris verzocht hem het weer over kinderen te hebben en daarom koos spr. „Misdeelde jeugd", waaronder hij ver staat de verwaarloosde en misdadige jeugd, die men haveloos langs de straten ziet loc.pen in plaats van op school te zijn. Jon gens, die nooit zijn waar zij wezen moeten en altijd, waar zij niet wezen mogen, zijn. De kinderen, die als regeeringskinderen aan Valkenheide worden toevertrouwd, zijn allen meermalen veroordeeld, en zelfs van een die 41 vonnissen wegens diefstal enz. achter den rug had, wil spr. nog gewagen als behoorende tot de misdeelde jeugd. Zij hebben een schrijnend tekort aan liefde, zonneschijn en levensvreugde. Van de kin deren in de stichting zijn er 40 die ge heel of halve wees zijn. Vaak hebben zij een stiefvader of stiefmoeder. Verschillen de pakkende en vaak aangrijpende feiten uit zijn. rijke ervaring lichtte spr. uitvoerig toe en daaruit bleek wel heel duidelijk hoe de meeste jeugdige misdadigers het slacht offer zijn van de omstandigheden. Bij het eerste gesprek, dat de inleider steeds met de jongens heeft, weet hij bij na altijd hun hart te openen door zijn on dervragingen. Men moet niet te veel naar het verleden vragen, maar de jongens lee- ren in de toekomst te blikken en als zij God hebben leeren kennen ben helpen om een nieuw leven te beginnen. Het is eigenaardig dat bij het kiezen van een beroep, waarvoor men wil worden opgeleid, de jongens veelal noemen, vliege nier of chauffeur, 'wat beide niet mogelij li is. Kiezen zij een ander beroep ten slotte dan wordt hen voorgehouden, dat een ver andering van beroep niet toelaatbaar is. Toch komen zij dit dikwijls vragen, maar zij worden door de moeilijke periode heen geholpen en gaan dan een lijn zien. Allen blijven jongens met gering weerstandsver mogen, die bijv. door werkloosheid makke lijk terug vallen naar het oude leven. Spr. wees er vervolgens op welk een moeilijk vraagstuk het is om de jongens in den vrijen tijd bezig te houden, waartoe intusschen de eigen tuintjes een goed mid del zijn. Komende tot het godsdienstig leven op Valkenheide, wees spr. er op, dat velen der jongens bij hun komst nog niet van God hebben gehoord of zeker niet naar zijn wil hebben geleefd. Toch kan men hen allen tot God brengen. lederen morgen is er een half uur bijbellezen, iederen Zondag komt een predikant een uur prediken. Men meet geloof hebben in het werk en vertrouwen in de jongens. Toch deelt spr. ten slotte een geval mede, dat hij over tuigd was dat het verblijf in de stichting op een jongen geen enkelen goeden in vloed had gehad. Aanvankelijk bleek dit juist, want hij kwam met de justitie en de gevangenis in aanrakingmaar toen zijn einde naderde schreef hij een brief naar Valkenheide met dank omdat hij daar zijn geestelijk bezit had verworven. Nadat de heer Noordam nog op enkele gestelde vragen had geantwoord, heeft de voorzitter hem dank gebracht voor zijn belangwekkende lezing. De aanwezigen zongen Ps. 273 1, waar na ds. De Vries in dankzegging voor ging. Abonnements-Tooneelvoorstelling. Donderdag 11 Maart a.s. zal in den Schouwburg te Middelburg de 2e abonne- ments-tooneelvoorstelling worden gegeven. De N.V. Ver. Rotterdamsch Hofstad Too- neel zal het blijspel „Des Duivels prenten boek" opvoeren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De restauratiewerken begonnen. Gisteren is een aanvang gemaakt met het plaatsen van de schutting die het onderste gedeelte van den Langejan ge durende de restauratiewerkzaamheden, aan het oog van de voorbijgangers zal onttrek ken. Een mooier aanzien zal het Koor kerkhof er zeker niet door krijgen, maar onvermijdelijk is het wel. Aanbesteding betonnen loods. De architect ir. A. Rothuizen te Middel burg heeft Maandag aanbesteed het bou wen van een betonnen loods van ongeveer 320 M2. op het industrie-terrein aan den Kleverkerkschen weg te Middelburg. Inschrijvers waren P. Dekker, Veere, 3200 Pagter en van Sluis, Domburg, 3060 J. Baijens, Kapelle, 2895 Joh. Priem, Ovezande, 2800 J. Verheijke, El- lewoutsdijk, 2785 A. M. Kuiper, Middel burg, 2790 W. J. Krijger en Zonen, Mid delburg, 2760 I. La Gasse, Koudekerke, 2750 H. van Sabben, Goes, 2693 A. de Keuning, Nieuwland, 2679 C. Beenhak ker, 's Heer Arerdskerke, 2500 J. M. Goedemondt, Vlissingen, 2493. Gegund aan den laagsten inschrijver. KOUDEKERKE Benoeming gemeente-geneesheer. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen benoemd tot gemeente-geneesheer voor het dorp de heer J. A. van Kooten, op volger van den heer S. B. Drijber. Tot ge meente-geneesheer voor het Zand werd aangesteld dr. J. C. B. Simons. Loop der bevolking. Gevestigd Mej. J. Schout, E. 175d, uit Middelburg Mej. L. Provoost, E 35, uit Serooskerke L. M. Kunst met ge zin, E 161, uit Middelburg Mej. J. de Froot, B 181, uit Ritthem. Vertrokken: Mevr. P. Verhaa- gen geb. Rieuwerts met gezin, van B 242j naar 's-Gravenhage J. Poppe met gezin, van D 28 naar Ritthem Mej. de Wed. J. Beeckman geb. Scherpenisse, van D 29g naar Rotterdam L. J. van Wouwe'met ge zin, van D 59 naar St. Philipsland G. de Voogd met gezin, van D 113 naar Middel burg Mej. J. W. C. Faber, van D 41 naar Rotterdam J. Sinke met gezin, van E 220 naar Middelburg. ZOUTELANDE Een ouderavond. Vrijdagavond werd alhier de jaarlijksche ouderavond gehouden. Ds. W. Oosthoek leidde de vergadering. Hij sprak een openingswoord naar aanlei ding van Marcus 4 2632. Het hoofd der school, de. heer A. Janse, hield een inleiding over „Ongehoorzaamheid en straf", waarop eenige bespreking volgde. In de pauze werd het werk. der leerlingen bezichtigd. Mej. A. S. Samuelse las een opstel voor getiteld „Liefde tot hot Oranjehuis". Deze goed bezochte vergadering werd be ëindigd met het zingen van Psalm 138 het eerste vers en met dankgebed, waarin ds. Oosthoek voorging. gulden OOST- EN WEST-SOUBURG Wagen omgeslagen. Toen gisteravond de leurder de N. van West-Souburg met zijn met een paard be spannen wagen, in de Nieuwstraat alhier in een bocht reed, brak een wagenveer, waardoor de, hooge, met een hemel over dekte wagen kantelde en de koopwaar op de straat terecht kwam boven op stonden zinken waschkuipen, dito emmers enz.een en ander gaf een leven alsof een paar auto's op elkaar in reden. Plots werden overal voordeuren geopend en kwamen de bewoners door het leven opgeschrikt, naar buiten. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. Het paard bleef vrij rus tig. Wij vreezen echter dat de schade voor den koopman nogal aanzienlijk zal zrjn. OOSTBURG Ds. G. Westmyse spreekt te Oostburg. Vrijdagavond 5 Maart a.s. zal ds. G. Westmijse van Rotterdam in de Ned. Herv. Kerk te Oostburg spreken over het onder werp „De groote vraag enhet ant woord". AARDENBURG Knaapje onder graanzakken bedolven en gedood. Zaterdag tegen den avond werden de ouders B. te Aardenburg ongerust over het lange uitblyven van hun vijfjarig zoontje, dat was gaan spelen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld- Den geheelen avond werd naar het ver miste kind gezocht maar tevergeefs. Ver schillende putten werden af gedregd, daar de ouders meenden, dat het kind te water was geraakt. Na een nacht van hevige onrust voor de ouders werd Zondagmorgen het lijkje van het kind gevonden in een naburig graan- pakhuis. Vermoedelyk heeft het kind hierin gespeeld, is onopgemerkt opgesloten en toen van een hoogen stapel graanzakken gevallen. Eenige zakken vol graan waren by den val boven op het ventje geraakt. TERNEUZEN Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen maand zijn in totaal langs de westsluis opgevaren 228 zee schepen met een tonneninhoud van 208.152 N.R.T. en afgeschut 226 zeeschepen meten de 209.674 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers in totaal opgevaren 206 zeeschepen met een geza- menlyken tonneninhoud van 171.526 N.R. T„ en afgeschut 212 zeeschepen met een tonnenmaat van 170.660 N.R.T. Koffie met cadeaus. Op het eind van het vorige jaar kwam eer zekere L. te Hoek en in Terneuzen en bood bij verschillende menschen koffie ten verkoop aan. Wanneer men een flinke partij kocht, kreeg men hierbij verschil lende schitterende cadeaux. Maarmen moest vooruit betalen, de koffie kwam la ter. En ze kwam, maar de koffie bleek Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. van de slechtste kwaliteit te zijn en de beloofde cadeaux bleven onderweg. Men heeft thans de politie in deze zaak ge mengd en Zaterdag is L. door de politie te Goes aangehouden en naar Hoek ge bracht, waar hij met de verschillende koo- pers is geconfronteerd, terwijl hij in een verhoor ook bekend heeft op bovenge noemde wijze zaken te hebben gedaan. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, kon de man weer naar zijn woonplaats terug- keeren. Plannen tot samenvoeging van gemeenten. Vrijdag a.s. zullen Ged. Staten te Middel burg een bespreking hebben met de be sturen der gemeenten Aardenburg, Eede, Oostburg, Sint Kruis, IJzendijke en Wa terlandkerkje. Het ligt nl. in de bedoeling om de gemeenten Eede, Sint Kruis en Wa terlandkerkje. op te heffen. Wanneer deze opheffing een feit zal worden, komt Eede en een deel van Sint Kruis onder Aarden- burg, een gedeelte van Sint Kruis en van Waterlandkerkje bij Oostburg en de ove rige gedeelten van Sint Kruis en Water landkerkje by IJzendijke. Tevoren zullen de verschillende gemeen tebesturen de gemeenteraden nog by een roepen om over deze kwestie te spreken. De raad van Sint Kruis heeft reeds be sloten alle pogingen in het werk te stel len opdat dergelijke plannen niet verwe zenlijkt worden. Van twee vaarzen die niet varen wilden. Dezer dagen moest een landbouwer uit Wissekerke op Noord-Beveland twee vaar zen naar de veerboot te Kortgene bren gen. Tot aan de boot ging alles goed, maar toen braken plotseling de beide die ren, die in een vaartochtje blijkbaar geen zin hadden, los, en gingen er van door. Overal renden de dieren doorheen, slooten en hebben „namen" ze als de besten, tot dat een van hen op den Westelijken Ach terweg gegrepen kon worden. De andere zette echter zijn tocht voort, vernielde een schutting, terwijl ook een fiets van den heer J. Verhage uit Vrouwenpolder, die bij een café stond, beschadigd werd. Nog was het niet gelukt om het dier te grij pen, totdat op de zgn. Keetendijk een landbouwer op de fiets aankwam, die het dier, dat zoo langzamerhand woedend was geworden, wel even zou tegenhouden. De woesteling trapte echter de fiets in stuk jes, terwijl ook de landbouwer nog een zoodanig „duwtje" kreeg, dat hij dokters hulp noodig had. Tenslotte kwam de vaars echter op de boerdeiij van den broer van den aangevallen landbouwer terecht, die hem veiligheidshalve maar een kogel heeft gegeven. Het stoomgemaal Schouwen bestaat 60 jaar. Maandag bestond het stoomgemaal Schouwen, aan Flaauwers, in het Water schap Schouwen, zestig jaar. Het is het eerste stoomgemaal in Zeeland, dat na over winning van veel tegenstand tot stand kwam. Den 13en October 1876 werd dooi den toenmaligen voorzitter van het water schap mr. B. C. Cau de eerste steen gelegd, waarop 1 Maart 1877 de inwerkingstelling volgde. Kwamen voor de stichting van het ge maal in den winter waterstanden voor van 70 a 75 c.M. boven zomerpeil, nu be- heerscht men het water tot op 25 a 30 c.M. beneden zomerpeil. Bij de in gebruikneming van het gemaal Belangrijke besluiten van den grooten fascistischen raad. (Buitenland)* Nadere gegevens omtrent de bomaan slagen te Addis Abebade ongere geldheden blykbaar veel omvangrijker dan aanvankelijk gemeld werd. (Buitenland) Kabinetsreconstructie in België ver* wacht. (Buitenland) De gevechten in Spanje duren voort, (Buitenland) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 1. Niet al te zwaar in de wasch. 2. Toch geweldig sterk. 3. Kleurecht. Dit zijn de voordeelen van onze Verkrijgbaar in blauw en bruin sl f St. Jacobsstraat 7. bediende men zich van twee machines met schepraderen met een waterverplaatsing van maximaal 24:.000 M3. per uur. De schepraderen zijn de eerste in 1904, de tweede in 1920 vervangen door centrifu- gaalpomp-bemaling, waardoor de.capaciteit werd opgevoerd tot maximaal 40.000 M3. per uur. Samen, met de op Schouwen sueerende polders, bedraagt de bemalings- oppervlakte 13.000 H.A. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Leersum ds. H. A. Jellema te Grijpskerke. Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Ds. M. G. Gerritsen te Amersfoort beroepen in de vacciture-ds. Roscam Abbing Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Gisteravond heeft de kerkeraad vaii de Ned. Herv. gemeente in de hoofdstad een predikant beroepen in de vacature, ont staan door het aan ds. P. J. Roscam Abbing verleende emeritaat. Uit het door den kerkeraad in zijn vorige vergadering gestelde drietalds. Y. Alke- ma te Aalsmeer, ds. M. G. Gerritsen te Amersfoort en ds. D. J. Vossers te Vlissin gen, werd bij de eerste stemming gekozen ds. M. G. Gerritsen. Christ. Geref. Kerk. Tweetal teAmersfoort ds. L. Kleisen te Vlissingen en ds. J. de Vries te Deventer. Geref. Gemeente. Bedankt voor het beroep naar Aagte- kerkeOostkapelle door ds. H. Ligtenberg te Lisse. Zal Z.H. de Paus met Paschen zijn zegen geven vanaf het balkon van den Sint Pieter Het gerucht gaat te Vatikaanstad, dat Z.H. de Paus met Pasche.vanaf het bal kon van den Sint Pieter zrjn zegen zou ge ven aan de geloovigen, verzameld op het Sint Pietersplein. Dit gerucht wordt even wel niet bevestigd. Men vreest, dat de Hei lige Vader teveel zal worden aangegrepen door het schouwspel van de neerknielende geloovigen en dat dit nadeeligen invloed zal hebben op zijn gezondheid. Derhalve veron derstelt men, dat het meer waarschijnlijk is, dat de Paus in den Sint Pieter de geloo vigen zal ontvangen. RECHTSZAKEN Dood door schuld. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in een zaak van J. P. C., wien ten laste was gelegd, dat hij op 12 April 1936 bij Schoondijke als bestuurder van een auto op den weg SchoondijkeOostburg roeke- Voor verven en bleeken is 11 vertiouivd bij J o fib be in het Qroeneivoud Behandeling vanaf twee

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1