UIT DE PROVINCIE werden de algemeene beschouwingen ge sloten. Daarna werd nog zonder hoofdelijke stemming aangenomen de begrooting van Koloniën, waarbij Minister Colijn in ant woord aan den heer Van Embden toezeg de, te zullen overwegen, of naamsverande ring in departement van Oost- en West- Indische zaken wenschelijk moet worden geacht. De Eerste Kamer zal Vrijdagochtend weder bijeenkomen. Dan is de Defensiebe- grooting aan de orde. MIDDELBURG De luchtbescherming. Verschillende inleidingen over dit onderwerp. Gisteravond had het voorloopig bestuur der Vereeniging voor Luchtbescherming een vergadering van de vereeniging uitgeschre ven, waarbij ook de buurtcommissies waren uitgenoodigd. De voorzitter van het voorloopig bestuur, majoor G. Berghuijs, wees er op, verbaasd te zijn, dat sommige buurtcommissies be richtten, te zijn opgericht .met het doel versieringen aan te brengen enz., doch niet voor dit doel. Verleden maand heeft men zich verheugd over de groote saamhoorig- heid van ons volk. Als die er is in tijden van vreugde, dan moet die er ook zijn in dagen van groot nationaal gevaar. Spr. is beschaamd, dat het bestuur na vele pogin gen, het nog maar heeft kunnen brengen tot 149 leden van de Middelburgsche Ver eeniging, terwijl bijv. Koudekerke 600 leden telt. Spr. wees er op, dat het de bedoeling is te komen tot een af deeling van de Ver eeniging- tot bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van luchtaanvallen. De heer H. Bierman, die hoofdbestuurs lid lezer vereeniging is, deelde spr. mede, dat men ook propaganda in Zeeland wil gaan maken. De heer Bierman het woord verkrij gende, zeide reeds ongeveer 3 jaar geleden op een goede organisatie van deze materie te hebben aangedrongen. Sinds dien is er veel studie-materiaal over de luchtbescher ming verschenen en vormde de vereeniging een raad van voorlichting. Er zijn twee groepen, nl. de overheidsbescherming, dat is dus de luchtbeschermingsdienst en daar naast de zelfbescherming, dus voor zich zelf, zijn gezin en zijn bedrijf. Besloten is propaganda te maken in alle provinciën en voor Zeeland is dat aan spr. opgedragen. Er is geen bepaalde antipathie tegen het streven, doch welgebrek aan medewerking. Men mag ook niet vergeten, dat Vlissin- gen en Veere in de eerste gevarenklasse, Middelburg in de tweede klasse en de ove rige gemeenten in de derde gevarenklasse liggen. Dat er voor de burgerbevolking ook gevaar dreigt, hebben Abessinië en Spanje wel bewezen. Spr. wekte dan ook op zich als effectieve luchtbeschermer aan te mel den. Na de groote oefening van 16 Mei, is alles weer dood en men moet nu weer met kracht aan het werk. Ook corporaties en gemeenten kunnen lid der Vereeniging zijn. e Na een korte pauze was het woord aan den heer dr. J. Dekker, die voor de ge meente deelnam aan een gecomprimeerden cursus over strijdgassen te Utrecht. Bij de komende oorlogen zullen ook de burgerbe volkingen in den krijg worden betrokken en daarom is het noodig, dat zij in vredes tijd zich ook met dit vraagstuk bemoeien. Spr. zette het groote gevaar van mos terdgas nog eens nader uiteen en wees er ook zijnerzijds op, dat er in het vervolg fei telijk geen non-combattanten meer zijn. De heer Berghuijs, zeide dat men alles kan perfectionneeren door de luchtbescher mingsorganisatie vanwege de overheid. Hier naast werkt dan de luchtbescher- mingsvereeniging. Het is niet juist, dat men na 16 Mei geheel in ruste is gegaan, maar het valt niet mede te werken zonder finan ciën en het kan zeker niet zonder medewer king der bevolking. Spr. heeft eenigen tijd geleden een circulaire gericht tot hoofden van scholen en bedrijven, maar hg kreeg geen antwoorden, wel een bewijs, dat zelf beschermingsgedachte nog maar weinig is doorgedrongen. Spr. hoopt ook hier een tentoonstelling te kunnen organiseeren. De heer mr. Dumon Tak zag zich om zakenredenen genoodzaakt zijn taak als chef van den voorlichtings dienst neer te leggen, doch spr. vond dr. S. S Smeding bereid, die taak over te nemen. De heer J. H. Voorthuijzen, die te Haar lem een cursus voor hoofden van luchtbe schermingsdiensten heeft bijgewoond, deel de daarover een en ander mede. Middelburg is voor de luchtbescherming in vier wijken verdeeld en brandweer e.a .moeten gedecentraliseerd zijn. Voor alles moet reserve-personeel aanwezig zijn en waar er groote kans is, dat Middelburg tij dens een oorlog zonder het Roode Kruis zou zijn, is beoefening van eerste hulp bij onge lukken door hen, die waarschijnlijk in de stad zullen blijven, zeer gewenscht. De voorzitter bracht zooals hij dit de an dere heeren reeds deed ook den heer Voort huijzen dank en wekte nog eens op tot aansluiting. KOUDEKERKE Agenda gemeenteraad. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Dinsdag 2 Maart 1937. des nam. half twee uur. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot reorganisa tie van de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging. Bij dit voorstel komen aan de orde 1. de vaststelling eener verordening re gelende de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging, met instructie voor den gemeente-geneesheer, tevens belast met de armenpractijk 2. de benoeming van een gemeentege neesheer op het Dorp en op het Zand 3. de verhuring van de geneesheerswo ning aan den gemeentegeneesheer op het Dorp, voor een bedrag van 435 per jaar, ingaande 15 Maart 1937. 4. Idem tot goedkeuring van de wijziging der begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1936. 5. Idem tot vaststelling van het kohier hondenbelasting, dienst 1937. 6. Idem tot vaststelling van een plan van uitbreiding, voor de geheele gemeente, met uitzondering van de duinstreek. 7. Afscheid van de heeren Van Dorst en dr. S. B. Drijber. BIERVLIET Gemeenteraad. Dinsdagmorgen vergaderde de gemeente raad van Biervliet. Afwezig was met kennisgeving, wethou der De Dobbelaere. De voorzitter heette allen welkom op de eerste vergadering in 1937. Hoewel niet on bevredigend, was de toestand in het afge- loopen jaar nog niet rooskleurig, terwijl de werkloosheid nog steeds groot is. Hij hoopt, dat het aantal werkloozen dit jaar zal ver minderen en dat de gemeente de kracht zal vinden om zich door den moeilijken tijd heen te werken. Gedeputeerde Staten hebben de verorde ning in orde bevonden. Zij treedt 1 Maart a.s. in werking, zoodat er dan nog alleen op den tweeden en vierden Vrijdag der maand gevent mag worden. De voorzitter las het jaarverslag voor van het Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstellings fonds. De voorzitter deelde mede, dat de belang stelling hiervoor in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren grooter is. In W.Z. Vlaanderen zijn al leen Sluis en Biervliet toegetreden. B. en W. hebben aanbesteed het leveren en vervoeren van het benoodigde zand voor 1937. Er zijn twee inschrijvingen ingeko men. Het werk werd gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer P. Mullaert. Vervolgens kwam ter sprake een voorstel van B. en W., inzake het aangaan van een overeenkomst met de Zeeuwsch Vlaamsche gemeenten voor de oprichting en instand houding van de Arbeidsbeurs te Oostburg. De algemeene opinie is, dat de instelling voor Biervliet tot heden weinig verbetering heeft gebracht, doch gezien de groote werk loosheid, meende de voorzitter, dat de Ar beidsbeurs allen steun verdient. De raad ging vervolgens accoord met het voorstel van B. en W. Rondvraag. De heer Naeije informeerde naar de vor deringen inzake de inrichting van de Oud heidkamer. De voorzitter deelde mede, dat vorige week alles is opgenomen door Monumen tenzorg, doch de voorbereidingen zullen nog wel eenigen tijd vorderen. De heeren Cuelenaere en De Blaeij waren ten opzichte van de plannen eenigszins pes simistisch gestemd en eerstgenoemde zou het gebouw liever weggeven dan er onkos ten aan te maken. De heer De Blaey vroeg nogmaals, hoe ver het thans staat m>.t cle Ziekenhuisver- pleging. B. en W. hadden geen aanleiding gevonden hierop nader in te gaan. In deze richting kan geen steun verleend worden. In sommige gevallen zal de gemeente hel pen, door het verleenen van een voorschot. Hierna ging men over in een vergadering met gesloten deuren. Varkensvoer met rodent. Een dief in de val geloopen De heer B. vermiste gedurig varkensvoe der. Verleden week zette hij weer voer ge reed, doch deed er wat rodent (rattenver gif) door. Een paar dagen daarna stierf een varkentje in de buurt. Onder toezicht van gemeente-politie en marechaussee werd het reeds begraven dier opgegraven de veearts zond de ingewanden op en er werd rodent als doodsoorzaak geconstateerd. Daarop is de verdachte op transport ge steld naar Middelburg ter voorgeleiding aan den officier van justitie. (M.C.) HOEDEKENSKERKE Hoogere belastingminder honden. Toen op voorschrift der regeering de noodlijdende gemeenten de hondenbelasting ongeveer moest verdubbelen, is in sommige gemeenteraden voorspeld dat dit van in vloed zou zijn op het aantal honden. In de vergadering van den raad der ge meente Hoedekenskerke werd Maandag ji. geconstateerd dat het aantal honden met de helft is teruggeloopen sedert op verlan gen der regeering de hondenbelasting van 3 op 6 moest worden gebracht. De verwachte meerdere ontvangst heeft men dus niet gekregen I Lage loonen bjj de werkverschaffing. De gemeenteraad van Hoedekenskerke wil overgaan tot het uitvoeren van eenige werken in werkverschaffing. De rijksin spectie wil echter het loon bepalen op 20 cent per uur. De gemeenteraad gaat daarmee niet ac coord. Hg acht een loon van 22 cent bil lijk, omdat het uit te voeren werk als zwaar werk moet worden beschouwd, waarvoor in het vrije bedrgf ook meer loon wordt betaald. Ook wordt hiervoor verwe zen naar de collectieve contracten in het landbouwbedrijf, die ook een dergelijke be paling bevatten. Weigert de inspectie aan het verzoek van den raad te voldoen, dan is de raad niet genegen tot het uitvoeren dezer werken in werkverschaffing. BORSSELEN Onverwachte ontslagaanvrage van een gemeente-secretaris. In de Maandagmiddag gehouden verga dering van den Raad der gemeente Bors selen, diende de secretaris, de heer F. W. J. Immink, geheel onverwacht een verzoek tot ontslag tegen 23 Februari in. In ant woord op vragen van enkele raadsleden of soms hierop van bepaalde zijde was aange drongen, deelde de heer Immink mede, dat hij uit eigen beweging, in het belang dei- gemeente handelde en dat de burgemeester de heer Bax, die nog slechts enkele weken in functie is, op dit besluit absoluut geen pressie had uitgeoefend. Het gevraagde ontslag werd daarop eer vol verleend. De heer Immink was sedert 1930 gemeente-secretaris. DE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE POLITIEBOND JUBILEERT. Fraai jubileumnummer van „De Neder- landsche Politie". J.l. Maandag herdacht de Algemeene Ne- derlandsche Politiebond zijn 50-jarig be staan, terwijl op dien dag de bondsvoorzit ter, de heer G. W. Stronk, vijfentwintig jaar de leiding voerde. De Algemeene Nederlandsche Politiebond heeft ter gelegenheid van dit dubbele jubi leum een extra verzorgd nummer van zijn orgaan „De Nederlandsche Politie", het licht doen zien, waarin talrijke autoriteiten en bondsfunctionarissen een terugblik op de afgeloopen vijftig jaar werpen. Van de provinciale afdeeling Zeeland be vat het jubileumnummer het volgende artikel Op Woensdag 21 December 1892 kwamen te Goes enkele persoonlijkheden uit de Zeeuwsche politiekringen tezamen, teneinde met den toenmaligen President van den A. N.P.B., J. W. Tuinenburg, te beraadslagen over de mogelijkheid tot de oprichting van een afdeeling Zeeland van genoemden Bond te geraken. Het streven mocht reeds aanvankelijk den steun en de medewerking ontvangen, welke noodig waren om het gestelde doel et verwezenlijken en een bestuur, bestaande uit de navolgende personen, zag zich voor de moeilijke taak geplaatst, de positie van den politieman in Zeeland van het niveau van pl.m. 1850 te verheffen tot een in het kader van dien tijd passenden drager van het wettelijk gezag. Bestuursleden waren N. de Graaff, Commissaris van Polite te Vlissingen, voorzitter W. Bolier, Burge meester van Scherpenisse, vice-voorzitter W. Moerdijk, Inspecteur van Politie te Mid delburg, secretaris-penningmeesterG. Passenier, Brigade-Commandant der Rgks- veldwacht te Kortgene, lidH. Adriaanse, Gemeente-Veldwachter te O.- en W.-Sou- burg, lid. De heer Moerdijk bekleedde ongeveer 27 jaar de functie van secretaris-penningmees- ter op zeer verdienstelijke wijze, bouwde langen tijd mede aan een organisatie, waar van hij de grondvesten hielp leggen. Het lid J. W. Perrels te Veere, stelde reeds in de tweede vergadering in 1893 po gingen in het werk om te bevorderen, dat in elke gemeente stappen, zouden worden ondernomen, waardoor de politie-ambtena- ren in het uitzicht van pensioen konden worden gesteld. Het is welhaast niet mogelijk, zich thans dezen voormaligen toestand te realiseeren en zich een beeld te vormen van het onver saagd streven van mannen in een positie, waaraan feitelijk vrijwel iedere rechtsgrond ontbrak, ir een tijdperk, waarin de redelijke wenschen voor een bescheiden rechtspositie van den politieman met een schouderopha len werd begroet. Tempora mutantur, de tijden veranderen. Er is ook in de Zeeuwsche politiewereld veel veranderd. Met weemoed gedenken wg het heengaan van collega's, in -vier voet stappen wij pogen te treden, om de door hen ingeslagen richting te vervolgen en e trachten hun koers tot de onze te maken. Op 29 April 1931 ontviel ons onze Bonds- makker J. W. Perrels te Veere, die sedert 1908 voorzitter van de afdeeling Zeeland was en vanaf 1917 tot lid van het Hoofd bestuur was geroepen. Aan dezen voortref- feiijken kameraad, goed politieman, be kwaam oudhoudkundige, een lichtend voor beeld, voelen wij behoefte door diepgevoelde herinneringen onze eerbiedige, stille hulde te betuigen. De afdeeling, die dank zg het stage wer ken onzer voorgangers, groot geworden is, telt een aantal onderafdeelingen, waar van de eerste in 1906, omvattende Zuid- en Noord-Beveland, werd opgericht. Walcheren en het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren volgden in 1907, terwijl in 1910 de onderafdeeling Schouwen en Duiveland werd opgericht. Stormen bleven ook deze afdeeling niet bespaard, doch al sloegen in den loop der tijden de golven wel eens met onstuimig ge- wel over de kruinen van de onder-afdee- lingen en werden zg soms door het water verzwolgen, het devies va.i het Zeeuwsche wapen „Luctor et Emergo", ik worstel en komen boven, heeft ook de afdeeling Zee land in haar wapen geplaatst en de onder- •1 1 &3güi 1 tilcnspflcgcl Teksten en illustraties van H. Karmelieter 175. Dit vond Uilenspiegel allesbehalve prettig. Ook de koffie was al niet lekker geweest en toen hij de prgs vroeg om te betalen, bleek het dat hij hier nog in een dure gelegenheid was terecht gekomen. Toen zei de waard zo, om een praatje te maken, dat hij een goede winterjas had, waarin een grote verfvlek was gekomen en hij liet Tijl de jas zien. Hij wist maar niet hoe die er uit te krggen. „Nou"; zei Tijl, „dat kan ik wel opknappen. Geef me een ketel en doe daar tien kan melk in. Dat zet ik dan op het vuur en daarin doet u de winterjas". 176. De ketel met melk werd op het vuur gezet en de jas er in. gedaan. Tijl Uilenspiegel die niet kon verkroppen dat hg goed geld had moeten betalen voor slechte waar, wilde op deze manier het den waard betaald zetten. Want natuurlgk zou de jas nu totaal bedorven worden in die kokende pot met melk. Maar daaraan dacht Tgl niet en om de zaak nog een beetje erger te maken zei hij tot de waardin die ook was komen kgken, dat zg nu nog voor een dubbeltje gemalen blut steen moest halen. Waggelend slofte de dikke waardin de deur uit om bij den drogist een dubbeltje blutsteen te halen. (Morgen vervolg spoelde onder-afdeelingen Walcheren, Schouwen, Duiveland, St. Philipsland, Tho- len en Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen zgn gegroeid tot vertrouwenwekkende eilanden, waaraan ook de Visscherijpolitie te Ierseke destgds haar steun niet meende te mogen onthouden en waarin de afdeeling Zeeland dan ook een hechten grond gevon den heeft. Dat het hoofdbestuur vertrouwen in deze afdeeling heeft, blijkt wel uit de omstandig heid, dat het op 5 September 1929 de Zeeuwsche hoofdstad als residentie voor zijn Algemeene Vergadering koos, een ge baar, dat door de afdeeling hoogelijk ge apprecieerd is geworden. De thans uit 89 leden bestaande afdeeling heeft tenslotte het navolgende bestuur R. A. Avink, Inspecteur van Politie le kl. te Middelburg, voorzitter A. M. Verpoorte, Agent van Politie te Sluiskil, vice-voor- zitter Joh. Borrie, Agent van Politie te Goes, secretaris J. Labruyère, Gem. Veld wachter te St. Philipsland, 2e secretaris J. Munter, Gem. Veldwachter te Melisker- ke, penningmeesterA. C. Lambrechtse, Gem. Veldwachter te Bruinisse, lid J. F. Griep, Gem. Veldwachter te Ierseke, lid. VOETBAL: 3—4 12—0 3—0 5—2 Wedstrgduitslagen Zeeuwsche Voetbalbond Zaterdagcompetitie Walcheren. R.C.V. 2—S.M.Z. 1 Amemuiden 1Oostkapelle 1 Zondag 21 Februari 1937. Adspiranten. ZeelandiaEiland Boys MiddelburgR.C.S. A le klasse A. Kruiningen 1Ierseke 1 63 Middelburg 3Scheldestroom 1 71 le klasse B. Tern. Boys 1Groede 1 11 Overgangsklasse. Middelburg 4Vlissingen 4 1S Zeelandia 3De Noormannen 1 11 2e klasse A. Scheldestroom 2E.M.M. 2 Cortgene 1Zeelandia 4 Kattendrjke 1Walcheren 1 1—7 7—3 0—3 Wedstrgdpiogramma Z.V.B. Zondag 28 Februari 1937. Adspiranten. R.C.S. ASouburg. De ZeeuwenSerooskerke. Zaterdagcompetitie Walcheren. Serooskerke 1Veere 2. Souburg 1R.C.S. VlissingenOostkapelle 1. S.M.Z. 1Arnemuiden 1. Zondag 27 Februari 1937. Adspiranten. Eiland BoysMiddelburg. E.M.M.Zeelandia. le klasse A. Goes 2Middelburg 3. Kruiningen 1Veere 1. Vlissingen 3Ierseke 1. De Zeeuwen 2Scheldestroom 1. le klasse B. Breskens 2Hoofdplaat 2. Hulst 2Corn. Boys 1. Oostburg 2Groede 1. Schoondijke 1Biervliet 2. Overgangsklasse. Domburg 1Goes 3. R.C.S. 2—Middelburg 4. Vlissingen 4Eiland Boys 2. De Zeeuwen 3Nieuwland 1 2e klasse A. Zeelandia 4Walcheren 1. R.C.S. 3De Zeeuwen 4. Ellewoutsdiik 1E.M.M. 2. 2e klasse B. IJzendrjke 2Hulst 3. Oostburg 3S.C.D. 1. 3e klasse A. Zeelandia 5R.C.S. 4. De Zeeuwen 5Vlissingen 5. Nieuwland 2De Zeeuwen 6. WIELRENNEN: De Zesdaagsche te Rotterdam. Direct na den 4den sarins van half drie ontstond er gistermiddag een felle jacht, ontketend door het koppel BakkerKre- mers. Het publiek moedigde de renners aan en uit alles bleek, dat de heeren er ditmaal geducht zin in hadden. Toen deze jacht een kwartier had geduurd, werd medegedeeld, dat Van SchgndelVan den Broek, de twee Hansens en BillietBuysse aan den kop legen. Na een half uur was de kalmte terugge keerd, zoodat met de onderbroken sprints kon worden doorgegaan. Verder gebeurde er dezen middag geen vermeldenswaardige dingen meer. Tegen 8 uur gisteravond fietsten de ren ners heel gemoedelijk hun rondjes op de latjes, terwijl hun tenue er ook nog niet op wees, dat de wedstrijd weer in vollen gang was. Tegen negen uur verloor de jury haar lankmoedigheid ze gelastte den renners hun trainingsbroeken uit te trekken en er rekening mee te houden, dat de wedstrijd opnieuw een aanvang had genomen. Niette min kreeg men een volslagen herhaling van de gebeurtenissen van den vorigen avond te aanschouwen. Het publiek hield zich merk waardig kalm en de renners hielden zich evenzeer gedekt. Onmiddellijk na de sprints van 10 uur trokken de Van Kempens er tusschen uit en in minder dan geen tgd hadden zg een ronde genomen, waardoor zij alleen aan den kop gingen, maar juist toen zij aansluiting hadden gekregen, liepen de Belgen Billiet Buysse uit. Zij wonnen hiermede een ronde en voegden zich zoo bij de leiders. De jacht was thans weer in vollen gang. Om kwart voor elf ondernamen de gebrs. Van Kempen ee nieuwe uitlooppoging, welke rij met succes bekroond zagen. Op nieuw stonden zg alleen aan den kop. op een ronde volgden op dat uur de koppels Van Schgndel—Van den Broek, de Hansens en BillietBuysse. Op twee ronden lagen de koppels Schoen—Pellenaars, Zims— Kuester, Charlier—Van der Ruit en Wal- thourCrossley. De situatie veranderde elk oogenblik. Om 11 uur was het jachten gedaan en bleef het weer langen tijd rustig. Tien enkele maal probeerde he* publiek het veld tot wat meer activiteit aan te zetten, maar voorloopig reageerden de renners daarop niet. Plotseling kwam er weer leven in de brouwerij. Het was Jan Vroomen die er vandoor ging. Aangezien het peleton niet spoedig genoeg volgde gelukte het hem om met zgn >roer een ronde van hun groo- en achterstand terug te nemen maar daarmede werd tevens een jacht ontketend van een bijzonder fel karakter, waarin vooral de gebroeders Van Kempen zich on derscheidden. De beide Eindhovenaren Van

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 6