vtTn! Pi et van Reeu wiik I in Ju Sim" Cassalonnen inwisselen! verlaagde prijzen .welke pan zoudl U liever Uw keuken hebben M ET GESCH ENKEN BON BETER EN VLUGGER M II 7 5 EV3AART „Een jas, een hoed, een handschoen" kant er oan op aan I ADVERTENTIEN Csperanto hoekje Bloedige strijd in Asturië. BURGERLIJKE STAND AGENDA V.23-0428A Scherpe schuurmiddelen bederven Uw pannen, want zij veroorzaken krassen. Hierin blijven moeilijk te verwijderen Yoedseldeeltjes zitten, wat onhygiënisch is. Reinig Uw pannen alleen met Vim. Door de bijzondere dubbele werking van Vim wordt al het vuil zeer snel losgemaakt en verwijderd, zonder dat de pan wordt beschadigd. Neem voortaan Vim en U krijgt Uw pannen veel gemakkelijker schoon en zij gaan veel langer mee. Vrije bezichtiging HUISKAMERS SLAAPKAMERS ZITKAMERS APARTE ZITJES (4 clubs en tafel) IN ELK GENRE f Rotterdam A. Go O. CONCERTGEBOUW Tooneeluitvoering te geven door de Nederl. Tooneelgroep Aanvang 8.15 uur Plaatsbespreken Zaterdag 27 Febr., 1.30 uur. Loting 2 uur. Niet-ieden daarna. Extra toeslag voor leden 1.te voldoen b\j het plaatsbe spreken. Entrée niet-leden 1.50 sted. bel. dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regelmatig in deze advertentie-kolommen voorkomen. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter IMKE. A. C. HAARSMA. M. W. HAARSMA—SWART. 22 Februari 1937, Jachthaven, Warmond. GEBOORTEKAARTEN Smaakvolle uitvoering. B i 11 ij k e p r ij z e n. DRUKKERIJ VAN DE VELDE. we 9pelen maar stratos- pheer-vlieger, Moe RECLAME IN DE „VLISSINGE"'IIE COURANT" TREFT DOEL. De neutrale Esperantisten-vereeniging ,,La Estonto Estas Nia" organiseert haar ja^rlijksch landelijk congres met a.s. Pa- schen te Den HelderIn verband met het 50-jarig bestaan van het Esperanto wordt door het plaatselijk comité, dat reeds bezig is velerlei voorbereidingen te treffen, een druk bezoek, ook uit het buitenland, ver wacht. Aan het trampersoneel in de Engelsche stad Sheffield is verlof verleend in dienst de groene ster te dragen op de uniform. In deze stad bestaat een Esperanto-groep van 200 man trampersoneel. «s Volgens schrijven van het administratief bestuur van het Technisch Onderwijs bij het Ministerie voor Onderwijs te Kopenha gen is Esperanto als vak toegelaten in tech nische scholen. Ook de directeur-generaal van het tech nisch onderwijs in Frankrijk heeft aan den neutralen Esperantistenbond medegedeeld, dat in scholen voor technisch onderwijs Es- peranto-cursussen mogen worden gegeven. De Senaat van Australië nam met 19 tegen 5 stemmen een initiatief-voorstel van het medelid, den heer Abbott, aan, hetwelk beoogt een wereldconferentie bijeen te roe pen, teneinde te komen tot de invoering van een wereldhulptaal. In het voorstel wordt Koning George VI van Engeland ver- zoocht deze conferentie te convoceeren. De zer dagen heeft de gouverneur-generaal, Lord Gourie, het desbetreffende verzoek aan den Engelschen Koning doen toekomen. Onder de benaming „Esperanto in het moderne leven organiseert de neutrale Esperantistenbond „Internacia Esperanto ligo" van 1417 Mei een conferentie te Parijs. Staatspresident Lebrun is be schermheer van de conferentie, terwijl o.a. 15 Ministers deel uitmaken van het eere comité. Voorzitter is de internationaal be kende ex-voorzitter van de Kamer van Koophandel te Parijs, André Baudet. Sub- comité's werken aan de voorbereiding van een gedegen behandeling der volgende on derwerpen het Esperanto in de scholen, Internationaal verkeer, Wetenschappen en Techniek, Intellectueele uitwisseling. BEURS VAN AMSTERDAM Kalme handel. Prijshoudende stemming. Meerendeels weinig veranderde koersen. Rubberaan- deelen willig. Beleggingsmarkt stil. Amerika lager. De reactie in Wall streef riep, zooals te verwachten was, voor de Amerikaansche fondsen een gedrukte stemming te voor schijn. In de Staalaandeelen en de Koper waarden vonden nog vrij ruime omzetten plaats, doch het koersniveau onderging een niet onbelangrijk* v#rfaglng. Ook de Amerikaansche unstzijdc-aan deelen werden meerendeels beneden de vo rige prijzen afgedaan. De handel op de lokale markt was over het geheel genomen van kalmen aard. In de Rubberfondsen evenwel ontwikkelde zich een drukke affaire, niet alleen in Amsterdam rubbers, doch in verschillende andere aandeelen vormden zich open hoe ken en daarbij ken een belangrijke koers winst worden behaald, die verband hield met de beschouwingen omtrent de huidige rubbersituatie. Bij matige omzetten waren de Tabakken eveneens prijshoudend. Waar schijnlijk in sympathie met de Rubberaan- deelen, daar de groote tabaksmaatschap pijen eveneens belang bij de rubbercultuur hebben. Voor Suikerfondsen werd slechts ge ringe belangstelling aan den dag gelegd. H.V.A.'s waren prijshoudend en eveneens was dit het geval met Nisu's en Java- cultures. Van de Industrieel en veroor zaakten A.KTJ.'s nog de noodige bewe ging. Bij de opening stelde de koers zich omstreeks het slot van gisteren, doch la ter op den middag trad een klein herstel in Unilevers waren in doorsnee niet veel gewijzigd. De Philipsaandeelen hadden een zeer beperkte markt. De Scheepvaartmarkt was stil. De koersbeweging was eenigszins onregelmatig, doch over het algemeen moesten kleine nadeelige verschillen wor den opgeteekend. Voor de Petroleumfond- sen werden Koninklijken op kleine schaal verhandeld. De affaire in Warrants Ko ninklijke was aanmerkelijk ingekrompen, nadat aanvankelijk tegen 600 was ge handeld trad een daling in tot ca. 570, doch vervolgens kon een herstel worden waargenomen. Van de Amerikaansche Pe- trioleumaandeelen werden Shell Unions wat lager afgedaan. De beleggingsmarkt was stil. In de koer sen van de Staatsfondsen kwamen niet veel veranderingen. Prolongatie 1 VERWOED OFFENSIEF OP OVIEDO. TEGENAANVALLEN DER RECHT- SCHEN IN MADRID. Uit Gijon wordt bericht, dat aan het front in Asturië een bloedige strijd woedt, waarin gebruik wordt gemaakt van alle moderne oorlogsmachines. De opstandelin gen bieden hardnekkigen weerstand aan de oprukkende regeeringstroepen. Zij verdedi gen zich in stellingen, welken zij hebben in gericht tijdens de kalme periode van den laatsten tijd. Niettegenstaande het vuur van de artille rie van de opstandelingen, welke verdekt was opgesteld op de helling van den berg Naranco, vielen de regeeringstroepen het sterkste deel van den sector Buena Vista aan. De opstandelingen ontvingen de aan vallers met een welonderhouden mitrail- leurvuur. Het spervuur van de regeerings- artillerie noodzaakte de opstandelingen zich terug te trekken. In den sector Colloto Lugones gingen de opstandelingen tot den aanval over en trachtten het verloren terrein te heroveren. Zij zetten hierbij al hun materieel en men schenkracht in. Zij moesten evenwel opge ven door de zware verliezen welke zij leden. In den sector Mercadin viel de infanterie van de regeering met handgranaten en dynamiet-bommen aan, nadat de artillerie den aanval had voorbereid. De opstandelin gen hadden versterking ontvangen en trachtten zich te handhaven, doch het op perbevel van de regeering gaf order de aanvallen te verdubbelen in de richting van El Villar, waardoor de plannen van den tegenstander schipbreuk leden. De artillerie opende een krachtig vuur op de stellingen der opstandelingen, gesteund door. het vuur •van een pantsertrein en tanks. Tenslotte slaagde de infanterie er in zich meester te maken van Mercadin. Officieele legerberichten der opstandelingen. Het volgende officieele berichc is gepu bliceerd Aan het front der vijfde divisie heeft de vijand getracht een aanval te ondernemen óp het dorp Bibel del Rio, maar is met groote verliezen teruggedreven. Aan het front van Asturië duren de ver woede aanvallen op Oviedo voort. Naar be rekening overtreffen de verliezen der re geeringstroepen de tienduizend man. De vóór onze stellingen achtergelaten dooden bedroegen tot hedenmorgen 2250, zonder de slachtoffers te tellen aan het front ten zui den van Oviedo, welker aantal onbekend is. In den sector van Escamplero hebben twee brigades met tien gevechtwagens een nieuwen aanval ontketend. Deze werd ech ter afgeslagen en alle gevechtswagens vie len in onze handen. Twee vijandelijke ba- taillons trachtten de rivier Nalon ten noor den van Trubia over te trekken, maar onze tegenaanvallen dwongen hen tot den terug tocht, en het meerendeel hunner troepen verdronk, terwijl de overigen omkwamen door ons geweervuur. Op deze plek alleen zijn 375 lijken begraven. Aan het front voor Madrid heeft de vijand getracht een aanval te ondernemen op de universiteitswijk en het Westelijk park. De aanval werd afgeslagen en de vijand verloor honderd man. Tijdens den aanval op Carabanchel lieten de regeerings troepen tachtig dooden op het slagveld achter. Aan het front ten Oosten van de Jarama in den sector Pindarron werd een andere aanval geremd. De vijand leed zware ver liezen, waarover nog geen nauwkeurige cijfers bekend zijn. Watervliegtuigen der opstandelin gen boven Valencia. Watervliegtuigen der opstandelingen, af komstig van Palma de Majorca en van op de reede gemeerde schepen, zijn gister ochtend tweemaal boven de haven van Valencia en het tuighuis verschenen. Zij hebben twee bommen van geringe ontploffingskracht uitgegooid. Drie perso- sonen kwamen om het leven, terwijl eenige personen gewond werden. De aangerichte schade is niet van veel beteekenis. Zoodra de toestellen waren gesignaleerd, werd luchtalarm gegeven. De luchtdoel artillerie werd daarbij in bedrijf gesteld. Men veronderstelt, dat de vliegtuigen in het bijzonder verkenningen uitvoerden. De strijd om Madrid. De Madrileensche veróedigingsraad heeft gistermiddag mectegedesid. dat ie opstan delingen op verschillende punten van het hoofdstedelijke front getracht hebben tegen maatregelen te nemen met het oog op den sterken druk, die reeds verscheidene dagen door de regeeringstroepen wordt uitge oefend. De tegenaanvallen der rechtschen waren buitengewoon hevig in de universi teitswijk, by La Maranosa en ten zuiden van de Taag. Op alle punten werden de opstandelingen echter teruggeslagen. De stellingen, die in de gevechten der laatste dagen door de regeeringstroepen waren veroverd, zijn versterkt. Groote activiteit der luchtmacht. Het radiostation van Burgos meldt, dat de vliegtuigen der strijdmacht van Franco gedurende zes uren op doeltreffende wijze de vijandelijke stellingen in het gebied van Albacete hebben gebombardeerd. De aan gerichte schade is aanzienlijk. Onder de regeeringstroepen zijn dertig manschappen door bommen gedood. Ook heeft de luchtmacht der opstande lingen de stad Andujar gebombardeerd en verscheidene woonhuizen vernield. Een driemotorig toestel moest een noodlanding verrichten, waarbij drie leden der beman ning om het leven kwamen. De vierde in zittende, een Duitsch vliegtuigbestuurder, werd in hechtenis genomen. De vliegtuigen der regeering in de pro vincie Avila hebben de vijandelijke concen traties in het dorp Arenas Sanpedro met bommen bestookt. Negen jachttoestellen der troepen van Franco deden den regeerings- vliegtuigen een gevecht aan, maar werden verdreven. Tevens wordt gemeld, dat de regeerings- luchtmacht met succes het door de opstan delingen bezette vliegveld van Talavera del Tajo heeft gebombardeerd. Het departement voor de binnenlandsche veiligheid heeft aan de pers een nota doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat vlieg tuigen der opstandelingen boven Catalonië gevlogen en de steden Tortosa en Flix met bommen hebben bestookt. In de laatste plaats werd het ziekenhuis getroffen. MARKTBERICHTEN GROENTENVEILING MIDDELBURG. 23 Februari 1937. Boerekool V/22 et, Witte kool li/2 ct., Veldsla 528 ct., Spinazie 1725 ct, Pos telein 1418 ct., Sla 1735 ct., Andijvie 2530 ct., Savaye kool 24 ct., Roode kool 11/2—2 ct., Spruiten 2—11 ct., Witlof 5— 10 ct., Schorseneeren 5 ct., Koolrapen 1 li/2 ct., Rapen 2 ct., Peeën 14 ct., Uien 11/j, ct., Kroten 1 y2 ct., Prei j/22 ct., Bruine boonen 710 ct, alles per kg. Peeën 6 ct, Selderie 14 ct., Rabarber 9'/2 ct., alles per bos Andijvie 45 ct., Knol- selderie 2 ct., beide per stuk. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 24 Februari 1937. 3 uur (officieel) Londen 8.93% Berlijn 7350; Parijs 8.50% Brussel 30.80 Zwitserland 41.67% New York 1.82%. WESTKAPELLE. ONDERTROUWD? L. Minderhoud, 28 j. en K. J. Louwerse, 27 3. BEVALLEN.} C. Lievense, geb. Schoe, d. (M.C.) GOES. BEVALLEN? B. Schipper, geb. Jansen, z. OVERLEDEN? A. Dekker, 91 j., wedn. van T. Tip. (D.Z.) STOOMVAARTLIJNEN Uit- en thuisvarende schaven. „Aludra" (uitr.) 23 Febr. te Verawal „Algorab" (thuisr.) vertr. hedennam. van Marseille „Almkerk" (uitr.) 22 Febr. van Suez „Alwaki" (thuisr.) 22 Febr. van Rio da Janeiro „Binnendijk" (uitr.) p. 21 Febr. Dungenesg „Bilderdijk" (uitr.) p. 21 Febr. Beachy Head „Burgerdijk" (uitr.) 22 Febr. te Tampico „Dempo" (uitr.) 23 Febr. van Port Said „Eemland" 20 Febr. van Buenos Ayres n, Rotterdam „Gaasterkerk" (thuisr.) 22 Febr. v. Dairen „Garoet" (thuisr.) 22 Febr. te Suez „Grootekerk" (thuisr.) 22 Febr. van Kobe „Hoogkerk" (thuisr.) p. 22 Febr. Perim „Kertosono" (thuisr.) vertrekt heden 14 u« van Lissabon „Kota Pinang" (uitr.) p. 23 Febr. Malta „Palembang" (uitr.) p. 23 Febr. Ouessant van publieke vermakelijk heden, vergaderingen enz. „AIhambra"-theater. Van Vrijdag 19 tot en met Donderdag 25 Februari „De Roode Pimpernel" en „De zeven sleu tels van Baldpate". Woensdag 24 Februari. Litteraire lezing C.K.W.O., Luth. Kerk, 8.15 uur. Donderdag 25 Februari. Lezing A.G.O., Concertgebouw, 8.15 uur. Donderdag 25 Februari. Vliss. Bestuur- dersbond en S.D.A.P. Openbare verga dering „de Oude Vriendschap", 8 uur. Zaterdag 27 Februari. Cabaretavond M. S. F., 8 uur. Zaterdag 27 Februari. Uitvoering Eerst© Vlissingsche Accordeonvereeniging „Crescendo", „De Oude Vriendschap", 8 uur. Zaterdag 27 Februari. Cabaret-avond M.S.F., „Concertgebouw", 8 uur. SOUBURG. Woensdag 24 en Donderdag 25 Februari. Uitvoering Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", „Rehoboth", 8 uur.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 4