SPORT NOOTJES De ^curaiit een luwJniwewt eSea* s«ro»eOTle«»Ba g Courantenreclame fundamenteel voor elk verkoopsproces De bekende Amerikaansche distilleerderij Schenley noemt zich trotsch „Couranten- vriend No. 1". De directie van deze onderneming verklaarde eens „omdat de courant fundamenteel is voor de Amerikaansche samenleving, is de courant ook het fundament voor alle verkoopen aan het Amerikaansche publiek." Ziehier hoe zij deze overtuiging bevestigd zagen in 1934 belegde Schenley bijna 100.000 in courantenreclame gevolgver koop 40.000.000. In 1935 verdubbelde zij haar budget voor courantenreclame gevolg verkoop 63.000.000, waardoor The House of Schenley Amerika's eerste distilleerderij werd. Schenley was in 1936 niet minder vooruit strevend 350.000 werd uitsluitend voor advertenties uitgetrokken, die in 781 couran ten in 685 plaatsen verschenen. Gent toegestaan in verband met den h co g-en waterstand in de Belgische provincie Oost-Vlaanderen. Reusachtige hoeveelheden water worden thans door de sluizen te Terneuzen gespuid. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Veendam da. G. J. de Nie te Brouwershaven. Een zilveren ambtsjubileum. Heden herdenkt ds. B. J. van Garderen, Ned. Herv. predikant te Maassluis, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. van Garderen diende o.m. de gemeente te Nieuw en St. Joosland van 1921 tot 1929, toen hij een beroep naar zijn tegenwoordige stand plaats aannam. De jubilaris heeft veel gedaan voor de noodlijdende predikanten en predikantskin deren in Duitschland. Tijdens zijn verblijf te Nieuw- en St. Joosland heeft de Duit- sehe regeering hem hiervoor het Eerekruis 2e klasse van het Duitsche Roode Kruis aangeboden. Geref. Kerk. Beroepen te Nunspeet, ds. M. J. van Dijken te Oostkapelle. Examens. Voor het examen betontechnicus van het Zeeuwseh Technisch Inst'tuut te Goes slaagden de heeren W. Arents te VTissm- gen, A. B-^ne te Oostkapelle, W. Cor- nelisse te Bergen op Zoom, E. J. Kole te Wemeldinge, A. P. Maas te Kortgene en C. van Splunder te Scharendijke. Zeeuwsche Zondagsschoolconferentie. Op Zaterdagmiddag 27 Februari a.s. hoopt men te Middelburg in de consistorie der Luthersche kerk een Zondagsschool conferentie te houden, die voor geheel Zee land bestemd is en vermoedelijk de eenige is die in 1937 namens de Nederl. Zondags- school-Vereeniging in Zeeland gehouden kan worden. Spreker is de heer H. A. de Boer van Amsterdam over „De vorming van den Zondagsschoolonderwijzer". Voorts komen practische vragen aan de orde en worden bijbelsche platen vertoond. RECHTSZAKEN Zijn moeder mishandeld. De 26-jarige E. S. uit Stadskanaal, tegen wien de officier van justitie te 's-Graven- hage de vorige week wegens mishandeling met geweldpleging zes jaar gevangenisstraf eischte, werd heden door de rechtbank te Groningen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de preventieve hechtenis. In den avond van 3 December jl. had de man zijn 67-jarige moeder, die in een woon- scheepje in Ter Apel woont, in een nabij gelegen bosch gelokt, waar hij haar met een hamer op het hoofd sloeg, waardoor de vrouw zware hoofdwonden en een hersen schudding opliep. De vrouw zakte bewuste loos ineen. De onverlaat ging er toen met haar portemormaie vandoor. Zoowel bij het politieverhoor als voor de rechtbank trachtte de moeder haar zoon zooveel mogelijk te verschoonen. Zij zeide o.m. dat zij niet wist, dat het haar zoon was geweest die haar had neergeslagen. De Haagsche zedenzaak. tier werd de verbinding geprobeerd, zoodat de daders slechts heel weinig tijd zouden hebben om zich uit de voeten te maken, wanneer zij hun vernielend werk eventueel zouden herhalen. In den bewusten nacht trok onmiddellijk nadat de melding„militaire telefoonlijn gestoord" was binnengekomen, de militaire politie er op uit. Tusschen den Spaaradam- merdijk en het Noordzeekanaal trof de po litie drie jonge mannen aan. Zij hadden gonjezakken bij zich en vlak in de nabij heid lag een rol gestolen koperdraad. Gisteren stond het drietal terecht voor de vierde kamer der rechtbank te Amster dam. De officier van justitie vond het oen sterk en brutaal stukje, een bewijs van verwording van de moderne straatjeugd. Spr. requireerde tegen de verdachten ge vangenisstraffen van 6 maanden. De verdediger drong met klem op cle mentie aan in den vorm van een voor waardelijke veroordeeling. Vonnis 24 Februari. MARINE EN LEGER De hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse D. W. Kwak, chef van het bureau van den marinestöom- vaartdienst bij het commandement der marine te Willemsoord, wordt 1 Maart overgeplaatst bij het departement van de fensie. De hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse C. B. Eenhoorn wordt 15 Februari belast met de betrek king van hoofdofficier van dien dienst, toe gevoegd aan den commandant der marine te Willemsoord. BILJARTEN; Kampioen Zeeland N.B.B. 3e Mas. De partijen van gisteravond kenmerkten zich als het gewone 3e Idas spel en het ziet er niet naar uit, dat een der deelnemers het algemeen gemiddelde van 4 behaalt om naar de 2e klas te promoveeren. Alleen de heer Kemeling speelde in den beginne een mooie partij en begon zelfs van acquit met een serie van 18 om het verder tot 46 in 10 beurten te brengen de stand was toen 8186. Toch wist De Nooijer deze party nog te winnen, een staaltje van vasthouden tot het laatste toe. De uitslagen zijn als volgt L. de Nooijer 100 33 3.03 17 J. Post 73 33 2.21 9 L. Korteweg 100 49 2.04 L. Labrujère 85 49 1.73 L. de Nooijer 100 35 2.85 J. Kemeling 84 35 2.40 Hedenavond voortzetting. 11 II 18 LUCHTVAART Ingenieur De Kok in Indië aangekomen. De directeur-generaal van de „Konink lijke", ir. J. E. F. de Kok, is op zyn vlieg tocht naar Ned. Indië, na een prachtige vlucht, heden te Medan aangekomen. Mor gen wordt de tocht voortgezet naar Bata via. Het niveau van de Maas en de Sambre 'fBelgië) blijft stijgen, talrijke dorpen en landerijen staan onder water. De was van den Demer bedreigt den spoorweg Diest Aerschot. In de afgeloopen week zijn in de groote steden van Engeland en Wales 976 perso nen. aan de griep overleden. Einde Januari bedroeg het aantal werk- loozen in Duitschland 1.853.000, hetgeen 374.000 meer is dan einde December 1936. Volgens de officieele statistieken is deze stijging in hoofdzaak te wijten aan sei- zoensoorzaken. Het Hongaarsche Honvedgerecht heeft gisteren tien personen veroordeeld wegens spionnage ten voordeele van een buiten- landsche mogendheid tot tuchthuisstraffen met een maximum van vijftien jaar. Ver der werd den veroordeelden levenslang ver boden het Hongaarsch-Tsjechische grens gebied te betreden. Te Guelma in Algerije zijn door een hefti- gen aardschok verscheidene door inboorlin gen bewoonde huizen ingestort. Drie men sehen kwamen om het leven. De bevolking geraakte in paniek en vluchtte het open veld in. In verschillende dorpen is ernstige schade aangericht. De Koningin van Spanje vertoeft op het ©ogenblik te Rome bij haar dochter. Prinses Torlonia, Zij heeft haar echtgenoot. ex-ko- Süng Alfons XIII, die te Home in een hotel logeert, niet ontmoet. De vulkaan Lleima, gelegen in het Zui den van Chili, is in werking getreden. De naburige rivieren zijn in verband hiermede sterk gewassen. Twee bruggen werden ver nield en twee personen verdronken. 9 De taxichauffeurs te Bogota (Columbia) zijn in staking gegaan uit protest tegen sen gemeenteverordening waarin zij ver plicht worden, een uniform te dragen. Er zyn botsingen ontstaan tusschen de stakers en de politie, waarbij tot dusverre acht gewonden gevallen zijn. Uit Caracas (Venezuela) wordt gemeld, dat daar gistermorgen in de universiteit een eproer is uitgebroken naar aanleiding van de pogingen der regeering tot onderdruk king van communistische en andere Iüik- sche organisaties. Vele studenten liepen ernstige verwondingen op, terwijl een poli tieagent gedood werd. a a Het Egyptische blad Mokattam bericht, dat Koning Faroek van Egypte 27 dezer met zyn moeder en zusters naar Zwitser land zal gaan en daar enkele weken zal blij ven, alvorens door te reizen naar Londen. De Koning wordt einde Juli in Egypte te rugverwacht. a a De bewoners van vijf dorpen in Zuid Dakota (V.S.), die geïsoleerd zyn door uit de bergen neerdalende sneeuwjachten heb ben gisteren een beroep gedaan op gouver neur Jensen, om hen te hulp te komen. m Voor zoover kon worden nagegaan, zijn twee menschen gedood en elf ernstig ge wond. Twee dorpen in de omgeving van Guelma zijn verwoest. Ook te Guelma zelf Hepen verscheidene huizen schade op. kwam daardoor te vallen. De jongen bleef liggen en dokter de Weerd uit Nieuwland constateerde een lichte hersenschudding. De jongen is per taxi naar het gasthuis vervoerd. Geen waarschuwingen meer. De politie heetf de daad by het woord gevoegd en is opgehouden met het waar schuwen in gevallen van verkeersovertre dingen. Dezer dagen zyn verschillende ver balen opgemaakt, betrekking hebbende op de nieuwe bepalingen, die 1 November jl. zyn in werking getreden. Zoo o.a. wegens het plaatsen van voertuigen op een wijze, dat het verkeer wordt belemmerd of wel binnen een afstand van 8 meter van den hoek van een straat. Brandje. Gisteren ontstond door het vlam vatten van roest een schoorsteenbrandje ten huize van C. in de Pijpstraat. De brandweer voorkwam erger. Ook de politie stelde een onderzoek in. OOST- EN WEST-SOUBURG Bioscoopavond ten bate der t.b.c.-bestrijding. De aangekondigde bioscoopavond op 10 Februari door Nemidso aangeboden aan het Groene Kruis Souburg-Ritthem ten be hoeve der t.b.c.-bestrijding was slecht be zocht. De bezoekers zullen hebben genoten van de muziek, zang en films alles was goed verzorgd. De heer De Bruin, voorzit ter van het Groene Kruis, dankte aan het einde van dezen avond de winkelvereeni- ging Nemidso voor haar aanbod, alsmede de musici en zangers voor hun op hoog peil staande belanglooze mcswerking. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik om er op te wijzen dat de ophaal dienst voor den bazaar zijn werk heeft aangevangen hiervan zijn de baten even eens bestemd voor de t.b.c.-bestrijding. Gevonden voorwerpen. Gratis belastingplaatje bij Tellier, brug wachter. KOUDEKERKE Jaarvergadering Landbouwvereeniging „Koudekerke" Gisteren vond in het café „Centraal" te Koudekerke de jaarvergadering plaats van de Landbouwvereeniging „Koudekerke". De voorzitter, de heer A. de Lange open de de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder het bestuur van „Eiland Walcheren". Hierna kreeg de secretaris het woord om zijn verslag uit te brengen van de 40 jaar dat de vereeniging bestaat. Aan het zeer uitgebreide verslag, dat een aandachtig ge hoor vond, ontleenen wij In 1896 kwamen drie menschen by elkaar om te trachten een vereeniging op te rich ten. Het waren de heeren P. Maas Wz., Abr. Wielemaker Kz. en mr. J. Loeff. Eerstgenoemde is nog in leven. Mr. J. Loeff zette op deze bijeenkomst het cioel en nut eener landbouwvereeniging uiteen. Er gaven zich toen 71 personen als lid op. Het be stuur dat toen werd gevormd, bestond uit de volgende heeren W. H. de Bruin van Melis- en Mariekerke, voorzitterP. Maas Wz., vice-voorzitter P. J. Terwoert Jr., secr.-penningmeesterAbr. Wielemaker Kz. en P. de Witte, bestuursleden. In 1898 gaf de heer Leenhouts gelegen heid tot het volgen van een landbouwcur- sus en werd door het bedanken van den heer W. H. de Bruin de heer P. Maas Wz. voorzitter. In 1909 trad de heer Terwoert Jr. als secretarispenningmeester af en werd opgevolgd door den heer A. Aarnoutsen. In 1917 bedankte de heer P. Maas Wz. als voorzitter. Zyn opvolger werd de heer C. Boone, Wegens verandering van woonplaats nam de heer Aamoutse ontslag als secreta ris-penningmeester en werd opgevolgd door den heer C. Jongepier, die de functie tot 1934 waarnam, waarna de heer J. Koole Wzn. tot secretaris-penningmeester werd gekozen. In 1927 werd na het bedanken van den heer C. Boone en na het overlijden van den heer D. de Buck, de tegenwoordige voorzitter, de heer A. de Lange gekozen. Het aantal leden bedraagt 154. De ont vangsten bedroegen over 1936 9045.70 en de uitgaven 8597.28^. Er is dus een batig saldo van 448.41^. De heer P. Maas Wzn., een der oprich ters, kon niet aanwezig zijn. De heer Ter woert, mede oprichter, feliciteerde de ver eeniging, waarin hij met veel ambitie 12^ jaar als secretaris-penningmeester heeft gewerkt. De heeren Franse, Kleinepier en Flipse boden eveneens hun gelukwenschen aan. Van ir. Dorst was bericht ontvangen dat hij door ambtsbezigheden niet tegen woordig kon lijn. GOES De Keuringsdienst van Waren in 1935. De directeur van den keuringsdienst voor Waren in het gebied Goes heeft aan B. en W. van Goes het verslag omtrent de bevin dingen en handelingen van dezen dienst in 1935 uitgebracht. Aan dit verslag wordt het volgende ontleend Niettegenstaande het geheele jaar ge werkt werd onder den voortdurenden druk van een dreigende opheffing van den Dienst, heeft het sterk ingekrompen perso neel een groote hoeveelheid arbeid gepres teerd. Een groote moreele steun is hierbij geweest de algemeene sympathie, die voor het werk der keuringsdiensten tot uiting kwam, zoowel van de zyde der fabrikanten en handelaren, als van die der consumen ten. In het laboratorium werden 12177 mon sters onderzocht, waaronder 7990 monsters melk. Het aantal inspecties van bereid-, bewaar- en verkoopplaatsen door de keur meesters verricht bedroeg 9391. Hierbij werden door de keurmeesters 299157 par tijen organoleptisch gekeurd en toezicht ge houden op de hygiëne der bereid- en be waarplaatsen. Het aantal partijen, die buiten consump tie werden gebracht, bedroeg 354. Over het algemeen bleek bij de winkel- contröle, dat belangrijke verbetering ver kregen was met de medewerking van de betrokkenen zelf, zoodat in den regel met het geven van aanwijzingen of waarschu wingen en het buiten consumptie brengen van ondeugdelijke waren kan worden vol staan. Gevallen als te Middelburg, waarbij tegen een grossier proces-verbaal moest worden opgemaakt wegens het bij herhaling in voorraad hebben en verkoopen van groote hoeveelheden ondeugdelijke waar, waarbij de betrokkene veroordeeld werd tot 800 boete subsidiair 2 maanden hechtenis, zul len, zooals te wenschen is, een uitzondering blijven. Over het algemeen was de toestand, waarin het melkvee verkeerde, aanmerke lijk verbeterd en behoefde slechts weinige waarschuwingen te worden gegeven. De controle, welke het vorige jaar is toe gepast op de melk met bietensmaak, is ook dit jaar voortgezet. Ook hier is in den toestand aanmerkelijk verbetering geko men en behoefde slechts een vijftal proces sen verbaal te worden opgemaakt. Deze afwijking in de reuk en smaak der melk, die ontstaat bij onbeperkte voedering der koeien met loof en koppen van suiker bieten, doet zich niet voor indien deze voederstoffen matig en te samen met ander voedsel wordt toegediend. Op grond van het onderzoek in het la boratorium werden 759 waarschuwingen gegeven, terwijl in totaal 59 processen- verbaal werden opgemaakt. Zoodra in het voorjaar de warme dagen aanbreken, komen bij den keuringsdienst vele aanvragen binnen voor de keuring van' de bereidplaatsen van consumptie-ijs. Dit blijft nog steeds een zorgenkind voor de keuringsdiensten hoewel de toestand van de bereidplaatsen en de hygiëne bij het be reiden, dank zij het consumptie-ijs-besluit, r^er verbeterd is, blijft hier nog steeds een groote waakzaamheid geboden. Op de markten en kermissen werd door de keurmeesters geregeld toegezien op den toestand der waren en de hygiënische be handeling hiervan. In samenwerking met de ambtenaren der douane, werd in verschillende grens plaatsen een onderzoek ingesteld in verband met het frauduleus invoeren van bier en limonade-gazeuse. Deze invoer had op som mige plaatsen een bedenkelijken omvang gekregen. In den regel voldeed het buitenlandsch product niet aan de eischen der Warenwet. Op grond van het in voorraad hebben van waren, die niet voldoen aan de daaraan ge stelde eischen, werd tegen eenige café houders in deze grensstreken proces-ver- baal opgemaakt. De huisindustrie te Arnemuiden, Bres- kens en Brouwershaven, bestaande in het pellen van garnalen, werd op de gebruike lijke wijze regelmatig gecontroleerd. In een gezin te Arnemuiden werd in het begin van het jaar nog één geval van typhus geconstateerd, welke het laatste ge val was van de reeks gevallen, die zich vo rig jaar te Arnemuiden hadden voorgedaan. Ook hier werden weer de gebruikelijke maatregelen genomen, als opneming der patient in een ziekenhuis te Middelburg, in trekking der vergunningen, in beslagne ming der voorradige visch enz. De plannen die tot einddoel de zoozeer gewenschte aansluiting van Arnemuiden aan de waterleiding hebben, nemen, hoewel zeer langzaam, een vasteren vorm aan, zoo dat hopenlyk binnen niet al te langen tijd Arnemuiden een zeer krachtigen bestrijder tegen het typhusgevaar rijker zal zijn. Vergadering A.-R. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de A.-R. Kies vereeniging. Gestemd werd over de candi- datenlijst voor de Tweede Kamer, terwijl lectuurverspreiding en huisbezoek voor de a.s. verkiezingen geregeld werden. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het bij den Raad ingediende voorstel tot afschaffing van de kermis. Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Januari tot en met 6 Februari kwamen in onze provincie 15 ge vallen van roodvonk voor, nl. 5 te Bier vliet, 4 te Terneuzen, 3 te Hoofdplaat en één in ieder der gemeenten Hontenisse, Vogelwaarde en Zierikzee. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Januari 1937. Vlissingen: ingelegd 48.815.92 terugbetaald - 41.217.83 meer ingelegd 7.598.09 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 36. Middelburg: ingelegd 95.846.51 terugbetaald - 76.201.78 meer ingelegd 19 655.73 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 103. Oost-Souburg: ingelegd 9876.46 terugbetaald - 9659.24 meer ingelegd 217.22 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. Koudekerke: ingelegd 3039 70 terugbetaald - 1181.28 meer ingelegd 1858.42 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1. Breskens: ingelegd 120.489.39 terugbetaald - 70.867.29 meer ingelegd 49.622.10 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 70. Groedei ingelegd 9.897. terugbetaald - 12.829.50 minder ingelegd 2.932.50 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 15. Sch oondyke: ingelegd 9210.31 terugbetaald - 3198.58 meer ingelegd 6011.33 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. Oos btirgf ingelegd 19.489.03 terugbetaald - 11.924.49 meer ingelegd 7.564 54 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. IJze n d ij kei ingelegd 9407.50 terugbetaald - 5465.43 meer ingeelgd 3942.97 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 8. De hooge waterstand in België en de sluizen te Terneuzen. De rijkswaterstaat heeft een maximum afwatering door het kanaal Terneuzen Naar wij vernemen zal de Haagsche rechtbank op Dinsdag 2 Maart a.s. de zaak behandelen tegen de vier verdachten die be trokken zijn by de Haagsche zedenzaak en tegen wie de officier van justitie de strafvervolging heeft doorgezet. De behandeling zal geschieden met ge sloten deuren. Militaire telefoondraden gestolen. De telefonische verbinding tusschen de centrale post artillerie inrichtingen te Heinbrug en de militaire centrale post te Amsterdam, een rijksleiding, was in den n?-' L van 28 op 29 December plotseling gestoord. Niet vcor de eerste maal. Reeds twee keer was de verbinding vernield en een stuk telefoondraad gestolen. De mili taire en politieele autoriteiten hadden hun maatregelen goed getroffen. Om het kwar Vliegtuig te Berlyn gevallen. In een der noordelijke stadswijken van Berlyn is vandaag een militair Junkers- vliegtuig van vry oud type gevallen. Vijf menschen zijn daarbij om het leven geko men. Tiic1™* de vlucht deed zich een ontplof fing voor, het toestel botste tegen een hoogspanningskabel en viel brandend neer in de drukke Seestrasse. Brandende ben zine kwam terecht op eenige voorbijgan gers, die ernstig gewond werden. Proefvluchten met vliegbooten voor den Atlantischen dienst. De Engelsche vliegboot Caledonia, wel ke met extra tanks is uitgerust, maakt thans proefvluchten ter voorbereiding van Atlantische Oceaanvluchten. Deze extra-

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 2