1000 500 300 25 WytERT WOENSDAG ÏO FEBRUARI EERSTE BLAD 75e Jaargang UitgiltFin F. HU Of VELDE Ir., Halslint ül-10, Vlisaingtn. Iilil. II. Fistiiiiiiii iiill Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UIT DE PROVINCIE d'°V°n' No. 34 1937 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 1—5regels 50ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van'l 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADSNIEUWS Gemeentelijke cursussen voor werkloozen te Vlissingen. Hoewel velen van de werkloozen alhier gelukkig weder te werk zijn gesteld, vooral wat betreft de metaalbewerkers, die van plm, 600 terug gebracht zijn tot een 100- tal, zijn er toch in totaal nog ruim een 600 werkloozen, verdeeld over verschillende be roepen. Onder meer zijn er ongeveer 125 bouw vakarbeiders 35 kantoor- en winkelbedien- der.4.0 transportarbeiders 42 varensge zellen 145 losse arbeiders, nog werkloos. Men vraagt zich af of onder deze 600 werkloozen niet vele zijn die hun vrijen tijd productief konden maken, door zoolang zij nog' niet te werk zijn gesteld, deel te ne men aan bovengenoemde cursussen. Op heden zijn er 130 personen voor deze cursussen ingeschreven, waarvan eén veer tigtal, door het vinden van werk of het Verlaten van de gemeente weder zijn afge schreven. Het getal deelnemers kan veel grooter zijn. Voor alle personen is er op de cursus sen gratis wat te leeren hetzij men onder richt wenscht te ontvangen in de talen, bijv. Nederlandsch, Engelsch, Esperanto, enz., of dat men zijn wiskundige kennis wil opfrisschen en/of uitbreiding door hét vol gen van de cursussen in rekenen, algebra, meetkunde, natuur- en werktuigkunde. Voor eiken vakman zijn de teekencursus sen van het grootste belang, daar zij te genwoordig niet alleen een boek, maar ook een teekening moeten kunnen lezen. Kennis van diverse motoren, de daarbij te gebruiken metalen en de electriciteit is iets dat tegenwoordig ieder te pas komt. Machineschrijven, stenografie, boekhou den en handelskennis zijn wetenschappen, die men moet kennen, om aanspraak te kunnen maken op den naam van kantoor bediende. Ook onze werklooze schilders, die nog niet zijn ingeschreven voor den cursus schilderen zouden wij, in hun wel begrepen eigenbelang, willen aanraden zich spoedig te laten inschrijven. Letterzetten, hout- en marmer plastiek, decoratief- en reclame- schilderen zijn vakken, die men in de werk plaats niet zoo spoedig zal leeren en waar voor nu een goede gelegenheid wordt ge boden. Voor hen, die zich voor de cursussen willen laten inschrijven, is daar eiken dag gelegenheid voor op het gemeentehuis. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank Coosje Busken- etraat, werden in de maand Januari 1485 inlagen gedaan tot een bedrag van 151.005.62 en 1071 terugbetalingen tot een bedrag van 140.018.75. Er werden in die maand 67 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders steeg tot 7644 en hun. tegoed tot 2.636.874.33. Ter lediging werden aangeboden 142 spaarbusjes inhoudende 1690.70 en met 1240 zegels werd bespaard 62, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De stand der werkzaamheden aan den bouw van de nieuwe verkeersbrug over de Kostverlorenkade te Amsterdam, die de verbinding zal vormen tusschen Postjesweg en Kinkerstraat. Dinsdag is een aanvang gemaakt met het onderzoek naar de hoeveelheid visch en de ontwikkeling van den vischstand in den Bergschen Plas te Hillegersberg. Uitvoering Chr. Zangvereeniging „Hosanna". Dinsdag 16 Februari a.s. zal de Chr. Zangvereeniging „Hosanna" in het Con certgebouw haar jaarlrjksche uitvoering ge ven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Vlissingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen om te bunkerenNeder- landsch motorschip „Bergendal" van Af werpen Nederlandsch motorschip „Atlan tic" van BoomNederlandsch motorschip „Cormoran" van GravelinesNederlandsch motorschepen „Argus" en „Riebo" van Antwerpen, Vertrokken Nederlandsch motorschip „Gees" naar Antwerpen Nederlandsch motorschip „Maria" naar SelbyNeder landsch motorschip „Antares" naar Lon den Nederlandsch motorschip „Bergendal" naar Rotterdam Nederlandsch motorschip „Succes" naar Zeebrugge. MIDDELBURG De raad voltallig. De heer L. P. J. Sulkei'9, die in de vaca- ture-Chr. Bank, tot lid van den gemeente raad is gekozen, heeft die benoeming aan genomen, zoodat de raad dus weer vol tallig is. Naar de goudmijnen van Salomo. De afdeeling Walcheren van de Neder- landsche Reisvereeniging heeft ook met haar derde groote bijeenkomst in dit win terseizoen weder succes gehad. De greote Schuttershofzaal was gisteren geheel bezet, toen de heer C. C. Mantz als voorzitter van de afdeeling een welkomst woord richtte in de eerste plaats tot dr. W. G. N. van der Sleen, die zou spreken over „Per vliegtuig, auto en uitgeholden boom op zeek naar de goudmijnen van Salomo". Spr. deed enkele mededeelingen van internen aard, o.a. dat de clubavond niet op 19 doch op 26 Februari zal plaats hebben. Dr. van der Sleen het woord verkrijgen de, wees er in de eerste plaats op, dat het onderwerp zeker greote verwachtingen heeft opgewekt, maar zoo was gesteld om velen te trekken, wat dan ook is gelukt. Spr. ging na, dat men wel tot de over tuiging denkt te kunnen komen, dat de thans op Sumatra onder hand genomen grondontginningen, de zelfde zijn als de goudmijnen van Salomo. Spr. kan dit niet bevestigen, doch ook niet ontkennen. Zijn doel is echter de toehoorders te brengen naar die binnenlanden van Sumatra, waar dit werk ter hand is genomen, en die hij hij tweemaal heeft bezocht. Van Palembang uit ging het aan de band van lichtbeelden en smalfilms eerst per uitgeholde boomstammen of prauwen tegen de hevige bergstrcomen op, om ten slotte dwars door de oerwouden te komen op de plaats, waar het edele metaal ge vonden wordt. Op zeer onderhoudende wijze vaak ook met een humoristische opmerking, heeft de ter zake volkomen deskundige de aanwe zigen een paar uur bezig gehouden. Ten slotte kwam men terug naar Palem bang om in de omgeving van die plaats ook het terrein van de petroleum in oogen- schouw te nemen. Het applaus toonde hoe inhoud en wijze van voordracht op prijs werden gesteld en de woorden van dank van den voorzitter en zijn „tot weerziens" vonden ook een krachtige ondersteuning. Verkeers-zonden. De politie verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat er, ondanks herhaalde waarschuwing harerzijds, nog steeds men sehen zijn, die hun voertuigen plaatsen binnen 8 meter van een hoek cf wel zoo danig tegenover een ander rij- of voertuig, dat het verkeer daardoor ernstig belem merd wordt en anderen niet kunnen passee- ren. Men zal goed doen zich aan de voor schriften van de motor- en rijwielwet, die sedert 1 November j.l. gelden, te houden, daar de politie niet kan blijven waarschu wen, en ten slotte tot het opmaken van proces-verbaal zal moeten overgaan. Zoo is het ook ten aanzien van wielrijders, die in de bochten niet rechts houden en in andere gevallen, dus bijv. in rechte straten, midden op den weg rijden, inplaats van zooveel mogelijk aan den kant van den rijweg. In enkele dezer gevallen werd reeds proces verbaal opgemaakt. Laat ieder nu toch, ook in eigen belang, zich aan de verkeersregels houden Aangehouden. Gp verzoek van den brigade-commandant der Kon. Marechaussee te IJzendijke is al hier aangehouden de 27-jarige P. F. de H„ verblijvende alhier, verdacht van verduiste ring van een bedrag aan geld. Gisteren is de aangehoudene op transport gesteld naar IJzendijke. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Vulpen bij Hubrechtse, Buteuxstraat 25 zilveren potloodhouder bij Hendrikse, Mar- nixplein 36 damesmuts bij Boogaart, Bu teuxstraat. \e*e'Xy RITTHEM Jaarvergadering A.-R. Kiesvereeniging. De Anti-rev. Kiesvereeniging hield Mas dagavond haar jaarvei-gadering. Na de ge bruikelijke opening door den voorzitter H. M. van de Putte, brachten de secretaris en de penningmeester hun jaarverslag uit. In de plaats van de heeren J. M. Cevaal en I. Tange, die als bestuursleden bedank ten, werden gekozen de heeren A. F. Meij- ers en A. Tange. Als volgnummers 19 en 20 voor de lijst der candidaatstelling voor de Tweede Ka mer werden gekozen de heeren J. A. Do- minicus te Wemeldinge en A. I. Catsman te Aardenburg. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Zoutelande yoltallig. De voorzitter, Burgemeester Kodde, gaf een overzicht van' de werkzaamheden van het gemeentebestuur in 1936. Wethouder Stroo beantwoordde den voor zitter. B. en W. deelden mede, dat deze gemeen te is aangezocht o,m mede te werken aan de proef, voor tewerkstelling van kleine landbouwers in hun eigen bedrijf. B. en W. hebben deze medewerking toe gezegd. Ook zal een proef genomen worden met het doen van werk bij particulieren in den vorm van werkverschaffing. Daarvoor wordt 50 subsidie gegeven. Een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de vaststelling -"an een streekplan Walche ren werd aangenomen. De heeren Maas en Koppejan verklaarden zich tegen het streekplan omdat de burger lijke vrijheden, inzake het bouwen, nog meer zal beknotten. Ingekomen was een verzoek van den heer J. Corbijn om uitbreiding der straatverlich ting in den Duinweg gedurende de maanden Juli, Augustus en September. B. en W. stelden voor om eerst inlichtin gen in te winnen naar de kosten van uit breiding der verlichting in de kom en in den Duinweg, omdat naar hun meening aan een uitbreiding in den Duinweg een uitbreiding in de kom gepaard moet gaan. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s, aangenomen. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden benoemd de heeren S. van Sluijs Mz., A. Janse, hoofd der School en J. S. Meijers. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing der Tweede Kamer der Staten Generaal werden benoemd de heeren Maas en De Wolf. Tot plaatsvervangers werden benoemd de herren Koppejan en Gabriëlse. B. en W. hebben een regeling voorge steld met betrekking tot de bijdragen voor de verharding van het Noordervroon het voorstel werd aangenomen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur en van de gemeente voor 1936 werden op enkele punten gewijzigd. Bij de rondvraag bracht de heer Kleine- pier onder de aandacht van B. en W, dat het schoolplein zeer nat is. Verder was de heer Kleinepier van mee ning, dat de behoeftigen in de gemeente te weinig worden ondersteund. De voorzitter deelde mede, dat het schoolplein zal begrind worden en voor betere afwatering zal worden gezorgd. Verder deelde de voorzitter mede, dat het werk van de armbesturen niet aan de groote klok wordt gehangen en dat het Burgerlijk Armbestuur tien ton kolen on- ö.ei de behoeftigen zal verdeelen. GOES De Spoorwegen gaan in beroep tegen hel verleenen van een autobusconcessie. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld hebben Ged. Staten van Zeeland den heer J. van Fraassen te Goes concessie verleend voor het onderhouden van een autobusdienst tusschen Goes en Hoedekens- kerke. Hiertegen zijn de spoorwegen thans in. beroep gegaa.n bij de Kroon. Zoolang deze zaak nog hangende is, kan de dienst daarom nog niet worden geopend. IJZENDIJKE „Geduld Overwint". Gisteravond had de uitvoering plaats van het muziekgezelschap „Geduld Overwint". Na het „Wilhelmus" hield de Burgemees ter een openingsrede en memoreerde in het kort de geschiedenis van de vereeniging vanaf haar oprichting. Hierna werd het muzikale gedeelte afgewerkt, welke tot in de puntjes was verzorgd. Na de pauze kwam het humoristische gedeelte aan de beurt, hetwelk werd verzorgd door een ge zelschap uit Brugge. Deze heeren deden de zaal dreunen van het lachen. Het concert is uitstekend geslaagd en werd besloten .met een gezellig bal, hetwelk tot in de kleine uurtjes voortduurde. Aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat heeft hedenmorgen te Mid delburg aanbesteed het onderhoud van de rijkswaterleidingen, beoosten en bewesten van het kanaal van Terneuzen, gedurende 1937, in twee perceelen. Inschrijvers eerste perceel Firma gebr. v d. Poel, Terneuzen 3650 A. Warrens, Ossenisse (Vogelwaarde) 3475. Tweede perceel Firma gebr. v. d. Poel, 3480 A. Warrens 3325. Massa J. van 't Hof, Hoek 7160 gebr. v. d- Poel 7120 J. de Maegt, Hon- tenisse 70.15 P. Dees, Terneuzen 6980; R. Verschelling, Terneuzen 6950 W. de Bokx, Hoek er. H. P. Kerkaert, Westdorpe 6885 G. A. van der Straaten, Terneu zen 6778. Drie biljetten waren van onwaarde, op twee had men niet ingevuld of men voor een perceel of voor de massa inschreef op hel derde stond met woorden zevenduizend een honderd tachtig gulden en in cijfers 7.180 zonder aanwijzing of dit guldens of iets anders bedroeg. Brand. Dinsdagmiddag ontstond, vermoedelijk dcor het spelen van kinderen met vuur, brand in de landbouwschuur van J. Poppe te Mariekerke, die verleden jaar ook al is afgebrand en toen herbouwd. Het vuur greep snel om zich heen en men kon niet voorkomen, dat 2 koeien en 2 geiten in de vlammen omkwamen. Het woonhuis bleef gespaard, mede om dat men kon gebruik maken van de mo torspuit, die de gemeente Meliskerke kort geleden heeft aangeschaft. Hoog water in Zuid-Beveland. Men schrijft aan de N. R. Crt. Als gevolg van den aanhoudenden regen val van den laatsten tijd is het polderbin nenwater in verschillende deelen van Zuid- Beveland tot een voor dezen tijd ongewone hoogte gestegen. Als men in de laaggelegen gedeelten komt als in de Poel tusschen Goes en 's-Heer Abtskerke en in de Moer tusschen Ierseke en Vlake, dan treft men groote deelen weiland aan, welke voor een grooter of kleiner deel blank staan. Ook komt het voor, dat het water in de slooten om perceelen bouwland buiten de oevers treedt. Op enkele plaatsen behoeft het wa ter maar weinig te stijgen om den weg blank te zetten. Doordat de wind voortdurend West en Zuid blijft, zakt het water op de beide Schelden niet voldoende om bij laag water veel water door de sluizen uit de polders te trekken. Bovendien valt er tusschen den tijd van het laag water en de daarop volgende eb zooveel hemelwater, dat er eer sprake is van stijging dan van. daling. Enkele weken geleden, toen er een sterke Oostenwind stond, was de invloed daarvan op den stand van het Scheldewater zeer goed merkbaar. Bij eb werd dan door den wind het water nog meer uit de zeearmen gedreven, en het binnenwater stroomde mee groote hoeveelheden door de sluizen naar buiten. KERK- EN SCH001NIEUWS Zendeling J. P. Leijnse in ons land. De heer J. P. Leijnse, afkomstig uit Mid delburg, die thans te Peking (China) werk zaam is a.ls zendeling van de Amerikaan sche Presbyterian Mission, is dezer dagen na een tweede achtjarig verblijf aldaar met verlof in Nederland aangekomen. Op verschillende gemeenten zal de hc-er Leijnse lezingen houden over zijn werk in China f§elieMt»{ewagse«i linn aloes glcaq Het Prinselijk paar te Boedapest aan gekomen. (Binnenland)» De begrooting van Suriname goedge keurd. (Tweede Kamer), Overval op een postauto te 's-Graven- hage. (Gemengd nieuws). Rumoerige zitting van de Belgische Kamer. (Buitenland)» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN met menthol-smaak! In Juni zullen de heer en mevrouw Leijnse wederom naar Peking teruggaan. Nog geen overeenstemming in den Duitschen kerkstrijd. De conferentie van de vertegenwoordi gers van de oppositioneele kerk en de rijkskerk in Duitschland, hebben niet tofi een overeenstemming geleid. De pogingen van de Luthersche bisschoppen, die gaarne een compromis zagen en die de conferentie hadden voorgesteld, hadden geen invloed op de houding van de oppositie. In kerkelijke kringen vernacht men, dat de Luthersche bisschoppen zullen breken met het, confessioneele front. Aartsbisschop van Oud-Katholieke Kerk overleden. Vanmorgen vroeg is te Utrecht in deü ouderdom van 77 jaar overleden mgr. Frau- ciscus Kenninck, aartsbisschop van Utrecht van de oud-bisschoppelijke cleresie. Onder zijn leiding kwam onder meer de opheffing van het celibaat tot stand, ter wijl tevens te vermelden valt de instelling van een adviseerende Synode. Examens. Voor het diploma coupeur van de Ned* School voor coupeurs en coupeuses „Da Kleederindustrie N.V." is geslaagd de heep M. T. de Looff, alhier. De Eerste Kamer is teleurgesteld over de resultaten van het onderwijs. Blijkens het voorloopig verslag der Eerstgi Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van. hoofdstuk VI (departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), dei Rijksbegrooting voor 1937, verklaarde men zich van verschillende zijden teleurge» steld over de resultaten van het onderwijs, te meer waar zeer groote bedragen daar* aan worden ten koste gelegd. Omtrent de oorzaken en de middelen tot verbetering van dit weinig gunstig gevolg waren niet alle hierbedoelde leden van gelijk gevoelenj De schrijfwijze der Nederlandsche taal. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de Onder wij sbegrooting voos 1937 ontleenen..wij Vele leden betreurden de maatregelen, door den Minister ten aanzien van de spel ling genomen. Zij bevredigen voor- noch! tegenstanders van de schrijfwijze-1934 et& vereenigen beide in hun afwijzing van spelling-1936. Opnieuw werd betoogd, dat geen bevredi* gende toestand kan worden verkregen, wanneer niet bij de wét de grondslagen voor de schrijfwijze der taal worden vast gelegd. Alleen een wettelijke regeling kan zekerheid bieden, dat niet telkens bij een verandering van Kabinet of Minister het spellingvraagstuk een twistpunt vormen gaat of blijft. Anderzijds achtte men de spelling eetf materie, vooi wettelijke regeling zich niet leenend.

Vlissingse Courant | 1937 | | pagina 1